Webchick's test profile (7.x-0.1-unstable13) - en to tr translation catalogue (1360 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: User interface
tr: Kullanıcı arayüzü

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Create a new user account.
tr: Yeni bir kullanıcı hesabı yarat.

en: Request new password via e-mail.
tr: E-posta üzerinden yeni parola iste.

en: Markup
tr: Biçim

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: approve
tr: onayla

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Totals
tr: Toplam

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Private
tr: Özel

en: content
tr: içerik

en: Development
tr: Geliştirme

en: Type
tr: Tür

en: Author
tr: Yazar

en: Replies
tr: Cevaplar

en: Last Post
tr: Son Gönderi

en: Closed
tr: Kapalı

en: yes
tr: evet

en: List
tr: Listele

en: Subject
tr: Konu

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Unsubscribe
tr: Üyelikten çık

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Priority
tr: Öncelik

en: Last updated
tr: Son güncelleme

en: On
tr: Açık

en: Block title
tr: Blok başlığı

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Content types
tr: İçerik türleri

en: Home page
tr: Anasayfa

en: Download
tr: İndir

en: Version
tr: Sürüm

en: view
tr: görüntüle

en: all
tr: hepsi

en: File
tr: Dosya

en: Tag
tr: Etiket

en: Login
tr: Giriş

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Display settings
tr: Ayarları görüntüle

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Number
tr: Sayı

en: Block settings
tr: Blok ayarları

en: User edit form
tr: Kullanıcı düzenleme formu

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Center
tr: Merkez

en: Types
tr: Türler

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Required
tr: Zorunlu

en: root
tr: kök

en: Parent
tr: Üst

en: Parents
tr: Üst terimler

en: none
tr: hiçbiri

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Feed
tr: Besleme

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya dön

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Book
tr: Kitap

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Back
tr: Geri

en: Node ID
tr: Düğüm ID

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Önizleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Default
tr: Ön tanımlı

en: Background
tr: Arkaplan

en: Summary
tr: Özet

en: Download PDF
tr: PDF'yi indir

en: Update
tr: Güncelle

en: Open
tr: Açık

en: Top
tr: En üst

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Archives
tr: Arşivler

en: Time
tr: Zaman

en: Views
tr: Gösterimler (Views)

en: Add
tr: Ekle

en: remove
tr: sil

en: View
tr: Görüntüle

en: Format
tr: Biçim

en: Path
tr: Yol

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Section
tr: Bölüm

en: Refresh
tr: Tazele

en: Region
tr: Bölge

en: Visible
tr: Görünür

en: Custom links
tr: Özel bağlantılar

en: Add custom link
tr: Özel bağlantı ekle

en: Edit custom link
tr: Özel bağlantıyı düzenle

en: link
tr: bağlantı

en: Display
tr: Görünüm

en: Menu
tr: Menü

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: results
tr: sonuçlar

en: Teaser
tr: Özet

en: Updated
tr: Güncellendi

en: Text
tr: Metin

en: Theme
tr: Tema

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Display mode
tr: Görüntüleme modu

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Component
tr: Bileşen

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Attachment
tr: Ek

en: Permitted file extensions
tr: İzin verilen doya uzantıları

en: Upload
tr: Yükle

en: Picture
tr: Resim

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik türü

en: Continue
tr: Devam Et

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Error
tr: Hata

en: Options
tr: Seçenekler

en: Contact
tr: İletişim

en: no
tr: hayır

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: Separator
tr: Ayraç

en: The name of the menu.
tr: Menünün adı.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
tr: Seçime bağlı. Ağırlığı daha fazla olan öğeler menüde aşağıya inerken hafif öğeler daha yukarıya çıkar.

en: Update options
tr: Güncelleme seçenekleri

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Submitted
tr: Girdi Tarihi

en: Year
tr: Yıl

en: Panels
tr: Paneller (Panels)

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: The CSS ID to apply to this page
tr: Bu sayfaya uygulanacak CSS ID

en: Block
tr: Blok

en: CSS class
tr: CSS sınıfı

en: Page
tr: Sayfa

en: Pager ID
tr: Sayfalayıcı ID

en: View arguments
tr: Konuları göster

en: Three column 25/50/25
tr: Üç sütun 25/50/25

en: Left side
tr: Sol taraf

en: Middle column
tr: Orta sütun

en: Right side
tr: Sağ taraf

en: Three column 25/50/25 stacked
tr: Üç sütun 25/50/25 istifli

en: Bottom
tr: Alt

en: Three column 33/34/33
tr: Üç sütun 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
tr: Üç sütun 33/34/33 istifli

en: Two column
tr: İki sütun

en: Two column stacked
tr: İki sütun istifli

en: 1 hour | @count hours
tr[0]: @count saat
tr[1]: @count saat

en: 1 day | @count days
tr[0]: @count gün
tr[1]: @count gün

en: Taxonomy terms
tr: Sınıflandırma terimleri

en: User picture
tr: Kullanıcı resmi

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Site name
tr: Site adı

en: Site slogan
tr: Site sloganı

en: Off
tr: Kapalı

en: Never
tr: Asla

en: Your changes have been saved.
tr: Yaptığınız değişiklikler kaydedildi.

en: Header
tr: Üstbilgi

en: Left sidebar
tr: Sol sütun

en: Right sidebar
tr: Sağ sütun

en: Footer
tr: Dipnot

en: Inline
tr: Satır içi

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: From
tr: Kimden

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Comment ID
tr: Yorum ID

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Poll duration
tr: Anket süresi

en: Poll votes
tr: Anket oyları

en: File ID
tr: Dosya ID

en: File name
tr: Dosya ismi

en: File size
tr: Dosya boyutu

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Vocabulary ID
tr: Sözlük ID

en: Term
tr: Terim

en: Term ID
tr: Terim ID

en: User role
tr: Kullanıcı rolü

en: Last access
tr: Son erişim

en: Last login
tr: Son giriş

en: Fields
tr: Alanlar

en: Widget settings
tr: Arayüz nesnesi (widget) ayarları

en: Contains
tr: İçerir

en: Is less than
tr: Küçüktür

en: Is less than or equal to
tr: Küçük ya da eşittir

en: Is equal to
tr: Eşittir

en: Is greater than or equal to
tr: Büyük ya da eşittir

en: Is greater than
tr: Büyüktür

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: Average
tr: Ortalama

en: Count
tr: Sayaç

en: Overridden
tr: Varsayılan değişmiş

en: Mode
tr: Kip

en: Warning
tr: Uyarı

en: OK
tr: Tamam

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: This field is required.
tr: Bu alan zorunludur.

en: Textfield
tr: Metin alanı

en: 1 day
tr: @count gün

en: Maximum
tr: Maksimum

en: Medium
tr: Orta

en: Media
tr: Medya

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Caching
tr: Önbellek

en: Month
tr: Ay

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Prev
tr: Önceki

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Current
tr: Şu anki

en: Address
tr: Adres

en: Terms
tr: Terimler

en: Desc
tr: Azalan

en: Owner
tr: Sahibi

en: OR
tr: VEYA

en: node
tr: düğüm

en: General
tr: Genel

en: Example
tr: Örnek

en: Method
tr: Yöntem

en: Recent posts
tr: Son gönderiler

en: Recent posts for %1
tr: %1 a son gönderilenler

en: Day
tr: Gün

en: Table
tr: Tablo

en: am
tr: öö

en: pm
tr: ös

en: Now
tr: Şimdi

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş zamanı

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
tr: Öntanımlı yol şablonu (aşağıdaki tüm boş şablonlu sözlüklere uygulanacaktır)

en: Pattern for all %vocab-name paths
tr: Tüm %vocab-name yolları için şablon

en: Pattern for forums and forum containers
tr: Forumlar ve forum taşıyıcıları için şablon

en: Pattern for user account page paths
tr: Kullanıcı hesap sayfaları için şablon

en: Pattern for blog page paths
tr: Günlük (blog) sayfaları için şablon

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Administer the reCAPTCHA web service.
tr: reCAPTCHA ağ hizmetini yönet.

en: Public Key
tr: Ortak Anahtar

en: Private Key
tr: Özel Anahtar

en: reCAPTCHA Mailhide
tr: reCAPTCHA ile email adresi gizle

en: !time ago
tr: !time önce

en: Other
tr: Diğer

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Navigation
tr: Gezinti

en: List type
tr: Liste tipi

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Destination
tr: İstikamet

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Both
tr: İkisi de

en: Last
tr: Son

en: Anonymous
tr: Konuk

en: Override
tr: Varsayılanı değiştir

en: Clone
tr: Kopya

en: Existing Views
tr: Varolan görünümler

en: Default Views
tr: Öntanımlı görünümler

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Operator
tr: İşletmen

en: Order
tr: Sıralama

en: Recent comments
tr: Son yorumlar

en: Random
tr: Rastgele

en: Uncategorized
tr: Sınıflandırılmamış

en: Plain
tr: Sade

en: Position
tr: Konum

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Basic settings
tr: Temel ayarlar

en: Template
tr: Şablon

en: Profile name
tr: Profil adı

en: false
tr: yanlış

en: true
tr: doğru

en: Close
tr: Kapat

en: fields
tr: alanlar

en: Operation
tr: İşlem

en: Duration
tr: Süre

en: Unsupported database.
tr: Desteklenmeyen veritabanı.

en: Defaults
tr: Öntanımlı değerler

en: Collapsible
tr: Açılır-Kapanır

en: Common settings
tr: Genel ayarlar

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: comments
tr: yorumlar

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Virgin Islands
tr: Virgin Adaları

en: Size of textfield
tr: Yazı alanının boyutu

en: Hidden
tr: Gizli

en: Root
tr: Kök

en: minute
tr: dakika

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Drupal yolunu kullanarak her satıra tek bir sayfa girin. '*' karakteri jokerdir. Örnek: ağ günlüğü sayfası için %blog; tüm kişisel ağ günlükleri için %blog-wildcard. Anasayfa için %front kullanınız.

en: WIDTHxHEIGHT
tr: GENİŞLİKxYÜKSEKLİK

en: Maximum file size per upload
tr: Yükleme başına en yüksek dosya boyutu

en: Upload file
tr: Dosya yükle

en: Change
tr: Değiştir

en: Messages
tr: İletiler

en: Tokens
tr: tokens

en: Countries
tr: Ülkeler

en: Feeds
tr: Beslemeler

en: Clear
tr: Temizle

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Node title
tr: Düğüm başlığı

en: Date/Time
tr: Tarih/Saat

en: The changes have been saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: Front page
tr: Ön sayfa

en: Request new password
tr: Yeni parola iste

en: unlimited
tr: limitsiz

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Features
tr: Özellikler

en: First
tr: Birinci

en: Middle
tr: Orta

en: Limit
tr: Sınır

en: Code length
tr: Kod uzunluğu

en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Spam control
tr: İstenmeyen posta (spam) denetimi

en: Characters to use in the code
tr: Kodda kullanılacak karakterler

en: The list of characters to use should not contain spaces.
tr: Kullanılacak karakter listesi boşluk içermemelidir.

en: Math question
tr: Hesap sorusu

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
tr: Karakterlerdeki UTF-8 dizesini ayrıştırırken geçersiz bir baytla karşılaşıldı.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
tr: %lang_name (kod %lang_code) dili için

en: Site's time zone
tr: Sitenin saat dilimi

en: Date's time zone
tr: Tarihin saat dilimi

en: No time zone conversion
tr: Saat dilimi dönüşümü yok

en: hour
tr: saat

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Text field
tr: Metin alanı

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
tr: Saat ayrıntısına sahip olmayan tarihler herhangi bir saat dilimi işlemi kullanmamalıdır.

en: Granularity
tr: Ayrıntılandırma

en: Time zone handling
tr: Saat dilimi kullanımı

en: Long
tr: Uzun

en: Short
tr: Kısa

en: E-mail subject
tr: E-posta konusu

en: Entity
tr: Nesne

en: AND
tr: VE

en: None.
tr: Hiçbiri.

en: Fixed
tr: Sabit

en: Empty
tr: Boş

en: Import failed.
tr: İçeri aktarma başarısız.

en: Changes have been saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: Caption
tr: Başlık

en: Default template
tr: Varsayılan şablon

en: Open in new window
tr: Yeni pencerede aç

en: Maxlength
tr: Maksimum uzunluk

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Create new account
tr: Yeni hesap oluştur

en: What links here
tr: Buraya link verenler

en: Info
tr: Bilgi

en: Red
tr: Kırmızı

en: White
tr: Beyaz

en: Fade
tr: Açılma/kararma

en: Included
tr: Dahil

en: warning
tr: uyarı

en: Site information
tr: Site bilgisi

en: Blocked
tr: Engellendi

en: or
tr: ya da

en: Results
tr: Sonuçlar

en: open
tr: açık

en: Visitor
tr: Ziyaretçi

en: Parent terms
tr: Üst terimler

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: change
tr: değiştir

en: Forums
tr: Forumlar

en: revert
tr: geri al

en: Session
tr: Oturum

en: All tags
tr: Tüm etiketler

en: Reversed
tr: Tersine

en: Flexible
tr: Esnek

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Reverse
tr: Ters

en: Standard
tr: Standart

en: Interval
tr: Aralık

en: completed
tr: tamamlandı

en: Theme settings
tr: Tema ayarları

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
tr: PHP ayarlarınız yüklenebilecek dosya boyutunu %size olarak sınırlıyor.

en: Inclusion
tr: İçerme

en: Documents
tr: Belgeler

en: image
tr: imaj

en: Oldest first
tr: En önce en eskisi

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Your comment follow-up notification for this post was disabled. Thanks.
tr: Bu haber için yorum takibiniz iptal edilmiştir. Teşekkürler.

en: Comment follow-up notification settings
tr: Yorum izleme uyarıları ayarları

en: Receive comment follow-up notification e-mails
tr: Yorumları e-posta yolu ile takip et

en: Check this box to receive e-mail notification for follow-up comments to comments you posted. You can later disable this on a post-by-post basis... so if you leave this to YES, you can still disable follow-up notifications for comments you don't want follow-up mails anymore - i.e. for very popular posts.
tr: Yaptığınız yorumlara gelen yorumlardan e-posta ile haberdar olabilmek için bu kutuyu işaretleyin. Bu özelliği daha sonra her gönderiye özel olarak değiştirebilirsiniz... yani burada yorum almak istediğinizi belirttiğiniz halde çok fazla yorumlanan bir haber için aboneliğinizi iptal edebilirsiniz.

en: source comment
tr: esas yorum

en: This flag presets the flag for the follow-up notification on the form that anon users will see when posting a comment
tr: Bu seçenek kayıtlı olmayan ziyaretçilerin yorum yaparken görecekleri uyarı işaretini belirler

en: Comment follow-up e-mail notification for anonymous as well as registered users.
tr: Ziyaretçiler ve kayıtlı kullanıcılar için e-posta bildirimleriyle yorum takibi

en: !name field is required.
tr: !name alanı zorunludur.

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Excluded
tr: Hariç

en: cancel
tr: iptal

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: disable
tr: devre dışı

en: Storage
tr: Kayıt yeri

en: Insert !image or !link.
tr: !image veya !link ekle.

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Submissions
tr: Gönderimler

en: Analysis
tr: Analiz

en: Clear Form Submissions
tr: Form Gönderilerini Temizle

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
tr: Bu form için tüm gönderimleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Webform %title entries cleared.
tr: Webform %title girdileri silindi.

en: Are you sure you want to delete this submission?
tr: Bu form gönderisini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Submitted values are
tr: Gönderilen değerler:

en: responses
tr: yanıt

en: View and edit all the available webforms on your site.
tr: Sitenizdeki bütün webformlarını görüntüleyin ve düzenleyin.

en: Global configuration of webform functionality.
tr: Webform fonksiyonlarının genel ayarları.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
tr: Kullanıcılarınızın erişebileceği yeni bir form veya anket oluşturun. Gönderilerin sonuçları, istatistikleri ayrıcalıklı kullanıcılar için erişilebilir halde olacaktır.

en: Go to form
tr: Forma git

en: View this form.
tr: Bu formu göster.

en: Mandatory
tr: Zorunlu

en: E-mail to address
tr: E-posta adresi

en: E-mail from name
tr: E-posta adı

en: E-mail from address
tr: Gönderen e-posta adresi

en: ever
tr: her zaman

en: every hour
tr: her saat

en: every day
tr: her gün

en: every week
tr: her hafta

en: No Components, add a component below.
tr: Hiçbir bileşen yok, aşağıdan bir bileşen ekleyin.

en: Field Key
tr: Alan Anahtarı

en: Check this option if the user must enter a value.
tr: Kullanıcının bir değer girmesi gerekiyorsa bu seçeneği işaretleyin.

en: Previous submission
tr: Önceki gönderi

en: Next submission
tr: Sonraki gönderi

en: Submitted by !name
tr: Gönderen !name

en: Next Page >
tr: Sonraki Sayfa >

en: < Previous Page
tr: < Önceki Sayfa

en: Go back to the form
tr: Forma geri dön

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
tr: Form ve anket oluşturulmasına izin verir.

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: The default value of the field.
tr: Alanın varsayılan değeri.

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Left Blank
tr: Sol Boşluk

en: User entered value
tr: Girilen değer

en: Width of the textfield.
tr: Metin alanının genişliği.

en: User email as default
tr: Öntanımlı olarak kullanıcı e-postası

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
tr: Bu alanın öntanımlı değerini, eğer giriş yapmış ise kullanıcının e-postası olarak belirle.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
tr: Bu alanı düzenlenemez yap. Değiştirilemeyen öntanımlı değer için kullanışlıdır.

en: Collapsed by Default
tr: Varsayılan olarak kapalı

en: Web Images
tr: Web Resimleri

en: Additional Extensions
tr: Ek uzantılar

en: Max Upload Size
tr: Maksimum Dosya Boyutu

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
tr: Bir kullanıcının yükleyebileceği maksimum dosya boyutu (KB cinsinden).

en: Upload Directory
tr: Yükleme dizini

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
tr: Webform yüklemeleri her zaman sitenin dosya dizinine kaydedilir. İsterseniz dosyalarınızı saklamak için bu dizin içinde bir alt dizin belirtebilirsiniz.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
tr: '%ext' uzantılı dosyalara izin verilmemektedir, lütfen %exts uzantılı bir dosya yükleyiniz.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
tr: '%filename' dosya boyutu çok büyük (%filesize KB). Lütfen %maxsize KB dan küçük dosya yükleyiniz.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
tr: Yüklenen dosya %filename kaydedilemedi. Hedef dizin yazılabilir olmayabilir.

en: Average uploaded file size
tr: Yüklenen dosyaların ortalama boyutu

en: Questions
tr: Sorular

en: Randomize Options
tr: Seçenekleri Rastgele Karıştır

en: Randomize Questions
tr: Soruları Rastgele Karıştır

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
tr: Bu özelliği kullanıcının birden çok değer seçebilmesine izin vermek için seçin.

en: Listbox
tr: Liste kutusu

en: Basic textfield type.
tr: Temel metin alanı tipi.

en: Time Format
tr: Saat Biçimi

en: low
tr: düşük

en: medium
tr: orta

en: high
tr: yüksek

en: Apply
tr: Uygula

en: Select
tr: Seç

en: Display on separate page
tr: Ayrı bir sayfada göster

en: Add CAPTCHA administration links to forms
tr: Formlara CAPTCHA yönetim bağlantılarını ekle

en: administer CAPTCHA settings
tr: CAPTCHA ayarlarını yönet

en: Challenge description
tr: Sınama açıklaması

en: Persistence
tr: Kalıcılık

en: Always add a challenge.
tr: Her zaman bir sınama ekle.

en: Log wrong responses
tr: Yanlış yanıtları kaydet

en: The CAPTCHA settings were saved.
tr: CAPTCHA ayarları kaydedildi.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
tr: CAPTCHA'nın ekleneceği formun Drupal form_id'si.

en: Challenge type
tr: Soru türü

en: The CAPTCHA type to use for this form
tr: Bu form için kullanılacak CAPTCHA türü

en: Illegal form_id
tr: Geçersiz form_id

en: Saved CAPTCHA point settings.
tr: CAPTCHA nokta ayarları kaydedildi.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
tr: %form_id form_id'li form için CAPTCHA'yı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
tr: %form_id form_id'li form için CAPTCHA'yı devre dışı bırakmak istediğinize emin misiniz?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
tr: %form_id formu için CAPTCHA silindi.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
tr: %form_id formu için CAPTCHA devre dışı bırakıldı.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
tr: Bu sayfada, kullanılabilir tüm CAPTCHA'ların mevcut ayarlarıyla oluşturulmuş görünümleri vardır.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
tr: "%module" eklentisinin "%challenge" sınaması

en: 10 more examples of this challenge.
tr: Bu CAPTCHA için 10 tane daha örnekl.

en: Location of comment submission form
tr: Yorum gönderme formunun konumu

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
tr: CAPTCHA, Carnegie Mellon Universitesinin tescilli ticari markasıdır.

en: skip CAPTCHA
tr: CAPTCHA'yı atla

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
tr: Bu soru sizin bir insan olup olmadığınızı denetlemek ve otomatik spam gönderilerini önlemek içindir.

en: general CAPTCHA settings
tr: genel CAPTCHA ayarları

en: Enabled challenge
tr: CAPTCHA sınaması etkin

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
tr: Güvenilir olmayan kullanıcılar için buraya CAPTCHA koy.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
tr: CAPTCHA için girdiğiniz cevap doğru değildi.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
tr: Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
tr: CAPTCHA'ların nerede ve nasıl kullanılacağını yönet

en: Examples
tr: Örnekler

en: Code settings
tr: Kod ayarları

en: Font settings
tr: Yazı tipi ayarları

en: tiny
tr: ufak

en: small
tr: küçük

en: large
tr: geniş

en: Character spacing
tr: Karakter aralığı

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
tr: Karakterler arasındaki ortalama boşluğu tanımlayın. Büyük değerlerin resim oluşturulmasını daha CPU yorucu yapacağını unutmayın.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
tr: Metin rengi için onaltılı kodu girin (örnek: #000 ya da #004283).

en: Additional variation of text color
tr: Metin rengi için ek çeşitler

en: moderate
tr: orta

en: very high
tr: çok yüksek

en: Distortion and noise
tr: Bozunum ve gürültü

en: Distortion level
tr: Bozulum düzeyi

en: severe
tr: şiddetli

en: Set the degree of wave distortion in the image.
tr: Resimdeki dalga bozulumu derecesini ayarlayın.

en: Smooth distortion
tr: Bozulumu yumuşat

en: This option adds randomly colored point noise.
tr: Bu seçenek, rastgele renklendirilmiş noktalı gürültü ekler.

en: Add line noise
tr: Çizgi gürültü ekle

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
tr: Bu seçenek metin kodunun üzerine rasgele çizilmiş çizgiler ekler.

en: Noise level
tr: Gürültü seviyesi

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
tr: Arka plan rengi geçerli bir onaltılık renk değeri değil.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
tr: Metin rengi geçerli bir onaltılık renk değeri değil.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
tr: Resimli CAPTCHA oluşturulamadı. Resimli CAPTCHA yapılandırmanızı, özellikle de kullanılan yazı tipini kontrol edin.

en: Image CAPTCHA
tr: Resimli CAPTCHA

en: What code is in the image?
tr: Resmin içindeki kod nedir?

en: Provides an image based CAPTCHA.
tr: Resim tabanlı CAPTCHA sağlar.

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Go to page @number
tr: @number. sayfaya git

en: No style
tr: Stil yok

en: Simple
tr: Basit

en: No caching
tr: Önbellekleme yok

en: California
tr: Kaliforniya

en: Colorado
tr: Kolorado

en: Hawaii
tr: Havai

en: North Carolina
tr: Kuzey Carolina

en: North Dakota
tr: Kuzey Dakota

en: South Carolina
tr: Güney Carolina

en: South Dakota
tr: Güney Dakota

en: Washington
tr: Vaşington

en: West Virginia
tr: Batı Virginia

en: Menus
tr: Menüler

en: A valid date is required for %title.
tr: %title için geçerli bir tarih belirtin.

en: A Date API that can be used by other modules.
tr: Başka eklentiler tarafından kullanılabilen bir Date API

en: Relative
tr: Göreceli

en: Above
tr: Üstte

en: User's time zone
tr: Kullanıcının saat dilimi

en: @min and @max
tr: @min ve @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
tr: Veritabanında tarihi bir ISO tarih olarak kaydet; tarihsel ya da kısmi tarihler için önerilir.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
tr: Veritabanında tarihi bir tarih-saat alanı olarak kaydet; zaman dilimi dönüşümü gerektirebilecek tam tarih ve zamanlar için önerilir.

en: Full node
tr: Tüm düğüm

en: Fieldgroup
tr: Alan Grubu

en: Node reference
tr: Düğüm göndermesi

en: Content types that can be referenced
tr: Gönderme yapılabilir içerik türleri

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
tr: Görünüme aktarılacak bir virgülle ayrılmış değişkenler listesi verin.

en: Title (link)
tr: Başlık (bağlantı)

en: Title (no link)
tr: Başlık (bağlantısız)

en: Autocomplete text field
tr: Otomatik Tamamlama metin alanı

en: Node Reference
tr: Düğüm Başvurusu

en: User reference
tr: Kullanıcı başvurusu

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
tr: Bir düğümden kullanıcıya ilişki kurmak için alan türü tanımlar.

en: Publish
tr: Yayınla

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: Grid
tr: Izgara

en: Date range
tr: Tarih aralığı

en: Submission settings
tr: Gönderim ayarları

en: File format
tr: Dosya biçimi

en: file system
tr: dosya sistemi

en: Thumbnails
tr: Küçük resimler

en: Add new profile
tr: Yeni profil ekle

en: Layouts
tr: Yerleşimler

en: Title text
tr: Başlık metni

en: Not configured
tr: Yapılandırılmadı

en: From address
tr: Gönderenin adresi

en: Distinct
tr: Farklı

en: E-mail template
tr: E-Posta şablonu

en: Extension
tr: Uzantı

en: Keys
tr: Anahtarlar

en: Pattern for all @node_type paths
tr: Tüm @node_type yolları için şablon

en: Language neutral
tr: Dil tercihsiz - özgün dil

en: Edit content
tr: İçeriği düzenle

en: Change layout
tr: Yerleşimi değiştir

en: Available
tr: Mevcut

en: Contexts
tr: Bağlamlar

en: Export format
tr: Aktarım formatı

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Initial height
tr: Başlangıçtaki yükseklik

en: Initial width
tr: Başlangıçtaki genişlik

en: Resize
tr: Boyutlandır

en: empty
tr: boş

en: All types
tr: Tüm türler

en: Values
tr: Değerler

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Panel pages
tr: Panel sayfaları

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: Sort
tr: Sırala

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: New @s
tr: Yeni @s

en: New content of other types
tr: Diğer türlerden yeni içerikler

en: New content behavior
tr: Yeni içerik davranışı

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
tr: <p>Seçtiğiniz ön tanımlı değerlere ayarlanmış bir mevcut içerik türleri kümesiyle sunulması için Gönder'e basın.</p>

en: Select allowed layouts
tr: İzin verilen yerleşim düzenleri seç

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: 1 year | @count years
tr[0]: @count yıl
tr[1]: @count yıl

en: 1 week | @count weeks
tr[0]: @count hafta
tr[1]: @count hafta

en: 1 min | @count min
tr[0]: @count dak
tr[1]: @count dak

en: 1 sec | @count sec
tr[0]: @count sn
tr[1]: @count sn

en: Panel content has been updated.
tr: Panel içeriği güncellendi.

en: Choose layout
tr: Yerleşim seç

en: Add content to !s
tr: !s için içerik ekle

en: Panel settings
tr: Panel ayarları

en: No title
tr: Başlıksız

en: Single column
tr: Tek sütun

en: Two column bricks
tr: İki sütun tuğlalı

en: Left above
tr: Sol üst

en: Right above
tr: Sağ üst

en: Left below
tr: Sol alt

en: Right below
tr: Sağ alt

en: Panel content
tr: Panel içeriği

en: Disable Drupal blocks/regions
tr: Drupal blokları/bölgelerini devre dışı bırak

en: CSS code
tr: CSS kodu

en: Simple cache
tr: Basit önbellekleme

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
tr: Basit önbellekleme zaman-temelli bir önbelleklemedir. Bir kez önbelleğe atıldığında, zaman sınırı gelene kadar aynı şekilde kalır.

en: Items to display
tr: Gösterilecek öğeler

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: More link text
tr: Daha fazla bağlantı metni

en: Rounded corners
tr: Yuvarlatılmış köşeler

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Print
tr: Yazdır

en: Node count
tr: Düğüm sayısı

en: Validation
tr: Sağlama

en: Finish
tr: Bitir

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Number of views
tr: Gösterim sayısı

en: Ordered list
tr: Sıralı liste

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: Domains
tr: Alan adları

en: Default theme
tr: Ön tanımlı tema

en: Column
tr: Sütun

en: sort by @s
tr: @s ile sırala

en: Zone
tr: Bölge

en: Add new rule
tr: Yeni kural ekle

en: Add @type
tr: @type ekle

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: User's {users}.uid.
tr: Kullanıcının {users}.uid değeri.

en: Newest first
tr: Önce en yeniler

en: Submission deleted.
tr: Gönderi silindi.

en: Depends on: !dependencies
tr: Gerekenler: !dependencies

en: Time ago
tr: Zaman önce

en: Next »
tr: Sonraki »

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
tr: @module (<span class="admin-disabled">devre dışı</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
tr: @module (<span class="admin-enabled">etkin</span>)

en: Effect
tr: Etki

en: Fonts
tr: Yazı tipleri

en: This node
tr: Bu düğüm

en: Show @count value(s)
tr: @count değer göster

en: starting from @count
tr: başlangıç @count olarak

en: Redirect URL
tr: Yönlendirilen URL

en: User roles
tr: Kullanıcı rolleri

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Landing page
tr: Açılış sayfası

en: Title only
tr: Sadece başlık

en: Debugging
tr: Hata ayıklama

en: 1 month | @count months
tr[0]: 1 ay
    @count ay

en: Generate
tr: Oluştur

en: No gallery
tr: Galeri yok

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
tr: İzin verilen en büyük resim boyutu (örn. 640x480). Kısıtlama olmaması için 0 girin. Eğer herhangi bir <a href="!image-toolkit-link">resim araç kiti</a> kurulu ise, burada belirtilen ölçüleri aşan dosyalar yeniden boyutlandırılacaktır.

en: Custom format
tr: Özel biçim

en: Add tracking to specific pages
tr: Belirli sayfaları takip et

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: export
tr: dışarı ver

en: Custom template
tr: Özelleştirilmiş şablon

en: Webform submissions
tr: Webform gönderileri

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
tr: İzin verilen dosya türleri: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
tr: Dosyanın boyutu ( %filesize) izin verilen en büyük dosya boyutunu (%maxsize) aşıyor.

en: Is not one of
tr: Birisi değildir

en: Infinite
tr: Sınırsız

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Row
tr: Satır

en: IP address
tr: IP adresi

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Enable or disable the display of certain page elements.
tr: Belli sayfa bileşenlerinin görünümü etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: File browser
tr: Dosya seçici

en: Maximum image resolution
tr: Ençok görsel çözünürlük

en: Maximum number of files per operation
tr: İşlem başına maksimum dosya sayısı

en: Width x Height
tr: Genişlik x Yükseklik

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
tr: İzin verilmeyen bir işlem tespit edildi. Lütfen site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

en: Illegal choice %choice in !name element.
tr: !name elemanında izin verilmeyen %choice seçeneği.

en: Tips
tr: İpucu

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
tr: Dosya listesindeki satırları tıklayarak resimleri ekleyebilirsin.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
tr: Ctrl+Click ile birden fazla dosya seçebilirsin ve silebilirsin.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
tr: Shift+click bir dizi seçim oluşturmak için kullanılır.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
tr: Bir dosya başlığına tıklayarak listeleyebilirsin.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
tr: Resimleri yatay ve dikey boyutlandırabilirsiniz.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
tr: Dosya listesi için klavye kısayolları: up, down, left, home, end, ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
tr: Seçili olan dosya için kısayollar: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
tr: Dizin listesi için kısayollar: up, down, left, right, home, end.

en: Limitations
tr: Sınırlamalar

en: Delimited text
tr: Sınırlı metin

en: Delimited text format
tr: Sınırlı metin formatı

en: Comma (,)
tr: Virgül (,)

en: Tab (\t)
tr: Sekme (\t)

en: Semicolon (;)
tr: Noktalı virgül (;)

en: Colon (:)
tr: İki nokta üst üste (:)

en: Pipe (|)
tr: Çizgi (|)

en: Period (.)
tr: Nokta (.)

en: Space ( )
tr: Boşluk ( )

en: Hide submit button
tr: Gönder düğmesini gizle

en: Root term
tr: Kök terim

en: %name: this post can't be referenced.
tr: %name: Bu iletiye başvuru yapılamaz.

en: Is one of
tr: Birisidir

en: Section class
tr: Bölüm sınıfı

en: Comment notify
tr: Yorum uyarısı

en: If you want to subscribe to comments you must supply a valid e-mail address.
tr: Yorumları takip etmek istiyorsanız geçerli bir e-posta adresi girmelisiniz.

en: No notifications
tr: Uyarı olmasın

en: Email to unsubscribe
tr: Üyelikten çıkartılacak e-posta

en: Unsubscribe this e-mail
tr: Bu e-postayı üyelikten çıkar

en: There were no active comment notifications for that email.
tr: Bu e-posta için etkin bir yorum uyarısı üyeliği bulunmamaktadır

en: Content types to enable for comment notification
tr: Yorum uyarılarının geçerli olacağı içerik tipleri

en: Comments on content types enabled here will have the option of comment notification.
tr: Burada seçilen içerik tiplerinde yer alan yorumlar, yorum uyarılarından haberdar olma seçeneğine sahip olacaktır.

en: Available subscription modes
tr: Uygun abonelik yöntemleri

en: Choose which notification subscription styles are available for users
tr: Kullanıcılar için hangi uyarı aboneliklerinin geçerli olduğunu seçin

en: Default state for the notification selection box for anonymous users
tr: Uyarı seçim kutusunun konuklar için öntanımlı durumu

en: Default mail text for sending out notifications to commenters
tr: Yorumculara gönderilen ön tanımlı uyarı e-posta mesajı

en: Default mail text for sending out the notifications to node authors
tr: Düğüm yazarlarına gönderilen ön tanımlı e-posta mesajı

en: Configure settings for e-mails about new comments.
tr: Yeni yorumlar hakkındaki e-postaların ayarlarını düzenle.

en: Unsubscribe an email from all notifications.
tr: Bir e-postayı tüm bildirimlerden çıkar.

en: Stores information about which commenters on the site have subscriped to followup emails.
tr: Sitede yer alan yorumculardan hangilerinin yapılan yorumlardan e-posta yoluyla haberdar olmak istediği bilgisini kaydeder.

en: Frontpage
tr: Ana sayfa

en: Users who have created accounts on your site.
tr: Sitenizde hesap açmış kullanıcılar.

en: MIME type
tr: MIME türü

en: Writable
tr: Yazılabilir

en: Taxonomy vocabularies
tr: Sınıflandırma sözlükleri

en: Front page feed
tr: Ön sayfa beslemesi

en: opt-in or out of tracking
tr: takip edilmeyi seç veya vazgeç

en: Add tracking for specific roles
tr: Belirli rollere takip ekle

en: Track internal search
tr: İç aramaları takip et

en: Track AdSense ads
tr: AdSense sayfa ziyaretlerini izle

en: If checked, your AdSense ads will be tracked in your Google Analytics account.
tr: Eğer seçili ise, AdSense reklamlarınız Google Analytics hesabınızda takip edilecektir.

en: Custom JavaScript code
tr: Özel JavaScript kodu

en: Code snippet (before)
tr: Kod parçası (önce)

en: Code snippet (after)
tr: Kod parçası (sonra)

en: Google Analytics configuration
tr: Google Analytics yapılandırması

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
tr: Kullanıcılar varsayılan olarak takip ediliyor, fakat siz vazgeçebilirsiniz.

en: Enable user tracking
tr: Kullanıcı takibini etkinleştir

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
tr: Kullanıcılar öntanımlı olarak takip edil<em>mi</em>yor, fakat siz takip edilmeyi seçebilirsiniz.

en: Google Analytics module
tr: Google Analytics eklentisi

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
tr: Google Analytics eklentisi henüz yapılandırılmamış. Lütfen <a href="@url">Google Analytics ayarları sayfasından</a> yapılandırın.

en: Dashboard
tr: Pano

en: View link
tr: Bağlantıyı görüntüle

en: The size of the file.
tr: Dosyanın boyutu.

en: The MIME type of the file.
tr: Dosyanın MIME türü

en: Menu links
tr: Menü bağlantıları

en: Disable dropdown
tr: Açılan menüyü devredışı bırak

en: Delete link
tr: Bağlantıyı sil

en: Create new
tr: Yeni oluştur

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Logged in user
tr: Giriş yapmış kullanıcı

en: Sum
tr: Toplam

en: sorted by
tr: sıralama ölçütü

en: Format: @date
tr: Biçim: @date

en: Repeats
tr: Tekrarlama

en: Overwrite
tr: Üzerine yaz

en: Custom URL
tr: Özel URL

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: Submit button text
tr: Gönderi butonu yazısı

en: Missing date fields!
tr: Eksik tarih alanları!

en: The results of this submission may be viewed at:
tr: Bu gönderinin sonuçları şurada görülebilir:

en: New component name
tr: Yeni bileşen adı

en: Your webform has been published.
tr: Webform'unuz yayınlandı.

en: Component %name updated.
tr: %name bileşeni güncellendi

en: New component %name added.
tr: %name bileşeni eklendi

en: Delete the %name fieldset?
tr: %name alanı silinsin mi?

en: Component %name deleted.
tr: %name bileşeni silindi.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
tr: Bu sınırlayıcı CSV/TSV formatında indirir.

en: Submission Details
tr: Gönderim Ayrıntıları

en: Roles that can submit this webform
tr: Webformun gösterileceği roller

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
tr: Bu düğüm teaser alanında tüm formu görüntülenmesini sağlar.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
tr: Bu alan varsayılan olarak <em>gönder</em> butonu olacak. Varsayılanı geçersiz kılmak için yeni bir başlık girin.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
tr: İçeriğe erişim için <a href="!login">üye olun</a> veya <a href="!register">giriş</a> yapın.

en: You have already submitted this form.
tr: Bu formu zaten doldurdunuz.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
tr: <a href="!url">Önceki form başvurularını göster</a>.

en: Thank you, your submission has been received.
tr: Teşekkür ederiz, form ilgili birimimize iletilmiştir.

en: Form components
tr: Form bileşenleri

en: User timezone
tr: Kullanıcı saat dilimi

en: %value is not a valid email address.
tr: %value geçerli bir E-mail adresi değil.

en: %field field is required.
tr: %field alanı zorunludur.

en: Broken/missing handler
tr: Kırık/eksik işleyici

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
tr: Bu öğe için işleyici yok ya da bozuk ve kullanılamaz. Eğer işleyiciyi bir eklenti sağladıysa ve devre dışı bırakıldıysa, eklentiyi yeniden etkinleştirmek onu geri yükleyebilir. Aksi halde, muhtemelen bu öğeyi yok etmelisiniz.

en: Current date
tr: Geçerli tarih

en: Invalid input
tr: Geçersiz girdi

en: Simple separator
tr: Basit ayırıcı

en: Broken
tr: Bozuk

en: View name
tr: Görünüm adı

en: The view has been deleted.
tr: Görünüm silindi.

en: Displays the fields with an optional template.
tr: Seçime bağlı şablonları olan alanları gösterir.

en: Comment count
tr: Yorum sayısı

en: The title of the node.
tr: Bu düğümün başlığı

en: The date the node was posted.
tr: Bu düğümün gönderildiği tarih.

en: Views today
tr: Bügünkü görüntüleme

en: Provide custom text or link.
tr: Özel metin veya bağlantı sağlayın.

en: Current user's language
tr: Şu anki kullanıcının dili

en: Default site language
tr: Varsayılan site dili

en: No vocabulary
tr: Sözlük yok

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Display even if view has no result
tr: Görünüm hiçbir sonuç vermese bile göster

en: Inline fields
tr: Satıriçi (inline) alanlar

en: Live preview
tr: Canlı önizleme

en: @current of @max
tr: toplam @max içinde @current

en: Language settings
tr: Dil ayarları

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Compact
tr: Sade

en: Fieldset
tr: Alan kümesi (fieldset)

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Array
tr: Dizi

en: Link ID
tr: Bağlantı ID

en: Follow
tr: İzle

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
tr: !name %max karakterden daha uzun olamaz ancak şu anda %length karakter uzunluğunda.

en: Illegal choice %choice in %name element.
tr: %name öğesinde kural dışı %choice seçimi.

en: Popular content
tr: Gözde içerik

en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
tr: %name: başlık uyumsuzluğu. Lütfen seçiminizi kontrol edin.

en: default challenge type
tr: öntanımlı sınama türü

en: Form protection
tr: Form koruma

en: Default challenge type
tr: Öntanımlı sınama türü

en: CAPTCHA description
tr: CAPTCHA açıklaması

en: Test one two three
tr: Test bir iki üç

en: CAPTCHA point administration
tr: CAPTCHA noktası yönetimi

en: extra large
tr: çok büyük (920x660)

en: tight
tr: dar

en: wide
tr: geniş

en: extra wide
tr: çok geniş

en: URL as plain text
tr: Düz metin olarak URL

en: Last modification date
tr: Son değişiklik tarihi

en: Text format
tr: Metin biçimi

en: Days of the week
tr: Haftanın günleri

en: The name of the site.
tr: Sitenin adı.

en: All criteria must pass.
tr: Tüm ölçütler sınamayı geçmelidir.

en: In code
tr: Kod içinde

en: Enabled, title
tr: Etkin, başlık

en: Administrative title
tr: Yönetsel başlık

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
tr: Bu sayfanın adı. Kolayca ayırt etmek için yönetim arayüzünde görünecektir.

en: Administrative description
tr: Yönetsel açıklama

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
tr: Yönetsel kullanım için, bu sayfanın ne olduğu, ne yaptığı ya da ne işe yaradığına ilişkin bir açıklama.

en: page-summary-label
tr: sayfa-özeti-etiketi

en: page-summary-data
tr: sayfa-özeti-verisi

en: page-summary-operation
tr: sayfa-özeti-işlemi

en: Panel page
tr: Panel sayfası

en: Panel node
tr: Panel düğümü

en: You must activate the panel node module for this functionality.
tr: Bu işlevsellik için panel düğüm eklentisini etkinleştirmelisiniz.

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
tr: Bu işlevsellik için Mini paneller eklentisini etkinleştirmelisiniz.

en: Go to list
tr: Listeye git

en: Disable this pane
tr: Bu paneli devre dışı bırak

en: CSS properties
tr: CSS özellikleri

en: Region settings
tr: Bölge ayarları

en: Change general settings about this variant.
tr: Bu değişkeye ait genel ayarları değiştir.

en: Selection rules
tr: Seçim kuralları

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
tr: Bu değişkenin kullanılıp kullanılmayacağına karar verme ölçütünü düzenle.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
tr: Bu değişkeye, içerikle kullanılabilecek bağlamsal nesneler ekle.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
tr: Bir sürükle ve bırak arayüzü ile içerik öğeleri ekle ve yerleşimlerini değiştir.

en: Move content from old layout
tr: İçeriği eski yerleşimden taşı

en: Get a preview of what this variant will look like.
tr: Bu değişkenin nasıl görüneceğini izle.

en: This panel will be selected if @conditions.
tr: Eğer @conditions ise bu panel seçilecektir.

en: Selection rule
tr: Seçim kuralı

en: Administrative title of this variant.
tr: Bu değişkenin yönetsel başlığı.

en: XML sitemap
tr: XML site haritası

en: XML sitemap engines
tr: XML site haritası motorları

en: Submit the sitemap to search engines.
tr: Site haritasını arama motorlarına gönder.

en: Default priority
tr: Öntanımlı öncelik

en: Indexed
tr: Dizinlenmiş

en: Form settings
tr: Form ayarları

en: %title is invalid.
tr: %title geçerli değil.

en: Failed to open file: %filename
tr: Dosya açılamadı: %filename

en: Invalid calendar file.
tr: Geçersiz takvim dosyası.

en: Hide repeat rule
tr: Tekrarlama kuralını sakla

en: Date browser
tr: Tarih tarayıcısı

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
tr: Diğer görünümlere eklenecek Date geri/ileri bağlantıları. Date değişkeni gerektirir.

en: Date browser style
tr: Tarih tarayıcısı stili

en: Creates back/next navigation.
tr: Geri/ileri gezinti sağlar

en: Navigate to previous month
tr: Önceki aya geç

en: Navigate to next month
tr: Sonraki aya geç

en: References
tr: Başvurular

en: manage fields
tr: alanları yönet

en: Group name (a-z, 0-9, _)
tr: Grup adı (a-z, 0-9, _)

en: Add new group: you need to provide a label.
tr: Yeni grup ekle: Bir etiket belirtmeniz gerekir.

en: Add new group: you need to provide a group name.
tr: Yeni grup ekle: Bir grup adı belirtmeniz gerekir.

en: %name: invalid input.
tr: %name: Geçersiz girdi.

en: %name: found no valid post with that title.
tr: %name: Bu başlığa sahip geçerli mesaj bulunamadı.

en: Follow @name on
tr: @name izleyin,

en: My follow links
tr: Takip ettiğim bağlantılar

en: Relative date
tr: Göreli tarih

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Rebuild sitemap
tr: Site haritasını yeniden kur

en: The priority of this URL relative to other URLs on your site.
tr: Bu URL'nin sitenizdeki diğer URL'lere kıyasla önceliği.

en: Default (@value)
tr: Varsayılan (@value)

en: Rebuilding Sitemap
tr: Site haritası yeniden oluşturuluyor

en: Sitemap URL
tr: Site haritası URL

en: Number of URLs in this sitemap
tr: Bu site haritasındaki URL sayısı

en: URL location
tr: URL konumu

en: Rebuild the site map.
tr: Site haritasını yeniden oluştur.

en: Path to link
tr: Bağlantı yolu

en: Submit the sitemap to the following engines
tr: Aşağıdaki motorlara site haritası gönderin

en: Only submit if the sitemap has been updated since the last submission.
tr: Sadece, son gönderimden bu yana site haritası değiştiyse gönder.

en: Search Engines
tr: Arama Motorları

en: Change the layout of this panel.
tr: Bu panelin yerleşimini değiştir.

en: Automatic (recommended)
tr: Otomatik (tavsiye edilen)

en: (highest)
tr: (en yüksek)

en: (lowest)
tr: (en düşük)

en: XML sitemap link count
tr: XML site haritası link sayısı

en: XML sitemap page count
tr: XML site haritası sayfa sayısı

en: Show End Date
tr: Bitiş Tarihini Göster

en: Inclusion: @value
tr: İçerme: @value

en: Priority: @value
tr: Öncelik: @value

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: Transition speed
tr: Geçiş hızı

en: Default values
tr: Varsayılan değerler

en: Unique
tr: Özgün (ünik)

en: List of OpenIDs
tr: OpenID kimlikleri listesi

en: Add a list of OpenIDs for this account, one per line.
tr: Bu hesap için OpenID listesi ekle, her satıra bir tane gelecek şekilde.

en: The OpenID %identity is already in use on this site for the user !name.
tr: %identity OpenID'si bu sitede !name adlı kullanıcı tarafından zaten kullanılıyor.

en: OpenID Admin
tr: OpenID Yönetimi

en: Allows bulk operations for OpenID administration.
tr: OpenID yönetimi için toplu işlemler sağlar.

en: Color and image settings
tr: Renk ve resim ayarları

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
tr: Resim için dosya biçimi seçin. JPEG genellikle daha küçük dosyalar oluşturur; PNG saydamlığa izin verir.

en: PNG with transparent background
tr: Saydam zeminli PNG

en: @level - no distortion
tr: @level - bozulum yok

en: @level - low
tr: @level - düşük

en: @level - medium
tr: @level - orta

en: @level - high
tr: @level - yüksek

en: No rules
tr: Kural yok

en: Visibility rules
tr: Görünürlük kuralları

en: @argument title
tr: @argument başlığı

en: @argument input
tr: @argument girdisi

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: Monthly archive
tr: Aylık arşiv

en: Submitted by !username on !datetime
tr: !username tarafından !datetime tarihinde gönderildi

en: Secondary menu
tr: İkincil menü

en: Sets the speed of the fade and elastic transitions, in milliseconds.
tr: Açılma/kararma ve esnek geçişlerin hızını milisaniye cinsinden belirtir.

en: Not restricted
tr: Kısıtlı değil

en: The unique ID of the comment.
tr: Yorumun özgün (ünik) ID'si.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
tr: Yorumun gönderildiği bilgisayarın adresi.

en: The name left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı ad.

en: The email address left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı e-posta adresi.

en: The home page URL left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı anasayfa URL'si.

en: The URL of the comment.
tr: Yorumun URL'si.

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: The URL of the comment's edit page.
tr: Yorumun düzenleme sayfasının URL'si.

en: The date the comment was posted.
tr: Yorumun gönderildiği tarih.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
tr: Yorumun, eğer yorum zinciri etkinse, üst düğümü.

en: The node the comment was posted to.
tr: Yorumun gönderildiği düğüm.

en: The number of comments posted on a node.
tr: Bir düğüme gönderilen yorum sayısı.

en: New comment count
tr: Yeni yorum sayısı

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
tr: Bir düğüme kullanıcı son görüntüledikten sonra gönderilen yorum sayısı.

en: The type of the node.
tr: Düğümün türü.

en: The language the node is written in.
tr: Düğümün yazıldığı dil.

en: The URL of the node.
tr: Düğümün URL'si.

en: The URL of the node's edit page.
tr: Düğümün düzenleme sayfasının URL'si.

en: Date changed
tr: Değiştirilme tarihi

en: The date the node was most recently updated.
tr: Düğümün en son güncellendiği tarih.

en: The author of the node.
tr: Düğümün yazarı.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
tr: Anket düğümünde kullanılan toplam oy sayısı.

en: Poll winner
tr: Oylamayı kazanan

en: The winning poll answer.
tr: Kazanan anket yanıtı.

en: Poll winner votes
tr: Anketi kazanan oylar

en: The number of votes received by the winning poll answer.
tr: Anketi kazanan yanıta verilen oy sayısı.

en: Poll winner percent
tr: Anketi kazananın oy yüzdesi.

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
tr: Kazanan anket yanıtına verilen oyların yüzdesi.

en: The length of time the poll node is set to run.
tr: Anket düğümünün çalışması için saptanan süre.

en: The number of visitors who have read the node.
tr: Düğümü okuyan ziyaretçi sayısı.

en: The number of visitors who have read the node today.
tr: Bugün düğümü okuyan ziyaretçi sayısı.

en: Last view
tr: Son görüntüleme

en: The date on which a visitor last read the node.
tr: Düğümün son okunma tarih.

en: The slogan of the site.
tr: Sitenin sloganı.

en: The administrative email address for the site.
tr: Site için yönetimsel e-posta adresi.

en: The URL of the site's front page.
tr: Sitenin ön sayfa URL'si.

en: Login page
tr: Giriş sayfası

en: The URL of the site's login page.
tr: Sitenin giriş sayfası URLsi

en: The unique ID of the uploaded file.
tr: Yüklenen dosyanın benzersiz ID'si

en: The name of the file on disk.
tr: Dosyanın disk üzerindeki ismi.

en: The size of the file, in kilobytes.
tr: Dosyanın kilobyte cinsinden boyutu.

en: The web-accessible URL for the file.
tr: Dosyanın web'den erişilebilir adresi.

en: The date the file was most recently changed.
tr: Dosyanın en son değiştirildiği tarih.

en: The user who originally uploaded the file.
tr: Dosyayı yükleyen kullanıcı.

en: The unique ID of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin eşsiz kimliği.

en: The name of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin ismi.

en: The optional description of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin isteğe bağlı tanımı.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
tr: Bu sınıflandırma terimi ile etiketlenmiş düğüm sayısı.

en: The URL of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin URL'si.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
tr: Terimin ait olduğu sözlük.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün eşsiz kimliği.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün ismi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün isteğe bağlı tanımı.

en: Term count
tr: Terim sayısı

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
tr: Bu sınıflandırma sözlüğündeki terim sayısı.

en: The unique ID of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının benzersiz kimliği.

en: The login name of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının giriş adı.

en: The email address of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının e-posta adresi.

en: The URL of the account profile page.
tr: Hesap profil sayfasına ait URL.

en: The url of the account edit page.
tr: Hesap düzenleme sayfasının URL'si.

en: The date the user last logged in to the site.
tr: Kullanıcının siteye son girdiği tarih.

en: The date the user account was created.
tr: Kullanıcı hesabının oluşturulduğu tarih.

en: All parent terms
tr: Bütün üst terimler

en: No TrueType support
tr: TrueType desteklenmiyor

en: You need to select at least one font.
tr: En azından bir yazı tipi seçmelisiniz.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
tr: Bu yazıtipleri okunamıyor: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
tr: Resimde görünen karakterleri girin.

en: Font example
tr: Yazı tipi örneği

en: Not found or not writable
tr: Bulunamadı ya da yazılamaz

en: The unique ID of the node's revision.
tr: Düğümün özgün değişiklik ID'si.

en: Is new
tr: yeni kullanıcı adınız: %s

en: Promoted to frontpage
tr: Ana sayfaya yükseltildi

en: Sticky in lists
tr: Listelerin üstünde kalıcı

en: Comments allowed
tr: Yorumlar açık

en: Site maintenance account
tr: Site bakım hesabı

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Sayfaları yollarıyla belirtin. Her satıra birer yol girin. Yıldız ("*") joker karakterdir. Örnek yollar: blog sayfası için %blog ve her kişisel blog için %blog-joker karakter. %front, ön sayfadır.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
tr: PHP kodunun <code>DOĞRU</code> döndürdüğü sayfalar (uzman kullanıcılar için)

en: Pages or PHP code
tr: Sayfalar veya PHP kodu

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
tr: PHP seçeneği seçiliyse, PHP kodunu %php arasına girin. Unutmayın, hatalı PHP kodu çalıştırmak sitenizi çalışmaz hale getirebilir.

en: Not customizable
tr: Özelleştirilemez

en: Restricted to certain pages
tr: Belli sayfalara kısıtlı

en: Image styles
tr: Resim stilleri

en: manage display
tr: görüntüyü yönet

en: Revision log message
tr: Sürüm kayıt mesajı

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
tr: Uyarı: Sadece güvenilir rollere verin; bu iznin güvenlik etkileri vardır.

en: Installing updates
tr: Güncellemeler kuruluyor

en: Preparing to update your site
tr: Siteniz güncelleme için hazırlanıyor

en: Downloading updates failed:
tr: Güncellemeler indirilirken hata oluştu:

en: Updates downloaded successfully.
tr: Güncellemeler başarıyla indirildi.

en: Fatal error trying to download.
tr: İndirmeye çalışırken önemli hata.

en: Downloading %project
tr: %project indiriliyor

en: Failed to download %project from %url
tr: %url adresinden %project indirmesi başarısız

en: Update manager
tr: Güncelleme yöneticisi

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
tr: %directory dizini mevcut değil ya da yazılamıyor.

en: E-mails
tr: E-posta

en: Fixed width
tr: Sabit genişlik

en: Image style
tr: Resim stili

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
tr: Bu alan için sadece yönetim amaçlı kullanılacak etiket.

en: Machine Name
tr: Makine Adı

en: XML sitemap module element
tr: XML siteharitası eklenti öğesi

en: In database
tr: Veritabanında

en: Boxes
tr: Kutular

en: Text box
tr: Metin kutusu

en: To add one, create a !types piece of content.
tr: Eklemek için, !types içeriği yaratın.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
tr: Webform şu anda hiçbir içerik tipi için etkin değil.

en: Edit e-mail settings
tr: E-posta ayarlarını düzenle

en: Delete e-mail settings
tr: E-posta ayarlarını sil

en: Other...
tr: Diğer...

en: Width of the textarea.
tr: Yazı alanı genişliği

en: Conditional rules
tr: Koşullu kurallar

en: Confirmation message
tr: Onay mesajı

en: The entered URL is not a valid address.
tr: Girilen URL geçerli bir adres değil.

en: The form settings have been updated.
tr: Form ayarları güncellendi.

en: Submission ID
tr: Gönderim Kimlik No (ID)

en: No custom links available.
tr: Özel bağlantı mevcut değil.

en: The subject of the comment.
tr: Yorumun konusu.

en: The roles of the user.
tr: Kullanıcının rolü.

en: Access all webform results
tr: Bütün webform sonuçlarına erişim

en: Access own webform results
tr: Kendi webform sonuçlarına erişim

en: Access own webform submissions
tr: Kendi webform gönderilerine ulaş

en: Default: %value
tr: Varsayılan: %value

en: !module has been installed.
tr: !module eklentisi yüklü.

en: Performance and scalability
tr: Performans ve ölçeklenebilirlik

en: Example 1
tr: Örnek 1

en: Example 2
tr: Örnek 2

en: Example 3
tr: Örnek 3

en: Example 4
tr: Örnek 4

en: Example 5
tr: Örnek 5

en: Transition type
tr: Geçiş tipi

en: Elastic
tr: Esnek

en: The transition type.
tr: Geçiş tipi.

en: Choose Colorbox compression level
tr: Colorbox sıkıştırma seviyesini seçin

en: {current} of {total}
tr: {total} toplamın {current} adedi

en: « Prev
tr: « Önceki

en: Adjust Colorbox settings.
tr: Colorbox ayarlarını yap.

en: Translation source node
tr: Çeviri kaynak düğümü

en: Colorbox plugin
tr: Colorbox eklentisi

en: Insert module settings
tr: Eklenti ayarlarını gir

en: Insert image gallery
tr: Resim galerisi gir

en: Styles and options
tr: Stiller ve seçenekler

en: Select the style to use for the Colorbox. The example styles are the ones that come with the Colorbox plugin. Select "None" if you have added Colorbox styles to your theme.
tr: Colorbox için kullanılacak stili seçin. Örnek stiller Colorbox eklentisiyle gelenlerdir. Eğer Colorbox stilinizi temanıza eklediyseniz "Hiçbiri" seçin.

en: Use the default or custom options for Colorbox.
tr: Colorbox için öntanımlı veya özelleştirilmiş seçenekleri kullanın.

en: Add new XML sitemap
tr: Yeni XML site haritası ekle

en: None (sitemap locked)
tr: Hiçbiri (site haritası kilitli)

en: No XML sitemaps available.
tr: XML site haritası mevcut değil.

en: No sitemaps selected.
tr: Seçilen site haritası yok

en: The sitemap has been saved.
tr: Site haritası kaydedildi.

en: The sitemap has been deleted.
tr: Site haritası silindi.

en: Recommended value: %value.
tr: Tavsiye edilen değer: %value.

en: Rebuild links
tr: Bağlantıları yeniden kur

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Feed icons
tr: Besleme simgeleri

en: None (original image)
tr: Hiçbiri (özgün resim)

en: Enabled, name
tr: Etkin, ad

en: View context
tr: Bağlamı gör

en: Panel region
tr: Panel bölgesi

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
tr: Panellere ilişkin unsurlara genel bir bakış.

en: Custom layout
tr: Özelleştirilmiş yerleşim

en: Custom layouts can add more, site-specific layouts that you can use in your panels.
tr: Özelleştirilmiş yerleşimler, panellerinizde kullanabileceğiniz daha fazla sayıda siteye özgü yerleşimler ekleyebilir.

en: There are no custom layouts.
tr: Özelleştirilmiş yerleşim yok.

en: Manage custom layouts
tr: Özelleştirilmiş yerleşimleri yönet

en: Add new pane
tr: Yeni panel ekle

en: Customize this page
tr: Bu sayfayı özelleştirin

en: In-Place Editor
tr: Sayfa-üzerinde düzenleyici

en: Allows privileged users to update and rearrange the content while viewing this panel.
tr: Belirli kullanıcıların bu paneli izlerken içeriği düzenleyip güncelleyebilmesini sağlar.

en: Placeholder for empty "@title"
tr: Boş "@title" için yer tutucu

en: Columns: 1
tr: Sütun: 1

en: Columns: 3
tr: Sütun: 3

en: Columns: 2
tr: Sütun: 2

en: Creates revision
tr: Revizyon oluşturur

en: The current date and time.
tr: Şu anki tarih ve zaman.

en: The title of the current page.
tr: Bu sayfanın başlığı.

en: The URL of the current page.
tr: Geçerli sayfanın URL'si

en: Account cancellation URL
tr: Üyelik iptal etme bağlantısı

en: One-time login URL
tr: Tek seferlik giriş adresi

en: The URL of the one-time login page for the user account.
tr: Kullanıcı hesabı için tek seferlik giriş sayfasının adresi

en: The unique ID of the menu link.
tr: Menü bağlantısının özgün ID numarası.

en: The title of the menu link.
tr: Menü bağlantısının başlığı.

en: The menu link's parent.
tr: Menü bağlantısının üst öğesi.

en: Page number
tr: Sayfa numarası

en: The menu link for this node.
tr: Bu düğümün menü bağlantısı.

en: Use ISO-8601 week numbers
tr: ISO-8601 hafta sayılarını kullan

en: view mode
tr: görüntüleme durumu

en: Administrative overlay
tr: Yönetsel üst katman

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: You can select multiple values.
tr: Birden çok değeri aynı anda seçebilirsiniz.

en: At least @a
tr: En azından @a

en: The menu link's root.
tr: Menü bağlantısının kökü.

en: @entity "@property" property.
tr: @entity "@property" özelliği.

en: The unique ID of the @entity.
tr: @entity'nin özgün ID'si.

en: Use Panels Dashboard
tr: Panels panosunu kullan

en: Allows a user to access the !link.
tr: Bir kullanıcının !link adresine erişimine izin verir.

en: View administrative links on Panel panes
tr: Panel eklentisi panellerinde yönetsel bağlantıları göster

en: Configure access settings on Panel panes
tr: Panel eklentisinin panellerinde erişim ayarlarını yapılandır

en: Access rules (often also called visibility rules) can be configured on a per-pane basis. This permission allows users to configure those settings.
tr: Erişim kuralları (sıklıkla görünülebilirlik kuralları olarak da adlandırılır) her panel için ayrı yapılandırılabilir. Bu izin kullanıcıların bu ayarları yapılandırabilmelerini sağlar.

en: Use the Panels In-Place Editor
tr: Panels eklentisinin yerinde-düzenleme özelliğini (In-Place Editor) kullan

en: Configure advanced settings on Panel panes
tr: Panel eklentisinin panellerinde gelişmiş ayarları yapılandır

en: Administer Panels layouts
tr: Panel yerleşimlerini yönet

en: Configure caching settings on Panels
tr: Panel eklentisinin panellerinde önbelleklemeyi yapılandır

en: Page wizards
tr: Sayfa sihirbazları

en: Create mini panels
tr: Mini paneller oluştur

en: Create new mini panels
tr: Yeni mini paneller oluştur

en: Administer mini panels
tr: Mini panelleri yönet

en: Edit and delete mini panels
tr: Mini panelleri düzenle/sil

en: Landing page wizard
tr: Açılış sayfası yardımcısı

en: Panel fields
tr: Panel alanları

en: Displays the fields in a panel rather than using a template.
tr: Alanları bir şablon kullanmak yerine bir panelde gösterir.

en: Confirmation page
tr: Onaylama sayfası

en: Add @entity_type
tr: @entity_type ekle

en: Edit @label
tr: @label düzenle

en: Administer CAPTCHA settings
tr: CAPTCHA ayarlarını yönet

en: Skip CAPTCHA
tr: CAPTCHA'yı atla

en: Stockholm Syndrome
tr: Stokholm Sendromu

en: (No information available)
tr: (Bilgi yok)

en: Import @entity_type
tr: @entity_type içeri aktar

en: Fixed value
tr: Sabit değer

en: Asc
tr: Artan

en: Select which image style to use for viewing images in the colorbox.
tr: Colorbox içinde resmin hangi resim stili kullanılarak görüntüleneceği seçin.

en: Colorbox image style
tr: Colorbox resim stili

en: Entity: ID
tr: Varlık : ID

en: Entity field
tr: Nesne (entity) alanı

en: Formatter Styles
tr: Biçimlendirici (Formatter) Stilleri

en: Enter the ID of an entity for this context.
tr: Bu bağlam için varlığın ID'sini gir

en: The extension of the file.
tr: Dosyanın uzantısı.

en: The URL of the @entity.
tr: @entity'nin URL'si.

en: The content type of the node.
tr: Düğümün içerik türü.

en: The name of the content type.
tr: İçerik türünün adı.

en: The optional description of the content type.
tr: İçerik türünün isteğe bağlı açıklaması.

en: The picture of the user.
tr: Kullanıcının resmi.

en: Relative URL
tr: Göreli URL

en: The relative URL.
tr: Göreli URL.

en: Absolute URL
tr: Mutlak URL

en: The absolute URL.
tr: Mutlak URL.

en: The optional description of the menu.
tr: Menünün isteğe bağlı açıklaması.

en: Menu link count
tr: Menü bağlantısı sayısı

en: The menu of the menu link.
tr: Menü bağlantısının menüsü.

[ctx: datetime]
en: All day
tr: Tüm gün

[ctx: datetime]
en: Year
tr: Yıl

[ctx: datetime]
en: Month
tr: Ay

[ctx: datetime]
en: Week
tr: Hafta

[ctx: datetime]
en: Day
tr: Gün

en: Display:
tr: Görünüm

[ctx: datetime]
en: Hour
tr: Saat

[ctx: datetime]
en: Minute
tr: Dakika

[ctx: datetime]
en: Second
tr: Saniye

[ctx: ampm]
en: am
tr: öö

[ctx: ampm]
en: pm
tr: ös

[ctx: date_order]
en: First
tr: Birinci

[ctx: date_order]
en: Second
tr: İkinci

[ctx: date_order]
en: Third
tr: Üçüncü

[ctx: date_order]
en: Fourth
tr: Dördüncü

[ctx: date_order]
en: Fifth
tr: Beşinci

[ctx: date_nav]
en: Prev
tr: Önceki

[ctx: date_nav]
en: Next
tr: Sonraki

en: Views integration for date fields and date functionality.
tr: Tarih alanları ve tarih işlevselliğini Views ile bütünleştirir.

en: Every page except the listed pages
tr: Listelenen sayfalar haricindeki tüm sayfalar

en: The listed pages only
tr: Yalnızca listelenen sayfalar

en: Search and AdSense
tr: Arama ve AdSense

en: User role names
tr: Kullanıcı rolü isimleri

en: User role ids
tr: Kullanıcı rolü id'leri

en: Administer Google Analytics
tr: Google Analytics'i yönet

en: 5 minute
tr: 5 dakika

en: 15 minute
tr: 15 dakika

en: What are you tracking?
tr: Neyi izliyorsunuz?

en: A single domain (default)
tr: Tek bir alan adı (öntanımlı)

en: Domain: @domain
tr: Alan adı: @domain

en: One domain with multiple subdomains
tr: Alt alanlar içeren bir alan

en: Examples: @domains
tr: Örnekler: @domains

en: Multiple top-level domains
tr: Birden çok üst-seviye alan adı

en: List of top-level domains
tr: Üst-seviye alan adlarının listesi

en: Add to the selected roles only
tr: Sadece seçili rollere ekle

en: Add to every role except the selected ones
tr: Seçilenler hariç tüm rollere ekle

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
tr: Eğer hiç rol seçilmezse tüm kullanıcılar izlenir. Eğer bir kullanıcı seçili role sahipse, o kullanıcı izlenir (ya da seçtiğiniz ayara göre, izlenmez).

en: Are you sure you want to delete the XML sitemap?
tr: XML site haritasını silmek istediğinize emin misiniz ?

en: Edit XML sitemap
tr: XML site haritasını düzenle

en: Delete XML sitemap
tr: XML site haritasını sil

en: Delete custom link
tr: Özel bağlantıyı sil

en: Logo settings
tr: Logo ayarları

en: View to insert
tr: Yerleştirilecek görünüm

en: The view to insert into this area.
tr: Bu alana yerleştirilecek görünüm.

en: Inherit contextual filters
tr: Bağlamsal süzgeçleri kalıt al

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
tr: Eğer işaretlendiyse, bu görünüm üst öğesi ile aynı bağlamsal süzgeçleri alacak

en: Recursion detected in view @view display @display.
tr: @view görünümü @display gösteriminde özyineleme saptandı.

en: All displays
tr: Tüm görünümler

en: Master
tr: Ana (master)

en: All status
tr: Tüm durumlar

en: The view has been reverted.
tr: Görünüm geri alındı.

en: Create a page
tr: Sayfa oluştur

en: Create a menu link
tr: Menü bağlantısı oluştur

en: Create a block
tr: Blok oluştur

en: @group (historical data)
tr: @group (tarihsel bilgi)

en: Date field values
tr: Tarih alanı değerleri

en: The date value.
tr: Tarih değeri.

en: Please copy and paste the url for your public profile or page for each service you would like to display in the block. Links need to match the domain of the service in question.
tr: Lütfen blokta görünmesini istediğiniz her bir hizmet için genel profil sayfanızın bağlantısını kopyalayıp yapıştırın. Bağlantılar, ilgili hizmetlerin alan adlarıyla aynı olmalıdır.

en: Brief URL
tr: Kısa URL

en: The first element of the array.
tr: Dizinin ilk elemanı.

en: The last element of the array.
tr: Dizinin son elemanı.

en: The number of elements in the array.
tr: Dizideki eleman sayısı.

en: The array reversed.
tr: Dizi tersine çevrildi.

en: Field: @widget_label (@field_name)
tr: Alan: @widget_label (@field_name)

en: Node form title field
tr: Düğüm formu başlık alanı

en: The node title form.
tr: Formun düğüm başlığı.

en: Entire view
tr: Tüm görünüm

en: Use replacement tokens from the first row
tr: İlk satırdaki değiştirme belirteçlerini kullan

en: Apply (all displays)
tr: Uygula (tüm görünümlere)

en: Apply (this display)
tr: Uygula (bu görünüme)

en:  new
tr:  yeni

en: @group (historical data): @field
tr: @group (tarihsel bilgi): @field

en: No backlinks found.
tr: Link veren yok.

en: Today's popular content
tr: Bugünün gözde içeriği

en: A date in '@type' format. (%date)
tr: '@type' formatında bir tarih. (%tarih)

en: File byte size
tr: Dosya bayt büyüklüğü

en: The size of the file, in bytes.
tr: Dosyanın bayt olarak boyutu.

en: Query string value
tr: Sorgulama dizesi değeri

en: A random number from 0 to @max.
tr: 0 ile @max arası bir rastgele bir sayı.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
tr: Rastgele bir hash. Mümkün hash algoritmaları : @hash-algos.

en: Three column 4-4-4 stacked
tr: Üç sütun 4-4-4 istifli

en: Two Column 6-6 stacked
tr: İki Sütun 6-6 istifli

en: Three column 5-6-5 stacked
tr: Üç sütun 5-6-5 istifli

en: Two Column 8-8 stacked
tr: İki Sütun 8-8 istifli

en: Three column 8-8-8 stacked
tr: Üç sütun 8-8-8 istifli

en: Two Column 12-12 stacked
tr: İki Sütun 12-12 istifli

en: Rendered entity
tr: Oluşturulmuş varlık

en: Also known as %labels.
tr: Ayrıca %labels olarak da adlandırılır.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
tr: Veritabanında tarih bir zaman damgası olarak kaydedilsin; eski verileri desteklemek için kullanılabilecek, artık vazgeçilmiş bir biçimdir.

en: Pop-up calendar
tr: Açılan takvim

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
tr: %field #%delta alanı için bir 'Başlangıç tarihi' gerekiyor.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
tr: %field #%delta alanı için bir 'Bitiş tarihi' gerekiyor.

en: The End date value.
tr: Bitiş tarihi değeri

en: Both Start and End dates
tr: Başlangıç ve Bitiş tarihlerinin her ikisi

en: Start date only
tr: Sadece başlangıç tarihi

en: End date only
tr: Sadece bitiş tarihi

en: 10 minute
tr: 10 dakika

[ctx: datetime]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: datetime]
en: Time
tr: Zaman

en: Page by date
tr: Tarihe göre sayfa

en: Page using the value of a date field.
tr: Bir tarih alanı değeri kullanan sayfa

en: The path component of the URL.
tr: URL'nin yol kısmı.

en: Unaliased URL
tr: Takma adsız URL

en: Hide (do not display image)
tr: Gizle (resmi görüntüleme)

en: Image style to use in the Colorbox.
tr: Colorbox içinde kullanılacak resim stili.

en: Nodes represent the main site content items.
tr: Düğümler sitenin ana içerik ögelerini temsil eder.

en: Uploaded file.
tr: Yüklenmiş dosya.

en: Remark or note that refers to a node.
tr: Bir düğüme gönderme yapan açıklama ya da not.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
tr: Sınıflandırma (taksonomi) terimleri içeriği sınıflandırmak için kullanılır.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
tr: Sözlükler, içeriği sınıflandırmakta kullanılan, ilişkili sınıflandırma terimleri içerir.

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
tr: Tek bir varlığı belirli bir gösterim kipinde oluşturur (örn. özet).

en: Tokens related to views.
tr: Görünümlerle ilgili belirteçler.

en: The human-readable name of the view.
tr: Görünümün kullanıcıya gösterilen adı.

en: The description of the view.
tr: Görünümün açıklaması.

en: The machine-readable name of the view.
tr: Görünümün bilgisayar tarafından kullanılan adı.

en: The title of current display of the view.
tr: Görünümün geçerli gösteriminin başlığı.

en: The URL of the view.
tr: Görünümün URL'si.

en: -Select-
tr: -Seçiniz-

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
tr: Bu alan için HTML kodu kullanabilirsiniz. Desteklenen yer tutucular şunlardır:

en: Administer Panels styles
tr: Panels stillerini yönet

en: Date objects can be created and cached as date fields are loaded rather than when they are displayed to improve performance.
tr: Performansı arttırmak için, tarih nesneleri tarih alanları gösterilirken değil de yüklenirken oluşturulup önbelleklenebilir.

en: Maximum dates per field
tr: Bir alandaki en çok tarih sayısı

en: The number of cache values must be a number.
tr: Önbellek değerleri bir sayı olmalıdır.

en: The number of cache values must be a number 0 or greater.
tr: Önbellek değerindeki sayı 0 ya da üstü olmalıdır.

en: Settings for modules the use the Date API.
tr: Date API kullanan eklentiler için ayarlar.

en: User Edit Template
tr: Kullanıcı Düzenleme Şablonu

en: User edit template
tr: Kullanıcı düzenleme şablonu

en: Is this the front page.
tr: Bu ana sayfadır.

en: Entity extra field
tr: Nesne (entity) ekstra alanı

en: A user edit form.
tr: Bir kullanıcı düzenleme formu.

en: Enter the name or UID of a node
tr: Düğümün adını ya da UID'sini girin

en: '%name' [user id %uid]
tr: '%name' [kullanıcı ID %uid]
