Webchick's test profile (7.x-0.1-unstable2) - en to hi translation catalogue (556 entries)

en: Forms
hi: फ़ार्म

en: Home
hi: मुख पृष्ठ

en: User interface
hi: उपयोगकर्ता इंटरफ़ेस

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: enable
hi: सक्षम

en: context
hi: प्रसंग

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Markup
hi: मार्कअप

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: approve
hi: स्वीकृति

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Configure content moderation.
hi: वस्तु को विन्यस्त करें।

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Item
hi: वस्तु

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Development
hi: उद्विकास

en: Groups
hi: समूह

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Replies
hi: जवाब

en: Last Post
hi: अंतिम पोस्ट

en: Closed
hi: बंद

en: yes
hi: हां

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: वर्णन

en: Language
hi: भाषा

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: more
hi: और भी

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Access control
hi: अभिगम नियंत्रण

en: Article
hi: लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Articles
hi: लेख

en: Administration
hi: प्रशासन

en: footer
hi: पादलेख

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: More
hi: अधिक

en: Action
hi: कार्रवाई

en: On
hi: चालू

en: For
hi: के लिए

en: Tags
hi: उपनाम

en: Block title
hi: ब्लॉक का शीर्षक

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Home page
hi: मुख पृष्ठ

en: Version
hi: संस्करण

en: view
hi: देखें

en: all
hi: सभी

en: File
hi: फ़ाइल

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Use count
hi: प्रियोग संख्या

en: default
hi: तयशुदा

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Message
hi: संदेश

en: Block settings
hi: ब्लॉक सेटिंग

en: Comment form
hi: प्रपत्र टिप्पणी

en: User contact form
hi: उपयोगकर्ता संपर्क प्रपत्र

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Admin title
hi: व्यवस्था करने के लिए नाम

en: Types
hi: प्रकार

en: Hierarchy
hi: अनुक्रम

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Depth
hi: गहराई

en: none
hi: कोई नहीं

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Import
hi: आयात करें

en: Book
hi: बुक

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Field
hi: क्षेत्र

en: category
hi: विभाग

en: header
hi: शीर्षलेख

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: username
hi: सदस्यनाम

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Open
hi: खुला

en: Top
hi: ऊपर

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Add new
hi: नया जोड़े

en: Time
hi: समय

en: Views
hi: द्रश्य

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Refresh
hi: रिफ्रेश .

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Placeholder tokens
hi: प्लेसहोल्डर टोकन

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Menu
hi: सूची

en: results
hi: परिणाम

en: search
hi: खोज

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Text
hi: लेख

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: ID
hi: आईडी

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: Upload
hi: अपलोड

en: Picture
hi: चित्र

en: Mail
hi: मेल

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: Find content
hi: सामग्री खोजें

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Email
hi: ईमेल

en: status
hi: स्थिति

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: Contact
hi: संपर्क

en: no
hi: नहीं

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: Are you sure you want to delete %title?
hi: क्या आप सममुच %title मिटाना चाहते हैं?

en: Optional Title
hi: वैकल्पिक शीर्षक

en: Required Title
hi: अनिवार्य शीर्षक

en: No Title
hi: शीर्षक नहीं हैं

en: Allow the user to choose
hi: उपयोगकर्ता को चयनित करने की अनुमति दें

en: Not a valid URL.
hi: एक मान्य यूआरएल नहीं है|

en: Menu item
hi: मेनू आइटम

en: Parent item
hi: मूल जनक वस्तु

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Year
hi: वर्ष

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: CSS class
hi: CSS क्लास

en: Page
hi: पृष्ठ

en: 1 hour | @count hours
hi[0]: @count घंटे

en: 1 day | @count days
hi[0]: एक दिन
hi[1]: @count दिन

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Site slogan
hi: निर्माण - स्थान का नारा

en: php
hi: पी.एच.पी

en: User settings
hi: सदस्य संचालन निर्देश

en: Only site administrators can create new user accounts.
hi: नये प्रयोक्ता खाते केवल साइट-प्रबंधक ही बना सकता है।

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Left sidebar
hi: बांया साइडबार

en: Right sidebar
hi: दांया साइडबार

en: Footer
hi: पादलेख

en: Selected
hi: चुना गया

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Score
hi: स्कोर

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Poll duration
hi: चुनाव की अवधि

en: E-mail address
hi: ई-मेल पता

en: Time zone
hi: समय क्षेत्र

en: Severity
hi: तीव्रता

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Contains
hi: मे हैं

en: Does not contain
hi: शामिल नहीं है

en: Is equal to
hi: बराबर

en: Is greater than or equal to
hi: बड़ा या बराबर

en: Average
hi: औसत

en: Count
hi: गुणांक

en: Mode
hi: प्रकार

en: Normal
hi: सामान्य

en: Warning
hi: चेतावनी

en: active
hi: उपलब्ध

en: Last update
hi: आखरी बार सुधार

en: %time ago
hi: %time पहले

en: Advanced
hi: विकसित

en: Up
hi: ऊपर

en: Performance
hi: (निष्पादन)परफ़ॉर्मेंस

en: This field is required.
hi: यह फील्ड जरूरी है

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Medium
hi: माध्यम

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: help
hi: मदद

en: Month
hi: माह

en: System
hi: प्रणाली

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Current
hi: मौजूदा

en: Address
hi: पता

en: Code
hi: कोड

en: OR
hi: या

en: node
hi: नोड

en: General
hi: सामान्य

en: Cleanup
hi: सफ़ाई

en: Recent posts
hi: हाल के पोस्ट

en: Day
hi: दिन

en: Table
hi: तालिका

en: am
hi: पूर्वान्ह

en: Other
hi: अन्य

en: Text color
hi: पाठ रंग

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Basic
hi: सामान्य

en: List type
hi: सूची प्रकार

en: Role
hi: भूमिका

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Referrer
hi: अनुरोधक

en: Exists
hi: मौजूद

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
hi: @site वर्तमान मे निर्माणधीन है। हम जल्द ही लौटेंगे। आपके धैर्य के लिए धन्यवाद।

en: Both
hi: दोनों

en: Create content
hi: साहित्य बनाएँ

en: Argument
hi: तर्क

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: <All>
hi: <सभी>

en: Existing Views
hi: मौजूदा द्रश्य

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Order
hi: क्रम

en: Views RSS
hi: द्रश्य RSS

en: Views UI
hi: द्रश्य UI

en: Recent comments
hi: हाल के कमेन्ट

en: Position
hi: स्थान

en: IP Address
hi: IP पता

en: Pattern
hi: नमूना

en: Preformatted
hi: पूर्वनिर्धारित स्वरूप

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: )
hi: }

en: Term description
hi: टर्म विवरण

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Operation
hi: काम

en: reply
hi: जवाब दें

en: with comments
hi: टिप्पणी के साथ

en: without comments
hi: बिना टिप्पणी के

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Full
hi: पूरा

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: American Samoa
hi: अमेरिकी सामोआ

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Attachments
hi: संलग्नी

en: Undefined
hi: अपरिभाषित

en: minute
hi: मिनट

en: Show
hi: दिखाये

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hi: एक पॄष्ठ प्रति पंक्ति ड्रूपल पथों के रुप में डालें। '*' वर्ण एक वाईल्डकार्ड है। ब्लौग पॄष्ठ के लिये %blog और प्रत्येक व्यक्तिगत ब्लौग के लिये %blog-wildcard पथों के उदहरण है। %front मुख्य पृष्ठ है।

en: Edit term
hi: पद बदलें

en: The update has been performed.
hi: सुधार किया गया है।

en: Titles only
hi: सिर्फ शीर्षक

en: Display all menu items
hi: सभी मेनू आइटम प्रदर्शित करें

en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: Member for
hi: के लिये सदस्य

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Your search yielded no results
hi: आपकी खोज में कोई परिणाम नहीं मिले

en: Front page
hi: मुखपृष्ठ

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Deleted
hi: मिटाया गया

en: Topic
hi: विषय

en: Publishing options
hi: प्रकाशन विकल्प

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Configure block
hi: ब्लॉक को विन्यस्त करें

en: hour
hi: घंटा

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Second
hi: सेकंड

en: None.
hi: कोई नहीं

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Negate
hi: नकारना

en: Greater than
hi: से अधिक

en: Less than
hi: से कम

en: any
hi: कोई भी

en: Log out
hi: लॉगआउट

en: Site information
hi: साइट जानकारी

en: Blocked
hi: बंद

en: Results
hi: परिणाम

en: open
hi: खुला

en: Forums
hi: मंच(फोरम्स)

en: view revisions
hi: किए  गए सुधारण दिखायें

en: !date by !username
hi: !date द्वारा !username

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: Revision
hi: संशोधन

en: current revision
hi: मौजूदा सुधारण

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: 200 characters
hi: २०० अक्षर

en: 400 characters
hi: ४०० अक्षर

en: 600 characters
hi: ६०० अक्षर

en: 800 characters
hi: ८०० अक्षर

en: 1000 characters
hi: १००० अक्षर

en: 1200 characters
hi: १२०० अक्षर

en: 1400 characters
hi: १४०० अक्षर

en: 1600 characters
hi: १६०० अक्षर

en: 1800 characters
hi: १८०० अक्षर

en: 2000 characters
hi: २००० अक्षर

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: Menu settings
hi: मेनू सेटिंग

en: Color scheme
hi: रंग योजना

en: Unformatted
hi: असंरूपित

en: New comments
hi: नई टिप्पणी

en: Relationship
hi: संबंध

en: image
hi: छवि

en: Oldest first
hi: पहले सबसे पुराना

en: Delete action
hi: क्रिया मिटाएँ

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: comment
hi: कमेन्ट

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: !name field is required.
hi: !name फील्ड जरुरी है

en: Sticky
hi: मुख्य

en: Default options
hi: तयशुदा विकल्प

en: date
hi: तिथि

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: Apply
hi: लागू करें

en: Enter the terms you wish to search for.
hi: आप जिसकी खोज करना चाहते हैं वह शब्द दर्ज करें .

en: PHP Code
hi: पीएचपी कोड

en: The block has been created.
hi: ब्लॉक का सृजन हो चुका है।

en: Menus
hi: मेनू

en: @min and @max
hi: @min और @max

en: Default time zone
hi: डिफ़ॉल्ट समय क्षेत्र

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: Unpublish
hi: अप्रकाशित करें

en: Permission
hi: अनुमति

en: Grid
hi: ढांचा

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Date - newest first
hi: तिथि - नवीनतम प‌ह‌ले

en: Date - oldest first
hi: तिथि - पुराना प‌ह‌ले

en: Menu link title
hi: मेनू लिंक शीर्षक

en: There was an error saving the menu link.
hi: मेनू लिंक को संग्रहित / बचाया नहीं जा सका

en: Menu name
hi: मेनू नाम

en: Hot topic threshold
hi: गरम विषय की सीमा

en: Topics per page
hi: प्रति पृष्ठ पर विषय

en: Posts - most active first
hi: पोस्टस - सबसे पहले सक्रिय

en: Posts - least active first
hi: पोस्टस - सबसे पहले निष्क्रिय

en: KB
hi: किलो बाईट

en: Space
hi: जगह

en: Language neutral
hi: भाषा निष्पक्ष

en: <Any>
hi: <कोईभी>

en: Loading
hi: लोड हो रहा है

en: The directory %directory does not exist.
hi: निर्देशिका %directory अस्तितव में नही है|

en: The directory %directory is not writable
hi: डायरेक्ट्री %directory लेखने योग्य नही है

en: Rearrange
hi: पुनर्व्यवस्थित करें

en: 1 user | @count users
hi[0]: १ प्रयोक्ता
hi[1]: @count प्रयोक्तायें

en: empty
hi: खाली

en: All types
hi: सभी प्रकार

en: Aggregator
hi: ऐग्रिगेटर

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
hi: यू आर एल %url अमान्य है। कृपया एक पूरी तरह से परिमित यू आर एल, जैसे http://www.example.com/feed.xml दर्ज करें।

en: Context
hi: संदर्भ

en: Book navigation
hi: बुक संचालन

en: !a comments per page
hi: !a कमेन्ट प्रति पृष्ठ

en: Identifier
hi: पहचान

en: 1 year | @count years
hi[0]: १ वर्ष
hi[1]: @count वर्ष

en: 1 week | @count weeks
hi[0]: एक सप्ताह
hi[1]: @count सप्ताह

en: 1 min | @count min
hi[0]: एक मिनट
hi[1]: @count मिनट

en: 1 sec | @count sec
hi[0]: एक सेकंड
hi[1]: @count सेकंड

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Default order
hi: तयशुदा क्रम

en: Number of views
hi: कितनी बार पढा गया

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
hi: चयनित %file अपलोड नहीं किया जा सकती, क्योंकि गंतव्य %directory ठीक से कॉन्फ़िगर नहीं की गई है|

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
hi: चयनित %file फ़ाइल की प्रतिलिपि नहीं बनाई जा सकी, क्योंकि उस नाम से कोई फ़ाइल मौजूद नहीं हैं| कृपया जाँच लें कि आपने सहीफ़ाइल नाम की आपूर्ति की हैं!

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
hi: चुनी गयी फाइल %file कॉपी नहीं की जा सकी क्यूंकि उसी नाम से एक फाइल पहले से मौजूद है.

en: The selected file %file could not be copied.
hi: चयनित फाइल %file कॉपी नहीं किया जा सकी

en: The removal of the original file %file has failed.
hi: मूल फ़ाइल (%file) को हटाने में नाकाम रहा

en: Default picture
hi: सामान्य चित्र

en: sort by @s
hi: @s के आधार पर छाँटें

en: and
hi: और

en: After saving a new comment
hi: नवीन कमेन्ट के सहेजे जाने के उपरांत

en: After deleting a comment
hi: कमेन्ट के हटाये जाने के उपरांत

en: After deleting a term
hi: एक शब्द को हटाने के बाद

en: Optional URL
hi: वैकल्पिक यूआरएल

en: Add @type
hi: @type जोड़ें

en: Author's website
hi: लेखक की वेबसाइट

en: Newest first
hi: पहले सबसे नया

en: Time ago
hi: पहले समय

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Acronym
hi: परिवर्णी शब्द

en: 1 month | @count months
hi[0]: १ महिना
hi[1]: @count महिना

en: Save order
hi: क्रम सुरक्षित करें

en: Run cron
hi: क्रॉन चलाएँ

en: Run updates
hi: अद्यतन (अपडेट) चलायें

en: No developer modules are enabled.
hi: विकासकर्ता उपागम  सक्षम नहीं किया गया  हैं|

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Boolean
hi: बूलियन

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
hi: अमान्य विकल्प पाया गया है। कृपया साइट प्रशासक से संपर्क करें।

en: Illegal choice %choice in !name element.
hi: !name मूल में एक अवैध चयन %choice पाया गया हॆ

en: Decimal point
hi: दशमलव बिंदु

en: Permanent
hi: स्थाई

en: Temporary
hi: अस्थाई

en: Book outline
hi: पुस्तक(बुक) रूपरेखा

en: Is one of
hi: में से एक है

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
hi: पहुँच निर्दिष्ट अनुमति स्ट्रिंग के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Comma
hi: अल्पविराम

en: MIME type
hi: माइम प्रकार

en: Ends with
hi: साथ समाप्त होता है

en: Posted in
hi: में प्रकाशित किया गया था

en: The size of the file.
hi: फ़ाइल का आकार.

en: Theme registry
hi: थीम रजिस्ट्री

en: Multilingual support
hi: बहुभाषी समर्थन

en: Main menu
hi: मुख्य मेनू

en: Not Approved
hi: स्वीकृत नहीं

en: After saving new content
hi: विषय-वस्तु के सहेजे जाने के उपरांत

en: Numeric
hi: संख्यकिक

en: form
hi: प्रपत्र

en: Basic options
hi: बुनियादी(प्रारंभिक) विकल्प

en: Abbreviation
hi: संक्षिप्तीकरण

en: Inserted
hi: अन्तर्निविष्ट

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: has word
hi: शब्द है

en: Contains all words
hi: सभी शब्द उपस्थित

en: begins
hi: शुरू होता है

en: View name
hi: द्रश्य नाम

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
hi: लॉक टूट गया है और आप अब इस दृश्य संपादित कर सकते हैं.

en: Invalid
hi: गलत

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
hi: पहुँच निर्दिष्ट भूमिकाओं में से किसी के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Time-based
hi: समय आधारित

en: Poll
hi: मत

en: contact
hi: संपर्क

en: Contact %user
hi: %user से संपर्क करें

en: No language
hi: कोई भाषा नहीं

en: Show None
hi: कुछ भी न दिखाएँ

en: Display score
hi: अंक दिखाएँ

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: None defined
hi: कोई घोषित नहीं

en: @current of @max
hi: @max में से @current

en: Administration menu
hi: प्रशासन आहारिका (मेन्यू)

en: Language settings
hi: भाषा सेटिंग

en: - All -
hi: -सभी-

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Contact form
hi: संपर्क फारम

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
hi: स्वचालित पंजीकरण और नया पासवर्ड अनुरोध के दौरान भेजे गए ईमेल, और अन्य सूचनाएं में पता. (आपकी साइट के डोमेन में समाप्त पते का उपयोग करें इससे आप इस ईमेल को स्पैम ईमेल के रूप में flag होने से रोकेंगे.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
hi: !name %max वर्णों से अधिक लंबा नहीं हो सकता है, लेकिन वर्तमान में यह %length लंबा है |

en: Illegal choice %choice in %name element.
hi: %name तत्व मे %choice अमान्य विकल्प है।

en: Ampersand
hi: ऐंपरसेंड

en: Default number of forum topics displayed per page.
hi: प्रति पृष्ठ प्रदर्शित मंच(फोरम) विषयों की संख्या.

en: Default display order for topics.
hi: डिफ़ॉल्ट, विषयों के लिए प्रदर्शन का क्रम.

en: Number of posts on main page
hi: मुख्य पृष्ठ पर प्रविष्टीयों की संख्या

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
hi: संशोधनों से आप एक पोस्ट के एकाधिक संस्करणों के बीच मतभेदों का पता लगा सकते हैं.

en: Polls
hi: चुनाव

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Content translation
hi: अंतर्वस्तु अनुवाद

en: Picture support
hi: चित्र सुविधा

en: Unable to create
hi: बनाने में असमर्थ

en: No info
hi: कोई जानकारी उपलब्ध नहीं

en: Optional features
hi: वैकल्पिक सुविधाएं

en: A panel layout broken up into rows and columns.
hi: एक पैनल लेआउट पंक्तियों और स्तंभों में टूट गया.

en: Flush all caches
hi: सभी कैश निकलवाने

en: manage fields
hi: फ़ील्ड्स का प्रबंधन

en: Library
hi: लाइब्रेरी

en: Hello <strong>@username</strong>
hi: अभिवादन <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
hi: दिखाएँ शॉर्टकट

en: Structure
hi: ढांचा

en: @argument title
hi: @argument शीर्षक

en: Does not start with
hi: के साथ शुरू नहीं होता है

en: Does not end with
hi: के साथ समाप्त नहीं होता

en: Libraries
hi: लाइब्रेरीज़

en: Secondary menu
hi: द्वितीयक उपागम

en: Term count
hi: टर्म गिनती

en: (active tab)
hi: (सक्रिय टैब)

en: manage display
hi: प्रदर्शन का प्रबंधन

en: Validate URL
hi: यूआरएल मान्य करें

en: Image style
hi: छवि शैली

en: Group @group
hi: समूह @group

en: Input required
hi: आवश्यक इनपुट

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
hi: स्पेस या अल्पविराम से एक्सटेंशन को अलग करे अग्रणी डॉट का उपयोग ना करे .

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
hi: उपलब्ध चर (variables) हैं:[site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
hi: कोई (मूल छवि) नहीं

en: Class registry
hi: कक्षा रजिस्ट्री

en: Shown when hovering over the menu link.
hi: मेनू लिंक पर मँडराते दौरान दिखाया जाता है.

en: Administrative overlay
hi: प्रशासनिक उपरिशायी

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
hi: फ़ाइल अपलोड निर्देशिका में उपनिर्देशिका जहां चित्र संग्रहित किया जाएगा.

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Fixed value
hi: निर्धारित मूल्य

en: No results behavior
hi: कोई परिणाम व्यवहार नहीं

[ctx: Sort order]
en: Default sort
hi: डिफॉल्ट क्रम

[ctx: Sort order]
en: Date
hi: दिनांक

[ctx: Sort order]
en: Numerical
hi: संख्यात्मक

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
hi: वर्णानुक्रमक

en: Automatically update preview on changes
hi: स्वत: परिवर्तन पर पूर्वावलोकन अद्यतन

en: Show information and statistics about the view during live preview
hi: लाइव पूर्वावलोकन के दौरान दृश्य के बारे में जानकारी और आँकड़े दिखाएँ

en: Above the preview
hi: preview ऊपर

en: Below the preview
hi: preview नीचे

en: Show the SQL query
hi: SQL क्वेरी दिखाएँ

en: Show performance statistics
hi: प्रदर्शन आँकड़े दिखाएँ

[ctx: data_types]
en: List
hi: सूची
    के संदर्भ में: data_types

[ctx: data_types]
en: list
hi: सूची
    के संदर्भ में: data_types

en: Max length of title field
hi: शीर्षक क्षेत्र की अधिकतम लंबाई

en: -Select-
hi: -चुने-

en: Date in the form of CCYYMMDD.
hi: दिनांक CCYYMMDD के रूप में

en: Date in the form of YYYYMM.
hi: दिनांक YYYYMM के रूप में

en: Date in the form of YYYY.
hi: दिनांक YYYY के रूप में

en: Date in the form of MM (01 - 12).
hi: दिनांक MM(01-12) के रूप में

en: Date in the form of DD (01 - 31).
hi: दिनांक DD (01-31) के रूप में

en: Date in the form of WW (01 - 53).
hi: दिनांक WW(01-53) के रूप में

en: Result summary
hi: परिणाम सारांश
