Webchick's test profile (7.x-0.1-unstable13) - en to ro translation catalogue (675 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: User interface
ro: Interfață utilizator

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conţinut

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următorul

en: Pages
ro: Pagini

en: Save configuration
ro: Salvează configuraţia

en: delete
ro: şterge

en: Status
ro: Stare

en: Create a new user account.
ro: Creează un cont nou de utilizator.

en: Request new password via e-mail.
ro: Solicitaţi o parolă nouă prin e-mail.

en: Markup
ro: Cod HTML

en: Suffix
ro: Sufix

en: approve
ro: aprobă

en: Delete
ro: Şterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operaţii

en: Content
ro: Conţinut

en: Value
ro: Valoare

en: Totals
ro: Total

en: Username
ro: Numele de utilizator

en: Email address
ro: Adresă de e-mail

en: Private
ro: Privat

en: content
ro: conţinut

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Replies
ro: Replici

en: Last Post
ro: Ultima postare

en: Closed
ro: Închis

en: yes
ro: da

en: List
ro: Lista

en: Subject
ro: Subiect

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Remove
ro: Elimină

en: Unsubscribe
ro: Dezabonare

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: more
ro: mai multe

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Comments
ro: Comentarii

en: Priority
ro: Prioritate

en: Last updated
ro: Ultima actualizare

en: On
ro: Pornit

en: Block title
ro: Titlul blocului

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Content types
ro: Tipuri de conţinut

en: Home page
ro: Prima Pagină

en: Download
ro: Descarcă

en: Version
ro: Versiune

en: view
ro: afişează

en: all
ro: toate

en: File
ro: Fişier

en: Tag
ro: Marcaj

en: Login
ro: Autentificare

en: Advanced options
ro: Opţiuni avansate

en: Edit
ro: Modifică

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Links
ro: Legături

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Display settings
ro: Setări de afişare

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Number
ro: Număr

en: Block settings
ro: Setările blocului

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Weight
ro: Greutate

en: The configuration options have been saved.
ro: Opţiunile de configurare au fost salvate.

en: Center
ro: Centru

en: Types
ro: Tipuri

en: Multiple
ro: Multiplă

en: Required
ro: Necesar

en: root
ro: rădăcină

en: Parent
ro: Părinte

en: Parents
ro: Părinţi

en: none
ro: nimic

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: Go to next page
ro: Mergi la pagina următoare

en: Book
ro: Carte

en: General settings
ro: Setări generale

en: Back
ro: Înapoi

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Default
ro: Implicit

en: Background
ro: Fundal

en: Summary
ro: Sumar

en: Download PDF
ro: Descărcare PDF

en: Update
ro: Actualizare

en: Open
ro: Deschidere

en: Top
ro: Sus

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Archives
ro: Arhive

en: Time
ro: Ora

en: Views
ro: Vizualizări

en: Add
ro: Adăugare

en: remove
ro: șterge

en: View
ro: Afişează

en: Path
ro: Cale

en: Dimensions
ro: Dimensiuni

en: Vocabularies
ro: Clasificări

en: Form ID
ro: ID Formular

en: Refresh
ro: Reîncarcă

en: Region
ro: Regiune

en: Visible
ro: Vizibil

en: Custom links
ro: Legături particularizate

en: Add custom link
ro: Adaugă link personalizat

en: Edit custom link
ro: Editare link-ul personalizat

en: key
ro: cheie

en: Display
ro: Afişare

en: Menu
ro: Meniu

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: results
ro: rezultaterezultate

en: Updated
ro: Actualizat

en: Theme
ro: Temă

en: Display mode
ro: Modul de afişare

en: Timestamp
ro: Amprentă timp

en: Component
ro: Componentă

en: Statistics
ro: Statistici

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Attachment
ro: Ataşament

en: Permitted file extensions
ro: Extensii permise pentru fişiere

en: Upload
ro: Încarcă

en: Picture
ro: Imagine

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conţinut

en: Continue
ro: Continuă

en: Configure
ro: Configurează

en: Email
ro: E-mail

en: Files
ro: Fişiere

en: User ID
ro: ID Utilizator

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opţiuni

en: no
ro: nu

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: The name of the menu.
ro: Numele meniului.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ro: Opţional. În meniu, articolele mai grele se scufundă, iar articolele mai uşoare se ridică spre suprafaţă.

en: Update options
ro: Opţiuni de actualizare

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Submitted
ro: Trimis

en: Year
ro: Anul

en: Add content
ro: Adăugare conţinut

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: panels
ro: panouri

en: Block
ro: Bloc

en: CSS class
ro: Clasă CSS

en: Display links
ro: Afişează legăturile

en: Page
ro: Pagina

en: View arguments
ro: Argumente view

en: Middle column
ro: Coloana din mijloc

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Two column
ro: Două coloane

en: 1 hour | @count hours
ro[0]: 1 oră
ro[1]: @count ore
ro[2]: @count de ore

en: 1 day | @count days
ro[0]: 1 zi
ro[1]: @count zile
ro[2]: @count de zile

en: Taxonomy terms
ro: Termeni taxonomie

en: User picture
ro: Imagine utilizator

en: Submission information
ro: Informaţii trimitere

en: Site name
ro: Numele sitului

en: Site slogan
ro: Sloganul sitului

en: Off
ro: Oprit

en: Never
ro: Niciodată

en: Header
ro: Cap

en: Left sidebar
ro: Coloană stânga

en: Right sidebar
ro: Coloană dreapta

en: Footer
ro: Subsol

en: Menu link
ro: Legătură meniu

en: From
ro: De la

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Revision ID
ro: ID revizie

en: Comment ID
ro: ID Comentariu

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locaţia

en: Poll duration
ro: Durata sondajului

en: Poll votes
ro: Voturi sondaj

en: File ID
ro: ID Fişier

en: File name
ro: Nume fişier

en: File size
ro: Dimensiune fişier

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Vocabulary ID
ro: ID vocabular

en: Term
ro: Termen

en: Term ID
ro: ID termen

en: User role
ro: Rol utilizator

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Last login
ro: Ultima autentificare

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Contains
ro: Conţine

en: Is less than
ro: Este mai mic decât

en: Is less than or equal to
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is greater than or equal to
ro: Este mai mare sau egal ca

en: Is greater than
ro: Este mai mare decât

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Average
ro: Medie

en: Count
ro: Număr

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: Mode
ro: Mod

en: Warning
ro: Avertisment

en: OK
ro: Da

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Nodes
ro: Noduri

en: Width
ro: Lăţime

en: Height
ro: Inălţime

en: This field is required.
ro: Acest câmp este obligatoriu.

en: Textfield
ro: Câmp de text

en: 1 day
ro: 1 zi

en: Maximum
ro: Maxim

en: Medium
ro: Mediu

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Month
ro: Luna

en: Details
ro: Detalii

en: Prev
ro: Înapoi

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Current
ro: Actual

en: Address
ro: Adresă

en: Owner
ro: Proprietar

en: node
ro: nod

en: Example
ro: Exemplu

en: Method
ro: Metodă

en: Recent posts
ro: Articole recente

en: Day
ro: Zi

en: Table
ro: Tabel

en: Now
ro: Acum

en: Start date
ro: Data de început

en: End date
ro: Data de sfârşit

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ro: Model cale implicită (aplicabilă tipurilor de termeni fără model definit)

en: Pattern for all %vocab-name paths
ro: Model cale pentru toate nodurile care conţin termeni de tip %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
ro: Model cale pentru forumuri şi containere forum

en: Pattern for user account page paths
ro: Model cale pentru pagini profil de utilizatori

en: Pattern for blog page paths
ro: Model cale pentru bloguri

en: Configuration
ro: Configurare

en: !time ago
ro: în urmă cu !time

en: Other
ro: Altele

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Text color
ro: Culoare text

en: Navigation
ro: Navigator

en: Repeat
ro: Repetare

en: List type
ro: Tip listă

en: Users
ro: Utilizatori

en: Both
ro: Ambele

en: Last
ro: Ultima

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Override
ro: Înlocuieşte

en: Clone
ro: Clonare

en: Existing Views
ro: View-uri existente

en: Default Views
ro: Vizualizări implicite

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Arguments
ro: Argumente

en: Order
ro: Comandă

en: Recent comments
ro: Comentarii recente

en: Random
ro: Aleator

en: Uncategorized
ro: Necategorisit

en: Plain
ro: Simplu

en: Position
ro: Poziţie

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Profile name
ro: Nume profil

en: Close
ro: Închidere

en: fields
ro: câmpuri

en: Datestamp
ro: Marcaj de timp

en: Operation
ro: Operație

en: Duration
ro: Durată

en: Unsupported database.
ro: Bază de date nesuportată.

en: Defaults
ro: Implicite

en: Collapsible
ro: Colapsabil

en: Common settings
ro: Setări comune

en: Sort by
ro: Sortare după

en: comments
ro: comentarii

en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Browse
ro: Răsfoire

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Introdu câte o pagină pe rând, sub formă de căi de acces Drupal. Caracterul '*' este universal. Exemple de căi sunt '%blog' pentru pagina de blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: WIDTHxHEIGHT
ro: LĂŢIMExÎNĂLŢIME

en: Maximum file size per upload
ro: Mărimea maximă fişier pe încărcare

en: File Browser
ro: Navigator Fişiere

en: Change
ro: Modificare

en: Messages
ro: Mesaje

en: Week of @date
ro: Săptămâna de @date

en: Clear
ro: Elimină

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Node title
ro: Titlu nod

en: Date/Time
ro: Dată/Timp

en: Add new group
ro: Adaugă un grup nou

en: The changes have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: Front page
ro: Prima pagină

en: Request new password
ro: Solicitaţi o parolă nouă

en: unlimited
ro: nelimitat

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Features
ro: Caracteristici

en: Limit
ro: Limită

en: Code length
ro: Lungime cod

en: Font size
ro: Mărimea fontului

en: Spam control
ro: Control de spam

en: Characters to use in the code
ro: Caractere ce vor fi utilizate în cod

en: The list of characters to use should not contain spaces.
ro: Lista de caractere care va fi utilizată nu trebuie să conțină spații.

en: Math question
ro: Întrebare matematică

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
ro: A întâlnit un octet ilegal în timp ce diviza un şir utf8 în caractere.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
ro: Pentru limba %lang_name (cod %lang_cod)

en: Site's time zone
ro: Fusul orar al sit-ului

en: Date's time zone
ro: Fus orar al datei

en: No time zone conversion
ro: Fără conversia fusului orar

en: Select list
ro: Listă selecţie

en: Text field
ro: Câmp text

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
ro: Datele fără granularitatea orelor nu trebuie să utilizeze manipularea fusului orar.

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Time zone handling
ro: Manipulare fus orar

en: Long
ro: Lung

en: Short
ro: Scurt

en: ongoing
ro: în curs de desfășurare

en: Date API
ro: API dată

en: E-mail subject
ro: Subiect e-mail

en: Entity
ro: Entitate

en: None.
ro: Niciunul.

en: Empty
ro: Gol

en: Changes have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: Caption
ro: Legendă

en: views
ro: vizualizări

en: Default template
ro: Şablon implicit

en: Maxlength
ro: Lungime maximă

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Create new account
ro: Crează un cont nou

en: Red
ro: Roșu

en: Included
ro: Inclus

en: warning
ro: atenţie

en: Site information
ro: Informaţii sit

en: Blocked
ro: Blocat

en: or
ro: sau

en: Results
ro: Rezultate

en: open
ro: deschis

en: Visitor
ro: Vizitator

en: Parent terms
ro: Termeni părinte

en: Style
ro: Stil

en: change
ro: schimbă

en: Forums
ro: Forumuri

en: revert
ro: revenire

en: Session
ro: Sesiune

en: All tags
ro: Toate etichetele

en: Reversed
ro: Inversat

en: Flexible
ro: Flexibil

en: Date created
ro: Data creării

en: Completed
ro: Finalizată

en: Reverse
ro: Inversează

en: MB
ro: MO

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ro: Configuraţia PHP limitează mărimea maximă a fişierului pe încărcare la %size.

en: Inclusion
ro: Includere

en: Documents
ro: Documente

en: image
ro: imagine

en: <Hidden>
ro: <Ascuns>

en: !name field is required.
ro: Câmpul !name este obligatoriu.

en: Excluded
ro: Exclus

en: cancel
ro: revocare

en: disable
ro: dezactivare

en: Storage
ro: Depozitare

en: Control how your image/file browser works.
ro: Controlați modul în care exploratorul de imagini/fişiere lucrează.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
ro: Permite introducerea integrată a imaginilor/fişierelor într-o zonă de text

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
ro: Un sistem de încărcare imagini/fișiere și navigator care suportă directoare personale și cote pentru utilizatori.

en: Submissions
ro: Trimiteri

en: Analysis
ro: Analiză

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să ștergeți toate trimiterile pentru acest formular?

en: Webform %title entries cleared.
ro: Toate intrările pentru formularul %title au fost șterse.

en: Are you sure you want to delete this submission?
ro: Sunteţi sigur(ă) că vreţi să ştergeţi această trimitere?

en: Submitted values are
ro: Valorile trimise sunt

en: responses
ro: răspunsuri

en: Global configuration of webform functionality.
ro: Configurație globală pentru funcționalitate webform.

en: Mandatory
ro: Obligatoriu

en: E-mail to address
ro: E-mail către adresa

en: E-mail from name
ro: E-mail de la numele

en: E-mail from address
ro: E-mail de la adresa

en: ever
ro: întotdeauna

en: every hour
ro: în fiecare oră

en: every day
ro: în fiecare zi

en: every week
ro: în fiecare săptămână

en: Field Key
ro: Cheie câmp

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
ro: Aceasta este folosită ca o etichetă descriptivă cînd afişăm acest element pentru formular.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
ro: O scurtă descriere a câmpului folosit ca ajutor pentru utilizator atunci când el/ea foloseşte formularul.

en: Check this option if the user must enter a value.
ro: Selectaţi această opţiune în cazul în care utilizatorul trebuie să introducă o valoare.

en: Submission #@sid
ro: Trimiterea #@sid

en: Previous submission
ro: Trimiterea anterioară

en: Next submission
ro: Trimiterea următoare

en: Submitted by !name
ro: Trimis de !name

en: Go back to the form
ro: Înapoi la formular

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: The default value of the field.
ro: Valoarea implicită a acestui cîmp.

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Presents month, day, and year fields.
ro: Prezintă câmpuri cu luna, ziua şi anul.

en: Left Blank
ro: Lăsat gol

en: User entered value
ro: Valoare introdusă de utilizator

en: Width of the textfield.
ro: Lăţimea câmpului de text.

en: User email as default
ro: Folosire e-mail utilizator ca implicit

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
ro: Setează valoarea acestui cîmp cu e-mail-ul utilizatorului dacă el/ea este autentificat(ă).

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
ro: Face ca acest cîmp să nu poată fi modificat. Util pentru setarea unei valori implicite, neschimbabile.

en: Average submission length in words (ex blanks)
ro: Lungimea medie a cuvintelor trimise (ex. goluri)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
ro: Dacă acest set de câmpuri este colapsabil, utilizatorul poate deschide şi închide setul de câmpuri.

en: Collapsed by Default
ro: Colapsat în mod implicit

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
ro: Seturile de câmpuri sunt "deschise" în mod implicit. Selectaţi această opţiune pentru a seta implicit un set de câmpuri ca "închis".

en: Web Images
ro: Imagini WEB

en: Desktop Images
ro: Imagini din calculator

en: Additional Extensions
ro: Extensii adiţionale

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
ro: Introduceţi o listă cu extensii de fişiere adiţionale pentru acest cîmp de încărcare separate prin virgulă.<br /> Extensiile introduse vor fi adăugate elementelor selectate mai sus.

en: Max Upload Size
ro: Mărimea max. la încărcare

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
ro: Introduceţi mărimea maximă a fişierului pe care utilizatorul o poate încarca în KB.

en: Upload Directory
ro: Director de încărcare

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
ro: Încărcările formularului sunt întotdeauna salvate în directorul cu fişiere al sit-ului. Puteţi specifica un subdirector pentru a stoca fişierele.

en: Questions
ro: Întrebări

en: Randomize Options
ro: Generează aleatoriu opţiuni

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
ro: Generează aleatoriu ordinea opţiunilor din partea de sus(coloane) cînd sunt afişate în formular.

en: Randomize Questions
ro: Afişează aleatoriu întrebările

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
ro: Generează aleatoriu ordinea întrebărilor din partea stîngă cînd sunt afişate în formular.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
ro: Permite crearea de întrebări grilă, dotate cu butoane radio.

en: Listbox
ro: Bloc listă

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
ro: Permite crearea de căsuțe de selecţie, butoane radio, sau meniuri selectabile.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
ro: O suprafață mare de text care permite introducerea mai multor linii.

en: Basic textfield type.
ro: Câmp simplu de text.

en: Time Format
ro: Format oră

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
ro: Format de afişare a timpului în 12 sau 24 de ore.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
ro: Prezintă utilizatorului căsuțe cu ora și minutele. Căsuțe opționale am/pm.

en: low
ro: scăzut

en: medium
ro: mediu

en: high
ro: înalt

en: Slogan
ro: Sloganul

en: Apply
ro: Aplicare

en: Select
ro: Selectare

en: Display on separate page
ro: Pe o pagină separată

en: Add CAPTCHA administration links to forms
ro: Adaugă linkuri de administrare CAPTCHA formularelor

en: administer CAPTCHA settings
ro: administrare setări CAPTCHA

en: Challenge description
ro: Descriere protecție

en: Persistence
ro: Persistenţă

en: Always add a challenge.
ro: Adaugă întotdeauna protecție.

en: Log wrong responses
ro: Înregistrează răspunsurile greșite.

en: The CAPTCHA settings were saved.
ro: Setările CAPTCHA au fost salvate.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
ro: Identificator (form_id) Drupal al formularului pentru care se adaugă CAPTCHA.

en: Challenge type
ro: Tipul provocării

en: The CAPTCHA type to use for this form
ro: Tip CAPTCHA utilizat la acest formular

en: Illegal form_id
ro: Form_id ilegal

en: Saved CAPTCHA point settings.
ro: Setările punctului CAPTCHA au fost salvate.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi să ştergeţi CAPTCHA pentru form_id %form_id?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să dezactivați CAPTCHA pentru form_id %form_id?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
ro: Protecția CAPTCHA pentru formularul %form_id a fost ștearsă.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
ro: Dezactivare CAPTCHA pentru formularul %form_id.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
ro: Această pagină oferă o imagine de ansamblu a tuturor tipurilor de protecție disponibile, generate cu setările lor curente.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
ro: Protecție "%challenge" a modulului "%module"

en: 10 more examples of this challenge.
ro: Alte 10 exemple ale acestei protecții.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
ro: "CAPTCHA" este un acronim pentru "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" (Test Turing complet automat pentru diferențierea utilizatorilor umani față de automatele programate). Constă de obicei într-un test de tip provocare-răspuns pentru a determina dacă utilizatorul este uman sau un robot. Modulul CAPTCHA este un instrument care încearcă să prevină trimiterile automate (spamul) din diferite formulare de contact online (comentarii, casete de contact etc.) din partea unor utilizatori rău intenționați. Aceste formulare sunt completate cu un câmp suplimentar conținând o provocare (întrebare) ce este simplu de rezolvat de către un utilizator real (uman) însă suficient de dificilă pentru programele automate (roboți de trimis spam) care astfel sunt ținute la distanță.

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
ro: Reţineţi că modulul CAPTCHA interacţionează cu pagina de cache (a se vedea <a href="!performancesettings">setările de performanță</a>). Deoarece protecțiile trebuie să fie unice pentru fiecare formular generat, cache-ul paginii este împiedicat să apară. Asigurați-vă că aceste formulare nu apar în multe pagini, altfel se pierde eficiența cache-ului. De exemplu, dacă puneți CAPTCHA în blocul de autentificare al utilizatorului, care de obicei apare pe fiecare pagină pentru vizitatorii anonimi, cache-ul practic va fi dezactivat. Formularele de trimitere a comentariilor sunt un alt exemplu. În acest caz trebuie să setați "%commentlocation" cu "%separatepage" în setările comentariului pentru <a href="!contenttypes">tipurile de conținut</a> relevante pentru o mai bună aficiență a cache-ului.

en: Location of comment submission form
ro: Localizarea formularului de trimitere a comentariilor

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
ro: CAPTCHA este o marcă înregistrată Carnegie Mellon University.

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
ro: CAPTCHA poate fi adăugat practic la fiecare formular Drupal. Unele formulare implicite sunt deja adăugate în lista formularelor. Formulare arbitrare pot fi adăugate cu ușurință și gestionate când este activată opțiunea "%adminlinks".

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
ro: Utilizatorii cu <a href="@perm">permisiunea</a> "%skipcaptcha" nu beneficiază de sistemul CAPTCHA. Asigurați-vă că acordați această permisiune numai utilizatorilor de încredere (ex: administratorii site-ului). Dacă doriți să testați un formular protejat, asigurați-vă că o faceți ca un utilizator fără permisiunea "%skipcaptcha" (ex: utilizator anonim).

en: skip CAPTCHA
ro: sare peste CAPTCHA

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
ro: Această întrebare este pentru a testa dacă sunteţi un vizitator uman şi pentru a preveni spam-ul automat la trimiteri.

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
ro: Utilizatorii neacreditați vor vedea CAPTCHA aici (!settings).

en: general CAPTCHA settings
ro: setări generale CAPTCHA

en: Enabled challenge
ro: Protecție activată

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
ro: "@type" de modulul "@module" (!change, !disable)

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
ro: Plasați CAPTCHA aici pentru utilizatorii care nu prezintă încredere.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
ro: Răspuns incorect. Vă rugăm verificați și reintroduceți.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
ro: Rezolvați această problemă aritmetică simplă și introduceți rezultatul. De exemplu, pentru 1+3 introduceți 4.

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
ro: postarea %form_id blocată de modulul CAPTCHA: protecția "%challenge" (de către modulul "%module"), utilizatorul a răspuns "%response", dar soluţia a fost "%solution".

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
ro: Administrează când și unde CAPTCHA este utilizat.

en: Examples
ro: Exemple

en: An overview of the available challenge types with examples.
ro: O prezentare generală a tipurilor de protecții disponibile cu exemple.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
ro: Puteţi acum să <a href="!captcha_admin">configurați modulul CAPTCHA</a> pentru site-ul dumneavoastră.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
ro: Modulul de bază CAPTCHA pentru adăugare protecții la formulare arbitrare.

en: Code settings
ro: Setări cod

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ro: Lungimea codului influențează dimensiunea imaginii. Reţineţi că valorile mai mari fac generarea imaginii mult mai greu de către CPU.

en: Font settings
ro: Setări font

en: tiny
ro: foarte mic

en: small
ro: mic

en: large
ro: larg

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ro: Dimensiunea fontului influenţează dimensiunea imaginii. Reţineţi că valorile mai mari fac generarea imaginii mult mai greu de către CPU.

en: Character spacing
ro: Spațiere caractere

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ro: Definiți distanța medie dintre caractere. Reţineţi că valorile mai mari fac generarea imaginii mult mai greu de către CPU.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
ro: Introduceţi cod hexazecimal pentru culoarea textului (ex: #000 sau #004283).

en: Additional variation of text color
ro: Variații adiționale pentru culoarea textului

en: moderate
ro: moderat

en: very high
ro: foarte înalt

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
ro: Diferite caractere vor avea culori aleatorii în întervalul specificat în jurul culorii textului.

en: Distortion and noise
ro: Distorsionare și zgomot

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
ro: Cu aceste setări puteţi controla gradul de confuzie distorsionând șî adăugând zgomot. Nu exagerați confuzia și asigurațivă că este inteligibil codul din imagine. De exemplu, nu combinați niveluri ridicate de distorsionare și zgomot.

en: Distortion level
ro: Nivel de distorsiuni

en: severe
ro: sever

en: Set the degree of wave distortion in the image.
ro: Stabiliţi gradul de distorsionare tip valuri în imagine.

en: Smooth distortion
ro: Distorsiune omogenă

en: This option adds randomly colored point noise.
ro: Această opţiune adaugă aleatoriu zgomot de puncte colorate.

en: Add line noise
ro: Adăugare zgomot prin linii

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
ro: Această opţiune permite trasarea unor linii aleatorii peste codul text.

en: Noise level
ro: Nivel zgomot

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
ro: Culoarea de fundal nu este o valoare hexazecimală validă de culoare.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
ro: Culoarea de text nu este o valoare hexazecimală validă de culoare.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
ro: Generarea imaginii CAPTCHA a eșuat. Verificaţi configuraţia imaginii CAPTCHA şi mai ales fontul utilizat.

en: Image CAPTCHA
ro: Imagine CAPTCHA

en: What code is in the image?
ro: Ce cod este afișat în imagine?

en: Provides an image based CAPTCHA.
ro: Furnizează o formă de verificare CAPTCHA bazată pe imagine.

en: Go to first page
ro: Mergi la prima pagină

en: Go to last page
ro: Mergi la ultima pagină

en: Go to page @number
ro: Mergi la pagina @number

en: No style
ro: Fără stil

en: Menus
ro: Meniuri

en: A valid date is required for %title.
ro: O dată validă este necesară pentru %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
ro: API Dată care poate fi utilizat de alte module.

en: The Strtotime default value is invalid.
ro: Valoarea implicită Strtotime este invalidă.

en: Relative
ro: Relativă

en: Above
ro: Deasupra

en: Within
ro: În interior

en: Position of date part labels
ro: Poziția etichetelor în părțile datei

en: User's time zone
ro: Fusul orar al utilizatorului

en: @min and @max
ro: @min şi @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
ro: Stocaţi o dată în baza de date ca o dată ISO, recomandat pentru datele istorice sau parțiale.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
ro: Stocați o dată în baza de date ca un câmp dată-timp, recomandat pentru date complete și timp care pot fi convertite la fusuri orare.

en: !time from now
ro: !time de acum

en: Content types that can be referenced
ro: Tipuri de conţinut care pot fi referite

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ro: Furnizaţi o listă de argumente separate prin virgule care să fie transmise view-ului.

en: Minimum
ro: Minim

en: Publish
ro: Publică

en: File format
ro: Formatul fişierului

en: file system
ro: fişier sistem

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultima »

en: Resize
ro: Redimensionare

en: Mini panels
ro: Mini panouri

en: Sort
ro: Sortare

en: 1 year | @count years
ro[0]: 1 an
ro[1]: @count ani
ro[2]: @count de ani

en: 1 week | @count weeks
ro[0]: 1 săptămână
ro[1]: @count săptămâni
ro[2]: @count de săptămâni

en: 1 min | @count min
ro[0]: 1 min
ro[1]: @count minute
ro[2]: @count de minute

en: 1 sec | @count sec
ro[0]: 1 sec
ro[1]: @count sec
ro[2]: @count de sec

en: Single column
ro: Coloană singură

en: CSS code
ro: cod CSS

en: Machine name
ro: Nume maşină

en: Print
ro: Printare

en: Node count
ro: Număr noduri

en: Skip to main content
ro: Mergi la conţinutul principal

en: Number of views
ro: Numărul de afişări

en: Add row
ro: Adaugă linie

en: Default theme
ro: Tema implicită

en: sort by @s
ro: sortate după @s

en: User's {users}.uid.
ro: {users}.uid utilizatorului.

en: Depends on: !dependencies
ro: Depinde de: !dependencies

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ro: @module (<span class="admin-disabled">dezactivat</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
ro: @module (<span class="admin-enabled">activat</span>)

en: Effect
ro: Efect

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Landing page
ro: Pagină destinație

en: 1 month | @count months
ro[0]: 1 lună
ro[1]: @count luni
ro[2]: @count de luni

en: Generate
ro: Generează

en: Custom format
ro: Format personalizat

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ro: Doar fişierele cu următoarele extensii sunt acceptate: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ro: Fişierul are %filesize depăşind mărimea maximă a unu fişier de %maxsize.

en: Infinite
ro: Infinit

en: Save and continue
ro: Salvează şi continuă

en: IP address
ro: Adresă IP

en: Primary tabs
ro: Taburi primare

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Enable or disable the display of certain page elements.
ro: Activează sau dezactivează afişare unor anumite elemente din pagină.

en: Maximum image resolution
ro: Rezoluţie maximă imagine

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ro: Am detectat o opţiune nepermisă. Vă rugăm să contactaţi administratorul sitului.

en: Illegal choice %choice in !name element.
ro: Opţiunea %choice este interzisă pentru elementul !name.

en: View used to select the nodes
ro: View utilizat pentru selectarea nodurilor

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: Dashboard
ro: Tablou de bord

en: The size of the file.
ro: Dimensiunea acestui fişier.

en: The MIME type of the file.
ro: Tip MIME al fişierului.

en: Create new
ro: Creează unul nou

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Remove group
ro: Înlătură grup

en: form
ro: formă

en: Current date
ro: Data curentă

en: Comment count
ro: Număr comentarii

en: The title of the node.
ro: Titlul nodului

en: The date the node was posted.
ro: Data la care a fost publicat nodul

en: Views today
ro: Afişări azi

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: Language settings
ro: Configurare limbă

en: Machine-readable name
ro: Nume citibil-maşină

en: Array
ro: Vector

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ro: !name nu poate fi mai lung de %max caractere dar are %length caractere.

en: Illegal choice %choice in %name element.
ro: Opţiunea %choice este interzisă pentru elementul %name.

en: Popular content
ro: Conţinut popular

en: Date and time
ro: Data şi timp

en: extra large
ro: foarte larg

en: tight
ro: îngust

en: wide
ro: larg

en: extra wide
ro: foarte larg

en: Text format
ro: Format text

en: The name of the site.
ro: Numele sitului.

en: Add column
ro: Adaugă coloană

en: Add column to left
ro: Adaugă coloană la stânga

en: Add column to right
ro: Adaugă coloană la dreapta

en: Region settings
ro: Setări regiune

en: Region title
ro: Titlul regiunii

en: Update and preview
ro: Actualizează și vizualizează

en: manage fields
ro: gestiune câmpuri

en: Group name (a-z, 0-9, _)
ro: Nume grup (a-z, 0-9, _)

en: Page top
ro: Susul paginii

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: PNG with transparent background
ro: PNG cu fond transparent

en: No rules
ro: Fără reguli

en: Libraries
ro: Biblioteci

en: Submitted by !username on !datetime
ro: Trimis de !username la !datetime

en: Secondary menu
ro: Meniu secundar

en: Not restricted
ro: Nerestricţionat

en: The unique ID of the comment.
ro: ID unic al comentariului.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ro: Adresa IP a calculatorului de pe care s-a postat comentariul.

en: The name left by the comment author.
ro: Numele lăsat de către autorul comentariului.

en: The email address left by the comment author.
ro: Adresa de e-mail lăsată de autorul comentariului.

en: The home page URL left by the comment author.
ro: Pagina de URL-ul lăsată de autorul comentariului.

en: The URL of the comment.
ro: Adresa URL a comentariului.

en: Edit URL
ro: Editare URL

en: The date the comment was posted.
ro: Data când a fost postat comentariul.

en: The number of comments posted on a node.
ro: Numărul de comentarii atașate unui nod.

en: New comment count
ro: Număr comentarii noi

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ro: Numărul de comentarii atașate unui nod de când cititorul l-a vizitat ultima dată.

en: The type of the node.
ro: Tipul nodului.

en: The language the node is written in.
ro: Limba în care este scris nodul.

en: The URL of the node.
ro: URL-ul nodului.

en: Date changed
ro: Data modificării

en: Last view
ro: Ultima afişare

en: The slogan of the site.
ro: Sloganul sitului.

en: The administrative email address for the site.
ro: Adresa de e-mail administrativă a sitului.

en: The URL of the site's front page.
ro: URL-ul primei pagini a sitului.

en: Login page
ro: Pagina de autentificare

en: The URL of the site's login page.
ro: URL-ul paginii de autentificare a sitului.

en: The unique ID of the uploaded file.
ro: ID unic al fişierului încărcat.

en: Site maintenance account
ro: Cont mentenanţă sit

en: (active tab)
ro: (tab activ)

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Se specifică paginile folosind căile lor. Se introduce o cale per linie. Caracterul '*' este universal. Căi de exemplificare sunt %blog pentru pagina blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ro: Pagini în care acest cod PHP returnează <code>TRUE</code> (numai pentru experţi)

en: Pages or PHP code
ro: Pagini sau cod PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ro: Dacă este selectată opţiunea PHP, se introduce codul PHP între %php. Trebuie avut în vedere că executarea de cod PHP incorect poate face ca situl să devină inutilizabil.

en: Not customizable
ro: Nu se poate personaliza

en: Restricted to certain pages
ro: Restricţionat la unele pagini.

en: Image styles
ro: Stiluri imagine

en: manage display
ro: administrare afişare

en: Revision log message
ro: Mesaj de jurnal pentru revizie

en: Basic styles
ro: Stiluri de bază

en: Builders
ro: Constructori

en: Columns: 1
ro: Coloane: 1

en: Columns: 3
ro: Coloane: 3

en: Taxonomy term paths
ro: Căi termen taxonomie

en: User paths
ro: Căi utilizator

en: Administrative overlay
ro: Overlay administrare

en: Asc
ro: Ascendent

en: A certain key
ro: O anumită cheie

en: of fields
ro: ale câmpurilor

en: Reply to
ro: Răspunde la

en: Today (page)
ro: Astăzi (pagină)

en: No lock
ro: Fără blocaje

en: Lock type
ro: Tip blocaj
