Webchick's test profile (7.x-0.1-unstable16) - en to mr translation catalogue (603 entries)

en: list
mr: याद्या

en: Home
mr: स्वगृह

en: Slideshow
mr: चलचित्रे

en: Title
mr: शीर्षक

en: Body
mr: मुख्य

en: Previous
mr: मागील

en: Next
mr: पुढील

en: user
mr: सदस्य

en: Pages
mr: पाने

en: Save configuration
mr: बदल संरक्षीत करा

en: Reset to defaults
mr: मुळरुपात करा

en: enabled
mr: कार्यरत केले

en: enable
mr: समर्थ

en: context
mr: संदर्भ

en: delete
mr: मिटवा

en: Status
mr: वर्तमानस्थिती

en: Administer
mr: व्यवस्थापन

en: Create a new user account.
mr: नवीन सदस्य खाते बनवा

en: Request new password via e-mail.
mr: नवीन संकेताक्षर विरोपाद्वारे मिळावा यासाठी विनंती करा.

en: approve
mr: स्वीकृत

en: E-mail
mr: विरोप (E-mail)

en: Approve
mr: स्वीकार

en: Delete
mr: मिटवा

en: Submit
mr: सुपूर्द करणे

en: Operations
mr: कृती

en: Content
mr: घटक

en: Value
mr: किंमत

en: Username
mr: सदस्यनाम

en: Email address
mr: ईमेल पत्ता

en: content
mr: मजकूर

en: Group
mr: समुह

en: Type
mr: प्रकार

en: Author
mr: लेखक

en: Replies
mr: प्रतिसाद

en: Closed
mr: बंद

en: yes
mr: हो

en: List
mr: यादी

en: closed
mr: बंद

en: Actions
mr: कृती

en: disabled
mr: असमर्थ

en: Confirm
mr: नक्की करा

en: Cancel
mr: रद्द

en: Remove
mr: काढा

en: administrator
mr: व्यवस्थापनकर्ता

en: Description
mr: अधिक माहिती

en: Language
mr: भाषा

en: Read more
mr: अधिक वाचा

en: more
mr: आणखी

en: Enable
mr: समर्थ

en: Disable
mr: असमर्थ

en: Article
mr: लेख

en: Disabled
mr: असमर्थ

en: Enabled
mr: समर्थ

en: Administration
mr: व्यवस्थापन

en: footer
mr: तळ

en: Comments
mr: प्रतिक्रिया

en: More
mr: अधिक

en: not verified
mr: verified= न पडताळणी केलेला

en: Action
mr: कृती

en: On
mr: वर

en: For
mr: च्या साठी

en: new
mr: नविन

en: error
mr: तृटी

en: Yes
mr: हो

en: No
mr: नाही.

en: cron
mr: कोर्ण (Corn)

en: Mercury
mr: पारा

en: Homepage
mr: मुख्यपृष्ठ

en: License
mr: परवाना

en: Home page
mr: मुखपृष्ठ

en: Project
mr: प्रकल्प

en: Categories
mr: केटेगरीज

en: view
mr: दाखवा

en: updated
mr: बदल झाले

en: all
mr: सर्व

en: File information
mr: फाईल ची माहिती

en: File
mr: फाईल

en: Advanced options
mr: प्रगत पर्याय

en: Edit
mr: संपादन

en: Date
mr: दिनांक

en: Size
mr: माप

en: Search
mr: शोध

en: Reset
mr: पुर्ववत

en: Daily
mr: रोज

en: None
mr: काहीच नाही

en: This action cannot be undone.
mr: ही कृती परत घेता येणार नाही.

en: Test
mr: चाचणी

en: Number
mr: अंक

en: Message
mr: संदेश

en: Password
mr: परवलीचा शब्द

en: User edit form
mr: वापरकर्ता संपादन अर्ज

en: User contact form
mr: वापरकर्ता संपर्क अर्ज

en: Weight
mr: मुल्य

en: The configuration options have been saved.
mr: संरचना पर्याय संरक्षीत केले

en: Image
mr: छायाचित्र

en: Center
mr: मध्य

en: Help text
mr: माहिती अक्षर

en: Types
mr: प्रकार

en: Hierarchy
mr: पदक्रम

en: Required
mr: आवश्यक

en: root
mr: मुळ

en: Depth
mr: खोल

en: none
mr: काहीच नाही

en: Category
mr: वर्ग

en: Settings
mr: संरचना

en: Name
mr: नाव

en: edit
mr: संपादन

en: No categories available.
mr: वर्ग उपलब्ध नाही

en: Go to previous page
mr: मागच्या पानावर जा

en: up
mr: वर

en: Go to parent page
mr: वऱच्या पानावर जा

en: Go to next page
mr: पुढच्या पानावर जा

en: Import
mr: आयात

en: Book
mr: पुस्तक

en: Export
mr: निर्यात

en: Back
mr: मागे

en: Preview
mr: पुर्वदृश्य

en: Save
mr: संरक्षीत

en: Help
mr: मदत

en: username
mr: सदस्यनाम

en: False
mr: चूक

en: Font
mr: मुद्रावर्ग

en: Default
mr: मुळस्वरुप

en: Background
mr: पार्श्वभूमी

en: Summary
mr: संक्षेप

en: Update
mr: अपडेट

en: Small
mr: लहान

en: Large
mr: मोठे

en: Sunday
mr: रवीवार

en: Monday
mr: सोमवार

en: Tuesday
mr: मंगळवार

en: Wednesday
mr: बुधवार

en: Thursday
mr: गुरुवार

en: Friday
mr: शुक्रवार

en: Saturday
mr: शनीवार

en: Core
mr: मूळ

en: Time
mr: वेळ

en: Add
mr: समाविष्ट करा

en: View
mr: बघा

en: Length
mr: लांबी

en: Format
mr: रचना

en: Audio
mr: ध्वनी

en: History
mr: इतिहास

en: Path
mr: रस्ता

en: Forum name
mr: चर्चासत्र नाम

en: forum
mr: चर्चा

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
mr: तुम्हाला खात्री आहे की %name हा फोरम मिटवायचाय?

en: Manage
mr: व्यवस्थापन

en: Region
mr: क्षेत्र

en: Display
mr: दाखवा

en: Node type
mr: धाग्याचा प्रकार

en: results
mr: परिणाम

en: search
mr: शोधा

en: never
mr: कधीच नाही

en: The username %name does not exist.
mr: %name हे सदस्य नाम अस्तीत्वात नाही

en: mail
mr: मेल

en: actions
mr: कृती

en: Text
mr: अक्षर

en: Layout
mr: मांडणी

en: read more
mr: अधिक वाचा

en: Preview comment
mr: प्रतिक्रिया पुर्वदृष्य

en: Advanced search
mr: विस्तृत शोध

en: You are not authorized to access this page.
mr: तुम्हाला या पानावर पोहोचण्याची मुभा नाही

en: Upload
mr: अपलोड

en: Picture
mr: चित्र

en: type
mr: प्रकार

en: Database type
mr: डेटाबेसचा प्रकार

en: User
mr: सदस्य

en: action
mr: कृती

en: Error
mr: तृटी

en: Options
mr: विकल्प

en: Contact
mr: संपर्क

en: Created
mr: प्रकाशन

en: Are you sure you want to delete %title?
mr: तुम्हाला खात्री आहे का हे %title मिटवायचा आहे ?

en: Question
mr: प्रश्न

en: Printer-friendly version
mr: मुद्रणसुलभ आवृत्ती

en: Update options
mr: अपडेट पर्याय

en: All
mr: सर्व

en: Active
mr: सक्रिय

en: Last post
mr: शेवटचे प्रकाशन

en: Access denied
mr: प्रवेश प्रतिबंधीत

en: Add content
mr: लिखाण समाविष्ट करा

en: Page
mr: पान

en: 1 hour | @count hours
mr[0]: १ तास
mr[1]: @count तास

en: 1 day | @count days
mr[0]: १ दिवस
mr[1]: @count दिवस

en: Site name
mr: साइट चा नाव

en: php
mr: पीएचपी

en: Drupal
mr: ड्रुपल

en: Never
mr: कधीही नाही

en: Selected
mr: निवडलेले

en: You must enter a category.
mr: तुम्ही केटेगरी देणे गरजेचे आहे

en: Are you sure you want to delete %category?
mr: तुम्हाला खात्री आहे कि तुम्हाला %category मिटवायचा आहे ?

en: Your name
mr: तुमचं नाव

en: Your e-mail address
mr: तुमचा ईमेल पत्ता

en: Send e-mail
mr: ईमेल पाठवा

en: You must enter a valid e-mail address.
mr: तुम्ही योग्य ईमेल पत्ता एंटर करायलाच हवा

en: To
mr: प्रति:

en: Roles
mr: वर्तनमर्यादा

en: Comment
mr: प्रतिक्रिया

en: Hostname
mr: होस्टनेम

en: Published
mr: प्रकाशीत

en: Signature
mr: हस्ताक्षर

en: Filter
mr: गाळणी

en: Location
mr: स्थळ

en: Log message
mr: आवागमन सुचना

en: Poll duration
mr: मतचाचणीचा कालावधी

en: Selection options
mr: निवडीचे पर्याय

en: E-mail address
mr: ई-मेल पत्ता

en: Is less than
mr: च्या पेक्षा कमी

en: Is less than or equal to
mr: च्या पेक्षा कमी किंवा समान

en: Is equal to
mr: समान

en: Is greater than or equal to
mr: च्या पेक्षा जास्त किंवा समान

en: Is greater than
mr: च्या पेक्षा जास्त

en: Is not equal to
mr: च्या पेक्षा समान नाही

en: Vote
mr: मत

en: Original image
mr: मूळ छायाचित्र

en: Normal
mr: साधारण

en: configure
mr: कॊनफ़ीगर

en: %time ago
mr: %time पूर्वी

en: %time left
mr: %time उरला आहे

en: Authored by
mr: लेखक

en: Width
mr: लांबी

en: Height
mr: उंची

en: Maximum
mr: जास्तीतजास्त

en: Line
mr: रेषा

en: Month
mr: महिना

en: Last reply
mr: अंतिम लेखन

en: Unlimited
mr: अमर्यादित

en: State
mr: राज्य

en: Send
mr: पाठवा

en: Enter a valid username.
mr: बरोबर(valid) वापरकर्ता नाव एंटर करा

en: Owner
mr: मालक

en: security
mr: सुरक्षा

en: General
mr: साधारण

en: Method
mr: पद्धत(Method)

en: Namibia
mr: नामिबिया

en: Israel
mr: इस्राईल

en: Iran
mr: ईराण

en: New Zealand
mr: न्यूज़ीलॅंड

en: Tonga
mr: टोंगा

en: Cuba
mr: क्यूबा

en: Brazil
mr: ब्राझील

en: Chile
mr: चिली

en: Japan
mr: जपान

en: Navajo
mr: नवाजो

en: Turkey
mr: टर्की

en: Day
mr: दिवस

en: Thu
mr: गुरुवार

en: January
mr: जानेवारी

en: February
mr: फेब्रुवारी

en: March
mr: मार्च

en: April
mr: एप्रिल

en: May
mr: मे

en: June
mr: जून

en: July
mr: जूलै

en: August
mr: ऑगस्ट

en: September
mr: स्पटेंबर

en: October
mr: ओक्टोंबर

en: November
mr: नोव्हेंबेर

en: December
mr: डिसेंबर

en: Forum
mr: चर्चा

en: Text color
mr: अक्षराचा रंग

en: Navigation
mr: आवागमन

en: Color
mr: रंग

en: access content
mr: लेखन बघा

en: User login
mr: सदस्य आगमन

en: Log in
mr: येण्याची नोंद

en: Jump to the first comment of this posting.
mr: या प्रकाशनाच्या पहिल्या प्रतिक्रियेवर जा.

en: Jump to the first new comment of this posting.
mr: या प्रकाशनाच्या पहिल्या नव्या प्रतिक्रियेवर जा.

en: Add new comment
mr: नवी प्रतिक्रिया द्या

en: Add a new comment to this page.
mr: या पानावर नवी प्रतिक्रिया द्या

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
mr: या लेखाबाबत तुमचे मत द्या

en: Referrer
mr: शिफारसदार

en: Exists
mr: अस्तित्वात

en: 1 vote | @count votes
mr[0]: 1 vote
mr[1]: @count मत

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
mr: @site सध्या दुरुस्तीसाठी बंद आहे. आम्ही लवकरच परत येऊ. आपल्या संयमासाठी(patience) धन्यवाद.

en: Create content
mr: आशय बनवा

en: Save changes
mr: बदल संरक्षित करा

en: Anonymous
mr: अज्ञात

en: Optional
mr: पर्यायी

en: Recent comments
mr: नव्या प्रतिक्रिया

en: Random
mr: अननुक्रमाने

en: Position
mr: स्थान

en: The comment and all its replies have been deleted.
mr: टिप्पणी आणि त्याचे सर्व प्रतिसाद मिटवले गेले.

en: Votes
mr: मते

en: reply
mr: प्रतिसाद

en: You have to specify a valid date.
mr: तुम्ही योग्य दिनांक देणे गरजेचे आहे.

en: 1 new | @count new
mr[0]: १ नवीन
mr[1]: @count नवीन

en: Database username
mr: Database सदस्यनाम

en: Database password
mr: Database संकेताक्षर

en: Database name
mr: डेटाबेसचे नाव

en: Authored on
mr: ला लिहील्या गेले.

en: Arabic
mr: आरेबिक

en: English
mr: इंग्लीश

en: French
mr: फ्रेंच

en: Italian
mr: इटॅलियन

en: Spanish
mr: स्पॅनिश

en: Japanese
mr: जॅपनीज

en: Korean
mr: कोरियन

en: Allowed HTML tags
mr: HTML च्या उपयोगाची अनुमती

en: Sources
mr: स्त्रोत

en: ‹ previous
mr: ‹ मागे

en: next ›
mr: पुढे ›

en: The update has been performed.
mr: अपडेट केल्या गेले

en: View user profile.
mr: सदस्याबद्दल माहिती पहा

en: Upload picture
mr: चित्र अपलोड करा

en: Message:
mr: संदेश:

en: Member for
mr: च्यासाठी सभासद

en: @time ago
mr: @time पुर्वी

en: Select all rows in this table
mr: या टेबल मधील सर्व ओळी निवडा

en: Search results
mr: शोध परिणाम

en: Your search yielded no results
mr: तुमच्या शोधातून कसलेच निष्पण्ण झाले नाही.

en: Please enter some keywords.
mr: कृपया शोधण्यासाठी शब्द लिहा

en: Request new password
mr: नवीन संकेताक्षरासाठी विनंती करा.

en: Deleted
mr: मिटवले गेले

en: Languages
mr: भाषा

en: Topics
mr: विषय

en: Topic
mr: विषय

en: Publishing options
mr: प्रकाशित करण्यासाठीचे पर्याय

en: Feb
mr: फेब्रुवारी

en: Mar
mr: मार्च

en: Apr
mr: एप्रिल

en: Jun
mr: जून

en: Jul
mr: जुलै

en: Aug
mr: ऑगस्ट

en: Sep
mr: सप्टेंबर

en: Oct
mr: ऑक्टोबर

en: Nov
mr: नवेंबर

en: Dec
mr: डिसेंबर

en: Posts
mr: प्रकाशन

en: Choice
mr: पर्याय

en: profile
mr: सदस्य खाते

en: Send yourself a copy.
mr: तुम्हालाच एक प्रत पाठवा

en: Your message has been sent.
mr: तुमचा संदेश पाठवला गेला

en: Create new account
mr: नवीन खाते बनवा

en: The block %name has been removed.
mr: %name block मिटवला.

en: Site information
mr: साइट ची माहिती

en: Blocked
mr: प्रतिबंधीत

en: critical
mr: गुंतागुंतीचे

en: Results
mr: निकाल

en: Older polls
mr: जुन्या मतचाचण्या

en: View the list of polls on this site.
mr: संकेतस्थळावरील मतचाचण्यांची यादी बघा.

en: You must fill in at least two choices.
mr: किमान दोन पर्याय निवडा.

en: open
mr: सुरु

en: Cancel your vote
mr: स्वतःचे मत रद्द करा.

en: View the current poll results.
mr: प्रस्तुत मतचाचणीचे निकाल बघा.

en: Books
mr: पुस्तके

en: Forums
mr: चर्चा

en: The specified passwords do not match.
mr: दिलेला संकेताक्षर जुळत नाही.

en: This topic has been moved
mr: हा विषय येथुन हलवण्यात आलेला आहे.

en: Your vote was recorded.
mr: आपल्या मताची नोंद झाली आहे.

en: Fiji
mr: फिजी

en: Not published
mr: अप्रकाशित

en: Color scheme
mr: रंग संगती

en: details
mr: विस्तृत विवरण

en: Top left
mr: वरील डावे

en: Top right
mr: वरील उजवे

en: Bottom right
mr: खालील उजवे

en: Bottom left
mr: खालील डावे

en: Login attempt failed for %user.
mr: %user ची येण्याची नोंद असफल

en: JPEG quality
mr: JPEG दर्जा

en: Published comments
mr: प्रकाशित प्रतिक्रिया

en: Comment settings
mr: प्रतिक्रिया संरचना

en: Default options
mr: मूळ पर्याय

en: Read only
mr: फक्त वाचण्यासाठीच

en: date
mr: दिनांक

en: The specified date is invalid.
mr: दिलेला दिनांक चुकीचा आहे.

en: Go to first page
mr: प्रथम पानावर जा

en: Go to last page
mr: अंतिम पानावर जा

en: Go to page @number
mr: @number या पानावर जा

en: English name
mr: इंग्रजी नाव

en: Save block
mr: block संरक्षीत करा

en: The block has been created.
mr: block बनवला गेला

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
mr: येथे दिलेली माहिती गोपनीय ठेवल्या जाईल. कुठल्याही परिस्थीत ती सार्वजनिक केल्या जाणार नाही.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
mr: तुमचे हस्ताक्षर प्रत्येक वेळी तुमच्या प्रकाशनाच्या खाली प्रकाशीत होईल.

en: Date - newest first
mr: दिनांक - नविन प्रथम

en: Date - oldest first
mr: दिनांक - जुने प्रथम

en: 1 comment | @count comments
mr[0]: १ प्रतिक्रिया
mr[1]: @count प्रतिक्रिया

en: 1 new comment | @count new comments
mr[0]: १ नवीन प्रतिक्रिया
mr[1]: @count नवीन प्रतिक्रिया

en: @user's picture
mr: @userचे चित्र

en: New forum topics
mr: नवीन चर्चा विषय

en: Page not found
mr: पान सापडले नाही

en: The name %name is already taken.
mr: %name हे सदस्यनाम आधिच घेतल्या गेलेले आहे.

en: info
mr: माहिती

en: « first
mr: « प्रथम

en: last »
mr: अंतिम »

en: No comments available.
mr: टिप्पणी उपलब्ध नाही

en: Error saving user account.
mr: खाते संरक्षित करण्यामध्ये तृटी आली

en: taxonomy
mr: टेक्सोनॊमी

en: - Please choose -
mr: - कृपया निवडा -

en: Enter your keywords
mr: तुम्हाला हवा असलेला शब्द लिहा

en: Rebuild
mr: पुनर्बांधणी

en: Active forum topics
mr: सक्रिय चर्चा विषय

en: Read the latest forum topics.
mr: नवे चर्चा विषय वाचा

en: User activity
mr: सदस्य कृती

en: The user must enter a value.
mr: तुम्हाला येथे माहिती देने गरजेचे आहे.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
mr: सद्स्याने शेवटची कृती केल्यापासून या वेळे पर्यंत त्याला ऒनलाईन समजल्या जाईल.

en: Maximum number of currently online users to display.
mr: ऒनलाईन असलेल्या सदस्यांची सुची कमाल संख्या

en: Book navigation
mr: पुस्तक वाहिणी

en: Add comment
mr: टिप्पणी द्या

en: !a comments per page
mr: !a प्रतिक्रिया प्रत्येक पानावर

en: 1 year | @count years
mr[0]: १ year
mr[1]: @count वर्षे

en: 1 week | @count weeks
mr[0]: १ आठवडा१ दिवस
mr[1]: @count आठवडे

en: 1 min | @count min
mr[0]: १ मिनिट
mr[1]: @count मिनिटे

en: 1 sec | @count sec
mr[0]: १ सेकंद
mr[1]: @count सेकंद

en: Dutch
mr: डच

en: German
mr: जर्मन

en: Greek
mr: ग्रीक

en: Hebrew
mr: हिब्र्यू

en: Hungarian
mr: हंगेरियन

en: Indonesian
mr: इंडोनेशियन

en: Romanian
mr: रोमेनियन

en: Russian
mr: रशियन

en: Slovak
mr: स्लोवाक

en: Swedish
mr: स्वीडिश

en: Turkish
mr: टर्किश

en: The e-mail address %mail is not valid.
mr: दिलेला विरोप %mail योग्य नाही

en: Account
mr: खाते

en: Edit forum
mr: चर्चा संपादीत करा

en: Containing any of the words
mr: या पैकी कुठलाही शब्द

en: Containing the phrase
mr: हे वाक्य

en: Containing none of the words
mr: यापैकी कुठलाही शब्द नको

en: Only of the type(s)
mr: केवळ याच प्रकारात

en: Recently posted
mr: नवीन प्रकाशीत

en: Action %action saved.
mr: %action  ही कृती संग्रहीत केली

en: Unpublish comment
mr: अप्रकाशित प्रतिक्रिया

en: After saving a new comment
mr: नवीन टिप्पणी सौरक्षित केल्यानंतर

en: After deleting a comment
mr: टिप्पणी मिटवल्यानंतर

en: Delete contact
mr: संपर्क मिटवा

en: Lithuanian
mr: लिथुनेनियन

en: Original text
mr: मूळ अक्षर

en: create a new book
mr: नवीन पुस्तक बनवा

en: notice
mr: सूचना

en: The field has been updated.
mr: येथे बदल करण्यात आलेला आहे.

en: edit role
mr: प्रवेशमर्यादा संच संपादन

en: Direction
mr: दिशा

en: Password field is required.
mr: संकेताक्षर क्षेत्र गरजेचे आहे.

en: Somali
mr: सोमाली

en: Komi
mr: कॉमी

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
mr: फक्त JPEG, PNG and GIF या छायाचित्रांची मुभा आहे.

en: Are you sure you want to re-index the site?
mr: तुम्हाला हे संकेतस्थळ पुन्हा अनुक्रमित करायचे आहे. हे नक्की ना?

en: Save and continue
mr: सौरक्षित करा आणि पुढे सुरु करा

en: Admin
mr: व्यवस्थापक

en: If your database is located on a different server, change this.
mr: जर तुमचा database वेगळ्या सेवाकेन्द्रावर असेल, तर बदला.

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
mr: चुकीची कृती केल्या गेली आहे. कृपया व्यवस्थापकांशी संपर्क साधावा.

en: You are not authorized to post comments.
mr: प्रतिक्रिया देण्यासाठी तुम्ही अधिकृत सदस्य नाही

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
mr: ही चर्चा थांबवण्यात आलेली आहे. येथे तुम्ही प्रतिक्रिया देऊ शकत नाही.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
mr: तुम्हाला खात्री आहे का %title हि टिप्पणी मिटवायची आहे ?

en: Publish the selected comments
mr: निवड्लेल्या प्रतिक्रिया प्रकाशित करा

en: Unpublish the selected comments
mr: निवड्लेल्या प्रतिक्रिया अप्रकाशित करा

en: You have to specify a valid author.
mr: तुम्ही योग्य लेखक देणे गरजेचे आहे

en: The name you used belongs to a registered user.
mr: तुम्ही वापरलेलं नाव नोंदणीकृत सदस्याच आहे.

en: The e-mail address you specified is not valid.
mr: तुम्ही दिलेला ईमेल पत्ता योग्य नाही

en: All languages
mr: सर्व भाषा

en: @type %title has been updated.
mr: @type %title संग्रहीत केले

en: Help topics
mr: मदतीचे विषय

en: Are you sure you want to delete the language %name?
mr: तुम्हाला खात्री आहे की तुम्हाला %name ही भाष मिटवाची आहे ?

en: The language %locale has been removed.
mr: %locale ही भाषा मिटवली

en: locale
mr: स्थानीक

en: Currently using !item !version
mr: आत्ता वापरात आहे !item !version

en: Hindi
mr: हिंदी

en: An error has occurred.
mr: तृटी आली आहे.

en: 0 sec
mr: ० सेकंद

en: form
mr: अर्ज

en: Basic options
mr: सामान्य पर्याय

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
mr: सध्याचे संकेताक्षर बदलायचे असल्यास , खालील दोन्ही जागी नवा संकेताक्षर द्या.

en: Current date
mr: आजची तारीख

en: Min
mr: किमान

en: And max
mr: आणि कमाल

en: And
mr: आणि

en: has word
mr: शब्द आहे

en: Contains all words
mr: सर्व शब्द समाविष्ट

en: Poll
mr: कौल

en: Who's new
mr: नविन सदस्य

en: Language name
mr: भाषेचे नाव

en: Edit language
mr: भाषा संपादित करा

en: Contact form
mr: संपर्क अर्ज

en: The requested page could not be found.
mr: विनंती केलेले पान सापडत नाही

en: Requirements problem
mr: आवश्यकतेच्या अडचणी

en: Database configuration
mr: डेटाबेसची संरचना

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
mr: जिथे तुमच्या @drupal ची माहिती साठवली जाईल त्या डेटाबेसचा प्रकार.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
mr: जिथे तुमच्या @drupal ची माहिती साठवली जाईल त्या डेटाबेसचे नाव. @drupal ची स्थापना करण्यापूर्वी हा डेटाबेस तुमच्या सर्व्हर वर अस्तित्वात असणे आवश्यक आहे.

en: Choose language
mr: भाषा निवडा

en: Learn how to install Drupal in other languages
mr: ड्रुपल बाकीच्या भाषांमधून कसे इनस्टॉल करतात ते शिका

en: Site e-mail address
mr: साइट चा ईमेल पत्ता

en: 1 byte | @count bytes
mr[0]: 1 byte
mr[1]: @count बाइट्स

en: Illegal choice %choice in %name element.
mr: चुकीची निवड %choice मधे %name नावाने.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
mr: JPEG चा दर्जा हा ० ते १०० मधला अंकच हवा.

en: Right to left
mr: उजवीकडून डावीकडे

en: Left to right
mr: डावीकडून उजवीकडे

en: Save language
mr: भाषा संरक्षीत करा

en: Language name in English
mr: भाषेचे नाव इंग्रजीमधून

en: The language %language (%code) already exists.
mr: %language (%code) ही भाषा आधीच अस्तित्त्वात आहे.

en: The English language cannot be deleted.
mr: इंग्रजी भाषा मिटवू शकत नाही

en: English (provided by Drupal)
mr: इंग्रजी (ड्रुपलने पुरवलेली)

en: The language %language has been created.
mr: %language ही भाषा बनवली.

en: Starting import
mr: आयात सुरू करत आहे(Starting import)

en: Bihari
mr: बिहारी

en: Bengali
mr: बेंगाली

en: Maldivian
mr: मल्दिविअन

en: Estonian
mr: एसटोनियन

en: Irish
mr: आइरिश

en: Galician
mr: गेलिशियन

en: Gujarati
mr: गुजराती

en: Armenian
mr: आर्मीनियन

en: Herero
mr: हेरेरो

en: Icelandic
mr: आइस्लॅंडिक

en: Javanese
mr: जावेनीस

en: Georgian
mr: जॉर्जियन

en: Kongo
mr: कॉँगो

en: Kazakh
mr: कॅज़ॅक

en: Greenlandic
mr: ग्रीनल्यान्डीक

en: Cambodian
mr: कामबोडियन

en: Kannada
mr: कन्नडा

en: Kanuri
mr: कानुरी

en: Kashmiri
mr: काश्मीरी

en: Kurdish
mr: कुर्दीश

en: Cornish
mr: कॉर्निश

en: Latin
mr: लॅटिन

en: Luganda
mr: लुगांडा

en: Lingala
mr: लिँगला

en: Latvian
mr: लॅट्वियन

en: Malagasy
mr: मलागासी

en: Macedonian
mr: मसेडोनियन

en: Malayalam
mr: मल्याळम

en: Mongolian
mr: मंगोलियन

en: Moldavian
mr: मोल्डेवियन

en: Marathi
mr: मराठी

en: Burmese
mr: बर्मीज़

en: Nepali
mr: नेपाळी

en: Chichewa
mr: चिचेवा

en: Oromo
mr: ऑरोमो

en: Oriya
mr: ओरिया

en: Ossetian
mr: ओस्सेटीयान

en: Portuguese, Portugal
mr: पोर्तुगीज, पोर्तुगाल

en: Portuguese, Brazil
mr: पोर्चुगीज़, ब्राझील

en: Kirundi
mr: किरुंडी

en: Sanskrit
mr: संस्कृत

en: Northern Sami
mr: नॉर्दर्न सामी

en: Sango
mr: संगो

en: Serbo-Croatian
mr: सेर्बो-क्रोवेशियन

en: Sinhala
mr: सिंहला

en: Slovenian
mr: स्लोवीनियन

en: Samoan
mr: सॅमोवन

en: Albanian
mr: अल्बेनियन

en: Serbian
mr: सर्बीयन

en: Siswati
mr: सीस्वाटी

en: Swahili
mr: स्वहीली

en: Tamil
mr: तमिळ

en: Telugu
mr: तेलुगू

en: Thai
mr: थाई

en: Turkmen
mr: तुर्कमेन

en: Setswana
mr: सेत्सवाना

en: Tahitian
mr: टहिटियन

en: Uighur
mr: उघूर

en: Ukrainian
mr: यूक्रेनियन

en: Urdu
mr: उर्दू

en: Uzbek
mr: उझबेक

en: Yiddish
mr: यिडिश

en: Yoruba
mr: यरूबा

en: Zhuang
mr: झुआंग

en: Chinese, Simplified
mr: चाइनिज, सिंप्लिफाइड

en: Chinese, Traditional
mr: चाइनिज, ट्यादिशनल

en: Zulu
mr: झूलु

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
mr: मेल पाठवण्यामध्ये तृटी आली, (कडून %from to %to).

en: Save book pages
mr: पुस्तकाचे पान संरक्षीत करा

en: Updated book %title.
mr: संरक्षीत केलेले पुस्तक %title.

en: book: updated %title.
mr: पुस्तक : संरक्षीत केले  %title.

en: No changes were made
mr: काहीही बदल केले गेले नाहीत

en: No book selected.
mr: कोणताही पुस्तक निवडल नाही

en: Base color
mr: मूळ रंग

en: Delete the selected comments
mr: निवड्लेल्या प्रतिक्रिया मिटवा

en: Personal contact form
mr: खाजगी संपर्क अर्ज

en: View 'page not found' errors (404s).
mr: 'पृष्ठ सापडले नाही त्रुटी ' दाखवा (४०४ स)

en: Paragraph one.
mr: परिच्छेद १

en: Paragraph two.
mr: परिच्छेद २

en: Forum topic
mr: चर्चा विषय

en: language
mr: भाषा

en: Most recent poll
mr: नवे कौल

en: Poll status
mr: कौल स्थिती

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
mr: मतचाचणी बंद झाल्यानंतर त्यावर मतदान करता येणार नाही.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
mr: या कालावधीनंतर मतचाचणी आपोआप बंद होईल.

en: Negative values are not allowed.
mr: ऋणात्मक मुल्याची परवाणगी नाही.

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
mr: आपण कोणताही पर्याय निवडला नसल्याने आपल्या मताची नोंद होऊ शकली नाही.

en: Vote count
mr: मतांची संख्या

en: Polls
mr: मतचाचण्या

en: The specified name is already in use.
mr: दिलेले नाव आधि़च उपयोगात आहे.

en: User list
mr: सदस्यांची यादी

en: Indexing settings
mr: संरचना अनुक्रम

en: Minimum word length to index
mr: अनुक्रमीत करण्यासाठीची किमान अक्षर संख्या

en: Search form
mr: शोध

en: E-mail new password
mr: नवा संकेताक्षर विरोप करा

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
mr: बाकी सगळ्या सुचना तुम्हाला विरोपाद्वारे(ईमेल) पाठवण्यात आल्या आहेत.

en: You must enter a username.
mr: तुम्ही सदस्य नाम देने गरजेचे आहे

en: The username cannot begin with a space.
mr: सदस्यनामाच्या आधी किंवा नंतर मोकळी जागा सोडू नका

en: The username cannot end with a space.
mr: सदस्यनामाच्या आधी किंवा नंतर मोकळी जागा सोडू नका

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
mr: सदस्यनामाच्या मधात खुप मोकळया जागा सोडू नका

en: The username contains an illegal character.
mr: सदस्यनामात प्रतिबंधीत अक्षर आहे, ते बदला.

en: You must enter an e-mail address.
mr: तुमचा विरोप (ईमेल) देने गरजेचे आहे.

en: Who's online
mr: सध्या कोण कोण आलेले आहे?

en: User list length
mr: सदस्य सुची लांबी

en: Check this box to delete your current picture.
mr: तुमचे आताचे चित्र बदलायचे असल्यास हा कप्पा निवडा

en: Administration tools
mr: व्यवस्थापनाची उपकरणे
