Webchick's test profile (7.x-0.1-unstable13) - en to ja translation catalogue (1815 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Pages
ja: ページ

en: Save configuration
ja: 設定を保存

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Create a new user account.
ja: ユーザーアカウントの作成

en: Request new password via e-mail.
ja: パスワードを再発行するためのメールをリクエスト

en: Markup
ja: マークアップ

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: approve
ja: 承認

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Private
ja: プライベート

en: content
ja: コンテンツ

en: Development
ja: 開発

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Replies
ja: 返信

en: Closed
ja: クローズド

en: yes
ja: はい

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Unsubscribe
ja: 登録解除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き...

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Comments
ja: コメント

en: Priority
ja: 優先度

en: Last updated
ja: 最終更新

en: On
ja: オン

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Home page
ja: ホームページ

en: Download
ja: ダウンロード

en: Version
ja: バージョン

en: view
ja: ビュー

en: all
ja: すべて

en: File
ja: ファイル

en: Tag
ja: タグ

en: Login
ja: ログイン

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Links
ja: リンク

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Display settings
ja: 表示設定

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Number
ja: 数値

en: Block settings
ja: ブロックの設定

en: User edit form
ja: ユーザー編集フォーム

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Center
ja: 中央

en: Types
ja: タイプ

en: Multiple
ja: 複数

en: Required
ja: 必須

en: root
ja: ルート

en: Parent
ja: 親

en: Parents
ja: 上位

en: none
ja: なし

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 環境設定

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Import
ja: インポート

en: Book
ja: ブック

en: Export
ja: エクスポート

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Back
ja: 戻る

en: Node ID
ja: ノードID

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Font
ja: フォント

en: Default
ja: デフォルト

en: Background
ja: 背景

en: Summary
ja: サマリー

en: Update
ja: 更新

en: Open
ja: オープン

en: Top
ja: トップ

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Time
ja: 時間

en: Views
ja: ビュー

en: Add
ja: 追加

en: remove
ja: 除去

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: Path
ja: パス

en: Dimensions
ja: サイズ

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Form ID
ja: フォームID

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Region
ja: リージョン

en: Visible
ja: 表示

en: key
ja: キー

en: link
ja: リンク

en: Display
ja: 表示

en: Menu
ja: メニュー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: results
ja: 結果

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Display mode
ja: 表示モード

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Component
ja: コンポーネント

en: Statistics
ja: 統計

en: #
ja: No.

en: Unknown
ja: 不明

en: Attachment
ja: 添付

en: Permitted file extensions
ja: 許可されるファイルの拡張子

en: Upload
ja: アップロード

en: Picture
ja: 写真

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Continue
ja: 継続

en: Configure
ja: 設定

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Contact
ja: コンタクト

en: no
ja: いいえ

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Separator
ja: セパレーター

en: The name of the menu.
ja: メニューの名称を入力してください。

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ja: 同じ階層にあるメニュー間での表示順位を決める、ウェイトを指定してください。ウェイトの数値が小さいほど上部に、大きいほど下部に配置されます。

en: Update options
ja: 更新オプション

en: All
ja: すべて

en: Default settings
ja: デフォルトの設定

en: Active
ja: アクティブ

en: Submitted
ja: 送信済み

en: Year
ja: 年

en: Panels
ja: パネル

en: Panel title
ja: パネルのタイトル

en: Add content
ja: コンテンツの追加

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: The CSS ID to apply to this page
ja: このページに適用するCSS ID

en: Block
ja: ブロック

en: CSS class
ja: CSSクラス

en: Display links
ja: リンクを表示

en: Page
ja: ページ

en: Pager ID
ja: ページャーID

en: Three column 25/50/25
ja: 3カラム 25/50/25

en: Left side
ja: 左サイド

en: Middle column
ja: 中カラム

en: Right side
ja: 右サイド

en: Three column 25/50/25 stacked
ja: 3カラム 25/50/25 スタック

en: Bottom
ja: ボトム

en: Three column 33/34/33
ja: 3カラム 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
ja: 3カラム 33/34/33 スタック

en: Two column
ja: 2カラム

en: Two column stacked
ja: 2カラム スタック

en: 1 hour | @count hours
ja[0]: 1時間
ja[1]: @count時間

en: 1 day | @count days
ja[0]: 1日
ja[1]: @count日

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: User picture
ja: ユーザー画像

en: Submission information
ja: 送信情報

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Logo
ja: ロゴ

en: Site name
ja: サイト名

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: Off
ja: オフ

en: Never
ja: なし

en: Your changes have been saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Header
ja: ヘッダー

en: Left sidebar
ja: 左サイドバー

en: Right sidebar
ja: 右サイドバー

en: Footer
ja: フッター

en: Inline
ja: インライン

en: Menu link
ja: メニューリンク

en: From
ja: 送信元

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Comment ID
ja: コメントID

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Poll duration
ja: 投票の継続期間

en: Poll votes
ja: 投票数

en: File ID
ja: ファイルID

en: File name
ja: ファイル名

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Term
ja: ターム

en: Term ID
ja: タームID

en: User role
ja: 役割

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Last login
ja: 最終ログイン

en: Fields
ja: フィールド

en: Contains
ja: 含む

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than or equal to
ja: ～以上

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Average
ja: 平均

en: Count
ja: 回数

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Mode
ja: モード

en: Normal
ja: ノーマル

en: Warning
ja: 警告

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Nodes
ja: ノード

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: 1 day
ja: 1日

en: Maximum
ja: 最大

en: Medium
ja: 中程度

en: Media
ja: メディア

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Caching
ja: キャッシュ

en: Month
ja: 月

en: Details
ja: 詳細

en: Prev
ja: 前へ

en: End Date
ja: 終了日

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Current
ja: 現在

en: Address
ja: 住所

en: Terms
ja: ターム

en: Serial
ja: シリアル

en: Desc
ja: 降順

en: Owner
ja: 所有者

en: node
ja: ノード

en: General
ja: 全般

en: Border
ja: ボーダー

en: Example
ja: 例

en: Method
ja: メソッド

en: Recent posts
ja: 最近の投稿

en: Day
ja: 日

en: Table
ja: テーブル

en: am
ja: 午前

en: pm
ja: 午後

en: Now
ja: 今

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ja: デフォルトの URL パターン（下記で設定が空白になっているすべてのボキャブラリーに適用）

en: Pattern for all %vocab-name paths
ja: %vocab-name ボキャブラリー内のすべてのタームの URL パターン

en: Pattern for forums and forum containers
ja: フォーラムとフォーラムコンテナーのURLパターン

en: Pattern for user account page paths
ja: ユーザアカウントページの URL パターン

en: Pattern for blog page paths
ja: ユーザ別ブログの URL パターン

en: Configuration
ja: 環境設定

en: !time ago
ja: !time 前

en: Other
ja: その他

en: Background color
ja: 背景色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: List type
ja: リスト形式

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Destination
ja: 送り先

en: Users
ja: ユーザー

en: Both
ja: 両方

en: Anonymous
ja: 匿名ユーザー

en: Override
ja: 上書き

en: Clone
ja: 複製

en: Existing Views
ja: 既存のビュー

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Order
ja: オーダー

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: Random
ja: ランダム

en: Uncategorized
ja: カテゴリーなし

en: Plain
ja: プレーン

en: Position
ja: ポジション

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Profile name
ja: プロフィール名

en: false
ja: 偽

en: true
ja: 真

en: Close
ja: 閉じる

en: fields
ja: フィールド

en: UID
ja: ユーザーID

en: Operation
ja: 操作

en: Duration
ja: 期間

en: Unsupported database.
ja: サポートされていないデータベースです。

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Collapsible
ja: 圧縮可能

en: Common settings
ja: 共通設定

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Guam
ja: 米領グアム島

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Palau
ja: パラオ

en: Puerto Rico
ja: 米領プエルトリコ島

en: Virgin Islands
ja: ヴァージン諸島

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Hidden
ja: 非表示

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Root
ja: ルート

en: normal
ja: ノーマル

en: minute
ja: 分

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、Drupalパスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。<br />

en: WIDTHxHEIGHT
ja: 幅x高さ

en: Maximum file size per upload
ja: アップロード単位の最大ファイルサイズ

en: File Browser
ja: ファイルブラウザー

en: Upload file
ja: 更新されたファイル

en: Change
ja: 変更

en: Messages
ja: メッセージ

en: Tokens
ja: トークン

en: Week of @date
ja: @dateの週

en: Countries
ja: 国

en: Feeds
ja: フィード

en: Clear
ja: クリアー

en: Pager position
ja: ページャーの位置

en: ‹ previous
ja: ‹ 前

en: next ›
ja: 次 ›

en: Date/Time
ja: 日時

en: Add new group
ja: グループを追加

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: Front page
ja: フロントページ

en: Request new password
ja: パスワードの再発行

en: unlimited
ja: 無制限

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Features
ja: 特徴

en: Middle
ja: 中

en: Limit
ja: 制限

en: Code length
ja: コードの長さ

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Spam control
ja: スパムコントロール

en: Characters to use in the code
ja: コードに使用する文字

en: The list of characters to use should not contain spaces.
ja: 使用する文字のリストには、空白文字を含むことはできません。

en: Math question
ja: 数式の設問

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
ja: UTF-8文字列を文字に分割中に、不正なバイトが見つかりました。

en: For language %lang_name (code %lang_code)
ja: %lang_name（%lang_code）用

en: Site's time zone
ja: サイトのタイムゾーン

en: Date's time zone
ja: 日付のタイムゾーン

en: No time zone conversion
ja: タイムゾーン変換無し

en: hour
ja: 時間

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
ja: 時間集合単位がない日付にはどのタイムゾーン処理も使用できません。

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Time zone handling
ja: タイムゾーン処理

en: Long
ja: 長い

en: Short
ja: 短い

en: ongoing
ja: 進行中

en: Date API
ja: 日付API

en: E-mail subject
ja: メール件名

en: Entity
ja: エンティティ

en: None.
ja: なし

en: Fixed
ja: 固定

en: Empty
ja: 空

en: Import failed.
ja: インポートに失敗しました。

en: Changes have been saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Default template
ja: デフォルトのテンプレート

en: Maxlength
ja: 最大文字数

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: Red
ja: レッド

en: White
ja: 白

en: Fade
ja: フェード

en: Slow
ja: 遅い

en: Fast
ja: 速い

en: warning
ja: 警告

en: Site information
ja: サイト情報

en: Blocked
ja: ブロック

en: or
ja: または

en: Results
ja: 結果

en: open
ja: オープン

en: Visitor
ja: 訪問者

en: Parent terms
ja: 上位のターム

en: Style
ja: スタイル

en: change
ja: 変更

en: Forums
ja: フォーラム

en: revert
ja: 戻す

en: Session
ja: セッション

en: All tags
ja: 全タグ

en: Flexible
ja: フレキシブル

en: Date created
ja: 作成日時

en: Completed
ja: 完了

en: Reverse
ja: 逆順

en: Standard
ja: 標準

en: Interval
ja: 間隔

en: completed
ja: 完了

en: Theme settings
ja: テーマの設定

en: Templates
ja: テンプレート

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ja: このサーバーのPHPの設定により、アップロード単位の最大ファイルサイズが %size に制限されます。

en: Documents
ja: ドキュメント

en: image
ja: 画像

en: Oldest first
ja: 古い順

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
ja: 名前に使用できる文字は半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけです。

en: <Hidden>
ja: <非表示>

en: Unpublished
ja: 未公開

en: source comment
ja: ソースコメント

en: !name field is required.
ja: !name フィールドは必須です。

en: cancel
ja: キャンセル

en: Tabs
ja: タブ

en: disable
ja: 無効

en: Storage
ja: 格納

en: Control how your image/file browser works.
ja: 画像やファイル用のブラウザーの動作をコントロールします。

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
ja: テキストエリアへの画像やファイルの挿入を有効化

en: Insert !image or !link.
ja: !imageや!linkを挿入。

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
ja: 画像やファイルのアップローダーとブラウザーは、ユーザー別のディレクトリーやサイズ割り当てに対応しています。

en: Submissions
ja: 送信内容

en: Analysis
ja: 解析

en: Clear Form Submissions
ja: フォームの送信内容をクリアー

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
ja: このフォームに送信された内容を本当にすべて削除しますか？

en: Webform %title entries cleared.
ja: ウェブフォーム %title の送信内容をクリアーしました。

en: Are you sure you want to delete this submission?
ja: この送信内容を本当に削除しますか？

en: Submitted values are
ja: 送信された内容

en: responses
ja: レスポンス

en: Webforms
ja: ウェブフォーム

en: View and edit all the available webforms on your site.
ja: サイトで利用可能なウェブフォームの閲覧と編集。

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Global configuration of webform functionality.
ja: ウェブフォームの機能の共通設定。

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ja: ユーザーがアクセス可能なフォームやアンケートを作成します。送信内容や統計は記録され、特定のユーザーがそれを閲覧できます。

en: Go to form
ja: フォームへ

en: View this form.
ja: このフォームを表示。

en: Mandatory
ja: 必須

en: E-mail to address
ja: メール宛先アドレス

en: E-mail from name
ja: メール差出人名

en: E-mail from address
ja: メール差出人アドレス

en: ever
ja: なし

en: every hour
ja: 毎時

en: every day
ja: 毎日

en: every week
ja: 毎週

en: No Components, add a component below.
ja: コンポーネントがありません。下記からコンポーネントを追加してください。

en: Field Key
ja: フィールドキー

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
ja: このフォーム要素を表示する際にラベルとして使用します。

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
ja: ユーザーがフォームを使用する際のヘルプとして表示する、このフィールドの簡潔な説明。

en: Check this option if the user must enter a value.
ja: ユーザーに必ず値を入力させるには、このオプションをチェックして下さい。

en: Parent Fieldset
ja: 親フィールドセット

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
ja: @type タイプのウェブフォームコンポーネントには編集機能がありません。

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
ja: フィールドキー %field_key が不正です。小文字の半角英数字とアンダースコア（ _ ）だけを使用してください。

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
ja: フィールドキー %field_key はフィールド %existing_field によって既に使用されています。他のフィールドと重複しない固有のキーを使用してください。

en: Submission #@sid
ja: 送信内容 #@sid

en: Previous submission
ja: 前の送信内容

en: Next submission
ja: 次の送信内容

en: Submitted by !name
ja: !nameが送信

en: Next Page >
ja: 次のページ ＞

en: < Previous Page
ja: ＜ 前のページ

en: The webform component @type is not able to be displayed
ja: ウェブフォームコンポーネント @type は表示できません。

en: Illegal information. Data not submitted.
ja: 不正な情報です。データは送信されませんでした。

en: Go back to the form
ja: フォームへ戻る

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
ja: フォームやアンケートを作成できるようになります。

en: Default value
ja: デフォルト値

en: The default value of the field.
ja: フィールドのデフォルト値。

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Presents month, day, and year fields.
ja: 年月日のフィールドを表示します。

en: Left Blank
ja: 無回答

en: User entered value
ja: ユーザーが入力した値

en: Width of the textfield.
ja: テキストフィールドの幅。

en: User email as default
ja: ユーザーのメールアドレスをデフォルトで使用

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
ja: ログインユーザーであれば、そのユーザーのメールアドレスをこのフィールドのデフォルトの値にセットします。

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
ja: このフィールドを編集できなくします。変更できないデフォルトの値を設定するのに役立ちます。

en: Average submission length in words (ex blanks)
ja: 送信内容に含まれる平均単語数（空白を除く）

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
ja: このフィールドセットが折りたたみ可能であれば、ユーザーはフィールドセットを閉じたり開いたりすることができます。

en: Collapsed by Default
ja: デフォルトで折りたたむ

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
ja: デフォルトでは、折りたたみ可能なフィールドセットは"オープン"です。このオプションを有効にすると、 フィールドセットのデフォルトが"クローズド"となります。

en: Web Images
ja: ウェブ画像

en: Desktop Images
ja: デスクトップ画像

en: Additional Extensions
ja: 追加の拡張子

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
ja: このアップロードフィールドに追加する拡張子のリストをカンマ区切りで入力してください。<br />入力された拡張子は、上記のアイテムに追加されます。

en: Max Upload Size
ja: 最大アップロードファイルサイズ

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
ja: ユーザーがアップロードすることの出来る最大ファイルサイズをKB単位で入力してください。

en: Upload Directory
ja: アップロード先ディレクトリー

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
ja: ウェブフォームからアップロードすると、そのファイルはサイトのfilesディレクトリーへ常に保存されます。ファイルを保存するサブフォルダーを任意で指定することができます。

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
ja: 拡張子が「%ext」のファイルは許可されていません。以下のいずれかの拡張子を持つファイルをアップロードしてください: %exts

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
ja: ファイル「%filename」はサイズが大きすぎます（%filesize KB）。%maxsize KB以下のファイルをアップロードしてください。

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
ja: アップロードファイル %filename を保存できませんでした。保存先のディレクトリーが書き込み可能になっていません。

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
ja: アップロードファイルを保存できませんでした。保存先のディレクトリーが存在しません。

en: Uploading a new file will replace the current file.
ja: 新しいファイルをアップロードすると、現在のファイルを差し替えられます。

en: User uploaded file
ja: ユーザーがアップロードしたファイル

en: Average uploaded file size
ja: アップロードファイルのサイズの平均

en: Questions
ja: 質問

en: Randomize Options
ja: オプションをランダム化

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
ja: グリッド上部のオプションの順序をランダムとし、フォームを表示する毎に順序が変わるようにします。

en: Randomize Questions
ja: 質問をランダム化

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
ja: グリッドサイドの質問の順序をランダムとし、フォームを表示する毎に順序が変わるようにします。

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
ja: ラジオボタンで表される格子状の質問を作成することができます。

en: Non-empty
ja: 入力有り

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
ja: マークアップによって、フォームの中にHTMLやPHPのロジックを挿入することができます。

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
ja: このオプションにチェックを入れると、ユーザーが複数の値を選択できるようになります。

en: Listbox
ja: リストボックス

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
ja: チェックボックスやラジオボタンまたはセレクトボックスを作成することができます。

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
ja: ラージテキストエリアによって、複数行にわたる文字列を入力することができます。

en: Basic textfield type.
ja: ベーシックなテキストフィールドのタイプです。

en: Time Format
ja: 日付の書式

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
ja: 時間を12時間表記とするか24時間表記とするかのオプション。

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
ja: 時間と分のフィールドを表示します。場合によって午前/午後のフィールドも表示します。

en: low
ja: 低

en: medium
ja: 普通

en: high
ja: 高

en: Slogan
ja: スローガン

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Display on separate page
ja: 別のページに表示

en: Add CAPTCHA administration links to forms
ja: CAPTCHA管理用リンクをフォームへ追加

en: administer CAPTCHA settings
ja: CAPTCHA設定の管理

en: Challenge description
ja: 認証問題の説明

en: Persistence
ja: 存続期間

en: Always add a challenge.
ja: 常に認証問題を加える

en: Log wrong responses
ja: 誤った回答を記録する

en: The CAPTCHA settings were saved.
ja: CAPTCHAの設定が保存されました。

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
ja: CAPTCHAを追加するフォームの form_id を入力してください。

en: Challenge type
ja: 認証問題タイプ

en: The CAPTCHA type to use for this form
ja: このフォームで使用する認証問題のタイプを指定してください。

en: Illegal form_id
ja: 不正な form_id です。

en: Saved CAPTCHA point settings.
ja: CAPTCHAポイントの設定が保存されました。

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
ja: 本当に、form_id %form_id 用のCAPTCHAを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
ja: 本当に、form_id %form_id 用のCAPTCHAを無効にしてもよろしいですか？

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
ja: フォーム %form_id 用のCAPTCHAが削除されました。

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
ja: フォーム %form_id 用のCAPTCHAが無効にされました。

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
ja: このページは、現在の設定で生成された、利用可能なすべての認証問題タイプの概観を表示します。

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
ja: %module モジュールによる認証問題「%challenge」

en: 10 more examples of this challenge.
ja: この認証問題のさらに 10 例を表示する。

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
ja: 「CAPTCHA（キャプチャ）」は「Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart」の頭字語で、一般的にはユーザーが人間かどうかを判断するためのチャレンジレスポンス型のテストです。 CAPTCHAモジュールは、コメントやユーザー登録、あるいはゲストブックなどのフォームに対して行われる、悪意のあるユーザーによる自動化された投稿（スパム行為）を防ぐためのツールです。 人間には容易に回答でき、自動スクリプトやスパムボットを締め出すのに十分困難な、追加の認証問題で希望するフォームを拡張することができます。

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
ja: CAPTCHAモジュールがページキャッシュ（<a href="!performancesettings">パフォーマンスの設定</a>を参照）と相互に影響し合うことに注意してください。 認証問題は生成される各フォームに固有である必要があるため、それが表示されるページのキャッシュは阻止されます。 キャッシュ効率を低下させないために、余計なページに認証問題を表示しないようにしてください。 例えば、匿名の訪問者用に通常は各ページ現れる、ユーザログインブロックにCAPTCHAを設置した場合、事実上キャッシュは無効になります。 もう一つの例として、コメント投稿フォームがあります。 この場合は、より良いキャッシュ効率のために、<a href="!contenttypes">コンテンツタイプ</a>の「コメントの設定」で、「%commentlocation」を「%separatepage」に設定するべきです。

en: Location of comment submission form
ja: コメント投稿フォームの位置

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
ja: CAPTCHAはカーネギーメロン（Carnegie Mellon）大学の商標です。

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
ja: CAPTCHA はほぼすべての Drupal フォームに付加することができます。 いくつかのフォームがすでにデフォルトでフォーム一覧に用意されていますが、「%adminlinks」オプションが有効であれば、任意のフォームの追加と管理を容易に行うことができます。

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
ja: 「%skipcaptcha」 <a href="@perm">権限</a>を持つユーザーには認証問題が表示されないため、必ず信頼できるユーザー（例：サイト管理者）にのみ、この権限を与えるようにしてください。 保護されたフォームをテストしたい場合、必ず「%skipcaptcha」権限を持たないユーザー（例：匿名ユーザー）として行ってください。

en: skip CAPTCHA
ja: CAPTCHAの省略

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
ja: この質問はあなたが人間かどうかをテストし、自動化されたスパム投稿を防ぐためのものです。

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
ja: 信頼できないユーザーは、ここへCAPTCHAが表示されます。（!settings）

en: general CAPTCHA settings
ja: 全般的なCAPTCHAの設定

en: Enabled challenge
ja: 有効化された認証問題

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
ja: @module モジュールによる「@type」（!change | !disable）

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
ja: ここへ信頼できないユーザーに対するCAPTCHAを設置する。

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
ja: CAPTCHA用に入力された回答が正しくありません。

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
ja: 簡単な計算問題を解き、答えを入力してください。（例： 1+3 の場合 4 と入力）

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
ja: CAPTCHAモジュールにより %form_id への投稿がブロックされました： 認証問題「%challenge」（%module モジュール）／ ユーザーの回答「%response」／正解「%solution」

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
ja: 使用されるCAPTCHAのタイプや場所を管理します。

en: Examples
ja: 例

en: An overview of the available challenge types with examples.
ja: 利用可能な認証問題タイプを実例で表示します。

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
ja: ただちにサイト用の<a href="!captcha_admin">CAPTCHAモジュールの設定</a>を行えます。

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
ja: 任意のフォームへ認証問題を付加するためのベースとなるCAPTCHAモジュールです。

en: Code settings
ja: コードの設定

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ja: コードの長さは画像のサイズに影響を与えます。 値が大きいほど、画像生成時のCPU負荷が大きいことに注意してください。

en: Font settings
ja: フォントの設定

en: tiny
ja: 極小

en: small
ja: 小

en: large
ja: 大

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ja: フォントサイズは画像のサイズに影響を与えます。 値が大きいほど、画像生成時のCPU負荷が大きいことに注意してください。

en: Character spacing
ja: 文字間隔

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ja: 文字間の平均間隔を定義してください。 値が大きいほど、画像生成時のCPU負荷が大きいことに注意してください。

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
ja: テキスト色に使用する、16進のカラーコード（#000 や #004283 等）を入力してください。

en: Additional variation of text color
ja: テキスト色の付加的な変化

en: moderate
ja: 適度

en: very high
ja: 極高

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
ja: テキスト色を基準とした指定範囲内のランダムな色を、それぞれの文字に適用します。

en: Distortion and noise
ja: ゆがみとノイズ

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
ja: これらの設定で画像にゆがみやノイズを加えることで、読み取りにくさをコントロールできます。 読み取りにくさを強調しすぎず、画像のコードが適切に判読可能なようにしてください。 例えば、高レベルのゆがみとノイズを組み合わせないようにしてください。

en: Distortion level
ja: ゆがみレベル

en: severe
ja: 極度

en: Set the degree of wave distortion in the image.
ja: 画像の波状ゆがみの程度を設定してください。

en: Smooth distortion
ja: 滑らかなゆがみ

en: This option adds randomly colored point noise.
ja: ここにチェックを入れると、ランダムな色付きの点状ノイズが付加されます。

en: Add line noise
ja: 線状ノイズの追加

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
ja: ここにチェックを入れると、テキストコード上にランダムなラインが描画されます。

en: Noise level
ja: ノイズのレベル

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
ja: 背景色が有効な16進のカラーコードではありません。

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
ja: テキスト色が有効な16進のカラーコードではありません。

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
ja: 画像CAPTCHAの生成に失敗しました。 画像CAPTCHAの設定、特に使用フォントを確認してください。

en: Image CAPTCHA
ja: 画像CAPTCHA

en: What code is in the image?
ja: 画像内のコードを入力してください

en: Provides an image based CAPTCHA.
ja: 画像ベースのCAPTCHAを提供します。

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Go to page @number
ja: @numberページへ

en: No style
ja: スタイルなし

en: Lifetime
ja: 存続期間

en: Simple
ja: 簡単

en: No caching
ja: キャッシュなし

en: Alabama
ja: アラバマ州

en: Alaska
ja: アラスカ州

en: Arizona
ja: アリゾナ州

en: Arkansas
ja: アーカンソー州

en: California
ja: カリフォルニア州

en: Colorado
ja: コロラド州

en: Connecticut
ja: コネチカット州

en: Delaware
ja: デラウェア州

en: Florida
ja: フロリダ州

en: Hawaii
ja: ハワイ州

en: Idaho
ja: アイダホ州

en: Illinois
ja: イリノイ州

en: Indiana
ja: インディアナ州

en: Iowa
ja: アイオワ州

en: Kansas
ja: カンザス州

en: Kentucky
ja: ケンタッキー州

en: Louisiana
ja: ルイジアナ州

en: Maine
ja: メイン州

en: Maryland
ja: メリーランド州

en: Massachusetts
ja: マサチューセッツ州

en: Michigan
ja: ミシガン州

en: Minnesota
ja: ミネソタ州

en: Mississippi
ja: ミシシッピー州

en: Missouri
ja: ミズーリ州

en: Montana
ja: モンタナ州

en: Nebraska
ja: ネブラスカ州

en: Nevada
ja: ネバダ州

en: New Hampshire
ja: ニューハンプシャー州

en: New Jersey
ja: ニュージャージー州

en: New Mexico
ja: ニューメキシコ州

en: New York
ja: ニューヨーク州

en: North Carolina
ja: ノースカロライナ州

en: North Dakota
ja: ノースダコタ州

en: Ohio
ja: オハイオ州

en: Oklahoma
ja: オクラホマ州

en: Oregon
ja: オレゴン州

en: Pennsylvania
ja: ペンシルバニア州

en: Rhode Island
ja: ロードアイランド州

en: South Carolina
ja: サウスカロライナ州

en: South Dakota
ja: サウスダコタ州

en: Tennessee
ja: テネシー州

en: Texas
ja: テキサス州

en: Utah
ja: ユタ州

en: Vermont
ja: バーモント州

en: Virginia
ja: バージニア州

en: Washington
ja: ワシントン州

en: West Virginia
ja: ウェストバージニア州

en: Wisconsin
ja: ウィスコンシン州

en: Wyoming
ja: ワイオミング州

en: Internationalization
ja: 国際化

en: Menus
ja: メニュー

en: A valid date is required for %title.
ja: 正しい日付が%titleには必要です。

en: A Date API that can be used by other modules.
ja: 日付APIは他のモジュールによって使用されることができます。

en: The Strtotime default value is invalid.
ja: Strtotimeデフォルト値は無効です。

en: Relative
ja: 関連

en: Above
ja: 上部

en: Within
ja: 内部

en: Position of date part labels
ja: 日付部分ラベルの位置

en: User's time zone
ja: ユーザーのタイムゾーン

en: @min and @max
ja: @min と @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
ja: 歴史的または部分的な日付として推奨される、ISO形式の日付としてデータベースに保存します。

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
ja: タイムゾーン変換が必要な完全な日付時刻として推奨される、datetimeフィールドとしてデータベースに保存します。

en: !time from now
ja: 今からの!time

en: Full node
ja: 完全なノード

en: Minimum
ja: 最小

en: Form
ja: フォーム

en: Publish
ja: 掲載する

en: Grid
ja: グリッド

en: Image derivative
ja: 画像の派生

en: Enable for login links
ja: ログインリンクを有効にする

en: Submission settings
ja: 送信設定

en: File format
ja: ファイルフォーマット

en: file system
ja: ファイルシステム

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Add new profile
ja: プロファイルを追加

en: Not configured
ja: 設定されていません

en: From name
ja: 送信者名

en: From address
ja: 差出人アドレス

en: E-mail template
ja: メールテンプレート

en: <None>
ja: <なし>

en: Directories
ja: ディレクトリー

en: Extension
ja: 拡張子

en: Pattern for all @node_type paths
ja: @node_type タイプのすべてのコンテンツの URL パターン

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: Edit content
ja: コンテンツの編集

en: Change layout
ja: レイアウトの変更

en: Available
ja: 利用可能

en: Contexts
ja: コンテクスト

en: Export format
ja: 出力書式

en: « first
ja: « 先頭

en: last »
ja: 最終 »

en: Initial height
ja: 高さの初期値

en: Initial width
ja: 幅の初期値

en: Resize
ja: リサイズ

en: empty
ja: 空

en: Values
ja: 値

en: Miscellaneous
ja: その他

en: District of Columbia
ja: ワシントンD.C.

en: Panel pages
ja: パネルページ

en: Panel nodes
ja: パネルノード

en: Mini panels
ja: ミニパネル

en: Context
ja: コンテキスト

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Pager
ja: ページャー

en: Unordered
ja: 順序不同

en: Ordered
ja: 順序通り

en: New @s
ja: 新しい@s

en: New content of other types
ja: その他のタイプの新しいコンテンツ

en: New content behavior
ja: 新しいコンテンツの振る舞い

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
ja: 新しいコンテンツをシステムに追加した時のデフォルトの振る舞いを選択してください。チェックがあると、新しいコンテンツは自動で即座に使用可能となり、パネルページに加えることができます。チェックがなければ、新しいコンテンツはここで指定するまで使用可能となりません。

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
ja: <p>保存をクリックすると、使用可能なコンテンツがすべてリストで表示されます。</p>

en: Allowed @s content
ja: 使用可能な@sのコンテンツ

en: Select allowed layouts
ja: 使用可能なレイアウトを選択

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
ja: ユーザーが選択可能なレイアウトにチェックを入れてください。少なくともひとつのレイアウトは許可してください。

en: Keyword
ja: キーワード

en: 1 year | @count years
ja[0]: 1年
ja[1]: @count年

en: 1 week | @count weeks
ja[0]: 1週
ja[1]: @count週

en: 1 min | @count min
ja[0]: 1分
ja[1]: @count分

en: 1 sec | @count sec
ja[0]: 1秒
ja[1]: @count秒

en: Panel content has been updated.
ja: パネルコンテンツを更新しました。

en: Choose layout
ja: レイアウトの選択

en: Move content in @layout to
ja: @layoutのコンテンツの移動先

en: Missing content type
ja: 消失したコンテンツ

en: This pane's content type is either missing or has been deleted. This pane will not render.
ja: このペインのコンテンツは消失したかまたは削除されています。このペインは出力されません。

en: Add content to !s
ja: !sにコンテンツを追加

en: There are no content types you may add to this display.
ja: このディスプレイに追加することのできるコンテンツがありません。

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
ja: 現在、キャッシュのオプションを使用できません。キャッシュのオプションを使用するには、panels chachingモジュールを有効にしてください。

en: Panel settings
ja: パネルの設定

en: No title
ja: タイトルなし

en: Deleted/missing content type @type
ja: 削除された/消失したコンテンツ @type

en: Columns
ja: カラム

en: Row @row, Column @col
ja: 行 @row、カラム @col

en: Single column
ja: シングルカラム

en: Two column bricks
ja: 2カラム レンガ状

en: Left above
ja: 左上

en: Right above
ja: 右上

en: Left below
ja: 左下

en: Right below
ja: 右下

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
ja: このミニパネルのタイトル。ブロックの設定で上書きすることができます。

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
ja: 「コンテンツの追加」フォームでこのミニパネルが含まれるカテゴリー。使用できる文字は半角英数字とスペースだけです。空欄の場合はデフォルトの「Mini panels」となります。

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
ja: カテゴリーに使用できる文字は半角英数字とスペースだけです。

en: Deleted/missing mini panel @name
ja: 削除された/消失したミニパネル @name

en: Untitled mini panel
ja: タイトルなしのミニパネル

en: Panel
ja: パネル

en: Panel layout
ja: パネルレイアウト

en: Panel content
ja: パネルコンテンツ

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
ja: パネルのスタイルをCSSで指定する際に使用するID。

en: Please select a layout.
ja: レイアウトを選択してください。

en: Create nodes that are divided into areas with selectable content.
ja: いくつかのエリアに分かれていて、そのそれぞれに対してコンテンツを選択することのできるノードを作成します。

en: Disable Drupal blocks/regions
ja: Drupalのブロック/リージョンを無効化

en: CSS code
ja: CSSコード

en: Simple cache
ja: シンプルキャッシュ

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
ja: シンプルキャッシュは時系列のキャッシュです。期限が決まっており、いったんキャッシュされると、期限が切れるまでキャッシュが残ります。

en: If "arguments" are selected, this content will be cached per individual argument to the entire display; if "contexts" are selected, this content will be cached per unique context in the pane or display; if "neither" there will be only one cache for this pane.
ja: 「引数」が選択されていれば、引数ごとにディスプレイ全体をキャッシュします。「コンテクスト」が選択されていれば、ペインやディスプレイのコンテクストそれぞれをキャッシュします。「なし」であれば、ペインのキャッシュはひとつだけとなります。

en: Items to display
ja: 表示件数

en: Offset
ja: オフセット

en: More link text
ja: 続きへのリンクのテキスト

en: System block
ja: システムブロック

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
ja: システムブロックとしてペインを表示; デフォルトよりも制限が多くなります。

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
ja: デフォルトのパネル出力スタイル; セパレータを入れて各ペインを表示します。

en: Presents the panes in the form of an HTML list.
ja: HTMLリストの形式でペインを出力します。

en: Rounded corners
ja: 角丸

en: Presents the panes or panels with a rounded corner box around them
ja: ペインやパネルを角丸のボックスで囲んで表示

en: Box around
ja: 枠線

en: Each pane
ja: 各ペイン

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Print
ja: 印刷

en: Node count
ja: ノード数

en: Validation
ja: 検証

en: Finish
ja: 終了

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Number of views
ja: 参照回数

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: Log messages
ja: ログメッセージ

en: Add row
ja: 行の追加

en: Default theme
ja: デフォルトテーマ

en: Available as block
ja: ブロックとして利用可能

en: Column
ja: カラム

en: sort by @s
ja: @sで並べ替え

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Add new rule
ja: ルールを追加

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Newest first
ja: 新しい順

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
ja: ウェブフォーム %title を作成しました。下記のフォームからウェブフォームにフィールドを追加してください。

en: Submission deleted.
ja: 送信内容を削除しました。

en: Formatter
ja: フォーマッター

en: Depends on: !dependencies
ja: 次に依存： !dependencies

en: clone
ja: 複製

en: Regions
ja: リージョン

en: Time ago
ja: 現在からの時間

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ja: @module (<span class="admin-disabled">無効</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
ja: @module (<span class="admin-enabled">有効</span>)

en: Effect
ja: 効果

en: This node
ja: このノード

en: Show @count value(s)
ja: @count 個の値を表示

en: starting from @count
ja: @count から開始

en: Please select a file.
ja: ファイルを選択してください。

en: Speed
ja: スピード

en: Redirect URL
ja: 転送先URL

en: Resizable
ja: リサイズ可

en: User roles
ja: ユーザーの役割

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Title only
ja: タイトルのみ

en: Debugging
ja: デバッグ処理

en: 1 month | @count months
ja[0]: 1ヶ月
ja[1]: @countヶ月

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
ja: このオプションを使うと、双一次関数によるゆがみが適用され、より滑らかになりますが、CPUの負荷がさらに大きくなります。

en: Add salt and pepper noise
ja: 粒状ノイズを付加

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
ja: 画像CAPTCHAは、不規則な文字列を読みづらくした画像として表示し、それをユーザーに入力させる一般的な方法です。画像はアクセスされるたびにリアルタイムで作成されるので、サーバーの負荷は相対的に高くなります。画像サイズと計算量に関連する設定に注意してください。

en: Add region
ja: リージョンの追加

en: Per page gallery
ja: ページ毎のギャラリー

en: Per post gallery
ja: 投稿毎のギャラリー

en: No gallery
ja: ギャラリー無し

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
ja: 許可する最大画像サイズを <b>幅x高さ</b> で入力してください。 例えば、640*480 の画像であれば <b>640x480</b> と入力します。 無制限にしたい場合は <b>0</b> を入力してください。 <a href="!image-toolkit-link">画像ツールキット</a>がインストールされている場合、この値を超えるファイルは指定範囲内に縮小されます。

en: Display format
ja: 表示形式

en: Custom format
ja: カスタムフォーマット

en: Add tracking to specific pages
ja: トラッキングを加える特定ページ

en: An unknown error occurred.
ja: 未知のエラーが発生しました。

en: Display type
ja: 表示形式

en: export
ja: エクスポート

en: Custom template
ja: カスタムテンプレート

en: Webform submissions
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: of
ja: の

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ja: 次の拡張子のファイルのみが許可されます： %files-allowed

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ja: ファイル (%filesize) は、ファイルサイズの上限である %maxsize を超過しています。

en: Column settings
ja: カラムの設定

en: Is not one of
ja: の一つではない

en: Queue
ja: キュー

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Row
ja: 行

en: Row settings
ja: 行の設定

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Enable or disable the display of certain page elements.
ja: テーマで表示する特定のページ要素を指定してください。 チェックを入れたものが表示されます。

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: E-mail to
ja: 宛先

en: File browser
ja: ファイルブラウザー

en: Configuration profiles
ja: プロファイルの設定

en: Absolute URLs
ja: 絶対URL

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
ja: チェックを入れると、IMCEはファイルの絶対URLを返します。

en: Default behaviour for existing files during file uploads
ja: ファイルアップロード時の既存ファイルに関するデフォルトの取り扱い

en: Keep the existing file renaming the new one
ja: 既存のファイルを残し、新しいファイルの名前を変更する

en: Keep the existing file rejecting the new one
ja: 既存のファイルを残し、新しいファイルを拒絶する

en: Replace the existing file with the new one
ja: 新しいファイルで既存のファイルを差し替える

en: Default method for creating thumbnails
ja: デフォルトのサムネイル作成方法

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
ja: サムネイルの寸法に収まるように画像を縮小する。

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
ja: 初めに縮小してからサムネイルの寸法に収まるように画像を切り抜く。

en: Role-profile assignments
ja: 役割へのプロファイル割り当て

en: Settings were imported from the profile %name
ja: プロファイル %name から設定をインポートしました。

en: Give a name to this profile.
ja: このプロファイルに名前をつけてください。

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
ja: 0を設定すると、利用可能な最大の値を使用します。

en: Directory quota
ja: ディレクトリー毎のサイズ割り当て

en: Total user quota
ja: ユーザー毎のサイズ割り当て

en: Set to * to remove the restriction.
ja: * を指定すると無制限となります。

en: Maximum image resolution
ja: 最大画像解像度

en: Maximum number of files per operation
ja: 1回の操作で扱うことのできるファイル数

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
ja: ユーザーが削除やリサイズといった操作で複数のファイルを選択できるようにすることができます。一括したファイル操作全体が一回のシステムロードで処理され、これは長所です。しかしながら、これによってスクリプトの実行時間が増加し、CPUの負荷やメモリーの占有率がサーバーの限界を超えてしまう可能性もあり、これは短所です。扱うことのできるファイル数を無制限にするには、0を指定してください。

en: Profile has been added.
ja: プロファイルを追加しました。

en: Including subdirectories
ja: サブディレクトリーを含む

en: Directory path
ja: ディレクトリーパス

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
ja: このプロファイルのユーザーがアクセス可能なディレクトリーを設定してください。
    <ul>
    	<li>ディレクトリーパスには半角英数字を使用してください。</li>
    	<li>ファイルシステムのルートを指定するには、<strong>.</strong>(ドット) 文字を入力します。</li>
    	<li>ユーザーIDのプレースホルダーとして、<strong>%uid</strong>を使用します。例: <em>users/user%uid</em> と指定すると、<em>users/user1</em> や <em>users/user42</em> といったディレクトリーが作成されます。</li>
      <li>リストからディレクトリーを削除するには、ディレクトリーパスを空欄にしてください。</li>
      <li>より柔軟にディレクトリーパスを指定する場合は、PHPを実行した結果をディレクトリーパスに指定することができます。<br />
      PHPを実行する場合は、ディレクトリーパスを <strong>php:</strong> から始め、残りに実際のディレクトリーパスを返す適切なPHPコードを入力してください。<br />例: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> と設定すると <strong>users/USER-NAME</strong> がディレクトリーパスとなります。<br />
      複数階層のディレクトリーの例 <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> と設定すると <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> がディレクトリーパスとなり、アカウントの登録日によってユーザーディレクトリーが自動的にカテゴリー分けされます。<br />
      $user 変数を $GLOBALS['user'] の代わりに使用することができますが、二つの変数は常に同じオブジェクトではないことに注意してください。</li>
    </ul>
    <p>サムネイルの権限は、アップロード時のサムネイル作成に影響しないことに注意してください。. 下記のサムネイルについての説明を参照してください。.</p>
    <p>もっと多くのフィールドが必要であれば、すべてのフィールドを埋めて保存すると、次のページでフィールドが二つ追加されます。</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
ja: プロファイル %name を本当に削除しますか？

en: Profile has been deleted.
ja: プロファイルを削除しました。

en: Import settings from other profiles
ja: 他のプロファイルから設定をインポート

en: Duplicate directory paths are not allowed.
ja: 重複するディレクトリーパスを指定できません。

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
ja: %dirname は正しいディレクトリー名として受け付けられませんでした。

en: Create thumbnails
ja: サムネイルを作成

en: Selected files
ja: 選択ファイル

en: Width x Height
ja: 幅 x 高さ

en: Create a new image
ja: 画像を作成

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
ja: %num 個より多くのファイルを操作することができません。

en: directory (%dir)
ja: ディレクトリー (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ja: 不正な選択が見つかりました。サイト管理者に連絡してください。

en: Upload failed.
ja: アップロードに失敗しました。

en: File deletion successful: %files.
ja: ファイルの削除に成功: %files。

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
ja: 1x1 から @dimensions の範囲内で寸法を指定してください。

en: File resizing successful: %files.
ja: ファイルのリサイズに成功: %files。

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
ja: %filename のサムネイル (%thumbnames) 作成に成功しました。

en: %filename is not an image.
ja: %filename は画像ではありません。

en: Scaling up is not allowed.
ja: 拡大は許可されていません。

en: %filename(%dimensions) already exists.
ja: %filename(%dimensions) は既に存在しています。

en: %filename cannot be resized to %dimensions
ja: %filename を %dimensions にリサイズできません。

en: Unable to get a working directory for the file browser!
ja: ファイルブラウザーの作業用ディレクトリーを取得できませんでした！

en: There is no valid directory specified for the file browser!
ja: ファイルブラウザーに指定されているディレクトリーがありません。

en: Illegal choice %choice in !name element.
ja: !name 要素では %choice を選択できません。

en: File browsing is disabled in directory %dir.
ja: ディレクトリー %dir ではファイルブラウジングが無効です。

en: Do you want to refresh the current directory?
ja: カレントディレクトリーを更新しますか？

en: Delete selected files?
ja: 選択したファイルを削除しますか？

en: Please select a thumbnail.
ja: サムネイルを選択してください。

en: You must select at least %num files.
ja: %num 個以上のファイルを選択してください。

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
ja: ファイルリストの対応する行をクリックして、ファイルを選択してください。

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
ja: Ctrlキーを押しながらクリックすることで、ファイルを選択に加えたり、選択から外すことができます。

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
ja: Shiftキーを押しながらクリックすると範囲選択できます。範囲の始めをクリックして、Shiftキーを押しながら終わりをクリックします。

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
ja: ファイルリストのカラムヘッダーをクリックするとファイルを並べ替えることができます。

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
ja: 縦横のリサイズバーをドラッグして、ワークスペースをリサイズすることができます。

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
ja: ファイルリスト用のキーボードショートカット: 上キー、下キー、左キー、home、end、ctrl+A。

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
ja: 選択しているファイル用のキーボードショートカット: enter/insert、delete、R(esize)、T(humbnails)、U(pload)。

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
ja: ディレクトリーリスト用のキーボードショートカット: 上キー、下キー、左キー、右キー、home、end。

en: Limitations
ja: 制限

en: !num files using !dirsize of !quota
ja: !num 個のファイル、!quota 中の !dirsize 使用中

en: unlimited quota
ja: 無制限のサイズ割り当て

en: Delimited text
ja: 区切りテキスト

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
ja: カンマやタブ、その他の文字で区切られたプレーンなテキストファイル。

en: A file readable by Microsoft Excel.
ja: Microsoft Excel で閲覧可能なファイル。

en: Delimited text format
ja: 区切りテキストの書式

en: Comma (,)
ja: カンマ(,)

en: Tab (\t)
ja: タブ（\t）

en: Semicolon (;)
ja: セミコロン(;)

en: Colon (:)
ja: コロン(:)

en: Pipe (|)
ja: パイプ(|)

en: Period (.)
ja: ピリオド（ . ）

en: Space ( )
ja: 半角空白( )

en: %name: this post can't be referenced.
ja: %name: この投稿は参照できません。

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Notify me when new comments are posted
ja: 新しいコメントが投稿された時に通知します

en: There were no active comment notifications for that email.
ja: そのメールについてのアクティブなコメント通知がありません。

en: Email unsubscribed from 1 comment notification. | Email unsubscribed from @count comment notifications.
ja[0]: 1件のコメント通知からの登録解除されたメール
ja[1]: @count件のコメント通知からの登録解除されたメール

en: Stores information about which commenters on the site have subscriped to followup emails.
ja: フォローアップメールに配信登録されたサイト上のコメントをした人についての情報を保存します。

en: Users who have created accounts on your site.
ja: サイトにアカウント登録のあるユーザー。

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Undated
ja: 日付のない

en: Front page feed
ja: フロントページのフィード

en: Secure Pages
ja: セキュアページ

en: Configure which pages are and are not to be viewed in SSL
ja: SSLで表示するページと表示しないページを設定します。

en: Enable Secure Pages
ja: セキュアページを有効化

en: To start using secure pages this setting must be enabled. This setting will only be able to changed when the web server has been configured for SSL.<br />If this test has failed then go <a href="!url">here</a>
ja: セキュアページの使用を開始するには、この設定を有効にする必要があります。 ウェブサーバーにSSLが設定されている場合にのみ、この設定を変更することができます。<br />もしも、このテストに失敗している場合は、<a href="!url">こちら</a>にアクセスしてみてください。

en: Switch back to http pages when there are no matches
ja: 条件に合わない場合は http ページへ戻る

en: Non-secure Base URL
ja: セキュアでないベースURL

en: Secure Base URL
ja: セキュアなベースURL

en: Pages which will be be secure
ja: セキュアにするページ

en: Make secure every page except the listed pages.
ja: リストに挙げられたページを除くすべてのページをセキュアにする。

en: Make secure only the listed pages.
ja: リストに挙げられたページだけをセキュアにする。

en: Ignore pages
ja: 除外ページ

en: The pages listed here will be ignored and be either returned in http or https. Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are '<em>blog</em>' for the blog page and '<em>blog/*</em>' for every personal blog. '<em>&lt;front&gt;</em>' is the front page.
ja: ここに挙げられたページは除外の対象となり、httpまたはhttpsを返します。 1行に1ベージとして、Drupalパスを入力してください。 <strong>*</strong> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <em>blog</em>、ユーザ別のブログは <em>blog/*</em> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <em>&lt;front&gt;</em> と入力してください。

en: Secure pages needs to be enabled on !settings
ja: !settings でセキュアページを有効にする必要があります

en: Set which pages are always going to be used in secure mode (SSL) Warning: Do not enable this module without configuring your web server to handle SSL with this installation of Drupal
ja: どのページが常にセキュアモード (SSL) となるかを設定します。 注意: ウェブサーバーにSSLを設定することなしに、このモジュールを有効にしないでください。

en: opt-in or out of tracking
ja: トラッキングの許可・許否

en: Add tracking for specific roles
ja: トラッキングを加える特定の役割

en: <a href="@module_list">Enable the profile module</a> to be able to use profile fields for more granular tracking.
ja: より詳細なトラッキングのためにプロフィールフィールドを使用できるように、<a href="@module_list">Profileモジュールを有効化</a>してください。

en: Track translation sets as one unit
ja: 翻訳セットを1つの単位としてトラック

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
ja: ノードが翻訳セットの一部である場合、代わりに翻訳元のノードの統計を記録します。 これにより、翻訳セットを単一の単位で扱えるようになります。

en: Track internal search
ja: 内部検索のトラック

en: If checked, internal search keywords are tracked. You must configure your Google account to use the internal query parameter <strong>search</strong>. For more information see <a href="@url">How do I set up Site Search for my profile</a>.
ja: チェックを入れると、内部の検索キーワードがトラックされます。内部のクエリーパラメータの<strong>検索</strong>を使用するには、Googleアカウントの設定が必要となります。 詳細については「<a href="@url">サイト内検索を設定する方法</a>」を参照してください。

en: Track AdSense ads
ja: AdSense広告のトラック

en: If checked, your AdSense ads will be tracked in your Google Analytics account.
ja: チェックを入れると、AdSense広告がGoogle Analyticsアカウントでトラックされます。

en: Custom JavaScript code
ja: カスタムJavaScriptコード

en: Code snippet (before)
ja: コードスニペット（前）

en: Code snippet (after)
ja: コードスニペット（後）

en: JavaScript scope
ja: JavaScriptのスコープ

en: Do not add the tracker code provided by Google into the javascript code snippets! This module already builds the tracker code based on your Google Analytics account number and settings.
ja: Javascriptコードスニペット内に、Googleから提供されたトラッカーコードを加えないでください！ このモジュールは、Google Analyticsのアカウント番号と設定に基づいたトラッカーコードをすでに構築しています。

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
ja: Javascriptコードスニペットに &lt;script&gt; タグを含めないでください。

en: Google Analytics configuration
ja: Google Analyticsの設定

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
ja: デフォルトでユーザーはトラックされますが、あなたはそれを拒否することもできます。

en: Enable user tracking
ja: ユーザーのトラッキングを有効化

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
ja: デフォルトでユーザーはトラックされませんが、あなたはそれを許可することもできます。

en: Google Analytics module
ja: Google Analytics モジュール

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
ja: Google Analyticsモジュールは未設定です。 <a href="@url">Google Analyticsの設定ページ</a>で設定を行ってください。

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: View link
ja: 表示リンク

en: The size of the file.
ja: ファイルのサイズ。

en: The MIME type of the file.
ja: ファイルの MIME タイプ

en: Menu links
ja: メニューリンク

en: Delete link
ja: 削除リンク

en: Create new
ja: 新規作成

en: Draft
ja: 下書き

en: Save Draft
ja: 下書きを保存

en: 12-hour (am/pm)
ja: 12時間（午前/午後）

en: 24-hour
ja: 24時間

en: Canvas
ja: カンバス

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Logged in user
ja: ログインユーザー

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
ja: このフォームからはまだ送信されていません。<a href="!url">このフォームを表示</a>。

en: Sum
ja: 合計

en: sorted by
ja: 並び順

en: Date year range
ja: 日付の年の範囲

en: Format: @date
ja: 書式: @date

en: date ical
ja: 日付ical

en: The dates are invalid.
ja: 日付は不正です。

en: Repeats
ja: 繰り返し

en: Remove group
ja: グループを削除

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Alt text
ja: 代替テキスト

en: Custom URL
ja: カスタムURL

en: form
ja: フォーム

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: Submit button text
ja: 送信ボタンのテキスト

en: Date field(s)
ja: 日付フィールド

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
ja: 同じクエリーで複数の日付フィールドを処理する方法です。日付フィールドのどれか(date = field_1 OR field_2)からマッチした項目、または選択された日付フィールドの全て(date = field_1 AND field_2)からマッチした項目だけが返されます。

en: You must select at least one date field for this filter.
ja: このフィルターには最低一つの日付フィールドが必要です。

en: Missing date fields!
ja: 日付フィールドが見つかりません!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
ja: (@field) <strong>公開された</strong> @widget @format

en: The results of this submission may be viewed at:
ja: この送信結果は以下で閲覧することができます:

en: New component name
ja: 新しいコンポーネント名

en: When adding a new component, the name field is required.
ja: コンポーネントを追加する際には、nameフィールドが必要となります。

en: Your webform has been published.
ja: ウェブフォームを掲載しました。

en: The component positions and mandatory values have been updated.
ja: コンポーネントの位置と必須の値を更新しました。

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
ja: 任意。このコンポーネントを他のフィールドセットに配置して、フォームを組み立てることができます。

en: Component %name cloned.
ja: コンポーネント %name を複製しました。

en: Component %name updated.
ja: コンポーネント %name を更新しました。

en: New component %name added.
ja: コンポーネント %name を追加しました。

en: Delete the %name fieldset?
ja: %name フィールドセットを削除しますか？

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
ja: %name フィールドセットと %name の子要素すべてを即座に削除します。この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Delete the %name component?
ja: %name コンポーネントを削除しますか？

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
ja: %webform ウェブフォームから %name コンポーネントを即座に削除します。この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Component %name deleted.
ja: コンポーネント %name を削除しました。

en: Submissions for %user
ja: %userからの送信内容

en: Show !count results per page.
ja: 1ページあたり !count 件を表示。

en: Showing all results.
ja: すべての送信内容を表示。

en: @total results total.
ja: 合計 @total 件の結果。

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
ja: ウェブフォームの結果をダウンロードする際に、CSV/TSVファイルの区切り文字として使用されます。タブを使用する方法が、ラテン文字以外を扱う際に最も信頼の置ける方法です。インポートしようとしているプログラムに従い、他の文字に変更することができます。

en: Submission Details
ja: 送信内容の詳細

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
ja: このページは、現在このウェブフォームノードに設定されているすべてのコンポーネントを表示します。たとえ同じタイプのものであっても、コンポーネントをいくつも追加することができます。コンポーネントを追加するには、テーブルの下のほうにあるフィールドに名前を入力し、タイプを選択します。フォームを送信してコンポーネントを追加するか、フォームの値を更新してください。

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
ja: コンポーネントの設定を変更するには、既存のコンポーネントの名前をクリックしてください。

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
ja: これらの権限は、どの役割がこのウェブフォームを送信できるかに影響します。ウェブフォームページへのアクセスには影響しません。ウェブフォームページへのアクセスを完全に遮断するには、<a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a>や<a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>といった、コンテンツへのアクセス権限を設定するモジュールを使用してください。

en: Roles that can submit this webform
ja: このウェブフォームを送信可能な役割

en: Show complete form in teaser
ja: ティーザーに完全なフォームを表示

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
ja: このノードのティーザー表示に完全なフォームを表示します。

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
ja: デフォルトでは、このフォームの送信ボタンのラベルは<em>送信</em>です。ここにタイトルを入力すると、デフォルトの値を上書きします。

en: The entered email address %address is not a valid address.
ja: 入力されたメールアドレス %address に誤りがあります。

en: Submissions for this form are closed.
ja: このフォームは閉じられました。

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
ja: このフォームを表示するには、 <a href="!login">ログイン</a>もしくは<a href="!register">ユーザー登録</a>してください。

en: You do not have permission to view this form.
ja: このフォームを表示する権限がありません。

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
ja: 送信回数の上限（@count回）に達しています。

en: You have already submitted this form.
ja: あなたはこのフォームを送信済みです。

en: You may not submit another entry at this time.
ja: あなたは現在、新しく送信することができません。

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
ja: <a href="!url">あなたの送信内容を表示</a>。

en: Available components
ja: 利用可能なコンポーネント

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
ja: ウェブフォームをインストールした段階で利用可能なフィールドタイプです。対応するチェックを外すことで、コンポーネントを無効にすることができます。チェックがあるコンポーネントだけが、既存および新規のウェブフォームで利用可能です。

en: Default e-mail values
ja: メールに使用するデフォルトの値

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
ja: ウェブフォームの結果を送信するデフォルトの差出人アドレス。フォームの管理人のアドレスがよく用いられます。

en: The default sender name which is used along with the default from address.
ja: デフォルトの差出人アドレスと組み合わせて用いられるデフォルトの差出人名。

en: Default subject
ja: デフォルトの件名

en: Form submission from: %title
ja: %titleのフォームからの送信

en: The default subject line of any e-mailed results.
ja: 結果メールのデフォルトの件名。

en: Allow cookies for tracking submissions
ja: 送信のトラッキングにクッキーを許可

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
ja: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">クッキー</a>を使用すると、同じユーザーがウェブフォームを繰り返し送信するのを防ぐのに役立ちます。ユーザー毎の送信制限にこの機能は必要ありませんが、正確さをより増す状況もあります。クッキーの他には、IPアドレスやサイトのユーザ名を用いることで、ウェブフォームは送信を繰り返す行為を防ぎます。

en: Default export format
ja: デフォルトのエクスポート形式

en: Default export delimiter
ja: デフォルトのエクスポートデリミター

en: Submission access control
ja: 送信権限制御

en: Select the user roles that may submit each individual webform
ja: ウェブフォームを送信可能な役割を選択

en: Disable Webform submission access control
ja: ウェブフォームの送信権限制御を無効化

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
ja: デフォルトでは、どの役割がフォームを送信することができるか、ウェブフォーム毎の設定で管理者が選択できます。ノードへのアクセス制御モジュールを別途使用して、ウェブフォームノードそのものへのアクセス権限を設定することで、ユーザーがいつもフォームを送信できるようにすることもできます。

en: Form: !form
ja: フォーム: !form

en: Submission updated.
ja: 送信内容を更新しました。

en: Thank you, your submission has been received.
ja: 送信ありがとうございます。あなたの送信内容を受け付けました。

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
ja: 値を動的に置換するトークンをこのフィールドに使用することができます。

en: Token values
ja: トークン値

en: Webform confirmation
ja: ウェブフォームの確認画面

en: Form components
ja: フォームコンポーネント

en: Webform submission
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: Website timezone
ja: ウェブサイトのタイムゾーン

en: User timezone
ja: ユーザータイムゾーン

en: Use a textfield for year
ja: 年の入力にテキストフィールドを使用

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
ja: チェックを入れると、年の入力部分がテキストフィールドになった日付フィールドを生成します。その他の場合はセレクトボックスです。

en: Entered !name is not a valid date.
ja: 入力された !name は正しい日時ではありません。

en: Leaving blank will use the default size.
ja: 空欄にするとデフォルトのサイズを使用します。

en: %value is not a valid email address.
ja: %value はメールアドレスとして正しくありません。

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
ja: フィールドセットによって、複数のフィールドをグループにまとめることができます。

en: Width of the file field.
ja: ファイルフィールドの幅

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
ja: 保存先のディレクトリー %directory を作成できませんでした。ウェブフォームのfilesディレクトリーが書き込み可能か確認してください。

en: %field field is required.
ja: %field フィールドには必ず入力してください。

en: Filesize (KB)
ja: ファイルサイズ（KB）

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
ja: ユーザーからは見えないが、送信内容には記録されるフィールド。

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
ja: フォームにHTMLとして文章を表示します。フィールドは生成されません。

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
ja: 選択肢のオプションはそれぞれ重複しない固有のものを指定してください。以下のキーが複数回指定されています:

en: Make this field resizable by the user.
ja: このフィールドのサイズをユーザーが変更できるようにします。

en: Label placed to the left of the textfield
ja: テキストフィールドの左に配置されるラベル

en: Examples: $, #, -.
ja: 例: $、#、-

en: Label placed to the right of the textfield
ja: テキストフィールドの右に配置されるラベル

en: Examples: lb, kg, %.
ja: 例: lb、kg、%

en: Entered %name is not a valid time.
ja: 入力された %name は正しい時間ではありません。

en: Broken/missing handler
ja: 壊れている、もしくは消失しているハンドラー

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
ja: このアイテムのハンドラーは壊れているか消失しており、使用できません。もしもモジュールが提供しているハンドラーで、そのモジュールが無効になっている場合は、モジュールを再度有効にすることで修復できるかもしれません。そうでなければ、このアイテムを削除するべきです。

en: Current date
ja: 現在の日時

en: Invalid input
ja: 不正な入力

en: Simple separator
ja: 単純なセパレーター

en: View name
ja: ビューの名前

en: The view has been deleted.
ja: ビューを削除しました。

en: Displays the fields with an optional template.
ja: 任意のテンプレートでフィールドを表示します。

en: Comment count
ja: コメント数

en: The title of the node.
ja: ノードのタイトル。

en: The date the node was posted.
ja: ノードが投稿された日付。

en: Views today
ja: 本日のアクセス数

en: Provide custom text or link.
ja: カスタムテキストまたはリンクを提供します。

en: Current user's language
ja: カレントユーザーの言語

en: Default site language
ja: デフォルトのサイト言語

en: No vocabulary
ja: ボキャブラリーなし

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ja: このビューに関係したページャーに問題がなければ、この値を 0 のままにしておいてください。ひとつのページに複数のページャーを使用している場合は、「?page=」の配列で衝突が生じないようにするため、より大きな値をセットする必要があります。大きな値をセットすると URL にたくさんのカンマが加わりますので、できる限り避けてください。

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ja: このオプションを有効にすると、別々の項目しか表示されなくなります。完全に同一の項目が複数ある場合は、同じ項目は一度ずつしか表示されません。ビューから重複を取り除くのに使用できますが、いつも上手く動作するとは限りません。このオプションはクエリーの処理を遅くするので、使用に注意が必要です。

en: Display even if view has no result
ja: ビューの結果が0件でも表示

en: Menu selection requires the activation of menu module.
ja: メニューを選択するにはmenuモジュールを有効にする必要があります。

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
ja: より低いウェイトを指定すると、より高く、もしくはより左に表示されます。

en: Inline fields
ja: インラインフィールド

en: Live preview
ja: ライブプレビュー

en: @current of @max
ja: 全 @max ページ中 @current ページ目

en: Language settings
ja: 言語の設定

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Array
ja: 配列

en: Link ID
ja: リンクID

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ja: !name は、最大 %max 文字までしか使えませんが、現在 %length 文字になっています。

en: Illegal choice %choice in %name element.
ja: %name 要素では %choice を選択できません。

en: Popular content
ja: 人気のあるコンテンツ

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: default challenge type
ja: 標準の設問形式

en: @type (from module @module)
ja: @type (モジュール @module 提供)

en: Form protection
ja: フォーム保護

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
ja: それぞれのフォーム(<em>form_id</em>と呼ばれるIDで識別されます)に対して設定したい設問形式を選択してください。一覧表の下にある入力フィールドか '%CAPTCHA_admin_links' リンクを使うと、他のフォームに対しても簡単にCAPTCHAを追加できます。

en: Default challenge type
ja: 標準の設問形式

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
ja: CAPTCHAの標準の設問形式を選択してください。必要であれば各項目の設定でこれを上書きすることができます。

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
ja: 管理ページにCAPTCHAとCAPTCHA管理リンクを許可

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
ja: このオプションを使うと、管理ページにCAPTCHAを付加することが可能になります。管理ページは信頼できないユーザが利用することは基本的にないことから、不必要な負荷を軽減するため、CAPTCHAは無効になっています。デモサイトなどでは、管理ページにCAPTCHAを設定するのが有効な場合もあります。

en: Add a description to the CAPTCHA
ja: CAPTCHAに説明を追加

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
ja: CAPTCHAの利用目的をユーザーに説明する独自の文章を追加する。

en: CAPTCHA description
ja: CAPTCHAの説明

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
ja: このCAPTCHAに対する独自の説明。空白にすると、元の説明にリセットされます。

en: Default CAPTCHA validation
ja: 標準のCAPTCHA認証

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
ja: 標準で、応答をどのように処理するかを指定。この設定はモジュールが実際の設問を用意する際に上書きされたり、無視されたりする可能性があることに注意してください。

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
ja: 大文字小文字を区別する認証

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
ja: 大文字小文字を区別しない認証

en: Added CAPTCHA point.
ja: CAPTCHA表示場所を追加しました。

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
ja: 言語 %language 用のCAPTCHA説明をリセット

en: Reset of CAPTCHA description.
ja: CAPTCHAの説明をリセットする。

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
ja: フォーム %form_id へのCAPTCHA設定に失敗しました。値 "@captcha_type" を解析できませんでした。

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
ja: CAPTCHA: 設問 "@type" 有効

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
ja: これは、この設問形式の回答つきサンプルで、実際の効果はありません。

en: CAPTCHA: no challenge enabled
ja: CAPTCHA：設問形式が利用できません。

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
ja[0]: すでに @count 回投稿失敗
ja[1]: すでに @count 回投稿失敗

en: CAPTCHA point administration
ja: CAPTCHA表示フォーム設定

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
ja: 現在の設定で生成された回答つきCAPTCHA例

en: extra large
ja: 極大

en: tight
ja: 狭

en: wide
ja: 広

en: extra wide
ja: 超広

en: Policy
ja: ポリシー

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Days of the week
ja: 曜日

en: The name of the site.
ja: サイト名

en: All criteria must pass.
ja: すべての基準を満たしている。

en: Broken/missing access plugin %plugin
ja: 壊れた/消失したアクセスプラグイン %plugin

en: In code
ja: コード内

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Administrative description
ja: 管理用の説明

en: Substitutions
ja: 置換

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
ja: CTools APIのバージョンが古すぎます。Panelsの動作には%version以上が必要となります。

en: CTools API Version
ja: CTools APIのバージョン

en: Panel page
ja: パネルページ

en: You must activate the page manager module for this functionality.
ja: この機能を使用するには、page managerモジュールを有効にしてください。

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
ja: パネルノードはノード形式のコンテンツで検索にも現れますが、パネルページに比べて制限があります。

en: Panel node
ja: パネルノード

en: You must activate the panel node module for this functionality.
ja: この機能を使用するには、panel nodeモジュールを有効にしてください。

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
ja: ミニパネルはブロックとして出力される小さなコンテンツエリアで、複雑なブロックレイアウトやレイアウトの中にレイアウトを組み立てたりする際に役立ちます。

en: Mini panel
ja: ミニパネル

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
ja: この機能を使用するには、Mini panelsモジュールを有効にしてください。

en: Go to list
ja: 一覧ページへ

en: There are no mini panels.
ja: ミニパネルがありません。

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
ja: 設定項目はありませんが、プラグインやモジュールによって将来提供される可能性があります。

en: Your changes have been discarded.
ja: 変更が破棄されました。

en: Disable this pane
ja: このペインを無効化

en: Enable this pane
ja: このペインを有効化

en: CSS properties
ja: CSSのプロパティー

en: Invalid pane id.
ja: 不正なペインID。

en: Cache method for this display
ja: このディスプレイのキャッシュ方法

en: Cache method for !subtype_title
ja: !subtype_titleのキャッシュ方法

en: Cache settings for this display
ja: このディスプレイのキャッシュ設定

en: Cache settings for !subtype_title
ja: !subtype_titleのキャッシュ設定

en: Default style for this display
ja: このディスプレイのデフォルトのスタイル

en: Panel style for region "!region"
ja: リージョン "!region" のパネルスタイル

en: Pane style for "!pane"
ja: "!pane" のペインスタイル

en: Use display default style
ja: ディスプレイのデフォルトのスタイルを使用

en: Style settings for @style (display)
ja: @style (ディスプレイ) のスタイル設定

en: Style settings for style @style (Region "!region")
ja: スタイル @style (リージョン "!region") のスタイル設定

en: Style settings for style @style (Pane "!pane")
ja: スタイル @style (ペイン "!pane") のスタイル設定

en: Configure CSS on !subtype_title
ja: !subtype_titleのCSS設定

en: CSS ID to apply to this pane. This may be blank.
ja: このペインに適用するCSS ID。空欄でも構いません。

en: CSS class to apply to this pane. This may be blank.
ja: このペインに適用するCSSクラス。空欄でも構いません。

en: Access settings on !subtype_title
ja: !subtype_titleのアクセス設定

en: Add visibility rule for !subtype_title
ja: !subtype_titleの表示ルールの追加

en: Invalid test id.
ja: 不正なテストID。

en: Configure visibility rule for !subtype_title
ja: !subtype_titleの表示ルールの設定

en: Panel layout has been updated.
ja: パネルレイアウトを更新しました。

en: There is no content in the panel display. If there were content, you would be given an opportunity to select where in the new layout the old content would be placed. Select "Save" or "Continue" to proceed. This change will not be processed if you do not continue.
ja: パネルのディスプレイにコンテンツがありません。もしも以前コンテンツがあったなら、従来のコンテンツを新しいレイアウトのどこに配置するか選択することができます。「保存」または「継続」を選択し、先に進んでください。設定を続けなければ、この変更は処理されません。

en: Mini panel: "@title"
ja: ミニパネル: "@title"

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
ja: ブロックやパネルのペインとして使用することのできるミニパネルを作成します。

en: A panel layout broken up into rows and columns.
ja: 行とカラムに分かれたパネルレイアウト。

en: Configure which content is available to add to panel node displays.
ja: パネルノードのディスプレイに追加することのできるコンテンツを選択してください。

en: Show layout designer
ja: レイアウトデザイナーを表示

en: Remove column
ja: カラムの削除

en: Add row to top
ja: 行をトップに追加

en: Add row to bottom
ja: 行をボトムに追加

en: Remove row
ja: 行の削除

en: Add column
ja: カラムの追加

en: Add region to left
ja: リージョンを左に追加

en: Add column to left
ja: カラムを左に追加

en: Add region to right
ja: リージョンを右に追加

en: Add column to right
ja: カラムを右に追加

en: Region settings
ja: リージョンの設定

en: Remove region
ja: リージョンの削除

en: Invalid item id.
ja: 不適切なアイテムIDです。

en: Configure column
ja: カラムの設定

en: Configure row
ja: 行の設定

en: Configure region
ja: リージョンの設定

en: Region title
ja: リージョンのタイトル

en: Fluid
ja: 変動

en: You must remove contained items to change the row container type.
ja: 行のコンテナータイプを変更する際には、行に含まれているアイテムを削除しなければなりません。

en: Items cannot be set to fluid if there are fixed items already on that side.
ja: 固定のアイテムがそのサイドですでに存在している場合、アイテムを変動に設定することはできません。

en: Hide layout designer
ja: レイアウトデザイナーを非表示

en: No markup at all
ja: マークアップ無し

en: Each region
ja: 各リージョン

en: Choose whether to include the box around each pane (piece of content) or region (each column or region)
ja: ペイン（コンテンツ）やリージョン（カラムやリージョン）のそれぞれを枠線で囲むかどうか選択してください。

en: Change general settings about this variant.
ja: このバリアントに関する全般の設定を変更します。

en: Selection rules
ja: 選択ルール

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
ja: このバリアントを使用するかどうか決定する基準を設定します。

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
ja: コンテンツで使用するコンテクストをバリアントに追加します。

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
ja: コンテンツを追加して、その位置をドラッグアンドドロップのインターフェースで変更します。

en: Move content from old layout
ja: 従来のレイアウトからコンテンツを移動

en: Get a preview of what this variant will look like.
ja: このバリアントがどのように表示されるかプレビューします。

en: This panel will be selected if @conditions.
ja: このパネルは@conditionsの場合に選択された状態になります。

en: This panel will always be selected.
ja: このパネルは常に選択された状態になります。

en: Selection rule
ja: 選択ルール

en: Panel: @title
ja: パネル: @title

en: You must select a layout.
ja: レイアウトを選択してください。

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
ja: レイアウトを変更する場合は、異なるレイアウトを選択してください。

en: Update and preview
ja: 更新とプレビュー

en: Administrative title of this variant.
ja: このバリアントを管理する際のタイトル。

en: Check this to have the page disable all regions displayed in the theme. Note that some themes support this setting better than others. If in doubt, try with stock themes to see.
ja: チェックがあれば、テーマで表示されるすべてのリージョンが無効となります。この設定をより良い形でサポートするテーマもあります。もし分らなければ、手持ちのテーマで確かめてみてください。

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
ja: CSSコードをここに入力してください。このコードはページに埋め込まれ、わずかな調整にだけ使用します。可能であれば、ページのCSSはテーマに記述するようにしてください。特定のCSSが正しく動作するように、このCSSはフィルターをかけられます。

en: Form settings
ja: フォーム設定

en: %title is invalid.
ja: %titleは不正です。

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
ja: %filenameをインポート中のHTTPリクエストエラー: @error

en: Failed to open file: %filename
ja: ファイルを開けませんでした: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
ja: 不正なカレンダーファイル: %filename

en: Invalid calendar file.
ja: 不正なカレンダーファイルです。

en: Custom input format
ja: 独自の入力書式

en: Hide repeat rule
ja: 繰り返しルールを非表示

en: There are errors in @field_name value #@delta:
ja: @field_name 値 #@deltaにエラーがあります:

en: There are errors in @field_name:
ja: @field_nameにエラーがあります:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
ja: 日付と日付APIモジュールの完全なドキュメントは、<a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>で利用可能です。

en: Date browser
ja: 日付ブラウザー

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
ja: 日付の 戻る/次へ のナビゲーションを他の画面に追加します。日付の引数が必要です。

en: Date browser style
ja: 日付のブラウザーのスタイル

en: Creates back/next navigation.
ja: 戻る/次へ のナビゲーションを作成します。

en: Date (!base_table)
ja: 日付 (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
ja: 任意のビュー !base_table 日付フィールドをフィルタリングします。

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
ja: デフォルト、概要やナビゲーションで使用される値の日付のタイプを選択して下さい。例えば、'月'の集合単位はデフォルト日付として現在の月を設定し、概要ビューには月毎に概要を作り、日付ナビゲーションを使用する際は前月と次月のリンクを作成します。

en: You must select at least one date field for this argument.
ja: この引数には日付フィールドが最低一つ必要です。

en: Navigate to previous year
ja: 前の年にナビゲート

en: Navigate to next year
ja: 次の年にナビゲート

en: Navigate to previous month
ja: 前の月にナビゲート

en: Navigate to next month
ja: 次の月にナビゲート

en: Navigate to previous week
ja: 前の週にナビゲート

en: Navigate to next week
ja: 次の週にナビゲート

en: Navigate to previous day
ja: 前の日にナビゲート

en: Navigate to next day
ja: 次の日にナビゲート

en: View full page month
ja: フルページ月表示

en: manage fields
ja: フィールドの管理

en: <No value>
ja: <値なし>

en: Number of pages
ja: ページ数

en: Notified: @user_mail
ja: 通知: @user_mail

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Core Panels display functions; provides no external UI, at least one other Panels module should be enabled.
ja: パネルを表示するコアの機能。外部的なインターフェースが存在しないので、他のPanelsモジュールを少なくともひとつ有効にする必要があります。

en: You may use substitutions in this title.
ja: タイトルで置換を使用することができます。

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
ja: コンテンツのオプションはカテゴリーで区分けされています。左からカテゴリーを選択してください。

en: Change the layout of this panel.
ja: このパネルのレイアウトを変更します。

en: Manage mini panels
ja: ミニパネルの管理

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the "%admincaptcha" permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
ja: このオプションを使うと、フォーム上のCAPTCHA管理設定が容易になります。有効にすると、 "%admincaptcha"権を持ったユーザに対して管理画面以外のすべてのフォームにCAPTCHA管理画面へのリンクが表示されます。

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
ja: ビルトインフォントはラテンII文字セットのみをサポートします。 "a" から "z" と数字のみを利用してください。

en: Max width
ja: 最大の幅

en: Default values
ja: デフォルト値

en: Unique
ja: ユニーク

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
ja: CAPTCHA認証エラーが発生しました。CAPTCHAセッションIDが見つかりません。この問題が継続するようならサイト管理者に連絡してください。

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
ja: CAPTCHA認証エラー: CAPTCHAセッションID (%csid) は不明です。

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
ja: このサイトのPHPがJPEG機能つきの<a href="!gdlib">GDライブラリー</a>をサポートしていないため、Image CAPTCHAモジュールが画像を生成できません。

en: Color and image settings
ja: 色彩と画像の設定

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
ja: 画像CAPTCHA背景色・文字色・ファイルフォーマットの設定。

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
ja: 背景色用の16進数表現色コードを入力(例 #FFF や #FFCE90)。背景を透明にしたPNGファイルフォーマットを利用する場合、画像の背景と近い色を指定することを推奨します。

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
ja: 画像のファイルフォーマットを選択。通常JPEGはファイルサイズが小さく、PNGは透過色をサポートしています。

en: PNG with transparent background
ja: 背景が透明色のPNG

en: @level - no distortion
ja: @level - ゆがみなし

en: @level - low
ja: @level - 低

en: @level - medium
ja: @level - 中

en: @level - high
ja: @level - 高

en: templates
ja: テンプレート

en: @argument title
ja: @argument タイトル

en: @argument input
ja: @argument インプット

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
ja: <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>で入力された日付を受け付けます。「today」や「+2 months」「Dec 9 2004」といった文字列の形式になります。

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
ja: <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>で入力された時刻を受け付けます。「now」や「+2 hours」「10:30pm」といった文字列の形式になります。

en: Submitted by !username on !datetime
ja: 作成者:!username 作成日:!datetime

en: Secondary menu
ja: セカンダリーメニュー

en: Not restricted
ja: 制限なし

en: The human readable label.
ja: 人間が判別可能なラベル。

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
ja: ブックの一部の場合、このブックページが含まれているブック。

en: The unique ID of the comment.
ja: コメントに付与される固有のID

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ja: コメント投稿元のコンピューターのIPアドレス。

en: The name left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力した名前

en: The email address left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力したメールアドレス

en: The home page URL left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力したホームページのURL

en: The URL of the comment.
ja: コメントのURL

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: The URL of the comment's edit page.
ja: コメント編集ページのURL

en: The date the comment was posted.
ja: コメントが投稿された日時。

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ja: 上位コメント（スレッド形式が有効になっている場合のみ）

en: The node the comment was posted to.
ja: コメントが投稿されたノード。

en: The number of comments posted on a node.
ja: ノードに投稿されたコメントの数。

en: New comment count
ja: 新しいコメントの数

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ja: ユーザーが最後にノードを訪れてから投稿されたコメントの数。

en: The unique ID of the node.
ja: ノードのユニークID。

en: The type of the node.
ja: ノードのコンテンツタイプ。

en: The language the node is written in.
ja: ノード内記事の言語。

en: The URL of the node.
ja: ノードのURL。

en: The URL of the node's edit page.
ja: ノードの編集ページのURL。

en: Date changed
ja: 更新日付

en: The date the node was most recently updated.
ja: ノードの最終更新日付。

en: The author of the node.
ja: ノードの作成者。

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
ja: 投票ノードに投票された数。

en: Poll winner
ja: 正解者

en: The winning poll answer.
ja: 正解。

en: Poll winner votes
ja: 正解者数

en: The number of votes received by the winning poll answer.
ja: 正解に投票した投票数。

en: Poll winner percent
ja: 正解者％

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
ja: 正解の投票％。

en: The length of time the poll node is set to run.
ja: 投票のノードが有効な期間。

en: The number of visitors who have read the node.
ja: このノードをアクセスした訪問者数

en: The number of visitors who have read the node today.
ja: このノードを今日アクセスした問者数。

en: Last view
ja: 最終アクセス

en: The date on which a visitor last read the node.
ja: このノードを最後に訪問者がアクセスした日時。

en: The slogan of the site.
ja: サイトのスローガン。

en: The administrative email address for the site.
ja: サイトの管理用メールアドレス。

en: The URL of the site's front page.
ja: このサイトのトップページのURL

en: Login page
ja: ログインページ

en: The URL of the site's login page.
ja: サイトログインページURL

en: The unique ID of the uploaded file.
ja: アップロードされたファイルのユニークID

en: The name of the file on disk.
ja: 保存されたファイルの名前

en: The size of the file, in kilobytes.
ja: ファイルのサイズ（キロバイト）

en: The web-accessible URL for the file.
ja: Web がアクセス可能なファイルのURL

en: The date the file was most recently changed.
ja: ファイルの最終更新日時

en: The user who originally uploaded the file.
ja: 最初にファイルをアップロードしたユーザー

en: The unique ID of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームのユニークID

en: The name of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの名前

en: The optional description of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの説明（任意）

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ja: タクソノミータームでタグ付けされたノード数

en: The URL of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームのURL

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ja: タクソノミータームが属するボキャブラリー

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーのユニークID

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーの名前

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーボキャブラリーのシステム内部名称。

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーの説明（任意）

en: Term count
ja: タームの数

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーに属するタームの数

en: The unique ID of the user account.
ja: ユーザーアカウント固有のID

en: The login name of the user account.
ja: ユーザーアカウントのログイン名

en: The email address of the user account.
ja: ユーザーアカウントのメールアドレス

en: The URL of the account profile page.
ja: アカウントプロフィールページのURL

en: The url of the account edit page.
ja: アカウント編集ページのURL

en: The date the user last logged in to the site.
ja: ユーザーの最終ログイン日時

en: The date the user account was created.
ja: ユーザーアカウントが作成された日時

en: The unique ID of the node's revision.
ja: ノードのリビジョンのユニークID。

en: Is new
ja: 新しい

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
ja: 新しいノードでありデータベースにまだ保存されていないかどうか。

en: Promoted to frontpage
ja: フロントページへ掲載

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
ja: ノードがフロントページへ掲載されているかどうか。

en: Sticky in lists
ja: リスト上部に固定

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
ja: ノードが表示される際、リスト上部に固定されているかどうか。

en: Comments allowed
ja: コメント許可

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
ja: このノードでコメントが許可されているかどうか: 0 = 不許可、1 = クローズド (閲覧のみ)、2 = オープン (閲覧/書込)。

en: Site maintenance account
ja: サイトメンテナンスのアカウント

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ja: 以下のPHPコードが<code>TRUE</code>を返す場合のみ（上級者向け）

en: Pages or PHP code
ja: ページまたはPHPコード

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ja: オプションでPHPを選択した場合、%php の間にPHPコードを記入してください。正しくないコードを実行した場合、このDrupalサイトが正常に動作しなくなる可能性があるので注意してください。

en: Not customizable
ja: カスタマイズ不可

en: Restricted to certain pages
ja: 特定のページに制限

en: Image styles
ja: 画像スタイル

en: manage display
ja: 表示の管理

en: Revision log message
ja: リビジョンログメッセージ

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ja: 【警告】信頼できるユーザーにのみ与えること。この権限はセキュリティー上の問題を内在しています。

en: Installing updates
ja: アップデートをインストール中

en: Preparing to update your site
ja: サイトのアップデートを準備中

en: Downloading updates failed:
ja: アップデートのダウンロードが失敗しました。

en: Updates downloaded successfully.
ja: アップデートのダウンロードが成功しました。

en: Fatal error trying to download.
ja: ダウンロード中に致命的なエラー

en: Downloading %project
ja: %project をダウンロード中

en: Failed to download %project from %url
ja: %url からの %project のダウンロードに失敗。

en: Update manager
ja: 更新マネージャー

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
ja: ディレクトリー %directory は存在しないか書き込み可能ではありません。

en: E-mails
ja: メール

en: Fixed width
ja: 固定幅

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
ja: このエリアのラベルは、管理用としてのみ表示されます。

en: Machine Name
ja: システム内部名称

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
ja: 外部設置フォームの送信ボタンに表示するテキスト。

en: Include reset button
ja: リセットボタンを含む

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
ja: このオプションを有効にすると、外部設置フィルターにセットされているすべての値をリセットするボタンを外部設置フォームに表示します。

en: Reset button label
ja: リセットボタンのラベル

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
ja: 外部設置フォームのリセットボタンに表示する文字列。

en: Exposed sorts label
ja: 並び替えセレクトボックスのラベル

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
ja: 外部設置した並び替えセレクトボックスに表示する文字列。

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
ja: 並び替えセレクトボックスが昇順の際に使用する文字列。

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
ja: 並び替えセレクトボックスが降順の際に使用する文字列。

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
ja: スキップする件数。例えば、このフィールドに3を入力すると、最初の3件がスキップされ、表示されなくなります。

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
ja: 総ページ数。すべてのページを表示する場合は空欄にしてください。

en: Exposed options
ja: 選択肢を外部設置

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
ja: このオプションを外部に設置すると、ビューの閲覧時にユーザーが外部設置フォームで値を設定することができます。

en: Expose items per page
ja: ページあたり項目数を外部設置

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
ja: チェックを入れると、ビューの各ページに表示される項目数をユーザーが決定できるようになります。

en: Items per page label
ja: ページあたり項目数のラベル

en: Label to use in the exposed items per page form element.
ja: 外部に設置したページあたり項目数のフォームに使用するラベル。

en: Exposed items per page options
ja: ページあたり項目数の選択肢

en: Expose Offset
ja: 開始位置を外部設置

en: Offset label
ja: オフセットのラベル

en: Label to use in the exposed offset form element.
ja: 外部に設置した開始位置のフォームに使用するラベル。

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
ja: オフセットには0以上の整数を指定してください。

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
ja[0]: ミニページャー、 @count 件ずつ、 @skip 件スキップ
ja[1]: ミニページャー、 @count 件ずつ、 @skip 件スキップ

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
ja[0]: ミニページャー、 @count 件ずつ
ja[1]: ミニページャー、 @count 件ずつ

en: All items, skip @skip
ja: すべての項目、@skip 件をスキップ

en: All items
ja: すべての項目

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
ja[0]: @count 項目、@skip 件をスキップ
ja[1]: @count 項目、@skip 件をスキップ

en: @count item | @count items
ja[0]: @count 項目
ja[1]: @count 項目

en: Group results together
ja: 結果をグループにまとめる

en: Text box
ja: テキストボックス

en: Key-value pairs may be entered separated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
ja: キーと値の組み合わせはパイプ ( | ) で区切って入力してください。例: safe_key|Some readable option

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
ja: Webformによって、ノードにフォームやアンケートを付け加えることができます。

en: To add one, create a !types piece of content.
ja: !typesのコンテンツを作成してウェブフォームを追加します。

en: Webform is currently not enabled on any content types.
ja: どのコンテンツタイプでもウェブフォームは有効になっていません。

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
ja: ウェブフォームを使用するには、このページでひとつ以上のコンテンツタイプを有効にしてください。

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
ja: このページでは、サイトにあるすべてのコンテンツのうち、ウェブフォームが設置されているものの一覧を表示しています。

en: Webform-enabled piece of content
ja: ウェブフォームが有効になっているコンテンツ

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
ja: <a href="!url">ウェブフォームの設定</a>ページにアクセスして、ひとつ以上のコンテンツタイプを有効にしてください。

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
ja: 任意: <a href="!url">ウェブフォームの設定</a>ページにアクセスして、複数のコンテンツタイプを有効にしてください。

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
ja: <p>このモジュールによって、フォームやアンケートを作成してコンテンツを創り上げることが出来ます。これらのフォームから送信された内容はデータベースに蓄えられ、また任意で設定したアドレスにメールが送信されます。</p>
          <p>以下の手順で作成します:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li><a href="!create-content">コンテンツの作成</a>にアクセスして、!typesのコンテンツを追加します。</li>
            <li>新しいコンテンツを保存した後で、メインとなるフォームのフィールドリストへリダイレクトされます。フォームに設置したいフィールドを追加します。</li>
            <li>フィールドを追加し終われば、管理者やフォームを入力したユーザーにメールを送信するかどうか選択することができます。コンテンツの<em>ウェブフォーム</em>タブのすぐ下にある<em>メール</em>サブタブをクリックします。</li>
            <li>最後に、<em>ウェブフォーム</em>タブの下にある<em>フォーム設定</em>サブタブにアクセスして、フォームの残りの項目を設定します。
              <ul>
              <li>送信に成功した後で表示する確認メッセージや、リダイレクト先のURLを追加。</li>
              <li>送信制限を設定。</li>
              <li>フォームを送信できる役割を選択。</li>
              <li>その他、下書きを許可したり、送信内容を編集できることをユーザーに知らせるメッセージを表示する、といった拡張項目。</li>
              </ul>
            </li>
            <li>あなたのフォームを表示する準備が整いました。送信内容を受け取ったら、コンテンツの<em>結果</em>タブで、ユーザーが送信した結果を確認することができます。</li>
          </ul>
          <p>コンポーネントを追加したり編集するためのヘルプは、最初のコンポーネントを追加した後に表示されます。</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
ja: メールアドレスを受け付ける特別なテキストフィールド。

en: Allow users to upload files of configurable types.
ja: 設定したタイプのファイルをユーザーがアップロードできるようになります。

en: Page break
ja: ページ区切り

en: Organize forms into multiple pages.
ja: 複数のページにわたるフォームを構築します。

en: Select options
ja: セレクト

en: Value of !component
ja: !componentの値

en: Value of "!component"
ja: "!component"の値

en: Webform settings
ja: ウェブフォームの設定

en: Edit e-mail settings
ja: メールの設定を編集

en: Delete e-mail settings
ja: メールの設定を削除

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
ja: このフィールドに入力した値が、それぞれ重複しない固有のものかどうか確認して下さい。同じ値を二度使用することはできません。

en: no upload
ja: アップロード無し

en: Other...
ja: その他

en: Allow "Other..." option
ja: "その他"の選択肢を許可

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
ja: このオプションにチェックを入れると、選択肢に希望のものがない場合にユーザーが選択肢を入力できるようになります。

en: Text for "Other..." option
ja: "その他"の選択肢をテキストフィールドに

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
ja: その他の選択肢を許可している場合に、その他の選択肢をテキストで入力する形式にします。

en: Randomize options
ja: 選択肢をランダム化

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
ja: フォームを表示するたび、選択肢の並び順をランダムに表示します。

en: Width of the textarea.
ja: テキストエリアの幅。

en: Height of the textarea.
ja: テキストエリアの高さ。

en: Maximum length of the textfield value.
ja: テキストフィールドに入力可能な最大文字数。

en: Webform-enabled content types
ja: ウェブフォームが有効なコンテンツタイプ

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
ja: どのコンテンツタイプに対してもウェブフォームコンポーネントを有効にすることができます。ウェブフォームコンポーネントと関連付けるコンテンツタイプを選択してください。

en: E-mail address format
ja: メールアドレスの書式

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
ja: 長: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
ja: 短: name@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
ja: ほとんどのサーバーは、メールの差出人アドレスをより親しみ易くする「長」の書式をサポートしています。しかしながら、Windowsベースのサーバーの多くは長いほうの書式でメールを送信することができません。ウェブフォームでメールを送信するのに不具合が発生するようなら、このオプションを変更してください。

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
ja: あなたのサイトにはウェブフォームがありません。!typesのコンテンツを作成してください。

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
ja: このページをスキップするかどうかを制御するルールを作成します。

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
ja: このフォーム要素を表示するかどうかを制御するルールを作成します。

en: Conditional rules
ja: 条件付きルール

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
ja: このコンポーネントを表示するかどうかを決定する他のコンポーネントを選択してください。このコンポーネントより前にありつつ最も近いページ区切りの前に設置されているコンポーネントだけを選択することができます。

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
ja: 下記のリストで指定しているものを含むかどうかを決定します。

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
ja: 一行あたりひとつ一欄に入力した値が、このアクションのトリガーとなります。空欄にすると、このコンポーネントは常に表示されます。

en: Include all components
ja: すべてのコンポーネントを含む

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
ja: 値 %value は %title フィールドの値としてすでに送信されています。あなたがこのフォームを送信したことがあるか、あるいは別の値を使用してください。

en: Component value
ja: コンポーネントの値

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
ja: 現在はメールを送信しません。下記でメールの受取人を追加してください。

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
ja: フォームの送信内容はこのアドレスに送信されます。メールやセレクトまたはhiddenのフォーム要素を受取人のメールアドレスとして選択することができます。メールアドレスを複数指定する場合は、カンマで区切ってください。

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
ja: テキストフィールドやセレクトまたはhiddenのフォーム要素を、メールの件名として選択することができます。

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
ja: メールやセレクトまたはhiddenのフォーム要素を、メールの差出人アドレスとして選択することができます。

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
ja: テキストフィールドやセレクトまたはhiddenのフォーム要素を、メールの差出人名として選択することができます。

en: No available components
ja: 利用可能なコンポーネントがありません。

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
ja: メールテンプレートでメールの表示をカスタマイズすることができます。

en: Included e-mail values
ja: メールにインクルードする値

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
ja: 選択しているコンポーネントは %email_values トークンに含まれます。それぞれの値は、テンプレートの中に %email[key] という形で指定することで出力することができます。

en: Save e-mail settings
ja: メール設定を保存

en: E-mail header details
ja: メールヘッダーの詳細

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
ja: カスタムメールを追加すると、メールフィールドが必要となります。

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
ja: 入力されたメールアドレス "@email" は正しく表示されません。

en: Email settings added.
ja: メール設定を追加しました。

en: Email settings updated.
ja: メール設定を更新しました。

en: Delete e-mail settings?
ja: メール設定を削除しますか？

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
ja: @component コンポーネントのメール設定を即座に削除します。

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
ja: @address アドレスに送信するメール設定を即座に削除します。

en: E-mail settings deleted.
ja: メール設定を削除しました。

en: Confirmation message
ja: 確認メッセージ

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
ja: 送信が成功した場合に、ユーザーをリダイレクトする先のURL。

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
ja: <em>ユーザー毎に</em>送信回数を制限します。ログインしている場合はそのユーザーによって、未ログインの場合はIPアドレスでユーザーを区別します。クッキーの使用は、<a href="!url">ウェブフォーム共通の設定</a>で上書きされる可能性があります。

en: Submission access
ja: 送信権限

en: Show the notification about previous submissions.
ja: 過去の送信について通知を表示する。

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
ja: ユーザーがこのフォームに対して過去に送信したことがあれば、過去の送信に関する通知を表示します。

en: The entered URL is not a valid address.
ja: 入力されたURLは正しいアドレスではありません。

en: The form settings have been updated.
ja: フォームの設定を更新しました。

en: Your submissions
ja: あなたの送信内容

en: @sid (draft)
ja: @sid (下書き)

en: Select list options
ja: セレクトの選択肢

en: Select list format
ja: セレクトの形式

en: Separate
ja: セパレート

en: Submission Number
ja: 送信番号

en: Submission ID
ja: 送信ID

en: Included export components
ja: エクスポートに含むコンポーネント

en: The selected components will be included in the export.
ja: 選択したコンポーネントはエクスポートに含まれます。

en: Option A
ja: オプションA

en: Option B
ja: オプションB

en: Option C
ja: オプションC

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
ja: セパレートのオプションは、レポートやグラフ、統計を表計算アプリケーションで作成するのにより適しています。

en: My select list
ja: マイセレクトリスト

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
ja: コンパクトのオプションは、他のシステムでデータをインポートするのに適しています。

en: Submitted on %date
ja: 送信日時: %date

en: Submitted by user: %username
ja: 送信者: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
ja: 未ログインユーザーからの送信: [%ip_address]

en: Sid
ja: SID

en: The submission ID of the submission.
ja: 送信内容の送信ID。

en: Whether or not the submission is a draft.
ja: 送信が下書きかどうか。

en: The date this submission was submitted.
ja: 送信日時。

en: Remote address
ja: リモートアドレス

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
ja: 送信したユーザーのリモートIPアドレス。

en: Provide a simple link to view the submission.
ja: 送信内容を閲覧するための簡単なリンクを表示します。

en: Provide a simple link to edit the submission.
ja: 送信内容を編集するための簡単なリンクを表示します。

en: Provide a simple link to delete the submission.
ja: 送信内容を削除するための簡単なリンクを表示します。

en: Webform submission count
ja: ウェブフォームの送信数

en: The number of webform submissions on this node.
ja: このノードのウェブフォームから送信された回数。

en: The number of webform submissions for this user.
ja: このユーザーがウェブフォームを送信した回数。

en: Webform form body
ja: ウェブフォームの本文

en: The Webform form body display for this node.
ja: ウェブフォームの本文をこのフォームに表示します。

en: draft
ja: 下書き

en: @name form
ja: @nameフォーム

en: The subject of the comment.
ja: コメントの件名。

en: The currently logged in user.
ja: 現在ログイン中のユーザー。

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
ja: タームのウェイト。タームの表示順を決定する際に使用します。

en: The parent terms of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの親ターム。

en: The roles of the user.
ja: ユーザーの役割。

en: User blogs
ja: ユーザーブログ

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
ja: このフォームを表示するには<a href="!login">ログイン</a>してください。

en: The file description
ja: ファイルの説明

en: Access all webform results
ja: すべてのウェブフォームの結果へのアクセス

en: Access own webform results
ja: 自分のウェブフォームの結果へのアクセス

en: Edit all webform submissions
ja: すべてのウェブフォームの送信内容の編集

en: Delete all webform submissions
ja: すべてのウェブフォームの送信内容の削除

en: Access own webform submissions
ja: 自分のウェブフォームの送信内容へのアクセス

en: Edit own webform submissions
ja: 自分のウェブフォームの送信内容の編集

en: Delete own webform submissions
ja: 自分のウェブフォームの送信内容の削除

en: Default: %value
ja: デフォルト: %value

en: !module has been installed.
ja: !module をインストールしました。

en: Delete configuration profile
ja: 設定済みプロファイルを削除

en: The file has been renamed to %filename.
ja: ファイルの名前を %filename に変更しました。

en: %filename has been uploaded.
ja: %filename をアップロードしました。

en: %filename is in use by another application.
ja: %filename は他のアプリケーションで使用されています。

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
ja: %filename は %filesize あり、ディレクトリーへのサイズ割り当てを超えてしまいます。あなたは現在、%total_quota 中の %size を使用しています。

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
ja: %filename は %filesize あり、あなたへのサイズ割り当てを超えてしまいます。あなたは現在、%total_quota 中の %size を使用しています。

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
ja: ファイルブラウザーを使用するのに必要な、設定済みプロファイルのいずれにもアクセスすることができません。

en: Directory %dirname is not accessible.
ja: ディレクトリー %dirname はアクセス可能ではありません。

en: Access to %directory was denied.
ja: %directoryへのアクセスは拒否されました。

en: You can not perform this operation.
ja: あなたはこの操作を行うことができません。

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
ja: ファイルを外部のアプリケーションへ送信するには、ファイルの行をダブルクリックしてください。

en: Administer IMCE
ja: IMCEの管理

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, the <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
ja: <strong>複数の役割</strong>を持っているユーザーの場合、どのプロファイルを割り当てるかは<strong>ウェイト</strong>プロパティーによって決まります。よりウェイトの小さな役割が上位に位置して優先されます。ですから、管理者の役割には -10 といった小さな値を指定して、その他の役割より上位に位置するようにするべきです。

en: Define the upload quota per directory.
ja: アップロードを許可するファイル容量の割り当てをディレクトリー毎に設定します。

en: This quota measures the size of all user uploaded files in the database and does not include FTP files. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
ja: このサイズ割り当ては、すべてのユーザーによるアップロードでデータベースに記録されているファイルの合計サイズを意味しており、FTPによるものを含みません。両方のクォーテーションを一緒に用いることができますし、0を指定して無効にすることができます。

en: Specify the allowed file extensions for uploaded files. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
ja: アップロードを許可するファイル拡張子を指定してください。拡張子は半角スペースで区切り、拡張子の前にはドット ( . ) を含ませないようにしてください。

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create these thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
ja: ユーザーが選択可能なサムネイルオプションのリストを作成することができます。.
    <ul>
      <li>サムネイル名には半角英数字を使用してください。</li>
      <li><strong>幅x高さ</strong>の書式で寸法を指定してください。</li>
      <li>接頭語と接尾語は、元のファイル名や作成したサムネイル名に付加される文字列です。</li>
      <li>サムネイルの例: 名称 = <strong>Small</strong>、寸法 = <strong>80x80</strong>、接頭語 = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>サムネイルの権限に関わらず、ユーザーはファイルアップロード時にサムネイルを作成することができることに注意してください。</p>
    <p>もっと多くのフィールドが必要であれば、現在表示されているすべてのフィールドを埋めて保存すると、次のページでフィールドが二つ追加されます。</p>

en: Webform client form.
ja: ウェブフォームのクライアントフォーム。

en: Default value timezone
ja: デフォルトの値のタイムゾーン

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
ja: グリッドの上に横に並ぶ選択肢。これらは「最低」から「最高」あるいは「激しく反対」から「激しく同意」といったレーティングによく用いられます。

en: Customize option keys (Advanced)
ja: 選択肢のキーをカスタマイズ（拡張）

en: Questions list down the side of the grid.
ja: グリッドのサイドに上から順に並ぶ質問。

en: Customize question keys (Advanced)
ja: 質問のキーをカスタマイズ（拡張）

en: Load a pre-built option list
ja: 作成済みの選択肢リストを読み込み

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
ja: 選択肢を手作業で入力する代わりに、予め設定されている選択肢を使用します。作成済みリストを使用する場合は、選択肢を編集できません。

en: Customize keys (Advanced)
ja: キーをカスタマイズ（拡張）

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radio buttons or checkboxes.
ja: このオプションを有効にすると、セレクトのコンポーネントを、リストボックスではなくラジオボタンやチェックボックスで表示します。

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
ja: 各選択肢には固有のキーが必要です。"safe_key|Some readable option"という形式でそれぞれの選択肢を指定してください。

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
ja: オプションのキーは128文字以下で入力してください。以下のキーがこの上限を超えています:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
ja: 以下のフォームエレメントが同じフォームキーを持っていて、同じ親に属しているため、フォームの並び順を保存できませんでした。コンポーネントを編集してそれぞれ重複しない固有のフォームキーを割り当て、その後でもう一度移動させてください。

en: Edit component: @name
ja: コンポーネントを編集: @name

en: US states
ja: アメリカの州

en: Northern Marianas Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Output machine name
ja: システム内部名称を出力

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
ja: ユーザーが選択できるページあたり項目数の種類をカンマ区切りで指定してください。

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
ja: このオプションを有効にすると、開始位置からスキップする項目数をユーザーが選択できるようになります。

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
ja: 整数をカンマ区切りで入力してください。例: 10, 20, 50, 100

en: Enable popup calendar
ja: ポップアップカレンダーを有効化

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
ja: 日付フィールドの隣にJavaScriptの日付ピッカーを有効にします。

en: Open popup calendar
ja: ポップアップカレンダーを開く

en: Translation source node
ja: 翻訳ソースノード

en: Add new XML sitemap
ja: XMLサイトマップを追加

en: A module provides this configuration.
ja: この設定を提供しているモジュール。

en: Tokens related to the %name entities.
ja: %nameエンティティーに関連するトークン。

en: Current page
ja: カレントページ

en: Highlighted
ja: ハイライトされた

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Disable serving of private files
ja: プライベートなファイルの扱いを無効化

en: Display file browser tab in user profile pages.
ja: ユーザープロファイルページにファイルブラウザータブを表示。

en: Insert file
ja: ファイルを挿入

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
ja: パネルに関連する項目の鳥瞰図を取得します。

en: Custom layout
ja: カスタムレイアウト

en: There are no custom layouts.
ja: カスタムレイアウトはありません。

en: Manage custom layouts
ja: カステムレイアウトの管理

en: Row class
ja: 行のクラス

en: The configuration is fixed and cannot be changed.
ja: この設定は固定で、変更できません。

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
ja: この設定はモジュールによるものですが、変更されています。

en: A custom configuration by a user.
ja: ユーザー単位の独自設定。

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
ja: 新しいリビジョンを保存する場合、このバージョンの変更に関する説明がログエントリーに記録されます。

en: Creates revision
ja: リビジョンを作成

en: Whether saving this node creates a new revision.
ja: このノードを保存すると新しいリビジョンを作成するかどうか。

en: The current date and time.
ja: 現在日時。

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
ja: ノードに最近加えられた変更の説明。

en: The title of the current page.
ja: カレントページのタイトル。

en: The URL of the current page.
ja: カレントページのURL。

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
ja: ページ分けされた一覧を閲覧している場合に、現在表示しているページのページ数。

en: The source node for this current node's translation set.
ja: 現在のノードの翻訳セットのソースノード。

en: Account cancellation URL
ja: アカウント登録解除URL

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
ja: ユーザーアカウントの削除を承諾するページのURL。

en: One-time login URL
ja: ワンタイムログインURL

en: The URL of the one-time login page for the user account.
ja: ユーザーアカウントのワンタイムログインのURL。

en: Tokens related to menu links.
ja: メニューリンクに関連したトークン。

en: The unique ID of the menu link.
ja: メニューリンクのユニークID。

en: The title of the menu link.
ja: メニューリンクのタイトル。

en: The URL of the menu link.
ja: メニューリンクのURL。

en: The menu link's parent.
ja: メニューリンクの親。

en: Tokens related to the current page request.
ja: カレントページのリクエストに関連したトークン。

en: Page number
ja: ページ数

en: The book page associated with the node.
ja: ノードに関連付けられたブックページ。

en: The menu link for this node.
ja: このノードのメニューリンク。

en: language neutral
ja: 言語ニュートラル

en: Pattern for all @language @node_type paths
ja: @language の @node_type のパスすべてに適用するパターン

en: Updated alias for node @nid.
ja: ノード @nid のエイリアスを更新しました。

en: Taxonomy term paths
ja: タクソノミータームパス

en: Updated alias for term @tid.
ja: ターム @tid のエイリアスを更新しました。

en: Forum paths
ja: フォーラムパス

en: User paths
ja: ユーザーパス

en: Updated alias for user @uid.
ja: ユーザー @uid のエイリアスを更新しました。

en: Blog paths
ja: ブログパス

en: Updated alias for blog user @uid.
ja: ブログユーザー @uid のエイリアスを更新しました。

en: view mode
ja: 閲覧モード

en: Administrative overlay
ja: 管理用のオーバーレイ

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: The menu link's root.
ja: メニューリンクのルート。

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. The * character is a wildcard. Hint: ID of Body fields in most node types starts with edit-body*.
ja: WYSIWYGエディターを使用していない場合は、<strong>テキストエリアのHTMLコード</strong>として画像やファイルを追加することができます。IMCEへのリンクを有効にする<strong>テキストエリアIDをカンマ区切りで</strong>入力してください。アスタリスク ( * ) はワイルドカードとして使用できます。ヒント: 多くのノードタイプで本文フィールドのIDは edit-body です。

en: IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this feature.
ja: IMCEはプライベートなfilesディレクトリーにあるすべてのファイルをアクセス制限なしで取り扱います。このオプションを有効にすると、モジュールがファイルへのアクセスを制限していない場合に限って、未ログインユーザーがファイル(/system/files/filename)へアクセスすることができるようになります。

en: Change view
ja: 表示を変更

en: @entity "@property" property.
ja: @entity "@property"のプロパティー。

en: The machine-readable name identifying this @entity.
ja: この@entityを区別するためのシステム内部名称。

en: Internal, numeric @entity ID
ja: システム内部で使用する数字の@entity ID

en: The ID used to identify this @entity internally.
ja: この@entityを内部的に区別するためのID。

en: The unique ID of the @entity.
ja: @entityのユニークID。

en: After saving a new @entity
ja: 新しい@entityを保存後

en: created @entity
ja: 作成された@entity

en: After updating an existing @entity
ja: 既存の@entityを更新後

en: updated @entity
ja: 更新された@entity

en: Before saving a @entity
ja: @entityを保存前

en: saved @entity
ja: 保存された@entity

en: After deleting a @entity
ja: @entityを削除後

en: deleted @entity
ja: 削除された@entity

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
ja: すべてのウェブフォームの「結果」タブへのアクセス権限を付与します。一般的に管理者用の権限です。

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
ja: ウェブフォームの作成者に、その作成したウェブフォームの「結果」タブへのアクセス権限を付与します。

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
ja: すべてのユーザーからのすべての送信内容を編集できるようにします。一般的に管理者用の権限です。

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
ja: すべてのユーザーからのすべての送信内容を削除できるようにします。一般的に管理者用の権限です。

en: Webform: !title
ja: ウェブフォーム: !title

en: Form only
ja: フォームのみ

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
ja: ディスプレイモードによって、ブロックにどれだけのウェブフォームを表示するかが決まります。

en: Max upload size must be a number in KB.
ja: 最大アップロードサイズはKB単位で半角数字を入力してください。

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
ja: 新しいメール設定に適用するデフォルトの書式。ウェブフォームのメールオプションは、MIMEメールで設定されているシステム全体のメール設定よりも優先されます。

en: Format override
ja: 書式の上書き

en: Per-webform configuration of e-mail format
ja: ウェブフォーム別のメール形式設定

en: Send all e-mails in the default format
ja: すべてのメールをデフォルトの形式で送信

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
ja: ウェブフォームからのメールをすべて強制的にデフォルトの形式で送信します。

en: No available components.
ja: 利用可能なコンポーネントがありません。

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
ja: テンプレートに加えた変更を取りやめ、デフォルトに戻しますか？

en: Send e-mail as HTML
ja: HTMLメールを送信

en: Include files as attachments
ja: 添付ファイルとしてファイルをインクルード

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
ja: メッセージは送信に成功した場合に表示されます。<em>確認ページ</em>へのリダイレクトの宛先が設定されている場合は、そのページに表示され、その他の場合はメッセージとして表示されます。

en: Redirection location
ja: リダイレクトの宛先

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
ja: 送信に成功した場合に、ユーザーをリダイレクトする宛先を選択してください。

en: Confirmation page
ja: 確認ページ

en: No redirect (reload current page)
ja: リダイレクトなし（現在のページを再読み込み）

en: If enabled this webform will be available as a block.
ja: 有効にすると、このウェブフォームをブロックとして利用可能です。

en: A valid URL is required for custom redirection.
ja: リダイレクトの宛先を独自に設定するには、正しいURLを入力してください。

en: Select keys
ja: キーを選択

en: Full, human-readable options (values)
ja: 完全な、人間が判別可能な選択肢（値）

en: Short, raw options (keys)
ja: 短い、そのままの選択肢（キー）

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
ja: キー|値の組み合わせからなる選択肢のどの部分を表示するか選択してください。

en: Webform edit link
ja: ウェブフォームの編集リンク

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
ja: ウェブフォームのコンポーネントと設定を編集するための簡単なリンクを表示します。

en: Webform results link
ja: ウェブフォームの結果リンク

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
ja: ウェブフォームの結果を閲覧するための簡単なリンクを表示します。

en: edit webform
ja: ウェブフォームの編集

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
ja: 本当に%entityの%labelを元に戻しますか？

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
ja: 本当に%entityの%labelを削除しますか？

en: Reverted %entity %label to the defaults.
ja: %entityの%labelをデフォルトに戻しました。

en: Deleted %entity %label.
ja: %entityの%labelを削除しました。

en: Add @entity_type
ja: @entity_typeを追加

en: Edit @label
ja: @labelを編集

en: Clone @label
ja: @labelを複製

en: Revert @label
ja: @labelを元に戻す

en: Delete @label
ja: @labelを削除

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
ja: システム内部名称を数字だけで指定することはできません。

en: The author of the comment.
ja: コメントの投稿者。

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
ja: インポートするには、テキストエリアの内容をコピーして、インポートページにペーストしてください。

en: Paste an exported %entity_type here.
ja: エクスポートした%entity_typeをここにペーストしてください。

en: If checked, any existing %entity with the same identifier will be replaced by the import.
ja: このオプションを有効にすると、同じシステム内部名称の既存の%entityをインポートしたもので置き換えます。

en: Import of %entity %label failed, a %entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
ja: 同じシステム内部名称の%entityがすでに存在しているため、%entityの%labelをインポートするのに失敗しました。上書きのオプションを確認して、差し替えてください。

en: Imported %entity %label.
ja: %entityの%labelをインポートしました。

en: Export @label
ja: @labelをエクスポート

en: Import @entity_type
ja: @entity_typeをインポート

en: Enables modules to work with any entity type and to provide entities.
ja: モジュールを有効にして、エンティティータイプと組み合わせて動作させたり、エンティティーを提供したりしてください。

en: Entity tokens
ja: エンティティートークン

en: Provides token replacements for all properties that have no tokens and are known to the entity API.
ja: トークンが無いすべてのプロパティーに、トークンによる置換を提供し、それらはエンティティーAPIと呼ばれます。

en: The original-language version of this node, if one exists.
ja: このノードのオリジナル言語のバージョン（あれば）。

en: Assign profiles to user roles for available file systems. Your default file system is %name.
ja: プロファイルを役割に割り当て、ファイルシステムを利用可能にします。デフォルトのファイルシステムは %name です。

en: The file.
ja: ファイル。

en: Whether the file is being displayed.
ja: ファイルが表示されるかどうか。

en: The image file.
ja: 画像ファイル。

en: The <em>Alt</em> attribute text
ja: <em>Alt</em>属性のテキスト

en: The <em>Title</em> attribute text
ja: <em>Title</em>属性のテキスト

en: The main body text
ja: メインの本文のテキスト

en: Asc
ja: 昇順

en: The extension of the file.
ja: ファイルの拡張子。

en: Display download path instead of file storage URI
ja: ファイル保存場所の URI の代わりにダウンロードパスを表示

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
ja: 内部のファイルパスではなく、ダウンロード用の URL を出力します。

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
ja: ユーザーが外部設置フィルターを選択して適用するまで、結果の代わりに表示する文字列。

en: Include all items option
ja: 「すべての項目」オプションを含める

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
ja: このオプションを有効にすると、ページあたり項目数にすべての項目を表示する選択肢が加わります。

en: All items label
ja: 「すべての項目」のラベル

en: Which label will be used to display all items
ja: 「すべての項目」の表示に使用するラベル

en: Disable SQL rewriting
ja: SQL書き換えを無効化

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
ja: 警告: SQLの書き換えを無効にするということは、ノードへのアクセス権限によるセキュリティーが無効になることを意味します。設定を誤ると、本来閲覧できてはいけないデータをユーザーが閲覧できるようになる可能性があります。このセキュリティーリスクを理解して了承した場合にだけ、このオプションを有効にしてください。

en: Use Slave Server
ja: スレーブサーバーを使用

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
ja: スレーブサーバーが利用可能であれば、それに接続するクエリーを発行します。スレーブサーバーが定義されていなかったり利用可能でなければ、デフォルトのサーバーを使用します。

en: Tokens related to the current date and time.
ja: 現在の日時に関連したトークン。

en: The URL of the @entity.
ja: @entityのURL。

en: The content type of the node.
ja: ノードのコンテンツタイプ。

en: Tokens related to content types.
ja: コンテンツタイプに関連したトークン。

en: The name of the content type.
ja: コンテンツタイプの名前。

en: The unique machine-readable name of the content type.
ja: コンテンツタイプのシステム内部名称。

en: The optional description of the content type.
ja: コンテンツタイプの説明。

en: The number of nodes belonging to the content type.
ja: コンテンツタイプに属しているノード数。

en: The URL of the content type's edit page.
ja: コンテンツタイプ編集ページのURL。

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
ja: タクソノミーターム編集ページのURL。

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
ja: ボキャブラリーのシステム内部名称。

en: The URL of the vocabulary's edit page.
ja: ボキャブラリー編集ページのURL。

en: The picture of the user.
ja: ユーザーのアバター。

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
ja: カレントページの特定の引数（例: ページ「node/1」で 「arg:1」を指定すると返ってくる値は「1」）。

en: Tokens related to URLs.
ja: URLに関連したトークン。

en: Relative URL
ja: 相対URL

en: The relative URL.
ja: 相対的なURL。

en: Absolute URL
ja: 絶対URL

en: The absolute URL.
ja: 絶対的なURL。

en: Tokens related to menus.
ja: メニューに関連したトークン。

en: The unique machine-readable name of the menu.
ja: メニューのシステム内部名称。

en: The optional description of the menu.
ja: メニューの説明。

en: Menu link count
ja: メニューリンク数

en: The number of menu links belonging to the menu.
ja: メニューに含まれているメニューリンクの数。

en: The URL of the menu's edit page.
ja: メニュー編集ページのURL。

en: The menu of the menu link.
ja: メニューリンクのメニュー。

en: The URL of the menu link's edit page.
ja: メニューリンク編集ページのURL。

en: @category @type field.
ja: @categoryの@typeフィールド。

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
ja: このフォーム要素のシステム内部名称を入力してください。半角英数字とアンダースコア（ _ ）のみ使用可能です。このキーはフォーム要素のname属性に使用されます。この値はデータの保存に影響しませんが、フォームの処理をカスタマイズするのに役立ちます。

en: Status of this form
ja: このフォームの状態

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
ja: フォームを閉じると、どのユーザーもそれ以降の送信を行えなくなります。

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
ja: 他のどんな役割を持っているかに関わらず、サイトにログインしたすべてのユーザーに %authenticated の役割が与えられます。

en: Content paths
ja: コンテンツパス

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
ja: デフォルトのパスパターン（下記でパターンが空欄になっているすべてのコンテンツタイプに適用）

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
ja: @node_typeのデフォルトのパスパターン（下記でパターンが空欄になっているすべての@node_typeコンテンツに適用）

en: Logo settings
ja: ロゴ設定

en: View to insert
ja: 追加するビュー

en: The view to insert into this area.
ja: このエリアに追加するビュー。

en: Inherit contextual filters
ja: コンテクスチュアルフィルターを継承する

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
ja: チェックが入っている場合、このビューには親と同じコンテクスチュアルフィルターが与えられます。

en: Recursion detected in view @view display @display.
ja: ビュー @view の ディスプレイ @display に再帰が検出されました。

en: Create a page
ja: ページを作成する

en: The date value.
ja: 日付の値

en: The name of the site (i.e. %site_name)
ja: このサイトの名称 [%site_name]

en: All included components in a hierarchical structure.
ja: 全ての項目は階層構造になっています。

en: Save component
ja: 保存

en: Query Comment
ja: クエリコメント

en: Revert to default
ja: デフォルトに戻す

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
ja: 各 @entity を画像にセットされた @field に関連付ける。

en: Use a pager
ja: ページャーを使用する

en: Tokens related to views.
ja: ビューに関連しているトークン。

en: The description of the view.
ja: ビューについての説明。

en: The title of current display of the view.
ja: ビューの現在のディスプレイのタイトル。

en: The URL of the view.
ja: ビューの URL。

en: -Select-
ja: - 選択してください -

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
ja: このフィールド内で HTML コードを使用できます。以下のトークンを利用可能です：
