Webchick's test profile (7.x-0.1-unstable13) - en to sv translation catalogue (2170 entries)

en: Home
sv: Hem

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Pages
sv: Sidor

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: delete
sv: radera

en: Create a new user account.
sv: Skapa ett nytt användarkonto

en: Request new password via e-mail.
sv: Begär nytt lösenord via e-post.

en: Markup
sv: Uppmärkning

en: approve
sv: godkänn

en: E-mail
sv: E-post

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Totals
sv: Totalt

en: Username
sv: Användarnamn

en: Email address
sv: E-postadress

en: Private
sv: Privat

en: content
sv: innehåll

en: Development
sv: Utveckling

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Replies
sv: Svar

en: Last Post
sv: Nyaste inlägg

en: Closed
sv: Stängd

en: yes
sv: ja

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Unsubscribe
sv: Säg upp prenumeration

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: more
sv: mer

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Priority
sv: Prioritet

en: Last updated
sv: Senast uppdaterad

en: On
sv: På

en: Block title
sv: Blocktitel

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Home page
sv: Hemsida

en: Download
sv: Ladda ned

en: view
sv: visa

en: all
sv: alla

en: File
sv: Fil

en: Tag
sv: Etikett

en: Login
sv: Logga in

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Links
sv: Länkar

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Number
sv: Tal

en: Block settings
sv: Blockinställningar

en: User edit form
sv: Redigeringsformulär för användare

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Weight
sv: Vikt

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Center
sv: Centrerad

en: Types
sv: Typer

en: Multiple
sv: Flerval

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: root
sv: rot

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Parents
sv: Ovanliggande

en: none
sv: ingen

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Import
sv: Importera

en: Book
sv: Bok

en: Export
sv: Exportera

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Back
sv: Tillbaka

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: Default
sv: Förvald

en: Background
sv: Bakgrund

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Update
sv: Uppdatera

en: Open
sv: Öppen

en: Top
sv: Överst

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Archives
sv: Arkiv

en: Time
sv: Tid

en: Views
sv: Vyer

en: Add
sv: Lägg till

en: remove
sv: ta bort

en: View
sv: Visa

en: Path
sv: Sökväg

en: Dimensions
sv: Mått

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: Form ID
sv: ID för formulär

en: Section
sv: Sektion

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Visible
sv: Synlig

en: key
sv: nyckel

en: link
sv: länk

en: Display
sv: Visa

en: Menu
sv: Meny

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: results
sv: resultat

en: Teaser
sv: Förhandstitt

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Theme
sv: Tema

en: Display mode
sv: Visningsstil

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Component
sv: Komponent

en: Statistics
sv: Statistik

en: Unknown
sv: Okänd

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Permitted file extensions
sv: Tillåtna filändelser

en: n/a
sv: inte tillgänglig

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Picture
sv: Bild

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Email
sv: E-post

en: Files
sv: Filer

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Contact
sv: Kontakt

en: no
sv: nej

en: Created
sv: Skapad

en: Node
sv: Nod

en: Separator
sv: Avskiljare

en: The name of the menu.
sv: Menyns namn.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
sv: Valfritt. I menyn sjunker tyngre menyval nedåt medan lättare menyval placerar sig närmare toppen.

en: Update options
sv: Alternativ för uppdatering

en: All
sv: Alla

en: Default settings
sv: Förvalda inställningar

en: Active
sv: Aktiv

en: Submitted
sv: Skickad

en: Year
sv: År

en: Panel title
sv: Titel på panel

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: Page title
sv: Sidtitel

en: CSS class
sv: CSS-klass

en: Display links
sv: Visa länkar

en: Page
sv: Sida

en: Pager ID
sv: Pager-ID

en: View arguments
sv: Argument för vy

en: Three column 25/50/25
sv: Tre kolumner 25/50/25

en: Left side
sv: Vänster sida

en: Middle column
sv: Mittenkolumn

en: Right side
sv: Höger sida

en: Three column 25/50/25 stacked
sv: Tre kolumner 25/50/25 staplad

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Three column 33/34/33
sv: Three kolumner 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
sv: Tre kolumner 33/34/33 staplad

en: Two column
sv: Två kolumner

en: Two column stacked
sv: Två kolumner staplad

en: 1 hour | @count hours
sv[0]: 1 timme
sv[1]: @count timmar

en: 1 day | @count days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: @count dagar

en: Taxonomy terms
sv: Taxonomitermer

en: Submission information
sv: Information om inlägg

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Logo
sv: Logotyp

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Site slogan
sv: Webbplatsens slogan

en: Off
sv: Av

en: Never
sv: Aldrig

en: Your changes have been saved.
sv: Dina ändringar har sparats.

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Left sidebar
sv: Vänster sidospalt

en: Right sidebar
sv: Höger sidospalt

en: Footer
sv: Sidfot

en: Inline
sv: Löpande

en: Menu link
sv: Menylänk

en: From
sv: Från

en: Custom
sv: Anpassad

en: Roles
sv: Roller

en: Revision ID
sv: Versions-ID

en: Comment ID
sv: Kommentarens ID

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Poll duration
sv: Undersökningens varaktighet

en: Poll votes
sv: Röster för undersökning

en: File ID
sv: Filens ID

en: File name
sv: Filnamn

en: File size
sv: Filstorlek

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Vocabulary ID
sv: Vokabulärets ID

en: Term ID
sv: Termens ID

en: User role
sv: Användarroll

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Last login
sv: Senaste inloggning

en: Fields
sv: Fält

en: Widget settings
sv: Inställningar för widget

en: Contains
sv: Innehåller

en: Is less than
sv: Är mindre än

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is greater than or equal to
sv: Är större än eller lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Count
sv: Antal

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: Mode
sv: Läge

en: Warning
sv: Varning

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Nodes
sv: Noder

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

en: Textfield
sv: Textfält

en: 1 day
sv: 1 dag

en: Maximum
sv: Största

en: Medium
sv: Mellan

en: Plain text
sv: Ren text

en: Caching
sv: Cachning

en: Month
sv: Månad

en: Details
sv: Detaljer

en: Prev
sv: Föreg

en: End Date
sv: Slutdatum

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Current
sv: Nuvarande

en: Address
sv: Adress

en: Terms
sv: Termer

en: Serial
sv: Serienummer

en: Desc
sv: Fallande

en: Owner
sv: Ägare

en: OR
sv: ELLER

en: node
sv: nod

en: General
sv: Allmän

en: Example
sv: Exempel

en: Method
sv: Metod

en: Recent posts
sv: Nya inlägg

en: Recent posts for %1
sv: Nya inlägg från %1

en: Day
sv: Dag

en: Table
sv: Tabell

en: am
sv: fm

en: pm
sv: em

en: Now
sv: Nu

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
sv: Standardmönster för sökvägar (gäller för alla vokabulär utan eget mönster nedan)

en: Pattern for all %vocab-name paths
sv: Mönster för alla sökvägar till %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
sv: Mönster för forum och forumgrupper

en: Pattern for user account page paths
sv: Mönster för sökvägar till användarsidor

en: Pattern for blog page paths
sv: Mönster för sökvägar till bloggsidor

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Public Key
sv: Offentlig nyckel

en: The public key given to you when you <a href="@url" target="_blank">registered at reCAPTCHA.net</a>.
sv: Den offentliga nyckel som du får när du <a href="@url" target="_blank">registrerar dig på reCAPTCHA.net</a>.

en: Private Key
sv: Privat nyckel

en: The private key given to you when you <a href="@url" target="_blank">registered at reCAPTCHA.net</a>.
sv: Den privata nyckel som du får när du <a href="@url" target="_blank">registrerar dig på reCAPTCHA.net</a>.

en: !time ago
sv: !time sedan

en: Other
sv: Övriga

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Text color
sv: Textfärg

en: Navigation
sv: Navigering

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Shuffle
sv: Blanda

en: List type
sv: Typ av lista

en: Link text
sv: Länktext

en: Destination
sv: Mål

en: Users
sv: Användare

en: Both
sv: Båda

en: Last
sv: Sista

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Override
sv: Åsidosätt

en: Clone
sv: Klona

en: Existing Views
sv: Befintliga vyer

en: Default Views
sv: Förvalda vyer

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Arguments
sv: Argument

en: Order
sv: Ordning

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: Random
sv: Slumpvis

en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: Plain
sv: Enkel

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Basic settings
sv: Grundläggande inställningar

en: Template
sv: Mall

en: Profile name
sv: Namn på profil

en: false
sv: falskt

en: true
sv: sant

en: Close
sv: Stäng

en: fields
sv: fält

en: Datestamp
sv: Datumstämpel

en: Operation
sv: Funktion

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Unsupported database.
sv: Databasen stöds ej.

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Collapsible
sv: Hopfällbar

en: Common settings
sv: Gemensamma inställningar

en: with comments
sv: med kommentarer

en: without comments
sv: utan kommentarer

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: comments
sv: kommentarer

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Georgia
sv: Georgien

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Virgin Islands
sv: Jungfruöarna

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Hidden
sv: Dold

en: Browse
sv: Bläddra

en: Root
sv: Rot

en: minute
sv: minut

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Ange en sida per rad i form av Drupalsökvägar. Jokertecken är "*". Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan och %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: WIDTHxHEIGHT
sv: BREDDxHÖJD

en: Maximum file size per upload
sv: Maximal filstorlek per uppladdning

en: File Browser
sv: Filhanterare

en: Upload file
sv: Ladda upp fil

en: Change
sv: Ändra

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Tokens
sv: Ersättningstecken

en: Week of @date
sv: Vecka för @date

en: Countries
sv: Länder

en: Feeds
sv: Innehållsflöden

en: Clear
sv: Rensa

en: Pager position
sv: Position av paginerare

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Node title
sv: Titel för nod

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: Add new group
sv: Lägg till ny grupp

en: Select a date
sv: Välj ett datum

en: The changes have been saved.
sv: Ändringarna har sparats.

en: Front page
sv: Startsida

en: Request new password
sv: Begär nytt lösenord

en: unlimited
sv: obegränsad

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Features
sv: Funktioner

en: First
sv: Första

en: Limit
sv: Begränsning

en: Code length
sv: Antal tecken

en: Font size
sv: Teckenstorlek

en: Spam control
sv: Reglerar spam

en: Characters to use in the code
sv: Tecken som får användas

en: The list of characters to use should not contain spaces.
sv: Listan över tecken som skall användas bör inte innehålla mellanslag.

en: Math question
sv: Mattefråga

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
sv: Hittade en otillåten byte när en UTF-8-sträng skulle delas upp.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
sv: För språket %lang_name (code %lang_code)

en: Site's time zone
sv: Webbplatsens tidszon

en: Date's time zone
sv: Datumets tidszon

en: No time zone conversion
sv: Ingen tidszonskonvertering

en: hour
sv: timme

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Text field
sv: Textfält

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
sv: Datum utan noggrannhet för timmar får inte använda någon hantering av tidszoner.

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Time zone handling
sv: Hantering av tidszon

en: Long
sv: Långt

en: Short
sv: Kort

en: ongoing
sv: pågående

en: E-mail subject
sv: Ämne för e-post

en: Entity
sv: Objekt

en: AND
sv: OCH

en: None.
sv: Ingen.

en: Fixed
sv: Fast

en: Empty
sv: Töm

en: Import failed.
sv: Importering misslyckades.

en: Changes have been saved.
sv: Ändringar har sparats.

en: Caption
sv: Bildtext

en: views
sv: vyer

en: Open in new window
sv: Öppna i ett nytt fönster

en: Maxlength
sv: Maxlängd

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Create new account
sv: Skapa nytt konto

en: What links here
sv: Vad som länkar hit

en: Info
sv: Information

en: Red
sv: Röd

en: White
sv: Vit

en: Clean
sv: Ren

en: Fade
sv: Tona

en: Slow
sv: Långsam

en: Fast
sv: Snabb

en: warning
sv: varning

en: Site information
sv: Information om webbplatsen

en: Blocked
sv: Spärrad

en: or
sv: eller

en: Results
sv: Resultat

en: open
sv: pågående

en: Visitor
sv: Besökare

en: Parent terms
sv: Ovanliggande termer

en: Style
sv: Stil

en: change
sv: ändra

en: Forums
sv: Forum

en: revert
sv: återställ

en: All tags
sv: Alla etiketter

en: Reversed
sv: Omvänd

en: Flexible
sv: Flexibel

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Completed
sv: Slutförd

en: Reverse
sv: Omvänd

en: Interval
sv: Intervall

en: completed
sv: avslutad

en: Templates
sv: Mallar

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
sv: Dina inställningar i PHP begränsar den största per uppladdning till %size.

en: Documents
sv: Dokument

en: image
sv: bild

en: Oldest first
sv: Äldsta först

en: <Hidden>
sv: <Dolda>

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Your comment follow-up notification for this post was disabled. Thanks.
sv: Din kommentar uppföljnings meddelanden för denna post är inaktiverade. Tack.

en: Comment follow-up notification settings
sv: Inställningar för uppföljning av kommentarer

en: Receive comment follow-up notification e-mails
sv: Ta emot uppföljningsmeddelanden för kommentarer via epost

en: Check this box to receive e-mail notification for follow-up comments to comments you posted. You can later disable this on a post-by-post basis... so if you leave this to YES, you can still disable follow-up notifications for comments you don't want follow-up mails anymore - i.e. for very popular posts.
sv: Kryssa för denna ruta för att få e-postmeddelande om uppföljning på dina kommentarer. Du kan senare inaktivera detta baserat per inlägg... så om du lämnar detta som JA, så kan du fortfarande inaktivera uppföljningsmeddelanden för kommentarer du inte vill ha meddelanden om - till exempel för väldigt populära inlägg.

en: source comment
sv: Ursprunglig kommentar

en: This flag presets the flag for the follow-up notification on the form that anon users will see when posting a comment
sv: Detta val sätter valet för uppföljande meddelanden i formuläret som anonyma användare ser när de postar en kommentar

en: Comment follow-up e-mail notification for anonymous as well as registered users.
sv: Kommentarmeddelanden för anonyma och registrerade användare.

en: !name field is required.
sv: Fältet !name är obligatoriskt.

en: Automatic
sv: Automatisk

en: cancel
sv: avbryt

en: Tabs
sv: Flikar

en: disable
sv: inaktivera

en: Storage
sv: Lagring

en: Control how your image/file browser works.
sv: Styr hur din bild/filhanterare fungerar.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
sv: Aktivera insättning av bilder/filer i rena textområden

en: Insert !image or !link.
sv: Infoga !image eller !link.

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
sv: En bild/filuppladdare och en filhanterare som stöder personliga kataloger och användarkvoter.

en: Submissions
sv: Resultat

en: Analysis
sv: Analys

en: Clear Form Submissions
sv: Rensa formulärresultat

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
sv: Är du säker på att du vill radera alla resultat för detta formulär?

en: Webform %title entries cleared.
sv: Resultaten för webbformuläret %title rensades.

en: Are you sure you want to delete this submission?
sv: Är du säker på att du vill radera detta inlägg?

en: Submitted values are
sv: Inskickade värden är

en: responses
sv: svar

en: Webforms
sv: Webbformulär

en: View and edit all the available webforms on your site.
sv: Visa och redigera alla tillgängliga webbformulär på din webbplats.

en: Webform
sv: Webbformulär

en: Global configuration of webform functionality.
sv: Globala inställningar för webbformulärs funktionalitet.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
sv: Skapa ett formulär eller en enkät som är tillgänglig för användarna. Inskickade resultat och statistik sparas och kan kommas åt av användare med rätt behörighet.

en: Go to form
sv: Gå till formulär

en: View this form.
sv: Visa detta formulär.

en: Mandatory
sv: Obligatoriskt

en: E-mail to address
sv: Adress som e-post skickas till

en: E-mail from name
sv: Namn för utgående e-post

en: E-mail from address
sv: Adress för utgående e-post

en: ever
sv: någonsin

en: every hour
sv: per timme

en: every day
sv: per dag

en: every week
sv: per vecka

en: No Components, add a component below.
sv: Inga komponenter, lägg till en komponent nedan.

en: Field Key
sv: Fältnyckel

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
sv: Detta används som en beskrivande etikett när detta formulärelement visas.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
sv: En kort beskrivning av fältet som används som hjälp för användaren när hon eller han fyller i formuläret.

en: Check this option if the user must enter a value.
sv: Välj detta om användaren måste skriva in ett värde.

en: Parent Fieldset
sv: Ovanliggande fältgrupp

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
sv: Webbformulärkomponenten av typen @type har ingen definierad redigerafunktion.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
sv: Fältnyckeln %field_key är ogiltig. Använd bara små bokstäver, siffror och understreck.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
sv: Fältnyckeln %field_key används redan av fältet med etiketten %existing_field. Använd en unik nyckel.

en: Submission #@sid
sv: Inlägg #@sid

en: Previous submission
sv: Föregående inlägg

en: Next submission
sv: Nästa inlägg

en: Submitted by !name
sv: Inskickat av !name

en: Next Page >
sv: Nästa sida >

en: < Previous Page
sv: < Föregående sida

en: The webform component @type is not able to be displayed
sv: Webbformulärkomponenten @type kan inte visas

en: Illegal information. Data not submitted.
sv: Ogiltig information. Informationen skickades inte in.

en: Go back to the form
sv: Gå tillbaka till formuläret

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
sv: Tillhandahåller formulär och enkäter.

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: The default value of the field.
sv: Standardvärdet för fältet.

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Presents month, day, and year fields.
sv: Visar fält för dag, månad och år

en: Left Blank
sv: Lämnat tomt

en: User entered value
sv: Angivet värde

en: Width of the textfield.
sv: Textfältets bredd.

en: User email as default
sv: Användarens e-postadress som standard

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
sv: Använd användarens e-postadress som standardvärde för detta fält, om hon eller han är inloggad.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
sv: Gör detta fält låst. Detta är användbart för att ställa in ett standardvärde som inte kan ändras.

en: Average submission length in words (ex blanks)
sv: Genomsnittslängd på inlägg i antal ord (utan mellanslag)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
sv: Om denna fältgrupp är hopfällbar kan användaren öppna och stänga fältgruppen.

en: Collapsed by Default
sv: Hopfälld som standard

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
sv: Hopfällbara fältgrupper är "öppna" som standard. Kryssa i detta val för att istället göra dem "stängda" som standard.

en: Web Images
sv: Webbilder

en: Desktop Images
sv: Skrivbordsbilder

en: Additional Extensions
sv: Ytterligare filändelser

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
sv: Skriv in en lista med ytterligare filändelser för detta filuppladdningsfält, separerad med kommatecken.<br />Angivna ändelser kommer att läggas till de valda typerna ovan.

en: Max Upload Size
sv: Maximal uppladdningsstorlek

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
sv: Ange den maximala filstorleken som en användare får ladad upp (i KB).

en: Upload Directory
sv: Uppladdningskatalog

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
sv: Uppladdningar med webbformulär sparas alltid i katalogen files. Du kan om du vill ange en underkatalog som filerna ska sparas i.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
sv: Filer med ändelsen '%ext' är inte tillåtna. Välj en fil med följande ändelse: %exts.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
sv: Filen '%filename' är för stor (%filesize KB). Välj en fil som är %maxsize KB eller mindre.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
sv: Den uppladdade filen %filename kunde inte sparas. Målkatalogen är eventuellt inte skrivbar.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
sv: Den uppladdade filen kunde inte sparas. Målkatalogen finns inte.

en: Uploading a new file will replace the current file.
sv: Om du laddar upp en ny fil kommer den att ersätta den nuvarande filen.

en: User uploaded file
sv: Fil uppladdad

en: Average uploaded file size
sv: Genomsnittlig storlek på uppladdade filer

en: Questions
sv: Frågor

en: Randomize Options
sv: Slumpa alternativen

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
sv: Detta slumpar ordningen på alternativen högst upp när de visas i formuläret.

en: Randomize Questions
sv: Slumpa frågorna

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
sv: Detta slumpar ordningen på frågorna i vänsterkanten när de visas i formuläret.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
sv: Tillåter skapande av rutnätsfrågor, där svaren anges med envalsknappar.

en: Non-empty
sv: Ej tomt

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
sv: Uppmärkning låter dig lägga till egen HTML eller PHP-logik i ditt formulär.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
sv: Välj detta om användaren ska kunna välja flera värden.

en: Listbox
sv: Listruta

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
sv: Tillåter skapande av kryssrutor, envalsknappar och listrutor/popupmenyer.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
sv: En stor textruta som tillåter flera rader med text.

en: Basic textfield type.
sv: Enkelt textfält.

en: Time Format
sv: Tidformat

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
sv: Formatera tidsvisningen i 12 eller 24 timmar.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
sv: Ger användaren tim- och minutfält. Valfria fm/em-fält.

en: low
sv: låg

en: medium
sv: mellan

en: high
sv: hög

en: Apply
sv: Verkställ

en: Select
sv: Välj

en: Display on separate page
sv: Visa på en separat sida

en: Add CAPTCHA administration links to forms
sv: Lägg till administrationslänkar för CAPTCHA till alla formulär

en: administer CAPTCHA settings
sv: administrera inställningar för CAPTCHA

en: Challenge description
sv: Beskrivning av utmaningen

en: Persistence
sv: Beständighet

en: Always add a challenge.
sv: Lägg alltid till en utmaning.

en: Log wrong responses
sv: Logga felaktiga svar

en: The CAPTCHA settings were saved.
sv: Inställningarna för CAPTCHA sparades.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
sv: Drupals form_id på formuläret där CAPTCHA skall läggas till.

en: Challenge type
sv: Typ av utmaning

en: The CAPTCHA type to use for this form
sv: Typ av CAPTCHA att använda för detta formulär

en: Illegal form_id
sv: Ogiltigt form_id

en: Saved CAPTCHA point settings.
sv: Sparade inställningar för CAPTCHA.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
sv: Är du säker på att du vill radera CAPTCHA för formulär %form_id?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera CAPTCHA för formulär %form_id?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
sv: Raderade CAPTCHA för formuläret %form_id.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
sv: Inaktiverade CAPTCHA för formuläret %form_id.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
sv: Sidan ger överblick över alla tillgängliga typer av utmaningar, genererade med sina aktuella inställningar.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
sv: Utmaning "%challenge" från modulen "%module"

en: 10 more examples of this challenge.
sv: Ytterligare tio exempel för denna utmaning.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
sv: "CAPTCHA" är en engelsk akronym för "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". Den består ofta av en utmaning som användaren måste svara rätt på för att bevisa att han eller hon är en människa. Modulen CAPTCHA är ett verktyg som hindrar automatiska verktyg från att skapa spam i till exempel formulär för kommentarer, användarregistreringar och gästböcker. Modulen CAPTCHA gör att du på dina formulär kan lägga till frågor som är lätta att besvara för människor men svåra nog för att hålla ute automatiska skript och spamrobotar.

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
sv: Tänk på att modulen CAPTCHA påverkar sidcachen (se <a href="!performancesettings">inställningar för prestanda</a>). Eftersom utmaningarna måste vara unika för varje formulär som genereras fungerar inte cachen för de sidor där det används. För att inte förlora prestanda bör du se till att dessa formulär förekommer på så få sidor som möjligt. Om du till exempel lägger en CAPTCHA i inloggningsblocket som ofta förekommer på alla sidor för gäster så kommer sidcachen i praktiken att vara helt inaktiverad. Formulären för att skapa kommentarer är ett annat exempel på detta. I detta fall bör du ändra  "%commentlocation" till "%separatepage" under inställningarna för kommentarer för de berörda <a href="!contenttypes">innehållstyperna</a> för att upprätthålla prestanda.

en: Location of comment submission form
sv: Placering av kommentarsformuläret

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
sv: CAPTCHA är ett varumärke som tillhör Carnegie Mellon University.

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
sv: En CAPTCHA kan läggas till på praktiskt taget alla formulär i Drupal. Vissa förvalda formulär visas i listan, men vilket formulär som helst kan lätt läggas till och hanteras när alternativet "%adminlinks" är valt.

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
sv: Användare med <a href="@perm">behörigheten "%skipcaptcha"</a> kommer inte erbjudas en utmaning. Se till att du ger denna behörighet till alla användare du litar på (till exempel webbplatsens administratörer). Om du vill provköra ett skyddat formulär, se till att du gör det med en användare utan behörigheten "%skipcaptcha" (till exempel som gäst).

en: skip CAPTCHA
sv: hoppa över CAPTCHA

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
sv: Denna fråga är för att testa om du är en människa och används för att hindra automatiska spaminlägg.

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
sv: Ej betrodda användare kommer att se en CAPTCHA här (!settings).

en: general CAPTCHA settings
sv: allmänna inställningar för CAPTCHA

en: Enabled challenge
sv: Aktiverade utmaning

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
sv: "@type" från modulen "@module" (!change, !disable)

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
sv: Placera en CAPTCHA här för ej betrodda användare.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
sv: Svaret du angav för CAPTCHA var inte rätt.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
sv: Lös det här enkla matteproblemet och ange svaret. Till exempel för 1+3, ange 4.

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
sv: Inlägg %form_id spärrat av modulen CAPTCHA: Utmaning:  "%challenge" (från modulen "%module"). Användaren svarade: "%response". Förväntat svar: "%solution".

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
sv: Bestäm hur och var CAPTCHA skall användas.

en: Examples
sv: Exempel

en: An overview of the available challenge types with examples.
sv: En översikt över tillgängliga typer av utmaningar med exempel.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
sv: Du kan nu <a href="!captcha_admin">konfigurera modulen CAPTCHA</a> för din webbplats.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
sv: Grundmodul för att lägga till utmaningar på valfria formulär.

en: Code settings
sv: Teckeninställningar

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
sv: Antalet tecken påverkar bildstorleken. Observera att större värden ger större bilder som kräver mer processorkraft.

en: Font settings
sv: Inställningar för font

en: tiny
sv: pytteliten

en: small
sv: liten

en: large
sv: stor

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
sv: Textstorleken påverkar bildstorleken. Observera att större värden ger större bilder som kräver mer processorkraft.

en: Character spacing
sv: Mellanrum mellan tecken

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
sv: Ange det genomsnittliga avståndet mellan tecknen. Observera att större värden ger större bilder som kräver mer processorkraft.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
sv: Ange hexkoden för önskad textfärg (tlll exempel #000 eller #004283).

en: Additional variation of text color
sv: Ytterligare variation i textfärg

en: moderate
sv: måttlig

en: very high
sv: mycket hög

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
sv: Olika tecken får slumpmässiga färger i angivet intervall kring textfärgen

en: Distortion and noise
sv: Förvridning och brus

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
sv: Här kan du välja hur mycket tecknen skall förvanskas genom förvridning och brus. Överdriv inte nivån och se till att tecknen i bilden är tillräckligt läsbar. Kombinera till exempel inte höga nivåer av förvridning och brus.

en: Distortion level
sv: Nivå av förvridning

en: severe
sv: mycket hög

en: Set the degree of wave distortion in the image.
sv: Ange vågrörelsens storlek i bilden.

en: Smooth distortion
sv: Jämn förvridning

en: This option adds randomly colored point noise.
sv: Detta alternativ lägger till brus i form av slumpmässigt färgade punkter.

en: Add line noise
sv: Lägg till linjebrus

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
sv: Detta alternativ lägger till linjer som ritas slumpmässigt ovanpå bokstäverna.

en: Noise level
sv: Brusnivå

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
sv: Bakgrundsfärgen är inte ett giltig hexadecimalt färgvärde.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
sv: Textfärgen är inte ett giltigt hexadecimalt färgvärde.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
sv: Generering av bild-CAPTCHA misslyckades. Kontrollera dina inställningar för bild-CAPTCHA och i synnerhet den valda fonten.

en: Image CAPTCHA
sv: Bild-CAPTCHA

en: What code is in the image?
sv: Vilka tecken ser du i bilden?

en: Provides an image based CAPTCHA.
sv: Tillhandahåller en bildbaserad CAPTCHA.

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Go to page @number
sv: Gå till sida @number

en: No style
sv: Ingen stil

en: Lifetime
sv: Giltighetstid

en: Simple
sv: Enkel

en: California
sv: Kalifornien

en: New Mexico
sv: Nya Mexiko

en: Menus
sv: Menyer

en: A valid date is required for %title.
sv: Ett giltig datum krävs för %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
sv: Ett API för datumhantering som kan användas av andra moduler.

en: The Strtotime default value is invalid.
sv: Det förvalda värdet för Strtotime är ogiltigt.

en: Relative
sv: Relativt

en: Above
sv: Ovanför

en: Within
sv: Inom

en: Position of date part labels
sv: Position av etiketter för datumets delar

en: User's time zone
sv: Användarens tidszon

en: @min and @max
sv: @min och @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
sv: Spara ett datum i databasen som ISO-datum, rekommenderat för historiska eller partiella datum.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
sv: Lagra ett datum i databasen som ett tidsdatumfält, rekommenderas för komplett datum och tider som kan behöva konvertering av tidszon.

en: !time from now
sv: !time från nu

en: Full node
sv: Fullständig nod

en: Fieldgroup
sv: Fältgrupp

en: Node reference
sv: Nodreferens

en: Content types that can be referenced
sv: Innehållstyper som kan refereras

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
sv: Ange en kommaseparerad lista av argument att skicka till vyn.

en: Title (link)
sv: Titel (länk)

en: Title (no link)
sv: Titel (ingen länk)

en: Autocomplete text field
sv: Automatiskt kompletterande textfält

en: Node Reference
sv: Nodreferens

en: Defines a field type for referencing one node from another.
sv: Definierar en fälttyp för att hänvisa en nod till en annan.

en: Minimum
sv: Lägsta

en: User reference
sv: Användarreferens

en: User roles that can be referenced
sv: Användarroller som kan refereras

en: User status that can be referenced
sv: Användarstatus som kan refereras

en: User Reference
sv: Användarreferens

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
sv: Anger en fälttyp som refererar en användare från en nod.

en: Form
sv: Formulär

en: Publish
sv: Publicera

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: Grid
sv: Rutnät

en: Image derivative
sv: Bildprodukter

en: Enable for login links
sv: Aktivera för inloggningslänkar

en: Date range
sv: Intervall för datum

en: Submission settings
sv: Inställningar för inskickande

en: File format
sv: Filformat

en: file system
sv: filsystem

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Image gallery
sv: Bildgalleri

en: Add new profile
sv: Lägg till ny profil

en: Title text
sv: Text för titel

en: Not configured
sv: Ej inställd

en: From name
sv: Från namn

en: From address
sv: Svarsadress

en: Distinct
sv: Distinkt

en: E-mail template
sv: E-postmall

en: KB
sv: kB

en: <None>
sv: <Ingen>

en: Directories
sv: Kataloger

en: Extension
sv: Filändelse

en: Keys
sv: Nycklar

en: Pattern for all @node_type paths
sv: Mönster för alla sökvägar av typen @node_type

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: Edit content
sv: Redigera innehåll

en: Change layout
sv: Ändra layout

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Contexts
sv: Sammanhang

en: Export format
sv: Exportformat

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: empty
sv: tom

en: All types
sv: Alla typer

en: Values
sv: Värden

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Panel pages
sv: Panelsidor

en: Context
sv: Sammanhang

en: Sort
sv: Sortera

en: Pager
sv: Paginerare

en: New @s
sv: Ny @s

en: New content of other types
sv: Nytt innehåll av andra typer

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: 1 year | @count years
sv[0]: 1 år
sv[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
sv[0]: 1 vecka
sv[1]: @count veckor

en: 1 min | @count min
sv[0]: 1 min
sv[1]: @count minuter

en: 1 sec | @count sec
sv[0]: 1 sekund
sv[1]: @count sekunder

en: Panel content has been updated.
sv: Panelinnehåll har uppdaterats.

en: There are no content types you may add to this display.
sv: Det finns inga innehållstyper som går att lägga till den här visningen.

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
sv: Inga cache-alternativ finns att välja. Vänligen aktivera en panels cache modul för att använda cache.

en: No title
sv: Ingen titel

en: Deleted/missing content type @type
sv: Borttagen/saknad innehållstyp @type

en: Columns
sv: Kolumner

en: Row @row, Column @col
sv: Rad @row, Kolumn @col

en: Single column
sv: Enkel kolumn

en: Two column bricks
sv: Två kolumner tegelvägg

en: Left above
sv: Övre vänstra

en: Right above
sv: Övre högra

en: Left below
sv: Undre vänstra

en: Right below
sv: Undre högra

en: Disable Drupal blocks/regions
sv: Inaktivera Drupals block/regioner.

en: CSS code
sv: CSS-kod

en: Items to display
sv: Inlägg att visa

en: Offset
sv: Kompensera

en: More link text
sv: Text för länk "mer"

en: System block
sv: Systemblock

en: Rounded corners
sv: Rundade hörn

en: Each pane
sv: Varje ruta

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Print
sv: Utskrift

en: Password expiration warning mailed to %username at %email.
sv: Varning för upphörande av lösenord mailat till %email för %username.

en: Advanced configuration
sv: Avancerade inställningar

en: Node count
sv: Antal noder

en: Validation
sv: Validering

en: Finish
sv: Slutför

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Default format
sv: Förvalt format

en: Number of views
sv: Antal visningar

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: Log messages
sv: Loggmeddelanden

en: Domains
sv: Domäner

en: Add row
sv: Lägg till rad

en: Default theme
sv: Standardtema

en: Available as block
sv: Tillgänglig som ett block

en: Column
sv: Kolumn

en: sort by @s
sv: Sortera efter @s

en: Zone
sv: Zon

en: All comments
sv: Alla kommentarer

en: Add new rule
sv: Lägg till ny regel

en: Add @type
sv: Lägg till @type

en: Extra settings
sv: Extra inställningar

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Newest first
sv: Nyaste först

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
sv: Det nya webbformuläret %title har skapats. Lägg till nya fält i ditt webbformulär med hjälp av formuläret nedan.

en: Submission deleted.
sv: Inlägg raderades.

en: Formatter
sv: Formaterare

en: Depends on: !dependencies
sv: Kräver: !dependencies

en: clone
sv: klona

en: Regions
sv: Regioner

en: Time ago
sv: Tid sedan

en: Opacity
sv: Opacitet

en: Next »
sv: Nästa »

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
sv: @module (<span class="admin-disabled">inaktiverad</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
sv: @module (<span class="admin-enabled">aktiverad</span>)

en: Effect
sv: Effekt

en: Fonts
sv: Fonter

en: Display on node pages
sv: Visa på nodsidor

en: Display in node teasers
sv: Visa vid nodingress

en: Display an AddThis button in the node teasers.
sv: Visa en AddThis-knapp vid en nods ingress

en: Show @count value(s)
sv: Visa @count värde(n)

en: starting from @count
sv: med början från @count

en: Please select a file.
sv: Var vänlig välj en fil.

en: Speed
sv: Hastighet

en: Resizable
sv: Storleksförändring

en: User roles
sv: Användarroller

en: User account
sv: Användarkonto

en: Title only
sv: Enbart titel

en: Debugging
sv: Avsöker

en: 1 month | @count months
sv[0]: 1 månad
sv[1]: @count månader

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
sv: Använder bilinjär interpolation i förvridningen vilket gör att bilden ser jämnare ut, men det kräver mer processorkraft.

en: Add salt and pepper noise
sv: Lägg till salt- och pepparbrus

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
sv: Bild-CAPTCHA är en populär utmaning som består av slumpmässigt valda tecken som visas förvanskade i en bild. Bilden genereras på nytt för varje tillfälle. Detta kräver mycket processorkraft av servern. Var försiktig när du väljer bildstorlek och gör andra beräkningsintensiva inställningar

en: Add region
sv: Lägg till region

en: Per page gallery
sv: Galleri per sida

en: Per post gallery
sv: Galleri per inlägg

en: No gallery
sv: Inget galleri

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
sv: Den maximalt tillåtna bildstorleken (till exempel 640x480). Ange 0 för att inte ha någon begränsning. Om ett <a href="!image-toolkit-link">bildverktyg</a> är installerat kommer filer som överstiger detta värde att minskas ner så att de ryms inom gränsen.

en: Display format
sv: Visningsformat

en: Custom format
sv: Anpassat format

en: Add tracking to specific pages
sv: Lägg till spårning till specifika sidor

en: An unknown error occurred.
sv: Ett okänt fel inträffade.

en: Display type
sv: Typ av visning

en: export
sv: exportera

en: Custom template
sv: Anpassad mall

en: of
sv: av

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
sv: Endast filer med följande filändelser tillåts: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
sv: Filen är %filesize och överstiger den maximala filstorleken %maxsize.

en: Column settings
sv: Kolumninställningar

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: Queue
sv: Kö

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: Row
sv: Rad

en: Row settings
sv: Inställningar för rad

en: IP address
sv: IP-adress

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: %name: name mismatch. Please check your selection.
sv: %name: namn överensstämmer inte. Var vänlig kontrollera ditt val.

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Enable or disable the display of certain page elements.
sv: Visa eller dölj vissa element på sidorna.

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: E-mail to
sv: E-post till

en: File browser
sv: Filhanterare

en: Configuration profiles
sv: Inställningar för profiler

en: Absolute URLs
sv: Fullständiga URL:er

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
sv: Kryssa i om du vill att IMCE skall återge filernas absoluta sökvägar.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
sv: Förvalt beteende för existerande filer under tiden som uppladning av filer sker

en: Keep the existing file renaming the new one
sv: Behåll den existerande filen och byt namn på den nya

en: Keep the existing file rejecting the new one
sv: Behåll den existerande filen och tillåt inte den nya

en: Replace the existing file with the new one
sv: Ersätt den existerande filen med den nya

en: Default method for creating thumbnails
sv: Standardmetod för att skapa miniatyrbilder

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
sv: Skala om bilden med hänsyn till miniatyrbildens mått.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
sv: Skala först om och beskär sedan bilden för att passa miniatyrbildens mått.

en: Role-profile assignments
sv: Tilldelning av profiler till roller

en: Settings were imported from the profile %name
sv: Inställningarna importerades från profilen %name

en: Give a name to this profile.
sv: Ange ett namn på denna profil.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
sv: Ange 0 för att använda maximala värdet som är tillgängligt.

en: Directory quota
sv: Kvot för katalogen

en: Total user quota
sv: Total användarkvot

en: Set to * to remove the restriction.
sv: Ange * för att ta bort restriktionerna.

en: Maximum image resolution
sv: Maximal bildupplösning

en: Maximum number of files per operation
sv: Maximalt antal filer per hantering

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
sv: Du kan tillåta användare att hantera flera filer samtidigt vid åtgärder som radera, ändra storlek och så vidare. Hela åtgärden exekveras i en enda laddning av Drupal, vilket kan vara bra. Däremot kommer skriptet att ta längre tid att exekvera. CPU-belastning och minneskonsumtion kan möjligtvis överskrida serverns begränsningar, vilket är riktigt dåligt. Ange detta till 0 för att kunna hantera oändligt antal filer.

en: Profile has been added.
sv: Profilen har lagts till.

en: Including subdirectories
sv: Inkludera underkataloger

en: Directory path
sv: Sökväg till katalog

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
sv: Definiera kataloger som användare kan komma åt genom denna profil.
    <ul>
    	<li>Använd alfanumeriska tecken som sökväg för katalogerna.</li>
    	<li>För att ange systemets rot, ange helt enkelt <strong>.</strong> (punkt).</li>
    	<li>Använd <strong>%uid</strong> som platshållare för användarens ID. Till exempel: <em>users/user%uid</em> skapar kataloger såsom <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etcetera.</li>
      <li>För att ta bort en katalog från listan, lämna sökvägen till katalogen tom.</li>
      <li>Om du vill ha lite mer flexibilitet i sökvägarna till katalogerna kan du använda dig av PHP för att återge en sökväg.<br />
      För att kunna köra PHP måste din katalogs sökväg börja med <strong>php:</strong> och resterande måste vara en giltig PHP-kod som förväntas återge den aktuella sökvägen till katalogen.<br /> Till exempel: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> ger <strong>users/ANVÄNDARNAMN</strong> som sökväg.<br />
     Ett exempel på en katalog med flera nivåer <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> ger <strong>MEDLEM-ÅR/MÅNAD/ANVÄNDAR-ID</strong> som sökväg till katalogen, vilket resulterar i självkategoriserade kataloger baserade på "medlem sedan datum".<br />
      Observera att du skall använda variabeln $user istället för $GLOBALS['user'] eftersom det inte alltid är samma objekt.</li>
    </ul>
    <p>Observera att behörighet för miniatyrbilder inte påverkar skapandet av miniatyrbilder vid uppladdning. Se notering om detta nedan.</p>
    <p>Om du behöver fler fält, fyll bara i alla och spara så kommer du att få två nya på nästa sida.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
sv: Är du säker på att du vill radera profilen %name?

en: Profile has been deleted.
sv: Profilen har raderats.

en: Import settings from other profiles
sv: Importera inställningar från andra profiler

en: Duplicate directory paths are not allowed.
sv: Dubbla sökvägar för kataloger är inte tillåtet.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
sv: %dirname accepteras inte som ett giltigt katalognamn.

en: Create thumbnails
sv: Skapa miniatyrbilder

en: Selected files
sv: Valda filer

en: Width x Height
sv: Bredd x höjd

en: Create a new image
sv: Skapa en ny bild

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
sv: Du har inte tillåtelse att hantera mer än %num filer i taget.

en: directory (%dir)
sv: katalog (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
sv: Ett ogiltig val upptäcktes. Var vänlig kontakta webbplatsens administratör.

en: Upload failed.
sv: Uppladdning misslyckades.

en: File deletion successful: %files.
sv: Radering av filer lyckades: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
sv: Var vänlig ange mått inom det tillåtna området som är från 1x1 till @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
sv: Ändring av storlek lyckades: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
sv: Skapande av miniatyrbild (%thumbnames) lyckades för %filename.

en: %filename is not an image.
sv: %filename är inte en bild.

en: Scaling up is not allowed.
sv: Uppskalning är inte tillåten.

en: %filename(%dimensions) already exists.
sv: %filename(%dimensions) finns redan.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
sv: %filename kan inte ändras till %dimensions

en: Unable to get a working directory for the file browser!
sv: Kunde inte hitta en fungerande katalog för filhanteraren!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
sv: Det finns ingen giltig katalog specificerad för filhanteraren!

en: Illegal choice %choice in !name element.
sv: Ogiltigt val (%choice) i elementet !name.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
sv: Filhantering är inaktiverad i katalogen %dir.

en: Do you want to refresh the current directory?
sv: Vill du uppdatera den nuvarande katalogen?

en: Delete selected files?
sv: Radera valda filer?

en: Please select a thumbnail.
sv: Var vänlig välj en miniatyrbild.

en: You must select at least %num files.
sv: Du måste välja åtminstone %num filer.

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
sv: Välj en fil genom att klicka på tillhörande rad i fillistan.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
sv: CTRL+klicka för att lägga till eller ta bort filer från urvalet.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
sv: Skift+klicka för att skapa ett urval. Klicka på första alternativet och Skift+klicka på sista alternativet för att göra ett urval.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
sv: Sortera filerna genom att klicka på rubriken för en kolumn av fillistan.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
sv: Gör om storleken på arbetsytan genom att dra i den horisontella eller vertikala kanten.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
sv: Snabbtangenter för filvisning: upp, ned, vänster, hem, nederst, CTRL+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
sv: Snabbtangenter för valda filer: enter/insert, delete, R(ändra storlek), T(miniatyrbilder), U(ladda upp).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
sv: Snabbtangenter för kataloglista: upp, ned, vänster, höger, home, end.

en: Limitations
sv: Begränsningar

en: !num files using !dirsize of !quota
sv: !num filer som använder !dirsize av !quota

en: unlimited quota
sv: oändlig kvot

en: Delimited text
sv: Teckenseparerad text

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
sv: En ren textfil med fält separerade av kommatecken, tabbar eller andra tecken.

en: A file readable by Microsoft Excel.
sv: En fil som är läsbar av Microsoft Excel.

en: Delimited text format
sv: Teckenseparerad text

en: Comma (,)
sv: Komma (,)

en: Tab (\t)
sv: Tabb (\t)

en: Semicolon (;)
sv: Semikolon (;)

en: Colon (:)
sv: Kolon (:)

en: Pipe (|)
sv: Vertikalt streck/"Pipe" (|)

en: Period (.)
sv: Punkt (.)

en: Space ( )
sv: Mellanslag ( )

en: Hide submit button
sv: Dölj inskickningsknapp

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
sv: Använd vilken metod som ska användas för att välja förslag till autokomplettering. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem på webbplatser med tusentals användare.

en: View used to select the nodes
sv: Vy som används för att välja noderna

en: Root term
sv: Källterm

en: %name: this post can't be referenced.
sv: %name: denna post kan inte hänvisas.

en: Is one of
sv: Är en av

en: Makes IMCE available as plugin for client-side editors integrated via Wysiwyg API.
sv: Gör IMCE tillgänglig som plugin till textredigerare integrerade via Wysiwyg API.

en: Section class
sv: Sektionsklass

en: Replies to my comment
sv: Svar på min kommentar

en: Notify me when new comments are posted
sv: Meddela mig när nya kommentarer läggs in

en: Comment notify
sv: Prenumeration av kommentarer

en: If you want to subscribe to comments you must supply a valid e-mail address.
sv: Om du vill prenumerera på kommentarer måste du ange en giltig epost-adress.

en: No notifications
sv: Inga meddelanden

en: Email to unsubscribe
sv: Epostadress att ta bort prenumeration från

en: Unsubscribe this e-mail
sv: Ta bort denna epostadress

en: There were no active comment notifications for that email.
sv: Det finns inga aktiva kommentarsmeddelanden för den e-postadressen.

en: Content types to enable for comment notification
sv: Aktivera kommentarsmeddelanden för dessa innehållstyper

en: Comments on content types enabled here will have the option of comment notification.
sv: Innehåll av dessa typer har möjlighet att aktivera uppföljningsmeddelanden för kommentarer.

en: Available subscription modes
sv: Tillgängliga prenumerations lägen

en: Choose which notification subscription styles are available for users
sv: Välj vilka meddelande prenumerationer som  är tillgängliga för användarna

en: Default state for the notification selection box for anonymous users
sv: Förvalt värde för meddelandeval rutan för anonyma användare

en: Default mail text for sending out notifications to commenters
sv: Förvald e-posttext för meddelande till kommentatorer

en: Default mail text for sending out the notifications to node authors
sv: Förvald e-posttext för meddelande till nodens författare

en: Email unsubscribed from 1 comment notification. | Email unsubscribed from @count comment notifications.
sv[0]: E-postadress borttagen från 1 prenumeration av kommentarer.
sv[1]: E-postadress borttagen från @count prenumerationer av kommentarer.

en: Configure settings for e-mails about new comments.
sv: Konfigurationsinställningar för e-post om nya kommentarer.

en: Unsubscribe an email from all notifications.
sv: Ta bort en e-post från alla meddelanden.

en: Stores information about which commenters on the site have subscriped to followup emails.
sv: Spara information om vilka kommentatorer på siten som prenumererar på meddelanden.

en: Frontpage
sv: Startsida

en: Users who have created accounts on your site.
sv: Användare som har skapat konton på din webbplats.

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: Undated
sv: Ej daterad

en: Front page feed
sv: Startsidan innehållsflöde

en: opt-in or out of tracking
sv: välja för eller emot av spårning

en: Add tracking for specific roles
sv: Lägg till spårning för specifika roller

en: <a href="@module_list">Enable the profile module</a> to be able to use profile fields for more granular tracking.
sv: <a href="@module_list">Aktivera modulen Profile</a> för att få större möjlighet att använda fält för mer findetaljerad spårning av profiler.

en: Track translation sets as one unit
sv: Spåra uppsättningar av översättningar som en enhet.

en: Track internal search
sv: Spåra intern sökning

en: Track AdSense ads
sv: Spåra annonser från AdSense

en: If checked, your AdSense ads will be tracked in your Google Analytics account.
sv: Om ikryssad kommer dina annonser från AdSense att spåras i ditt konto hos Google Analytics.

en: Custom JavaScript code
sv: Egen JavaScriptkod.

en: Code snippet (before)
sv: Kodsnutt (före)

en: Code snippet (after)
sv: Kodsnutt (efter)

en: JavaScript scope
sv: JavaScriptets omfång

en: Do not add the tracker code provided by Google into the javascript code snippets! This module already builds the tracker code based on your Google Analytics account number and settings.
sv: Lägg inte in spårningskoden från Google i kodsnuttarna! Denna modul bygger redan upp spårningskoden baserat på ditt kontonummer för Google Analytics och dina inställningar.

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
sv: Inkludera inte &lt;script&gt;-taggarna i javscriptkodsnuttarna.

en: Google Analytics configuration
sv: Inställningar för Google Analytics

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
sv: Användare spåras som standard, men du har möjlighet till opt-out.

en: Enable user tracking
sv: Aktivera användarspårning

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
sv: Användare spåras <em>inte</em> som standard, men du har möjlighet till opt-in.

en: Google Analytics module
sv: Modulen Google Analytics

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
sv: Modulen Google Analytics har inte ställts in ännu. Vänligen ställ in dess inställningar på <a href="@url">inställningssidan för Google Analytics</a>.

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: Slideshow settings
sv: Inställningar för bildspel

en: View link
sv: Länk för visning

en: The size of the file.
sv: Filens storlek.

en: The MIME type of the file.
sv: Typ av MIME för filen.

en: Menu links
sv: Menylänkar

en: Delete link
sv: Radera länk

en: Create new
sv: Skapa ny

en: Draft
sv: Utkast

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: 12-hour (am/pm)
sv: 12-timmars (fm/em)

en: 24-hour
sv: 24-timmars

en: Canvas
sv: Duk

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
sv: Det finns inga resultat för detta formulär. <a href="!url">Visa detta formulär</a>.

en: Sum
sv: Summa

en: sorted by
sv: sorterade efter

en: Date year range
sv: Årsintervall för datum

en: date ical
sv: datum ical

en: The dates are invalid.
sv: Datumen är ej giltiga.

en: Repeats
sv: Upprepar

en: Remove group
sv: Ta bort grupp

en: Show AddThis button on this type of node
sv: Visa en AddThis-knapp på noder av denna innehållstyp.

en: Alt text
sv: Alternativ text

en: Custom URL
sv: Anpassad URL

en: form
sv: formulär

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: Submit button text
sv: Text på skicka-knapp

en: Date field(s)
sv: Datumfält

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
sv: Metod för att hantera flera datumfält i samma databasfråga. Returnera rader som matchar alla datumfält (datum = fält_1 ELLER fält_2), eller endast de som matchar alla valda datumfält (datum = fält_1 OCH fält_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
sv: Du måste välja åtminstone ett datumfält för detta filter.

en: Missing date fields!
sv: Datumfält saknas!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
sv: (@field) <strong>Visat</strong> @widget @format

en: The results of this submission may be viewed at:
sv: Resultatet av detta inlägg kan ses på:

en: New component name
sv: Namn på ny komponent

en: When adding a new component, the name field is required.
sv: När du lägger till en ny komponent är namn-fältet obligatoriskt.

en: Your webform has been published.
sv: Ditt webbformulär har publicerats.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
sv: Komponenternas position och obligatoriskt-status har uppdaterats.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
sv: Frivilligt. Du kan organisera ditt formulär genom att placera denna komponent inuti en fältgrupp.

en: Component %name cloned.
sv: Komponenten %name har klonats.

en: Component %name updated.
sv: Komponenten %name har uppdaterats.

en: New component %name added.
sv: Den nya komponenten %name skapades.

en: Delete the %name fieldset?
sv: Radera fältgruppen %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
sv: Detta kommer att omedelbart radera fältgruppen %name och alla de underliggande elementen i %name från webbformuläret %webform. Detta kan inte ångras.

en: Delete the %name component?
sv: Radera komponenten %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
sv: Detta kommer att omedelbart radera komponenten %name från webbformuläret %webform. Detta kan inte ångras.

en: Component %name deleted.
sv: Komponenten %name raderades.

en: Submissions for %user
sv: Resultat för %user

en: Show !count results per page.
sv: Visa !count resultat per sida.

en: Showing all results.
sv: Visar alla resultat.

en: @total results total.
sv: Totalt @total resultat.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
sv: Detta är det separationstecken som används i CSV/TSV-filer när webbformulärresultat laddas ner. Att använda tabbar i exporten är den mest pålitliga metoden för att bevara specialtecken. Du kan behöva ändra detta till ett annat tecken beroende vilket program du kommer att importera resultaten med.

en: Submission Details
sv: Detaljer för inlägg

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
sv: Denna sida viasr alla komponenter som för närvarande är skapade för denna webbformulärnod. Du kan lägga till valfritt antal komponenter genom att skriva in ett namn och välja en typ i fälten längst ner i tabellen. Klicka på Lägg till för att skapa den nya komponenten eller på Spara för att uppdatera ändrade formulärvärden.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
sv: Klicka på en befintlig komponents namn för att ändra dess inställningar.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
sv: Dessa behörigheter påverkar vilka roller som kan skicka in detta webbformulär. Det hindrar inte åtkomst till webbformulärets sida. Om du måste blockera åtkomsten till webbformulärets sida helt och hållet måste du använda en modul för åtkomst till innehåll såsom <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> eller <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
sv: Roller som kan skicka in detta webbformulär

en: Show complete form in teaser
sv: Visa komplett formulär i ingressen

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
sv: Visa hela formuläret i ingressen för denna nod.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
sv: Som standard kommer skicka-knappen på detta formulär att ha etiketten <em>Skicka</em>. Skriv in en ny etikett här för att åsidosätta standardvärdet.

en: The entered email address %address is not a valid address.
sv: Den angivna e-postadressen %address är inte en giltig adress.

en: Submissions for this form are closed.
sv: Detta formulär är stängt för nya inlägg.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
sv: Du måste <a href="!login">login</a> or <a href="!register">registrera dig</a> för att kunna se detta webbformulär.

en: You do not have permission to view this form.
sv: Du har inte behörighet att se detta formulär.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
sv: Du har redan skickat in detta formulär det maximala antalet gånger (@count).

en: You have already submitted this form.
sv: Du har redan skickat in detta formulär.

en: You may not submit another entry at this time.
sv: Du kan inte skicka in ytterligare ett bidrag just nu.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
sv: <a href="!url">Se dina inskickade formulär</a>.

en: Available components
sv: Tillgängliga komponenter

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
sv: Dessa är de tillgängliga fälttyperna för din installation av modulen Webform. Du kan inaktivera valfria komponenter genom att kryssa ur motsvarande kryssruta. Endast aktiva komponenter kommer att finnas tillgängliga i befintliga och nya webbformulär.

en: Default e-mail values
sv: Standardvärde för e-postadress

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
sv: Den förvalda e-postadressen för avsändaren i e-post med resultat från ett webbformulär. Vanligtvis adressen till den som handhar webbformulären.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
sv: Det förvalda namnet på avsändaren som används ihop med den förvalda e-postadressen.

en: Default subject
sv: Standardämne

en: Form submission from: %title
sv: Inskickat formulär från: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
sv: Den förvalda ämnesraden för resultat skickade med e-post.

en: Allow cookies for tracking submissions
sv: Tillåt att cookies används för att spåra inlägg

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
sv: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> kan användas för att hjälpa till att förhindra att en och samma användare skickar in ett formulär flera gånger. Denna funktion är inte nödvändig för att begränsa antalet inlägg per användare, men det kan vara mer pålitligt i vissa situationer. Förutom cookies använder Webform även IP-adresser och användarnamn på webbplatsen för att förhindra upprepade inlägg.

en: Default export format
sv: Standardformat för export

en: Default export delimiter
sv: Standardskiljetecken vid export

en: Submission access control
sv: Behörighetskontroll för inlägg

en: Select the user roles that may submit each individual webform
sv: Välj vilka användarroller som ska kunna skicka in varje enskilt webbformulär

en: Disable Webform submission access control
sv: Inaktivera Webforms behörighetskontroll för inlägg

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
sv: Som standard kan administratören välja vilka roller som kan skicka in varje formulär i inställningarna för formuläret. Du kan också välja att alltid låta användare skicka in formulär om du använder en separat modul för åtkomst till noder för att styra åtkomsten till själva webbformulärsnoderna.

en: Form: !form
sv: Formulär: !form

en: Submission updated.
sv: Inlägg uppdaterat.

en: Thank you, your submission has been received.
sv: Tack, ditt inlägg har tagits emot.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
sv: Du kan använda speciella ersättningstecken i detta fält som kommer att ersättas med dynamiska värden.

en: Token values
sv: Värden för ersättningstecken

en: Webform confirmation
sv: Bekräftelse för webbformulär

en: Form components
sv: Formulärkomponenter

en: Webform submission
sv: Inlägg i Webform

en: Website timezone
sv: Webbplatsens tidzon

en: User timezone
sv: Tidszon för användare

en: Use a textfield for year
sv: Använd ett textfält för år

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
sv: Om detta är valt kommer datumfältet att använda ett textfält för år. Annars kommer den att använda en rullgardinsmeny.

en: Entered !name is not a valid date.
sv: Angivet !name är inte ett giltigt datum.

en: Leaving blank will use the default size.
sv: Om du inte fyller i detta används standardstorleken.

en: %value is not a valid email address.
sv: %value är inte en giltig e-postadress.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
sv: Fältgrupper låter dig samla flera fält i grupper.

en: Width of the file field.
sv: Bredd på filfältet.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
sv: Lagringskatalogen %directory kunde inte skapas. Kontrollera att filkatalogen är skrivbar.

en: %field field is required.
sv: Fältet %field är obligatoriskt.

en: Filesize (KB)
sv: Filstorlek (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
sv: Ett fält som inte är synligt för användaren, men som sparas i det inskickade inlägget.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
sv: Visar text som HTML i formuläret – visar inget fält.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
sv: Alternativen inom rullgardinsmenyn måste vara unika. Följande nycklar används flera gånger:

en: Make this field resizable by the user.
sv: Gör det möjligt för användaren att ändra storleken på fältet.

en: Label placed to the left of the textfield
sv: Etikett som placeras till vänster om textfältet

en: Examples: $, #, -.
sv: Exempel: $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
sv: Etikett som placeras till höger om textfältet

en: Examples: lb, kg, %.
sv: Exempel: kg, lb, %.

en: Entered %name is not a valid time.
sv: Angiven %name är inte en giltig tid.

en: Queues
sv: Köer

en: Broken/missing handler
sv: Trasig/saknad hanterare

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
sv: Hanteraren för detta alternativ är trasig eller saknas och kan inte användas. Om en modul tillhandahöll hanteraren och blev inaktiverad kan den återställas genom att aktivera modulen igen. Annars bör du troligen ta bort detta alternativ.

en: Current date
sv: Nuvarande datum

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Simple separator
sv: Enkel avskiljare

en: Broken
sv: Trasig

en: View name
sv: Namn på vyn

en: The view has been deleted.
sv: Vyn har raderats

en: Displays the fields with an optional template.
sv: Visar fältet med en valfri mall.

en: Comment count
sv: Antal kommentarer

en: The title of the node.
sv: Nodens titel.

en: The date the node was posted.
sv: Datum då noden skapades.

en: Views today
sv: Visningar idag

en: Provide custom text or link.
sv: Tillhandahåll en anpassad text eller länk.

en: Current user's language
sv: Språk för nuvarande användare

en: Default site language
sv: Förvalt språk för webbplatsen

en: No vocabulary
sv: Inget vokabulär

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
sv: Så länge du inte upplever problem med paginerare relaterade till denna vy bör du lämna detta som 0. Om flera pagineringar används på en sida kan du behöva ange ett högre värde så det inte uppstår en konflikt i ?page= array. Höga värden kommer lägga till många kommatecken till dina URL:er, så undvik detta om möjligt.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
sv: Detta kommer göra att vyn endast visar distinkta poster. Om det finns flera identiska poster kommer var och en enbart att visas en gång. Du kan använda detta för att försöka ta bort dubletter från en vy, däremot fungerar det inte alltid. Observera att detta kan slöa ned databasfrågor så använd det med försiktighet.

en: Display even if view has no result
sv: Visa även om vyn inte har något resultat

en: Menu selection requires the activation of menu module.
sv: Modulen Menu måste aktiveras innan val av meny kan göras.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
sv: Ju lägre vikt, desto högre upp/längre till vänster, kommer den att visas.

en: Inline fields
sv: Radvisa fält

en: Live preview
sv: Direkt förhandsgranskning

en: @current of @max
sv: @current av @max

en: Language settings
sv: Språkinställningar

en: - All -
sv: - Alla -

en: Compact
sv: Kompakt

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Textarea
sv: Textruta

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Link ID
sv: Länk-ID

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
sv: !name får inte vara längre än %max tecken, men är för närvarande %length tecken.

en: Illegal choice %choice in %name element.
sv: Ogiltigt val (%choice) i elementet %name.

en: Popular content
sv: Populärt innehåll

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
sv: Välj metod att använda för att samla in automatiskt kompletterande förslag. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem med webbplatser som har tusentals noder.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
sv: %name: titel stämmer inte. Var vänlig kontrollera ditt urval.

en: default challenge type
sv: förvald typ av utmaning

en: @type (from module @module)
sv: @type (från modulen @module)

en: Form protection
sv: Skydd av formulär

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
sv: Välj vilken typ av utmaning du vill ha på vart och ett av de listade formulären (identifierade med sitt <em>formulärs-ID</em>). Du kan enkelt lägga till ett godtyckliga formulär med textfält längst ned i tabellen eller med hjälp av alternativet "%CAPTCHA_admin_links" nedan.

en: Default challenge type
sv: Förvald typ av utmaning

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
sv: Välj den förvalda typen av utmaning för CAPTCHA. Detta kan ändras per formulär vid behov.

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
sv: Tillåt CAPTCHA och administrationslänkar för CAPTCHA  på administrationssidor.

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
sv: Ger dig möjlighet att lägga till CAPTCHA på formulär i administrationssidor. Normalt är CAPTCHA inaktiverade för administrationssidor (som normalt inte bör vara åtkomligt för ej betrodda användare) för att undvika onödig serverbelastning. I en del fall, till exempel på demonstrationssidor, kan CAPTCHA vara användbart på administrationssidor.

en: Add a description to the CAPTCHA
sv: Lägg till en beskrivning för CAPTCHA.

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
sv: Lägg till en konfigurerbar beskrivning som förklarar för besökaren varför de måste besvara en CAPTCHA.

en: CAPTCHA description
sv: Beskrivning av CAPTCHA

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
sv: Konfigurerbar beskrivning av CAPTCHA. Är fältet tomt återställs beskrivningen.

en: Default CAPTCHA validation
sv: Förval bekräftelse av CAPTCHA

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
sv: Ange hur svaret skall bearbetas som standard. Observera att moduler som tillhandahåller de aktuella utmaningarna kan bortse från detta val.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
sv: Skiftlägeskänslig bekräftelse: svaret måste stämma överens helt och hållet med lösningen.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
sv: Ej skiftlägeskänslig bekräftelse: skillnader på små och stora bokstäver ignoreras

en: Added CAPTCHA point.
sv: Lade till CAPTCHA.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
sv: Återställde beskrivning av CAPTCHA för språk: %language.

en: Reset of CAPTCHA description.
sv: Återställning av beskrivning för CAPTCHA.

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
sv: Misslyckades med att välja typ av CAPTCHA för formuläret %form_id. Kunde inte tolka "@captcha_type"

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
sv: CAPTCHA: utmaning "@type" aktiverad

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
sv: Detta är ett färdiglöst, ej spärrat exempel på denna utmaning.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
sv: CAPTCHA: ingen utmaning aktiverad

en: Test one two three
sv: Test ett två tre

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
sv[0]: Redan ett spärrat inlägg i formulär
sv[1]: Redan @count spärrade inlägg i formulär

en: CAPTCHA point administration
sv: Administration av CAPTCHA

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
sv: Exempel på bild-CAPTCHA, med lösning, genererad med nuvarande inställningar.

en: extra large
sv: extra stor

en: tight
sv: smal

en: wide
sv: bred

en: extra wide
sv: extra bred

en: Add to queue
sv: Lägg till i kö

en: Link "add to queue" text
sv: Länktext för "lägg till i kö"

en: Policy
sv: Riktlinje

en: %name: found no valid user with that name.
sv: %name: hittade ingen giltig användare med det namnet.

en: Text format
sv: Textformat

en: Days of the week
sv: Veckodagar

en: The name of the site.
sv: Namnet på webbplatsen.

en: All criteria must pass.
sv: Alla villkor måste uppfyllas.

en: Broken/missing access plugin %plugin
sv: Trasigt/saknat åtkomstplugin %plugin

en: In code
sv: I kod

en: Enabled, title
sv: Aktiverad, titel

en: Administrative title
sv: Administrativ titel

en: Administrative description
sv: Administrativ beskrivning

en: That name is used by another page: @page
sv: Namnet används av en annan sida: @page

en: Substitutions
sv: Ersättningar

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
sv: CTools API-version är för gammal för Panels. Panels behöver åtminstone %version

en: CTools API Version
sv: Ctools API version

en: Panel page
sv: Panelsida

en: You must activate the page manager module for this functionality.
sv: Du måste aktivera modulen Page Manager för den här funktionaliteten.

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
sv: Panelnoder är nodinnehåll som kan hittas vid sökningar, men är mer begränsade än panelsidor.

en: Panel node
sv: Panelnod

en: You must activate the panel node module for this functionality.
sv: Du måste aktivera modulen Panel nodes för denna funktionaliteten.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
sv: Minipaneler är små områden med innehåll som visas som block, när du behöver komplexa blockstrukturer eller struktur inom en annan struktur.

en: Mini panel
sv: Minipanel

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
sv: Du måste aktivera modulen Mini panels för denna funktionaliteten.

en: Go to list
sv: Gå till lista

en: There are no mini panels.
sv: Det finns inga minipaneler.

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
sv: Det finns inga inställningar att ändra på, men ytterligare plugins eller modulen kan bidraga med det i framtiden.

en: Your changes have been discarded.
sv: Dina ändringar sparades inte.

en: Disable this pane
sv: Inaktivera den här ytan

en: Enable this pane
sv: Aktivera den här ytan

en: CSS properties
sv: CSS-attribut

en: Invalid pane id.
sv: Ogiltigt ID för ruta.

en: Cache method for this display
sv: Cache-metod för den här visningen

en: Cache method for !subtype_title
sv: Cache-metod för !subtype_title

en: Cache settings for this display
sv: Cacheinställningar för den här visningen

en: Show layout designer
sv: Visa layoutdesigner

en: Remove column
sv: Ta bort kolumn

en: Add row to top
sv: Lägg till rad överst

en: Add row to bottom
sv: Lägg till rad nederst

en: Remove row
sv: Tag bort rad

en: Add column
sv: Lägg till kolumn

en: Add region to left
sv: Lägg till region till vänster

en: Add column to left
sv: Lägg till kolumn till vänster

en: Add region to right
sv: Lägg till region till höger

en: Add column to right
sv: Lägg till kolumn till höger

en: Region settings
sv: Inställningar för region

en: Remove region
sv: Ta bort region

en: Configure column
sv: Konfigurera kolumn

en: Configure row
sv: Konfigurera rad

en: Configure region
sv: Konfigurerar region

en: Region title
sv: Titel för region

en: Fluid
sv: Flytande

en: No markup at all
sv: Helt utan uppmärkning

en: Each region
sv: Varje region

en: Selection rules
sv: Urvalsregler

en: Move content from old layout
sv: Flytta innehåll från tidigare layout

en: This panel will be selected if @conditions.
sv: Denna panel kommer att väljas om @conditions.

en: This panel will always be selected.
sv: Denna panel kommer alltid att väljas.

en: Selection rule
sv: Urvalsregel

en: You must select a layout.
sv: Du måste välja en layout.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
sv: Du måste välja en annan layout om du vill ändra layout.

en: Update and preview
sv: Uppdatera och förhandsgranska

en: Administrative title of this variant.
sv: Administrativ titel för denna variant.

en: Form settings
sv: Inställningar för formulär

en: %title is invalid.
sv: %title är inte giltigt.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
sv: HTTP Request-fel under importen av %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
sv: Kunde inte öppna filen: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
sv: Ogiltig kalenderfil: %filename

en: Invalid calendar file.
sv: Ogiltig kalenderfil.

en: Custom input format
sv: Anpassat inmatningsformat

en: Hide repeat rule
sv: Dölj regel för repetering

en: There are errors in @field_name value #@delta:
sv: Det finns fel i @field_name, värde #@delta:

en: There are errors in @field_name:
sv: Det finns fel i @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
sv: Fullständig dokumentation för modulerna Date och Date API finns på <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>

en: Date browser
sv: Bläddrare för datum

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
sv: Navigeringarna tillbaka/nästa för datum att lägga till andra visningar. Kräver argumentet Date.

en: Date browser style
sv: Stil på bläddrare för datum

en: Creates back/next navigation.
sv: Skapar navigeringen tillbaka/nästa

en: Date (!base_table)
sv: Datum (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
sv: Filtrera ett Views !base_table datumfält.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
sv: Välj typ av värde för datum som skall användas i förvalt, summeringar, och navigering. Till exempel: en noggrannhet på "månader" kommer att ange det förvalda datumet till nuvarande månad, summering på månad i vyn för summeringar, och länka till nästa och föregående månad när navigering för datum används.

en: You must select at least one date field for this argument.
sv: Du måste välja åtminstone ett datumfält för detta argument.

en: Navigate to previous year
sv: Gå till föregående år

en: Navigate to next year
sv: Gå till nästa år

en: Navigate to previous month
sv: Gå till föregående månad

en: Navigate to next month
sv: Gå till nästa månad

en: Navigate to previous week
sv: Gå till föregående vecka

en: Navigate to next week
sv: Gå till nästa vecka

en: Navigate to previous day
sv: Gå till föregående dag

en: Navigate to next day
sv: Gå till nästa dag

en: View full page month
sv: Se månaden som helsida

en: References
sv: Referenser

en: manage fields
sv: hantera fält

en: Group name (a-z, 0-9, _)
sv: Gruppnamn (a-z, 0-9, _)

en: <No value>
sv: <Inget värde>

en: (first item is 0)
sv: (första alternativet är 0)

en: (start from last values)
sv: (börja från sista värdena)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Delta låter dig välja vilka alternativ i ett fält med flera värden som inte relationen stämmer in för. Välj "1" för att använda det första alternativet, "2" för det andra alternativet, och så vidare. Om du väljer "Alla", kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: Add new group: you need to provide a label.
sv: Lägg till ny grupp: du måste ange en etikett.

en: Add new group: you need to provide a group name.
sv: Lägg till ny grupp: du måste ange ett gruppnamn.

en: Field group label
sv: Etikett för fältgrupp

en: %name: invalid input.
sv: %name: ogiltig inmatning.

en: %name: found no valid post with that title.
sv: %name: hittade ingen giltig post med denna titel.

en: View used to select the users
sv: Vy som används för att välja användarna

en: Follow @name on
sv: Följ @name på

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: Relative date
sv: Relativt datum

en: Page top
sv: Överst på sidan

en: Page bottom
sv: Nederst på sidan

en: Show links
sv: Visa länkar

en: No minimum
sv: Inget minsta antal

en: You may use substitutions in this title.
sv: Du kan använda ersättningsord i den här titeln.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
sv: Innehållet är indelat i olika kategorier. Vänligen välj en kategori till vänster för att fortsätta.

en: Manage mini panels
sv: Hantera minipaneler

en: Show End Date
sv: Visa slutdatum

en: Sidebar first
sv: Första sidospalt

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the "%admincaptcha" permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
sv: Det här alternativet gör det enkelt att hantera inställningar av CAPTCHA i formulär. Om valt, kommer användare med behörigheten "%admincaptcha" att se en fältgrupp med administrationslänkar för CAPTCHA på alla formulär, utom på administrationssidor.

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
sv: Den inbyggda fonten stödjer enbart tecken av typen Latin2. Använd enbart "a" till "z" och siffror.

en: Gallery page
sv: Gallerisida

en: Max width
sv: Största bredd

en: Transition speed
sv: Övergångshastighet

en: Default values
sv: Förvalda värden

en: Unique
sv: Unik

en: One OpenID has been added. | @count OpenIDs have been added.
sv[0]: Ett OpenID har lagts till.
sv[1]: @count OpenID:n har lagts till.

en: List of OpenIDs
sv: Lista på OpenIDs

en: Add a list of OpenIDs for this account, one per line.
sv: Lägg till en lista av OpenID:n för det här kontot, en per rad.

en: The OpenID %identity is already in use on this site for the user !name.
sv: OpenID:et %identity används redan på den här sidan för användaren !name

en: Allows bulk operations for OpenID administration.
sv: Tillåter samlade ingrepp för administration av OpenID

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
sv: Fel bekräftelse av CAPTCHA: okänt sessions-ID för CAPTCHA. Kontakta webbplatsens administratör om detta problemet kvarstår.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
sv: Fel bekräftelse av CAPTCHA: okänt sessions-ID för CAPTCHA (%csid).

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
sv: Modulen Image CAPTCHA kan inte generera bilder eftersom din installation av PHP inte stödjer det (inget <a href="!gdlib">GD-bibliotek</a> med stöd för JPEG).

en: Color and image settings
sv: Inställningar för färg och bild

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
sv: Konfiguration av bakgrund, textfärg och filformat för bild-CAPTCHA.

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
sv: Ange den hexadecimala koden för bakgrundsfärgen (till exempel #FFF eller #FFCE90). Vid användande av filformatet PNG med genomskinlig bakgrund rekommenderas det att ange detta nära till den underliggande bakgrundsfärgen.

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
sv: Välj filformat för bilden. JPEG resulterar oftast i mindre bilder, PNG tillåter genomskinlighet.

en: PNG with transparent background
sv: PNG med genomskinlig bakgrund

en: @level - no distortion
sv: @level - ingen förvridning

en: @level - low
sv: @level - låg

en: @level - medium
sv: @level - mellan

en: @level - high
sv: @level - hög

en: &#x2713;Panel title
sv: &#x2713;Paneltitel

en: No rules
sv: Inga regler

en: Visibility rules
sv: Synlighetsregler

en: Title type
sv: Typ av titel

en: Manually set
sv: Ändra manuellt

en: From pane
sv: Från ruta

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. Set to No Title if you want the title to actually be blank.
sv: Panelens titel. Om den lämnas tom, kommer den förvalda titeln att användas. Sätt den till "Ingen titel" om du vill att den skall vara tom.

en: Region class
sv: Regionsklass

en: @argument title
sv: Titel för @argument

en: @argument input
sv: Inmatning för @argument

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
sv: Accepterar datum i formatet <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Textsträngar såsom today, +2 months och Dec 9 2004 är alla giltiga.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
sv: Accepterar tid i formatet <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Textsträngar såsom now, +2 hours och 10:30pm är alla giltiga.

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: Submitted by !username on !datetime
sv: Inskickat av !username !datetime

en: Secondary menu
sv: Sekundär meny

en: Default state for the notification selection box for registered users
sv: Förvalt värde på meddelanderuta för registrerade användare

en: Subscribe users to their node follow-up notification emails by default
sv: Lägg till e-postprenumeration av nya meddelanden till användares noder som standard.

en: If this is checked, new users will receive e-mail notifications for follow-ups on their nodes by default until they individually disable the feature.
sv: Om detta val är ikryssat kommer nya användare att ta emot e-postmeddelanden för uppföljning på deras noder standard, tills de själva stänger av funktionen.

en: Disable comment notification
sv: Stäng av meddelanden om kommentarer

en: Sets the speed of the fade and elastic transitions, in milliseconds.
sv: Ställer in hastigheten för de tonade och elastiska övergångarna, i millisekunder.

en: The overlay opacity level. Range: 0 to 1.
sv: Nivån på lagrets opacit. Vidd: 0 till 1.

en: Sets the speed of the slideshow, in milliseconds.
sv: Ställer in hastigheten i bildspel, i millisekunder.

en: Text for the slideshow start button.
sv: Text för bildspelets startknapp.

en: Not restricted
sv: Ej begränsad

en: The unique ID of the comment.
sv: Det unika ID-numret för kommentaren.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
sv: IP-adressen för datorn som kommentaren lades in ifrån.

en: The name left by the comment author.
sv: Det namn som kommentarens författare angav.

en: The email address left by the comment author.
sv: Den e-postadress som kommentarens författare lämnade.

en: The home page URL left by the comment author.
sv: Hemside-URL som kommentarens författare angav.

en: The URL of the comment.
sv: URL:en för kommentaren.

en: Edit URL
sv: URL för redigering

en: The URL of the comment's edit page.
sv: URL:en för kommentarens redigeringssida.

en: The date the comment was posted.
sv: Datumet som kommentaren lades in.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
sv: Kommentarens ovanliggande kommentar, om trådning är aktiverat.

en: The node the comment was posted to.
sv: Noden som kommentaren lades in på.

en: The number of comments posted on a node.
sv: Antal kommentar som lagts till en nod.

en: New comment count
sv: Antal nya kommentarer

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
sv: Antalet kommentarer inlagda till en nod sedan besökaren senast visade den.

en: The type of the node.
sv: Typen för noden.

en: The language the node is written in.
sv: Språket för noden som den skrevs in i.

en: The URL of the node.
sv: URL:en för noden.

en: The URL of the node's edit page.
sv: URL:en för nodens redigeringssida.

en: Date changed
sv: Ändrad datum

en: The date the node was most recently updated.
sv: Datumet som noden senast uppdaterades.

en: The author of the node.
sv: Författaren till noden.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
sv: Det antal röster som har tilldelats en nod för undersökning.

en: Poll winner
sv: Undersökningens vinnare

en: The winning poll answer.
sv: Det vinnande svaret i undersökningen.

en: Poll winner votes
sv: Antal röster för undersökningens vinnare

en: The number of votes received by the winning poll answer.
sv: Det antal röster som mottagits för det vinnande svaret i undersökningen.

en: Poll winner percent
sv: Procent för undersökningens vinnare

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
sv: Den procent av röster som mottagits för det vinnande svaret i undersökningen.

en: The length of time the poll node is set to run.
sv: Tidslängden som noden för undersökningen har angivits för.

en: The number of visitors who have read the node.
sv: Antalet besökare som har läst noden.

en: The number of visitors who have read the node today.
sv: Antalet besökare som har läst noden idag.

en: Last view
sv: Senast visad

en: The date on which a visitor last read the node.
sv: Datumet som en besökare senast läste noden.

en: The slogan of the site.
sv: Slogan för webbplatsen.

en: The administrative email address for the site.
sv: Den administrativa e-postadressen för webbplatsen.

en: The URL of the site's front page.
sv: URL:en för webbplatsens startsida.

en: Login page
sv: Inloggningssida

en: The URL of the site's login page.
sv: URL:en för webbplatsens inloggningssida.

en: The unique ID of the uploaded file.
sv: Det unika ID-numret för den uppladdade filen.

en: The name of the file on disk.
sv: Namnet på filen på hårddisken.

en: The size of the file, in kilobytes.
sv: Storleken på filen, i kilobyte.

en: The web-accessible URL for the file.
sv: Den åtkomliga URL:en för filen.

en: The date the file was most recently changed.
sv: Datumet som filen senast ändrades.

en: The user who originally uploaded the file.
sv: Användaren som ursprungligen laddade upp filen.

en: The unique ID of the taxonomy term.
sv: Det unika ID-numret för taxonomitermen.

en: The name of the taxonomy term.
sv: Namnet på taxonomintermen.

en: The optional description of the taxonomy term.
sv: Den valfria beskrivningen för taxonomitermen.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
sv: Det antal noder som märkts med taxonomitermen.

en: The URL of the taxonomy term.
sv: URL:en för taxonomitermen.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
sv: Vokabulären som taxonomitermen hör till.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
sv: Det unika ID-numret för taxonomivokabulären.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
sv: Namnet på taxonomivokabulären.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
sv: Den valfria beskrivningen av taxonomins vokabulär.

en: Term count
sv: Antal termer

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
sv: Det antal termer som hör till taxonomivokabulären.

en: The unique ID of the user account.
sv: Det unika ID-numret för användarkontot.

en: The login name of the user account.
sv: Inloggningsnamnet för användarkontot.

en: The email address of the user account.
sv: E-postadressen för användarkontot.

en: The URL of the account profile page.
sv: URL för kontots profilsida.

en: The url of the account edit page.
sv: URL:en för kontots redigeringssida.

en: The date the user last logged in to the site.
sv: Datumet då användaren senast loggade in på webbplatsen.

en: The date the user account was created.
sv: Datumet som användarkontot skapades.

en: No TrueType support
sv: Inget stöd för TrueType

en: The Image CAPTCHA module can not use TrueType fonts because your PHP setup does not support it. You can only use a PHP built-in bitmap font of fixed size.
sv: Modulen Image CAPCHA kan inte använda fonter av typen TrueType eftersom din installation av PHP inte stödjer det. Du kan enbart använda PHP:s inbyggda punktmatrisfont med fast storlek.

en: Font preview of @font (@file)
sv: Förhandsgranskning av font @font (@file)

en: Preview of built-in font
sv: Förhandsgranskning av inbyggd font.

en: PHP built-in font: !font_preview
sv: Inbyggd font för PHP: !font_preview

en: You need to select at least one font.
sv: Du måste välja åtminstone en font.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
sv: Följande fonter är inte läsbara: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
sv: Ange de tecken som visas i bilden.

en: Font example
sv: Exempel på font

en: Related Tweets
sv: Relaterade tweets

en: Pull Info from Twitter and Create Contextual Insets
sv: Hämta info från Twitter och skapa sammanhängande bilagor.

en: Site maintenance account
sv: Konto för underhåll av webbplats

en: (active tab)
sv: (aktiv flik)

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Specificera sidor genom att använda dess sökvägar. Ange en sökväg per rad. Jokertecken är '*'. Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan, %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
sv: Sidor där följande PHP-kod returnerar <code>TRUE</code> (enbart för experter).

en: Pages or PHP code
sv: Sidor eller PHP-kod

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
sv: Om alternativet PHP är valt, ange PHP-kod mellan %php. Observera att felaktig PHP-kod kan förstöra din Drupal-webbplats.

en: Not customizable
sv: Ej anpassningsbart

en: Restricted to certain pages
sv: Begränsad till vissa sidor

en: Image styles
sv: Bildstilar

en: manage display
sv: hantera visning

en: Revision log message
sv: Loggmeddelande för versionshantering

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
sv: Varning: Ge enbart till betrodda användare. Denna behörighet har konsekvenser för säkerheten.

en: Installing updates
sv: Installerar uppdateringar

en: Preparing to update your site
sv: Förbereder för uppdatering av din webbplats

en: Downloading updates failed:
sv: Nedladdning av uppdateringar misslyckades:

en: Updates downloaded successfully.
sv: Uppdateringarna laddades ner utan problem.

en: Fatal error trying to download.
sv: Kritiskt fel vid försök att ladda ned.

en: Downloading %project
sv: Laddar ned %project

en: Failed to download %project from %url
sv: Misslyckades med att ladda ned %project från %url

en: Update manager
sv: Uppdateringshanteraren

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
sv: Mappen %directory finns ej eller är inte skrivbar.

en: E-mails
sv: E-postmeddelanden

en: Fixed width
sv: Fast bredd

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
sv: Etiketten för detta område kommer endast att visas administrativt.

en: Machine Name
sv: Maskinläsbart namn

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
sv: Text att visa i knappen "skicka" för det exponerade formuläret.

en: Include reset button
sv: Inkludera återställningsknapp

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
sv: Om vald så kommer det exponerade formuläret tillhandahålla en knapp för att återställa alla applicerade exponerade filter.

en: Reset button label
sv: Etikett för återställningsknapp

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
sv: Text att visa i återställningsknappen till det exponerade formuläret.

en: Exposed sorts label
sv: Exponerad sorteringsetikett

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
sv: Text att visa som etikett på den exponerade valrutan för sortering.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
sv: Text att använda när den exponerade sorteringen är i stigande ordning.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
sv: Text att använda när den exponerade sorteringen är i fallande ordning.

en: Select any filter and click on Apply to see results
sv: Välj valfritt filter och klicka på applicera för att se resultaten.

en: Text on demand
sv: Text på begäran

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
sv: Antal poster att hoppa över. Till exempel: Om du matar in 3 här, kommer de första tre posterna att hoppas över utan att visas.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
sv: Det totala antalet sidor. Lämna tomt för att visa alla sidor.

en: Exposed options
sv: Exponerade alternativ

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
sv: Exponeras detta alternativ kan användarna ange sina värden i ett exponerat formulär när vyn visas

en: Expose items per page
sv: Exponera inlägg per sida

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
sv: Om markerad, kan användaren bestämma hur många inlägg som skall visas per sida i en vy

en: Items per page label
sv: Etikett för inlägg per sida

en: Label to use in the exposed items per page form element.
sv: Etikett att använda i det exponerade formuläret för inlägg per sida.

en: Exposed items per page options
sv: Alternativ för exponerade inlägg per sida

en: Expose Offset
sv: Exponera motvikt

en: Offset label
sv: Etikett för motvikt

en: Label to use in the exposed offset form element.
sv: Etikett att använda i det exponerade elementformuläret.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
sv: Motvikt måste vara ett antal större än eller lika med 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
sv[0]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
sv[0]: Minipaginerare, @count inlägg
sv[1]: Minipaginerare, @count inlägg

en: All items, skip @skip
sv: Alla inlägg, hoppa över @skip

en: All items
sv: Alla inlägg

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
sv[0]: @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: @count inlägg, hoppa över @skip

en: @count item | @count items
sv[0]: @count inlägg
sv[1]: @count inlägg

en: Group results together
sv: Gruppera resultat tillsammans

en: No links
sv: Inga länkar

en: In database
sv: I databas

en: Text box
sv: Textruta

en: Key-value pairs may be entered separated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
sv: Par av nyckelord kan anges åtskilda med lodstreck. Till exempel safe_key|Valfri läsbar text

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
sv: Webform möjliggör för noder att ha bifogade formulär och enkäter.

en: To add one, create a !types piece of content.
sv: För att lägga till en, skapa en !types typ av innehåll.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
sv: Webform är för närvarande inte aktiverad på någon innehållstyp.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
sv: För att använda Webform, aktivera det på minst en innehållstyp på denna sida.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
sv: Denna sida listar allt innehåll på webbplatsen som kan ha ett formulär bifogat.

en: Webform-enabled piece of content
sv: Webform-aktiverad typ av innehåll.

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
sv: Besök inställningssidan för<a href="!url">Webform</a> och aktivera Webform på minst en innehållstyp.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
sv: Valfritt: Aktivera Webform på flera innehållstyper genom att besöka inställlningssidan för <a href="!url">Webform</a>.

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
sv: Ett speciellt textfält som tillåter e-postadresser.

en: Allow users to upload files of configurable types.
sv: Tillåter användare att ladda upp filer av konfigurerbara typer.

en: Page break
sv: Sidbrytning

en: Organize forms into multiple pages.
sv: Organisera formulär till flera sidor.

en: Select options
sv: Välj alternativ

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
sv: Kontrollera att alla angivna värden för detta fält är unika. Samma värde får inte användas två gånger.

en: Maximum length of the textfield value.
sv: Största längd för värdet på textfältet.

en: E-mail address format
sv: Format på e-postadress

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
sv: Långt format: "Exempel Namn" &lt;namn@exempel.se&gt;

en: Short format: name@example.com
sv: Kort format: namn@exempel.se

en: Include all components
sv: Inkludera alla komponenter

en: email@example.com
sv: epost@exempel.se

en: Confirmation message
sv: Meddelande för bekräftelse

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
sv: Begränsa antalet inskickningar <em>per användare</em>. En användare identifieras genom deras användarkonto om de är inloggade, eller med deras IP-adress och en kaka (cookie) om de är gäster. Användning av kakor kan ändras i de globala <a href="!url">inställningarna för Webform</a>.

en: Submission access
sv: Behörighet för inskickande

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
sv: Visa det föregående inläggsmeddelandet som syns när användare redan har skickat in detta formulär.

en: @sid (draft)
sv: @sid (utkast)

en: Select list options
sv: Välj listalternativ

en: Select list format
sv: Välj listformat

en: Separate
sv: Dela upp

en: Included export components
sv: Inkluderade exportkomponenter

en: The selected components will be included in the export.
sv: Valda komponenter kommer att inkluderas vid exporten.

en: @name form
sv: @name formulär

en: Max height
sv: Högsta höjd

en: User blogs
sv: Användarbloggar

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
sv: Du måste<a href="!login">logga in</a> för att se detta formulär.

en: Anonymous commenters have the permission to subscribe to comments but cannot leave their contact information on the following content types: !types.  You should either disable subscriptions on those types here, revoke the permission for anonymous users, or enable anonymous users to leave their contact information in the comment settings.
sv: Anonyma användare har behörigheten att prenumerera på kommentarer men kan inte lämna sin kontaktinformation på följande innehållstyper: !types. Du borde antingen stänga av prenumerationer för dessa innehållstyper, ta bort behörigheten, eller tillåta att anonyma användare kan lämna sin kontaktinformation i inställningarna för kommentarer.

en: Access all webform results
sv: Åtkomst till alla resultat för webbformulär

en: Access own webform results
sv: Åtkomst till egna resultat för webformulär

en: Edit all webform submissions
sv: Redigera alla inskickade webbformulär

en: Delete all webform submissions
sv: Radera alla inskickade webbformulär

en: Access own webform submissions
sv: Åtkomst till egna webbformulärs inskickade resultat

en: Edit own webform submissions
sv: Redigera egna webbformulärs inskickade resultat

en: Delete own webform submissions
sv: Radera egna webbformulärs inskickade resultat

en: Default: %value
sv: Standard: %value

en: Enter the title of a node to add it to the queue
sv: Skriv en nods titel för att lägga till den i kön

en: !module has been installed.
sv: !module har installerats.

en: Delete configuration profile
sv: Ta bort konfigurationsprofil

en: The file has been renamed to %filename.
sv: Filen har döpts om till %filename.

en: %filename has been uploaded.
sv: %filename har laddats upp.

en: %filename is in use by another application.
sv: %filename används av en annan applikation.

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
sv: %filename är %filesize vilket skulle överskrida din katalogskvot. Du använder för närvarande %size av %total_quota.

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
sv: %filename är %filesize vilket skulle överskrida din totala användarkvot. Du använder för närvarande %size av %total_quota.

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
sv: Du har inte tillgång till någon konfigurationsprofil för att använda filhanteraren!

en: Directory %dirname is not accessible.
sv: Katalog %dirname är inte tillgänglig.

en: Access to %directory was denied.
sv: Åtkomst till %directory nekades.

en: You can not perform this operation.
sv: Du kan inte utföra den här åtgärden.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
sv: För att skicka en fil till en extern applikation, dubbelklicka på filens rad.

en: Administer IMCE
sv: Administrera IMCE

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, the <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
sv: För användare som har <strong>flera roller</strong> kommer egenskapen <strong>vikt</strong> att avgöra vilken profil som tilldelas. Lättare roller som är placerade överst kommer att ha företräde. Så en administratörsroll skall placeras över andra roller genom att ha en liten vikt, till exempel -10.

en: Define the upload quota per directory.
sv: Ange uppladdningskvoten per katalog.

en: This quota measures the size of all user uploaded files in the database and does not include FTP files. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
sv: Denna kvot mäter storleken på alla uppladdade filer från användare i databasen och inkluderar inte FTP-filer. Du kan antingen använda båda kvoterna tillsammans eller utan problem ignorera detta genom att ange värdet till 0.

en: Specify the allowed file extensions for uploaded files. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
sv: Ange tillåtna filändelser för uppladdade filer. Separera ändelserna med ett mellanslag och ta inte med den inledande punkten.

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create these thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
sv: Du kan skapa en lista av alternativ för miniatyrbilder som användarna kan välja från.
    <ul>
      <li>Använd alfanumeriska tecken som namn för miniatyrbilderna.</li>
      <li>Ange måtten som <strong>BreddxHöjd</strong>.</li>
      <li>Prefix och suffix är strängar som läggs till det ursprungliga filnamet då namnen för miniatyrbilderna skapas.</li>
      <li>Ett exempel på miniatyrbildsnamn: Namn = <strong>Liten</strong>, Mått = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>liten_</strong></li>
    </ul>
    <p>Observera att användare kommer alltid att kunna skapa dessa miniatyrbilder vid filuppladdning oavsett vad behörighet för miniatyrbilderna är.</p>
    <p>Om du behöver fler fält är det bara att fylla alla och spara så skapas två nya på nästa sida.</p>

en: Edit component: @name
sv: Redigera komponent: @name

en: Northern Marianas Islands
sv: Nordmarianerna

en: Image module settings
sv: Instälningar för modulen Image

en: Select if Colorbox should be activated for the Image module.
sv: Välj om Colorbox skall aktiveras för modulen Image.

en: Automatically activate Colorbox for links to user/login.
sv: Aktivera Colorbox automatiskt för länkar till användare/inloggning.

en: Example 1
sv: Exempel 1

en: Example 2
sv: Exempel 2

en: Example 3
sv: Exempel 3

en: Example 4
sv: Exempel 4

en: Example 5
sv: Exempel 5

en: Transition type
sv: Typ av övergång

en: Elastic
sv: Elastisk

en: The transition type.
sv: Typ av övergång.

en: An automatic slideshow to a content group / gallery.
sv: Ett automatiskt bildspel till ett innehålls grupp/galleri.

en: Text format for the content group / gallery count. {current} and {total} are detected and replaced with actual numbers while Colorbox runs.
sv: Textformat för antal i innehållets grupp/galleri. {current} och {total} och upptäcks och ersätts med faktiskt nummer medan Colorbox körs.

en: Text for the previous button in a shared relation group.
sv: Text för den föregående knappen i en delad relationsgrupp.

en: Text for the next button in a shared relation group.
sv: Text för den nästkommande knappen i en delad relationsgrupp.

en: Text for the close button. The "Esc" key will also close Colorbox.
sv: Text för stängningsknappen. Tangenten "Esc" stänger även Colorbox.

en: Choose Colorbox compression level
sv: Välj komprimeringsnivå för Colorbox

en: Production (Minified)
sv: Produktion (Minimerad)

en: Development (Uncompressed Code)
sv: Utveckling (Okomprimerad kod)

en: Deactivate Colorbox on specific pages
sv: Inaktivera Colorbox på angivna sidor

en: {current} of {total}
sv: {current} av {total}

en: « Prev
sv: « Föregående

en: Adjust Colorbox settings.
sv: Justera inställningar för Colorbox.

en: Output machine name
sv: Mata ut maskinläsbart namn

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
sv: Ange mellan vilka värden som användaren kan välja vid fastställandet av poster per sida. Åtskilda med kommatecken.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
sv: Om markerad, kan användaren bestämma hur många inlägg som skall hoppas över i början.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
sv: Var vänlig ange en lista med numeriska heltalsvärden åtskilda med kommatecken, till exempel: 10, 20, 50, 100

en: Twitter key may not be empty.
sv: Twitternyckeln får inte vara tom.

en: Number of Twitter items to pull must be a positive integer less than or equal to 200.
sv: Antalet tweets att läsa in måste vara ett positivt heltal mindre än eller lika med 200.

en: Could not retrieve data from Twitter.
sv: Kunde inte hämta data från Twitter.

en: Non-empty list of tweets returned blank space after applying theme function. Most probably you are passing invalid/unregistered theme key or tpl file corresponding to the theme key does not yet exist. Please fix the problem.
sv: Listor av tweets som inte var tomma skickade tillbaka ett tomt utrymme efter att ha tillämpat temafunktionen. Troligen har du skrivit in en ogiltig/oregistrerad temanyckel eller så finns inte tpl-filen som motsvarar temanyckeln. Vänligen åtgärda problemet.

en: Errors occured while trying to retrieve tweets. Please check Watchdog log messages.
sv: Fel uppstod vid försöket att hämta tweets. Kontrollera övervakarens meddelandelogg.

en: Slideshow autostart
sv: Bildspel startas automatiskt

en: If the slideshow should automatically start to play.
sv: Om bildspelet skall startas automatiskt.

en: Slideshow speed
sv: Hastighet för bildspel

en: Start slideshow
sv: Starta bildspel

en: Stop slideshow
sv: Stoppa bildspel

en: Text for the slideshow stop button.
sv: Text för bildspelets stoppknapp.

en: Translation source node
sv: Översättningens källnod

en: You need to download the !colorbox and extract the entire contents of the archive into the %path folder of your server.
sv: Du måste ladda ned !colorbox och packa upp hela arkivets innehåll till mappen %path för din server.

en: Colorbox plugin
sv: Insticksprogram för Colorbox

en: Image module integration
sv: Integrering med modulen Image

en: Select which image derivative to load in the Colorbox.
sv: Välj vilka bildprodukter som skall laddas in i Colorbox.

en: Insert module settings
sv: Inställningar för modulen Insert

en: Insert image gallery
sv: Infoga bildgalleri

en: Should the gallery be all images on the page (default) or disabled.
sv: Skall galleriet gälla alla bilder på sidan (förvalt) eller inaktiverat.

en: Styles and options
sv: Stil och alternativ

en: Select the style to use for the Colorbox. The example styles are the ones that come with the Colorbox plugin. Select "None" if you have added Colorbox styles to your theme.
sv: Välj vilken stil som skall användas för Colorbox. Exemplen är de som följer med Colorbox insticksprogram. Välj "Ingen" om du har lagt till stilar till Colorbox i ditt tema.

en: Use the default or custom options for Colorbox.
sv: Använd de förvalda eller anpassade alternativen för Colorbox.

en: Overlay close
sv: Stängning av lager

en: Enable closing ColorBox by clicking on the background overlay.
sv: Aktiverar stängning av Colorbox genom att klicka i bakgrunden av lagret.

en: Set a maximum width for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
sv: Ställer in största bredd för laddat innehåll. Exempel: "100%", 500 eller "500px".

en: Set a maximum height for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
sv: Ställer in största höjd för laddat innehåll. Exempel: "100%", 500, "500px".

en: Current page
sv: Nuvarande sida

en: Highlighted
sv: Framhävd

en: Sidebar second
sv: Andra sidospalt

en: Login links settings
sv: Inställningar för inloggningslänkar

en: Enable Colorbox load
sv: Aktivera laddning av Colorbox

en: Colorbox trigger
sv: Utlösare för Colorbox

en: Trigger field
sv: Utlösande fält

en: Select the field that should be turned into the trigger for the Colorbox.  Only fields that appear before this one in the field list may be used.
sv: Välj fältet som skall användas som utlösare för Colorbox. Enbart fält som visas före detta i fältlistan kan användas.

en: Automatic generated Colorbox gallery
sv: Automatiskt genererat galleri i Colorbox

en: Enable Colorbox gallery using a generated gallery id for this view.
sv: Aktivera galleri i Colorbox genom att använda ett genererat ID för galleri för denna vy.

en: Custom Colorbox gallery
sv: Anpassat galleri i Colorbox

en: Enable Colorbox gallery with a given string as gallery. Overrides the automatically generated gallery id above.
sv: Aktivera galleri o Colorbox med en given sträng som galleri. Åsidosätter det automatiska genererade ID-numret för galleri ovan.

en: CAPTCHA problem: unexpected result from hook_captcha() of module %module when trying to retrieve challenge type %type for form %form_id.
sv: Problem med CAPTCHA: oväntat resultat från hook_captcha() från modul %module vid försök att erhålla utmaning av typ %type från formulär %form_id.

en: Image CAPTCHA requires GD library
sv: Image CAPTCHA kräver GD-biblioteket.

en: The Image CAPTCHA module can not be installed because your PHP setup does not provide the <a href="!gddoc">GD library</a>, which is required to generate images.
sv: Modulen Image CAPTCHA kan inte installeras eftersom din installation av PHP inte tillhandahåller <a href="!gddoc">GD-biblioteket</a>, vilket krävs för att generera bilder.

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
sv: Paneler: sparade visning "%title" med visnings-ID %did

en: Disable serving of private files
sv: Inaktivera visning av privata filer

en: Display file browser tab in user profile pages.
sv: Visa filhanteringsflik på sidor för användarprofiler.

en: Insert file
sv: Infoga fil

en: Omit challenges in a multi-step/preview workflow once the user successfully responds to a challenge.
sv: Utelämna utmaningar i ett arbetsflöde med flera steg eller med förhandsgranskning, när användaren lyckats svara svara rätt på en utmaning.

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
sv: Utelämna utmaningar på en typ av formulär när användaren lyckats svara rätt på en utmaning av den typen av formulär.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
sv: Utelämna utmaningar på alla formulär när användare lyckats svara rätt på en utmaning på webbplatsen.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
sv: Ange om utmaningar skall utelämnas under resten av sessionen när användaren lyckats svara rätt på en utmaning.

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
sv: Attack av återanvändning av session för CAPTCHA upptäcktes.

en: None (original image)
sv: Ingen (ursprunglig bild)

en: Enabled, name
sv: Aktiverad, namn

en: Panels is enabled but CTools is out of date. All Panels modules are disabled until CTools is updated. See the status page for more information.
sv: Panels är aktiverat men CTools är för gammalt. Alla moduler i Panels är inaktiverade tills CTools har uppdaterats. Se statussidan för mer information.

en: Add new pane
sv: Lägg till ny panel

en: Row class
sv: Klass för rad

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
sv: Förklaringen av den senaste ändringen gjord på noden.

en: The title of the current page.
sv: Titeln för aktuell sida.

en: The URL of the current page.
sv: URL:en för aktuell sida.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
sv: Sidnumret för aktuell sida vid visning av paginerad lista.

en: The source node for this current node's translation set.
sv: Källnoden för den här nuvarande nodens översättningsgrupp.

en: Account cancellation URL
sv: URL för avbrytande av konto

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
sv: URL:en till sidan att bekräfta borttagning för användarkontot.

en: One-time login URL
sv: URL för engångsinloggning

en: The URL of the one-time login page for the user account.
sv: URL:en till sidan för engångsinloggning för användarkontot.

en: Tokens related to menu links.
sv: Ersättningstecken relaterade till menylänkar.

en: The unique ID of the menu link.
sv: Det unika ID för menylänken.

en: The title of the menu link.
sv: Titeln för menylänken.

en: The URL of the menu link.
sv: URL:en för menylänken.

en: The menu link's parent.
sv: Menylänkens ovanliggande alternativ.

en: Tokens related to the current page request.
sv: Ersättningstecken relaterade till det nuvarande sidanropet.

en: Page number
sv: Sidnummer

en: The book page associated with the node.
sv: Boksidan associerade med noden.

en: The menu link for this node.
sv: Menylänen för den här noden.

en: language neutral
sv: språkneutral

en: Pattern for all @language @node_type paths
sv: Mönster för alla sökvägar till @language @node_type

en: Updated alias for node @nid.
sv: Uppdaterade alias för nod @nid.

en: Taxonomy term paths
sv: Sökvägar till taxonomitermer

en: Updated alias for term @tid.
sv: Uppdaterade alias för term @tid.

en: Forum paths
sv: Sökvägar till forum

en: Updated alias for forum @tid.
sv: Uppdaterade alias för forum @tid.

en: User paths
sv: Sökvägar till användare

en: Updated alias for user @uid.
sv: Uppdaterade alias för användare @uid.

en: Blog paths
sv: Sökvägar till bloggar

en: Updated alias for blog user @uid.
sv: Uppdaterade alias för blogganvändare @uid.

en: Use ISO-8601 week numbers
sv: Använd veckonummer av typen ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
sv: VIKTIGT! Om markerat, MÅSTE första dagen i veckan vara angivet till måndag.

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
sv: När veckonummer av typen ISO-8601 används måste den första veckodagen vara angivet till måndag.

en: TODO Add a descriptive string here to show in the UI.
sv: Att göra: Lägga till en beskrivande text här som skall visas i användargränssnittet.

en: This site may be subject to rate limiting. For more information, see: http://apiwiki.twitter.com/Rate-limiting
sv: Den här webbplatsen kan vara föremål för en hastighetsbegränsning. För mer information, se: http://dev.twitter.com/pages/rate-limiting

en: Administrative overlay
sv: Administrativt lager

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Web Property ID
sv: ID för webbsida

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
sv: Detta ID är unikt för varje webbplats som du vill spåra separat, och är på formen UA-xxxxxxx-yy. För att få ett ID för webbidan, <a href="@analytics">registrera din webbplats med Google Analytics</a>, eller om du redan har registrerat din webbplats, gå till sidan Inställningar för Google Analytics för att se ID-numret bredvid varje webbplatsprofil. <a href="@webpropertyid">Hitta mer information i dokumentationen</a>.

en: You can select multiple values.
sv: Du kan välja flera värden.

en: Anonymize visitors IP address
sv: IP-adress för gäster.

en: Code in this textarea will be added <strong>before</strong> _gaq.push(['_trackPageview']).
sv: Kod i den här textrutan kommer att läggas till <strong>innan</strong> _gaq.push(['_trackPageview']).

en: Tao is a base theme that is all about going with the flow. It takes care of key reset and utility tasks so that sub-themes can get on with their job.
sv: Tao är ett bastema som handlar om att följa strömmen. Den tar hand om viktiga återställnings- och verktygsuppgifter så underteman kan fortsätta med sitt jobb.

en: The Rubik theme requires the !tao base theme in order to work properly.
sv: Temat Rubik kräver bastemat !tao för att fungera korrekt.

en: Please confirm
sv: Vänligen bekräfta

en: Posted by !username
sv: Inlagt av !username

en: Clean admin theme.
sv: Rent administratörstema

en: At least @a
sv: Åtminstone @a

en: The menu link's root.
sv: Menylänkens rot.

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. The * character is a wildcard. Hint: ID of Body fields in most node types starts with edit-body*.
sv: Om du inte använder en redigerare av typen WYSIWYG kommer denna funktion att låta dig lägga till bilder eller filer som <strong>HTML-kod i vilket rent texområde som helst</strong>. Ange <strong>kommaseparerade ID:n för textfält</strong> där du vill aktivera en länk till IMCE. Tecknet "*" är jokertecken. Fingervisning: ID för fältet brödtext startar i de flesta typer av noder med "edit-body*".

en: IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this feature.
sv: IMCE hanterar alla filer under privata filkatalogen utan att tillämpa några åtkomstbegränsningar. Detta tillåter gäster att få åtkomst till vilken fil som helst (/system/files/filnamn) om det inte finns en modul som begränsar tillgång till filerna. Här kan du inaktivera denna funktion.

en: Change view
sv: Ändra vy

en: Allows a user to access the !link.
sv: Beviljar en användare åtkomst till !link.

en: View administrative links on Panel panes
sv: Visa administrativa länkar på Panelrutor

en: Configure access settings on Panel panes
sv: Konfigurera åtkomstinställningar på Panelrutor

en: Use the Panels In-Place Editor
sv: Använd Panels redigerare

en: Allows a user to utilize Panels' In-Place Editor.
sv: Beviljar en användare att använda Panels redigerare.

en: Configure advanced settings on Panel panes
sv: Konfigurera utökade inställningar på Panelrutor

en: Administer Panels layouts
sv: Administrera Panels layouter

en: Configure caching settings on Panels
sv: Konfigurera inställningar för cachning på Panels

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
sv: Beviljar åtkomst till fliken "Resultat" på allt innehåll för webbformulär. Vanligtvis är det endast administratörer som har denna behörighet.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
sv: Beviljar tillgång till fliken "Resultat" till författaren som har skapat det aktuella innehållet för webbformulär.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
sv: Tillåter redigering av alla inskickade webbformulär, oavsett användare. Vanligtvis så har endast administratörer denna behörighet.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
sv: Tillåter radering av alla inskickade webbformulär, oavsett användare. Vanligtvis har endast administratörer denna behörighet.

en: Webform: !title
sv: Webformulär: !title

en: Form only
sv: Endast formulär

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
sv: Visningsläget bestämmer hur mycket av webbforumlär som skall synas inom blocket.

en: Send e-mail as HTML
sv: Skicka e-post som HTML

en: Redirection location
sv: Plats för omdirigering

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
sv: Välj vart användaren skall omdirigeras när formuläret skickats in.

en: Confirmation page
sv: Sida för bekräftelse

en: No redirect (reload current page)
sv: Ingen omdirigering (ladda om aktuell sida)

en: If enabled this webform will be available as a block.
sv: Om aktiverad kommer detta webbformulär finnas tillgängligt som ett block.

en: Select keys
sv: Välj nycklar

en: Full, human-readable options (values)
sv: Fullständig, läsbara alternativ (värden)

en: Short, raw options (keys)
sv: Förkortad, obearbetad (nycklar)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
sv: Välj vilken av alternativen som ska visas från paren nyckel|värde.

en: CAPTCHA placement caching
sv: Placeringscache av CAPTCHA

en: For efficiency, the positions of the CAPTCHA elements in each of the configured forms are cached. Most of the time, the structure of a form does not change and it would be a waste to recalculate the positions every time. Occasionally however, the form structure can change (e.g. during site building) and flushing the CAPTCHA placement cache can be required to fix the CAPTCHA placement.
sv: För bättre prestanda så cachas varje position av CAPTCHA i vart och ett av de konfigurerade formulären. För det mesta så ändras inte strukturen på formuläret och det vore en förlust att räkna om positionen varje gång. Dock händer det då och då att strukturen på formulär ändras (till exempel vid uppbyggnad av webbplats) och rensning av placeringscachen kan krävas för att ordna placeringen av CAPTCHA.

en: Flush the CAPTCHA placement cache
sv: Rensa placeringscachen av CAPTCHA

en: Flushed the CAPTCHA placement cache.
sv: Rensade placeringscachen för CAPTCHA.

en: Report information about wrong responses to the <a href="!dblog">log</a>.
sv: Rapportera information om fel svar till <a href="!dblog">loggen</a>.

en: Administer CAPTCHA settings
sv: Administrera inställningar för CAPTCHA

en: Skip CAPTCHA
sv: Hoppa över CAPTCHA

en: Users with this permission will not be offered a CAPTCHA.
sv: Användare med den här behörigheten kommer inte att erbjudas en CAPTCHA.

en: Select the fonts to use for the text in the image CAPTCHA. Apart from the provided defaults, you can also use your own TrueType fonts (filename extension .ttf) by putting them in %fonts_library_general or %fonts_library_specific.
sv: Välj de fonter som skall användas för texten i bild-CAPTCHA. Förutom de tillhandahålla förvalda, så kan du också använda dina egna fonter av typen TrueType (med filändelsen .ttf) genom att lägga dem i %fonts_library_general eller %fonts_library_specific.

en: Enable Colorbox inline
sv: Aktivera radvis Colorbox

en: This enables custom links that can open inline content in a Colorbox. Add the class "colorbox-inline" to the link and build the url like this "?width=500&height=500&inline=true#id-of-content". Other modules may activate this for easy Colorbox integration.
sv: Det här möjliggör att anpassade länkar kan öppna radvis innehåll i en Colorbox. Lägg till klassen "colorbox-inline" till länken och bygg URL:en så här: "?width=500&height=500&inline=true#id-of-content". Andra moduler kan komma att aktivera detta för enkel integrering med Colorbox.

en: Stockholm Syndrome
sv: Stockholmssyndrom

en: Specify the height of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
sv: Ange höjden för Colorbox popupfönster. Eftersom innehållet är dynamiskt kan vi inte upptäcka detta värde automatiskt. Exempel: "100%", 500 eller "500x".

en: Specify the width of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
sv: Ange bredden för Colorbox popupfönster. Eftersom innehållet är dynamiskt kan vi inte upptäcka detta värde automatiskt. Exempel: "100%", 500 eller "500x".

en: Fixed value
sv: Låst värde

en: Assign profiles to user roles for available file systems. Your default file system is %name.
sv: Tilldela profiler till användarroller för tillgängliga filsystem. Ditt förvalda filsystemet är %namn.

en: Note that the CAPTCHA module disables <a href="!performance_admin">page caching</a> of pages that include a CAPTCHA challenge.
sv: Observera att modulen CAPTCHA inaktiverar <a href="!performance_admin">sidcachning</a> på sidor som innehåller en utmaning i form av CAPTCHA.

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
sv: Datumets årsintervall måste vara på formatet -9:+9, 2005:2010, -9:2010, eller 2005:+9

en: Asc
sv: Stigande

en: Select which image style to use for viewing images in the colorbox.
sv: Välj vilken bildstil som skall användas för att visa bilder i en Colorbox.

en: Node image style
sv: Bildstil för nod

en: Colorbox image style
sv: Bildstil för Colorbox

en: Node image style: @style
sv: Bildstil för nod: @style

en: Node image style: Original image
sv: Bildstil för nod: Ursprunglig bild

en: Colorbox image style: @style
sv: Bildstil för Colorbox: @style

en: Colorbox image style: Original image
sv: Bildstil för Colorbox: Ursprunglig bild

en: The Colorbox popup content. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Popupinnehåll för Colorbox. Du kan lägga till HTML. Du kan ange data från denna vy enlig "Mönster för teckenersättning" nedan.

en: The Colorbox Caption. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Bildtext för Colorbox. Du kan lägga till HTML. Du kan ange data från denna vy enligt "Mönster för teckenersättning" nedan.

en: The extension of the file.
sv: Filändelse för filen.

en: Click sort column
sv: Klickvis sorteringskolumn

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
sv: Används av stil: Tabell för att bestämma den aktuella kolumnen att klickvis sortera fältet på. Det förvalda fungerar oftast bra.

en: Group column
sv: Grupperingskolumn

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
sv: Markera kolumnen för detta fält att tillämpa den grupperande funktionen som valts ovan.

en: Group columns (additional)
sv: Gruppkolumner (ytterligare)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
sv: Välj ytterligare kolumner för detta fält att inkludera i databasfrågan och för att gruppera på.

en: Display download path instead of file storage URI
sv: Visa nedladdningssökväg istället för URI för fillagring

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
sv: Detta kommer att tillhandahålla den fullständiga nedladdnings-URL snarare än den interna filadressen.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
sv: Text att visa istället för resultat tills användaren väljer och tillämpar ett exponerat filter.

en: Include all items option
sv: Inkludera alla valalternativ

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
sv: Om valt, kommer en extra post att inkluderas till poster per sida att visa alla poster

en: All items label
sv: Etikett för alla poster

en: Which label will be used to display all items
sv: Vilken etikett kommer att användas för att visa alla poster

en: Disable SQL rewriting
sv: Inaktivera omskrivning av SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
sv: VARNING: Inaktivering av omskrivning av SQL innebär att säkerhet för nodåtkomst är inaktiverad. Detta kan tillåta använda att se data som de inte skulle kunna se om din vy är felaktigt konfigurerad. Var vänlig använd detta alternativ enbart om du förstår och godtar denna säkerhetsrisk.

en: Use Slave Server
sv: Använd slavserver

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
sv: Detta kommer att göra att databasfrågan försöker ansluta till en slavserver om den finns tillgänglig. Om ingen server finns är angiven eller tillgänglig kommer det att falla tillbaka till den förvalda servern.

en: Text formats enabled for rich-text editing
sv: Textformat aktiverade för redigering av Rich-Text

en: !time ago.
sv: !time sedan.

en: Tokens related to the current date and time.
sv: Ersättningstecken relaterade till nuvarande datum och tid.

en: The URL of the @entity.
sv: URL:en för @entity.

en: The content type of the node.
sv: Innehållstypen för noden.

en: Tokens related to content types.
sv: Ersättningstecken relaterade till innehållstyper.

en: The name of the content type.
sv: Namet för innehållstypen.

en: The unique machine-readable name of the content type.
sv: Det maskinläsbara namnet för innehållstypen.

en: The optional description of the content type.
sv: Den valfria beskrivningen för innehållstypen.

en: The number of nodes belonging to the content type.
sv: Det antal noder som hör till innehållstypen.

en: The URL of the content type's edit page.
sv: URL:en för innehållstypens redigeringssida.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
sv: URL:en för taxonomitermens redigeringssida.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
sv: Det unika maskinläsbara namnet för vokabulären.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
sv: URL:en för vokabulärens redigeringssida.

en: The picture of the user.
sv: Bilden för användaren.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
sv: Det angivna argument för nuvarande sida (till exempel "arg:1" på sidan "nod/1" återger "1").

en: Tokens related to URLs.
sv: Ersättningstecken relaterade till URL:er

en: Relative URL
sv: Relativ URL

en: The relative URL.
sv: Den relativa URL:en.

en: Absolute URL
sv: Fullständig URL

en: The absolute URL.
sv: Den fullständiga URL:en.

en: Tokens related to menus.
sv: Ersättningstecken relaterade till menyer.

en: The unique machine-readable name of the menu.
sv: Det unika maskinläsbara namnet för menyn.

en: The optional description of the menu.
sv: Den valfria beskrivningen för menyn.

en: Menu link count
sv: Antal menylänkar

en: The number of menu links belonging to the menu.
sv: Det antal menylänkar som hör till menyn.

en: The URL of the menu's edit page.
sv: URL:en för menyns redigeringssida.

en: The menu of the menu link.
sv: Menyn för menylänken.

en: The URL of the menu link's edit page.
sv: URL:en för menylänkens redigeringssida.

en: @category @type field.
sv: Fält @category @type.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
sv: Skriv in en maskinläsbar nyckel för detta formulärelement. Får bara innehålla alfanumeriska tecken, siffror och understreck. Denna nyckel kommer att användas som namnttribut för formulärelementet. Detta värde har ingen betydelse för hur data sparas, men kan vara till hjälp om man använder håller på med anpassade formulär.

en: Status of this form
sv: Status för detta formulär

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
sv: Att stänga ett formulär förhindrar att fler inskickningar görs av någon användare.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
sv: Rollen %authenticated avser alla inloggade användare, oavsett vilken roll de har tilldelats.

en: Content paths
sv: Sökvägar för innehåll

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
sv: Förvalt sökvägsmönster (gäller för alla innehållstyper med tomma mönster nedan)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
sv: Förvalt sökvägsmönster för @node_type (gäller för alla innehållstyper @nod_type med tomma mönster nedan)

[ctx: datetime]
en: All day
sv: Hela dagen

[ctx: datetime]
en: Year
sv: År

[ctx: datetime]
en: Month
sv: Månad

[ctx: datetime]
en: Week
sv: Vecka

[ctx: datetime]
en: Day
sv: Dag

en: Display:
sv: Visning:

en: Multiple values:
sv: Flera värden:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
sv: Ange ett specifikt antal värden att visa, eller lämna blankt för att visa alla värden.

en: starting from @isodate
sv: med början från @isodate

en: ending with @isodate
sv: slutar med @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
sv: Identifiera angivna start och/eller slutdatum i formatet YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, eller lämna tomt för alla tillgängliga datum.

en: Repeat rule:
sv: Upprepa regel:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
sv: Hur många tidsenheter som skall visas i strängen "tid sedan".

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
sv: Visa @count värde(n) vilka startar med @date1 och slutar med @date2

en: earliest
sv: tidigast

en: latest
sv: senast

en: Show repeat rule
sv: Visa upprepningsregel

en: Display time ago, showing @interval units.
sv: Visa tid sedan med @interval enheter.

en: View Repeating Dates
sv: Visa upprepande datum

en: The duration of the time period given by the dates.
sv: Längden på den tidsperiod som ges av datumen.

[ctx: datetime]
en: Hour
sv: Timma

[ctx: datetime]
en: Minute
sv: Minut

[ctx: datetime]
en: Second
sv: Sekund

en: The year is invalid.
sv: Året är ogiltigt.

en: The month is invalid.
sv: Månaden är ogiltig.

en: The day is invalid.
sv: Dagen är ogiltig.

en: The hour is invalid.
sv: Timmen är ogiltig.

en: The minute is invalid.
sv: Minuten är ogiltig.

en: The second is invalid.
sv: Sekunden är ogiltig.

[ctx: ampm]
en: am
sv: förmiddag

[ctx: ampm]
en: pm
sv: eftermiddag

[ctx: date_order]
en: First
sv: Första

[ctx: date_order]
en: Second
sv: Andra

[ctx: date_order]
en: Third
sv: Tredje

[ctx: date_order]
en: Fourth
sv: Fjärde

[ctx: date_order]
en: Fifth
sv: Femte

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
sv: Sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
sv: Näst sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
sv: Tredje sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
sv: Fjärde sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
sv: Femte sista

[ctx: date_nav]
en: Prev
sv: Föregående

[ctx: date_nav]
en: Next
sv: Nästa

en: Date Views
sv: Views för datum

en: Views integration for date fields and date functionality.
sv: Views integrering för datumfält och datumfunktionalitet.

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
sv: Filtrera ett datumfält från Views !base_table genom ett datumargument, använder alla vanliga ISO-format för datum/period (till exempel YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc.).

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
sv: Ställ in tillåtet minsta och mesta årsintervall för detta argument, antingen som en kompensation -X:+X från aktuellt år, såsom "-3:+3" eller ett absolut minsta och största år, såsom "2005:2010". När argumentet är angivet till ett datum utanför intervallet, kommer sidan att returneras som "Sidan hittades inte (404)".

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
sv: Metod att hantera flera datumfält i samma databasfråga. Returnerar poster som har ett matchande datumfält (datum = fält_1 ELLER fält_2), eller enbart de som matchar i alla valda datumfält (datum = fält_1 OCH fält_2

en: Administer Google Analytics
sv: Administrera Google Analytics

en: Not tracked
sv: Spåras inte

en: @items tracked
sv: @items spårade

en: Allows version dependent and shared usage of external libraries.
sv: Tillåter versionsberoende och delade användning av externa bibliotek.

en: Migrated IMCE files.
sv: Migrerade IMCE-filer.

en: 5 minute
sv: 5 minuter

en: 15 minute
sv: 15 minuter

en: What are you tracking?
sv: Vad spårar du?

en: A single domain (default)
sv: En enstaka domän (standard)

en: Domain: @domain
sv: Domän: @domain

en: One domain with multiple subdomains
sv: En domän med flera underdomäner

en: Examples: @domains
sv: Exempel: @domains

en: Multiple top-level domains
sv: Flera toppdomäner

en: List of top-level domains
sv: Lista över toppdomäner

en: All pages with exceptions
sv: Alla sidor utom

en: Excepted: @roles
sv: Undantagna: @roles

en: A single domain
sv: En domän

en: Content revisions
sv: Versioner av innehåll

en: Machine name:
sv: Maskinläsbart namn:

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
sv: Formulär sparat. Du kan återvända till detta formulär senare och fortsätta inmatningen.

en: Show "Save draft" button
sv: Visa knappen "Spara utkast"

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
sv: Låter användarna spara och slutföra formuläret vid ett senare tillfälle. Detta alternativ är endast tillgängligt för inloggade användare.

en: Select date field(s) to filter.
sv: Välj datumfält att filtrera på.

en: All Day
sv: Hela dagen

en: Logo settings
sv: Inställningar för logotyp

en: View to insert
sv: Vy att infoga

en: The view to insert into this area.
sv: Vyn att infoga i detta område.

en: Inherit contextual filters
sv: Ärv kontextuella filter

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
sv: Om detta väljs kommer denna vy att ärva samma kontextuella filter som dess ovanliggande .

en: Recursion detected in view @view display @display.
sv: Rekursion upptäckt i vy @view @display.

[ctx: Sort order]
en: Numerical
sv: Numerisk

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
sv: Hur skall den seriella datainformationen visas. Du kan välja en anpassad nyckel för array/object eller en print_r på den fullständiga utmatningen.

en: Full data (unserialized)
sv: Fullständig data (ej seriell)

en: Full data (serialized)
sv: Fullständig data (seriell)

en: A certain key
sv: En viss nyckel

en: Which key should be displayed
sv: Vilken nyckel skall visas

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
sv: Du måste ange en nyckel om du vill visa en nyckel från datainformationen.

en: How many different units to display in the string.
sv: Hur många olika enheter som skall visas i strängen.

en: Database overriding code
sv: Åsidosättande databaskod

en: All displays
sv: Alla visningar

en: Master
sv: Huvud

en: The node ID.
sv: ID för noden.

en: Use field template
sv: Använd fältmall

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
sv: Om markerad, kommer API-klasser för fält att läggas till med field.tpl.php (eller motsvarande). Detta rekommenderas inte om inte din CSS beror på dessa klasser. Om inte markerad, kommer mall inte användas.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
sv: Markeras det här alternativet kommer det att orsaka att värden för gruppen Visningstyp och Avskiljare ignoreras.

en: Multiple field settings
sv: Inställningar för flera fält

en: Display all values in the same row
sv: Visa alla värden på samma rad

en: Display @count value(s)
sv: Visar @count värde(n)

en: Raw @column
sv: Obearbetad @column

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
sv[0]: @count post, hoppa över @skip
sv[1]: Paginerad, @count poster, hoppa över @skip

en: @count item | Paged, @count items
sv[0]: @count post
sv[1]: Paginerad, @count poster

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
sv: Inaktivering av omskrivning av SQL kommer att inaktivera kontroller av node_access, och även andra moduler som implementerar hook_query_alter().

en: All storage
sv: All lagring

en: No tags
sv: Inga etiketter

en: No views match the search criteria.
sv: Inga vyer stämmer överens med sökkriteriet.

en: Create view from template @template
sv: Skapa vy från mall @template

en: Clone of | Clone @count of
sv[0]: Klon av
sv[1]: Klon @count av

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
sv: Denna åtgärd kommer permanent ta bort alla anpassningar gjorda till denna vy.

en: The view has been reverted.
sv: Vyn har återställts.

en: This action will permanently remove the view from your database.
sv: Denna åtgärd kommer ta bort vyn permanent från din databas.

en: Create a page
sv: Skapa en sida

en: Create a menu link
sv: Skapa en menylänk

en: Include an RSS feed
sv: Inkludera ett RSS-flöde

en: Feed path
sv: Sökväg för innehållsflöde

en: Feed row style
sv: Radstil för innehållsflöde

en: Create a block
sv: Skapa ett block

en: of fields
sv: av fält

en: of type
sv: av typ

en: tagged with
sv: märkta med

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
sv: Försökte skapa vy med värden som inte har bekräftats

en: Should links be displayed below each comment
sv: Skall länkar visas nedanför varje kommentar

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
sv: med länkar (tillåt användare att svara på kommentaren, etc.)

en: without links
sv: utan länkar

en: teasers
sv: förhandsvisningar

en: full posts
sv: fullständiga inlägg

en: titles
sv: titlar

en: titles (linked)
sv: titlar (länkade)

en: Should links be displayed below each node
sv: Skall länkar visas nedanför varje nod

en: with links (allow users to add comments, etc.)
sv: med länkar (tillåt användare att lägga till kommentarer etc.)

en: Should comments be displayed below each node
sv: Skall kommentarer visad nedanför varje nod

en: Number of hits
sv: Antal träffar

en: @group (historical data)
sv: @group (historisk data)

en: Colorbox plugin settings
sv: Inställningar för insticksprogrammet Colorbox

en: The location where Colorbox plugin is installed. Relative paths are from the Drupal root directory.
sv: Platsen där insticksprogrammet Colorbox är installerad. Relativa sökvägar är från Drupals grundsökväg.

en: Show links and open them in a Colorbox
sv: Visa länkar och öppna dem i Colorbox.

en: Display the "Create new account" (if allowed) and "Request new password" links below the login form.
sv: Visa länkar för "Skapa nytt konto" (om tillåtet) och "Begär nytt lösenord" nedanför inloggningsformuläret.

en: Date field values
sv: Värden för datumfält

en: Tokens related to date field values.
sv: Ersättningstecken relaterade till värden för datumfält.

en: The date value.
sv: Värdet för datum.

en: Relative default value
sv: Relativt förvalt värde

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
sv: Året är ogiltig. Kontrollera att inlägget innehåller fyra siffror.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
sv: <strong>Exponerat</strong> @widget @format

en: References list
sv: Lista av referenser

en: Defines common base features for the various reference field types.
sv: Anger gemensamma basfunktioner för olika typer av referensfält.

en: This field stores the ID of a related node as an integer value.
sv: Detta fält lagrar ID-numret för en relaterad nod som ett heltalsvärde.

en: The list of nodes that can be referenced can provided by a view (Views module) using the "References" display type.
sv: Listan över noder som kan refereras kan tillhandahållas av en vy (modulen Views) genom att använda visningstypen "Referenser".

en: Important D6 migration note:
sv: Viktig information om flytt från D6:

en: The field is currently configured to use the 'Master' display of the view %view_name.
sv: Fältet är för närvarande konfigurerat att använda "Huvudvisningen" för vyn %view_name.

en: It is highly recommended that you: <br/>- edit this view and create a new display using the 'References' display type, <br/>- update the field settings to explicitly select the correct view and display.
sv: Det rekommenderas starkt att du: <br />- redigerar denna vy och skapar en ny visning med visningstypen "Referenser", <br />- uppdatera fältets inställningar för att uttryckligen välja rätt vy och visning.

en: The field will work correctly until then, but submitting this form might inadvertently change the field settings.
sv: Fältet kommer att fungera korrekt tills dess, men genom att skicka in detta formulär kan det oavsiktligt ändra fältets inställningar.

en: Views - Nodes that can be referenced
sv: Vyer - Noder som kan refereras

en: Choose the view and display that select the nodes that can be referenced.<br />Only views with a display of type "References" are eligible.
sv: Välj den vy och visning som väljer noder som kan hänvisas. <br />Endast vyer med en visning av typ "Referenser" är valbara.

en: Note:<ul><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
sv: Observera:<ul><li>Detta kommer att förkasta inställningarna för "Innehållstyper" ovan. Använd vyns sektion "filtrering" i stället.</li><li>Använd vyns sektion "fält" för att visa ytterligare information om kandiderande noder på formuläret för att skapa/redigera en nod.</li><li>Använd vyns sektion "sorteringskriterier" för att bestämma i vilken ordning kandiderande noder kommer att visas.</li></ul>

en: No eligible view was found.
sv: Ingen berättigade vy hittades.

en: Display the title of the referenced node as a link to the node page.
sv: Visa titeln på den hänvisade noden som en länk till nodsidan.

en: Display the title of the referenced node as plain text.
sv: Visa titeln på den hänvisade noden som ren text.

en: Rendered node
sv: Genererad nod

en: Display the referenced node in a specific view mode
sv: Visa den hänvisade noden i ett specifikt vyläge

en: View mode: %mode
sv: Vyläge: %mode

en: Display the list of referenceable nodes as a textfield with autocomplete behaviour.
sv: Visa listan på hänvisningsbara noder som ett textfält med automatiskt kompletterande beteende.

en: This field stores the ID of a related user as an integer value.
sv: Detta fält lagrar ID-numret på en hänvisad användare som ett heltalsvärde.

en: The list of users that can be referenced can provided by a view (Views module) using the "References" display type.
sv: Listan över användare som kan hänvisas kan tillhandahållas av en vy (modulen Views) med visningstypen "Referenser".

en: Views - Users that can be referenced
sv: Vyer - Användare som kan hänvisas

en: Note:<ul><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
sv: Observera:<ul><li>Detta kommer att förkasta inställningarna för "Hänvisningsbara roller" och "Hänvisningsbara statusar" ovan. Använd vyns sektion "filtrering" i stället.</li><li>Använd vyns sektion "fält" för att visa ytterligare information om kandiderande användare på formuläret för att skapa/redigera en användare.</li><li>Använd vyns sektion "sorteringskriterier" för att bestämma i vilken ordning kandiderande användare kommer att visas.</li></ul>

en: %name: this user can't be referenced.
sv: %name: den här användaren kan inte hänvisas.

en: Display the name of the referenced user as a link to the user's profile page.
sv: Visa namnet på den hänvisade användaren som en länk till användarens profilsida.

en: Display the name of the referenced user as plain text.
sv: Visa namnet på den hänvisade användaren som ren text.

en: Display the list of referenceable users as a textfield with autocomplete behaviour.
sv: Visa listan på hänvisningsbara användare som ett textfält med automatiskt kompletterande beteende.

en: Label display
sv: Visningsetikett

en: Determines the placement of the component's label.
sv: Bestämmer placeringen av komponentens etikett.

en: Save component
sv: Spara komponent

en: The user roles associated with the user account.
sv: Användarrollerna associerade med användarkontot.

en: Brief URL
sv: Kort URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
sv: URL:en utan protokoll och avslutande snedstreck.

en: Tokens related to arrays of strings.
sv: Ersättningstecken relaterade till arrayer av strängar.

en: The first element of the array.
sv: Det första elementet i arrayen.

en: The last element of the array.
sv: Det sista elementet i arrayen.

en: The number of elements in the array.
sv: Antalet element i arrayen.

en: The array reversed.
sv: Arrayen omvänd.

en: The array of keys of the array.
sv: Arrayen av nycklar för arrayen.

en: Imploded
sv: Imploderad

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
sv: Värdena i arrayen hopfogade med en anpassad sträng mellan varje värde.

en: Unsorted
sv: Ej sorterad

en: Dimensions must be specified in <kbd>WIDTHxHEIGHT</kbd> format.
sv: Mått måste anges i formatet <kbd>BREDDxHÖJD</kbd>.

en: Use replacement tokens from the first row
sv: Använd ersättningstecken från den första raden

en: Representative sort order
sv: Representativ sorteringsordning

en: Subquery namespace
sv: Namnutrymme för inbäddad databasfråga

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
sv: Utökat. Ange ett namnutrymme för den inbäddade databasfrågan som används av denna relation.

en: Representative view
sv: Representativ vy

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
sv: Utökat. Använd en annan vy för att generera den relaterade inbäddade databasfrågan. Detta låter dig använda filtrering och mer än en sortering. Om du väljer en vy här kommer sorteringsalternativen ovan att ignoreras. Din vy måste ha ID-numret för sin huvudvy som dess enda fält, och bör ha någon slags sortering.

en: Generate subquery each time view is run.
sv: Generera inbäddad databasfråga varje gång som vyn körs.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
sv: Kommer att generera den inbäddade databasfrågan igen för denna relation varje gång som vyn körs istället för enbart när dessa alternativ sparas. Använd detta för testning om du gör ändringar någon annanstans. VARNING: påverkar prestandan väldigt mycket.

en: Apply (all displays)
sv: Tillämpa (alla visningar)

en: Apply (this display)
sv: Tillämpa (denna visning)

en: Reply to
sv: Svara på

en:  new
sv:  nytt

en: Appears in: @bundles.
sv: Förekommer i: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
sv: Detta är ett alias för @group: @field.

en: @group (historical data): @field
sv: @group (historisk data): @field

en: Also known as: !also.
sv: Också känd som: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
sv: Delta - Förekommer i: @bundles.

en: No backlinks found.
sv: Inga länkar tillbaka funna.

en: Pages that link to %1
sv: Sidor som länkar till %1

en: Popular (page)
sv: Populärt (sida)

en: Today (page)
sv: Idag (sida)

en: Popular (block)
sv: Populärt (block)

en: Today (block)
sv: Idag (block)

en: Today's popular content
sv: Populärt innehåll idag

en: @entity using @field
sv: @entity som använder @field

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
sv: Om markerad, kommer flera värden för detta fält visas på samma rad. Om inte markerad, kommer varje värde på detta fält skapa en ny rad. Om du använder gruppera på, var vänlig se till att gruppera på "ID för objekt" för att denna inställning skall ha någon effekt.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
sv: Visa en ikon som representerar filtypen, istället för MIME-texten (såsom "image/jpeg").

en: Path component
sv: Sökvägskomponent

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
sv: Numreringen startar från 1, till exempel på sidan admin/structure/types, är den tredje sökvägskomponenten "types".

en: Autosubmit
sv: Skicka in automatiskt

en: Automatically submit the form once an element is changed.
sv: Skicka in formuläret automatiskt när ett element är ändrat.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
sv: Dölj inskickningsknapp om JavaScript är aktiverat.

en: Query Comment
sv: Kommentar för databasfråga

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
sv: Om satt, kommer denna kommentar att bäddas in i databasfrågan och skickas med till SQL-servern. Detta kan vara hjälpsamt för loggning och felsökning.

en: Count DISTINCT
sv: Räkna ÅTSKILDA

en: Date with repeat
sv: Datum med upprepande

en: Datestamp range
sv: Intervall för datumstämpel

en: Datetime
sv: Tidsdatum

en: Datetime range
sv: Intervall för tidsdatum

en: Migrate example - dates
sv: Exempel på migrering - datum

en: Example migration into date fields
sv: Exempel på migrering till datumfält

en: Source id
sv: Käll-ID

en: A simple date
sv: Ett enkelt datum

en: Start value for a date range
sv: Startvärde för ett intervall av datum

en: Simple datestamp
sv: Enkel datumstämpel

en: Start value for a datestamp range
sv: Startvärde för ett intervall av datumstämpel

en: Simple datetime
sv: Enkelt tidsdatum

en: Start value for a datetime range
sv: Startvärde för ett tidsdatumintervall

en: Sample of a repeating date field
sv: Exempel på ett upprepande datumfält

en: Examples of migrating with the Date module
sv: Exempel på migrering med modulen Date

en: This enables custom links that can open forms and paths in a Colorbox. Add the class "colorbox-load" to the link and build the url like this for forms "/colorbox/form/[form_id]?destination=some_path&width=500&height=500" and like this for paths "[path]?width=500&height=500&iframe=true" or "[path]?width=500&height=500" if you don't want an iframe. Other modules may activate this for easy Colorbox integration.
sv: Det här möjliggör att anpassade länkar kan öppna formulär och sökvägar i en Colorbox. Lägg till klassen "colorbox-load" till länken för att bygga URL:en som den här för formulär: "/colorbox/form/[form_id]?destination=en_sökväg&width=500&height=500", och så här för sökvägar: "[path]?width=500&height=500&iframe=true" eller "[path]?width=500&height=500" om du inte vill ha en Iframe. Andra moduler kan komma att aktivera detta för enkel integrering med Colorbox.

en: A date in '@type' format. (%date)
sv: Ett datum i format "@type". (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
sv: Källterm för taxonomitermen

en: File byte size
sv: Filstorlek i bytes

en: The size of the file, in bytes.
sv: Storleken på filen, i bytes.

en: Query string value
sv: Värde på databasfråga

en: The value of a specific query string field of the current page.
sv: Värdet på en specifik databasfrågas fält för den aktuella sidan.

en: A random number from 0 to @max.
sv: Ett slumpmässigt tal från 0 till @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
sv: En slumpmässig hash. De möjliga hashalgoritmerna är: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
sv: Försökte genomföra byte av ersättningstecken för ersättningstypen %type utan obligatorisk data

en: Rendered entity
sv: Genererat objekt

en: The entered date must be @start_date or later.
sv: Det valda datumet måste vara @start_date eller senare.

en: @type field.
sv: Fält @type.

en: Also known as %labels.
sv: Också känt som %labels.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
sv: Lagra ett datum i databasen som en tidsstämpel, föråldrat format för att stödja äldre data.

en: Pop-up calendar
sv: Popupkalender

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
sv: Ett "startdatum" är obligatoriskt för fält %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
sv: Ett "startdatum" är obligatoriskt för fält %field #%delta.

en: The End date value.
sv: Värdet för slutdatum.

en: Choose how users view dates and times:
sv: Välj hur användare visar datum och tider:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
sv: För att lägga till eller redigera alternativ, gå till <a href="@date-time-page">Inställningar för datum och tid</a>.

en: Both Start and End dates
sv: Både start- och slutdatum

en: Start date only
sv: Enbart startdatum

en: End date only
sv: Enbart slutdatum

en: Display dates using the @format format
sv: Visa datum genom att använda formatet @format

en: Display both Start and End dates
sv: Visa både start- och slutdatum

en: Display Start date only
sv: Visa enbart startdatum

en: Display End date only
sv: Visa enbart slutdatum

en: Default date
sv: Förvalt datum

en: No default value
sv: Inget förvalt värde

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
sv: Beskriv en tid som referens till den nuvarande dagen, såsom "+90 days" (90 dagar från den dag då fältet skapades), eller "+1 Saturday" (den nästa lördagen). Se !strtotime för fler detaljer.

en: Default end date
sv: Förvalt slutdatum

en: Relative default value for end date
sv: Relativt förvalt värde för slutdatum

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
sv: Det förvalda värdet för Strtotime åt "Slutdatum" är ogiltigt.

en: Date entry options
sv: Alternativ för inlägg av datum

en: Control the order and format of the options users see.
sv: Styr ordningen på och formatet för alternativen som användaren ser.

en: Override the input format selected above. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
sv: Åsidosätta det valda inmatningsformatet ovan. Ange en sträng i PHP-datumformat, såsom "Y-m-d H:i" (se <a href="@link">http://php.net/date</a> för mer information).

en: Time increments
sv: Tidssteg

en: 10 minute
sv: 10 minuter

en: 30 minute
sv: 30 minuter

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'Within' inserts the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
sv: Placeringen av etiketter för datumdelar, såsom "År", "Månad" eller "Dag". "Ovanför" visar etiketten som titlar ovanför varje datumdel. "Inom" infogar etiketten som första alternativ i rullgardinsmenyn och i tomma textfält. "Ingen" kommer inte etikettera någon av datumdelarna. Temafunktioner såsom "date_part_label_year" och "date_part_label_month" styr etikettexten.

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
sv: Placeringen av etiketter för datumdelar, såsom "År", "Månad" eller "Dag". "Ovanför" visar etiketten som titlar ovanför varje datumdel. "Ingen" kommer inte etikettera någon av datumdelarna. Temafunktioner såsom "date_part_label_year" och "date_part_label_month" styr etikettexten.

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
sv: Var vänlig ange ett anpassat datumformat, eller välj ett av de förhandsinställda formaten.

en: Select the date attributes to collect and store.
sv: Välj datumattributen att samla in och lagra.

en: Date attributes to collect
sv: Datumattribut att samla in

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
sv: Slutdatum används för att samla in varaktighet. Till exempel kan en händelse starta den 15 september och avslutas den 16 september.

en: Collect an end date
sv: Samla in ett slutdatum

en: Select the timezone handling method for this date field.
sv: Välj metod för hanteringen av tidszon för detta datumfält.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
sv: Tomma värden för "Slutdatum" kommer att använda värdena för "Startdatum".

en: @field_name Start date value #@delta
sv: @field_name värde för startdatum #@delta

en: @field_name End date value #@delta
sv: Värde för slutdatum åt @field_name #@delta

en: @field_name Start date
sv: Startdatum för @field_name

en: @field_name End date
sv: Slutdatum för @field_name

en: A 'Start date' date is required if an 'end date' is supplied for field %field #%delta.
sv: Ett "Startdatum" är obligatoriskt om ett "slutdatum" tillhandahålls för fält %field #%delta.

en: A 'Start date' date is required if an 'End date' is supplied for field %field #%delta.
sv: Ett "Startdatum" är obligatoriskt om ett "slutdatum" tillhandahålls för fält %field #%delta.

en: The End date must be greater than the Start date.
sv: Slutdatumet måste vara större än startdatumet.

en: The Start date is invalid.
sv: Startdatumet är ogiltigt.

en: The End date is invalid.
sv: Slutdatumet är ogiltigt.

en: More settings and values
sv: Fler inställningar och värden

en: Date entry
sv: Inlägg av datum

en: Starting and ending year
sv: Startande och avslutande år

en: !start-date to !end-date
sv: !start-date till !end-date

en: Date part
sv: Datumdel

en: Makes date/time fields available.
sv: Gör datum- tidsfält tillgängliga.

en: Starting year
sv: Startande år

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
sv: Ange ett relativt värde (-9, +9) eller ett absolut år såsom 2015.

en: Ending year
sv: Avslutande år

en: The value input for field %field is invalid:
sv: Inmatningsvärdet för fält %field är ogiltigt:

en: The value input for field %field is invalid.
sv: Inmatningsvärdet för fält %field är ogiltigt.

en: The @part is missing.
sv: @part saknas.

en: The value @date does not match the expected format.
sv: Värdet @date stämmer inte överens med det förväntade formatet.

en: The timezone has been set to !value_link.
sv: Tidszonen har ställts in till !value_link.

en: The Date API requires that you set up the !timezone_link to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in !timezone_link för att fungera på rätt sätt.

en: site timezone
sv: tidszon för webbplats

en: The first day of the week has been set to !value_link.
sv: Den första veckodagen har ställt in till !value_link.

en: The Date API requires that you set up the !first_day_link to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in !first_day_link för att fungera på rätt sätt.

en: site first day of week settings
sv: inställningar för webbplatsens första veckodag

en: The medium date format has been set to to !value_link.
sv: Det mellanlånga datumformatet har ställts in till !value_link.

en: The Date API requires that you set up the !format_link to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in !format_link för att fungera på rätt sätt.

en: system date formats
sv: format för systemets datum

en: Missing system date settings
sv: Saknar systeminställningar för datum

en: System date settings
sv: Systeminställningar för datum

en: The Date API requires that you set up the !timezone_link and the !format_link to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in !timezone_link och !format_link för att fungera på rätt sätt.

en: site timezone and first day of week settings
sv: inställningar för webbplatsens tidszon och första veckodagen

en: date format settings
sv: inställningar för datumformat

en: @count year from now | @count years from now
sv[0]: @count år från nu
sv[1]: @count år från nu

[ctx: datetime]
en: Date
sv: Datum

[ctx: datetime]
en: Time
sv: Tid

en: Date Migration
sv: Migrering av datum

en: Provides support for importing into date fields with the Migrate module.
sv: Tillhandahåller stöd för att importera till datumfält med modulen Migrate.

en: This content type is used for demonstrating and testing migration into Date fields.
sv: Denna innehållstyp används för att demonstrera och testa migrering till datumfält.

en: Date Migration Example
sv: Exempel på migrering av datum

en: @label -  start date (!name)
sv: @label -  startdatum (!name)

en: @label -  start date
sv: @label -  startdatum

en: @label - end date (!name:!column)
sv: @label - slutdatum (!name:!column)

en: @label - end date:!column
sv: @label - slutdatum:!column

en: Page by date
sv: Paginera på datum

en: Page using the value of a date field.
sv: Paginera genom att använda värdet på ett datumfält.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
sv: Välj ett eller flera datumfält att filtrera med detta argument.

en: Add multiple value identifier
sv: Lägg till flera identifierare för värden

en: Dates to compare
sv: Datum att jämföra

en: Start/End date range
sv: Intervall på start/slutdatum

en: Only this field
sv: Enbart detta fält

en: If selected the view will check if any value starting with the 'Start' date and ending with the 'End' date matches the view criteria. Otherwise the view will be limited to the specifically selected fields. Comparing to the whole Start/End range is the recommended setting when using this filter in a Calendar. When using the Start/End option, it is not necessary to add both the Start and End fields to the filter, either one will do.
sv: Om valt kommer vyn kontrollera om något värde börjar med "startdatum" och slutar med "slutdatum" matchar vyns kriterium. Annars kommer vyn att begränsas till de särskilt utvalda fälten. Jämförelse av hela intervallet för start/slutdatum är den rekommenderade inställningen när du använder detta filter i en kalender. När du använder alternativet start/slutdatum, är det inte nödvändigt att lägga till både fälten start- och slutdatum på filtret, antingen eller fungerar.

en: Add an identifier to the view to show which multiple value date fields meet the filter criteria. Note: This option may introduce duplicate values into the view. Required when using multiple value fields in a Calendar or any time you want the node view of multiple value dates to display only the values that match the view filters.
sv: Lägg till en identifierare till vyn för att visa vilka flervärdiga datumfält som uppfyller filterkriteriet. Observera: Det här alternativet kan införa dubbla värden i vyn. Krävs när du använder flera värdefält i en kalender, eller när du vill att nodvyn av flera datumvärden skall visa endast de värden som matchar vyns filter.

en: Date selection form element
sv: Formulärselement för val av datum

en: Filter granularity
sv: Noggrannhet på filter

en: Relative start date
sv: Relativt startdatum

en: Relative end date
sv: Relativt slutdatum

en: Relative dates are computed when the view is displayed. Examples: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
sv: Relativa datum beräknas när vyn visas. Exempel: "now", "now +1 day", "12:00 today", "Monday next week". <a href="@relative_format">Fler exempel på relativa datumformat i PHP-dokumentationen</a>.

en: Relative start date not specified.
sv: Relativt startdatum ej angivet.

en: Relative end date not specified.
sv: Relativt slutdatum ej angivet.

en: Relative date not specified.
sv: Relativt datum ej angivet.

en: This pager works together with a Date or Content date field contextual filter. If a Date filter has been added to the view, this pager will provide back/next paging to match the granularity of that filter (i.e. paging by year, month, week, or day). The filter must also be configured to use a DATE default value. If there is no Date contextual filter on this view, or if it has not been set to use a default date, the pager will not appear.
sv: Denna paginerare fungerar tillsammans med ett kontextuellt filter för datumfält eller datumfält för innehåll. Om ett datumfilter har lagts till vyn, kommer denna paginerare tillhandahålla paginering för tillbaka/framåt som matchar noggrannheten för det filtret (till exempel paginering på år, månad, vecka eller dag). Filtret måste också konfigureras för att använda ett förvalt datumvärde. Om det inte finns något kontextuellt filter i denna vy, eller om den inte har ställts in att använda ett förvalt datum kommer pagineraren inte att visas.

en: Date identifier
sv: Identifierare för datum

en: The query identifier to use when fetching date data from in the URL. Note that if you have more than one display in the same view that uses the date pager (like a page and a block), the pager id must be different for each one or both will change when the pager value changes.
sv: Databasfrågans identifierare som skall användas vid infångande av datumdata från URL:en Observera att om du har fler än en visning i samma vy som använder datumpaginerare (såsom en sida och ett block), måste ID-numret för pagineraren vara olika för var och en, annars kommer båda att ändras när paginerarens värde ändras.

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
sv: Var pagineraren för datumet skall placeras på innehållet: längst upp, längst ned, eller både och.

en: Link format
sv: Länkformat

en: The format for pager link urls. With the Pager format, the links look like 'calendar/?date=2020-05'. The Clean format links look like 'calendar/2020-05'. The Clean format links look nicer but the Pager format links are likely to work better if the calendar is used in blocks or panels.
sv: Formatet för URL:ens pagineringslänkar. Med pagineringsformatet kommer länkar se ut så här: "calendar/?date=2020-05". De rena formatlänkarna ser bättre ut, men länkar från pagineringsformatet fungerar förmodligen bättre om kalendern används i block eller paneler.

en: The path component of the URL.
sv: Sökvägskomponenten för URL:en.

en: Unaliased URL
sv: URL utan alias

en: The unaliased URL.
sv: URL:en utan alias

en: The specific value of the array.
sv: Det specifika värdet på arrayen.

en: Private fields are shown only to users with results access.
sv: Privata fält visas bara för användare med behörighet att visa resultat.

en: Download range options
sv: Alternativ för nedladdningsomfång

en: All submissions
sv: Alla inlägg

en: Only new submissions since your last download
sv: Endast nya inlägg sedan din senaste nedladdningen

en: Only the latest
sv: Endast de senaste

en: All submissions starting from
sv: Alla inlägg med början från

en: Is empty
sv: Är tom

en: Instance settings have been set with the data from the field settings.
sv: Inställningar för instans har ställts in med data från fältinställningarna.

en: file from !field_name
sv: fil från !field_name

en: Header 2
sv: Sidhuvud 2

en: Step %count of %total
sv: Steg %count av %total

en: Step %count of %total !label
sv: Steg %count av %total !label

en: Link the user picture to the user's profile
sv: Länka användarens bild till användarens profil

en: Link to entity
sv: Länk för objekt

en: Same as Default date
sv: Samma som förvalt datum

en: Repeating date
sv: Upprepande datum

en: Repeating dates use an 'Unlimited' number of values. Instead of the 'Add more' button, they include a form to select when and how often the date should repeat.
sv: Upprepande datum använder ett "Obegränsat" antal värden. Istället för knappen "Lägg till" innehåller de ett formulär för att välja när och hur ofta datumet skall upprepas.

en: Allow user to see a page with all the times a date repeats.
sv: Tillåt användare att se en sida med alla de gånger ett datum upprepas.

en: The widgets for repeating dates have changed. Please check the Display Fields page for each content type that has repeating date fields and confirm that the right widget has been selected.
sv: Gränssnittskomponenterna för upprepande datum har ändrats. Var vänlig se sidan Visa fält för varje innehållstyp som har ett upprepande datumfält, och bekräfta att rätt gränssnittskomponent har valts.

en: Starting year must be in the format -9, or an absolute year such as 1980.
sv: Startår måste vara i formatet -9, eller ett absolut år såsom 1980.

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
sv: Slutår måste vara i formatet -9, eller ett absolut år såsom 2030.

en: Set a condition based on the value of a date field
sv: Ställ in ett villkor baserat på värdet av ett datumfält

en: Is not Empty
sv: Är inte tom

en: The comparison to perform to determine if the date field meets the condition. For multiple value date fields, all values will be checked to see if any meet the condition.
sv: Jämförelsen att utföra för att avgöra om datumfältet uppfyller villkoret. För fält med flera datumvärden kommer alla värden kontrolleras för att se om något uppfyller villkoret.

en: The value the field should contain to meet the condition. This can either be an absolute date in ISO format (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS) or a relative string like '12AM today'. Examples: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
sv: Värdet som fältet skall innehålla för att uppfylla villkoret. Detta kan antingen vara ett absolut datum i formatet ISO (ÅÅÅÅ-MM-DDTHH:MM:SS) eller en relativ sträng såsom "12AM today". Exempel: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">Fler exempel på relativa datumformat i dokumentationen för PHP</a>.

en: Date Context
sv: Sammanhang för datum

en: Adds an option to the Context module to set a context condition based on the value of a date field.
sv: Lägger till ett alternativ till modulen Context för att ställa in ett villkorssammanhang baserat på värdet av ett datumfält.

en: Representative sort criteria
sv: Representativt sorteringskriterium

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
sv: Sorteringskriteriet läggs till på datan som förts in genom relationen för att avgöra hur ett ett representativt objekt erhålls för varje rad. Till exempel, för att visa den senaste noden för varje användare, välj "Innehåll: Uppdaterad datum".

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
sv: Ordningen att använda för sorteringskriteriet valt ovan.

en: Revert to default
sv: Återgår till förvalt

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
sv: Relatera varje @entity med ett @field satt till filen.

en: image from !field_name
sv: bild från !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
sv: Relatera varje @entity med ett @field satt till bilden.

en: First and last only
sv: Enbart första och sista

en: Link to user's profile
sv: Länka till användarens profil

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
sv: Används <em>Förvalt</em> kommer webbplatsens bildstil användas för användarprofiler som är inställt under <a href="!account-settings">Kontoinställningar</a>.

en: Use a pager
sv: Använd en paginerare

en: Display all day checkbox
sv: Visa kryssruta för hela dagen

en: Determines whether to display the 'All Day' checkbox to the user.
sv: Avgör om du vill visa kryssrutan "Hela dagen" för användaren.

en: Date format options
sv: Alternativ för datumformat

en: The date format used in titles and summary links for this argument. The default format is based on the granularity of the filter, i.e. month: @example_month, day: @example_day.
sv: Datumformatet som används i titlar och summeringslänkar för detta argument. Det förvalda formatet baseras på noggrannheten för filtret, till exempel månad: @example_month, dag: @example_day.

en: Custom summary date format
sv: Anpassat datumformat för summering

en: A custom format for the title and summary date format. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
sv: Ett anpassat format för titeln och datumformat för summering. Ange en PHP-sträng för datumformat såsom "Y-m-d H:i" (se <a href="@link">http://php.net/date</a> för mer information).

en: Total submissions limit
sv: Begränsning för totalt antal inskickningar

en: Limit the total number of allowed submissions.
sv: Begränsa det totala antalet tillåtna inskickningar.

en: Per user submission limit
sv: Inskickningsbegränsning per användare

en: Tokens related to views.
sv: Ersättningstecken relaterade till vyer.

en: The human-readable name of the view.
sv: Det synliga namnet för vyn.

en: The description of the view.
sv: Beskrivningen för vyn.

en: The machine-readable name of the view.
sv: Det maskinläsbara namnet för vyn.

en: The title of current display of the view.
sv: Titeln för den aktuella visningen av vyn.

en: The URL of the view.
sv: URL:en för vyn.

en: -Select-
sv: -Välj-

en: The <em>All Day</em> functionality has been moved into a separate module. This new module provides the option to add an <em>All Day</em> checkbox to toggle time on and off for date fields. It also contains the theme that displays the <em>All Day</em> text on fields that have no time. For consistency with prior code, it has been automatically enabled. If you don't want the <em>All Day</em> functionality you can disable this module.
sv: Funktionaliteten <em>Hela dagen</em> har flyttats till en separat modul. Den här nya modulen tillhandahåller alternativet att lägga till en kryssruta för <em>Hela dagen</em> för att slå på och av tid för datumfält. Den innehåller också temahanteringen som visar texten "<em>Hela dagen</em> på fält som inte har någon tid. För överensstämmelse med tidigare kod har den aktiverats automatiskt. Om du inte vill ha funktionaliteten <em>Hela dagen</em> kan du inaktivera denna modul.

en: The <em>Date Repeat</em> integration for Date fields is being moved into a separate module. For consistency with prior code, it has been automatically enabled if the Date Repeat API module is enabled. If you don't use <em>Date Repeat</em> functionality in your fields, you can disable this module.
sv: Integrationen <em>Date Repeat</em> för datumfält 
    har flyttats till en separat modul. För överensstämmelse med tidigare kod har den aktiverats automatiskt om modulen Date Repeat API är aktiverad. Om du inte använder funktionaliteten <em>Upprepning av datum</em> i dina fält kan du stänga av denna modul.

en: Date All Day
sv: Datum för hela dagen

en: Adds 'All Day' functionality to date fields, including an 'All Day' theme and 'All Day' checkboxes for the Date select and Date popup widgets.
sv: Lägger till funktionalitet "Hela dagen" till datumfält, inklusive temahantering och kryssrutor för gränssnittskomponenterna datumväljare och popup av datum.

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (UNTIL).
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning". (TILL).

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Year (UNTIL)
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning": År (TILL)

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Month (UNTIL)
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning": Månad (TILL)

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Day (UNTIL)
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning": Dag (TILL)

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (COUNT).
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning". (ANTAL).

[ctx: Date repeat]
en: Expanded
sv: Utfälld

[ctx: Date repeat]
en: Collapsed
sv: Hopfälld

[ctx: Date repeat]
en: Repeat display
sv: Visning av upprepning

[ctx: Date repeat]
en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
sv: Skall formuläret för upprepande visas som utfälld eller hopfälld? Ange "Hopfälld" för att göra dessa alternativ mindre störande.

en: Date Repeat Field
sv: Fält för upprepning av datum

en: Creates the option of Repeating date fields and manages Date fields that use the Date Repeat API.
sv: Skapar alternativet upprepapande datumfält och hanterar datumfält som använder Date Repeat API.

en: !icon The CAPTCHA module will disable the caching of pages that contain a CAPTCHA element.
sv: !icon Modulen CAPTCHA kommer att inaktivera cachningen av sidor som innehåller ett element med CAPTCHA.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
sv: Du kan använda HTML-kod i detta fält. Följande ersättningstecken stöds:

en: Use site default RSS settings
sv: Använd webbplatsens förvalda RSS-inställningar

en: Display list value as human readable
sv: Visa listvärde läsvänligt

en: Administer Panels styles
sv: Administrera Panels stilar

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
sv: En array med alla ovanliggande termer, med början i roten.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
sv: En array med alla ovanliggande menylänkar, med början i roten.

en: Cache dates
sv: Cachade datum

en: Date objects can be created and cached as date fields are loaded rather than when they are displayed to improve performance.
sv: Datumobjekt kan skapas och cachas när datumfält laddas istället för när de visas, vilket ökar prestandan.

en: Maximum dates per field
sv: Största antal datum per fält

en: If set to '0', all date values on every entity will be cached. Note that caching every date on fields that may have a large number of multiple or repeating values may create a significant performance penalty when the cache is cleared. The suggested setting for multiple value and repeating fields is no more than 4 values per field.
sv: Om satt till "0" kommer alla datumvärden på varje objekt att cachas. Observera att om cachning av alla datum på fält som kan ha ett stort antal av flera eller upprepade värden kan det skapa betydande prestandaproblem när cachen rensas. Den föreslagna inställningen för flera värden och upprepande fält är att inte ha fler än 4 värden per fält.

en: The number of cache values must be a number.
sv: Antalet cachevärden måste vara ett tal.

en: The number of cache values must be a number 0 or greater.
sv: Antalet cachevärden måste vara ett tal som är 0 eller större.

en: Settings for modules the use the Date API.
sv: Inställningar för moduler som använder Date API.

en: Display field as machine name.
sv: Visa fält som maskinläsbart namn.

en: Only has the 'authenticated user' role
sv: Enbart har rollen "verifierad användare"

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
sv: Har roller utöver "verifierad användare"

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
sv: Visa användaren med förvald användarvy. Det kan vara nödvändigt att lägga till "user-profile.tpl.php" till din mallkatalog eftersom den förvalda mallen <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a> inte visar användarnamnet som standard.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
sv: Infoga antalet poster per sida (@items_per_page) från ovan.

en: Fields to be included as contextual links.
sv: Fält som skall inkluderas som sammanhängande länkar.

en: Include destination
sv: Inkludera mål

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
sv: Inkludera en "mål"-parameter i länken för att vidarebefordra användaren till den ursprungliga vyn efter att den sammanhängande åtgärden genomförts.

en: policy
sv: riktlinje

en: policies
sv: riktlinjer

en: nh.hid = p.hid AND nh.name='@name' AND nh.timeframe = '@timeframe'
sv: nh.hid = p.hid OCH nh.name='@name' OCH nh.timeframe = '@timeframe'
