Webchick's test profile (7.x-0.1-unstable3) - en to fr translation catalogue (6548 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Home
fr: Accueil

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Reset to defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: enable
fr: activer

en: context
fr: contexte

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: Statut

en: Markup
fr: Balisage

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: approve
fr: approuver

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Configure content moderation.
fr: Configurer la modération de contenu.

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Item
fr: Élément

en: Private
fr: Privé

en: content
fr: contenu

en: Development
fr: Développement

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Replies
fr: Réponses

en: Last Post
fr: Dernière contribution

en: Closed
fr: Fermé

en: yes
fr: oui

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Read more
fr: Lire la suite

en: more
fr: plus

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Access control
fr: Contrôle d'accès

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: footer
fr: pied de page

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: On
fr: Activé

en: For
fr: Pour

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Node type settings
fr: Les paramètres de type de contenu

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Home page
fr: Page d'accueil

en: Download
fr: Téléchargement

en: Go
fr: Allez

en: core
fr: Noyau

en: view
fr: voir

en: all
fr: tout

en: File
fr: Fichier

en: Tag
fr: Étiquette

en: File path
fr: Chemin du fichier

en: Login
fr: Identifiant

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: default
fr: défaut

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Number
fr: Nombre

en: Block settings
fr: Paramètres du bloc

en: Comment form
fr: Formulaire de commentaire

en: User edit form
fr: Formulaire de modification d'utilisateur

en: User contact form
fr: Formulaire de contact de l'utilisateur

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Admin title
fr: Titre pour l'administration

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Required
fr: Requis

en: Depth
fr: Profondeur

en: none
fr: aucun(e)

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Book
fr: Livre

en: Export
fr: Exporter

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: settings
fr: paramètres

en: Back
fr: Précédent

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Field
fr: Champ

en: category
fr: la catégorie

en: header
fr: en-tête

en: Label
fr: Étiquette

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: username
fr: nom d'utilisateur

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Font
fr: Police

en: Default
fr: Par défaut

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Summary
fr: Résumé

en: Download PDF
fr: Télécharger le PDF

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Open
fr: Ouvert

en: Top
fr: Haut

en: Link Target
fr: Cible du Lien

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Core
fr: Cœur

en: Icon
fr: Icône

en: Add new
fr: Ajouter nouveau

en: Schedule
fr: Planning

en: Time
fr: Heure

en: Views
fr: Vues

en: Access
fr: Accès

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Length
fr: Longueur

en: Path
fr: Chemin

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Manage
fr: Gérer

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Region
fr: Région

en: key
fr: clé

en: Anchor
fr: Ancre

en: Placeholder tokens
fr: Jetons de substitution

en: Display
fr: Affichage

en: Node type
fr: Type de nœud

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: results
fr: résultats

en: search
fr: rechercher

en: Teaser
fr: Accroche

en: Event
fr: Évènement

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Text
fr: Texte

en: Theme
fr: Thème

en: Layout
fr: Affichage

en: Display mode
fr: Mode d'affichage

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Component
fr: Composant

en: Unassigned
fr: Non assigné

en: Components
fr: Composants

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Attachment
fr: Fichier attaché

en: States
fr: États

en: Upload
fr: Transférer

en: Picture
fr: Image

en: Titles
fr: Titres

en: Paths
fr: Chemins

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
fr: Les ébauches de jetons suivantes peuvent être utilisées à la fois dans les chemins et dans les titres. Lorsqu'elles sont utilisées dans un chemin ou un titre, elles seront remplacées par les valeurs appropriées.

en: Mail
fr: Courriel

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: Find content
fr: Rechercher des contenus

en: Promoted
fr: Promu

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: Check
fr: Vérifier

en: Files
fr: Fichiers

en: status
fr: statut

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Error
fr: Erreur

en: no
fr: non

en: Created
fr: Créé(e)

en: Node
fr: Nœud

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Data type
fr: Type de données

en: Separator
fr: Séparateur

en: Exclude
fr: Exclure

en: Node edit form
fr: Formulaire de modification du nœud

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ?

en: Node add form
fr: Formulaire d'ajout de nœud

en: Optional Title
fr: Titre Optionnel

en: Required Title
fr: Titre Obligatoire

en: No Title
fr: Aucun Titre

en: Link Title
fr: Titre du Lien

en: URL Display Cutoff
fr: Coupure de l'Affichage de l'URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
fr: Si l'utilisateur n'indique pas de titre pour ce lien, l'URL sera utilisée comme titre. Quand le lien doit-t-il être coupé et terminé par une ellipse (&hellip;) ? Laisser vide pour aucune limite.

en: Default (no target attribute)
fr: Par Défaut (aucun attribut de cible)

en: Open link in window root
fr: Ouvrir le lien dans la fenêtre courante

en: Open link in new window
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Allow the user to choose
fr: Autoriser l'utilisateur à choisir

en: Additional CSS Class
fr: Classe CSS additionnelle

en: Not a valid URL.
fr: Cette URL n'est pas valide.

en: Titles are required for all links.
fr: Les titres sont obligatoires pour tous les liens.

en: Open URL in a New Window
fr: Ouvril l'URL dans une Nouvelle Fenêtre

en: Defines simple link field types.
fr: Définit les types de champs "lien simple".

en: term
fr: terme

en: Menu item
fr: Élément de menu

en: The name of the menu.
fr: Le nom du menu.

en: Parent item
fr: Élément parent

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fr: Facultatif. Dans le menu, les éléments au poids plus élevé seront positionnés vers le bas et les éléments au poids plus faible seront positionnés plus haut.

en: Menu Block
fr: Bloc de menu

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: All
fr: Tout

en: hours
fr: heures

en: days
fr: jours

en: Access log
fr: Journal d'accès

en: Active
fr: Actif

en: Submit @name
fr: Soumettre @name

en: Submitted
fr: Soumis

en: Year
fr: Année

en: Date format
fr: Format de date

en: Panel title
fr: Titre du panneau

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Page title
fr: Titre de page

en: CSS ID
fr: Identifiant (ID) de la CSS

en: The CSS ID to apply to this page
fr: L'identifiant (ID) CSS à appliquer à cette page

en: panels
fr: panneaux

en: Block
fr: Bloc

en: Override title
fr: Supplanter le titre

en: CSS class
fr: Classe CSS

en: Display links
fr: Afficher les liens

en: Pager ID
fr: ID de la pagination

en: View arguments
fr: Arguments de la vue

en: Override URL
fr: Surcharger l'URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
fr: Si ceci est défini, surcharger l'URL de la vue ; ce qui peut être pratique pour la définir à l'URL de la vue

en: Three column 25/50/25
fr: Trois colonnes 25/50/25

en: Left side
fr: Côté gauche

en: Middle column
fr: Colonne du milieu

en: Right side
fr: Côté droit

en: Three column 25/50/25 stacked
fr: Trois colonnes 25/50/25 empilées

en: Bottom
fr: Bas

en: Three column 33/34/33
fr: Trois colonnes 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
fr: Trois colonnes 33/34/33 empilées

en: Two column
fr: Deux colonnes

en: Two column stacked
fr: Deux colonnes empilées

en: 1 hour | @count hours
fr[0]: @count heure
fr[1]: @count heures

en: 1 day | @count days
fr[0]: @count jour
fr[1]: @count jours

en: Node links
fr: Liens de nœuds

en: Taxonomy terms
fr: Termes de taxonomie

en: User picture
fr: Image de l'utilisateur

en: Submission information
fr: Informations sur la soumission

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Site name
fr: Nom du site

en: Site slogan
fr: Slogan du site

en: Node types
fr: Types de nœuds

en: User settings
fr: Paramètres des utilisateurs

en: Public registrations
fr: Créations de comptes par les visiteurs

en: Only site administrators can create new user accounts.
fr: Seuls les administrateurs du site peuvent créer de nouveaux comptes.

en: Added
fr: Ajouté

en: Off
fr: Désactivé

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Your changes have been saved.
fr: Vos modifications ont été enregistrées.

en: Header
fr: Entête

en: Left sidebar
fr: Barre latérale gauche

en: Right sidebar
fr: Barre latérale droite

en: Footer
fr: Pied de page

en: Inline
fr: Sur la même ligne

en: Input filters
fr: Filtres de saisie

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: To
fr: À

en: From
fr: De

en: Aggregator category
fr: Catégorie d'agrégateur

en: Aggregator feed
fr: Flux d'agrégateur

en: Feed description
fr: Description du flux

en: Aggregator item
fr: Élément d'agrégateur

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de révision

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment ID
fr: Identifiant (ID) du commentaire

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Revisions
fr: Révisions

en: Log message
fr: Message de journal

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: Poll duration
fr: Durée du sondage

en: Poll votes
fr: Votes de sondage

en: Session ID
fr: Identifiant de session

en: Variable name
fr: Nom de la variable

en: File ID
fr: Identifiant (ID) de fichier

en: File name
fr: Nom du fichier

en: File size
fr: Taille du fichier

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Vocabulary ID
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire

en: Term
fr: Terme

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: Term name
fr: Nom du terme

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Last login
fr: Dernière connexion

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Message type
fr: Type de message

en: Severity
fr: Importance

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Field type
fr: Type de champ

en: Fields
fr: Champs

en: Contains
fr: Contient

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Average
fr: Moyenne

en: Count
fr: Décompte

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Add action
fr: Ajouter une action

en: Watchdog
fr: Surveillance

en: Warning
fr: Avertissement

en: active
fr: actif(s)

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Advanced
fr: Avancé

en: Sort order
fr: Ordre de tri

en: Up
fr: Haut

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: Textfield
fr: Champ texte

en: Display options
fr: Options d'affichage

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Medium
fr: Moyen

en: Media
fr: Média

en: Sortable
fr: Classable

en: Plain text
fr: Texte brut

en: help
fr: aide

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Month
fr: Mois

en: Load
fr: Charger

en: System
fr: Système

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Current
fr: Actuel

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Terms
fr: Termes

en: Serial
fr: Séquentiel

en: Owner
fr: Propriétaire

en: By
fr: Par

en: OR
fr: OU (OR)

en: node
fr: nœud

en: General
fr: Général

en: Directory
fr: Répertoire

en: Cleanup
fr: Nettoyer

en: Border
fr: Bordure

en: Advertisement
fr: Publicité

en: Method
fr: Méthode

en: Recent posts
fr: Dernières contributions

en: Recent posts for %1
fr: Posts récents pour %1

en: Day
fr: Jour

en: Table
fr: Tableau

en: here
fr: ici

en: Now
fr: Maintenant

en: All views
fr: Toutes les vues

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
fr: Gabarit de chemin par défaut (appliqué à tout vocabulaire ci-dessous dont le motif est vide)

en: Pattern for all %vocab-name paths
fr: Modèle de chemin pour le vocabulaire %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
fr: Motif pour les forums et leurs conteneurs

en: Pattern for user account page paths
fr: Modèle pour les comptes utilisateurs

en: Pattern for blog page paths
fr: Motifs de chemins pour les pages de blogs

en: Verbose
fr: Mode verbeux

en: Display alias changes (except during bulk updates).
fr: Afficher les changements d'alias (sauf durant les mises à jour en lot).

en: Replace by separator
fr: Remplacer par le séparateur

en: Maximum alias length
fr: Longueur maximale d'un alias

en: Maximum component length
fr: Longueur maximale d'un composant

en: Update action
fr: Action de mise à jour

en: Strings to Remove
fr: Chaînes (de caractères) à retirer

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
fr: Offre un mécanisme permettant aux modules de générer automatiquement un alias lié au contenu qu'ils gèrent.

en: Other
fr: Autre

en: Align
fr: Aligner

en: Loop
fr: Boucle

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Basic
fr: Basique

en: Link URL
fr: Url du Lien

en: File type
fr: Type de fichier

en: access content
fr: accéder au contenu

en: List type
fr: Type de liste

en: Role
fr: Rôle

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Padding
fr: Remplissage

en: Link text
fr: Texte du lien

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Case
fr: Casse

en: External
fr: Externe

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Referrer
fr: Référent

en: Exists
fr: Présent

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fr: @site est en cours de maintenance. Nous serons de retour très bientôt. Merci de votre patience.

en: Default front page
fr: Page d'accueil par défaut

en: Both
fr: Les deux

en: Last
fr: Dernier

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Create content
fr: Créer un contenu

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Smiley
fr: Emoticone (Smiley)

en: Install
fr: Installer

en: <All>
fr: --Tout--

en: Edit view
fr: Modifier la vue

en: Clone
fr: Cloner

en: Administer views
fr: Administrer les vues

en: Existing Views
fr: Vues existantes

en: Default Views
fr: Vues par défaut

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Normal menu item
fr: Élément de menu normal

en: Down
fr: Bas

en: Handler
fr: Gestionnaire

en: Wildcard
fr: Joker

en: Operator
fr: Opérateur

en: Filters
fr: Filtres

en: Optional
fr: Facultatif

en: Exposed Filters
fr: Filtres exposés

en: Order
fr: Ordre

en: Add criteria
fr: Ajouter des critères

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom de la vue ne peut contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas (_).

en: Recent comments
fr: Commentaires récents

en: Node: ID
fr: Nœud : identifiant (ID)

en: Random
fr: Au hasard

en: Uncategorized
fr: Non catégorisé

en: Plain
fr: Brut

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Pattern
fr: Motif

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Template
fr: Gabarit

en: Last checked
fr: Vérifié pour la dernière fois

en: Node template
fr: Gabarit du nœud

en: Basic setup
fr: Configuration basique

en: Allow users to choose default
fr: Autoriser les utilisateurs à choisir leur réglage par défaut

en: false
fr: faux

en: true
fr: vrai

en: Buttons and plugins
fr: Boutons et plugins

en: Editor appearance
fr: Apparence de l'éditeur

en: Toolbar location
fr: Emplacement de la barre d'outils

en: Path location
fr: Chemin

en: Enable resizing button
fr: Activer le bouton de redimensionnement

en: Block formats
fr: Formats des blocs

en: Cleanup and output
fr: Nettoyer et afficher

en: Verify HTML
fr: Vérifier le HTML

en: Preformatted
fr: Texte préformaté

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
fr: Convertir les balises &lt;font&gt; en styles

en: Remove linebreaks
fr: Supprimer les sauts de ligne

en: Apply source formatting
fr: Appliquer le formatage de la source

en: Editor CSS
fr: CSS de l'éditeur

en: CSS path
fr: Chemin de la CSS

en: CSS classes
fr: Classes CSS

en: Profile
fr: Profil

en: text
fr: texte

en: Term description
fr: Description du terme

en: Child terms
fr: Termes enfants

en: fields
fr: champs

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Flag
fr: Signaler un contenu

en: User flag
fr: Marqueur utilisateur

en: Operation
fr: Opération

en: reply
fr: répondre

en: Property
fr: Propriété

en: Threshold
fr: Seuil

en: Word count
fr: Nombre de mots

en: Weeks
fr: Semaines

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Collapsible
fr: Repliable

en: Protocol
fr: Protocole

en: with comments
fr: avec commentaires

en: without comments
fr: sans commentaires

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: comments
fr: commentaires

en: Full
fr: Complet

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Palau
fr: Palaos

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Virgin Islands
fr: Îles Vierges

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Hidden
fr: Caché

en: Some
fr: Plusieurs

en: Attachments
fr: Fichiers attachés

en: Approved
fr: Approuvé

en: create
fr: créer

en: Root
fr: Racine

en: Undefined
fr: Indéfini

en: seconds
fr: secondes

en: Show
fr: Afficher

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Saisissez une page par ligne sous la forme de chemins Drupal. Le caractère '*' est un joker. Saisissez par exemple %blog pour la page des blogs et %blog-wildcard pour chaque blog personnel. %front est la page d'accueil.

en: Other queries
fr: Autres requêtes

en: Link to node
fr: Lien vers le nœud

en: Timer
fr: Chronomètre

en: Change
fr: Modifier

en: in
fr: dans

en: Edit term
fr: Modifier le terme

en: Tokens
fr: Jetons (tokens)

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Switch
fr: Changer

en: Countries
fr: Pays

en: Feeds
fr: Flux

en: ago
fr: il y a

en: Clear
fr: Effacer

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: Node title
fr: Titre du nœud

en: Node body
fr: Corps du nœud

en: update
fr: mettre à jour

en: Titles only
fr: Titres seulement

en: Full text
fr: Texte entier

en: Feed settings
fr: Paramètres de flux

en: Display all menu items
fr: Afficher tous les éléments de menu

en: Add new group
fr: Ajouter un nouveau groupe

en: Undo
fr: Annuler

en: Member for
fr: Membre depuis

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
fr: Les visiteurs peuvent créer leur propre compte sans approbation de l'administrateur.

en: unlimited
fr: illimité

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Display name
fr: Nom de l'affichage

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Replace
fr: Remplacer

en: Topic
fr: Sujet

en: Allowed values list
fr: Liste des valeurs autorisées

en: Activity
fr: Activité

en: Add file
fr: Ajouter un fichier

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle révision

en: First
fr: Premier

en: Middle
fr: Milieu

en: Query
fr: Requête

en: Moderate
fr: Modérer

en: Font size
fr: Taille de police

en: equals
fr: égale

en: Configure block
fr: Configurer le bloc

en: Block name
fr: Nom du bloc

en: Period
fr: Période

en: NO
fr: NON

en: YES
fr: OUI

en: hour
fr: heure

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: Granularity
fr: Granularité

en: Target type
fr: Type cible

en: Page header
fr: En-tête de page

en: Alignment
fr: Alignement

en: E-mail subject
fr: Sujet du courriel

en: Link label
fr: Etiquette du lien

en: author
fr: auteur

en: unchanged content
fr: contenu non modifié

en: unchanged user
fr: utilisateur inchangé

en: Entity
fr: Entité

en: AND
fr: ET (AND)

en: None.
fr: Aucun.

en: Fixed
fr: Fixe

en: Revert
fr: Rétablir

en: Negate
fr: Inverse

en: Empty
fr: Vide

en: Import failed.
fr: L'importation a échoué.

en: created content
fr: contenu créé

en: updated content
fr: contenu mis à jour

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
fr: Notez que si le cache de Drupal est activé, cet événement ne sera pas déclenché pour les pages servies à partir du cache.

en: viewed content
fr: contenu consulté

en: deleted content
fr: contenu supprimé

en: Existing system path
fr: Chemin système existant

en: Create or delete a content's URL alias
fr: Créer ou supprimer l'alias d'URL d'un contenu

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
fr: Le laisser vide pour supprimer les alias d'URL pointant vers l'alias de chemin donné.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
fr: Le laisser vide pour supprimer les alias d'URL pointant vers le chemin système donné.

en: Greater than
fr: Supérieur

en: Equal to
fr: Egal à

en: Less than
fr: Inférieur

en: Send mail to all users of a role
fr: Envoyer un courriel à tous les utilisateurs d'un rôle

en: Page redirect
fr: Rediriger vers une page

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
fr: ATTENTION : Ceci pourrait poser problème s'il y avait trop d'utilisateur dans ce rôle sur votre site ; votre serveur pourrait ne pas être en mesure de prendre en charge toutes les requêtes de mail en une seule fois.

en: The mail's subject.
fr: L'objet du courriel.

en: The mail's message body.
fr: Le corps du message.

en: registered user
fr: utilisateur inscrit

en: updated user
fr: utilisateur mis à jour

en: viewed user
fr: utilisateur visualisé

en: deleted user
fr: utilisateur supprimé

en: User has logged in
fr: L'utilisateur s'est connecté

en: logged in user
fr: utilisateur connecté

en: User has logged out
fr: L'utilisateur s'est déconnecté

en: logged out user
fr: utilisateur déconnecté

en: User has role(s)
fr: L'utilisateur a le(s) rôle(s)

en: Whether the user has the selected role(s).
fr: Si un utilisateur a le(s) rôle(s) sélectionné(s).

en: any
fr: tous

en: Add user role
fr: Ajouter un rôle d'utilisateur

en: Remove user role
fr: Supprimer le rôle d'utilisateur

en: Execute custom PHP code
fr: Exécuter du code PHP personnalisé

en: PHP code
fr: Code PHP

en: Caption
fr: Légende

en: Days
fr: Jours

en: Select a user
fr: Choisir un utilisateur

en: You must select a user.
fr: Vous devez choisir un utilisateur.

en: Selector
fr: Sélecteur

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: views
fr: vues

en: Default template
fr: Modèle par défaut

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Maxlength
fr: Longueur maximale

en: First day of week
fr: Premier jour de la semaine

en: Token replacement
fr: Remplacement par les tokens

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: What links here
fr: Qu'est-ce qui lie ici

en: Hours
fr: Heures

en: Seconds
fr: Secondes

en: Slow
fr: Lent

en: Fast
fr: Rapide

en: Site information
fr: Informations

en: Blocked
fr: Bloqué

en: or
fr: ou

en: Results
fr: Résultats

en: open
fr: ouvert

en: Convert
fr: Convertir

en: Parent term
fr: Terme parent

en: Parent terms
fr: Termes parents

en: All blogs
fr: Tous les blogs

en: Video
fr: Vidéo

en: Match type
fr: Correspondance de type

en: Superscript
fr: Exposant

en: The diff module overwrites the normal revisions view. The revisions table is enhanced with a possibility to view the difference between two node revisions. Users with the %view_revisions permission will also be able to view the changes between any two selected revisions. You may disable this for individual content types on the content type configuration page. This module also provides a nifty %preview_changes button while editing a post.
fr: Le module diff écrase la vue normale des révisions. On rajoute à la table des révisions la possibilité de montrer la différence entre deux révisions de nœud. Ceux des utilisateurs qui ont le droit  %view_revisions pourront aussi voir les différences entre deux révisions de leur choix d'un nœud. Vous pouvez désactiver cette fonctionnalité pour certains types de nœud sur leurs pages de configuration. Ce module propose aussi un bouton %preview_changes fort pratique lors de l'édition d'un billet.

en: view revisions
fr: voir les révisions

en: !date by !username
fr: !date par !username

en: revert
fr: rétablir

en: Show diff
fr: Montrer les différences

en: Revision
fr: Révision

en: current revision
fr: version en cours

en: Select different revisions to compare.
fr: Sélectionner des révisions à comparer

en: next diff >
fr: prochain diff >

en: < previous diff
fr: < diff précédent

en: Current revision:
fr: révision courante

en: Revision of !new_date:
fr: Révision du !new_date :

en: Changes to %name
fr: Modifications de %name

en: No visible changes
fr: Aucune modification visible

en: Show %preview_changes button on node edit form
fr: Montrer le bouton %preview_changes sur le formulaire d'édition d'un nœud

en: Show difference between node revisions.
fr: Voir la différence entre deux révisions d'un nœud

en: duration
fr: durée

en: Asterisk
fr: Astérisque

en: Missing
fr: Manquant

en: Permissions
fr: Droits

en: Your settings have been saved.
fr: Vos paramètres ont été enregistrés.

en: Link type
fr: Type de lien

en: All tags
fr: Toutes les étiquettes

en: Convert internal paths to
fr: Convertir les chemins internes en

en: Path Filter
fr: Filtre de chemin

en: Input filter to convert internal paths, such as &quot;internal:node/99&quot;, to their corresponding absolute URL or relative path.
fr: Les chemins internes entre guillemets comme "internal:node/99" par exemple, sont remplacés par le chemin absolu ou relatif qui convient.

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Reversed
fr: Inversé

en: Changed
fr: Modifié

en: Date created
fr: Date de création

en: Completed
fr: Terminé

en: Reverse
fr: Inversé

en: Products
fr: Produits

en: Manage features
fr: Gérer les fonctionnalités (features)

en: Conflict
fr: Conflit

en: completed
fr: terminé

en: Line %lineno
fr: Ligne %lineno

en: Length of trimmed posts
fr: Longueur des contributions abrégées

en: 200 characters
fr: 200 caractères

en: 400 characters
fr: 400 caractères

en: 600 characters
fr: 600 caractères

en: 800 characters
fr: 800 caractères

en: 1000 characters
fr: 1000 caractères

en: 1200 characters
fr: 1200 caractères

en: 1400 characters
fr: 1400 caractères

en: 1600 characters
fr: 1600 caractères

en: 1800 characters
fr: 1800 caractères

en: 2000 characters
fr: 2000 caractères

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
fr: Le nombre maximal de caractères affichés dans la version abrégée d'une contribution. Drupal utilisera ce paramètre pour produire la version abrégée des contributions. Cette dernière est généralement utilisée comme une accroche lorsque la contribution est affichée sur la page d'accueil, dans un flux XML, etc. Pour désactiver les accroches, choisissez la valeur 'Illimité'. Notez que ce paramètre affectera les contenus nouveaux ou mis à jour mais pas les accroches existantes.

en: Theme settings
fr: Paramètres du thème

en: missing
fr: manquant

en: My bookmarks
fr: Mes marque-pages

en: Not published
fr: Non publié

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: Color scheme
fr: Schéma de couleurs

en: Unformatted
fr: Non mis en forme

en: Credit
fr: Crédit

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: New comments
fr: Nouveaux commentaires

en: New content
fr: Nouveau contenu

en: New
fr: Nouveau

en: Enter username
fr: Entrez le nom d'utilisateur

en: Username not found
fr: Nom d'utilisateur inconnu

en: flag
fr: marqueur

en: Relationships
fr: Relations

en: Add type
fr: Ajouter un type

en: Plural
fr: Pluriel

en: Relationship
fr: Relation

en: relationships
fr: relations

en: Oldest first
fr: Les plus anciens d'abord

en: Basic information
fr: Informations de base

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom doit être composé de caractères alphanumériques et de tiret bas (_) seulement.

en: Sort criteria
fr: Critères de tri

en: Base path
fr: Chemin de base

en: <Hidden>
fr: -Caché-

en: Parent menu item
fr: Élément de menu parent

en: Jump Menu
fr: Menu de saut

en: Delete action
fr: Supprimer l'action

en: Themes
fr: Thèmes

en: Translations
fr: Traductions

en: comment
fr: commentaire

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: !name field is required.
fr: Le champ !name est requis.

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: Review
fr: Vérifier

en: Default options
fr: Options par défaut

en: cancel
fr: annuler

en: Tabs
fr: Onglets

en: disable
fr: désactiver

en: Output format
fr: Format de sortie

en: File types
fr: Types de fichiers

en: Storage
fr: Stockage

en: Page name
fr: Nom de la page

en: Next page
fr: Page suivante

en: Submissions
fr: Soumissions

en: Analysis
fr: Analyse

en: Clear Form Submissions
fr: Effacer les soumissions du formulaire

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer toutes les soumissions pour ce formulaire ?

en: Webform %title entries cleared.
fr: Les entrées du webform %title ont été effacées.

en: Are you sure you want to delete this submission?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer cette soumission ?

en: Submitted values are
fr: Les valeurs soumises sont

en: responses
fr: réponses

en: View and edit all the available webforms on your site.
fr: Voir et éditer tous les webforms utilisés sur votre site.

en: Global configuration of webform functionality.
fr: Configuration globale des fonctionnalités Webform.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
fr: Créer un nouveau formulaire ou questionnaire accessible aux utilisateurs. Les soumissions et leurs statistiques sont enregistrées et accessibles aux utilisateurs privilégiés.

en: Go to form
fr: Aller au formulaire

en: View this form.
fr: Voir ce formulaire

en: Mandatory
fr: Obligatoire

en: E-mail to address
fr: Adresse de courriel du destinataire

en: E-mail from name
fr: Nom de l'expéditeur

en: E-mail from address
fr: Adresse de courriel de l'expéditeur

en: ever
fr: en tout

en: every hour
fr: par heure

en: every day
fr: par jour

en: every week
fr: par semaine

en: No Components, add a component below.
fr: Aucun composant, ajouter un composant ci-dessous.

en: Field Key
fr: Clé du champ

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
fr: Sera utilisé comme étiquette descriptive lors de l'affichage de cet élément.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
fr: Une courte description du champ présentée à l'utilisateur pour l'aider à remplir le formulaire.

en: Check this option if the user must enter a value.
fr: Cochez cette option si l'utilisateur doit entrer une valeur.

en: Parent Fieldset
fr: Groupe de champs parent

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
fr: Le composant du formulaire de type @type n'a pas de fonction d'édition définie.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
fr: La clé %field_key du champ est invalide. Veuillez entrer uniquement des caractères alphanumériques en minuscule et le tiret bas.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
fr: La clé %field_key du champ est déjà utilisée par le champ qui a pour label %existing_field. Veuillez utiliser une clé unique.

en: Submission #@sid
fr: Soumission #@sid

en: Previous submission
fr: Soumission précédente

en: Next submission
fr: Soumission suivante

en: Submitted by !name
fr: Soumis par !name

en: Next Page >
fr: Page suivante >

en: < Previous Page
fr: < Page précédente

en: The webform component @type is not able to be displayed
fr: Le composant de formulaire @type ne peut pas être affiché

en: Illegal information. Data not submitted.
fr: Information invalide. Données non soumises.

en: Go back to the form
fr: Retourner au formulaire

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
fr: Permet la création de formulaires et de questionnaires.

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: The default value of the field.
fr: La valeur par défaut du champ.

en: Presents month, day, and year fields.
fr: Présente des champs jour, mois et année.

en: Left Blank
fr: Laissé vide

en: User entered value
fr: Valeur entrée par l'utilisateur

en: Width of the textfield.
fr: Largeur du champ texte (textfield).

en: User email as default
fr: Courriel de l'utilisateur par défaut.

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
fr: Met le courriel de l'utilisateur comme valeur par défaut de ce champ, si celui-ci est connecté.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
fr: Rendre ce champ non-éditable. Utile pour fournir une valeur par défaut non modifiable.

en: Average submission length in words (ex blanks)
fr: Longueur moyenne des soumissions en mots (sans les blancs)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
fr: Si le groupe de champs est repliable, l'utilisateur pourra l'ouvrir ou le fermer.

en: Collapsed by Default
fr: Replié par défaut

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
fr: Les groupes de champs repliables sont "ouverts" par défaut. Sélectionnez cette option pour mettre par défaut les groupes de champ à "fermés".

en: Web Images
fr: Images web

en: Desktop Images
fr: Images du poste de travail

en: Additional Extensions
fr: Extensions supplémentaires

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
fr: Entrez une liste d'extensions de fichiers supplémentaires pour ce champ, séparées par des virgules.<br /> Les extensions saisies seront ajoutées aux éléments cochés ci-dessus.

en: Max Upload Size
fr: Taille de transfert maximum

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
fr: Saisir la taille maximum d'un fichier qu'un utilisateur peut transférer (en KB).

en: Upload Directory
fr: Repertoire des transferts

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
fr: Les fichiers transférés par Webform sont toujours sauvegardés dans le répertoire 'files' du site. Vous pouvez optionnellement spécifier un sous-répertoire qui stockera vos fichiers.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
fr: Les fichiers ayant l'extension '%ext' ne sont pas autorisés. Merci de transférer un fichier ayant une extension %exts.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
fr: Le fichier '%filename' est trop gros (%filesize KB). Veuillez transférer un fichier de %maxsize KB ou moins.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
fr: Le fichier transféré %filename n'a pas pu être sauvegardé. Le répertoire de destination n'est peut-être pas ouvert en écriture.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
fr: Le fichier transféré n'a pas pu être sauvegardé. Le répertoire de destination n'existe pas.

en: Uploading a new file will replace the current file.
fr: Le transfert d'un nouveau fichier remplacera le fichier courant.

en: User uploaded file
fr: Fichier téléversé par un utilisateur

en: Average uploaded file size
fr: Taille moyenne des fichiers transférés

en: Randomize Options
fr: Affichage aléatoire des Options

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
fr: Rendre aléatoire l'ordre d'affichage des options en haut, lorsqu'elles sont affichées dans le formulaire.

en: Randomize Questions
fr: Affichage aléatoire des Questions

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
fr: Rendre aléatoire l'ordre d'affichage des questions sur le côté lorsqu'elles sont affichées dans le formulaire.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
fr: Permet la création de grilles de questions, sous forme de boutons radio.

en: Non-empty
fr: Non-vide

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
fr: Le 'Markup' vous permet d'introduire de la logique HTML ou PHP personnalisée, dans votre formulaire.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
fr: Cochez cette option si l'utilisateur est autorisé à sélectionner plusieurs valeurs.

en: Listbox
fr: Liste déroulante

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
fr: Permet la création de cases à cocher, boutons radio, ou menus de sélection.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
fr: Une grande zone de texte qui permet la saisie de plusieurs lignes.

en: Basic textfield type.
fr: Champ de texte basique.

en: Time Format
fr: Format de l'heure

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
fr: Formatter l'affichage de l'heure sur 12 ou 24 heures.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
fr: Présente à l'utilisateur des champs heures et minutes. Champs am/pm optionnels.

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: The name used to indicate anonymous users.
fr: Le nom utilisé pour nommer les utilisateurs anonymes.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
fr: La page d'accueil affiche le contenu par rapport à cette URL relative. Si vous ne savez pas quoi mettre, indiquez "node".

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Show blocks
fr: Afficher les blocs

en: You must select a node.
fr: Vous devez sélectionner un nœud.

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Indiquer les termes à rechercher

en: No style
fr: Aucun style

en: Bold
fr: Gras

en: Lifetime
fr: Durée de vie

en: Copy
fr: Copier

en: Information
fr: Informations

en: PHP Code
fr: Code PHP

en: Relationship type
fr: Type de relation

en: No caching
fr: Pas de mise en cache

en: California
fr: Californie

en: Florida
fr: Floride

en: Hawaii
fr: Hawaï

en: Louisiana
fr: Louisiane

en: New Mexico
fr: Nouveau Mexique

en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

en: South Carolina
fr: Caroline du Sud

en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

en: Virginia
fr: Virginie

en: West Virginia
fr: Virginie-Occidentale

en: Internationalization
fr: Gestion multilingue

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: Translation
fr: Traduction

en: Translation status
fr: Statut de la traduction

en: The block has been created.
fr: Le bloc a été créé.

en: Above
fr: Au-dessus

en: @min and @max
fr: @min et @max

en: Third
fr: Troisième

en: Fourth
fr: Quatrième

en: Fifth
fr: Cinquième

en: Default time zone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Overrides
fr: Supplante

en: Full node
fr: Nœud complet

en: Text area
fr: Zone de texte

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Fieldgroup
fr: Groupe de champs

en: Node reference
fr: Référence de nœud

en: Content types that can be referenced
fr: Types de contenu pouvant être référencés

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fr: Fournir une liste d'arguments, séparés par des virgules, à passer à la vue.

en: Title (link)
fr: Titre (lien)

en: Title (no link)
fr: Titre (sans lien)

en: Autocomplete text field
fr: Champ texte à autocomplétion

en: Defines a field type for referencing one node from another.
fr: Définit un type de champ pouvant référencer un nœud depuis un autre nœud.

en: Decimal
fr: Décimal

en: Precision
fr: Précision

en: User reference
fr: Référence utilisateur

en: User roles that can be referenced
fr: Rôles utilisateur pouvant être référencés

en: User status that can be referenced
fr: Statuts utilisateur pouvant être référencés

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
fr: Définit un type de champ pouvant référencer un utilisateur depuis un nœud.

en: Posted
fr: Posté

en: Form
fr: Formulaire

en: Title tag
fr: Balise Titre

en: Override path
fr: Supplanter le chemin

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Any user
fr: N'importe quel utilisateur

en: Permission
fr: Droit

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Dashed
fr: En tirets

en: Solid
fr: Solide

en: Groove
fr: En creux

en: Ridge
fr: En saillie

en: Inset
fr: Insérer

en: Grid
fr: Grille

en: Bloggers
fr: Blogueurs

en: Blog posts
fr: Billets de blog

en: Edit this term
fr: Modifier ce terme

en: Redo
fr: Refaire

en: Italic
fr: Italique

en: Editor
fr: Éditeur

en: Hide
fr: Masquer

en: Date - newest first
fr: Par date - du plus récent au plus ancien

en: Date - oldest first
fr: Par date - du plus ancien au plus récent

en: Submission settings
fr: Paramètres de soumission

en: No highlighting
fr: Aucune coloration

en: Source code
fr: Code source

en: Menu link title
fr: Titre du lien dans le menu

en: There was an error saving the menu link.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement de l'élement de menu.

en: Menu name
fr: Nom du menu

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: Drupal path
fr: Chemin drupal

en: Image gallery
fr: Galerie Image

en: Subscript
fr: Sous-script

en: Indent
fr: Retrait négatif

en: Outdent
fr: Retrait positif

en: Unlink
fr: Supprimer le lien

en: Thread
fr: Fil de discussion

en: Hot topic threshold
fr: Seuil de sujet brûlant

en: Topics per page
fr: Sujets par page

en: Posts - most active first
fr: Contributions - les plus actives d'abord

en: Posts - least active first
fr: Contributions - les moins actives d'abord

en: Layouts
fr: Mises en page

en: URL path settings
fr: Paramètres des chemins d'URL

en: Title text
fr: Texte du titre

en: Not configured
fr: Pas configuré

en: From name
fr: Nom de l'expéditeur

en: From address
fr: Adresse de l'expéditeur

en: E-mail template
fr: Modèle de courriel

en: KB
fr: Ko

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Directories
fr: Répertoires

en: Space
fr: Espace

en: Keys
fr: Clés

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
fr: L'alias %original_alias généré automatiquement est en conflit avec un alias existant. L'alias a été changé en %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
fr: Motif de chemin pour tous les contenus de type @node_type

en: Delete aliases
fr: Supprimer les alias

en: Automatic alias
fr: Alias automatique

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
fr: Caractère utilisé pour séparer les mots dans les titres. Il remplacera tout espace ou signe de ponctuation. Utiliser une espace ou le signe + peut engendrer des résultats inattendus.

en: Character case
fr: Casse des caractères

en: Leave case the same as source token values.
fr: Laisser la casse identique aux valeurs des jetons sources.

en: Change to lower case
fr: Changer la casse en minuscules

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
fr: Ne rien faire. Laisser l'ancien alias intact.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
fr: Créer un nouvel alias et laisser l'ancien alias fonctionnel.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
fr: Créer un nouvel alias et supprimer l'ancien.

en: Transliterate prior to creating alias
fr: Translittérer avant de créer l'alias

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
fr: Filtre le nouvel alias pour ne conserver que les lettres et les nombres faisant partie de l'ASCII-96.

en: No action (do not replace)
fr: Aucune action (ne pas remplacer)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
fr: Supprimer tous les alias. Nombre d'alias qui seront supprimés : %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
fr: Supprimer les alias pour tous les @label. Nombre d'alias qui seront supprimés : %count.

en: Delete aliases now!
fr: Supprimer les alias maintenant !

en: All of your path aliases have been deleted.
fr: Tous les alias d'URLs ont été supprimés.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
fr: Tous les alias pour les types de contenu %type ont été supprimés.

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: Bullet list
fr: Liste à puces

en: Usage
fr: Utilisation

en: Edit content
fr: Modifier le contenu

en: Change layout
fr: Changer la mise en page

en: Available
fr: Disponible

en: Contexts
fr: Contextes

en: Export format
fr: Format d'export

en: Aggregate
fr: Agréger

en: <Any>
fr: -Tout-

en: Resize
fr: Redimensionner

en: Loading
fr: En cours de chargement

en: The directory %directory does not exist.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas.

en: The directory %directory is not writable
fr: Le répertoire %directory n'est pas accessible en écriture

en: File display
fr: Affichage du fichier

en: Blockquote
fr: Citation

en: Rearrange
fr: Réordonner

en: !num_users created.
fr: !num_users créés.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
fr: Les vocabulaires suivants ont été créés&nbsp;: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
fr: Les termes suivants ont été créés&nbsp;: !vocs

en: 1 user | @count users
fr[0]: 1 utilisateur
fr[1]: @count utilisateurs

en: This is a list of defined user functions that generated this current request lifecycle. Click on a function name to view its documention.
fr: Ceci est une liste de fonctions définies de l'utilisateur qui génèrent ce cycle de vie de la requête. Cliquer sur un nom de fonction pour voir sa documentation.

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
fr: Voici le contenu de votre variable <code>$_SESSION</code>.

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
fr: Ceci est une liste des variables et de leur valeur actuellement stockée dans la table variables et le tableau <code>$conf</code> de votre fichier settings.php. Ces variables sont habituellement accédées avec <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a>. Les variables qui sont trop longues peuvent ralentir vos pages.

en: Empty cache
fr: Vider le cache

en: Reinstall modules
fr: Réinstaller les modules

en: Variable editor
fr: Éditeur de variables

en: Session viewer
fr: Visionneur de session

en: Switch user
fr: Changer d'utilisateur

en: Execute PHP
fr: Exécuter du code PHP

en: Number of users to display in the list
fr: Nombre d'utilisateurs à afficher dans la liste

en: This user can switch back.
fr: Cet utilisateur peut revenir.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
fr: Attention : cet utilisateur ne pourra pas revenir à son compte.

en: Query log
fr: Log de requête

en: You must disable or upgrade the php Zend Optimizer extension in order to enable this feature. The minimum required version is 3.2.8. Earlier versions of Zend Optimizer are <a href="!url">horribly buggy and segfault your Apache</a> ...
fr: Vous devez désactiver ou mettre à jour l'extension php Zend Optimizer afin d'activer cette fonctionnalité. La version minimale requise est 3.2.8. Les versions plus anciennes de Zend Optimizer sont <a href="!url">horriblement boguées et produisent des erreurs de segmentation dans votre Apache</a> ...

en: Display query log
fr: Afficher la liste des requêtes.

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
fr: Afficher un journal des requêtes en base de données qui ont été nécessaires à la génération de la page courante, et le temps d'exécution pour chacune. De plus, les requêtes qui sont répétées pendant une seule visualisation de page sont résumées dans la colonne #, et affichées en rouge car elles sont propices à être mises en cache.

en: Sort query log
fr: Trier le journal des requêtes

en: by source
fr: par source

en: by duration
fr: par temps d'exécution

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
fr: La table de la requête peut être triée dans l'ordre où les requêtes ont été exécutées ou par durée décroissante.

en: Slow query highlighting
fr: Surligner les requêtes lentes

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
fr: Entrez un entier en millisecondes. Toute requête qui prend plus longtemps que ce nombre de millisecondes sera mise en surbrillance dans le journal de la requête. Cela indique possiblement une requête inefficace, ou candidate pour la mise en cache.

en: Display page timer
fr: Afficher le chronomètre de page

en: Display page execution time in the query log box.
fr: Afficher la durée d'exécution de la page dans la boîte listant les requêtes.

en: Display memory usage
fr: Afficher l'utilisation de la mémoire

en: Display redirection page
fr: Afficher la page de renvoi.

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
fr: Lorsqu'un module invoque <code>drupal_goto()</code> pour effectuer un renvoi vers une autre page, la liste des requêtes et les autres informations utiles au développeur sont perdues. Activer ce paramètre a pour effet de présenter lors des renvois une page intermédiaire permettant au développeur d'examiner les données avant de continuer sur la page de renvoi.

en: Error handler
fr: Gestionnaire d'erreurs

en: Standard drupal
fr: Standard Drupal

en: PHP code to execute
fr: Code PHP à exécuter

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
fr: Entrez du code. Ne pas utiliser les balises <code>&lt;?php ?&gt;</code>.

en: Execute
fr: Exécuter

en: Warning - will delete your module tables and variables.
fr: Avertissement - supprimera vos tables et variables de modules.

en: Old value
fr: Ancienne valeur

en: New value
fr: Nouvelle valeur

en: Sorry, complex variable types may not be edited yet. Use the <em>Execute PHP</em> block and the <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a> function.
fr: Désolé, des types de variables complexes ne peuvent pas encore être modifiés. Utiliser le bloc <em>Exécuter du code PHP</em> et la fonction <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>.

en: Session name
fr: Nom de la session

en: Generate users
fr: Générer des utilisateurs

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
fr: Génère un nombre défini d'utilisateurs. Supprime en option les utilisateurs actuels.

en: Generate content
fr: Générer du contenu

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
fr: Génère un nombre défini de nœuds et de commentaires. Supprime en option les éléments actuels.

en: How many users would you like to generate?
fr: Combien d'utilisateurs voulez-vous générer ?

en: How many nodes would you like to generate?
fr: Combien de nœuds voulez-vous générer ?

en: Max word length of titles
fr: Taille de mot maximum des titres

en: Development helper for node_access table
fr: Assistant de développement pour la table node_access

en: This module helps in site development.  Specifically, when an access control module is used to limit access to some or all nodes, this module provides some feedback showing the node_access table in the database.
fr: Ce module aide au développement d'un site. Spécifiquement, quand un module de contrôle d'accès est utilisé pour limiter l'accès à quelques-uns ou tous les nœuds, ce module fournit des indications en affichant la table node_access dans la base de données.

en: The node_access table is one method Drupal provides to hide content from some users while displaying it to others.  By default, Drupal shows all nodes to all users.  There are a number of optional modules which may be installed to hide content from some users.
fr: La table node_access est une méthode de Drupal qui permet de cacher du contenu à certains utilisateurs et de l'afficher à d'autres. Par défaut, Drupal affiche tous les nœuds à tous les utilisateurs. Il y a plusieurs modules optionnels qui peuvent être installés pour cacher le contenu à certains utilisateurs.

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
fr: Si vous n'avez pas installé un de ces modules, vous n'avez réellement pas besoin du module devel_node_access. Ce module est à l'intention d'un usage durant le développement, alors que les développeurs et administrateurs peuvent confirmer que la table node_access fonctionne comme prévu. Vous ne voulez probablement pas que ce module soit activé sur un site en production.

en: This module provides two blocks.  One called Devel Node Access by User is visible when a single node is shown on a page.  This block shows which users can view, update or delete the node shown.  Note that this block uses an inefficient algorithm to produce its output.  You should only enable this block on sites with very few user accounts.
fr: Ce module fournit deux blocs. Un appellé Devel Node Access by User qui est visible quand un seul nœud est affiché sur une page. Ce bloc affiche quels utilisateurs peuvent voir, mettre à jour ou supprimer le nœud affiché. Noter que ce bloc utilise un algorithme inefficace pour produire son résultat. Vous ne devriez activer ce bloc que sur des sites qui ont très peu de comptes d'utilisateurs.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
fr: Accès autorisé à tous les nœuds (Tous les utilisateurs)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
fr: Votre table node_access contient des entrées qui peuvent autoriser tous les utilisateurs à accéder à tous les nœuds. En fonction du(des) module(s) de contrôle d'accès que vous utilisez, vous pourriez vouloir supprimer ces entrées. Si vous n'utilisez pas de module de contrôle d'accès, vous devriez laisser ces entrées telles quelles.

en: realm
fr: zone

en: Legacy Nodes
fr: Anciens nœuds

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
fr: Vous avez !num nœuds dans la table node qui ne sont pas représentés dans la table node_access. Si vous avez un module de contrôle d'accès installé, ces nœuds pourraient être cachés pour tous les utilisateurs. Ceci pourrait être causé par la publication de nœuds avant l'activation du module de contrôle d'accès. Si tel est le cas, mettre à jour manuellement chacun des nœuds les ajoutera à la table node_access et résoudra le problème.

en: All Nodes Represented
fr: Tous les nœuds représentés

en: All nodes are represented in the node_access table.
fr: Tous les nœuds sont représentés dans la table node_access.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
fr: Accès autorisé à tous les nœuds (Quelques utilisateurs)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
fr: Votre table node_access contient des entrées qui peuvent autoriser des utilisateurs à accéder à tous les nœuds. Cela pourrait être parfaitement normal, dépendamment de quel(s) module(s) de contrôle d'accès vous utilisez.

en: Access Granted to Some Nodes
fr: Accès autorisé à certains nœuds

en: public nodes
fr: nœuds publics

en: Public Nodes
fr: nœuds Publics

en: Summary by Realm
fr: Sommaire par domaine

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
fr: Les zones suivantes autorisent un accès limité à des nœuds spécifiques.

en: private nodes
fr: nœuds privés

en: Protected Nodes
fr: Nœuds Protégés

en: Devel Node Access
fr: Accès à Devel Node

en: Devel Node Access by User
fr: Accès à Devel Node par utilisateur

en: explained
fr: expliqué

en: ignored
fr: ignoré

en: empty
fr: vide

en: illegitimate
fr: illégitime

en: Should NOT be in !na because of lower priority!
fr: Ne devrait PAS être dans !na à cause d'une plus basse priorité !

en: alien
fr: étranger

en: Should NOT be in !na because of unknown origin!
fr: Ne devrait PAS être dans !na à cause d'une origine inconnue !

en: This entry grants access to this node to this user.
fr: Cette entrée autorise l'accès à ce nœud à cet utilisateur.

en: node_access entries for nodes shown on this page
fr: entrées node_access pour les nœuds affichés sur cette page

en: Access permissions by user
fr: Permissions d'accès par utilisateur

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
fr: Divers blocs, pages et fonctions pour développeurs.

en: Generate dummy users, nodes, and taxonomy terms.
fr: Générer des utilisateurs, des nœuds, et des termes de taxonomie factices.

en: All types
fr: Tous les types

en: Preset
fr: Pré-réglage

en: Aggregator
fr: Agrégateur

en: Node author
fr: Auteur du nœud

en: Values
fr: Valeurs

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Interface language
fr: Langue de l'interface

en: Rebuilding
fr: Reconstruire

en: District of Columbia
fr: District de Columbia

en: Cancel link
fr: Lien d'annulation

en: Attach to
fr: Attacher à

en: Attach files
fr: Joindre des fichiers

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fr: L'URL %url est invalide. Veuillez saisir une URL complète, telle que http://www.exemple.com/flux.xml.

en: Unconfigured menu block
fr: Bloc de menu non configuré

en: @menu_name (level @level1)
fr: @menu_name (niveau @level1)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
fr: @menu_name (niveaux @level1-@level2)

en: @menu_name (levels @level1+)
fr: @menu_name (niveaux @level1+)

en: 1st level (primary)
fr: 1er niveau (primaire)

en: 2nd level (secondary)
fr: 2ème niveau (secondaire)

en: 3rd level (tertiary)
fr: 3ème niveau (tertiaire)

en: 4th level
fr: 4ème niveau

en: 5th level
fr: 5ème niveau

en: 6th level
fr: 6ème niveau

en: 7th level
fr: 7ème niveau

en: 8th level
fr: 8ème niveau

en: 9th level
fr: 9ème niveau

en: Expand all children
fr: Déplier tous les enfants

en: A pre-release version of Menu block has been detected. All menu blocks from the pre-release version have been given a new delta and are no longer placed in any block regions; their block placement should be re-configured immediately.
fr: Une pré-version de Menu block a été détectée. Tous les blocs de menu créés avec la pré-version ont été dotés d'un nouveau delta et ne sont plus placés dans aucune région de bloc. Leur placement doit être reconfiguré.

en: Moderation Status
fr: Statut de modération

en: Panel pages
fr: Pages de Panel

en: Panel nodes
fr: Nœuds Panel

en: Mini panels
fr: Mini-panneaux

en: Views panes
fr: Vues de panneaux

en: by @user
fr: par @user

en: Argument type
fr: Type d'argument

en: Deleted/missing block @module-@delta
fr: Bloc @module-@delta supprimé/manquant

en: New custom content
fr: Nouveau contenu personnalisé

en: Create a completely custom piece of HTML content.
fr: Créer un contenu HTML complètement personnalisé.

en: Context
fr: Contexte

en: General form
fr: Formulaire générale

en: Form goes here.
fr: Le formualire va ici.

en: "@s" base form
fr: "@s" formulaire de base

en: Node type description
fr: Description du type de nœud

en: Attached files
fr: Fichiers attachés

en: Attached files go here.
fr: Les fichiers joints vont ici.

en: A list of files attached to the node.
fr: Une liste des fichiers joints au nœud.

en: "@s" attachments
fr: "@s" fichiers attachés

en: Book navigation
fr: Navigation du livre

en: "@s" book navigation
fr: Navigation du livre "@s"

en: Add comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Comment form here.
fr: Formulaire de commentaire ici.

en: A form to add a new comment.
fr: Un formulaire pour ajouter un nouveau commentaire.

en: "@s" comment form
fr: "@s" formulaire des commentaires

en: Node comments
fr: Commentaires du nœud

en: Node comments go here.
fr: Les commentaires du nœud vont ici.

en: The comments of the referenced node.
fr: Les commentaires du nœud référencé.

en: Sort
fr: Trier

en: !a comments per page
fr: !a commentaires par page

en: Pager
fr: Pagination

en: "@s" comments
fr: "@s" commentaires

en: Node content
fr: Contenu du nœud

en: The content of the referenced node.
fr: Le contenu du nœud référencé.

en: Node title.
fr: Titre du nœud.

en: Node content goes here.
fr: Le contenu du nœud va ici.

en: Link title to node
fr: Lier le titre au nœud

en: Check here to make the title link to the node.
fr: Cochez ici pour que le titre soit un lien qui pointe vers le nœud.

en: No extras
fr: Pas d'extras

en: Identifier
fr: Identifiant

en: "@s" content
fr: Contenu de "@s"

en: Node form publishing options
fr: Options de publication du formulaire de nœud

en: Publishing options on the Node form.
fr: Options de publication du formualire de nœud.

en: Node form author information
fr: Informations sur l'auteur du formulaire du nœud

en: Author information on the Node form.
fr: Information de l'auteur sur le formulaire du nœud.

en: Node form comment settings
fr: Paramètres des commentaires du formualire de nœud.

en: Comment settings on the Node form.
fr: Paramètre de commentaire sur le nœud formulaire.

en: Node form file attachments
fr: Fichiers joints du formulaire du nœud

en: File attachments on the Node form.
fr: Fichiers joints sur le formulaire du nœud.

en: Node form book options
fr: Options de livre du formulaire de nœud.

en: Book options for the node.
fr: Options du livre pour le nœud.

en: Publishing options.
fr: Options de publication.

en: Comment options
fr: Options des commentaires

en: Comment options.
fr: Options des commentaires.

en: Authoring information.
fr: Information de composition

en: Menu options
fr: Options de menu

en: Menu options.
fr: Options de menu.

en: URL path options
fr: Options du chemin d'URL

en: URL Path options.
fr: Options du chemin d'URL.

en: Attach files.
fr: Joindre des fichiers.

en: Book options.
fr: Options du livre.

en: Node type description goes here.
fr: La description du type de nœud va ici.

en: Node type description.
fr: Description du type de nœud

en: Profile content goes here.
fr: Le contenu du profil va ici.

en: Which category
fr: Quelle catégorie

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
fr: Texte à afficher si la catégorie ne possède pas de données. Notez que le titre ne sera pas affiché sauf s'il est surchargé.

en: "@s" profile fields
fr: "@s" champs profile

en: Term description goes here.
fr: La description du terme va ici.

en: Term description.
fr: Description du terme.

en: "@s" term description
fr: "@s" description du terme

en: List of related terms
fr: Liste de termes associés

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
fr: Termes liés à un terme existant ; peut être un enfant, un relatif ou de premier niveau.

en: Sibling terms
fr: Termes apparentés

en: Top level terms
fr: Termes de premier niveau

en: Which terms
fr: Quels termes

en: Unordered
fr: Non ordonné

en: Ordered
fr: Ordonné

en: The picture of a user.
fr: La photo d'un utilisateur.

en: "@s" user picture
fr: "@s" photo de l'utilisateur

en: User profile
fr: Profil utilisateur

en: The profile of a user.
fr: Le profil d'un utilisateur.

en: "@s" user profile
fr: "@s" profil utilisateur

en: Vocabulary terms
fr: Termes d'un vocabulaire

en: All the terms in a vocabulary.
fr: Tous les termes d'un vocabulaire.

en: "@s" terms
fr: "@s" termes

en: Maximum depth
fr: Profondeur maximale

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
fr: Défini la profondeur maximale de termes affichés.

en: Display as tree
fr: Afficher comme arborescence

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
fr: Si coché, les termes sont affichés dans une arborescence, sinon dans une liste à plat.

en: A node object.
fr: L'objet d'un nœud.

en: Currently set to !link
fr: Actuellement réglé sur !link

en: Invalid node selected.
fr: Le nœud sélectionné est invalide.

en: A node add form.
fr: Un formulaire d'ajout de nœud.

en: Select the node type for this form.
fr: Sélectionnez le type de nœud pour ce formulaire.

en: A node edit form.
fr: Un formulaire de modification de nœud.

en: A single taxonomy term object.
fr: Un objet terme de taxonomie unique.

en: A single user object.
fr: Un unique objet utilisateur.

en: Taxonomy vocabulary
fr: Vocabulaire de taxonomie

en: A single taxonomy vocabulary object.
fr: Un unique objet de vocabulaire de taxinomie.

en: Select the vocabulary for this form.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour ce formulaire.

en: New @s
fr: Nouveau @s

en: New content of other types
fr: Nouveau contenu d'autres sortes

en: New content behavior
fr: Comportement des nouveaux contenus

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
fr: Sélectionner le comportement par défaut du nouveau contenu ajouté au système. Si coché, le nouveau contenu sera immédiatement et automatiquement disponible pour être ajouté aux pages de Panels. Si non coché, le nouveau contenu ne sera pas disponible jusqu'à ce qu'il soit spécifiquement autorisé ici.

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
fr: <p>Cliquez sur Soumettre pour voir une liste complète des types de contenu disponibles paramétrés avec les valeurs par défaut que vous avez sélectionnées.</p>

en: Allowed @s content
fr: @s de contenu autorisé(e)s

en: Select allowed layouts
fr: Sélectionner les mises en forme autorisées

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
fr: Cocher les cases pour autoriser les utilisateurs à choisir toutes les mises en forme que vous voulez lors de la sélection d'une mise en forme. Vous devez autoriser au moins une mise en forme.

en: Add argument
fr: Ajouter un argument

en: relationship
fr: relation

en: Add relationship
fr: Ajouter une relation

en: Add context
fr: Ajouter un contexte

en: Required contexts
fr: Contextes obligatoires

en: required context
fr: contexte obligatoire

en: Add required context
fr: Ajouter un contexte obligatoire

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Remove this item
fr: Supprimer cet élément

en: Add @type "@context"
fr: Ajouter @type "@context"

en: Edit @type "@context"
fr: Modifier @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
fr: Saisissez un nom pour identifier ce !type dans les pages d'administration.

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
fr: Saisir un mot-clé à utiliser comme élément de substitution dans les titres.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
fr: Ne pas prendre en considération ; le contenu qui requiert ce contexte ne sera pas disponible.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
fr: Si l'argument est manquant ou invalide, choisir l'option qui doit s'appliquer.

en: Context @count
fr: Contexte @count

en: 1 year | @count years
fr[0]: @count année
fr[1]: @count années

en: 1 week | @count weeks
fr[0]: @count semaine
fr[1]: @count semaines

en: Show all
fr: Tout afficher

en: Panel content has been updated.
fr: Le contenu du panneau a été mis à jour.

en: Choose layout
fr: Choisir une mise en page

en: Move content in @layout to
fr: Déplacer le contenu de @layout dans

en: Missing content type
fr: Type de contenu manquant

en: This pane's content type is either missing or has been deleted. This pane will not render.
fr: Le type de contenu de ce volet est soit manquant soit a été supprimé. Ce volet ne sera pas affiché.

en: Add content to !s
fr: Ajouter du contenu à !s

en: There are no content types you may add to this display.
fr: Il n'y a pas de types de contenu que vous pourriez ajouter à cet affichage.

en: Configure !subtype_title
fr: Configurer !subtype_title

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
fr: Il n'y a pas d'options de cache disponibles pour le moment. Veuillez activer le module Panels Caching pour utiliser des options de cache.

en: Panel settings
fr: Paramètres du panel

en: No title
fr: Sans titre

en: Unknown context
fr: Contexte inconnu

en: No context
fr: Pas de contexte

en: Deleted/missing content type @type
fr: Type de contenu @type supprimé/manquant

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
fr: Vous pouvez utiliser des %keywords à partir du contexte, ainsi que  %title pour contenir le titre original.

en: Context %count
fr: Contexte %count

en: Columns
fr: Colonnes

en: Row @row, Column @col
fr: Ligne @row, Colonne @col

en: Single column
fr: Une seule colonne

en: Two column bricks
fr: Deux colonnes en briques

en: Left above
fr: En haut à gauche

en: Right above
fr: En haut à droite

en: Left below
fr: En bas à gauche

en: Right below
fr: En bas à droite

en: Module name
fr: Nom du module

en: Enter the module name to export code to.
fr: Saisir le nom du module vers lequel exporter le code.

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
fr: Le titre de ce mini-panneau. Il peut être supplanté dans la configuration du bloc.

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
fr: La catégorie à laquelle ce mini-panel sera rattaché dans le formulaire d'ajout de contenu. Seuls les caractères alphanumériques en majuscules et minuscules sont permis. Si vide, sera rattaché à 'Mini panels'.

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
fr: Les catégories ne doivent contenir que des carractères alphanumériques et des espaces.

en: Deleted/missing mini panel @name
fr: Mini-panneau @name supprimé/manquant

en: Untitled mini panel
fr: Mini-panneau sans titre

en: Local
fr: Locale

en: Panel
fr: Panneau

en: Panel layout
fr: Mise en page du panneau

en: Panel content
fr: Contenu du panneau

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
fr: Un identifiant (ID) qui peut être utilisé par la CSS pour le style du panneau.

en: Please select a layout.
fr: Veuillez sélectionner une mise en forme.

en: Create nodes that are divided into areas with selectable content.
fr: Créer des nœuds qui sont divisés en zones avec du contenu sélectionnable.

en: Add a node from your site as content.
fr: Ajouter un nœud de votre site en tant que contenu.

en: Leave node title
fr: Laisser le titre du nœud

en: Invalid node
fr: Nœud non valide

en: Node loaded from @var
fr: Nœud chargé depuis @var

en: Deleted/missing node @nid
fr: Nœud @nid supprimé/manquant

en: Page settings
fr: Paramètres de la page

en: Path is required.
fr: Le chemin est obligatoire

en: Disable Drupal blocks/regions
fr: Désactiver les blocs/régions Drupal

en: CSS code
fr: Code CSS

en: Simple cache
fr: Cache simple

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
fr: Le cache simple est basé sur le temps. C'est une limite difficile, une fois en cache il restera jusqu'à expiration du temps.

en: If "arguments" are selected, this content will be cached per individual argument to the entire display; if "contexts" are selected, this content will be cached per unique context in the pane or display; if "neither" there will be only one cache for this pane.
fr: Si des "arguments" sont sélectionnés, ce contenu sera en cache argument par argument pour tout l'affichage ; si des "contextes" sont sélectionnés, ce contenu sera mis en cache par contexte unique dans le volet ou l'affichage ; si "aucun" est sélectionné, il n'y aura qu'un cache global pour ce volet.

en: Argument wildcard
fr: Caractères de remplacement de l'argument

en: No argument
fr: Aucun argument

en: From context
fr: Depuis le contexte

en: From panel argument
fr: Depuis l'argument du panel

en: Input on pane config
fr: Saisie sur la configuration du pane

en: Required context
fr: Contexte requis

en: Panel argument
fr: Argument du panel

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
fr: Si "À partir d'un argument du panneau" est choisi, l'argument du panneau à utiliser.

en: Sixth
fr: Sixième

en: Fixed argument
fr: Argument fixe

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
fr: Si "Fixe" est sélectionné, quoi utiliser comme argument.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
fr: Si cet argument est présenté aux utilisateurs du panneau, l'étiquette à lui appliquer.

en: Use pager
fr: Utiliser la pagination

en: Items to display
fr: Éléments à afficher

en: Offset
fr: Décalage

en: Link to view
fr: Lier à la vue

en: More link
fr: Lien "plus"

en: More link text
fr: Texte du lien "Plus"

en: Link title to view
fr: Lier le titre à la vue

en: Provide a "more" link that links to the view
fr: Fournir un lien "Plus" pointant vers la vue

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
fr: Ceci est indépendant de tout lien fourni par la vue elle-même ; si vous voyez deux liens "plus", désactivez celui-ci. Views ne fournira un lien plus que si vous utilisez l'affichage "block", donc si vous en disposez pas utilisez celui-ci.

en: Display feed icons
fr: Afficher les icônes des flux

en: Num posts
fr: Nombre de contributions

en: Send arguments
fr: Envoyer les arguments

en: Deleted/missing view @view
fr: Vue @view supprimée/manquante

en: Book parent
fr: Parent de livre

en: Immediate parent
fr: Parent immédiat

en: Top level book
fr: Livre de plus haut niveau

en: Term from node
fr: Terme du nœud

en: Term parent
fr: Terme parent

en: Top level term
fr: Terme de premier niveau

en: System block
fr: Bloc système

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
fr: Afficher le volet en tant que bloc système ; plus restrictif que le réglage par défaut.

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
fr: Le style de rendu du panel par défaut ; affiche chaque volet avec un séparateur.

en: Presents the panes in the form of an HTML list.
fr: Présente les volets sous la forme d'une liste HTML.

en: Rounded corners
fr: Coins arrondis

en: Presents the panes or panels with a rounded corner box around them
fr: Présente les volets ou panels avec un cadre aux coins arrondis

en: Box around
fr: Cadre autour

en: Each pane
fr: Chaque volet

en: contains
fr: contient

en: Machine name
fr: Nom système

en: Print
fr: Imprimer

en: Headline
fr: Titre principal

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Data
fr: Données

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: Any
fr: Tout

en: Add editor
fr: Ajouter un éditeur

en: No name
fr: Aucun nom

en: Node count
fr: Comptage des nœuds

en: Finish
fr: Finir

en: Default order
fr: Ordre par défaut

en: Number of views
fr: Nombre de lectures

en: Or
fr: Ou

en: !db_num_rows() has been deprecated
fr: !db_num_rows() est obsolète

en: !locale_refresh_cache() is deprecated.  Use !cache_clear_all() instead.
fr: !locale_refresh_cache() est obsolète. Utilisez plutôt !cache_clear_all().

en: !db_next_id() is deprecated.  Use !db_last_insert_id() instead.
fr: !db_next_id() est obsolète. Utilisez plutôt !db_last_insert_id().

en: !taxonomy_get_vocabulary() is deprecated.  Use !taxonomy_vocabulary_load() instead.
fr: !taxonomy_get_vocabulary() est obsolète. Utilisez plutôt !taxonomy_vocabulary_load().

en: !book_admin_orphan() is deprecated
fr: !book_admin_orphan() est obsolète

en: !book_content() is deprecated
fr: !book_content() est obsolète

en: !book_form() is deprecated
fr: !book_form() est obsolète

en: !book_insert() is deprecated
fr: !book_insert() est obsolète

en: !book_location() is deprecated
fr: !book_location() est obsolète

en: !book_location_down() is deprecated
fr: !book_location_down() est obsolète

en: !book_node_visitor_html_post() is deprecated
fr: !book_node_visitor_html_post() est obsolète

en: !book_node_visitor_html_pre() is deprecated
fr: !book_node_visitor_html_pre() est obsolète

en: !book_recurse() is deprecated
fr: !book_recurse() est obsolète

en: !book_toc_recurse() is deprecated
fr: !book_toc_recurse() est obsolète

en: !book_tree() is deprecated
fr: !book_tree() est obsolète

en: !book_tree_recurse() is deprecated
fr: !book_tree_recurse() est obsolète

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
fr: Le fichier choisi %file n'a pas pu être transféré, car le répertoire de destination %directory n'est pas correctement configuré.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
fr: Le fichier choisi %file n'a pas pu être copié car aucun fichier de ce nom n'existe. Vérifiez que le nom de fichier que vous avez saisi est correct.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
fr: Le fichier choisi %file n'a pas pu être copié car un fichier de ce nom existe déjà dans le répertoire de destination.

en: The selected file %file could not be copied.
fr: Le fichier choisi %file n'a pas pu être copié.

en: The removal of the original file %file has failed.
fr: La suppression du fichier d'origine %file a échoué.

en: Content ID
fr: Identifiant (ID) du contenu

en: Underline
fr: Souligné

en: Cut
fr: Couper

en: Paste
fr: Coller

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Font family
fr: Police de caractères

en: About
fr: À propos

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Default picture
fr: Portrait par défaut

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
fr: URL du portrait à afficher pour les utilisateurs n'ayant aucun portrait personnalisé sélectionné. Laisser vide pour aucun.

en: Editors
fr: Editeurs

en: Add row
fr: Ajouter une ligne

en: Link class
fr: Classe du lien

en: Available as block
fr: Disponible en tant que bloc

en: Column
fr: Colonne

en: Default sort
fr: Tri par défaut

en: sort by @s
fr: trier par @s

en: and
fr: et

en: After saving a new comment
fr: Après l'enregistrement d'un nouveau commentaire

en: After deleting a comment
fr: Après la suppression d'un commentaire

en: After deleting a term
fr: Après avoir effacé un terme.

en: Optional URL
fr: URL facultative

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
fr: Si le titre du lien est facultatif ou obligatoire, un champ sera affiché à l'utilisateur final. Si le titre du lien est statique, le lien utilisera toujours le même titre. Si le <a href="http://drupal.org/project/token">module token</a> est installé, le titre statique peut utiliser n'importe quel autre champ du nœud pour sa valeur. Les titres statiques et basés sur des jetons (tokens) peuvent contenir la plupart des balises XHTML en ligne, telles que <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.

en: Allow user-entered tokens
fr: Autoriser les jetons (tokens) saisis par l'utilisateur

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
fr: Le fait de cocher cette case permettra aux utilisateurs de saisir des jetons dans les URL et les Titres dans le formulaire d'édition du nœud. Ceci n'affecte pas les configurations de champ sur cette page.

en: Rel Attribute
fr: Attribut Rel

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
fr: Quand il sera affiché, ce lien aura cet attribut rel. L'usage le plus commun est <a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> qui empêche certains moteurs de recherche d'aspirer les liens suivis.

en: At least one title or URL must be entered.
fr: Vous devez saisir au moins un titre ou une URL.

en: You cannot enter a title without a link url.
fr: Vous ne pouvez pas saisir un titre sans url.

en: Title, as link (default)
fr: Titre, en tant que lien (par défaut)

en: URL, as link
fr: URL, en tant que lien

en: Short, as link with title "Link"
fr: Court, comme lien avec le titre "Lien"

en: Label, as link with label as title
fr: Étiquette, comme lien avec l'étiquette comme titre

en: Separate title and URL
fr: Titre et URL séparés

en: Add new rule
fr: Ajouter une nouvelle règle

en: Add @type
fr: Ajouter @type

en: Not promoted
fr: Non promu

en: Parent comment
fr: Commentaire parent

en: The parent comment.
fr: Le commentaire parent.

en: Author's website
fr: Site web de l'auteur

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fr: Afficher la profondeur du commentaire s'il apparaît dans un fil.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fr: Trier suivant l'ordre du fil. Ceci maintient les commentaires enfants avec leurs parents.

en: Reply-to link
fr: Lien de réponse

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fr: Fournir un lien pour répondre au commentaire.

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Link this field to its user or an author's homepage
fr: Lier ce champ à son utilisateur ou à la page d'accueil d'un auteur

en: Newest first
fr: Les plus récents d'abord

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
fr: Le nouveau formulaire  %title a été créé. Ajoutez ci-dessous de nouveaux champs à votre formulaire.

en: Submission deleted.
fr: Soumission supprimée.

en: field
fr: champ

en: nodes
fr: nœuds

en: Menu items
fr: Eléments de menu

en: Formatter
fr: Outil de mise en forme

en: clone
fr: cloner

en: Week @week
fr: Semaine @week

en: Regions
fr: Régions

en: Target
fr: Cible

en: Time ago
fr: Il y a

en: Create @name
fr: Créer @name

en: The taxonomy vocabulary ID
fr: L'identifiant du vocabulaire de taxonomie

en: Sort direction
fr: Sens du tri

en: Element
fr: Élément

en: Effect
fr: Effet

en: This node
fr: Ce nœud

en: starting from @count
fr: en commençant à @count

en: Embed
fr: Intégré

en: No roles
fr: Aucun rôle

en: Speed
fr: Vitesse

en: The language the content is in.
fr: Langue de rédaction du contenu.

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le bloc "%name" ?

en: @menu_name (expanded levels @level1-@level2)
fr: @menu_name (niveaux dépliés @level1-@level2)

en: @menu_name (expanded levels @level1+)
fr: @menu_name (niveaux dépliés @level1+)

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item is in the block’s tree.
fr: Les blocs commençant avec le 1er niveau seront toujours visibles. Les blocs commençant avec le 2ème niveau (ou un niveau inférieur) ne seront visibles que quand la fin de l'élément actif du menu se trouve dans l'arborescence de menu du bloc.

en: Adding menu blocks
fr: Ajout de blocs de menu

en: Configuring menu blocks
fr: Configuration des blocs de menu

en: When adding or configuring a menu block, several configuration options are available:
fr: Plusieurs options de configuration sont disponibles lors de l'ajout ou du paramétrage d'un bloc de menu :

en: For menu trees that start with the 1st level, the default block title will be the menu name. For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level.
fr: Pour les arborescences de menu commençant par le 1er niveau, le titre par défaut du bloc sera le nom du menu. Pour les arborescences de menu commençant par le 2ème niveau (ou inférieur), le titre par défaut du bloc sera le titre du parent de l'élément du niveau précisé.

en: Styling menu blocks
fr: Mise en forme des blocs de menu

en: Menu block API
fr: API de Menu block

en: Developers can use the API of this module to create their own menu trees outside the confines of blocks. All of the publicly available API functions are documented in the menu_block.module file.
fr: Les développeurs peuvent utiliser l'API de ce module pour créer leurs propres arborescences de menu en dehors des blocs. Toute la documentation disponible se trouve dans le fichier menu_block.module.

en: Add menu block
fr: Ajouter un bloc de menu

en: Add a new menu block.
fr: Ajouter un nouveau bloc de menu.

en: Delete menu block
fr: Supprimer le bloc de menu

en: Menu block
fr: Bloc de menu

en: Provides configurable blocks of menu items.
fr: Fournit des blocs configurables d'éléments de menu.

en: Redirect URL
fr: Adresse URL de redirection

en: Response code
fr: Code réponse

en: Node tokens
fr: Jetons de nœud

en: Patterns
fr: Motifs

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Resizable
fr: Redimensionnable

en: User roles
fr: Rôles de l'utilisateur

en: Debug mode
fr: Mode debug

en: Landing page
fr: Page de destination

en: Importing
fr: Importation

en: Acronym
fr: Acronyme

en: More link path
fr: Chemin du lien "plus"

en: @menu_name (active menu item)
fr: @menu_name (élément actif du menu)

en: Starting level
fr: Niveau de départ

en: Make the starting level follow the active menu item.
fr: Faire en sorte que le niveau de départ suive l'élément actif du menu.

en: If the active menu item is deeper than the level specified above, the starting level will follow the active menu item. Otherwise, the starting level of the tree will remain fixed.
fr: Si l'élément actif du menu est plus profond que le niveau spécifié ci-dessus, le niveau de départ suivra l'élément actif du menu. Sinon, le niveau de départ de l'arborescence restera fixe.

en: Starting level will be
fr: Le niveau de départ sera

en: Active menu item
fr: Élément de menu actif

en: Children of active menu item
fr: Enfants de l'élément de menu actif

en: When following the active menu item, specify if the starting level should be the active menu item or its children.
fr: En suivant l'élément actif du menu, précisez si le niveau de départ doit être l'élément actif du menu ou son fils.

en: From the starting level, specify the maximum depth of the menu tree.
fr: Précisez la profondeur maximale de l'arborescence de menu à partir du niveau de départ.

en: Sort each item in the active trail to the top of its level. When used on a deep or wide menu tree, the active menu item’s children will be easier to see when the page is reloaded.
fr: Trier chaque élément dans la trail active to the top of its level. Quand l'arborescence du menu est profonde ou large, les enfants de l'élément actif du menu seront plus facile à voir en rechargeant la page.

en: Make the starting level follow the active menu item
fr: Faire en sorte que le niveau de départ suive l'élément actif du menu

en: From the starting level, specify the maximum depth of the tree. Blocks with a maximum depth of 1 will just be a single un-nested list of links with none of those links’ children displayed.
fr: A partir du niveau de départ, précisez la profondeur maximale de l'arborescence. Les blocs avec une profondeur maximale de 1 seront qu'une liste à plat de liens (les enfants ne seront pas affichés).

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Title only
fr: Titre seulement

en: Not defined
fr: Non défini

en: Rule
fr: Règle

en: Validator
fr: Validateur

en: Debugging
fr: Débogage

en: Flag user
fr: Flag l'utilisateur

en: Unflag
fr: Démarquer

en: Push
fr: Pousser

en: Inherit
fr: Hériter

en: Mime type
fr: Type MIME

en: 1 month | @count months
fr[0]: @count mois
fr[1]: @count mois

en: Save order
fr: Enregistrer l'ordre

en: Add region
fr: Ajouter une région

en: Parameter
fr: Paramètre

en: Generate
fr: Générer

en: rule
fr: règle

en: Format: %time.
fr: Format : %time.

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: The date the node was last updated.
fr: Date de dernière mise à jour du nœud.

en: Category ID
fr: Identifiant de catégorie

en: Button alignment
fr: Alignement des boutons

en: Example:
fr: Exemple :

en: Upload Media
fr: Transférer un média

en: %name: illegal value.
fr: %name : valeur illégale.

en: !group: !field
fr: !group : !field

en: Invalid display id @display
fr: Identifiant (ID) de l'affichage @display invalide

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
fr: Erreur : le gestionnaire pour @table > @field n'existe pas !

en: Do not use a relationship
fr: Ne pas utiliser de relation

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: export
fr: exporter

en: Custom template
fr: Gabarit personnalisé

en: Custom pages
fr: Pages personnalisées

en: Webform submissions
fr: Soumissions de webform

en: The cache has been cleared.
fr: Le cache a été vidé.

en: Colon
fr: Deux-points

en: Run cron
fr: Lancer la tâche planifiée (cron)

en: Run updates
fr: Lancer les mises à jour

en: Enable developer modules
fr: Activer les modules pour développeur

en: Disable developer modules
fr: Désactiver les modules pour développeur

en: Current anonymous / authenticated users
fr: Utilisateurs anonymes / authentifiés actuels

en: Disabled these modules: !module-list.
fr: Ces modules ont été désactivés : !module-list.

en: No developer modules are enabled.
fr: Aucun module pour développeur n'est activé.

en: of
fr: sur

en: translate
fr: traduire

en: Column settings
fr: Paramètres de la colonne

en: Flagged
fr: Flaggé

en: No link
fr: Aucun lien

en: Is not one of
fr: Ne fait pas partie de

en: Text length
fr: Longueur du texte

en: Failed to upload the file.
fr: Impossible de transférer le fichier.

en: Row
fr: Ligne

en: Row settings
fr: Paramètres de la ligne

en: Simplecontext arg
fr: Argument Simplecontext

en: Item1
fr: Élément1

en: The stuff for item 1.
fr: Les affaires de l'élément 1.

en: Item2
fr: Élément2

en: A relcontext object.
fr: Un objet relcontext.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
fr: Ajoute un relcontext à partir d'un simplecontext existant

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: %name: name mismatch. Please check your selection.
fr: %name : le nom de correspond pas. Veuillez vérifier votre sélection.

en: Page elements
fr: Éléments de la page

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Variants
fr: Variantes

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Filter by event
fr: Filtrer par événement

en: Active rules
fr: Règles actives

en: Inactive rules
fr: Règles inactives

en: created comment
fr: commentaire créé

en: updated comment
fr: commentaire mis à jour

en: deleted comment
fr: commentaire supprimé

en: URL alias exists
fr: Un alias d'URL existe

en: Cron maintenance tasks are performed
fr: Les tâches de maintenance sont effectuées.

en: Boolean
fr: Booléen

en: Set breadcrumb
fr: Définir le fil d'Ariane

en: E-mail to
fr: Envoyer par e-mail à

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fr: Un choix interdit a été détecté. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Illegal choice %choice in !name element.
fr: Choix interdit %choice dans l'élément !name.

en: Bundles
fr: Paquets

en: Bundle
fr: Paquet

en: Decimal point
fr: Marqueur décimal

en: Temporary
fr: Temporaire

en: Delimited text
fr: Texte délimité

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
fr: Un fichier texte brut délimité par des virgules, tabulations, ou autres caractères.

en: A file readable by Microsoft Excel.
fr: Un fichier lisible par Microsoft Excel.

en: Delimited text format
fr: Format du texte délimité

en: Comma (,)
fr: Virgule (,)

en: Tab (\t)
fr: Tabulation (\t)

en: Semicolon (;)
fr: Point-virgule (;)

en: Colon (:)
fr: Deux-points (:)

en: Period (.)
fr: Point (.)

en: Space ( )
fr: Espace ( )

en: ends with
fr: se termine par

en: Delete selected files
fr: Supprimer les fichiers sélectionnés

en: No files available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: Allowed extensions
fr: Extensions autorisées

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: Book outline
fr: Structure du livre

en: Revision information
fr: Informations sur les révisions

en: Hide submit button
fr: Masquer le bouton de soumission

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
fr: Séléctionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l'autocomplétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers d'utilisateurs.

en: View used to select the nodes
fr: Vue utilisée pour sélectionner les nœuds

en: Two columns
fr: 2 colonnes

en: Root term
fr: Terme racine

en: %name: this post can't be referenced.
fr: %name : ce contenu ne peut être référencé.

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Contributors
fr: Contributeurs

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs avec la chaine de permission spécifiée.

en: Site default language
fr: Langue par défaut du site

en: Send mail
fr: Envoyer le courriel

en: Comma
fr: Virgule

en: Semicolon
fr: Point-virgule

en: Show All
fr: Montrer tous

en: Uses
fr: Utilisations

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
fr: Les nœuds constituent le contenu primaire d'un site Drupal.

en: Comments are responses to node content.
fr: Les commentaires sont des réponses au contenu des nœuds.

en: Users who have created accounts on your site.
fr: Utilisateurs ayant créé un compte sur votre site.

en: The flag name may only contain lowercase letters, underscores, and numbers.
fr: Le nom du marqueur ne doit contenir que des lettres minuscules, des tirets bas et des nombres.

en: Flag names must be unique. This flag name is already in use.
fr: Les noms des marqueurs doivent être uniques. Ce nom de marqueur est déjà utilisé.

en: Flag translations of content as a group
fr: Marquer les traductions de contenu comme un groupe

en: Flag each translation of content separately
fr: Marquer chaque traduction séparemment

en: Flagging translations as a group effectively allows users to flag the original piece of content regardless of the translation they are viewing. Changing this setting will <strong>not</strong> update content that has been flagged already.
fr: Marquer les traductions comme un groupe permettant aux utilisateurs le marquage du contenu original sans faire de distinction sur la traduction qu'ils sont en train d'afficher. Changer ce paramètre <strong>ne mettra pas</strong> à jour les contenus déjà marqués.

en: Display link on node teaser
fr: Afficher le lien dans l'accroche du nœud

en: Display link on node page
fr: Afficher le lien sur la version complète du nœud

en: Display checkbox on node edit form
fr: Afficher une case à cocher sur le formulaire d'édition du nœud

en: If you elect to have a checkbox on the node edit form, you may specify its initial state in the settings form <a href="@content-types-url">for each content type</a>.
fr: Si vous choisissez d'avoir une case à cocher sur le formulaire d'édition du nœud, vous devez spécifier son état initial sur le formulaire de paramètres de <a href="@content-types-url">chacun des types de contenus</a>.

en: Node flag
fr: Marqueur de nœud

en: Limit results to only those nodes flagged by a certain flag; Or display information about the flag set on a node.
fr: Limite les résultats aux nœuds qui ont été marqués par un certain marqueur ; ou affiche les informations du marqueur appliqué au nœud.

en: Node flag counter
fr: Compteur de marqueurs de nœud

en: Include this to gain access to the flag counter field.
fr: Inclure ceci pour avoir accès au champ compteur de marqueurs.

en: Display link under comment
fr: Afficher le lien sous le commentaire

en: Comment flag
fr: Marqueur de commentaire

en: Limit results to only those comments flagged by a certain flag; Or display information about the flag set on a comment.
fr: Limite les résultats uniquement aux commentaires qui ont été marqués par un certain marqueur ; ou affiche les informations du marqueur appliqué au commentaire.

en: Comment flag counter
fr: Compteur de marquage du commentaire

en: Display link on user profile page
fr: Afficher le lien sur la page de profil de l'utilisateur

en: Limit results to only those users flagged by a certain flag; Or display information about the flag set on a user.
fr: Limite les résultats uniquement aux utilisateurs marqués par un certain marqueur ; ou affiche les informations du marqueur appliqué à l'utilisateur.

en: User flag counter
fr: Compteur de marquage de l'utilisateur

en: The module providing this flag wasn't found, or this flag type, %type, isn't valid.
fr: Le module fournissant ce marqueur n'a pas été trouvé, ou ce type de marqueur <em> %type</em> n'est pas valide.

en: Flag confirm
fr: Confirmation

en: JavaScript toggle
fr: Basculement JavaScript

en: Normal link
fr: Lien standard

en: Confirmation form
fr: Formulaire de confirmation

en: Default flags
fr: Marqueurs par défaut

en: Above are the <a href="@flag-url">flags</a> you elected to show on the node editing form. You may specify their initial state here.
fr: Ci-dessus sont listés les <a href="@flag-url">flags</a> que vous avez définis comme devant apparaître sur le formulaire d'édition des nœuds. Vous pouvez spécifier leur état initial ici.

en: No flags are currently defined.
fr: Aucun marqueur n'est actuellement défini.

en: Flag type
fr: Type de marqueur

en: Global?
fr: Global ?

en: Disabled Flags
fr: Marqueurs désactivés

en: The <a href="@views-url">Views</a> module is not installed, or not enabled. It is recommended that you install the Views module to be able to easily produce lists of flagged content.
fr: Le module <a href="@views-url">Views</a> n'est pas installé ou n'est pas activé. Il est recommandé d'installer le module Views afin de pouvoir générer simplement des listes de contenu marqué.

en: Lists of flagged content can be displayed using views. You can configure these in the <a href="@views-url">Views administration section</a>.
fr: Des listes de contenu flaggés peuvent être affichées en utilisant des vues. Vous pouvez les configurer dans la <a href="@views-url">section d'administration de Views</a>.

en: Flag module automatically provides a few <a href="@views-url">default views for the <em>bookmarks</em> flag</a>. You can use these as templates by cloning these views and then customizing as desired.
fr: Le module Flag fournit automatiquement quelques <a href="@views-url">vues par défaut pour le flag <em>bookmarks</em></a>.  Vous pouvez les utiliser comme patron en clonant ces vues, puis les paramétrant selon vos besoins.

en: The <a href="@flag-handbook-url">Flag module handbook</a> contains extensive <a href="@customize-url">documentation on creating customized views</a> using flags.
fr: Le <a href="@flag-handbook-url">manuel du module Flag</a> contient de la <a href="@customize-url">documentation pour créer des vues personnalisées</a> en utilisants les flags.

en: Flagging an item may trigger <em>actions</em>. However, you don't have the <em>Flag actions</em> module <a href="@modules-url">enabled</a>, so you won't be able to enjoy this feature.
fr: Flagger un élément peut déclencher des <em>actions</em>. Cependant, vous n'avez pas le module <em>Flag actions</em> d'<a href="@modules-url">activé</a> ; vous ne pourrez donc pas profiter de cette fonctionnalité.

en: Flagging an item may trigger <a href="@actions-url">actions</a>.
fr: Le marquage d'un élément peut déclencher des <a href="@actions-url">actions</a>.

en: Flagging an item may trigger <a href="@rules-url">rules</a>.
fr: Le marquage d'un élément peut déclencher des <a href="@rules-url">règles</a> (Rules).

en: To learn about the various ways to use flags, please check out the <a href="@handbook-url">Flag module handbook</a>.
fr: Pour apprendre les différentes manières d'utiliser les flags, consultez le <a href="@handbook-url">manuel du module Flag</a>.

en: Flag name
fr: Nom du marqueur

en: The type of content this flag will affect. An individual flag can only affect one type of content. This cannot be changed once the flag is created.
fr: Le type de contenu que ce flag peut affecter. Un flag ne peut affecter qu'un seul type de contenu. Ceci ne peut être changé une fois que le flag est créé.

en: Add new flag
fr: Ajouter un marqueur

en: Change this value only with great care.
fr: Changez cette valeur avec beaucoup de précautions.

en: A short, descriptive title for this flag. It will be used in administrative interfaces to refer to this flag, and in page titles and menu items of some <a href="@insite-views-url">views</a> this module provides (theses are customizable, though). Some examples could be <em>Bookmarks</em>, <em>Favorites</em>, or <em>Offensive</em>.
fr: Un titre court et descriptif pour ce flag. Il sera utilisé dans les interfaces d'administration pour faire référence à ce flag, ainsi que dans les titres de page et les éléments de menus de certaines <a href="@insite-views-url">vues</a> que ce module fournit (ils sont cependant personnalisables). Des exemples pourraient être <em>Marque-page</em>, <em>Favoris</em> ou <em>Abusif</em>

en: Flag link text
fr: Texte du lien du marqueur

en: The text for the "flag this" link for this flag.
fr: Le texte du lien "Marquer ceci" de ce marqueur.

en: Flag link description
fr: Description du lien du marqueur

en: The description of the "flag this" link. Usually displayed on mouseover.
fr: La description du lien "Marquer ceci". Habituellement affiché au survol de la souris.

en: Flag confirmation message
fr: Message de confirmation du marquage.

en: Message displayed if the user has clicked the "flag this" link and confirmation is required. Usually presented in the form of a question such as, "Are you sure you want to flag this content?"
fr: Le message affiché si l'utilisateur a cliqué sur le lien "flagger ceci" et qu'une confirmation est requise. Habituellement présenté sous forme de question tel que : "Êtes-vous certain de vouloir flagger ce contenu ?"

en: Flagged message
fr: Message de contenu marqué

en: Message displayed after flagging content. If JavaScript is enabled, it will be displayed below the link. If not, it will be displayed in the message area.
fr: Le message affiché après que le contenu a été marqué. Si le JavaScript est activé, il sera affiché sous le lien. S'il n'est pas activé, il sera affiché dans la zone des messages.

en: Unflag link text
fr: Texte du lien pour démarquer

en: The text for the "unflag this" link for this flag.
fr: Le texte du lien "Déflagger ceci" pour ce flag.

en: Unflag link description
fr: Description du lien démarquer

en: The description of the "unflag this" link. Usually displayed on mouseover.
fr: La description du lien "déflagger ceci". Habituellement affiché au survol de la souris.

en: Unflag confirmation message
fr: Message de confirmation de déflaggage

en: Message displayed if the user has clicked the "unflag this" link and confirmation is required. Usually presented in the form of a question such as, "Are you sure you want to unflag this content?"
fr: Le message affiché si l'utilisateur a cliqué sur le lien "déflagger ceci" et qu'une confirmation est requise. Habituellement présenté sour la forme d'une question tel que : "Êtes-vous certain de vouloir déflagger ce contenu ?"

en: Unflagged message
fr: Message de déflaggage

en: Message displayed after content has been unflagged. If JavaScript is enabled, it will be displayed below the link. If not, it will be displayed in the message area.
fr: Le message affiché après qu'un contenu a été déflaggé. Si le JavaScript est activé, il s'affichera sous le lien. S'il n'est pas activé, il sera affiché dans la zone des messages.

en: Global flag
fr: Marqueur global

en: If checked, flag is considered "global" and each node is either flagged or not. If unchecked, each user has individual flags on content.
fr: Si activée, le flag est considéré comme "global" et chaque nœud est soit flaggé soit non flaggé. Si cette option n'est pas activée, chaque utilisatuer dispose d'un flag sur chaque contenu.

en: Roles that may use this flag
fr: Rôles pouvant utiliser ce marqueur

en: Check any node types that this flag may be used on. You must check at least one node type.
fr: Sélectionnez chacun des types de contenu sur lesquels ce flag peut être utilisé. Vous devez en sélectionner un au minimum.

en: Flags are usually controlled through links that allow users to toggle their behavior. You can choose how users interact with flags by changing options here. It is legitimate to have none of the following checkboxes ticked, if, for some reason, you wish <a href="@placement-url">to place the the links on the page yourself</a>.
fr: Les flags sont souvent contrôlés par des liens qui permettent aux utilisateurs de basculer d'un état à l'autre. Vous pouvez choisir comment les utilisateurs intéragissent avec les flags ici. Il est normal de n'avoir aucune des ces options cochées, si vous souhaitez <a href="@placement-url">placer les liens sur la page vous-même</a>.

en: A flag confirmation message is required when using the confirmation link type.
fr: Le message de confirmation du marquage est obligatoire lorsque vous utilisez le type de lien confirmation.

en: An unflag confirmation message is required when using the confirmation link type.
fr: Un message de confirmation est obligatoire lorsque vous utilisez le type de lien confirmation.

en: Flag @name has been saved.
fr: Le marqueur @name a été enregistré.

en: Flag @name has been deleted.
fr: Le marqueur @name a été supprimé.

en: Bad token. You seem to have followed an invalid link.
fr: Mauvais jeton (token). Il semble que vous avez suivi un lien non valide.

en: You are not allowed to flag, or unflag, this content.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à flagger ou déflagger ce contenu.

en: administer flags
fr: administrer les marqueurs Flag

en: Edit action
fr: Modifier l'action

en: Missing action "@action-callback". Module providing it was either uninstalled or disabled.
fr: Action manquante "@action-callback". Le module qui la fournissait a soit été désinstallé soit désactivé.

en: Currently no flag actions. Use the <em>Add new flag action</em> form to add an action.
fr: Aucune action sur les flags. Utilisez le formulaire <em>Ajouter une action sur un flag</em> pour créer une action.

en: No flag available
fr: Aucun flag disponible

en: Select a flag
fr: Choisir un marqueur

en: Add a new flag action
fr: Ajouter une action sur un flag

en: Edit the "@action" action for the @title flag
fr: Modifier l'action "@action" du marqueur @title

en: Add an action to the @title flag
fr: Ajouter une action pour le flag @title

en: Select an action
fr: Sélectionnez une action

en: Add "@action" action to the @title flag
fr: Ajouter l'action "@action" pour le flag @title

en: reaches
fr: atteind

en: falls below
fr: tombe sous

en: The "@action" action for the @title flag has been saved.
fr: L'action "@action" pour le flag @title a été enregistrée.

en: Perform action when content !event !threshold flags
fr: Exécute une action lorsque l'événement !event du contenu atteind le seuil de !threshold flags.

en: Flagging threshold
fr: Seuil du flag

en: Delete the "@action" action for the @title flag?
fr: Supprimer l'action "@action" pour le flag @title ?

en: The "@action" action for the @title flag has been deleted.
fr: L'action "@action" pour le flag @title a été supprimée.

en: Content Flagged @flag_title
fr: Contenu marqué @flag_title

en: The following tokens can be used in the recipient, subject, or message.
fr: Les tokens suivants peuvent être utilisés dans les champs destinataire, sujet ou message.

en: More tokens
fr: Plus de tokens

en: Depending on the type of the content being flagged, the following tokens can be used in the recipients, subject, or message. For example, if the content being flagged is a node, you can use any of the node tokens --but you can't use the comment tokens: they won't be recognized. Similarly, if the content being flagged is a user, you can use only the user tokens.
fr: En fonction du type de contenu qui est marqué, les tokens suivants peuvent être utilisés dans les champs destinataire, sujet ou message. Par exemple, si le contenu marqué est un nœud, vous pouvez utiliser les tokens des nœuds --mais vous ne pouvez pas utiliser les tokens des commentaires : ils ne seront pas reconnus. De la même manière, si le contenu marqué est un utilisateur, vous ne pourrez utiliser que les tokens des utilisateurs.

en: Flag has been uninstalled.
fr: Flag a été désinstallé.

en: You are trying to install the <em>Flag</em> module. However, you have the <em>"Flag content"</em> module installed, and these two modules aren't compatible (because they happen to use a database table by the same name). To install the <em>Flag</em> module, you'll first have to disable and then <a href='@uninstall-url'>uninstall</a> the <em>"Flag content"</em> module.
fr: Vous essayez d'installer le module <em>Flag</em>. Cependant, le module <em>"Flag content"</em> est installé, et ces deux modules ne sont pas compatibles (car il arrive qu'ils utilisent le même nom de base de données). Pour installer le module <em>Flag</em>, vous devrez en premier désactiver et ensuite <a href='@uninstall-url'>désinstaller</a> le module <em>"Flag content"</em>.

en: Create customized flags that users can set on content.
fr: Créez des flags personnalisés que les utilisateurs peuvent activer sur du contenu.

en: Execute actions on Flag events.
fr: Exécute des actions sur les événements de Flag.

en: The URL of the content being flagged.
fr: L'URL du contenu marqué.

en: The title of the content being flagged.
fr: Le titre du contenu marqué.

en: The type of content being flagged, such as <em>node</em> or <em>comment</em>.
fr: Le type de contenu marqué, tel que <em>nœud</em> ou <em>commentaire</em>.

en: The ID of content being flagged, may be a nid or cid.
fr: L'ID du contenu marqué, peut être un nid ou un cid.

en: The current count total for this flag.
fr: Le compteur total courant pour ce flag.

en: Total flag count for flag @flag
fr: Le nombre total de flag pour le flag @flag

en: Use flag link settings
fr: Utilisez le lien paramètres de Flag

en: To have the flag module work with translations, you need to install and enable the <a href="http://drupal.org/project/translation_helpers">Translation helpers</a> module.
fr: Pour que le module Flag fonctionne avec les traductions, vous devez installer et activer le module <a href="http://drupal.org/project/translation_helpers">Translation helpers</a>.

en: Translation helpers module not found.
fr: Le module Translation helpers n'a pas été trouvé.

en: flagging user
fr: utilisateur flaggant

en: A @flag-type has been flagged, under "@flag-title"
fr: Un(e) @flag-type a été  marqué(e), sous le titre "@flag-title"

en: A @flag-type has been unflagged, under "@flag-title"
fr: Un(e) @flag-type a été  déflaggé(e), sous le titre "@flag-title"

en: Trim a flag
fr: Couper un flag

en: User whose flag to trim
fr: Utilisateur pour lequel couper le flag

en: For non-global flags, this is the user whose flag to trim. (For global flags, this argument is ignored.)
fr: Pour les flags non globaux, ceci est l'utilisateur pour lequel couper le flag. (Pour les flags globaux, cet argument est ignoré.)

en: Flag queue size
fr: Taille de la file d'attente de Flag

en: Flag a @type
fr: Marquer un(e) @type

en: User on whose behalf to flag
fr: Utilisateur pour le compte duquel flagger

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf to flag the object. In addition, if checked below, the access permissions to the flag are checked against this user.
fr: Pour les flags non globaux, ceci est l'utilisateur pour le compte duquel flagger l'objet. De plus, si coché ci-dessous, les droits d'accès au flag sont vérifiés pour cet utilisateur.

en: Unflag a @type
fr: Déflagger un(e) @type

en: @type has flagging count
fr: @type a un compte de flags

en: The number against which to test the number of times the object is flagged. For example, if you type "3" here, and choose "Greater than" for the operator, then this condition will return TRUE if the object is flagged more than three times.
fr: La valeur de comparaison pour le nombre de fois où un objet est marqué. Par exemple, si vous saisissez "3", et choisissez "Supérieur à" pour l'opérateur, alors cette condition retournera TRUE, si l'objet est marqué plus de trois fois.

en: @type is flagged
fr: @type est marqué

en: User on whose behalf to check
fr: Utilisateur pour le compte duquel vérifier

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf the flag is checked.
fr: Pour les flags non globaux, ceci est l'utilisateur pour le compte duquel le flag est vérifié.

en: Comparison operator
fr: Opérateur de comparaison

en: Greater than or equal
fr: Supérieur ou égal

en: Less than or equal
fr: Inférieur ou égal

en: Flag:
fr: Marqueur :

en: The flag type
fr: Le type de marqueur

en: Is the flag global?
fr: Le flag est-il global ?

en: Flaggable node
fr: Nœud flaggable

en: Flaggable user
fr: Utilisateur flaggable

en: The user that flagged an item.
fr: L'utilisateur qui a flaggé un élément.

en: Flagged time
fr: Heure du flag

en: Display the time the content was flagged by a user.
fr: Affiche la date/heure à laquelle le contenu a été flaggé par un utilisateur.

en: The unique ID of the object that has been flagged.
fr: L'ID unique de l'objet qui a été flaggé.

en: Filter to ensure content has or has not been flagged.
fr: Filtre qui s'assure qu'un contenu a été ou n'a pas été flaggé.

en: Flag link
fr: Lien du flag

en: Display flag/unflag link.
fr: Afficher le lien de flag/déflag.

en: Flag counter
fr: Compteur de flag

en: The number of times a piece of content is flagged by any user.
fr: Le nombre de fois qu'un contenu a été flaggé pour tous les utilisateurs.

en: counter
fr: compteur

en: User's flagged content
fr: Contenu flaggé par l'utilisateur

en: Limit results to users that have flagged certain content.
fr: Limiter les résultats aux utilisateurs qui ont flaggé certains contenus.

en: user flagged content
fr: contenu flaggé par l'utilisateur

en: Flag is not able to convert the <em>Flagged time</em> filter. It's value is currently empty, but needs to be populated to work properly.
fr: Flag n'est pas en mesure de convertir le filtre <em>Date/Heure du flag</em>. Sa valeur est vide pour le moment, mais doit être renseignée pour fonctionner correctement.

en: Not flagged
fr: Non flaggé

en: This filter is only needed if the relationship used has the "Include only flagged content" option <strong>unchecked</strong>. Otherwise, this filter is useless, because all records are already limited to flagged content.
fr: Ce filtre n'est requis que si la relation utilisée comme option "Uniquement inclure du contenu flaggé" n'est pas cochée. Sinon, le filtre est sans effet car tous les enregistrements sont déjà limités au contenu flaggé.

en: By choosing <em>Not flagged</em>, it is possible to create a list of content <a href="@unflagged-url">that is specifically not flagged</a>.
fr: En choisissant <em>Non flaggé</em>, il est possible de créer une liste de contenu <a href="@unflagged-url">qui n'est pas flaggé</a>.

en: The name of the selected flag makes a good label.
fr: Le nom du flag sélectionné fait un bon libellé.

en: Current user
fr: Utilisateur courant

en: Include only flagged content
fr: Inclure uniquement du contenu flaggé

en: If checked, only content that has this flag will be included. Leave unchecked to include all content; or, in combination with the <em>Flagged</em> filter, <a href="@unflagged-url">to limit the results to specifically unflagged content</a>.
fr: Si coché, seul le contenu qui a ce flag sera inclu. Laisser non coché pour inclure tout le contenu ; ou en combinaison avec le filtre <em>Flaggé</em>, <a href="@unflagged-url">pour limiter les résultats à du contenu spécifiquement non flaggé</a>.

en: No %type flags exist. You must first <a href="@create-url">create a %type flag</a> before being able to use one.
fr: Aucun flag du type %type existant. Vous devez dabord <a href="@create-url">créer un flag %type</a> avant de pouvoir l'utiliser.

en: You must first create a flag
fr: Vous devez d'abord créer un flag

en: by current user
fr: par l'utilisateur courant

en: by any user
fr: par n'importe quel utilisateur

en: !group: !title
fr: !group : !title

en: If checked, only content that is flagged will be included.
fr: Si coché, seul le contenu qui est flaggé sera inclu.

en: !group: !title counter
fr: !group : !title compteur

en: Including name of the selected flag helps identify this relationship.
fr: Inclure le nom du flag sélectionné aide à identifier cette relation.

en: Include only users who have flagged content.
fr: Uniquement inclure les utilisateurs qui ont flaggé du contenu.

en: If checked, only users that have flagged any content with this flag will be included.
fr: Si coché, seul les utilisateurs qui ont flaggé n'importe quel contenu avec ce flag seront inclus.

en: Select the flag to validate against.
fr: Sélectionnez le flag servant de validation.

en: Validate the @type only if
fr: Valider le @type seulement si

en: IDs separated by , or +
fr: IDs séparés par des , ou des +

en: <em>Pick the first flag mentioned in the relationships.</em>
fr: <em>Choisir le premier flag mentionné dans les relations</em>.

en: It is flaggable
fr: Il est flaggable

en: It is flagged at least once
fr: Il est flaggé au moins une fois

en: It is flagged by the current user
fr: Il est flaggé par l'utilisateur courant

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: not empty
fr: non vide

en: Theming information
fr: Informations de thème

en: MIME type
fr: Type MIME

en: Ends with
fr: Finit par

en: The menu router has been rebuilt.
fr: Le routeur de menu a été reconstruit.

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: Posted in
fr: Posté sur

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Do not cache
fr: Ne pas mettre en cache

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fr: Le titre à utiliser lorsque cet argument est présent ; il écrasera le titre de la vue et les titres provenant des arguments précédents. Vous pouvez utiliser ici les substitutions de pourcentage pour remplacer avec les titres des arguments. Utilisez "%1" pour le premier argument, "%2" pour le second, etc.

en: Action to take if argument is not present
fr: Action à mener si l'argument est absent

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
fr: Si cette valeur est reçue comme argument, l'argument sera ignoré ; correspond à "toutes les valeurs"

en: Wildcard title
fr: Titre du joker

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
fr: Le titre à utiliser pour le joker dans les substitutions partout ailleurs.

en: <Basic validation>
fr: -Validation basique-

en: Action to take if argument does not validate
fr: Actions à mener si l'argument ne passe pas la validation

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
fr: Les protocoles affichés ici sont ceux disponibles de manière globale. Vous pouvez ajouter plus de protocoles en modifiant la variable <em>filter_allowed_protocols</em> de votre installation.

en: Link this field to its user
fr: Lier ce champ à l'utilisateur correspondant

en: This will override any other link you have set.
fr: Ceci supplantera tout autre lien que vous avez défini.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fr: Supplanter cette valeur à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: Text to display for anonymous users
fr: Texte à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: Taxonomy vocabularies
fr: Vocabulaires de taxonomie

en: Use default RSS settings
fr: Utiliser les paramètres RSS par défaut

en: Title plus teaser
fr: Titre plus accroche

en: Front page feed
fr: Flux de la page d'accueil

en: Primary
fr: Primaire

en: Search type
fr: Type de recherche

en: Tab weight
fr: Poids de l'onglet

en: User: ID
fr: Utilisateur : Identifiant (ID)

en: My content
fr: Mon contenu

en: Unpublish this revision
fr: Dépublier cette révision

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Add !name
fr: Ajouter !name

en: No role
fr: Aucun rôle

en: View link
fr: Lien d'affichage

en: File preview
fr: Aperçu du fichier

en: The size of the file.
fr: La taille du fichier.

en: The MIME type of the file.
fr: Le type MIME du fichier.

en: Attached to
fr: Attaché(s) à

en: Link this field
fr: Lier ce champ

en: Menu link ID
fr: ID du lien de menu

en: Menu links
fr: Liens de menu

en: Link title
fr: Titre du lien

en: Generating Content
fr: Génération du contenu

en: Finished @num_nids nodes created successfully.
fr: Création de @num_nids nœuds avec succès.

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: The theme registry is being rebuilt on every request. Remember to <a href="!url">turn off</a> this feature on production websites.
fr: Le registre du thème est reconstruit à chaque requête. N'oubliez pas de <a href="!url">désactiver</a> cette fonctionnalité sur des sites web en production.

en: Enter function name for api lookup
fr: Entrez le nom de la fonction pour la voir sur l'API

en: API Site
fr: Site de l'API

en: The base URL for your developer documentation links. You might change this if you run <a href="!url">api.module</a> locally.
fr: L'URL de base pour vos liens de documentation du développeur. Vous pouvez changer ceci si vous exécutez <a href="!url">api.module</a> localement.

en: Krumo display
fr: Affichage de Krumo

en: Select a skin for your debug messages or select <em>disabled</em> to display object and array output in standard PHP format.
fr: Choisissez un thème pour vos messages de débogage ou choisissez <em>désactivé</em> pour afficher la sortie de l'objet et du tableau au format PHP standard.

en: Rebuild the theme registry on every page load
fr: Reconstruire le registre de thème à chaque chargement de page

en: While creating new templates and theme_ overrides the theme registry needs to be rebuilt.
fr: A la création de nouveaux templates et de surcharges de theme_, le registre de thème a besoin d’être reconstruit.

en: Uninstall and then install the selected modules. <code>hook_uninstall()</code> and <code>hook_install()</code> will be executed and the schema version number will be set to the most recent update number. You may have to manually clear out any existing tables first if the module doesn't implement <code>hook_uninstall()</code>.
fr: Désinstaller puis installer les modules sélectionnés. <code>hook_uninstall()</code> et <code>hook_install()</code> seront exécutés et le numéro de version du schéma sera défini au numéro de mise à jour le plus récent. Vous devrez au préalable effacer manuellement toute table existante si le module n'implémente pas <code>hook_uninstall()</code>.

en: Reinstall
fr: Réinstaller

en: Saved new value for %name.
fr: Nouvelle valeur enregistrée pour %name.

en: Display of !type !obj
fr: Affichage de !obj !type

en: {empty}
fr: {vide}

en: The file could not be written.
fr: The fichier n'a pas pu être enregistré.

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
fr[0]: Une variable supprimée.
fr[1]: @count variables supprimées.

en: 1 character | @count characters
fr[0]: @count caractère
fr[1]: @count caractères

en: 1 element | @count elements
fr[0]: 1 élément
fr[1]: @count éléments

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
fr: Purger le cache CSS et tout le cache des tables de la base de données qui stockent le cache des pages, des nœuds, des thèmes et des variables.

en: Function reference
fr: Référentiel de la fonction

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
fr: Voir une liste de fonctions utilisateur actuellement définies avec liens vers la documentation.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
fr: Lancer hook_uninstall() puis hook_install() pour un module donné.

en: Rebuild menus
fr: Reconstruire les menus

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
fr: Reconstruire le menu en se basant sur hook_menu() et rétablir tous les modifications personnalisées. Tous les éléments de menus retournent à leurs paramètres par défaut.

en: Edit and delete site variables.
fr: Modifier et supprimer des variables du site.

en: View your server's PHP configuration
fr: Voir la configuration PHP de votre serveur

en: Execute PHP Code
fr: Exécuter du code PHP

en: Execute some PHP code
fr: Exécuter du code PHP

en: Theme registry
fr: Registre du thème

en: View a list of available theme functions across the whole site.
fr: Voir une liste des fonctions de thèmes disponibles à travers l'ensemble du site.

en: View the active form/render elements for this site.
fr: Voir le rendu/forme actif(ve) des éléments pour ce site.

en: List the contents of $_SESSION.
fr: Liste le contenu de $_SESSION.

en: Devel settings
fr: Paramètres de Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
fr: Supprimer tous les utilisateurs (excepté utilisateur id 1) avant de générer les nouveaux utilisateurs.

en: How old should user accounts be?
fr: Quel âge doivent avoir les comptes d'utilisateurs ?

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
fr: L'ancienneté des utilisateurs sera distribuée aléatoirement entre l'heure choisie et l'heure actuelle.

en: . This type contains CCK fields which will only be populated by fields that implement the content_generate hook.
fr: . Ce type contient des champs CCK qui ne seront peuplés que par des champs qui implémentent le hook content_generate.

en: How far back in time should the nodes be dated?
fr: À partir de quand doit-on dater les nœuds ?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
fr: Les dates de création des nœuds seront réparties aléatoirement entre la date de départ choisie et maintenant.

en: Requires path.module
fr: Requiert path.module

en: Add an url alias for each node.
fr: Ajouter un alias d'URL à chaque nœud

en: Does not grant any access, but could block lower priority grants; not in !na.
fr: N'autorise aucun accès, mais pourrait bloquer les autorisations de plus basse priorité ; pas dans !na.

en: Should be in !na but isn't!
fr: Devrait être dans !na, mais n'y est pas!

en: Node_access summary
fr: Résumé de node_access

en: Devel node access
fr: Devel Node Access

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Filter the view to the currently logged in user.
fr: Filtre la vue pour montrer les utilisateurs actuellement connectés.

en: Localization
fr: Traduction

en: Cache once for everything (global)
fr: Mettre en cache une fois pour tout (global)

en: Per page
fr: Par page

en: Per role
fr: Par rôle

en: Per role per page
fr: Par rôle par page

en: Per user
fr: Par utilisateur

en: Per user per page
fr: Par utilisateur par page

en: Multilingual support
fr: Gestion multilingue

en: Enabled, with translation
fr: Activé, avec traductions

en: Create new
fr: Créer nouveau

en: Edit file
fr: Modifier le fichier

en: Has Avatar
fr: A un avatar

en: Native
fr: Natif

en: Configure global settings
fr: Configurer les paramètres globaux

en: Makes Views draggable
fr: Rendre les vues déplaçables

en: Sort by value
fr: Trier par valeur

en: Draft
fr: Brouillon

en: Save Draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: Capitalize first letter
fr: Mettre la première lettre en majuscule

en: 12-hour (am/pm)
fr: 12 heures (am/pm)

en: 24-hour
fr: 24 heures

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Canvas
fr: Canevas

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Logged in user
fr: Utilisateur connecté

en: Custom text
fr: Texte personnalisé

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
fr: Il n'y a pas de soumission pour ce formulaire. <a href="!url">Voir ce formulaire</a>.

en: Sum
fr: Somme

en: Add more
fr: Rajouter

en: sorted by
fr: trié par

en: Legend
fr: Légende

en: Repeats
fr: Se répète

en: Not Approved
fr: Non approuvé

en: Remove group
fr: Supprimer le groupe

en: is greater than
fr: est supérieur à

en: No description
fr: Aucune description

en: Numbered list
fr: Liste ordonnée

en: Not installed.
fr: Non installé.

en: Overwrite
fr: Écraser

en: Secondary
fr: Secondaire

en: No fields available.
fr: Aucun champ disponible.

en: PHP Evaluation
fr: Evaluation PHP

en: viewed comment
fr: commentaire consulté

en: After saving new content
fr: Après l'enregistrement d'un nouveau contenu

en: After updating existing content
fr: Après mise à jour d'un contenu existant

en: saved content
fr: contenu enregistré

en: After deleting content
fr: Après suppression du contenu

en: Content is published
fr: Le contenu est publié

en: Content is sticky
fr: Le contenu est épinglé en haut des listes

en: Content is promoted to frontpage
fr: Le contenu est promu sur la page d'accueil

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
fr: Le code PHP placé entre les marqueurs &lt;?php ?&gt; sera évalué et remplacé par son résultat. Ex : &lt;? echo 1+1?&gt; sera remplacé par 2.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
fr: Par ailleurs, vous pouvez faire usage des variables suivantes :

en: truth value
fr: valeur booléenne

en: rules
fr: règles

en: Successfully sent email to %recipient
fr: Courriel envoyé à %recipient avec succès

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
fr: Courriel envoyé avec succès au(x) rôle(s) %roles.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
fr: L'adresse mail de l'expéditeur. Le laisser vide pour utiliser l'adresse configurée au niveau du site.

en: After saving a new term
fr: Après l'enregistrement d'un nouveau terme

en: created term
fr: terme créé

en: updated term
fr: terme mis à jour

en: unchanged term
fr: terme non modifié

en: Block a user
fr: Bloquer un utilisateur

en: Rule sets
fr: Groupement de règles

en: Rule set
fr: Groupement de règles

en: Scheduled evaluation date
fr: Date d'évaluation planifiée

en: Rules Scheduler
fr: Planificateur de tâches

en: Not in menu
fr: Pas dans le menu

en: Alias: @alias
fr: Alias : @alias

en: No alias
fr: Aucun alias

en: No flags
fr: Aucun flag

en: Day of week
fr: Jour de la semaine

en: Numeric
fr: Numérique

en: Teaser break
fr: Séparation de fin d'accroche

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: form
fr: formulaire

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Submit button text
fr: Texte du bouton de soumission

en: Basic options
fr: Options de base

en: The results of this submission may be viewed at:
fr: Les résultats de cette soumission peuvent être vus ici :

en: New component name
fr: Nom du nouveau composant

en: When adding a new component, the name field is required.
fr: Lors de l'ajout d'un nouveau composant, le nom du champ est requis.

en: Your webform has been published.
fr: Votre formulaire a été publié.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
fr: Les positions des composants et leur caractère 'obligatoire' ont été mis à jour.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
fr: Optionnel. Vous pouvez organiser votre formulaire en plaçant ce composant au sein d'un groupe de champs ('fieldset').

en: Component %name cloned.
fr: Le composant %name a été cloné.

en: Component %name updated.
fr: Composant %name mis à jour.

en: New component %name added.
fr: Composant %name ajouté.

en: Delete the %name fieldset?
fr: Supprimer le groupe de champs %name ?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
fr: Cela supprimera immédiatement le groupe de champs  %name et tous ses champs fils inclus dans %name dans le formulaire %webform. Cette action ne peut pas être annulée.

en: Delete the %name component?
fr: Supprimer le composant %name ?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
fr: Cela supprimera immédiatement le composant %name du formulaire %webform. L'action ne peut pas être annulée.

en: Component %name deleted.
fr: Composant %name supprimé.

en: Submissions for %user
fr: Soumissions de %user

en: Show !count results per page.
fr: Présenter !count résultats par page.

en: Showing all results.
fr: Présente tous les résultats.

en: @total results total.
fr: @total résultats au total.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
fr: Ceci est le délimiteur utilisé dans le fichier CSV/TSV lors du téléchargement des résultats de Webform. La méthode la plus fiable pour préserver les caractères hors alphabet latin consiste à utiliser la tabulation. Vous pouvez vouloir le remplacer par un autre caractère en fonction du programme avec lequel vous prévoyez d'importer les résultats.

en: Submission Details
fr: Détails de la soumission

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
fr: Cette page affiche tous les composants actuellement configurés pour ce nœud webform. Vous pouvez ajouter au formulaire autant de composants que vous le souhaitez, qui peuvent être plusieurs du même type. Pour ajouter un nouveau composant, remplissez le nom et sélectionnez un type dans les champs au bas du tableau. Soumettez le formulaire pour créer le nouveau composant ou prendre en compte toute modification des valeurs du formulaire.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
fr: Cliquez sur le nom d'un composant existant pour modifier sa configuration.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
fr: Ces permissions déterminent quels sont les rôles qui peuvent soumettre ce formulaire. Elles ne protègent pas l'accès à la page du formulaire. Pour empêcher l'accès au formulaire dans sa totalité, utilisez un module d'accès au contenu comme <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> ou <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
fr: Les rôles qui peuvent soumettre ce formulaire

en: Show complete form in teaser
fr: Montrer tout le formulaire dans l'accroche

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
fr: Afficher le formulaire complet dans le résumé du nœud.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
fr: Par défaut le bouton de soumission de ce formulaire aura le label <em>Soumettre</em>. Entrer un nouveau label si vous voulez le changer.

en: The entered email address %address is not a valid address.
fr: L'adresse de courriel saisie, %address, n'est pas une adresse valide.

en: Submissions for this form are closed.
fr: Les soumissions de ce formulaire sont closes.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
fr: Vous devez vous <a href="!login">connecter</a> ou vous <a href="!register">enregister</a> pour voir ce formulaire.

en: You do not have permission to view this form.
fr: Vous n'avez pas le droit de voir ce formulaire.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
fr: Vous avez déjà soumis le formulaire un nombre maximum de fois (@count).

en: You have already submitted this form.
fr: Vous avez déjà soumis ce formulaire.

en: You may not submit another entry at this time.
fr: Vous ne pouvez pas soumettre une nouvelle entrée pour le moment.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
fr: <a href="!url">Voir vos précédentes soumissions</a>.

en: Available components
fr: Composants disponibles

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
fr: Voici les types de champs disponibles pour votre installation de Webform. Vous pouvez désactiver chacun de ces composants en décochant sa case correspondante. Seuls les composants sélectionnés seront disponibles dans les nouveaux formulaires ou les formulaires existants.

en: Default e-mail values
fr: Valeurs par défaut des courriels

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
fr: L'adresse de l'expéditeur par défaut des soumissions ; souvent l'adresse de la personne qui maintient vos formulaires.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
fr: Le nom de l'expéditeur associé à l'adresse électronique par défaut.

en: Default subject
fr: Sujet par défaut

en: Form submission from: %title
fr: Formulaire soumis depuis : %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
fr: Le sujet par défaut des résultats envoyés par courriel.

en: Allow cookies for tracking submissions
fr: Autoriser les cookies pour le suivi les soumissions

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
fr: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Les cookies</a> peuvent être utilisés pour empêcher un même utilisateur de faire des soumissions répétées pour un formulaire. Il n'est pas nécessaire d'utiliser cette fonctionnalité pour limiter les soumissions d'un utilisateur, bien qu'elle permette d'être plus précis dans certaines situations. En plus des cookies, Webform utilise aussi les addresses IP et les noms d'utilisateurs pour empêcher les soumissions répétées.

en: Default export format
fr: Format d'export par défaut

en: Default export delimiter
fr: Délimiteur par défaut pour l'export

en: Submission access control
fr: Contrôle d'accès de la soumission

en: Select the user roles that may submit each individual webform
fr: Sélectionner les rôles des utilisateurs qui peuvent soumettre chaque formulaire individuel

en: Disable Webform submission access control
fr: Désactive le contrôle d'accès de la soumission Webform

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
fr: Par défaut, la configuration de chaque formulaire permet à l'administrateur de choisir quels rôles pourront soumettre le formulaire. Vous pouvez vouloir toujours autoriser les utilisateurs à soumettre le formulaire si vous utilisez un module à part pour contrôler l'accès aux nœuds Webform (Node Access).

en: Form: !form
fr: Formulaire : !form

en: Submission updated.
fr: Soumission mise à jour.

en: Thank you, your submission has been received.
fr: Merci, votre soumission a été reçue.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
fr: Vous pouvez utiliser des jetons (tokens) spéciaux dans ce champ. Ils seront remplacés par des valeurs dynamiques.

en: Token values
fr: Jetons (tokens)

en: Webform confirmation
fr: Confirmation du Webform

en: Form components
fr: Composants de formulaire

en: Webform submission
fr: Soumissions Webform

en: Website timezone
fr: Fuseau horaire du site

en: User timezone
fr: Fuseau horaire de l'utilisateur

en: Use a textfield for year
fr: Utiliser un champ texte pour l'année

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
fr: Si coché, le champ date généré utilisera un champ texte pour l'année. Sinon il utilisera une liste déroulante.

en: Entered !name is not a valid date.
fr: La date !name saisie n'est pas une date valide.

en: Leaving blank will use the default size.
fr: Si vous laissez vide, la dimension par défaut sera utilisée.

en: %value is not a valid email address.
fr: %value n'est pas une adresse de courriel valide.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
fr: Les groupes de champs vous permettent d'organiser plusieurs champs en groupes.

en: Width of the file field.
fr: Largeur du champ fichier.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
fr: Le répertoire de sauvegarde %directory n'a pas pu être créé. Vérifiez que le répertoire 'files' est inscriptible.

en: %field field is required.
fr: Le champ %field est requis.

en: Filesize (KB)
fr: Taille du fichier (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
fr: Un champ qui n'est pas visible à l'utilisateur, mais qui est enregistré avec la soumission.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
fr: Affiche du texte en HTML dans le formulaire ; n'affiche pas un champ.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
fr: Les options à l'intérieur d'une liste déroulants doivent être uniques. Les clés suivantes ont été utilisées plusieurs fois :

en: Make this field resizable by the user.
fr: Rendre ce champ redimensionnable par l'utilisateur.

en: Label placed to the left of the textfield
fr: Etiquette placée à la gauche du champ texte

en: Examples: $, #, -.
fr: Exemples : $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
fr: Etiquette placée à la droite du champ texte

en: Examples: lb, kg, %.
fr: Exemples : lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
fr: La valeur %name entrée n'est pas une heure valide.

en: layout
fr: mise en page

en: The page has been deleted.
fr: La page a été supprimée.

en: Lowercase
fr: Minuscules

en: Punctuation
fr: Ponctuation

en: Add comment link
fr: Ajouter un lien de commentaire

en: %editor profile for %format
fr: Profil de %editor pour %format

en: Enabled by default
fr: Activé par défaut

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
fr: L'état par défaut de l'éditeur pour les utilisateurs ayant accès à ce profil. Les utilisateurs peuvent surcharger cet état si la prochaine option (ci-dessous) est activée.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
fr: Si autorisé, les utilisateurs pourront choisir leur éditeur par défaut dans les paramètres de leur compte utilisateur.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
fr: Montrer un lien de basculement <em>activer / désactiver l'éditeur de texte riche</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
fr: Choisir de montrer ou non le lien  <em>activer / désactiver l'éditeur de texte riche</em> sous une zone de texte. Si désactivé, le paramétrage de l'utilisateur ou le paramétrage global par défaut est utilisé (voir ci-dessus).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
fr: Cette option contrôle si la barre d'outils est affichée au-dessus ou en-dessous des zones d'édition.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
fr: Cette option contrôle l'alignement des icônes dans la barre d'outils de l'éditeur.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
fr: Où afficher le chemin des éléments HTML (par exemple <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
fr: Cette option vous donne la possibilité d'activer/désactiver le bouton de redimensionnement. Si activé, le chemin de la barre d'outils doit être  "haut" ou "bas" de manière à pouvoir afficher l'icône.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
fr: Si activé, le code potentiellement dangereux (<code>&lt;HEAD&gt;</code> par exemple) sera supprimé du contenu HTML.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
fr: Si activé, l'éditeur insérera des caractères TAB lorsque la touche de tabulation est enfoncée, mais préservera les autres caractères d'espacement à la manière de l'élément PRE en HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
fr: Si activé, les balises HTML déclarant la taille, la famille, la couleur de la police et la couleur du fond seront remplacées par des styles CSS inline.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
fr: Si activé, l'éditeur supprimera la plupart des sauts en fin de ligne du contenu. Désactiver cette option peut permettre d'éviter des conflits avec d'autres filtres d'entrée.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
fr: Si activé, l'éditeur reformatera le code source HTML. Désactiver cette option peut permettre d'éviter des conflits avec d'autres filtres d'entrée.

en: Force cleanup on standard paste
fr: Forcer le nettoyage lors des collages standards

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
fr: Si activé, la fonction par défaut de collage (CTRL-V ou SHIFT-INS) se comportera comme la fonction "Copier depuis Word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
fr: Liste de formats de bloc HTML séparés par des virgules. Valeurs possibles : <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
fr: Utiliser la CSS du thème

en: Define CSS
fr: Définir une CSS

en: Editor default CSS
fr: CSS par défaut de l'Editeur

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
fr: Définit la CSS à utiliser dans la zone de l'éditeur.
    Utiliser la CSS du thème - charge les feuilles de style depuis le thème courant. Définir la CSS - saisissez le chemin des fichiers des feuilles de style ci-dessous. CSS par défaut de l'éditeur - utilise les feuilles de style par défaut de l'éditeur.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
fr: Si « Définir une CSS » a été sélectionné ci-dessus, entrer le chemin du fichier CSS ou de la liste de fichiers séparés par une virgule.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
fr: Jetons disponibles : <code>%b</code> (chemin de base, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (chemin du thème, eg: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
fr: Vous pouvez définir des classes CSS pour la liste déroulante "Style de police". Saisissez une classe par ligne dans le format : !example<br />Si vide, les classes CSS sont automatiquement importées depuis toutes les CSS chargées.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
fr: Le profil wysiwyg pour %format a été enregistré.

en: No editor
fr: Aucun éditeur

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
fr: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Télécharger</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
fr: Extraire l'archive et la copier dans un nouveau répertoire ici : <br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
fr: La bibliothèque en cours d'utilisation peut être trouvée ici : <br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
fr: Instructions d'installation

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
fr: Il n'y a pas de librairie d'éditeur installée pour le moment. La liste suivante contient la liste des éditeurs supportés pour l'instant :

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
fr: Êtes-vous sur de vouloir supprimer le profil pour %name ?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
fr: Le profil wysiwyg pour %name  a été supprimé.

en: Configure client-side editors.
fr: Configurer les éditeurs côté client.

en: Disable rich-text
fr: Désactiver le texte riche

en: Enable rich-text
fr: Activer le texte riche

en: The version of %editor could not be detected.
fr: La version de %editor ne peut pas être détectée.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
fr: La version instalée (%version) de %editor n'est pas supportée.

en: Strike-through
fr: Barré

en: Align left
fr: Aligné à gauche

en: Align center
fr: Centré

en: Align right
fr: Aligné à droite

en: Justify
fr: Justifier

en: Forecolor
fr: Couleur de premier plan

en: Backcolor
fr: Couleur du fond

en: Horizontal rule
fr: Règle horizontale

en: Paste Text
fr: Coller le Texte

en: Paste from Word
fr: Coller à partir de Word

en: Remove format
fr: Supprimer le formatage

en: Character map
fr: Table des caractères

en: HTML block format
fr: Format de bloc HTML

en: Font style
fr: Style de police

en: Create DIV container
fr: Créer un conteneur DIV

en: Check spelling
fr: Vérification d'orthographe

en: Autogrow
fr: Auto-extensible

en: Table drag/resize
fr: Tableau glisser/redimensionner

en: Table: Cell properties
fr: Table : propriétés de cellule

en: Table: Insert row after
fr: Table : insérer une ligne après

en: Table: Insert column after
fr: Table : insérer un colonne après

en: Table: Insert cell after
fr: Table : insérer une ligne après

en: Table: Delete rows
fr: Table : supprimer les lignes

en: Table: Delete columns
fr: Table : supprimer les colonnes

en: Table: Delete cells
fr: Table : supprimer les cellules

en: Table: Merge cells
fr: Tables : fusionner les cellules

en: Table: Horizontal split cell
fr: Table : scinder horizontalement  la cellule

en: Sup
fr: Exposant

en: Sub
fr: Indice

en: Clean-up
fr: Nettoyage

en: Visual aid
fr: Aide visuelle

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Advanced horizontal rule
fr: Règle horizontale avancée

en: Advanced image
fr: Image avancée

en: Advanced link
fr: Lien avancé

en: Auto save
fr: Enregistrement automatique

en: Context menu
fr: Menu contextuel

en: Left-to-right
fr: De gauche à droite

en: Right-to-left
fr: De droite à gauche

en: Inline popups
fr: Popup incluses

en: Insert date
fr: Insérer la date

en: Insert time
fr: Insérer l'heure

en: Insert layer
fr: Insérer un calque

en: Move forward
fr: Déplacer en avant

en: Move backward
fr: Déplacer en arrière

en: Absolute
fr: Absolu

en: Paste text
fr: Coller le texte

en: Style properties
fr: Propriétés du style

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: Inserted
fr: Inséré

en: Safari compatibility
fr: Compatibilité avec Safari

en: Spell check
fr: Vérification d'orthographe

en: Font Color
fr: Couleur de Police

en: Show/hide hidden elements
fr: Afficher/Cacher les élemets cachés

en: Separate the teaser and body of this content
fr: Séparer l'accroche et le corps de ce contenu

en: Parent term(s)
fr: Terme(s) parent(s)

en: Broken handler @table.@field
fr: Gestionnaire brisé @table.@field

en: Skipping broken view @view
fr: Vue brisée @view sautée

en: Ajax callback for view loading.
fr: Procédure de rappel (callback) AJAX pour le chargement de la vue.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fr: Aucun changement ne peut être effectué dans une vue verrouillée.

en: Create customized lists and queries from your database.
fr: Créez des listes et requêtes personnalisées à partir de votre base de données.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fr: Interface d'administration des vues. Sans ce module, vous ne pouvez pas créer ou modifier de vues.

en: Broken/missing handler
fr: Gestionnaire défectueux/manquant

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fr: Le gestionnaire de cet élément est défectueux ou absent et ne peut donc pas être utilisé. Si un module fournissant ce gestionnaire a été désactivé, sa réactivation pourrait le restaurer. Si ce n'est pas le cas, il est conseillé de supprimer cet élément.

en: Current date
fr: Date actuelle

en: Current node's creation time
fr: Date de création du nœud courant

en: Current node's update time
fr: Date de mise à jour du nœud courant

en: Do not display items with no value in summary
fr: Ne pas afficher les éléments sans valeur dans le résumé

en: Invalid input
fr: Saisie invalide

en: Fail basic validation if any argument is given
fr: Faire échouer la validation de base si un argument est fourni

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fr: En cochant cette case, vous pouvez utiliser ceci pour vérifier que la validation des vues présentant plus d'arguments que nécessaire échoue.

en: Glossary mode
fr: Mode glossaire

en: Character limit
fr: Limite de caractères

en: No transform
fr: Aucune transformation

en: Upper case
fr: Majuscules

en: Lower case
fr: Minuscules

en: Capitalize each word
fr: Mettre chaque mot en majuscules

en: Case in path
fr: Casse dans les chemins

en: Transform spaces to dashes in URL
fr: Transformer les espaces en tirets dans les URL

en: Exclude from display
fr: Exclure de l'affichage

en: Rewrite the output of this field
fr: Réécrire la sortie de ce champ

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Texte à afficher pour ce champ. Vous pouvez utiliser du HTML. Vous pouvez entrer des données utilisées par cette vue à l'aide des jetons ci-dessous.

en: Output this field as a link
fr: Afficher ce champ en tant que lien

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
fr: Si coché, ce champ sera transformé en lien. La destination doit être indiquée ci-dessous.

en: Link path
fr: Chemin du lien

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Le chemin Drupal ou une URL absolue pour ce lien. Vous pouvez utilisez des données de cette vue avec les "Motifs de remplacement" ci-dessous.

en: The CSS class to apply to the link.
fr: La classe CSS à appliquer au lien.

en: Prefix text
fr: Texte de préfixe

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fr: N'importe quel texte à afficher avant ce lien. Vous pouvez utiliser du HTML.

en: Suffix text
fr: Texte de suffixe

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fr: N'importe quel texte à afficher après ce lien. Vous pouvez utiliser du HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fr: <p>Vous devez ajouter des champ additionnels avant d'utiliser ce champ. Ces champs peuvent être défini en <em>Ne pas afficher</em> si vous le souhaitez. Notez qu'à cause de l'ordre d'affichage, vous ne pouvez pas utiliser des champs qui viennent après celui-ci&nbsp;; si vous avez besoin d'un champ qui n'est pas listé ici, réarrangez vos champs.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fr: Restreindre ce champ à une taille maximale

en: Trim only on a word boundary
fr: Couper sur une frontière de mot

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
fr: Si coché, ce champ sera coupé sur un mot entier. Il est garanti que le maximum de caractères ou moins sera utilisé. S'il n'est pas possible de se limiter à un mot entier, alors le champ sera limité à un champ vide.

en: Add an ellipsis
fr: Ajoute une ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fr: Si coché, des points de suspension (...) seront ajoutés si le champ est coupé.

en: Strip HTML tags
fr: Retirer les balises HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fr: Si coché, toutes les balises HTML seront retirées.

en: Field can contain HTML
fr: Le champ peut contenir du HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
fr: Si coché, le correcteur HTML vérifiera que les balises sont bien fermées après la réduction du champ.

en: File size display
fr: Affichage de la taille de fichier

en: Formatted (in KB or MB)
fr: Formatée (en Ko ou Mo)

en: Raw bytes
fr: Octets bruts

en: If checked, true will be displayed as false.
fr: Si cette option est cochée, Vrai apparaîtra comme Faux.

en: Time ago (with "ago" appended)
fr: Temps relatif (avec "il y a" ajouté)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fr: Durée (avec "il y a/dans" ajouté)

en: Round
fr: Arrondi

en: If checked, the number will be rounded.
fr: Si cette option est cochée, le nombre sera arrondi.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fr: Précisez le nombre de chiffres à afficher après le marqueur décimal.

en: What single character to use as a decimal point.
fr: Caractère à utiliser comme marqueur décimal

en: What single character to use as the thousands separator.
fr: Caractère à utiliser comme séparateur de milliers.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer avant le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer après le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Simple separator
fr: Séparateur simple

en: Display as link
fr: Afficher comme lien

en: Operator identifier
fr: Identifiant de l'opérateur

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le point d'interrogation ? pour identifier cet opérateur.

en: Filter identifier
fr: Identifiant du filtre

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le ? pour identifier ce filtre. Ne peut pas être vide.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
fr: Cet identifiant est requis si le filtre est exposé.

en: This identifier is not allowed.
fr: Cet identifiant n'est pas autorisé.

en: - Any -
fr: - Tout -

en: exposed
fr: exposé

en: Value type
fr: Type de valeur

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Date dans n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS est préférable

en: Invalid date format.
fr: Format de date invalide.

en: Limit list to selected items
fr: Limiter la liste aux éléments sélectionnés

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
fr: Si coché, les seuls éléments présentés à l'utilisateur seront ceux sélectionnés ici.

en: not in
fr: pas dans

en: Is all of
fr: Tout parmi

en: Is none of
fr: Aucun parmi

en: not
fr: pas

en: Is between
fr: Est compris entre

en: between
fr: entre

en: Is not between
fr: N'est pas compris entre

en: not between
fr: pas entre

en: And max
fr: Et max

en: And
fr: Et

en: Contains any word
fr: Contient n'importe quel mot

en: has word
fr: contient le mot

en: Contains all words
fr: Contient tous les mots

en: has all
fr: contient tous

en: begins
fr: commence

en: ends
fr: finit

en: Require this relationship
fr: Exiger cette relation

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fr: La granularité est la plus petite unité à utiliser pour déterminer si deux dates sont identiques ; par exemple, si la granularité est "Année", toutes les dates de l'année 1999, indépendamment du mois et du jour, seront considérées comme identiques.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fr: Si vous <a href="@modules">activez le module d'aide avancée</a>, Views vous proposera une aide plus conséquente et plus détaillée. <a href="@hide">Cacher ce message.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fr: Si vous installez le module d'aide avancée de !href, Views vous proposera une aide plus conséquente et plus détaillée. <a href="@hide">Cacher ce message.</a>

en: Broken
fr: Brisé

en: Displays
fr: Affichages

en: These queries were run during view rendering:
fr: Ces requêtes ont été exécutées lors de l'affichage de la vue&nbsp;:

en: This display has no path.
fr: Cet affichage n'a pas de chemin

en: Query build time
fr: Durée de construction de la requête

en: Query execute time
fr: Durée d'exécution de la requête

en: View render time
fr: Durée de rendu de la vue

en: No query was run
fr: Aucune requête n'a été exécutée

en: Unable to preview due to validation errors.
fr: Impossible de prévisualiser à cause d'erreurs de validation.

en: View name
fr: Nom de la vue

en: View description
fr: Description de la vue

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fr: Cette description apparaîtra dans l'interface utilisateur d'administration de Views pour vous indiquer l'objet de cette vue.

en: View tag
fr: Étiquette de la vue

en: The view has been deleted.
fr: La vue a été supprimée.

en: There is no lock on view %view to break.
fr: Il n'y a aucun verrou à faire sauter sur la vue %view.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir faire sauter le verrou sur la vue %name ?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fr: En faisant sauter ce verrou, toutes les modifications réalisées par !user et non encore enregistrées seront perdues !

en: Break lock
fr: Faire sauter le verrou

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fr: Le verrou a été cassé, vous pouvez maintenant modifier cette vue.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fr: Saisissez le nom à utiliser pour cette vue s'il diffère de la vue source. Laissez vide pour utiliser le nom de la vue.

en: Paste view code here
fr: Copiez le code de la vue ici

en: Unable to interpret view code.
fr: Impossible d'interpréter le code de la vue.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fr: Une vue portant ce nom existe déjà&nbsp;; merci de choisir un nom différent.

en: Display plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin d'affichage @plugin n'est pas disponible.

en: Style plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin de style @plugin n'est pas disponible.

en: Row plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin de ligne @plugin n'est pas disponible.

en: @type handler @table.@field is not available.
fr: Le handler de type @type @table.@field n'est pas disponible.

en: Unable to import view.
fr: Impossible d'importer la vue

en: Click on an item to edit that item's details.
fr: Cliquez sur un élément pour modifier ses détails.

en: Go to the real page for this display
fr: Aller à la vraie page de cet affichage

en: Invalid
fr: Invalide

en: Missing style plugin
fr: Plugin de style manquant

en: Change settings for this style
fr: Modifier les paramètres pour ce style

en: View analysis
fr: Analyse de la vue

en: Configure @type
fr: Configurer @type

en: Rearrange @type
fr: Réarranger @type

en: Broken field @id
fr: Champ @id brisé

en: There are no @types available to add.
fr: Il n'y a aucun @types disponible à ajouter.

en: Configure extra settings for @type %item
fr: Configurer des paramètres supplémentaires pour @type %item

en: Configure summary style for @type %item
fr: Configurer le style de sommaire pour @type %item

en: Clear Views' cache
fr: Vider le cache de Views

en: Add Views signature to all SQL queries
fr: Ajouter la signature Views à toutes les requêtes SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fr: Toutes les requêtes générées par Views incluront une chaîne spéciale 'VIEWS' = 'VIEWS' dans la clause WHERE. Ceci facilite grandement l'identification des requêtes Views dans les fichier journaux du serveur de base de données, mais ne devrait être utilisé que pour le dépannage.

en: Disable views data caching
fr: Désactiver la mise en cache des données Views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fr: Views met en cache des données relatives aux tables, aux modules et aux vues disponibles afin d'améliorer les performances. En cochant cette case, vous obligez Views à sauter cette mise en cache et à reconstruire systématiquement la base de données dès que nécessaire. Cela peut avoir un impact important sur les performances de votre site.

en: Show other queries run during render during live preview
fr: Afficher les autres requêtes exécutées pendant l'affichage de l'aperçu en temps réel

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fr: Drupal a la possibilité d'exécuter beaucoup de requêtes pendant qu'une vue est exécutée. Cocher cette case affichera toutes les requêtes exécutées lors de l'exécution de la vue en mode aperçu temps réel.

en: Error: missing @component
fr: Erreur : @component manquant

en: View analysis can find nothing to report.
fr: L'analyse de la vue n'a rien trouvé à signaler.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
fr: Cette vue ne possède qu'un affichage par défaut et, par conséquent, n'apparaîtra nulle part sur votre site ; peut-être devrez-vous ajouter un affichage de page ou de bloc.

en: Reduce duplicates
fr: Supprimer les doublons

en: Default settings for this view.
fr: Paramètres par défaut pour cette vue.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fr: Afficher la vue en tant que page, avec une URL et des liens de menu.

en: Display the view as a block.
fr: Afficher la vue en tant que bloc.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fr: Fichiers attachés à d'autres affichages pour parvenir à plusieurs vues à l'intérieur de la même vue.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fr: Afficher la vue en tant que flux, par exemple un flux RSS.

en: Displays rows one after another.
fr: Afficher les lignes les unes après les autres.

en: Displays rows as an HTML list.
fr: Affiche les lignes sous forme de liste HTML.

en: Displays rows in a grid.
fr: Affiche les lignes dans une grille.

en: Displays rows in a table.
fr: Afficher les lignes dans un tableau.

en: Displays the default summary as a list.
fr: Affiche le sommaire par défaut comme une liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fr: Affiche le sommaire sans mise en forme, les informations apparaissant, soit les unes après les autres, soit en ligne.

en: Generates an RSS feed from a view.
fr: Génère un flux RSS à partir d'une vue.

en: Displays the fields with an optional template.
fr: Affiche les champs avec un template facultatif.

en: Will be available to all users.
fr: Sera disponible pour l'ensemble des utilisateurs.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs ayant n'importe lequel des rôles spécifiés.

en: No caching of Views data.
fr: Pas de mise en cache des données Views.

en: Time-based
fr: En fonction du temps écoulé

en: Simple time-based caching of data.
fr: Mise en cache simple en fonction du temps écoulé

en: sort criteria
fr: critères de tri

en: Sort criterion
fr: Critère de tri

en: sort criterion
fr: critère de tri

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fr: Les éléments d'agrégateur sont importés depuis des flux RSS et Atom externes.

en: The title of the aggregator item.
fr: Le titre de l'élément d'agrégateur.

en: The link to the original source URL of the item.
fr: Lien vers l'URL source de l'élément.

en: The author of the original imported item.
fr: Auteur de l'élément importé.

en: The actual content of the imported item.
fr: Le contenu de l'élément importé.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fr: Date de la publication de l'élément du flux. (Dans certains cas, il peut s'agir de la date d'importation du flux.)

en: Feed ID
fr: Identifiant du flux

en: The unique ID of the aggregator feed.
fr: L'identifiant unique du flux d'agrégateur.

en: The title of the aggregator feed.
fr: Le titre du flux d'agrégateur.

en: The link to the source URL of the feed.
fr: Le URL source du flux.

en: The date the feed was last checked for new content.
fr: La date à laquelle le flux a été vérifié pour la dernière fois.

en: The description of the aggregator feed.
fr: La description du flux d'agrégateur.

en: The unique ID of the aggregator category.
fr: L'identifiant unique de la catégorie d'agrégateur.

en: The title of the aggregator category.
fr: Le titre de la catégorie d'agrégateur.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fr: Affiche l'élément d'agrégateur en utilisant les données de la source originale.

en: The book the node is in.
fr: Le livre dans lequel le nœud est.

en: The weight of the book page.
fr: Le poids de la page de livre.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
fr: La profondeur de la page de livre dans la hiérarchie ; les livres de plus haut niveau ont une profondeur de 1.

en: The parent book node.
fr: Le nœud de livre parent.

en: The title of the comment.
fr: Le titre du commentaire.

en: The comment ID of the field
fr: L'identifiant du commentaire du champ

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fr: Le nom de l'auteur du commentaire. Peut être affiché comme un lien vers la page d'accueil de l'utilisateur.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fr: L'adresse du site web de l'auteur du commentaire. Peut être affiché comme un lien. Sera vide si l'auteur est un utilisateur enregistré.

en: Post date
fr: Date de publication

en: Provide a simple link to view the comment.
fr: Fournir un lien pour afficher le commentaire.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fr: Fournir un lien pour modifier le commentaire.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fr: Fournit un lien pour supprimer le commentaire.

en: The User ID of the comment's author.
fr: L'identifiant utilisateur de l'auteur du commentaire.

en: Parent CID
fr: Identifiant du commentaire (CID) parent

en: The Comment ID of the parent comment.
fr: L'identifiant (ID) du commentaire parent.

en: Last comment time
fr: Heure du dernier commentaire

en: Date and time of when the last comment was posted.
fr: Date et heure de publication du dernier commentaire.

en: Last comment author
fr: Auteur du dernier commentaire

en: The name of the author of the last posted comment.
fr: Le nom de l'auteur ayant rédigé le dernier commentaire.

en: Comment count
fr: Nombre de commentaires

en: The number of comments a node has.
fr: Le nombre de commentaires que présente un nœud.

en: Updated/commented date
fr: Date de mise à jour/commentaire

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
fr: L'information la plus récente entre le dernier commentaire publié et la date de dernière mise à jour du nœud.

en: The number of new comments on the node.
fr: Le nombre de nouveaux commentaires au sein du nœud.

en: Comment status
fr: Statut du commentaire

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
fr: Indiquer si les commentaires sont activés ou désactivés sur le nœud.

en: User posted or commented
fr: Publié ou commenté par l'utilisateur

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fr: Affiche les nœuds seulement si l'utilisateur a créé le nœud ou commenté le nœud.

en: Display the comment with standard comment view.
fr: Afficher le commentaire avec la vue de commentaire standard.

en: Display the comment as RSS.
fr: Afficher le commentaire en tant que RSS.

en: Link to contact page
fr: Lien vers la page de contact

en: Provide a simple link to the user contact page.
fr: Ajouter un lien vers la page de contact de l'utilisateur.

en: Locale source
fr: Source de la traduction

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fr: Chaîne source de la traduction, en anglais ou dans la langue par défaut du site.

en: The ID of the source string.
fr: Identifiant de la chaîne source.

en: A description of the location or context of the string.
fr: Une description de l'emplacement ou du contexte de la chaîne.

en: The group the translation is in.
fr: Le groupe dans lequel est la traduction.

en: The full original string.
fr: La chaîne d'origine complète.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fr: La version du cœur de Drupal pour cette chaîne.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fr: Fournir un lien pour modifier les traductions.

en: Locale target
fr: Cible de la traduction.

en: The full translation string.
fr: La chaîne traduite complète.

en: The language this translation is in.
fr: La langue de cette traduction.

en: Singular LID
fr: Identifiant LID unique

en: The ID of the parent translation.
fr: L'identifiant de la traduction parente.

en: Whether or not the translation is plural.
fr: Si la traduction est plurielle.

en: The title of the node.
fr: Le titre du nœud.

en: The date the node was posted.
fr: La date à laquelle le nœud a été posté.

en: Published or admin
fr: Publié ou admin

en: Created year + month
fr: Année + mois de création

en: Created year
fr: Année de création

en: Created month
fr: Mois de création

en: Created day
fr: Jour de création

en: Created week
fr: Semaine de création

en: Updated year + month
fr: Année et mois de mise à jour

en: Updated year
fr: Année de mise à jour

en: Updated month
fr: Mois de mise à jour

en: Updated day
fr: Jour de mise à jour

en: Updated week
fr: Semaine de mise à jour

en: The log message entered when the revision was created.
fr: Le message enregistré dans le journal à la création de la révision.

en: Revert link
fr: Lien de retour arrière

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fr: Fournir un lien pour rétablir une révision antérieure.

en: Filter by access.
fr: Filtrer par accès.

en: Has new content
fr: Présente des contenus nouveaux

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
fr: L'affichage @display ne présente aucun contrôle d'accès mais il ne contient pas de filtre pour les nœuds publiés.

en: Poll
fr: Sondage

en: Whether the poll is open for voting.
fr: Indique si le sondage enregistre toujours les votes.

en: Profile textfield
fr: Champ de texte de profil

en: Profile textarea
fr: Zone de texte de profil

en: Profile checkbox
fr: Case à cocher de profil

en: Profile URL
fr: URL de profil

en: Profile selection
fr: Sélection de profil

en: Profile freeform list %field-name.
fr: Liste libre de profil %field-name.

en: Profile date %field-name.
fr: Date de profil %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fr: Le score du terme de recherche. Ceci ne sera pas utilisé si le filtre de recherche n'est pas présent lui aussi.

en: Links from
fr: Liens en provenance de

en: Other nodes that are linked from the node.
fr: Autres nœuds qui sont liés au nœud.

en: Links to
fr: Liens vers

en: Other nodes that link to the node.
fr: Autres nœuds qui pointent vers le nœud.

en: Search Terms
fr: Termes de recherche

en: The terms to search for.
fr: Termes à rechercher.

en: Display the results with standard search view.
fr: Afficher les résultats avec la vue de recherche standard.

en: Total views
fr: Nombre total d'affichages

en: The total number of times the node has been viewed.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud.

en: Views today
fr: Affichages aujourd'hui

en: The total number of times the node has been viewed today.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud aujourd'hui.

en: Most recent view
fr: Dernier affichage

en: The most recent time the node has been viewed.
fr: Date de dernier affichage du nœud.

en: Stores site access information.
fr: Enregistre les informations relatives à l'accès au site.

en: Browser session ID of user that visited page.
fr: Identifiant de session du navigateur pour l'utilisateur ayant consulté cette page.

en: Title of page visited.
fr: Titre de la page consultée.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
fr: Chemin interne vers la page visitée (relatif à la racine de Drupal).

en: Referrer URI.
fr: URI référent.

en: Hostname of user that visited the page.
fr: Nom d'hôte de l'utilisateur ayant consulté la page.

en: The user who visited the site.
fr: L'utilisateur ayant visité le site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fr: Temps de chargement de la page en millisecondes.

en: Timestamp of when the page was visited.
fr: Tampon d'horodatage de la dernière visite de la page.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fr: Fichiers maintenus par Drupal et différents modules.

en: The ID of the file.
fr: Identifiant du fichier.

en: The name of the file.
fr: Le nom du fichier.

en: The path of the file.
fr: Le chemin du fichier.

en: The mime type of the file.
fr: Le type MIME du fichier.

en: The status of the file.
fr: Le statut du fichier.

en: The date the file was uploaded.
fr: La date de transfert du fichier.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fr: Nom du vocabulaire dont le terme fait partie. C'est le vocabulaire correspondant au terme du champ "Taxonomie : Terme" et peut, de façon similaire, générer des doublons.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
fr: Les termes de taxonomie sont rattachés aux nœuds.

en: Taxonomy term name.
fr: Nom du terme de taxonomie.

en: The term weight field
fr: Champ du poids du terme

en: The description associated with a taxonomy term.
fr: La description associée à un terme de classification.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fr: Filtrer les résultats de "Taxonomie : Terme" dans un vocabulaire spécifique.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fr: Afficher tous les termes de taxonomie associés à un nœud depuis les vocabulaires spécifiés.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fr: Le terme parent du terme. Ceci peut produire des doublons si vous utilisez un vocabulaire qui autorise plusieurs parents.

en: The parent term of the term.
fr: Le terme parent du terme.

en: Node translation
fr: Traduction du nœud

en: Translation set node ID
fr: L'identifiant du jeu de traductions du nœud

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fr: L'identifiant du jeu de traductions auquel le contenu appartient.

en: Source translation
fr: Source de la traduction

en: The source that this content was translated from.
fr: La source depuis laquelle ce contenu a été traduit.

en: Versions of content in different languages.
fr: Versions du contenu dans des langues différentes.

en: Child translation
fr: Traduction enfant.

en: Outdated
fr: Obsolète

en: The user ID
fr: Identifiant (ID) de l'utilisateur

en: The user or author name.
fr: Le nom de l'utilisateur ou de l'auteur.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fr: Adresse de courriel d'un utilisateur donné. Ce champ n'est normalement pas montré aux utilisateurs, soyez donc prudent quand vous l'utilisez.

en: Language of the user
fr: Langue de l'utilisateur

en: The user's picture, if allowed.
fr: Portrait de l'utilisateur, si autorisé.

en: The date the user was created.
fr: Date de création de l'utilisateur.

en: The user's last access date.
fr: La date de dernier accès de l'utilisateur.

en: The user's last login date.
fr: La date de dernière connexion de l'utilisateur.

en: Whether a user is active or blocked.
fr: Indique si un utilisateur est actif ou bloqué.

en: The user's signature.
fr: La signature de l'utilisateur.

en: Provide a simple link to edit the user.
fr: Fournir un lien pour modifier l'utilisateur.

en: Roles that a user belongs to.
fr: Rôles auxquels appartient un utilisateur.

en: User ID from URL
fr: Identifiant (ID) utilisateur à partir de l'URL

en: User ID from logged in user
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'utilisateur connecté

en: Randomize the display order.
fr: Rendre l'ordre d'affichage aléatoire.

en: Null
fr: Vide

en: Provide custom text or link.
fr: Fournir un texte personnalisé ou un lien.

en: View result counter
fr: Voir le compteur de résultats

en: Displays the actual position of the view result
fr: Afficher la position actuelle du résultat de la vue

en: Link this field to its aggregator category page
fr: Lier ce champ à sa page de catégorie d'agrégateur

en: No user
fr: Aucun utilisateur

en: Link this field to its comment
fr: Lier ce champ à son commentaire

en: Show teaser-style link
fr: Afficher un lien résumé

en: Link this field to new comments
fr: Lier ce champ aux nouveaux commentaires

en: Type of link
fr: Type de lien

en: Contact %user
fr: Contacter %user

en: Unknown group
fr: Groupe inconnu

en: Unknown language
fr: Langue inconnue

en: Current user's language
fr: Langue de l'utilisateur actuel

en: Default site language
fr: Langue par défaut du site

en: No language
fr: Pas de langue

en: Current installed version
fr: Version installée actuellement

en: Check for new comments as well
fr: Vérifier aussi la présence de nouveaux commentaires

en: Node IDs separated by , or +
fr: Identifiants des nœuds séparés par des virgules ou des +

en: Build mode
fr: Mode de construction

en: No alternate
fr: Pas d'alternance

en: Alternative sort
fr: Tri alternatif

en: Alternate sort order
fr: Alterner l'ordre du tri

en: On empty input
fr: En cas de saisie vide

en: Show None
fr: Montrer aucun

en: Display score
fr: Afficher le score

en: Link this field to download the file
fr: Liez ce champ pour télécharger le fichier

en: Set the breadcrumb for the term parents
fr: Faire apparaître les parents du terme dans le fil d'Ariane

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fr: Si cette option est sélectionnée, le fil d'Ariane inclura tous les termes parents, chacun comportant un lien vers cette vue. Notez que cela fonctionne uniquement si un seul terme a été reçu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fr: La profondeur assurera la correspondance avec les nœuds étiquetés par des termes de la hiérarchie. Si, par exemple, vous avez le terme "fruit" et le terme enfant "pomme", avec une profondeur de 1 ou plus, alors un filtrage sur le terme "fruit" renverra des nœuds étiquetés par "pomme" aussi bien que par "fruit". Si la profondeur est négative, l'inverse est également vrai : rechercher "pomme" avec une profondeur de -1 (ou moins) renverra également les nœuds étiquetés par "fruit".

en: No vocabulary
fr: Aucun vocabulaire

en: Link this field to its taxonomy term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme de classification correspondante

en: Link this field to its term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme correspondante

en: Limit terms by vocabulary
fr: Limiter les termes par vocabulaire

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour lequel montrer les termes dans les options normales.

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Show hierarchy in dropdown
fr: Montrer la hiérarchie dans la liste déroulante

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fr: Un vocabulaire invalide a été sélectionné. Merci de le modifier dans les options.

en: Select terms from vocabulary @voc
fr: Sélectionner les termes dans le vocabulaire @voc

en: Select terms
fr: Sélectionner les termes

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
fr[0]: Impossible de trouver le terme @terms
fr[1]: Impossible de trouver les termes @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fr: Si vous souhaitez valider des vocabulaires spécifiques, cochez les&nbsp;; si aucun n'est coché, tous les termes passeront la validation.

en: Term IDs separated by , or +
fr: Identifiants de termes, séparés par des virgules ou des +

en: Current language
fr: Langage actuel

en: Translation option
fr: Option de traduction

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Les options de traduction vous permettent de sélectionner les traductions dans un jeu de traduction à ajouter. Sélectionnez "Langage actuel" ou "Langage par défaut" pour ajouter la traduction respectivement dans le langage actuel ou par défaut. Sélectionnez un langage spécifique pour ajouter une traduction dans ce langage. Si vous sélectionnez "Tous", chaque traduction créera une nouvelle ligne, qui pourra causer des doublons.

en: To the user
fr: Vers l'utilisateur

en: With a mailto:
fr: Avec un mailto:

en: Is the logged in user
fr: Est l'utilisateur connecté

en: Usernames
fr: Noms d'utilisateurs

en: Enter a comma separated list of user names.
fr: Saisissez une liste de noms d'utilisateurs séparés par des virgules.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
fr[0]: Impossible de trouver l'utilisateur @users
fr[1]: Impossible de trouver les utilisateurs @users

en: Also look for a node and use the node author
fr: Rechercher aussi un nœud et utiliser l'auteur du nœud

en: Only allow numeric UIDs
fr: N'autoriser que les UID numériques

en: Only allow string usernames
fr: N'autorise que les chaînes de noms d'utilisateur

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fr: Autoriser à la fois les UIDs numériques et les noms d'utilisateurs

en: Restrict user based on role
fr: Restreindre l'utilisateur en se basant sur le rôle

en: Restrict to the selected roles
fr: Restreindre aux rôles sélectionnés

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fr: Si aucun rôle n'est sélectionné, les utilisateurs de n'importe quel rôle seront autorisés.

en: Unrestricted
fr: Libre

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fr: Seuls les utilisateurs disposant du droit d'accès approprié pourront accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs disposant des droits "accéder à toutes les vues" pourront consulter toutes les vues, indépendamment des autres droits.

en: No role(s) selected
fr: Pas de rôle(s) sélectionné(s)

en: Multiple roles
fr: Rôles multiples

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fr: Seuls les rôles cochés seront en mesure d'accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs disposant des droits "accéder à toutes les vues" pourront consulter toutes les vues, quel que soit leur rôle.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fr: Vous devez sélectionner au moins un rôle si le type est "par rôle"

en: PHP validate code
fr: Code de validation PHP

en: Never cache
fr: Ne jamais mettre en cache

en: Query results
fr: Résultats de requête

en: The length of time raw query results should be cached.
fr: La durée pendant laquelle les résultats bruts de la requête devraient être mis en cache.

en: Rendered output
fr: Rendu de l'affichage

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fr: La durée pendant laquelle le HTML généré devrait être mis en cache.

en: Broken field
fr: Champ brisé

en: Change the title that this display will use.
fr: Changer le titre que cet affichage utilisera.

en: Use AJAX
fr: Utiliser AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fr: Modifier si cet affichage utilisera ou non AJAX.

en: Change this display's pager setting.
fr: Modifier les paramètres de pagination de cet affichage.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fr: Spécifie si cet affichage proposera un lien "plus".

en: Specify access control type for this display.
fr: Spécifiez le type de contrôle d'accès pour cet affichage.

en: Change settings for this access type.
fr: Changer les paramètres pour ce type d'accès.

en: Specify caching type for this display.
fr: Spécifiez le type de mise en cache pour cet affichage.

en: Change settings for this caching type.
fr: Changer les paramètres pour ce type de mise à jour.

en: Link display
fr: Affichage de lien

en: Exposed form in block
fr: Formulaire exposé dans un bloc

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fr: Permet au formulaire exposé d'apparaître dans un block au lieu de la vue.

en: Get information on how to theme this display
fr: Obtenir des informations sur comment créer un thème pour cet affichage

en: The title of this view
fr: le titre de cette vue

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
fr: Ce titre sera affiché avec la vue, partout où des titres sont normalement affichés (par exemple titre de page, titre de bloc, etc.).

en: Use AJAX when available to load this view
fr: Utiliser AJAX lorsque c'est possible pour charger cette vue

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
fr: Si cette option est sélectionnée, cette vue utilisera un mécanisme Ajax pour la pagination, le tri des tables et les filtres exposés. Cela signifie que la page n'aura pas à se rafraîchir entièrement. Il n'est pas recommandé d'utiliser cette option si cette vue constitue le contenu principal de la page, car elle empêche les liens profonds vers des pages spécifiques ; c'est toutefois très utile pour les contenus accessoires.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fr: À moins que vous ne rencontriez des difficultés avec la pagination associée à cette vue, vous devriez laisser cette option à 0. Si vous utilisez plusieurs paginations sur une page, vous pouvez être amené à choisir une valeur plus élevée pour ce nombre afin d'éviter tout conflit avec ?page=array. Les grandes valeurs ajouteront un grand nombre de virgules à vos URL et sont donc à éviter autant que possible.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fr: Nombre d'éléments à afficher par page. Choisissez 0 pour un nombre illimité.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fr: Ajouter un lien "plus" en bas de l'affichage.

en: Create more link
fr: Créer un lien "plus"

en: The text to display for the more link.
fr: Le texte à afficher pour le lien "plus".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
fr: Ceci contraint la vue à ne présenter que des éléments distincts. S'il existe plusieurs éléments identiques, chacun n'apparaîtra qu'une seule fois. Vous pouvez utiliser cette option pour essayer de supprimer les doublons d'une vue, bien que cela ne fonctionne pas toujours. Notez que cela peut ralentir les requêtes, c'est donc une option à utiliser avec précautions.

en: Access restrictions
fr: Restrictions d'accès

en: Access options
fr: Options d'accès

en: Caching options
fr: Options de mise en cache

en: Display even if view has no result
fr: Afficher même si la vue n'a pas de résultat

en: How should this view be styled
fr: Quel style appliquer à cette vue

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
fr: Si le style de votre choix possède des paramètres, veillez à cliquer sur le bouton de paramétrage qui apparaîtra à côté dans le résumé de la vue.

en: Style options
fr: Options de style

en: Row style options
fr: Options de style de ligne

en: How should each row in this view be styled
fr: Quel style appliquer aux lignes de cette vue

en: Which display to use for path
fr: Affichage à utiliser pour le chemin

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fr: Quel affichage utiliser pour obtenir le chemin de cet affichage pour des éléments du type liens de résumé, liens de flux RSS, liens "plus", etc.

en: Display output
fr: Sortie de l'affichage

en: Alternative display output
fr: Rendu de l'affichage alternatif

en: Style output
fr: Sortie du style

en: Alternative style
fr: Style alternatif

en: Row style output
fr: Sortie du style de ligne

en: Alternative row style
fr: Style de ligne alternatif

en: Field @field (ID: @id)
fr: Champ @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fr: Cette section liste tous les gabarits possibles pour l'affichage et les plugins de style, triés approximativement du moins spécifique au plus spécifique. Le gabarit actif pour chaque plugin — qui est le gabarit le plus spécifique trouvé dans le système — est mis en gras.

en: Change theme
fr: Changer le thème

en: Rescan template files
fr: Re-scanner les fichiers de template

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fr: <strong>Important !<strong> Lors de l'ajout, de la suppression ou du renommage de fichiers de gabarit, il est nécessaire d'indiquer à Drupal vos changement en ré-analysant les fichiers de votre système. En cliquant sur ce bouton, vous videz le cache du registre de thème de Drupal et ainsi déclenchez le processus d'analyse. Les gabarits mis en gras refléteront le nouvel état du système.

en: Theming information (display)
fr: Informations de thème (affichage)

en: Back to !info.
fr: Revenir à !info.

en: theming information
fr: informations de thème

en: This display has no theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème

en: This is the default theme template used for this display.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour cet affichage.

en: This is an alternative template for this display.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour cet affichage.

en: Theming information (style)
fr: Informations de thème (style)

en: This display has no style theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème de style

en: This is the default theme template used for this style.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour ce style.

en: This is an alternative template for this style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style.

en: Theming information (row style)
fr: Informations de thème (style de ligne)

en: This display has no row style theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème de style de ligne

en: This is the default theme template used for this row style.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour ce style de ligne.

en: This is an alternative template for this row style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style de ligne.

en: Put the exposed form in a block
fr: Mettre le formulaire exposé dans un bloc

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
fr: Si défini, tous les widgets exposés n'apparaitront pas avec cette vue. A la place, un bloc sera disponible dans le système d'administration des blocs de Drupal, et les formulaire exposé apparaitra dans celui-ci. Notez que ce bloc doit être activé manuellement, Views ne l'activera pas pour vous.

en: File found in folder @template-path
fr: fichier trouvé dans le dossier @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fr: (Fichier non trouvé dans le dossier @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fr: L'affichage "@display" utilise des champs, mais il n'y en a pas de défini pour lui ou ils sont tous exclus.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fr: L'affichage "@display" utilise un chemin mais le chemin n'est pas défini.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fr: L'affichage "@display" a un plugin de style invalide.

en: Exposed form: @view-@display_id
fr: Formulaire exposé : @view-@display_id

en: Attachment settings
fr: Paramètres de fichiers attachés

en: Inherit exposed filters
fr: Hériter les filtres exposés

en: Multiple displays
fr: Affichages multiples

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs des filtres exposés provenant de l'affichage parent auquel il est attaché ?

en: Attach before or after the parent display?
fr: Attacher avant ou après l'affichage parent ?

en: Select which display or displays this should attach to.
fr: Sélectionnez à quel(s) affichage(s) ceci doit s'attacher.

en: Block admin description
fr: Description pour l'administration des blocs

en: Block caching type
fr: Type de mise en cache des blocs

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fr: Ceci positionne l'état par défaut pour la méthode de mise en cache de blocs intégrée à Drupal. Ceci nécessite d'activer la mise en cache dans l'administration des blocs. Attention car vous n'avez que très peu de contrôle sur la fréquence de vidage du cache.

en: Using the site name
fr: Utilise le nom du site

en: Use the site name for the title
fr: Utiliser le nom du site comme titre

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fr: L'icône du flux ne sera disponible que pour les affichages sélectionnés.

en: No menu
fr: Pas de menu

en: Normal: @title
fr: Normal : @title

en: Tab: @title
fr: Onglet : @title

en: Change settings for the parent menu
fr: Changer les paramètres pour le menu parent

en: The menu path or URL of this view
fr: Le chemin ou l'URL de menu pour cette vue

en: Menu item entry
fr: Entrée d'élément de menu

en: No menu entry
fr: Aucune entrée de menu

en: Normal menu entry
fr: Entrée de menu normale

en: Menu tab
fr: Onglet de menu

en: Default menu tab
fr: Onglet de menu par défaut

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fr: Si positionné à normal ou onglet, saisissez le texte à utiliser pour l'élément de menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fr: Si paramétré sur normal ou onglet, entrez le texte à utiliser pour la description de l'élément de menu.

en: Insert item into an available menu.
fr: Insérer l'élément dans un menu disponible.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fr: La sélection du menu requiert l'activation du module menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fr: Plus petit sera le poids plus haut/à gauche il apparaitra.

en: Default tab options
fr: Options d'onglet par défaut

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fr: Lorsque l'on fournit un élément de menu en tant qu'onglet, Drupal a besoin de savoir quel sera l'élément de menu parent de cet onglet. Parfois le parent existe déjà, mais vous pouvez également être amené à en créer un. Le chemin d'un élément parent sera toujours le même chemin, dont la dernière partie est supprimée. Par exemple, si le chemin vers cette vue est <em>foo/bar/baz</em>, le chemin parent sera alors <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
fr: Existe déjà

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fr: Si vous créez un élément de menu parent, saisissez le titre de l'élément.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fr: Si création d'un élément de menu parent, entrez la description de l'élément.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fr: Si l'élément de menu parent est un onglet, saisissez le poids de l'onglet. Plus le nombre est faible, plus l'élément apparaîtra à gauche.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fr: "$arg" n'est plus pris en charge. Utilisez plutôt %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fr: "%" ne peut pas être utilisé comme premier segment d'un chemin.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fr: Views ne peut pas créer d'élément de menu normal pour les chemins comportant un %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fr: Un affichage dont le chemin se termine par un % ne peut être un onglet.

en: Title is required for this menu type.
fr: Le titre est obligatoire pour ce type de menu.

en: Inline fields
fr: Champs en ligne

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fr: Le séparateur peut être placé entre les champs en ligne pour éviter qu'ils ne s'entassent les uns sur les autres. Vous pouvez utiliser du HTML pour ce champ.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fr: Vous pouvez spécifier un champ en option par lequel grouper les résultats. Laisser vide pour ne pas grouper.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fr: Le style @style nécessite un style de ligne mais le plugin de ligne est invalide.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fr: L'alignement horizontal place les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers la droite. L'alignement vertical positionne les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers le bas.

en: RSS description
fr: Description RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
fr: Ceci apparaîtra dans le flux RSS lui-même.

en: Display record count with link
fr: Afficher le décompte d'enregistrements avec lien

en: Override number of items to display
fr: Supplanter le nombre d'éléments à afficher

en: Display items inline
fr: Afficher les éléments en ligne

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer vos paramètres de tableau

en: Override normal sorting if click sorting is used
fr: Supplanter le tri normal si le tri par clic est utilisé

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fr: Activer les entêtes de tableau "collants" de Drupal (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fr: (Les effets d'entêtes collants ne seront pas actifs pour la prévisualisation ci-dessous, uniquement pour une sortie réelle).

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fr: Placez les champ dans les colonnes ; vous pouvez combiner plusieurs champs dans la même colonne. Dans ce cas, le séparateur de la colonne spécifiée sera utilisé pour séparer les champs. Cochez la case Classable pour rendre cette colonne classable par clic et, le cas échéant, cochez le bouton radio de tri par défaut pour déterminer la colonne de tri par défaut. Vous pouvez contrôler l'ordre des colonnes et les étiquettes des champs dans la section Champs.

en: The style selected does not utilize fields.
fr: Le style sélectionné n'utilise pas de champs.

en: None defined
fr: Aucun défini

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fr: Cette vue est en train d'être éditée par l'utilisateur !user, et est par conséquent verrouillée pour les autres utilisateurs. Ce verrou est vieux de !age. Cliquez ici pour <a href="!break">casser ce verrou</a>.

en: New view
fr: Nouvelle vue

en: Changed view
fr: Vue changée

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
fr: Vue %name, affichant des éléments de type <strong>@base</strong>.

en: Live preview
fr: Prévisualisation en direct

en: @current of @max
fr: @current sur @max

en: Adjust top margin
fr: Ajuster la marge du haut

en: Keep menu at top of page
fr: Garder le menu en haut de page

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
fr: Si le module Utility a été installé dans ce but, il peut être désactivé et désinstallé sans danger.

en: Move local tasks into menu
fr: Déplacer les tâches locales (local tasks) dans le menu

en: Administration menu settings
fr: Paramètres du menu d'administration

en: Parent link ID
fr: ID du lien parent

en: Display additional data for each menu item
fr: Afficher des données additionnelles pour chaque élément de menu

en: Display the selected items next to each menu item link.
fr: Afficher les éléments sélectionnés à côté de chaque lien d'élément de menu.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
fr: Si activé, tous les éléments de menu sont affichés, sans tenir compte des permissions de votre site.<em>Note : ne pas activer sur un site en production.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
fr: Vous avez activé ces modules : !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
fr: Le module Administration Menu fournit un menu déroulant conçu pour l'accès en un ou deux clics à la plupart des tâches administratives et à d'autres destinations courantes (pour les utilisateurs avec les droits appropriés). Utiliser les paramètres ci-dessous pour personnaliser l'apparence du menu.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
fr: Le module Administration Menu fournit un menu déroulant conçu pour l'accès en un ou deux clics à la plupart des tâches administratives et à d'autres destinations courantes (pour les utilisateurs avec les droits appropriés). Administration Menu affiche aussi le nombre d'utilisateurs anonymes et authentifiés et permet aux modules d'ajouter leurs propres éléments de menu personnalisés. L'intégration dans le menu varie selon le module ; le module contribué <a href="@drupal">Devel</a>, par exemple, s'appuie sur Administration Menu pour fournir un accès rapide aux outils de développement.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
fr: La <a href="@settings">page de paramètres</a> du module d'administration vous permet de modifier certains éléments de comportement et d'apparence du menu. Puisque l'apparence du menu est dépendante du thème de votre site, des personnalisations substantielles requièrent des modifications aux fichiers CSS et de thème de votre site. Voir le fichier de module avancé README.txt pour plus d'informations sur les personnalisations de thème et de CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
fr: Les éléments de menu affichés dans le menu d'administration dépendent des permissions réelles de l'utilisateur. Premièrement, le menu d'administration n'est affiché que pour les utilisateurs aux rôles possédant la permission <em>Accéder au menu d'administration</em> (module admin_menu). Deuxièmement, un utilisateur doit être membre d'un rôle possédant la permission  <em>Accéder aux pages d'administration</em> (module system), afin de voir les liens d'administration. Enfin, troisièmement, seuls les liens réellement autorisés sont affichés. Par exemple, si un utilisateur n'est pas membre d'un rôle possédant la permission <em>Administrer les permissions</em> (module user), l'élément de menu <em>Gestion des utilisateurs</em> n'est pas affiché.

en: Administration menu
fr: Menu d'administration

en: Adjust administration menu settings.
fr: Ajuster les paramètres du menu d'administration.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
fr: Fournit un menu déroulant pour les tâches administratives les plus courantes, et pour d'autres destinations usuelles (pour les utilisateurs possédant les permissions appropriées).

en: Formatted html link
fr: Lien html formaté

en: Must users preview posts before submitting?
fr: Aperçu obligatoire avant soumission ?

en: Language settings
fr: Paramètres de langue

en: - All -
fr: - Tout -

en: Visitors
fr: Visiteurs

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Import code
fr: Importer un code

en: Allow multiple values
fr: Autoriser plusieurs valeurs

en: Unmet dependencies: !dependencies
fr: Dépendances non vérifiées : !dependencies

en: Checking...
fr: Vérification...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
fr: La fonctionnalité (feature) !module ne peut être activée car elle entre en conflit avec !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
fr: Retour sur une version antérieure de tous les composants <strong>!component</strong> pour <strong>!module</strong> effectué.

en: No changes have been made to this feature.
fr: Aucun changement n'a été fait sur cette fonctionnalité (feature).

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Download feature
fr: Télécharger la fonctionnalité (feature)

en: Enable and disable features.
fr: Activer et désactiver les fonctionnalités (features).

en: Display components of a feature.
fr: Afficher les composants d'une fonctionnalité (feature).

en: Compare default and current feature.
fr: Comparer la fonctionnalité (feature) courante et celle par défaut.

en: Javascript status call back.
fr: Procédure de rappel (callback) de statut javascript

en: Menu items for any enabled features.
fr: Eléments de menu pour toutes les fonctionnalités (features) activées.

en: Provides feature management for Drupal.
fr: Fournit une interface d'aministration de Features pour Drupal.

en: Dependency
fr: Dépendance

en: No features available.
fr: Aucune fonctionnalité (feature) disponible.

en: Array
fr: tableau (Array)

en: Filter criteria
fr: Critères de filtrage

en: Link ID
fr: Identifiant du lien

en: Contact form
fr: Formulaire de contact

en: Equal
fr: Égal

en: HTTP response code
fr: Code de statut HTTP

en: Execute PHP code
fr: Exécuter du code PHP

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
fr: Le champ <em>De</em> des courriels automatiques envoyés pendant la procédure d'enregistrement, les demandes de nouveaux mot de passe et les autres notifications. (Utilisez une adresse se terminant par le domaine de votre site afin de minimiser les risques que votre courriel ne soit marqué comme pourriel (spam).)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fr: Le champ « !name » ne peut pas être plus long que %max caractères mais comporte actuellement %length caractères.

en: Illegal choice %choice in %name element.
fr: Choix « %choice » interdit dans l'élément « %name ».

en: Ampersand
fr: Et commercial

en: Default number of forum topics displayed per page.
fr: Nombre de sujets affichés par défaut sur chaque page.

en: Default display order for topics.
fr: Ordre d'affichage par défaut des sujets de discussion.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fr: Active la gestion multilingue pour ce type de contenu. Si ce paramètre est activé, un champ de sélection des langues sera ajouté au formulaire de modification, ce qui vous permettra de choisir une des <a href="!languages">langues activées</a>. Si ce paramètre est désactivé, les nouveaux contenus seront enregistrés dans la langue par défaut. Les contenus existants ne seront pas affectés par un changement de ce paramètre.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
fr: Les utilisateurs ayant le droit <em>administrer les nœuds</em> pourront outrepasser ces options.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom système ne doit contenir que des lettres, des chiffres et des tirets bas.

en: Number of posts on main page
fr: Nombre de contributions sur la page principale

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
fr: Les révisions vous permettent de suivre les différences entre plusieurs versions d'une contribution.

en: Polls
fr: Sondages

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: Popular content
fr: Contenu populaire

en: The name of this website.
fr: Le nom de ce site.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
fr: La devise de votre site, slogan, ou une phrase accrocheuse (souvent affichée à côté du titre du site).

en: Default 403 (access denied) page
fr: Page 403 par défaut (accès refusé)

en: Default 404 (not found) page
fr: Page 404 par défaut (page non trouvée)

en: Number of items in each feed
fr: Nombre d'éléments dans chaque flux

en: Default number of items to include in each feed.
fr: Le nombre d'éléments par défaut à inclure dans chaque flux.

en: Feed content
fr: Contenu du flux

en: Titles plus teaser
fr: Titres et accroches

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
fr: Paramètres globaux pour l'affichage, par défaut, du contenu de chaque flux.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fr: Active le support des traductions pour ce type de contenu. Si activé, un champ de sélection de langues sera ajouté au formulaire de modification, vous permettant de sélectionner l'une des <a href="!languages">langues activées</a>. En activant ce paramètres pour ce type de contenu, vous pouvez également définir une traduction pour chacune des langues. Sinon, les nouvelles contributions seront enregistrées dans la langue par défaut. Les contenus existants ne seront pas affectés par les changements de cette option.

en: Content translation
fr: Traduction du contenu

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
fr: Les visiteurs peuvent créer leur propre compte, mais l'approbation d'un administrateur est requise.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
fr: Exiger la vérification de l'adresse électronique quand un visiteur crée un compte

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
fr: Si cette case est cochée, les nouveaux utilisateurs devront valider leur adresse e-mail avant de pouvoir se connecter au site, et le système leur affectera un mot de passe généré automatiquement. Si cette case est décochée, les utilisateurs seront connectés immédiatement après leur inscription, et pourront choisir leur propre mot de passe.

en: User registration guidelines
fr: Directives pour la création d'un compte

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
fr: Ce texte est affiché dans la partie supérieure du formulaire de création de compte. Il sert à donner des directives ou des informations à vos futurs utilisateurs.

en: Welcome, new user created by administrator
fr: Bienvenue, nouvel utilisateur créé par l'administrateur

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
fr: Personnalisez l'e-mail de bienvenue envoyé aux nouveaux membres créés par un administrateur.

en: Welcome, no approval required
fr: Bienvenue, pas d'approbation requise

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
fr: Personnalisez l'e-mail de bienvenue envoyé aux nouveaux membres après leur inscription, lorsqu'aucune approbation n'est requise.

en: Welcome, awaiting administrator approval
fr: Bienvenue, en attente d'approbation

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
fr: Personnalisez l'e-mail de bienvenue envoyé aux nouveaux membres après leur enregistrement, lorsque leur approbation est requise.

en: Password recovery email
fr: Courriel d'oubli de mot de passe

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
fr: Personnaliser les messages par courriel envoyés aux utilisateurs qui demandent un nouveau mot de passe.

en: Account activation email
fr: Courriel d'activation du compte

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
fr: Active et personnalise l'envoi d'un courriel aux utilisateurs dont le compte est activé (c'est à dire lorsqu'un administrateur active le compte d'un utilisateur qui s'est préalablement enregistré, si votre site nécessite l'approbation des utilisateurs).

en: Notify user when account is activated.
fr: Notifier l'utilisateur quand son compte est activé.

en: Account blocked email
fr: Courriel de compte bloqué

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
fr: Active et personnalise l'envoi de messages par courriel aux utilisateurs dont le compte est verrouillé.

en: Notify user when account is blocked.
fr: Notifier l'utilisateur quand son compte est bloqué.

en: Account deleted email
fr: Courriel de notification d'une suppression de compte

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
fr: Active et personnalise l'envoi d'un courriel aux utilisateurs dont le compte est supprimé.

en: Notify user when account is deleted.
fr: Notifier l'utilisateur lorsque son compte est supprimé.

en: Signature support
fr: Gestion des signatures

en: Picture support
fr: Support des portraits d'utilisateurs

en: Picture maximum dimensions
fr: Dimensions maximales du portrait

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
fr: Dimensions maximales des portraits, en pixels.

en: Picture maximum file size
fr: Taille de fichier maximale des fichiers de portrait

en: Maximum file size for pictures, in kB.
fr: Taille de fichier maximale des portraits, en Ko.

en: Picture guidelines
fr: Directives concernant les portraits

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
fr: Ce texte est affiché dans le formulaire de transfert de portraits, en complément des directives de base. Il permet de donner des compléments d'information aux utilisateurs.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fr: Sélectionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l’auto-complétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers de nœuds

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
fr: %name : différence de titre. Veuillez vérifier votre sélection.

en: URL as plain text
fr: URL en texte brut

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
fr: Stocker un titre, href et des attributs dans la base de données pour les assembler dans un lien.

en: URL, as plain text
fr: URL, texte simple

en: Enforces variable values defined by modules that need settings set to operate properly.
fr: Force les valeurs de variables définies par des modules qui nécessitent leur paramètrage défini pour fonctionner correctement.

en: Hello world!
fr: Bonjour le monde !

en: The item has been deleted.
fr: L'élément a été supprimé.

en: Item ID
fr: Identifiant d'élément

en: Comparing two revisions:
fr: Comparaison de deux révisions :

en: Show diffs inline for this content type
fr: Montrer les différences lignes à lignes pour ce type de contenu

en: Highlight changes
fr: Surligner les modifications

en: List revisions
fr: Lister les révisions

en: Show latest diff
fr: Montrer la dernière différence

en: integer
fr: nombre entier

en: Scheduler module settings
fr: Paramètres du module Scheduler

en: Alter published on time
fr: Altérer l'heure de publication

en: Check this box to alter the published on time to match the scheduled time ("touch feature").
fr: Cochez cette case pour altérer l'heure de publication pour correspondre à l'heure planifiée ("fonctionnalité touch").

en: Scheduling options
fr: Options de planification

en: Publish on
fr: Publier le

en: Unpublish on
fr: Dépublier le

en: There are no scheduled nodes.
fr: Il n'y a aucun nœud planifié.

en: @type: scheduled publishing of %title.
fr: @type : publication planifiée de %title.

en: @type: scheduled unpublishing of %title.
fr: @type : dépublication planifiée de %title.

en: Scheduler OS time check
fr: Vérification de l'heure du planificateur de tâches du Système d'Exploitation

en: Your server reports the UTC time as %time and "localtime" as %lt.
fr: Votre serveur indique que l'heure UTC est %time, et que "l'heure locale" est %lt.

en: If all is well with your server's time configuration UTC should match <a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTC London Time</a> and the localtime should be the time where you are.
fr: Si la configuration de l'heure de votre serveur est correcte, l'heure UTC doit correspondre à l'<a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">Heure UTC de Londres</a> et l'heure locale à l'heure de l'endroit où vous vous trouvez.

en: If this is not the case please have your Unix System Administrator fix your servers time/date configuration.
fr: Si ce n'est pas le cas veuillez contacter votre Administrateur Système Unix et lui demander de réparer la configuration date/heure de vos serveurs.

en: Scheduler: publish on
fr: Planificateur : publier le

en: Date/time on which the article will be automatically published
fr: Date/heure à laquelle l'article sera automatiquement publié

en: Scheduler: unpublish on
fr: Planificateur : dépublier le

en: Date/time on which the article will be automatically unpublished
fr: Date/heure à laquelle l'article sera automatiquement dépublié

en: Display a list of scheduled nodes
fr: Afficher une liste des nœuds planifiés

en: The 'publish on' value does not match the expected format of %time
fr: La valeur de "publier le" ne respecte pas le format attendu de %time

en: The 'publish on' date must be in the future
fr: La date de "publier le" doit être dans le futur.

en: The 'unpublish on' value does not match the expected format of %time
fr: La valeur de "dépublier le" ne respecte pas le format attendu de %time

en: The 'unpublish on' date must be in the future
fr: La date de "dépublier le" doit être dans le futur

en: The 'unpublish on' date must be later than the 'publish on' date.
fr: La date de "dépublier le" doit être postérieure à la date de "publier le".

en: scheduler
fr: planificateur

en: Light weight cron handler
fr: Gestionnaire de cron léger

en: A light weight cron handler to allow more frequent runs of Schedulers internal cron system
fr: Un gestionnaire de cron léger pour permettre l'exécution plus fréquente du système interne de cron des Planificateurs

en: Test your servers UTC clock
fr: Testez l'horloge UTC de vos serveurs

en: Allows site admin to check their servers internal clock
fr: Permet aux administrateurs du site de vérifier l'horloge interne de leurs serveurs

en: Allows site admins to configure scheduler.
fr: Permet aux administrateurs du site de configurer le planificateur.

en: %name: found no valid user with that name.
fr: %name : nous n'avons pas trouvé d'utilisateur valide pour ce nom.

en: Text format
fr: Format de texte

en: My sections
fr: Mes sections

en: CSS Class
fr: Classe CSS

en: Greater than or equal to
fr: Supérieur ou égal à

en: Less than or equal to
fr: Inférieur ou égal à

en: Sort descending
fr: Trier par ordre décroissant

en: Sort ascending
fr: Trier par ordre croissant

en: Days of the week
fr: Jours de la semaine

en: View file
fr: Voir le fichier

en: The name of the site.
fr: Le nom du site.

en: CTools CSS Cache
fr: Cache CSS de CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
fr: Le répertoire de cache CSS de CTools, %path n'a pas pu être créé car il y a un problème de configuration sur le répertoire files. Veuillez vous assurez que le répertoire files est correctement configuré et que le serveur web dispose des permissions suffisantes pour créer des répertoires.

en: Unable to create
fr: Création impossible

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
fr: Cache spécial utilisé pour enregistrer les objets en cours d'édition ; il sert à enregistrer l'état dans un environnement normalement sans état.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fr: Une bibliothèque d'outils utiles par Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
fr: Exporter les résultats en lots

en: Place this in @file
fr: Placer ceci dans @file

en: There are no objects to be exported at this time.
fr: Il n'y a aucun objet à exporter pour le moment.

en: Bulk Exporter
fr: Exportation en lots

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
fr: Exporte massivement plusieurs objets de données gérés par Ctools vers le code.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
fr: Procède à une exportation massive des objets de données connus par les outils Chaos.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
fr: @type :@subtype ne s'affichera pas car il lui manque un contexte

en: No info
fr: Pas d'information

en: No info available.
fr: Pas d'information disponible.

en: Configure new !subtype_title
fr: Configurer un nouveau !subtype_title

en: All criteria must pass.
fr: Tous les critères doivent être vérifiés.

en: Only one criteria must pass.
fr: Seul un critère doit être vérifié.

en: Broken/missing access plugin %plugin
fr: Plugin d'accès %plugin cassé/manquant

en: Configure settings for this item.
fr: Configurer les paramètres de cet élément.

en: Remove this item.
fr: Retirer cet élément.

en: No criteria selected, this test will pass.
fr: Aucun critère n'a été sélectionné, ce test va être considéré comme réussi.

en: Missing callback hooks.
fr: Procédures de rappel (callback hooks) manquantes.

en: Edit criteria
fr: Modifier les critères

en: Invalid object name.
fr: Nom d'objet non valide.

en: Invalid context type
fr: Type de contexte invalide

en: Display page not found or display nothing at all.
fr: Pas non trouvée, ou bien il n'y a rien à visualiser sur cette page.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
fr: Saisissez un titre à utiliser quand cet argument est présent. Vous pouvez utiliser des substituions de %KEYWORD, selon les mot clés spécifiés ci-dessous.

en: Unable to delete missing item!
fr: Impossible de supprimer un élément manquant !

en: Edit @type
fr: Modifier @type

en: Summary of contexts
fr: Récapitulatif des contextes

en: Please choose which context and how you would like it converted.
fr: S'il vous plaît, choisissez avec quel contexte et comment vous voulez le convertir.

en: , and
fr: , et

en: , or
fr: , ou

en: Built in context
fr: Contexte intégré

en: Keyword: %@keyword
fr: Mot-clé : %@keyword

en: From "@title"
fr: De "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
fr: Impossible de créer le répertoire de cache CTools CSS. Vérifiez les permissions sur le répertoire de vos fichiers.

en: Update and return
fr: Mise à jour et retour

en: In code
fr: Dans le code

en: Enabled, title
fr: Activées, titre

en: Get a summary of the information about this page.
fr: Obtenir un résumé des informations sur cette page.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
fr: Activez cette page afin qu'elle soit utilisée dans votre système.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
fr: Désactiver cette page. Les données seront conservées mais la page ne sera plus utilisée par votre système.

en: Add variant
fr: Ajouter une variante

en: Add a new variant to this page.
fr: Ajouter une nouvelle variante de cette page.

en: Create variant
fr: Créer la variante

en: Import variant
fr: Importer une variante

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
fr: Ajouter une variante de cette page à partir de code exporté d'une autre page.

en: Reorder variants
fr: Ré-ordonner les variantes

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
fr: Changer la priorité des variantes pour s'assurer que la sélection s'opère de façon correcte.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
fr: Configurer une nouvelle variante avant de l'ajouter réellement à la page.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
fr: Casser le verrou de cette page afin de pouvoir l'éditer.

en: Variant operations
fr: Opérations sur les variantes

en: Get a summary of the information about this variant.
fr: Obtenir un résumé des informations de cette variante.

en: Make an exact copy of this variant.
fr: Faire une copie exacte de cette variante.

en: Export this variant into code to import into another page.
fr: Exporter cette variante sous forme de code pour l'importer dans une autre page.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
fr: Supprimer tous les changements de cette variante et rétablir la version fournie par son code source.

en: Remove this variant from the page completely.
fr: Supprimer cette variante de la page.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
fr: Activer cette variante afin qu'elle soit utilisée par votre système.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
fr: Désactiver cette variante. Les données seront conservées mais la variante ne sera plus utilisée par votre système.

en: No variants
fr: Aucune variante

en: This operation trail does not exist.
fr: Cette opération n'existe pas.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
fr: Cette page a été mise à jour. Les changements ne seront pas sauvegardés tant que vous n'aurez enregistré.

en: Unable to update changes due to lock.
fr: Impossible d'appliquer les changements, un verrou est présent.

en: This setting contains unsaved changes.
fr: Ces paramètres contiennent des changements non sauvegardés.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
fr: Vous avez effectué des changements sur cette page qui ne sont pas sauvegardés. Vous devez cliquer sur Enregistrer pour sauvegarder les changements dans la base de données, ou sur Annuler pour ne pas prendre en compte ces changements. Veuillez notez que si vous avez changé les valeurs d'un formulaire, vous devez cliquer sur le bouton Mise à jour avant d'enregistrer votre page.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
fr: Tous les changements ont été annulés, la page est maintenant déverrouillée.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
fr: Le titre administratif de cette variante. Si vous laissez ce champ vide il sera automatiquement renseigné.

en: Variant type
fr: Type de variante

en: Optional features
fr: Fonctionnalités optionnelles

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
fr: Sélectionnez les fonctionnalités facultatives dont vous avez besoin pour quelles soient présentes dans les formulaires de configuration. Si vous ne sélectionnez pas ces options ici vous pourrez toujours les activer une fois que votre page sera créée. Si vous n'êtes pas sûr, laissez ces options décochées.

en: Variant name
fr: Nom de la variante

en: Enter the name of the new variant.
fr: Saisissez le nom de la nouvelle variante.

en: Paste variant code here
fr: Collez le code de la variante ici

en: No variant found.
fr: Aucune variante trouvée.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
fr: Impossible d'importer une variante. Rapport d'erreurs : @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
fr: Ré-initialiser la variante va la supprimer de la base de données, la ramenant à sa variante d'origine, celle par défaut. Cette suppression ne sera effective que lorsque vous aurez cliqué sur le bouton Enregistrer.

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette variante ? Cette suppression ne sera effective que lorsque vous aurez cliqué sur Enregistrer.

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
fr: Cette variante est désactivée. L'activer la rendra disponible dans votre système. Cela ne prendra effet que lorsque vous aurez enregistré cette page.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
fr: Cette variante est activée. La désactiver la rendra indisponible pour le système, et elle ne sera pas utilisée. Cela ne prendra effet que lorsque vous aurez enregistré cette page.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
fr: Faire sauter le verrou de cet page va <strong>annuler</strong> tout changement réalisé par l'utilisateur qui a verrouillé cette page. Êtes-vous SÛR de vouloir le faire ?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
fr: Le verrou a été effacé ainsi que tous les changements. Vous pouvez maintenant faire des changements sur cette page.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
fr: Activer cette page la rendra disponible immédiatement dans votre système (il n'y a pas besoin d'attendre pour une sauvegarde).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
fr: Désactiver cette page la rendra indisponible immédiatement dans votre système (il n'y a pas besoin d'attendre une sauvegarde.)

en: This page has no variants and thus no output of its own.
fr: Cette page n'a pas de variante et donc aucune sortie à générer.

en: Add a new variant
fr: Ajouter une nouvelle variante

en: Unable to disable due to lock.
fr: Impossible de désactiver, un verrou est présent.

en: Unable to enable due to lock.
fr: Impossible d'activer, un verrou est présent.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
fr: Ajouter, modifier et supprimer les pages système supplantées et les pages définies par l'utilisateur.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fr: Fournit une interface utilisateur et une API pour gérer les pages dans le site.

en: Node add/edit form
fr: Formulaire de création/édition d'un nœud

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
fr: Lorsque activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal pour créer ou modifier des nœuds sur les chemins <em>node/%node/edit</em> et <em>node/add/%node_type</em>. Si vous ajouté des variantes, vous pouvez utiliser les critères de sélection tel que le type de nœud ou la langue ou les permissions pour fournir des formulaires différents pour les nœuds. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire d'édition de nœud standard de Drupal sera utilisé.

en: Node being edited
fr: Nœud en cours de modification

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
fr: Lorsque activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal pour afficher les nœuds sur le chemin <em>node/%node</em>. Si vous ajoutez des variantes, vous pourrez utiliser des critères de sélection tel que le type de nœud, la langue ou les permissions pour fournir différents types d'affichage à ces nœuds. Si vous ne sélectionnez pas de variante, l'affichage par défaut de Drupal sera utilisé pour les nœuds. Cette page affecte seulement les nœuds affichés en tant que page, elle n'affectera pas les listes de nœuds ou les nœuds affichés dans d'autres endroits. Veuillez également noter que si vous utilisez Pathauto, les alias d'URLs peuvent laisser paraître qu'un nœud est affiché ailleurs, mais pour Drupal ils sont toujours sur un chemin du type node/%node.

en: Node being viewed
fr: Nœud en cours d'affichage

en: Argument settings
fr: Paramètres de l'argument

en: A meaningless second page
fr: Une seconde page sans importance

en: Administrative title
fr: Titre pour l'administration

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fr: Le nom de cette page. Il apparaîtra dans l'interface d'administration afin de l'identifier facilement.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fr: Le nom système de cette page. Il doit être unique et ne contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas. Une fois créée, vous ne pourrez plus changer cette valeur !

en: Administrative description
fr: Description pour l'administration

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
fr: Une description de ce qu'est cette page, ce qu'elle fait ou est faîte pour, pour l'administration.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
fr: Le chemin d'URL pour accéder à cette page. Vous pouvez créer des jetons nommés pour les parties variables du chemin en utilisant la syntaxe %name pour les parties obligatoires et !name pour les parties optionnelles. Par exemple : "node/%node/foo", "forum/%forum" ou "dashboard/!input". Ces jetons nommés peuvent être transformés en contextes sur le formulaire d'arguments.

en: Make this your site home page.
fr: Définir comme page d'accueil du site.

en: Visible menu item
fr: Elément de menu visible

en: Name is required.
fr: Le nom est obligatoire.

en: That name is used by another page: @page
fr: Ce nom est déjà utilisé par une autre page : @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom d'une page ne peut contenir que des caractères alphanumériques et des caractères de soulignements (_).

en: That path is used by another page: @page
fr: Ce chemin est déjà utilisé par une autre page : @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser de partie de chemin dynamique après une partie de chemin optionnelle.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser de partie de chemin statique après une partie de chemin optionnelle.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
fr: Ce chemin est actuellement assigné à l'alias @alias. Ce système ne peut pas surcharger les alias existants.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
fr: Vous ne pouvez pas faire de cette page votre page d'accueil du site si elle utilise des jetons % .

en: Duplicated argument %arg
fr: Argument dupliqué %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
fr: Argument <em>%</em> invalide. Tous les arguments doivent être nommés avec des mots-clés.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fr: Lorsque vous définissez un élément de menu comme un onglet par défaut, Drupal a besoin de savoir quel sera son élément parent. Parfois le parent existera déjà, mais dans certains cas,  vous devez le créer. Le chemin d'un élément parent doit toujours être le même chemin avec la dernière partie supprimée, c'est-à-dire si le chemin de cette vue est <em>foo/bar/baz</em>, le chemin du parent doit être <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
fr: Titre de l'élément parent

en: Parent item menu
fr: Menu de l'élément parent

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
fr: Les règles d'accès sont utilisées pour vérifier si la page est accessible et si tous les éléments de menus qui lui sont associés sont visibles.

en: No context assigned
fr: Aucun contexte assigné

en: Position in path
fr: Position dans le chemin

en: Context assigned
fr: Context assigné

en: The path %path has no arguments to configure.
fr: Le chemin %path n'a aucun argument à configurer.

en: Invalid keyword.
fr: Mot clé non valide.

en: Change context type
fr: Changer le type de contexte

en: Change argument
fr: Changer l'argument

en: No context selected
fr: Pas de contexte sélectionné

en: Error: missing argument.
fr: Erreur : argument manquant.

en: Context identifier
fr: Identifiant du contexte

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
fr: Il s'agit du titre du contexte utilisé pour l'identifier plus tard dans la partie administrative. Il ne sera jamais affiché à l'utilisateur.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
fr: Erreur : plugin d'argument %argument manquant ou non valide.

en: Import page
fr: Importer une page

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
fr: Saisissez le nom à utiliser pour cette page s'il est différent de la page source. Laissez le champ vide pour utiliser le nom originel de la page.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
fr: Saisissez le chemin à utiliser pour cette page s'il est différent de la page source. Laissez le champ vide pour utiliser le chemin originel de la page.

en: Allow overwrite of an existing page
fr: Permettre l'écrasement d'une page existante

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
fr: Si le nom que vous avez choisi existe déjà dans la base de données, cette page pourra écraser la page existante.

en: Paste page code here
fr: Coller le code de la page ici

en: No handler found.
fr: Aucun gestionnaire (handler) trouvé.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
fr: Impossible de récupérer une page à partir de l'import. Erreurs rapportées : @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
fr: Ce nom de page est utilisé et verrouillé par un autre utilisateur. Vous devez <a href="!break">casser le verrou</a> de cette page pour pouvoir continuer ou choisir un nom différent.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
fr: Saisir le nom de la nouvelle page. Il doit être unique et ne contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
fr: Le chemin d'URL pour accéder à cette page. Vous pouvez créer des jetons nommés pour les parties variables du chemin en utilisant la syntaxe %name pour les parties obligatoires et !name pour les parties optionnelles. Par exemple : "node/%node/foo", "forum/%forum" ou "dashboard/!input". Ces jetons nommés peuvent être transformés en contextes sur le formulaire d'arguments. Vous ne pouvez pas utiliser le même chemin que la page d'origine.

en: Clone variants
fr: Cloner les variantes

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
fr: Si sélectionné toutes les variantes associées à cette page seront également clonées. Si non sélectionné la page sera clonée sans ses variantes.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
fr: Ré-initialiser la page va la supprimer de la base de données, la rétablissant à la page par défaut d'origine. Tout changement effectué sera perdu et ne pourra être récupéré.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette page ? La suppression d'une page est irréversible.

en: The page has been reverted.
fr: La page a été réinitialisée.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
fr: Des pages créées par l'administrateur qui ont un chemin d'URL, un contrôle d'accès et des entrées dans le système de menu de Drupal.

en: Create a new page
fr: Créer une nouvelle page

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fr: Modifier le nom, le chemin et d'autres paramètres de base pour cette page.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fr: Définir les contextes pour les arguments de cette page.

en: Control what users can access this page.
fr: Contrôler quels utilisateurs peuvent accéder à cette page.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
fr: Fournir à cette page un menu visible ou un onglet de menu.

en: Make a copy of this page
fr: Créer une copie de cette page

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
fr: Exporter cette page en tant que code qui pourra être importé ou intégré dans un module.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
fr: Supprimer tous les changements de cette page et rétablir la version fournie par son code source.

en: Remove this page from your system completely.
fr: Supprimer entièrement cette page du système.

en: This is your site home page.
fr: C'est la page d'accueil de votre site.

en: This page is set to become your site home page.
fr: Cette page est définie pour devenir votre page d'accueil.

en: Accessible only if @conditions.
fr: Accessible seulement si @conditions.

en: This page is publicly accessible.
fr: Cette page est accessible publiquement.

en: No menu entry.
fr: Pas d'entrée dans le menu.

en: Normal menu entry.
fr: Entrée de menu normale.

en: Menu tab.
fr: Onglet de menu.

en: Default menu tab.
fr: Onglet de menu par défaut

en: Title: %title.
fr: Titre : %title.

en: Parent title: %title.
fr: Titre du parent : %title

en: Menu block: %title.
fr: Bloc de menu : %title

en: Taxonomy term template
fr: Gabarit du terme de taxonomie

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
fr: Si activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal de l'affichage des pages de termes de taxinomie <em>taxonomy/term/%term</em>. Si vous aviez des variantes, vous pourriez utiliser des critères de sélection tel que le vocabulaire ou les permissions pour afficher différentes vues de la page des termes de taxinomies et des nœuds associés. Si aucune variante n'est sélectionnée, l'affichage par défaut des pages de termes de taxinomie sera utilisée. Cette page affecte uniquement les éléments affichés au chemin taxonomy/term/%term. Certains termes, tel que les forums, ont leur affichage géré ailleurs. Veuillez également noter que si vous utilisez Pathauto, les alias peuvent donner le sentiment qu'un terme de taxinomie est affiché ailleurs, mais pour Drupal ceci sont toujours au chemin taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
fr: Le(s) terme(s) affiché(s)

en: Term being viewed
fr: Le terme en cours d'affichage

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
fr: Autoriser plusieurs termes sur taxonomy/term/%term

en: Single term
fr: Un seul terme

en: Multiple terms
fr: Plusieurs termes

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
fr: Par défaut Drupal autorise plusieurs termes par argument, séparés par des virgules ou des signes plus. Si vous choisissez "Un seul terme", cette fonctionnalité sera désactivée.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
fr: Injecter la hiérarchie du premier terme dans le fil d'Ariane

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
fr: Si sélectionné, les parents du terme de taxonomie apparaîtront dans le fil d'Ariane.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
fr: Plusieurs termes peuvent être utilisés, séparés par des virgules (,) ou des plus (+).

en: Only a single term may be used.
fr: Seul un terme unique peut être utilisé.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
fr: Le fil d'Ariane contiendra la hiérarchie des termes de la taxonomie

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
fr: Le fil d'Ariane ne contiendra pas la hiérarchie des termes de la taxonomie.

en: User profile template
fr: Gabarit du profil utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
fr: Si activé, ceci surcharge l'affichage par défaut de Drupal pour afficher le profile des utilisateurs <em>user/%user</em>. Si vous ajoutez des variantes, vous pourrez utiliser des critères de sélection tel que les rôles ou les permissions pour fournir des affichages différents des profiles utilisateurs. Si aucune variante n'est sélectionnée, l'affichage par défaut de Drupal sera utilisé. Notez que si vous utilisez Pathauto, les alias peuvent donner l'impression que les profiles utilisateurs sont affichés ailleurs, mais pour Drupal ils sont toujours affiché au chemin user/%user.

en: User being viewed
fr: L'utilisateur en cours d'affichage

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
fr: Cette page est en cours de modification par un autre utilisateur, vous ne pouvez donc pas la modifier.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
fr: Cette page vient d'être créée et n'a pas encore été enregistrée dans la base de données. Elle ne sera pas disponible tant que vous ne l'aurez pas enregistrée.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
fr: Cette page a été modifiée, mais ces changements ne sont pas encore actifs. Lors de la modification de cette page, celle-ci est verrouillée et ne peut pas être modifiée par les autres utilisateurs.

en: No task handlers are defined for this task.
fr: Aucun gestionnaire (handler) de tâche n'est défini pour cette tâche.

en: Variant
fr: Variante

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fr: Cette page est en cours d'édition par l'utilisateur !user, et est donc verrouillée. Ce verrou est actif depuis !age. Cliquez ici pour <a href="!break">casser ce verrou</a>.

en: User: compare
fr: Utilisateur : comparer

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
fr: Comparer deux utilisateurs (l'utilisateur connecté et l'utilisateur visualisé, par exemple)

en: First User
fr: Premier utilisateur

en: Second User
fr: Deuxième utilisateur

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
fr: Accorder un accès basé sur la comparaison des contextes de deux utilisateurs. Par exemple, pour accorder à un utilisateur l'accès à son propre profil, choisir "utilisateur connecté" et "l'utilisateur en cours d'affichage" et appliquer "accorder l'accès si identique". Quand ils identiques, les accès seront accordés.

en: Grant access if user contexts are
fr: Accorde l'accès si les contextes utilisateur sont

en: Not equal
fr: Différent

en: Node: accessible
fr: Nœud: accessible

en: Control access with built in Drupal node access test.
fr: Contrôler l'accès avec le test interne d'accès aux noeuds de Drupal.

en: Create nodes of the same type
fr: Créer des nœuds du même type

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
fr: Utiliser les règles internes d'accès aux nœuds de Drupal, détermine si l'utilisateur peut effectuer l'opération sélectionnée sur le nœud.

en: @user can view @node.
fr: @user peut voir @node.

en: @user can edit @node.
fr: @user peut modifier @node.

en: @user can delete @node.
fr: @user peut supprimer @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
fr: @user peut créer des nœuds de même type que @node.

en: Node: language
fr: Nœud : langue

en: Control access by node language.
fr: Contrôler l'accès par la langue du noeud.

en: Current site language
fr: Langue actuelle du site

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
fr: Passer seulement si le nœud est dans une des langues sélectionnée.

en: @identifier is in any language
fr: @identifier est dans n'importe quelle langue

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
fr[0]: La langue de @identifier est "@languages"
fr[1]: La langue de @identifier est l'une des suivantes : "@languages"

en: Node: type
fr: Nœud : type

en: Control access by node_type.
fr: Contrôle d'accès par node_type.

en: Only the checked node types will be valid.
fr: Seuls les types de nœuds cochés seront valides.

en: @identifier is any node type
fr: @identifier est un type de nœud quelconque

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
fr[0]: Le type de @identifier est "@types"
fr[1]: Le type de @identifier est l'un des suivants : "@types"

en: User: permission
fr: Utilisateur : permission

en: Control access by permission string.
fr: Contrôler l'accès par chaîne de permissions.

en: Error, unset permission
fr: Erreur, permission non définie

en: @identifier has "@perm"
fr: @identifier a "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
fr: Contrôler l'accès via un code PHP arbitraire.

en: Administrative desc
fr: Description administrative

en: A description for this test for administrative purposes.
fr: Une description de ce test à des fins administratives.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
fr: L'accès sera accordé si le code PHP suivant retourne <code>VRAi</code>. Ne pas inclure &lt;?php ?&gt;. Attention tout code PHP incorrect peut endommager votre site Drupal. Tous les contextes seront disponibles dans la variable <em>$contexts</em>.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour modifier du code PHP.

en: User: role
fr: Utilisateur : rôle

en: Control access by role.
fr: Contrôler l'accès par rôle.

en: Only the checked roles will be granted access.
fr: L'accès sera accordé seulement aux rôles cochés

en: @identifier can have any role
fr: @identifier peut avoir n'importe quel rôle

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
fr[0]: @identifier a le rôle "@roles"
fr[1]: @identifier a l'un des rôles "@roles"

en: User: language
fr: Utilisateur : langue

en: Control access by the language the user or site currently uses.
fr: Contrôle l'accès par la langue de l'utilisateur ou du site.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
fr: Passe seulement si le langage courant du site est l'un des langages sélectionnés.

en: Site language is any language
fr: La langue du site est n'importe quelle langue

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
fr[0]: La langue du site est "@languages"
fr[1]: La langue du site est l'une des suivantes : "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
fr: Taxonomie : vocabulaire

en: @identifier is any vocabulary
fr: @identifier est n'importe quel vocabulaire

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
fr[0]: Le vocabulaire de @identifier est "@vids"
fr[1]: Le vocabulaire de @identifier est l'un des suivants : "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
fr: Crée un contexte de nœud à partir d'un argument de type identifiant de nœud.

en: Enter the node ID of a node for this argument
fr: Saisir un identifiant de nœud pour cet argument

en: Creates a node add form context from a node type argument.
fr: Créé un contexte de formulaire d'ajout de nœud à partir d'un argument de type nœud.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
fr: Créé un contexte de formulaire d'édition de nœud à partir d'un ID d'argument nœud.

en: Enter a value for this argument
fr: Saisir une valeur pour cet argument

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
fr: Injecter la hiérarchie dans le fil d'Ariane

en: Enter a taxonomy term ID.
fr: Saisir un identifiant de terme de taxonomie.

en: Enter a taxonomy term name.
fr: Saisir le nom d'un terme de taxonomie.

en: Creates a user context from a user ID argument.
fr: Créer un contexte utilisateur à partir d'un identifiant utilisateur comme argument.

en: Enter the user ID of a user for this argument
fr: Saisir l'identifiant de l'utilisateur pour cet argument

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
fr: Crée un contexte de vocabulaire à partir d'un identifiant de vocabulaire comme argument.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
fr: Saisir l'identifiant du vocabulaire pour cet argument

en: Use context keywords
fr: Utiliser des mots-clés contextuels

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
fr: Si coché, les mots-clés contextuels seront substitués à ce contenu.

en: @identifier: @title
fr: @identifier : @title

en: The author of the referenced node.
fr: L'auteur du nœud référencé.

en: Link to author profile
fr: Lier au profil de l'auteur

en: Check here to link to the node author profile.
fr: Cocher ici pour lier au profil de l'auteur du nœud.

en: "@s" author
fr: Auteur de "@s"

en: The body of the referenced node.
fr: Le corps du nœud référencé.

en: "@s" body
fr: Corps de "@s"

en: The navigation menu the book the node belongs to.
fr: Le menu de navigation de livre auquel le nœud appartient.

en: Node created date
fr: Date de création du nœud

en: The date the referenced node was created.
fr: Date de création du nœud référencé.

en: "@s" created date
fr: Date de création de "@s"

en: Node links go here.
fr: Les liens du nœud vont ici.

en: "@s" links
fr: Liens de "@s"

en: The title of the referenced node.
fr: Le titre du nœud référencé.

en: "@s" title
fr: Titre de "@s"

en: Node last updated date
fr: Date de dernière mise à jour du nœud

en: The date the referenced node was last updated.
fr: Date de dernière mise à jour du nœud référencé.

en: Last updated date
fr: Date de dernière mise à jour

en: "@s" last updated date
fr: Date de dernière mise à jour de "@s"

en: Node form submit buttons
fr: Boutons de soumissions du formulaire de nœud

en: Submit buttons for the node form.
fr: Boutons de soumissions pour le formulaire de nœud.

en: Node form buttons.
fr: Boutons du formulaire de nœud.

en: Revision log message for the node.
fr: Message du journal des révisions pour le nœud.

en: Profile category
fr: Catégorie du profil

en: Enter the node ID of a node for this context.
fr: Saisir l'identifiant d'un nœud pour ce contexte.

en: '%title' [node id %nid]
fr: '%title' [id de nœud %nid]

en: Enter the node type this context.
fr: Saisir le type de nœud pour ce contexte.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
fr: Saisir l'identifiant d'un nœud pour cet argument :

en: Raw string
fr: Chaîne de caractères brute

en: Enter the string for this context.
fr: Saisir une chaîne pour ce contexte.

en: Select a term from @vocabulary.
fr: Choisir un terme dans @vocabulary.

en: You must select a term.
fr: Vous devez choisir un terme.

en: Invalid term selected.
fr: Terme sélectionné invalide.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
fr: Plusieurs termes de taxonomie, comme un groupe.

en: Term ID of first term
fr: Identifiant (ID) de terme du premier terme

en: Term ID of all term, separated by + or ,
fr: Identifiants (ID) de termes de tous les termes, séparés par des + ou des ,

en: Term name of first term
fr: Nom de terme du premier terme

en: Term name of all terms, separated by + or ,
fr: Le nom de tous les termes, séparés pas "+" ou ","

en: Vocabulary ID of first term
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire du premier terme

en: Make all views available as panes
fr: Rendre toutes les vues utilisables en tant que volets

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
fr: Si coché, toutes les vues seront disponibles sous forme de content pane pour être ajoutées aux types de contenu. Si non sélectionné, seules les vues qui disposent d'un affichage Content pane seront disponible en tant que content panes. Désélectionnez ceci si vous souhaitez contrôler plus finement quelles vues sont diponibles l'interface des panels pour les utilisateurs.

en: Configure Views to be used as CTools content.
fr: Configurer des vues pour être utilisées comme contenu avec CTools.

en: Views content panes
fr: Volets de contenu de Views

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
fr: Permet au contenu de Views d'être utilisé dans Panels, Dashboard et d'autres modules qui utilisent l'API CTools.

en: Select display
fr: Sélectionner un affichage

en: Configure view
fr: Configurer la vue

en: Choose which display of this view you wish to use.
fr: Choisissez l'affichage de cette vue vous souhaitez utiliser.

en: Broken/missing/deleted view.
fr: Vue cassée/manquante/supprimée.

en: Configure view @view (@display)
fr: Configurer la vue @view (@display)

en: View: @name
fr: Vue : @name

en: View information
fr: Information sur la vue

en: Using display @display.
fr: Utilisation de l'affichage @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
fr: L'argument @arg utilisant le contexte @context a été converti en @converter

en: @count items displayed.
fr: @count éléments affichés.

en: With pager.
fr: Avec pagination.

en: Without pager.
fr: Sans pagination.

en: Skipping first @count results
fr: Ignorer les @count premiers résultats

en: With more link.
fr: Avec un lien plus.

en: With feed icon.
fr: Avec une icône de flux.

en: Sending arguments.
fr: Envoi des arguments.

en: Using arguments: @args
fr: Avec les arguments : @args

en: Using url: @url
fr: Avec l'URL : @url

en: View panes
fr: Volets de vue

en: Link title to page
fr: Lier le titre à la page

en: Provide a "more" link.
fr: Fournir un lien "plus".

en: Num items
fr: Nombre d'éléments

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
fr: Choisir le nombre d'éléments à afficher ou 0 pour afficher tous les résultats.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
fr: Saisir le nombre d'éléments à ignorer ; saisir 0 pour n'ignorer aucun élément.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
fr: Si ceci est défini, supplanter le chemin d'URL de la Vue ; ceci peut être pratique pour la définir à l'URL du panneau.

en: Content pane
fr: Volet de contenu

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
fr: Est disponible comme contenu pour un panneau ou un affichage de tableau de bord.

en: Pane settings
fr: Paramètres du volet

en: Use view name
fr: Utiliser le nom de la vue

en: Use view description
fr: Utiliser la description de la vue

en: Admin desc
fr: Description pour l'administration

en: Use Panel path
fr: Utiliser le chemin du module Panel

en: Argument input
fr: Saisie d'argument

en: Allow settings
fr: Permettre les paramètres

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
fr: Les paramètres sélectionnés seront disponibles dans le volet de la fenêtre de configuration pour être modifiés par l'utilisateur. Les paramètres non sélectionnés ne seront pas disponibles et n'utiliseront que les paramètres de cet affichage.

en: Pager offset
fr: Décalage de la pagination

en: Path override
fr: Supplantation du chemin

en: Title override
fr: Supplantation du titre

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
fr: Ceci est le titre qui va apparaître pour le volet de cette vue dans la fenêtre d'ajout de contenu. Si vide, le nom de la vue sera utilisé.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
fr: Ceci est le texte qui va apparaître quand l'utilisateur va placer sa souris au-dessus du volet dans la fenêtre d'ajout de contenu. Si vide, la description de la vue sera utilisée.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
fr: Ceci est la catégorie dans laquelle apparaîtra le volet dans la fenêtre d'ajout de contenu.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
fr: Ceci est le poids par défaut de la catégorie. Notez que si le poids de la catégorie est défini à plusieurs endroits, seul le premier est visible par Panels, donc si le poids ne semble pas fonctionner, vérifiez dans les autres endroits où le poids pourrait avoir été défini.

en: Link pane title to view
fr: Lier le titre du volet à la vue

en: Inherit path from panel display
fr: Hériter du chemin de l'affichage du panneau

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
fr: Si oui, tous les liens générés par Views, tel que les liens plus, les liens de résumé, et les liens de saisies exposés vont aller dans l'affichage des chemins des panels et non dans la vue, si l'affichage a un chemin.

en: Choose the data source for view arguments
fr: Choisissez la source de données des arguments de la vue

en: @arg source
fr: source de @arg

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
fr: La version de l'API de CTools est trop ancienne pour Panels. Panels requiert au moins la %version.

en: CTools API Version
fr: Version de l'API de CTools

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
fr: Les pages du panel peuvent être utilisées comme des pages d'arrivée (landing pages). Elles possèdent une URL, acceptent les arguments et peuvent avoir des entrées de menu.

en: Panel page
fr: Page du panel

en: You must activate the page manager module for this functionality.
fr: Vous devez activer le module page manager pour cette fonctionnalité.

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
fr: Les nœuds de panel sont des nœuds de contenu qui apparaissent dans vos recherches. Mais ils sont plus limités que les pages de panel.

en: Panel node
fr: Nœud de panel

en: You must activate the panel node module for this functionality.
fr: Vous devez activer le module panel node pour cette fonctionnalité.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
fr: Les mini panels sont des petites zones de contenu affichées comme des blocs, pour les besoins de mise en forme de blocs complexes ou de mises en forme à l'intérieur de mises en forme.

en: Mini panel
fr: Mini-panneau

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
fr: Vous devez activer le module Mini panels pour cette fonctionnalité.

en: Go to list
fr: Aller à la liste

en: There are no mini panels.
fr: Il n'y a aucun mini-panneau.

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
fr: Il n'y a actuellement pas de paramètres à changer, mais des plugins additionnels ou des modules peuvent vous les fournir dans le futur.

en: Your changes have been discarded.
fr: Vos modifications ont été rejetées.

en: Style settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Disable this pane
fr: Désactiver ce volet

en: Enable this pane
fr: Activer ce volet

en: CSS properties
fr: Propriétés CSS

en: Invalid pane id.
fr: Identifiant (ID) de volet invalide.

en: Cache method for this display
fr: Méthode de mise en cache pour cet affichage

en: Cache method for !subtype_title
fr: Méthode de cache pour !subtype_title

en: Cache settings for this display
fr: Paramètres de cache pour cet affichage

en: Cache settings for !subtype_title
fr: Paramètres de cache pour !subtype_title

en: Default style for this display
fr: Style par défaut pour cet affichage

en: Panel style for region "!region"
fr: Style de panneau pour la région "!region"

en: Pane style for "!pane"
fr: Style de volet pour "!pane"

en: Use display default style
fr: Utiliser le style d'affichage par défaut

en: Style settings for @style (display)
fr: Paramètres de style pour @style (affichage)

en: Style settings for style @style (Region "!region")
fr: Paramètres de style pour le style @style (Région "!region")

en: Style settings for style @style (Pane "!pane")
fr: Paramètres de style pour le style @style (Volet "!pane")

en: Configure CSS on !subtype_title
fr: Configurer la CSS sur !subtype_title

en: CSS ID to apply to this pane. This may be blank.
fr: Identifiant CSS à appliquer à ce volet. Peut rester vide.

en: CSS class to apply to this pane. This may be blank.
fr: Classe CSS à appliquer à ce volet. Peut rester vide.

en: Access settings on !subtype_title
fr: Paramètres d'accès à !subtype_title

en: Add visibility rule for !subtype_title
fr: Ajouter une règle de visibilité pour !subtype_title

en: Invalid test id.
fr: Identifiant (ID) de test invalide.

en: Configure visibility rule for !subtype_title
fr: Configurer la règle de visibilité pour !subtype_title

en: Panel layout has been updated.
fr: La mise en page du panneau a été mise à jour.

en: There is no content in the panel display. If there were content, you would be given an opportunity to select where in the new layout the old content would be placed. Select "Save" or "Continue" to proceed. This change will not be processed if you do not continue.
fr: Il n'y a pas de contenu dans l'affichage du panel. S'il y avait du contenu, vous auriez la possibilité de sélectionner l'endroit dans la nouvelle mise en forme où l'ancien contenu doit être placé. Sélectionner "Enregistrer" ou "Continuer" pour poursuivre. Cette modification ne sera pas prise en compte si vous ne continuez pas.

en: Mini panel: "@title"
fr: Mini-panneau : "@title"

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
fr: Créer des mini-panneaux pouvant être utilisés comme des blocs par Drupal et comme des volets par d'autres modules de panneaux.

en: A panel layout broken up into rows and columns.
fr: Une mise en forme de panel divisée en lignes et colonnes.

en: Configure which content is available to add to panel node displays.
fr: Choisir quel contenu peut être ajouté aux affichages du nœud de panel.

en: Show layout designer
fr: Montrer l'outil de mise en page

en: Remove column
fr: Enlever la colonne

en: Add row to top
fr: Ajouter une ligne en haut

en: Add row to bottom
fr: Ajouter une ligne en bas

en: Remove row
fr: Enlever la ligne

en: Add column
fr: Ajouter une colonne

en: Add region to left
fr: Ajouter une région à gauche

en: Add column to left
fr: Ajouter une colonne à gauche

en: Add region to right
fr: Ajouter une région à droite

en: Add column to right
fr: Ajouter une colonne à droite

en: Region settings
fr: Paramètres de la région

en: Remove region
fr: Enlever la région

en: Invalid item id.
fr: Identifiant (ID) de l'élément invalide.

en: Configure column
fr: Configurer la colonne

en: Configure row
fr: Configurer la ligne

en: Configure region
fr: Configurer la région

en: Region title
fr: Titre de la région

en: Fluid
fr: Fluide

en: You must remove contained items to change the row container type.
fr: Vous devez enlever les éléments contenus pour changer le type de conteneur de ligne.

en: Items cannot be set to fluid if there are fixed items already on that side.
fr: Les éléments ne peuvent pas être définis comme fluides s'il y a déjà des éléments fixes de ce côté.

en: Hide layout designer
fr: Cacher l'outil de mise en page

en: No markup at all
fr: Aucune balise

en: Each region
fr: Chaque région

en: Choose whether to include the box around each pane (piece of content) or region (each column or region)
fr: Choisir de placer la boite autour de chaque volet (morceau de contenu) ou de chaque région (chaque colonne ou région).

en: Change general settings about this variant.
fr: Modifier les paramètres généraux de cette variante.

en: Selection rules
fr: Règles de sélection

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
fr: Contrôler le critère utilisé pour décider si cette variante est utilisée ou non.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fr: Ajouter des objets de contexte additionnels pour que cette variante puisse être utilisée par le contenu.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
fr: Ajouter les éléments de contenu et changer leur position avec une interface glisser-déplacer.

en: Move content from old layout
fr: Déplacer le contenu de l'ancienne mise en forme

en: Get a preview of what this variant will look like.
fr: Avoir un aperçu de ce à quoi la variante ressemblera

en: This panel will be selected if @conditions.
fr: Ce panel sera sélectionné si @conditions.

en: This panel will always be selected.
fr: Ce panel sera toujours sélectionné.

en: Selection rule
fr: Règle de sélection

en: Panel: @title
fr: Panneau : @title

en: You must select a layout.
fr: Vous devez sélectionner une mise en forme.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
fr: Vous devez sélectionner une mise en forme différente si vous souhaitez changer les mises en formes.

en: Update and preview
fr: Modifier et prévisualiser

en: Administrative title of this variant.
fr: Titre administratif de cette variante.

en: Check this to have the page disable all regions displayed in the theme. Note that some themes support this setting better than others. If in doubt, try with stock themes to see.
fr: Cocher pour que la page désactive toutes les régions affichées dans le thème. Notez que certains thèmes supportent ce paramètre mieux que d'autres. En cas de doute, essayez avec des thèmes en stock pour voir.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
fr: Entrer le code CSS bien formé ici ; ce code sera inséré dans la page, et ne devrait être utilisé que pour des ajustements mineurs. Quand c'est possible, il est préférable de mettre la CSS de la page dans le thème. Par sécurité, cette CSS sera filtrée. C'est pourquoi certaines CSS peuvent ne pas fonctionner.

en: Field label
fr: Étiquette du champ

en: Locking
fr: Verrouillage

en: Add event
fr: Ajouter un évènement

en: Form settings
fr: Paramètres du formulaire

en: Taxonomy Term
fr: Terme de taxonomie

en: References
fr: Références

en: Author name
fr: Nom de l'auteur

en: Configured
fr: Configuré

en: @project issue queue
fr: File d'attente des tickets de @project

en: Flush all caches
fr: Vider tous les caches

en: Cache tables
fr: Cache des tables

en: Page requisites
fr: Eléments requis par les pages

en: Developer modules to keep enabled
fr: Modules pour développeur à laisser activés

en: manage fields
fr: gérer les champs

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fr: Nom du groupe (a-z, 0-9, _)

en: %name must be a positive integer.
fr: %name doit être un entier positif.

en: %name must be a number.
fr: %name doit être un nombre.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
fr: Détermine la façon dont le libellé sera affiché. Cette option est sans effet lorsque l'option "Supplanter le titre" est activée, le titre du bloc spécifié est affiché à la place.

en: <No value>
fr: -Aucune valeur-

en: (first item is 0)
fr: (le premier élement est 0)

en: (start from last values)
fr: (commencer par les dernières valeurs)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Le delta vous permet de sélectionner quel élément d'un champ à valeur multiple sera la clé de la relation. Sélectionnez "1" pour utiliser le premier élément, "2" pour le second et ainsi de suite. Si vous sélectionnez "Tous", chaque élément du champ créera une nouvelle ligne, ce qui pourrait causer des doublons.

en: Add new group: you need to provide a label.
fr: Ajouter un nouveau groupe : vous devez fournir une étiquette.

en: Add new group: you need to provide a group name.
fr: Ajouter un nouveau groupe : vous devez fournir un nom de groupe.

en: Field group label
fr: Étiquette du groupe de champs

en: %name: invalid input.
fr: %name : saisie non valide.

en: %name: found no valid post with that title.
fr: %name : aucun contenu valide n'a été trouvé pour ce titre.

en: View used to select the users
fr: Vue utilisée pour sélectionner les utilisateurs

en: Regional settings
fr: Paramètres régionaux

en: Number of pages
fr: Nombre de pages

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Create user
fr: Créer un utilisateur

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Hello <strong>@username</strong>
fr: Bonjour <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
fr: Afficher les raccourcis

en: Administration menu Toolbar style
fr: Style de la barre d'outils d'Administration menu

en: A better Toolbar.
fr: Une meilleure barre d'outils.

en: Administration views
fr: Vues d'administration

en: Replaces all system object management pages in Drupal core with real views.
fr: Remplace toutes les pages systèmes de gestion d'objets dans le cœur de Drupal par des vues.

en: This issue may be masked by the one above, so look into the former first.
fr: Ce problème peut être masqué par celui ci-dessus, alors regardez le premier d'abord.

en: unexpected
fr: inattendu

en: You have errors in your !na table! You may be able to fix these for now by running !Rebuild_permissions, but this is likely to destroy the evidence and make it impossible to identify the underlying issues. If you don't fix those, the errors will probably come back again. <br /> DON'T do this just yet if you intend to ask for help with this situation.
fr: Il y a des erreurs dans votre table !na ! Vous pouvez corriger cela dès maintenant en exécutant !Rebuild_permissions, mais cela implique la destruction des informations, ce qui qui rendra impossible l'identification des problèmes sous-jacents. Si vous ne faites pas la réparation, les erreurs reviendront probablement.<br />NE LE FAITES PAS maintenant si vous avez l'intention de demander de l'aide sur cette situation.

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
fr: Code de démonstration, aide avancée et panneau de démonstration pour montrer comment construire des plugins ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
fr: Le Plugin d'Exemple CTools est une simple demonstration de développement montrant comment créer des plugins pour CTools. Il ne fournit aucune functionnalité intéressante pour un utilisateur classique.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
fr: Un panneau démontrant la plupart des fonctionnalités est fourni à l'adresse
        <a href="@demo_url">Panneau de démo CTools</a>, et vous pouvez disposer de documentation à propos des exemples à l'adresse 
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools lui-même fournit de la documentation à l'adresse !ctools_help. Cependant, généralement, le code lui-même est le meilleur des enseignants.
        Vous le trouverez dans %path.

en: CTools plugin example
fr: Exemple de plugin CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
fr: Exemple de plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
fr: Montre comment un module externe peut fournir des plugins ctools (pour Panels, etc.).

en: Arg length
fr: Taille de l'argument

en: Control access by length of simplecontext argument.
fr: Contrôler l'accès par taille de l'argument simplecontext.

en: Grant access if simplecontext argument length is
fr: Accorder l'accès si la taille de l'argument simplecontext est

en: Length of simplecontext argument
fr: Taille de l'argument simplecontext

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
fr: L'accès/visibilité sera accordé en se basant sur la taille de l'argument.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
fr: L'argument Simpletext doit être !comp @length caractères

en: CTools example: role
fr: Exemple CTools : rôle

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
fr[0]: @identifier doit avoir le rôle "@roles"
fr[1]: @identifier peut être un des rôles parmi "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
fr: Créer un "simplecontext" à partir des arguments.

en: Enter the simplecontext arg
fr: Entrer les arguments de simplecontexte

en: CTools example no context content type
fr: Exemple Ctools pour un type de contenu sans contexte

en: No context content type - requires and uses no context.
fr: Type de contenu sans contexte - ne requiert ni n'utilise aucun contexte.

en: CTools Examples
fr: Exemples CTools

en: The setting for item 1.
fr: Le paramétrage de l'élément 1.

en: The setting for item 2
fr: Le paramétrage de l'élément 2.

en: CTools example relcontext content type
fr: Exemple CTool pour un type de contenu relcontext

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
fr: Type de contenu relcontext - fonctionne avec le context relcontext.

en: Config Item 1 (relcontext)
fr: Configuration de l'élément 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
fr: Paramètre pour relcontext.

en: Simplecontext content type
fr: Type de contenu Simplecontext

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
fr: Type de contenu Simplecontext - fonctionne avec un contexte simplecontext

en: Config Item 1 for simplecontext content type
fr: Élément de configuration 1 pour le type de contenu simplecontext

en: Relcontext context from simplecontext
fr: Un context relcontext de simplecontext

en: Relcontext setting
fr: Paramètre Relcontext

en: Just an example setting.
fr: Juste un exemple de paramètre.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
fr: Un seul context "simplecontext", ou un élément de données

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
fr: Saisir des données pour représenter ce "simplecontext".

en: Simplecontext context from config
fr: Un contexte Simplecontext à partir de la configuration

en: Setting for simplecontext
fr: Paramètre de simplecontext

en: An example setting that could be used to configure a context
fr: Un exemple de paramètre qui pourrait être utilisé pour configurer un contexte

en: Relcontext from simplecontext
fr: Relcontext à partir de simplecontext

en: See the getting started guide for more information.
fr: Consulter le guide de démarrage pour plus d'informations.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
fr: Avant que cette variante ne puisse être ajoutée, elle doit être configurée. Lorsque vous avez terminé, cliquez sur "Créer la variante" à la fin de l'assistant pour l'ajouter à votre page.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'activer node/%node/edit parce que d'autres modules l'on déjà surchargé avec %callback.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
fr: Le module Page manager est incapable de surcharger le chemin @path parce que d'autres modules l'on déjà surchargé avec %callback. L'édition de nœud sera activée, mais le chemin d'édition ne sera pas surchargé.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'activer node/%node car d'autres modules l'ont déjà surchargé avec %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
fr: Les chemins avec des jetons obligatoires ne peuvent pas être utilisés comme éléments de menu normaux à moins que le gestionnaire d'argument sélectionné fournisse un argument par défaut à utiliser par cet élément de menu.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager ne peut pas activer user/%user car un autre module a déjà supplanté cette page avec %callback.

en: Existing node
fr: Nœud existant

en: Enter the title or NID of a node
fr: Saisir le titre ou le NID d'un nœud

en: Template identifier
fr: Identifiant du template

en: Add the breadcrumb trail as content.
fr: Ajouter le fil d'Ariane comme contenu.

en: Add the help text of the current page as content.
fr: Ajouter le texte d'aide de la page courante comme contenu.

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Add the status messages of the current page as content.
fr: Ajouter les messages d'état de la page courante comme contenu.

en: Add the slogan trail as content.
fr: Ajouter le slogan comme contenu.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
fr: Ajouter des onglets (tâches locales) comme contenu.

en: Add the page title as content.
fr: Ajouter le titre de la page comme contenu.

en: Core Panels display functions; provides no external UI, at least one other Panels module should be enabled.
fr: Fonctions d'affichage de Core Panels ; ne fournissent pas d'UI externe, au moins un autre module Panels devrait être activé.

en: You may use substitutions in this title.
fr: Vous pouvez utiliser des substitutions dans ce titre.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
fr: Les options de contenu sont séparées par catégories. Veuillez sélectionner une catégorie à gauche pour continuer.

en: Change the layout of this panel.
fr: Modifier la mise en page de ce panneau.

en: Manage mini panels
fr: Gérer les mini-panneaux

en: Manage pages
fr: Gérer les pages

en: Be aware that some actions might initialize the theme system. After that, it's impossible for any module to change the used theme.
fr: Soyez attentif au fait que des actions pourraient initialiser le thème système. Après ça, il est impossible à aucun de module de changer le thème utilisé.

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
fr: Pour afficher les tâches planifiées vous devez installer le module <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a>.

en: Delete a scheduled task
fr: Supprimer une tâche planifiée

en: Scheduled date
fr: Date planifiée

en: Scheduled date and time stamp
fr: Date et heure de planification

en: User provided identifier
fr: Identifiant fourni par l'utilisateur

en: ID to recognize this specific scheduled task
fr: Identifiant pour reconnaître cette tâche planifiée spécifique

en: Gallery page
fr: Page de galerie

en: Example: Image gallery
fr: Exemple : Image gallery

en: Example: image_gallery
fr: Exemple : Image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
fr: Ce nom ne doit contenir que des lettres minuscules, des chiffres et des tirets-bas (_). <strong>Essayer d'éviter les conflits avec des noms de modules Drupal existants.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
fr: Fournit une courte description de ce que les utilisateurs peuvent espérer obtenir en activant votre fonctionnalité (feature).

en: URL of update XML
fr: URL de mise à jour XML

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
fr: Exemple : http://mywebsite.com/fserver

en: features
fr: fonctionnalités (features)

en: Create feature
fr: Créer une fonctionnalité (feature)

en: Create a new feature.
fr: Créer une nouvelle fonctionnalité (feature)

en: Auto-detected
fr: Auto-détecté

en: Provided by dependency
fr: Fournit

en: Choose an error handler for your site. <em>Backtrace</em> prints nice debug information when an error is noticed, and you <a href="@choose">choose to show errors on screen</a>. <strong>Backtrace requires the <a href="@krumo">krumo library</a></strong>. <em>None</em> is a good option when stepping through the site in your debugger.
fr: Choisir un gestionnaire d'erreur pour votre site.
    <em>Backtrace</em> affiche des informations de débogage quand une erreur est levée et que vous avez fait le <a href="@choose">choix d'afficher les erreurs à l'écran</a>. <strong>Backtrace requiert la <a href="@krumo">librairie krumo</a></strong>.
    <em>Aucun</em> est une bonne option si vous utilisez déjà un outil de débogage.

en: The second block provided by this module shows the entries in the node_access table for any nodes shown on the current page.  You can enable the debug mode on the <a href="@settings_page">settings page</a> to display much more information, but this can cause considerable overhead.  Because the tables shown are wide, it is recommended to enable the blocks in the page footer rather than a sidebar.
fr: Le second bloc fourni par ce module montre les entrées dans la table node_acces pour tous les nœuds affichés dans la page actuelle. Vous pouvez activer le mode débogage sur la <a href="@settings_page">page des paramètres</a> pour afficher plus d'informations, mais cela peut entraîner une surcharge considérable. En raison de la grande taille de ces tables, il est recommandé d'activer les blocs dans le pied-de-page plutôt que dans les barres latérales.

en: This module also provides a <a href="@summary_page">summary page</a> which shows general information about your node_access table.  If you have installed the Views module, you may browse node_access by realm.
fr: Ce module fournit aussi une <a href="@summary_page">page de résumé</a> qui affiche les informations générales de la table node_acces. Si vous avez installé le module Views, vous pourrez naviguer par domaine dans node_access.

en: To see more details enable <a href="@debug_mode">debug mode</a>.
fr: Pour voir plus de détail, activer le <a href="@debug_mode">mode débogage</a>.

en: These are the grants returned by hook_node_grants() for this user.
fr: Ce sont les permissions d'accès accordées à cet utilisateur retournées par hook_node_grants().

en: !username has the following access
fr: !username a l'accès suivant

en: %op:
fr: %op :

en: to node !nid:
fr: vers le nœud !nid :

en: Create nodes of the '@Node_type' type.
fr: Créer des nœuds de type '@Node_type'.

en: Unable to load the node &ndash; this should never happen!
fr: Incapable de charger le nœud &ndash; ceci ne devrait jamais arriver !

en: !NO: access content
fr: !NO : accéder au contenu

en: !NO: This user does not have the '!access_content' permission and is denied doing anything with content.
fr: !NO : Cet utilisateur n'a pas le droit '!access_content' et il lui est refusé de faire quoi que ce soit avec le contenu.

en: !NO: no reason
fr: !NO : aucune raison

en: !NO: None of the checks resulted in allowing this, so it's denied.
fr: !NO : Aucune des vérifications n'a résulté à l'autorisation de ceci, donc c'est refusé.

en: Internal paths in single or double quotes, written as "internal:node/99", for example, are replaced with the appropriate absolute URL or path. Given a site located at http://example.com/mysite, assuming clean URLs are enabled and "internal:admin/user" becomes "http://example.com/mysite/admin/user" and "internal:node/99" becomes "http://example.com/mysite/node/99". If 'node/99' has a URL alias assigned, such as 'news/latest' the alias will be substituted giving "http://example.com/mysite/news/latest".
fr: Les chemins internes entre guillemets ou apostrophes comme "internal:node/99" par exemple, sont remplacés par le chemin absolu ou relatif qui convient. Si par exemple le site http://exemple.com/monsite, a activé clean URL et que "internal:admin/user" devient "http://exemple.com/monsite/admin/user" ou que "internal:node/99" a un alias d'URL qui pointe vers "actualites/recentes" alors l'alias sera remplacé par "http://exemple.com/monsite/actualites/recentes".

en: Paths to files in single or double quotes, written as "files:somefile.ext", for example, are replaced with the appropriate URL that can be used to download the file.
fr: Les chemins de fichiers entourés de guillemets simples ou doubles comme "files:nomfichier.ext" sont remplacés par la bonne adresse qui pourra être utilisée pour télécharger le fichier.

en: Internal paths in single or double quotes, written as "internal:node/99", for example, are replaced with the appropriate absolute URL or path. Paths to files in single or double quotes, written as "files:somefile.ext", for example, are replaced with the appropriate URL that can be used to download the file.
fr: Les chemins internes entourés de guillemets simples ou doubles comme "internal:node/99" sont remplacés par la bonne adresse absolue ou le bon chemin. Les chemins de fichiers entourés de guillemets simples ou doubles comme "files:nomfichier.ext" sont remplacés par la bonne adresse qui pourra être utilisée pour télécharger le fichier.

en: Absolute URL (including http://www.example.com)
fr: URL absolue (incluant http://www.exemple.com)

en: Absolute path (relative to document root)
fr: Chemin absolu (relatif à la racine de l'installation Drupal)

en: Should internal paths be transformed to absolute URLs, such as %absolute_url or absolute paths, like %absolute_path. Note that your changes may not appear until the cache has been cleared.
fr: Les chemins internes devraient être remplacés par des adresses absolues comme %absolute_url ou en chemins absolus tels que %absolute_path. Veuillez noter que les changements pourront ne pas apparaitre tant que le cache ne sera pas vidé.

en: Path filter module removed
fr: Module Path filter retiré

en: Moderation state
fr: État de modération

en: Header text
fr: Texte de l'entête

en: Content statistics
fr: Statistiques de contenu

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fr: 
        Ceci est un bloc de données créé par le type de contenu Relcontent.
        Les données dans le bloc peuvent être assemblées à partir de texte statique (comme ici), depuis le 
        formulaire de type de contenu ($conf) pour le type de contenu, ou depuis le contexte
        passé ici. <br />
        Dans notre cas, le formulaire de configuration ($conf) a juste un champ, 'config_item_1;
        et est configuré avec :

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fr: 
        Ceci est un bloc de données créé par le type de contenu Simplecontext.
    Les données du bloc peuvent-être assemblées à partir d'un texte statique (comme ça) ou à partir du
    formulaire de configuration ($conf) du type de contenu, ou à partir du contexte
    passé en paramètre. <br />
    Dans notre cas, le formulaire de configuration ($conf) a un seul champ, 'config_item_1';
    et il est configuré avec :

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
fr: Cette page est actuellement bloquée à l'édition par vous-même. Personne ne peut modifier cette page avant que ces changements aient été enregistrés ou annulés.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
fr: Cette page est actuellement verrouillée pour la modification par un autre utilisateur. Vous ne pouvez pas modifier cette page sans casser le verrou.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour tous les blogs à <em>/blog</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, les billets de blog les plus récents par défaut de Drupal seront affichés.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer le blog parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: User blog
fr: Blog de l'utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour l'affichage des blogs de l'utilisateur à <em>blog/%user</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, le blog utilisateur par défaut de Drupal sera utilisé.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer blog/%user parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: Site contact page
fr: Page de contact du site

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour la page de contact du site à <em>/contact</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire de contact par défaut de Drupal sera utilisé.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer la page de contact parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: User contact
fr: Formulaire de contact utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour l'affichage du formulaire de contact d'un utilisateur à <em>user/%user/contact</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire de contact utilisateur par défaut de Drupal sera utilisé.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer user/%user/contact parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
fr: Vous ne pouvez pas avoir un placeholder sans nom (% ou ! sans suffixe). Veuillez nommer votre placeholder en ajoutant un court texte descriptif au % ou !, comme dans %user ou %node.

en: All polls
fr: Tous les sondages

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour les sondages à <em>/poll</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, les sondages récents par défaut de Drupal seront affichés.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer le sondage parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: Search @type
fr: Rechercher @type

en: Taxonomy: term
fr: Taxonomie : terme

en: Control access by a specific term.
fr: Contrôler l'accès par un terme spécifique.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
fr: Choisir un ou plusieurs termes de @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
fr[0]: @term peut être le terme "@terms"
fr[1]: @term peut être l'un de ces termes: @terms

en: Node add form: node type
fr: Formulaire d'ajout de nœud: type de noeud

en: Node edit form: node ID
fr: Formulaire de modification de nœud : identifiant du nœud

en: Get all arguments after this one
fr: Récupérer tous les arguments après celui-ci

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
fr: Si coché, cette chaine (de caractères) incluera tous les arguments. par exemple, si le chemin est "path/%" et que l'utilisateur visite "path/foo/bar"; si non coché, la chaine sera "foo". Si coché, la chaine sera "foo/bar".

en: Taxonomy term: ID
fr: Terme de taxonomie : ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
fr: Terme de taxonomie (multiple) : ID

en: User: name
fr: Utilisateur : nom

en: Creates a user context from a user name.
fr: Crée un contexte utilisateur à partir de son nom d'utilisateur.

en: Enter the username of a user for this argument
fr: Saisir le nom d'utilisateur d'un utilisateur pour cet argument.

en: Vocabulary: ID
fr: Vocabulaire : identifiant (ID)

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
fr: Le formulaire de contact qui permet aux utilisateur d'envoyer un message aux administrateurs du site.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
fr: Le formulaire de contact qui permet aux utilisateur de contacter les autres utilisateurs.

en: Contact @name
fr: Contacter @name

en: Custom: @title
fr: Personnalisé : @title

en: Advanced search form
fr: Formulaire de recherche avancée

en: A search form with advanced options.
fr: Un formulaire de recherche avec des options avancées.

en: Same page
fr: Même page

en: Override default prompt
fr: Supplanter l'invite par défaut

en: The results of a search using keywords.
fr: Les résultats d'une recherche utilisant des mots-clés.

en: Override "no result" text
fr: Supplanter le texte "aucun résultat"

en: Custom pager settings
fr: Paramètres de la pagination personnalisée

en: The number of items to skip and not display.
fr: Le nombre d'éléments à passer et à ne pas afficher.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
fr: Si "À partir du contexte" est sélectionné, le type de contexte à utiliser.

en: Context is optional
fr: Le contexte est optionnel

en: &#x2713;Panel title
fr: &#x2713;Titre du panneau

en: No rules
fr: Aucune règle

en: Visibility rules
fr: Règles de visibilité

en: Title type
fr: Type de titre

en: Manually set
fr: Défini manuellement

en: From pane
fr: Depuis le panneau

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. Set to No Title if you want the title to actually be blank.
fr: Le titre de ce panneau. Si vide, un titre par défaut sera utilisé. Régler sur "No Title" si vous ne souhaitez pas afficher de titre.

en: NOTE: in order to import panel_nodes you must first set the export.module settings to "Save as a new node then edit", otherwise it won't work.
fr: NOTE : afin d'importer un panneau de nœuds vous devez préalablement définir les paramètres de export.module sur "Enregistrer en tant que nouveau nœud puis éditer", sinon ça ne fonctionnera pas.

en: Region class
fr: Classe CSS de la région

en: Enable automatic url processing for attributes.
fr: Activer le traitement automatique des attributs.

en: When this option is enabled, all %element_list elements will automatically have the servername and base path of their src, href, and action urls replaced with %internal. On editing of these elements, all instances of %internal will be replaced with the site's base path (%current_base_path).
fr: En activant cette option, les %element_list éléments verront automatiquement le nom du serveur et le chemin de base du site remplacés par %internal dans leurs attributs src, href et action. En modifiant ces éléments, toutes les instances de %internal seront remplacées par le chemin de base du site (%current_base_path).

en: Leave blank to disable scheduled publishing.
fr: Laisser vide pour désactiver la publication planifiée.

en: Leave blank to disable scheduled unpublishing.
fr: Laisser vide pour désactiver la dépublication planifiée.

en: Scheduler module form.
fr: Formulaire du module Scheduler

en: Translation files
fr: Fichiers de traduction

en: Upgrade
fr: Mettre à jour

en: Moderate content
fr: Modérer le contenu

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fr: Cible du lien, comme "_blank", "_parent", ou un nom d'iframe. Ce champ est rarement utilisé.

en: @argument title
fr: Titre de @argument

en: @argument input
fr: Saisie de @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
fr: Le nombre maximum de caractères à afficher pour ce champ.

en: Count the number 0 as empty
fr: Considérer le nombre 0 comme vide

en: Hide if empty
fr: Masquer si vide

en: Starting value
fr: Valeur de départ

en: Specify the number the counter should start at.
fr: Spécifier le nombre à partir duquel le compteur doit commencer.

en: Does not start with
fr: Ne commence pas par

en: Does not end with
fr: Ne se termine pas par

en: The view %name has been saved.
fr: La vue %name a été enregistrée.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
fr: Ce filtre peut faire apparaître des éléments comme des doublons s'ils ont plus d'une option sélectionnée. Si ce filtre engendre des doublons, cette case peut les réduire&nbsp;; cependant, plus il y aura de termes de recherche, moins la requête sera performante, donc utilisez ceci avec précaution. Cela ne devrait pas être actif sur des champs à valeur unique, car cela pourrait faire disparaître des valeurs de l'affichage si c'est utilisé sur un champ incompatible.

en: Jump menu
fr: Menu de saut

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
fr: Met tous les résultats dans une liste déroulante et permet à l'utilisateur d'aller à une page différente basé sur les résultats.

en: Hostname of user that posted the comment.
fr: Nom d'hôte (hostname) de l'utilisateur qui a posté le commentaire.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fr: Adresse de courriel de l'utilisateur qui a posté le commentaire. Sera vide si l'auteur est un utilisateur enregistré.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
fr: Relie des nœuds à des termes de taxonomie, en spécifiant quel(s) vocabulaire(s) utiliser. Cette relation engendrera des doublons s'il y a plusieurs termes.

en: The text of the profile item.
fr: Le texte de l'élément de profil.

en: The taxonomy term ID for the term.
fr: L'identifiant du terme de taxonomie pour le terme.

en: The taxonomy term name for the term.
fr: Le nom du terme de taxonomie pour le terme.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom pour le vocabulaire auquel appartient le terme.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fr: Choisissez quels vocabulaires vous voulez associer. Rappelez-vous que chaque terme trouvé créera une ligne de résultat, donc cette relation est plus utile sur un seul vocabulaire qui n'a qu'un seul terme par nœud.

en: The name of the role.
fr: Le nom du rôle.

en: The role ID of the role.
fr: L'identifiant du rôle.

en: Hide empty fields
fr: Masquer les champs vides

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fr: Ne pas afficher les champs, étiquettes ou balises des champs vides.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer les paramètres de votre menu de saut

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
fr: Pour configurer correctement votre menu de saut, vous devez sélectionner un champ qui représentera le chemin à utiliser. Vous devez ensuite régler ce champ sur "Exclure". Tous les autres champs feront partie du menu. Veuillez noter que tout le HTML sera enlevé de l'affichage vu que les listes déroulantes ne peuvent pas en afficher.

en: Path field
fr: Champ de chemin

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
fr: Si caché, ce bouton sera seulement caché pour les utilisateurs exécutant le JavaScript et la page changera automatiquement quand la sélection sera modifiée.

en: The "Unflag not allowed text" is required if any user roles are not allowed to unflag.
fr: Le texte de "Suppression de marquage non autorisé" est requis si aucun rôle utilisateur n'est autorisé à annuler un marquage.

en: Any user role that has the ability to unflag must also have the ability to flag.
fr: Tout rôle utilisateur qui est habilité à supprimer un marquage et aussi habilité à effectuer un marquage.

en: No additional restrictions
fr: Aucune restriction supplémentaire

en: Users may only flag content they own
fr: Les utilisateurs ne peuvent marquer que leur propre contenu

en: Users may only flag content of others
fr: Les utilisateurs ne peuvent marquer que le contenu des autres

en: Users may only flag own comments
fr: Les utilisateurs ne peuvent marquer que leurs propres commentaires

en: Users may only flag comments by others
fr: Les utilisateurs ne peuvent marquer que les commentaires des autres

en: Users may only flag comments of nodes they own
fr: Les utilisateurs ne peuvent marquer que les commentaires de leurs propres nœuds

en: Users may only flag comments of nodes by others
fr: Les utilisateurs ne peuvent marquer que les commentaires de nœuds des autres

en: Users may flag themselves
fr: Les utilisateurs peuvent se marquer eux-mêmes

en: The name of the flag.
fr: Le nom du marqueur.

en: Flags (or unflags) a content.
fr: Marque (ou démarque) un contenu.

en: Check if a content was flagged by a user.
fr: Vérifie si un contenu a été marqué par un utilisateur.

en: A %type has been flagged with %name
fr: Un(e) %type a été marqué(e) avec %name

en: Flag (or unflag) a node
fr: Marquer (ou démarquer) un nœud

en: Flag (or unflag) a comment
fr: Marquer (ou démarquer) un commentaire

en: Flag (or unflag) a user
fr: Marquer (ou démarquer) un utilisateur

en: Flag to affect
fr: Marqueur à affecter

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
fr: Accepte une date dont le format respecte le <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Format standard GNU de saisie d'une date</a>. Des chaînes telles que : today, +2 months, et Dec 9 2004 sont toutes valides.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
fr: Accepte une heure dans l'un des <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formats Standard GNU de saisie des dates</a>. Des chaînes telles que now, +2 hours, and 10:30pm sont toutes valides.

en: Monthly archive
fr: Archive mensuelle

en: Site email address
fr: Adresse de courriel du site

en: This identifier is used by another handler.
fr: Cet identifiant est utilisé par un autre handler.

en: Length is shorter than
fr: La longueur est plus petite que

en: shorter than
fr: plus petit que

en: Length is longer than
fr: La longueur est plus grande que

en: longer than
fr: plus grand que

en: SQL Query
fr: Requête SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
fr: La requête sera générée et exécutée en utilisant l'API de base de données de Drupal.

en: revision user
fr: utilisateur de la révision

en: Exposed form
fr: Formulaire exposé

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
fr: Ceci affichera un lien "plus" même s'il a plus d'éléments à afficher.

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Replace files
fr: Remplacer les fichiers

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
fr: Veuillez entrer une version valide avec le cœur (core) et un numéro de version majeure. Exemple : !example

en: Recreate
fr: Recréer

en: Revert components
fr: Revenir à une version antérieure des composants

en: Mark as reviewed
fr: Marquer comme vu

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
fr: Tous les composants <strong>!component</strong> pour <strong>!module</strong> sont vérifiés.

en: Orphaned dependencies
fr: Dépendances orphelines

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
fr: Ces modules sont dépendants de fonctionnalités (features) qui ont été désactivées. Ils peuvent être désactivés sans affecter les autres composants de votre site.

en: Disable selected modules
fr: Désactiver les modules sélectionnés

en: Leave enabled
fr: Laisser activé

en: @action completed for @module_name / @component.
fr: @action terminé(e) pour @module_name / @component.

en: Manage features.
fr: Administrer Features.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
fr: Détecter et désactiver les dépendances de fonctionnalité (feature) existantes.

en: Recreate an existing feature.
fr: Recréer une fonctionnalité (feature) existante.

en: Review overrides
fr: Examiner les surcharges

en: Needs review
fr: Nécessite une vérification

en: View changes
fr: Voir les changements

en: Enable the %revisions page for this content type
fr: Activer la page %revisions pour ce type de contenu

en: The order of pages in the book hierarchy.
fr: L'ordre des pages dans la hiérarchie du livre.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
fr: Afficher le lien standard d'ajout de commentaire sur les nœuds réguliers, qui ne sera affiché que si l'utilisateur visualisant la page a accès à l'ajout de commentaire.

en: Inherit pager
fr: Hériter la pagination

en: Render pager
fr: Afficher la pagination

en: Render
fr: Rendu

en: schedule
fr: planification

en: Bounce slide
fr: Glisser en rebondissant

en: Entities
fr: Entités

en: Private files
fr: Fichiers privés

en: The human readable label.
fr: L'étiquette affichée.

en: Thickness
fr: Épaisseur

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
fr: Si faisant partie d'un livre, le livre auquel cette page de livre appartient.

en: The unique ID of the comment.
fr: L'identifiant (ID) unique du commentaire.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
fr: L'adresse IP de l'ordinateur à partir duquel le commentaire a été posté.

en: The name left by the comment author.
fr: Le nom laissé par l'auteur du commentaire.

en: The email address left by the comment author.
fr: L'adresse de courriel laissée par l'auteur du commentaire.

en: The home page URL left by the comment author.
fr: L'URL de la page d'accueil Web laissé par l'auteur du commentaire.

en: The URL of the comment.
fr: L'URL du commentaire.

en: Edit URL
fr: Modifier URL

en: The URL of the comment's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du commentaire.

en: The date the comment was posted.
fr: La date à laquelle le commentaire a été posté.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
fr: Le parent du commentaire, si le fil de discussion des commentaire est actif.

en: The node the comment was posted to.
fr: Le nœud sur lequel le commentaire a été posté.

en: The number of comments posted on a node.
fr: Le nombre de commentaires postés sur un nœud.

en: New comment count
fr: Comptage des nouveaux commentaires

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fr: Le nombre de commentaires postés sur un nœud depuis la dernière consultation du lecteur.

en: The unique ID of the node.
fr: L'identifiant (ID) unique du nœud.

en: The type of the node.
fr: Le type du nœud.

en: The language the node is written in.
fr: La langue dans laquelle le nœud est écrit.

en: The URL of the node.
fr: L'URL du nœud.

en: The URL of the node's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du nœud.

en: Date changed
fr: Date de modification

en: The date the node was most recently updated.
fr: La date à laquelle le nœud a été le plus récemment mis à jour.

en: The author of the node.
fr: L'auteur du nœud.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
fr: Le nombre de votes exprimés pour un sondage.

en: Poll winner
fr: Vainqueur du sondage

en: The winning poll answer.
fr: La réponse gagnante du sondage.

en: Poll winner votes
fr: Votes du gagnant du sondage

en: The number of votes received by the winning poll answer.
fr: Le nombre de votes reçus par la réponse gagnante du sondage.

en: Poll winner percent
fr: Pourcentage des votes en faveur du vainqueur du sondage

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
fr: Le pourcentage des votes reçus par la réponse gagnante du sondage.

en: The length of time the poll node is set to run.
fr: La durée prévue pour le déroulement du sondage.

en: The number of visitors who have read the node.
fr: Le nombre de visiteurs qui ont lu le nœud.

en: The number of visitors who have read the node today.
fr: Le nombre de visiteurs qui ont lu le nœud aujourd'hui.

en: Last view
fr: Dernière consultation

en: The date on which a visitor last read the node.
fr: La date à laquelle un visiteur a lu le nœud en dernier.

en: The slogan of the site.
fr: Le slogan du site.

en: The administrative email address for the site.
fr: L'adresse de courriel administrative pour le site.

en: The URL of the site's front page.
fr: L'URL de la page d'accueil du site.

en: Login page
fr: Page de connexion

en: The URL of the site's login page.
fr: L'URL de la page de connexion du site.

en: The unique ID of the uploaded file.
fr: L'identifiant (ID) unique du fichier transféré.

en: The name of the file on disk.
fr: Le nom du fichier sur le disque.

en: The size of the file, in kilobytes.
fr: La taille du fichier, en kilo-octets.

en: The web-accessible URL for the file.
fr: L'URL du fichier accessible depuis le web

en: The date the file was most recently changed.
fr: La date de modification du fichier la plus récente.

en: The user who originally uploaded the file.
fr: L'utilisateur qui a initialement transféré le fichier.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fr: L'identifiant (ID) unique du terme de taxonomie.

en: The name of the taxonomy term.
fr: Le nom du terme de taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy term.
fr: La description facultative du terme de taxonomie.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
fr: Le nombre de nœuds étiquetés avec le terme de taxonomie.

en: The URL of the taxonomy term.
fr: L'URL du terme taxonomie.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
fr: Le vocabulaire auquel appartient le terme de taxonomie.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
fr: L'identifiant (ID) unique du vocabulaire de taxonomie.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fr: Le nom du vocabulaire de taxonomie.

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
fr: Le nom système du vocabulaire de taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fr: La description facultative du vocabulaire de taxonomie.

en: Term count
fr: Nombre de termes

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fr: Le nombre de termes appartenant au vocabulaire de taxonomie.

en: The unique ID of the user account.
fr: L'identifiant unique (ID) du compte d'utilisateur.

en: The login name of the user account.
fr: Le nom de login du compte de l'utilisateur.

en: The email address of the user account.
fr: L'adresse de courriel du compte utilisateur.

en: The URL of the account profile page.
fr: L'URL de la page du profil du compte.

en: The url of the account edit page.
fr: L'URL de la page de modification du compte.

en: The date the user last logged in to the site.
fr: La date de la dernière connexion de l'utilisateur sur le site.

en: The date the user account was created.
fr: La date de création du compte de l'utilisateur.

en: HTML attributes
fr: Attributs HTML

en: Hardcoded
fr: Codé "en dur"

en: Lighter
fr: Moins gras

en: Bolder
fr: Plus gras

en: All parent terms
fr: Tous les termes parents

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: The unique ID of the node's revision.
fr: L'identifiant (ID) unique de la révision du nœud.

en: Is new
fr: Est nouveau

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
fr: Si le nœud est nouveau et pas encore enregistré dans la base de données.

en: Promoted to frontpage
fr: Promu en page d'accueil

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
fr: Si le nœud est promu en page d'accueil.

en: Sticky in lists
fr: Affiché en haut des listes

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
fr: Si le nœud est affiché en haut des listes dans lesquelles il apparaît.

en: Comments allowed
fr: Commentaires autorisés

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
fr: Si les commentaires sont autorisés sur ce nœud : 0 = non, 1 = fermés (lecture seule), 2 = ouverts (lecture / écriture).

en: New state
fr: Nouvel état

en: Default country
fr: Pays par défaut

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Text formats
fr: Formats de texte

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
fr: Le nombre de réponses qu'un sujet doit avoir pour être considéré comme "brûlant".

en: Forum navigation vocabulary
fr: Vocabulaire pour la navigation dans un forum

en: Image styles
fr: Styles d'images

en: Date type
fr: Type de date

en: No Main links
fr: Aucun menu principal

en: Source for the Main links
fr: Source pour le menu principal

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
fr: Sélectionner ce qui doit être affiché comme menu principal  (typiquement en haut de page).

en: No Secondary links
fr: Aucun lien secondaire

en: Source for the Secondary links
fr: Source des Liens secondaires

en: Provide a menu link
fr: Fournir un lien de menu

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
fr: Les liens de menus avec un poids léger seront affichés avant les liens dotés d'un poids plus lourd.

en: Available menus
fr: Menus disponibles

en: The menus available to place links in for this content type.
fr: Menus acceptant les liens de ce type de contenu.

en: Default parent item
fr: Élément parent par défaut

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
fr: Choisir l'élément de menu qui deviendra le parent par défaut pour les nouveaux liens dans le formulaire de création de contenu.

en: manage display
fr: gérer l'affichage

en: Preview before submitting
fr: Aperçu avant soumission

en: Display author and date information.
fr: Afficher l'auteur et la date.

en: Author username and publish date will be displayed.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur et la date de publication seront affichés.

en: <em>Edit @type</em> @title
fr: <em>Modifier @type</em> @title

en: Revision log message
fr: Message du journal de révision

en: Full content
fr: Contenu complet

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fr[0]: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractère ou plus.
fr[1]: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractères ou plus.

en: Searched %type for %keys.
fr: Recherché %type pour %keys.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
fr: Le nombre maximal de contributions affichées sur les pages de vue d'ensemble comme la page d'accueil.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
fr: Cette page est affichée lorsque l'affichage du document demandé est refusé à l'utilisateur actuel. Laisser vide pour afficher une page "Accès refusé" générique.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
fr: Cette page est affichée lorsque aucun contenu ne correspond au document demandé. Laisser vide pour afficher une page "page non trouvée" générique.

en: Description of your site, included in each feed.
fr: Description de votre site, sera incluse dans chaque flux.

en: Users may set their own time zone.
fr: Les utilisateurs peuvent définir leur propre fuseau horaire.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
fr: Rappeler les utilisateurs lors de la connexion si leur fuseau horaire n'est pas fixé.

en: Only applied if users may set their own time zone.
fr: Ne s'applique que si les utilisateurs peuvent fixer leur fuseau horaire.

en: Time zone for new users
fr: Fuseau horaire pour les nouveaux utilisateurs

en: Default time zone.
fr: Fuseau horaire par défaut.

en: Empty time zone.
fr: Fuseau horaire vide.

en: Users may set their own time zone at registration.
fr: Les utilisateurs peuvent choisir leur fuseau horaire à l'inscription.

en: Put site into maintenance mode
fr: Mettre le site en mode maintenance

en: Maintenance mode message
fr: Message du mode maintenance

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
fr: Message affiché aux visiteurs quand le site est en mode maintenance.

en: Public files
fr: Fichiers publics

en: Picture directory
fr: Répertoire des images

en: E-mails
fr: Courriels

en: Account cancellation confirmation
fr: Confirmation de l'annulation du compte

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
fr: Modifier les courriels envoyés aux utilisateurs lorsqu'ils demandent l'annulation de leur compte.

en: Fixed width
fr: Largeur fixe

en: YouTube Video
fr: Vidéo YouTube

en: Edited
fr: Modifié

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Validate URL
fr: Valider l'URL

en: Image style
fr: Style d'image

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
fr: L'étiquette de cette zone, visible seulement par les administrateurs.

en: Exposed
fr: Exposé

en: Displays Reorder
fr: Réorganisation des affichages

en: Remove this display
fr: Retirer cet affichage

en: Operator to use on all groups
fr: Opérateur à utiliser sur tous les groupes

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
fr: Soit "groupe 0 AND groupe 1 AND groupe 2" soit "groupe 0 OR groupe 1 OR groupe 2", etc.

en: Remove group @group
fr: Retirer le groupe @group

en: Default group
fr: Groupe par défaut

en: Group @group
fr: Groupe @group

en: Ungroupable filters
fr: Filtres non-groupables

en: Configure group settings for @type %item
fr: Configurer les paramètres du groupe pour @type %item

en: Basic exposed form
fr: Formulaire exposé basique

en: Input required
fr: Valeur requise

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
fr: Un formulaire exposé qui affiche une vue seulement si le formulaire contient une saisie utilisateur.

en: Display all items
fr: Afficher tous les éléments

en: Display all items that this view might find
fr: Afficher tous les éléments que cette vue pourrait trouver

en: Display a specified number of items
fr: Afficher un nombre défini d'éléments

en: Display a limited number items that this view might find.
fr: Afficher un nombre limité d'éléments que cette vue pourrait trouver.

en: Paged output, full pager
fr: Rendu paginé, pagination complète

en: Paged output, full Drupal style
fr: Rendu paginé, complet du style Drupal

en: Paged output, mini pager
fr: Rendu paginé, mini-pagination

en: Use the mini pager output.
fr: Utiliser le rendu de la mini-pagination.

en: The taxonomy vocabulary name
fr: Le nom du vocabulaire de taxonomie

en: Name (raw)
fr: Nom (brut)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
fr: Le nom de l'utilisateur ou de l'auteur. Ce filtre ne vérifie pas si l'utilisateur existe et permet une recherche partielle. N'utilise pas l'auto-complétion.

en: Provide markup text for the area.
fr: Fournir un texte balisé pour la zone.

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Change the machine name of this display.
fr: Changer le nom système de cet affichage.

en: Change settings for this pager type.
fr: Modifier les paramètres pour ce type de pagination.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
fr: Autoriser le regroupement et l'aggrégation (calcul) des champs.

en: Exposed form style
fr: Style du formulaire exposé

en: Select the kind of exposed filter to use.
fr: Choisir le type de filtre exposé à utiliser.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
fr: Paramètres du formulaire exposé pour ce style de formulaire exposé.

en: The machine name of this display
fr: Le nom système de cet affichage

en: This is machine name of the display.
fr: C'est le nom système de l'affichage.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
fr: Si coché, certains champs pourraient devenir indisponibles. Tous les champs qui sont sélectionnés pour le regroupement seront réduits à un seul enregistrement par valeur distincte. Les autres champs qui sont sélectionnés pour agrégation verront la fonction exécutée sur ceux-ci. Par exemple, vous pouvez grouper des nœuds par leur titre et compter le nombre de nids pour obtenir une liste des doublons.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
fr: <strong>Important !</strong> Vous avez modifié le nom machine de l'affichage. Tout ce qui est spécifiquement rattaché à cet affichage, tel que l'habillage (theming), pourrait cesser de fonctionner jusqu'à ce qu'il soit mis à jour. Pour voir les suggestions de thème le concernant, vous devez enregistrer la vue.

en: Exposed Form
fr: Formulaire exposé

en: Exposed form options
fr: Options du formulaire exposé

en: Select which pager, if any, to use for this view
fr: Sélectionner, s'il y a lieu, la pagination à utiliser pour cette vue

en: Pager options
fr: Options de pagination

en: Display id should be unique.
fr: L'identifiant (ID) de l'affichage doit être unique.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
fr: Texte à afficher pour le bouton de soumission du formulaire des filtres exposés.

en: Include reset button
fr: Inclure un bouton de réinitialisation.

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
fr: Si coché le formulaire exposé fournira un bouton pour réinitialiser tous les filtres exposés appliqués

en: Reset button label
fr: Texte du bouton de réinitialisation

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
fr: Texte à afficher dans le bouton de réinitialisation du formulaire exposé.

en: Exposed sorts label
fr: Etiquette des tris exposés

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
fr: Texte à afficher comme étiquette de la liste déroulante du tri exposé.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
fr: Texte à utiliser quand le tri exposé est croissant.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
fr: Texte à utiliser quand le tri exposé est décroissant.

en: Select any filter and click on Apply to see results
fr: Sélectionnez n'importe quel filtre et cliquez sur Appliquer pour voir les résultats

en: Text on demand
fr: Texte à la demande

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
fr: Le nombre d'éléments à passer. Par exemple, si ce champ est défini à 3, les 3 premiers éléments seront passés et non affichés.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
fr: Le nombre total de pages. Laisser vide pour montrer toutes les pages.

en: Exposed options
fr: Options exposées

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
fr: Exposer ces options permet aux utilisateurs de définir leurs valeurs dans un formulaire exposé quand la vue est affichée

en: Expose items per page
fr: Exposer les éléments par page

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
fr: Si coché, les utilisateurs pourront spécifier combien d'éléments afficher par page dans une vue

en: Items per page label
fr: Etiquette des éléments par page

en: Label to use in the exposed items per page form element.
fr: Etiquette à utiliser pour le champ de nombre d'éléments par page exposé.

en: Exposed items per page options
fr: Options du nombre d'éléments par page

en: Expose Offset
fr: Exposer le décalage

en: Offset label
fr: Étiquette du décalage

en: Label to use in the exposed offset form element.
fr: Etiquette à utiliser dans l'élément "décalage" du formulaire exposé.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
fr: Le décalage doit être un nombre supérieur ou égal à 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
fr[0]: Mini pagination, @count élément, en passer @skip
fr[1]: Mini pagination, @count éléments, en passer @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
fr[0]: Mini pagination, @count élement
fr[1]: Mini pagination, @count éléments

en: All items, skip @skip
fr: Tous les éléments, en passer @skip

en: All items
fr: Tous les éléments

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
fr[0]: @count élément, en passer @skip
fr[1]: @count éléments, en passer @skip

en: @count item | @count items
fr[0]: @count élément
fr[1]: @count éléments

en: Group results together
fr: Grouper les résultats ensemble

en: Sort By
fr: Trier par

en: Authentication module
fr: Module d'authentification

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
fr: Impossible de terminer l'opération. Erreur fatale dans @file à la ligne @line : @message

en: no real context
fr: pas de véritable contexte

en: - Choose -
fr: - Choisir -

en: Update and save
fr: Mettre à jour et enregistrer

en: The page has been updated and saved.
fr: La page a été mise à jour et enregistrée.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
fr: Il n'existe actuellement aucune variante et il n'est pas possible d'ajouter une page. Peut être devriez-vous installer le module Panels pour obtenir une variante?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
fr: Pour définir ce panneau comme votre page d'accueil vous devez créer un chemin unique sans aucun placeholder %. La page d'accueil du site est actuellement définie à %homepage dans le formulaire de configuration du site !siteinfo.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
fr: Cette page est actuellement définie comme page d'accueil de votre site. Ceci peut être modifié dans le formulaire de configuration !siteinfo.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
fr: Ce chemin est déjà utilisé. Le système ne peut supplanter les chemins existants.

en: Context exists
fr: Le contexte existe

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
fr: Contrôler l'accès par : si un contexte existe ou pas et s'il contient des données.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
fr: Vérifier si le contexte existe (contient des données) ou non (aucune donnée). Par exemple, si un contexte est optionnel et que le chemin ne contient aucun argument pour ce contexte, alors il n'existe pas pas.

en: Doesn't exist
fr: N'existe pas

en: @identifier exists
fr: @identifier existe

en: @identifier does not exist
fr: @identifier n'existe pas

en: String: comparison
fr: Chaîne de caractères : comparaison

en: Control access by string match.
fr: Contrôle l'accès par concordance des chaînes (de caractères).

en: Not equal to regular expression
fr: Différent de l'expression réguière

en: @identifier is "@value"
fr: @identifier est "@value"

en: @identifier is not "@value"
fr: @identifier n'est pas "@value"

en: @identifier matches "@value"
fr: @identifier correspond à "@value"

en: @identifier does not match "@value"
fr: @identifier ne correspond pas à "@value"

en: String: length
fr: Chaîne de caractères : longueur

en: Control access by length of string context.
fr: Contrôle l'accès par la longueur de la chaîne de caractères du contexte.

en: Not equal to
fr: Différent de

en: Length of string
fr: Longueur de la chaîne de caractères

en: @identifier must be @comp @length characters
fr: @identifier doit être @comp @length caractères

en: A context that contains token replacements from token.module.
fr: Un contexte qui contient des remplacements de jetons du module Token.

en: Enter the context type
fr: Saisir le type de contexte

en: Enter a user name
fr: Saisir un nom d'utilisateur

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
fr: Si coché, l'identifiant sera réinitialisé par le nom de l'utilisateur sélectionné.

en: Invalid user selected.
fr: Utilisateur choisi invalide.

en: You may use substitutions in this path.
fr: Vous pouvez utiliser les remplacements dans ce chemin.

en: Menu title
fr: Titre de menu

en: Display how much memory is used to generate the current page. This will show memory usage when devel_init() is called and when devel_exit() is called.
fr: Affiche la quantité de mémoire utilisée pour générer la page actuelle. Cela affichera l'utilisation de la mémoire à l'appel de devel_init() et à l'appel de devel_exit().

en: Display $page array
fr: Afficher le tableau $page

en: Display $page array from <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> in the messages area of each page.
fr: Afficher le tableau variable $page depuis <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> dans les messages de chaque page.

en: Uninstalled and installed: %names.
fr: Désinstallés et réinstallés : %names.

en: No variables.
fr: Pas de variable.

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
fr: Voir un rendu pour les développeurs tel que les diverses impressions, le journal des requêtes, etc.

en: Access developer information
fr: Accéder aux informations de développeur

en: Switch users
fr: Changer d'utilisateur

en: Details about a given menu item.
fr: Détails à propos d'un élément de menu donné.

en: Field info
fr: Informations du champ

en: View fields information across the whole site.
fr: Voir les informations de champs sur l'ensemble du site.

en: Explain query
fr: Expliquer la requête

en: Run an EXPLAIN on a given query. Used by query log
fr: Exécuter un EXPLAIN sur une requête donnée. Utilisé par le journal de requête.

en: Arguments query
fr: Requête d'arguments

en: Helper functions, pages, and blocks to assist Drupal developers. The devel blocks can be managed via the <a href="
fr: Fonctions, pages, et blocs d'aide pour assister les développeurs Drupal. Les blocs Devel peuvent être gérés via la

en: View the node access information blocks on node pages and the summary page.
fr: Voir les blocs d'information de node access sur les pages de nœuds et dans la page sommaire.

en: Access DNA information
fr: Accéder aux informations DNA

en: Development link
fr: Lien de développement

en: static
fr: statique

en: Non-standard grant in !na.
fr: Autorisation non standard dans !na.

en: (Some of the table elements provide additional information if you hover your mouse over them.)
fr: (Certains des éléments du tableau fournissent des information supplémentaires si vous les survolez avec la souris.)

en: !username has the %bypass_node_access permission and thus full access to all nodes.
fr: !username a la permission %bypass_node_access et, donc, l'accès complet à tous les nœuds.

en: (This table lists the most-recently active users. Hover your mouse over each result for more details.)
fr: (Ce tableau liste les utilisateurs actifs les plus récents. Survolez avec la souris chacun des résultats pour plus de détails.)

en: !NO: invalid $op
fr: !NO : $op invalide

en: '@op' is an invalid operation!
fr: '@op' est une opération invalide !

en: !YES: bypass node access
fr: !YES: contourner l'accès au nœud

en: !YES: This user has the '!bypass_node_access' permission and may do everything with nodes.
fr: !YES: Cet utilisateur a la permission '!bypass_node_access' et peut tout faire avec les nœuds.

en: bypass node access
fr: contourner l'accès au nœud

en: !NO: by %module
fr: !NO : par %module

en: !NO: hook_node_access() of the following module(s) denies this: @deniers.
fr: !NO : les hook_node_access() des modules suivants ne permettent pas ceci : @deniers.

en: !NO: hook_node_access() of the following module(s) denies this: @deniers &ndash; even though the following module(s) would allow it: @allowers.
fr: !NO : les hook_node_access() des modules suivants refusent ceci : @deniers &ndash; malgré le fait que les modules suivants l'autorise : @allowers.

en: !YES: by %module
fr: !YES : par %module

en: !YES: hook_node_access() of the following module(s) allows this: @allowers.
fr: !YES : les hook_node_access() des modules suivants autorisent ceci : @allowers.

en: !YES: view own unpublished content
fr: !YES : voir son propre contenu non publié

en: !YES: The node is unpublished, but the user has the '!view_own_unpublished_content' permission.
fr: !YES : Le nœud n'est pas publié, mais l'utilisateur à le droit '!view_own_unpublished_content'.

en: view own unpublished content
fr: voir son propre contenu non publié

en: This is most likely due to a withheld permission.
fr: Cela est probablement dû à un droit refusé.

en: Helper pages and blocks to assist Drupal developers and admins with node_access. The devel blocks can be managed via the <a href="
fr: Pages et blocs d'aide pour assister les développeurs Drupal et les administrateurs avec node_access. Les blocs Devel peuvent être gérés via la

en: Devel module menu links will be rebuilt.
fr: Les liens du module Devel seront reconstruits.

en: Developer blocks and page illustrating relevant node_access records.
fr: Blocs et page pour développeurs illustrant les enregistrements de node_access utiles.

en: Invalid number of users.
fr: Nombre invalide d'utilisateurs.

en: Generated @number users.
fr: @number utilisateurs générés.

en: Generated @num_nodes nodes, @max_comments comments (or less) per node.
fr: @num_nodes nœuds, @max_comments commentaires (ou moins) générés par nœud.

en: Deleted %count nodes.
fr: %count nœuds supprimés.

en: Which roles should the users receive?
fr: Quels rôles les utilisateurs devraient-ils recevoir ?

en: Users always receive the <em>authenticated user</em> role.
fr: Les utilisateurs reçoivent toujours le rôle <em>utilisateur authentifié</em>.

en: Comments:
fr: Commentaires :

en: You do not have any content types that can be generated. <a href="@create-type">Go create a new content type</a> already!</a>
fr: Vous n'avez aucun type de contenu qui peut être généré. <a href="@create-type">Allez créer un type de contenu !</a>

en: Maximum number of comments per node.
fr: Nombre maximum de commentaires par nœud.

en: You must also enable comments for the content types you are generating. Note that some nodes will randomly receive zero comments. Some will receive the max.
fr: Vous devez aussi activer les commentaires pour les types de contenus que vous générez. Notez que certains nœuds ne recevront aléatoirement aucun commentaire. D'autres recevront le maximum.

en: Add statistics for each node (node_counter table).
fr: Ajouter des statistiques pour chaque nœud (table node_counter).

en: In database
fr: Dans la base de données

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
fr: Un module de nom @name est déjà présent sur le site. Choisissez un nom différent.

en: Show the content moderation history.
fr: Montrer l'historique de modération de ce contenu.

en: Text box
fr: Zone de texte

en: Key-value pairs may be entered separated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
fr: Les éléments clé-valeur doivent être saisis séparés par un pipe. ex&nbsp;: clé|Une option

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
fr: Webform permet d'attacher aux nœuds des formulaires et des questionnaires.

en: To add one, create a !types piece of content.
fr: Pour en ajouter un, créer un contenu !types.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
fr: Webform n'est actuellement activé sur aucun type de contenu.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
fr: Pour utiliser Webform, veuillez l'activer sur au moins un type de contenu sur cette page.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
fr: Cette page liste tous les contenus du site qui peuvent avoir un webform qui leur soit attaché.

en: Webform-enabled piece of content
fr: Webform - Élément de contenu activé

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
fr: Visitez la page <a href="!url">Webform settings</a> et activez le module Webform sur au moins un type de contenu.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
fr: Optionnel: Activez le module Webform sur plusieurs types en visitant la page <a href="!url">Webform settings</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
fr: <p>Ce module permet de créer des formulaires ou des questionnaires et de définir leur contenu. Les éléments soumis au travers de ces formulaires sont stockés dans la base de données mais aussi optionnellement envoyés par courriel à une adresse prédéfinie.</p>
          <p>Voici comment en créer un :</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Aller sur <a href="!create-content">Créer du contenu</a> et ajouter un élément de contenu !types.</li>
            <li>Après avoir enregistré le nouveau contenu, vous serez redirigé à la liste principale des champs du formulaire qui sera créé. Ajoutez les champs que vous souhaitez voir apparaître sur votre formulaire.</li>
            <li>Une fois que vous avez fini d'ajouter des champs, vous avez la possibilité d'envoyer des courriels à l'administrateur ou à l'utilisateur qui a rempli le formulaire. Cliquez sur le sous-onglet <em>E-mails</em> sous l'onglet <em>Webform</em> du contenu.</li>
            <li>Enfin, visitez le sous-onglet <em>Paramètres du formulaire</em> sous l'onglet <em>Webform</em> pour configurer les dernières options de votre formulaire.
              <ul>
              <li>Ajoutez un message de confirmation et/ou une URL de redirection qui sera affiché(e) une fois que le formulaire aura été soumis avec succès.</li>
              <li>Paramétrez une limite de soumissions.</li>
              <li>Déterminez quels rôles sont autorisés à soumettre le formulaire.</li>
              <li>Options de configuration avancée, comme par exemple autoriser les brouillons, ou montrer aux utilisateurs un message qui indique la façon dont il peuvent éditer leurs soumissions de formulaire.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Votre formulaire est maintenant prêt à être visualisé. Lorsque vous aurez reçu des soumissions, vous pourrez consulter les résultats soumis par les utilisateurs en visitant l'onglet <em>Résultats</em> sur le contenu.</li>
          </ul>
          <p>De l'aide sur l'ajout et la configuration de nouveaux composants sera affichée une fois que vous aurez ajouté votre premier composant.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
fr: Un champ texte spécial qui accepte les adresses de courriels.

en: Allow users to upload files of configurable types.
fr: Permettre aux utilisateurs de transférer des fichiers de types configurables.

en: Page break
fr: Saut de page

en: Organize forms into multiple pages.
fr: Organiser les formulaires en plusieurs pages.

en: Select options
fr: Liste de sélection

en: Value of !component
fr: Valeur de !component

en: Value of "!component"
fr: Valeur de "!component"

en: Webform settings
fr: Paramètres de Webform

en: Edit e-mail settings
fr: Modifier les paramètres e-mail

en: Delete e-mail settings
fr: Effacer les paramètres e-mail

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
fr: Vérifier si toutes les valeurs entrées pour ce champ sont uniques. La même valeur ne peut pas être utilisée deux fois.

en: no upload
fr: pas de téléversement

en: !name (hidden)
fr: !name (caché)

en: Other...
fr: Autre...

en: Allow "Other..." option
fr: Autoriser l'option "Autre..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
fr: Cochez cette option si vous voulez autoriser les utilisateurs à entre une option qui n'est pas dans la liste.

en: Text for "Other..." option
fr: Texte pour l'option "Autre..."

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
fr: Si d'autres options sont autorisées, saisir le texte à afficher pour activer ces options.

en: Randomize options
fr: Afficher aléatoirement les options

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
fr: Affiche les options aléatoirement lorsqu'elles sont affichées dans le formulaire.

en: Width of the textarea.
fr: Largeur de la zone de texte.

en: Height of the textarea.
fr: Hauteur de la zone de texte.

en: Maximum length of the textfield value.
fr: Longueur maximum de la valeur du champ texte.

en: Webform-enabled content types
fr: Types de contenus avec prise en charge Webform

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
fr: Webform vous permet d'activer les composants Webform sur tout type de contenu. Choisir les types sur lesquels vous voulez associer des composants Webform.

en: E-mail address format
fr: Format d'adresse électronique

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
fr: Format long : "Nom Exemple" &lt;nom@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
fr: Format court : nom@exemple.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
fr: La plupart des serveurs acceptent le format "long" qui permet d'afficher le nom de l'expéditeur d’une manière plus compréhensible. Cependant, beaucoup de serveurs Windows ne sont pas capables d'envoyer des messages dans ce format. Changez cette option si vous rencontrez des problèmes lors de l'envoi de corriels par Webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
fr: Il n'y a actuellement aucun formulaire webform sur votre site. Créez un contenu !types.

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
fr: Créer une règle pour contrôler s'il faut ignorer cette page.

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
fr: Créer une règle pour contrôler s'il faut afficher cet élément de formulaire.

en: Conditional rules
fr: Règles conditionnelles

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
fr: Sélectionner un autre composant pour décider si ce composant doit être affiché ou masqué. Vous pouvez seulement sélectionner les composants présents avant le saut de page le plus récent.

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
fr: Determiner si la liste ci-dessous est inclusive ou exclusive.

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
fr: Lister les valeurs, une par ligne, qui déclencheront cette action. Si vous laissez ceci vide, ce composant sera toujours affiché.

en: Include all components
fr: Inclure tous les composants

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
fr: La valeur %value est déjà présente dans le champ %title. Vous avez peut être déjà soumis ce formulaire, ou vous devez utiliser une valeur différente.

en: Component value
fr: Valeur du composant

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
fr: N’envoie actuellement aucun E-mail, ajoutez un destinataire ci-dessous.

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
fr: Les soumissions du formulaire seront envoyés par e-mail à cette adresse. N'importe quel champ e-mail, liste d'options, ou champ caché peut être sélectionné comme destinataire. Des adresses e-mail multiples doivent être séparées par des virgules.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
fr: N'importe quel champ texte, liste déroulante, ou champ caché peut-être sélectionné en tant que sujet pour les e-mails.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
fr: N'importe quel champ e-mail, liste déroulante, ou champ caché peut être sélectionné en tant qu'adresse e-mail de l'expéditeur.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
fr: N'importe quel champ E-mail, liste déroulante, ou champ caché peut être sélectionné en tant que nom de l'expéditeur.

en: No available components
fr: Pas de composant disponible

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
fr: Un modèle d'e-mail peut personnaliser l'affichage des e-mails.

en: Included e-mail values
fr: Valeurs incluses dans l'e-mail

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
fr: Les composants sélectionnés seront inclus dans le jeton %email_values. Les valeurs individuelles peuvent toutefois être imprimées si elles sont explicitement spécifiées dans le modèle %email[key].

en: Save e-mail settings
fr: Sauvegarder les paramètres d'e-mail

en: E-mail header details
fr: Détails des entêtes de courriel

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
fr: Lorsque vous ajoutez une adresse électronique personnalisée, le champ courriel est requis.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
fr: L'adresse de courriel saisie "@email" n'est pas valide.

en: Email settings added.
fr: Paramètres de courriel ajoutés.

en: Email settings updated.
fr: Paramètres de courriel mis à jour.

en: Delete e-mail settings?
fr: Supprimer les paramètres de courriel ?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
fr: Ceci supprimera immédiatement les paramètres de courriel basés sur le composant @component.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
fr: Cela va supprimer la configuration d'envoi de courriel à l'adresse @address

en: E-mail settings deleted.
fr: Paramètres d'e-mail supprimés.

en: Confirmation message
fr: Message de confirmation

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
fr: URL vers laquelle rediriger l'utilisateur lors d'une soumission réussie.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
fr: Limiter le nombre de soumissions <em>par utilisateur</em>. Un utilisateur est identifié par son nom de connexion s'il est connecté , ou par son adresse IP et un cookie si anonyme. L'utilisation des cookies peut être modifié dans la <a href="!url">configuration globale de webform</a>.

en: Submission access
fr: Accès à la soumission

en: Show the notification about previous submissions.
fr: Montrer la notification de soumissions précédentes.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
fr: Affiche le message indiquant qu'il existe déjà des soumissions quand un utilisateur à déjà répondu à ce formulaire

en: The entered URL is not a valid address.
fr: L'adresse URL saisie n'est pas une adresse valide.

en: The form settings have been updated.
fr: Les paramètres du formulaire on été mis à jour.

en: Your submissions
fr: Vos soumissions

en: @sid (draft)
fr: @sid (ébauche)

en: Select list options
fr: Sélectionner la liste des options

en: Select list format
fr: Sélectionner le format des listes

en: Separate
fr: Séparé

en: Submission Number
fr: Numéro de la soumission

en: Submission ID
fr: Identifiant (ID) de la soumission

en: Included export components
fr: Composants d'export inclus

en: The selected components will be included in the export.
fr: Les composants sélectionnés seront inclus dans l'export.

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
fr: Les options séparées sont plus appropriée pour la construction de rapports, de graphiques et de statistiques dans une feuille de calcul.

en: My select list
fr: Ma liste de sélection

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
fr: Les options compactes sont plus adaptées pour importer des données dans d'autres systèmes.

en: Submitted on %date
fr: Soumis le %date

en: Submitted by user: %username
fr: Soumis par l'utilisateur: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
fr: Soumis par un utilisateur anonyme : [%ip_address]

en: The submission ID of the submission.
fr: L'identifiant (ID) de soumission de la soumission.

en: Whether or not the submission is a draft.
fr: Si la soumission est un brouillon ou non.

en: The date this submission was submitted.
fr: La date à laquelle cette soumission a été soumise.

en: Remote address
fr: Adresse distante

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
fr: L'adresse IP distante de l'utilisateur qui a envoyé cette soumission.

en: Provide a simple link to view the submission.
fr: Fournir un lien pour visualiser la soumission.

en: Provide a simple link to edit the submission.
fr: Fournir un lien simple pour modifier la soumission.

en: Provide a simple link to delete the submission.
fr: Fournir un lien simple pour supprimer la soumission.

en: Webform submission count
fr: Nombre de soumissions du formulaire Webform

en: The number of webform submissions on this node.
fr: Le nombre de soumissions Webform sur ce nœud.

en: The number of webform submissions for this user.
fr: Le nombre de soumissions Webform de cet utilisateur.

en: Webform form body
fr: Corps du formulaire Webform

en: The Webform form body display for this node.
fr: L'affichage du corps du formulaire Webform pour ce nœud.

en: draft
fr: ébauche

en: Invalid URL.
fr: URL invalide.

en: @name form
fr: Formulaire @name

en: The subject of the comment.
fr: Le sujet du commentaire.

en: The currently logged in user.
fr: L'utilisateur actuellement connecté.

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
fr: Le poids du terme, qui est utilisé pour ordonner les termes lors de l'affichage.

en: The parent terms of the taxonomy term.
fr: Les termes parents du terme de taxonomie.

en: The roles of the user.
fr: Les rôles de l'utilisateur.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
fr: Longueur maximale d'un alias généré. 100 est la valeur recommandée. @max est la valeur maximum possible. Voir <a href="@pathauto-help">l'aide de Pathauto</a> pour les détails.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
fr: Que doit faire Pathauto lors de la mise à jour d'un élément de contenu possédant déjà un alias ?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
fr: Quand un motif inclut certains caractères (comme ceux avec des accents), Pathauto doit-il essayer de les translittérer dans l'alpha ASCII-96 ? La translittération est gérée par le module Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
fr: Réduire les chaînes à des lettres et des chiffres

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
fr: Mots à retirer de l'alias d'URL, séparés par une virgule. Ne pas utiliser ceci pour retirer de la ponctuation.

en: Choose aliases to delete
fr: Choisissez les alias à supprimer

en: All aliases
fr: Tous les alias.

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
fr: <strong>Note:</strong> il n'y a pas de confirmation. Soyez certain de ce que vous faites avant de cliquer sur le bouton "Supprimer les alias maintenant!".<br />Vous devriez peut-être faire une sauvegarde de la base de données ou de la table url_alias avant d'utiliser cette fonctionnalité.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
fr: Alias %alias ignoré à cause d'un conflit avec un chemin existant.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
fr: Alias %alias ignoré car identique au chemin interne.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
fr: Nouvel alias %alias créé pour %source, remplaçant %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
fr: Nouvel alias %alias créé pour %source.

en: Maximum alias and component length
fr: Longueur maximum de l'alias et des composants

en: Administer pathauto
fr: Administrer pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
fr: Permet à un utilisateur de configurer des modèles pour les alias automatiques et de supprimer en masse des alias d'URL.

en: Notify of Path Changes
fr: Notifier en cas de changement de chemin

en: Determines whether or not users are notified.
fr: Détermine si les utilisateurs sont avertis ou non.

en: User blogs
fr: Blogs d'utilisateur

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
fr: Vous devez être <a href="!login">connecté</a> pour voir ce formulaire.

en: The file description
fr: La description du fichier

en: Author e-mail
fr: Adresse de courriel de l'auteur

en: Forum settings
fr: Paramètres du forum

en: Wysiwyg profiles
fr: Profils wysiwyg

en: Div container
fr: Div conteneur

en: Maximize
fr: Agrandir

en: Check spelling as you type
fr: Vérification de l'orthographe lors de la frappe

en: Advanced list
fr: Liste avancée

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
fr: Pour assigner un éditeur différent à un format de texte, cliquez d'abord sur "delete" pour supprimer celui qui existe déjà.

en: Update preview
fr: Actualiser l'aperçu

en: Stream open: %url
fr: Ouverture du flux : %url

en: Stream opened: %parameters
fr: Flux ouvert : %parameters

en: The file @title is in use and cannot be deleted.
fr: Le fichier @title est utilisé et ne peut pas être supprimé.

en: The file @title was not deleted due to an error.
fr: Le fichier %title n'a pas été supprimé suite à une erreur.

en: File @title was deleted
fr: Le fichier @title a été supprimé

en: Other match type value
fr: Valeur de l'autre type correspondant

en: Allowed streams
fr: Flux autorisés

en: Allowed mimetypes
fr: Types MIME autorisés

en: You may optionally enter one or more allowed file mimetypes for this Media type, if appropriate, separating each with a space. You may use a regular expression for matching, such as %image_match (which would match any mimetype beginning with %image) or %any_match, which would match any file mimetype.
fr: Vous pouvez entrer de manière optionnelle un ou plusieurs types MIME autorisés pour ce type de Média, en les séparant chacun par un espace. Vous pouvez utiliser une expression régulière pour la détection, telle que %image_match (qui correspondrait à tout type MIME commençant par %image) ou %any_match, qui correspondrait à n'importe quel type MIME.

en: You may optionally enter one or more allowed file extensions for this Media type, if appropriate, separating each with a space (and no dots).
fr: Vous pouvez entrer de manière optionnelle une ou plusieurs extensions autorisées pour ce type de Média, en les séparant chacune par un espace (et sans points).

en: The @label media type has been saved.
fr: Le type de média @label a été enregistré.

en: Multimedia asset
fr: Actif multimédia

en: This field stores a reference to a multimedia asset.
fr: Ce champ stocke une référence à un actif multimédia.

en: Allowed URI schemes
fr: Schémas d'URI autorisés

en: URI schemes include public:// and private:// which are the Drupal files directories, and may also refer to remote sites.
fr: Les schémas d'URI incluent public:// et private:// qui sont les répertoires de fichiers de Drupal et peuvent également se référer à des sites distants.

en: Converts Media tags to Markup
fr: Convertit les balises Media en balises HTML

en: Embedding %filename
fr: Intégration de %filename

en: media
fr: média

en: Unable to render media from %tag. Error: %error
fr: Impossible d'afficher le média de %tag. Erreur : %error

en: Upload a new file
fr: Transférer un nouveau fichier

en: The file @name was uploaded
fr: Le fichier @name a été transféré

en: An error occurred and no file was uploaded.
fr: Une erreur est survenue et aucun fichier n'a été transféré.

en: Thumbnail for !filename.
fr: Vignette pour !filename.

en: Media Repository
fr: Dépôt Media

en: Media module allows you to maintain a <a href="@mediarepo">media asset repository</a> where in you can add, remove, reuse your media assets. You can add the media file using upload form or from a url and also do bulk operations on the media assets.
fr: Le module Media vous permet de maintenir un <a href="@mediarepo">répertoire d'éléments de média</a> dans lequel vous pouvez ajouter, supprimer, réutiliser vos éléments de média. Vous pouvez ajouter le fichier média en utilisant le formulaire de transfert ou depuis une URL et aussi faire des opérations en masse sur les éléments média.

en: Attaching media assets to content types
fr: Joindre des éléments média à des types de contenu

en: Media assets can be attached to content types as fields. To add a media field to a <a href="@content-type">content type</a>, go to the content type's <em>manage fields</em> page, and add a new field of type <em>Multimedia Asset</em>.
fr: Les éléments média peuvent être attachés aux types de contenu en tant que champs. Pour ajouter un champ média à un <a href="@content-type">type de contenu</a>, allez sur la page de <em>gestion des champs</em> du type de contenu, et ajoutez un nouveau champ de type <em>Élément multimédia</em>.

en: Using media assets in WYSIWYG
fr: Utilisation d'éléments médias en mode WYSIWYG

en: Media module provides rich integration with WYSIWYG editors, using Media Browser plugin you can select media asset from library to add to the rich text editor moreover you can add media asset from the media browser itself using either upload method or add from url method. To configure media with WYSIWYG you need two steps of configuration:
fr: Le module Media fournit une intégration riche avec les éditeurs WYSIWYG, en utilisant le plugin Navigateur Media vous pouvez sélectionner un élément média depuis la bibliothèque à ajouter à l'éditeur de texte riche ; de plus, vous pouvez ajouter des éléments média depuis le navigateur média lui-même en utilisant soit la méthode de transfert ou la méthode d'ajout depuis une URL. Pour configurer Media avec WYSIWYG vous avez besoin d'une configuration en deux étapes :

en: Enable WYSIWYG plugin on your desired <a href="@wysiwyg-profile">WYSIWYG profile</a>. Please note that you will need to have <a href="@wysiwyg">WYSIWYG</a> module enabled.
fr: Activer le plugin WYSIWYG sur le <a href="@wysiwyg-profile">profil WYSIWYG</a> souhaité. Veuillez noter que vous aurez besoin d'avoir le module <a href="@wysiwyg">WYSIWYG</a> activé.

en: Add Media Filter to the WYSIWYG enabled <a href="@input-format">Input format</a>
fr: Ajouter le filtre Media au <a href="@input-format">format de saisie</a> activé pour WYSIWYG

en: Manage files used on your site.
fr: Gérer les fichiers utilisés sur votre site.

en: Media browser
fr: Navigateur de médias

en: Media Browser for picking media and uploading new media
fr: Navigateur de médias pour choisir un média ou en transférer un nouveau

en: Media Browser test
fr: Test du navigateur de médias

en: Make it easier to test media browser
fr: Faciliter le test du navigateur de médias

en: Media browser list
fr: Liste de l'explorateur de médias

en: Ajax Callback for getting media
fr: Procédure de rappel (callback) Ajax pour récupérer un média

en: Media browser library
fr: Bibliothèque de l'explorateur de médias

en: Style selector
fr: Sélecteur de style

en: Choose a format for a piece of media
fr: Choisir le format d'un média

en: Provides the core Media API
fr: Fournit l'API du cœur de Media

en: Display the view as replacement for an existing menu path.
fr: Afficher la vue à la place d'un chemin existant.

en: System path settings
fr: Paramètres de chemin système

en: An existing menu path this view replaces
fr: Un chemin de menu existant que cette vue remplace

en: This view replaces this path on your site. You may use "%" for dynamic arguments. For example: "node/%/feed".
fr: Cette vue remplace ce chemin sur votre site. Vous pouvez utilisez  "%" pour les arguments dynamiques. Par exemple : "node/%/feed".

en: Access all webform results
fr: Accéder à tous les résultats de formulaires

en: Access own webform results
fr: Accéder à ses propres résultats de formulaires

en: Edit all webform submissions
fr: Modifier toutes les soumissions de formulaires

en: Delete all webform submissions
fr: Supprimer n'importe quelle soumission de formulaire

en: Access own webform submissions
fr: Accéder à ses propres soumissions de formulaires

en: Edit own webform submissions
fr: Modifier ses propres soumissions de formulaires

en: Delete own webform submissions
fr: Supprimer ses propres soumissions de formulaires

en: Default: %value
fr: Par défaut: %value

en: Revision state
fr: État de la révision

en: XHProf is a php extension which is essential for profiling your Drupal site. It pinpoints slow functions, and also memory hogging functions.
fr: XHProf est une extension PHP qui est essentielle au profilage de votre site Drupal. Elle localise avec précision les fonctions lentes, et aussi les fonctions monopolisant la mémoire.

en: Profile requests with the xhprof php extension.
fr: Profiler des requêtes avec l'extension php xhprof.

en: You must enable the <a href="!url">xhprof php extension</a> to use this feature.
fr: Vous devez activer <a href="!url">l'extension xhprof php</a> pour utiliser cette fonctionnalité.

en: Location of the xhprof source code on your system, usually somewhere in /usr/local/share or /usr/share, include the leading forward slash.
fr: Emplacement du code source de xhprof sur votre système, habituellement à quelque part dans /usr/local/share ou /usr/share, incluant le slash de début.

en: Path to the publically accessible xhprof_html - required to display profiler reports. You will need to set this up outside Drupal, for example at http://xhprof.localhost/xhprof_html
fr: Chemin vers le xhprof_html accessible publiquement - requis pour afficher les rapports du profileur. Vous aurez besoin de configurer ceci à l'extérieur de Drupal, par exemple à http://xhprof.localhost/xhprof_html

en: The following realms appear to grant all users access to some specific nodes. This may be perfectly normal, if some of your content is available to the public.
fr: Les zones suivantes semblent autoriser l'accès à tous les utilisateurs à certains nœuds spécifiques. Cela pourrait être parfaitement normal, si certains de vos contenus sont disponibles au public.

en: Devel Node Access has detected duplicate records returned from %function:
fr: Devel Node Access a détecté des enregistrements en double retournés de %function:

en: Default grant supplied by core in the absence of any other non-empty grants; in !na.
fr: Autorisation par défaut fournie par le cœur (core) en l'absence de toute autre autorisation non-vide ; dans !na.

en: Highest priority grant; in !na.
fr: Autorisation de plus haute priorité ; dans !na.

en: removed
fr: supprimé

en: Was removed in @func; not in !na.
fr: A été retiré de @func ; pas de !na.

en: The 0/all/0/... grant applies to all nodes and all users -- usually it should not be present in !na if any node access module is active!
fr: La permission 0/all/0/... s'applique à tous les nœuds et tous les utilisateurs -- habituellement elle ne devrait pas être présente dans !na si un quelconque module d'accès aux nœuds est actif !

en: Lower priority grant; not in !na and thus ignored.
fr: Autorisation de plus basse priorité ; en dehors de !na et donc ignorée.

en: wrong
fr: mauvais

en: Is rightfully in !na but at least one access flag is wrong!
fr: Est effectivement dans !na mais au moins un des drapeaux d'accès est erroné !

en: removed!
fr: retiré !

en: Was removed in @func; should NOT be in !na!
fr: A été retiré de @func ; ne doit PAS être dans !na !

en: !username (user %uid) can use these grants (if they are present above) for %access access: !list
fr: !username (utilisateur %uid) peut utiliser ces autorisations (si elles sont présentes ci-dessus) pour l'accès %access : !list

en: 1 user deleted | @count users deleted.
fr[0]: 1 utilisateur supprimé.
fr[1]: @count utilisateurs supprimés.

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
fr[0]: 1 nœud créé.
fr[1]: @count nœuds créés.

en: Performance and scalability
fr: Performances et extensibilité

en: Current menu
fr: Menu actuel

en: Block title as link
fr: Titre du bloc sous forme de lien

en: Make the default block title a link to that menu item. An overridden block title will not be a link.
fr: Faire du titre par défaut du bloc un lien vers cet élément de menu. Un titre de bloc supplanté ne sera pas un lien.

en: This title will be used administratively to identify this block. If blank, the regular title will be used.
fr: Ce titre sera utilisé dans l'administration pour identifier ce bloc. Si vide, le titre normal sera utilisé.

en: <strong>Expand all children</strong> of this tree.
fr: <strong>Déplier tous les enfants</strong> de cette arborescence.

en: <strong>Sort</strong> menu tree by the active menu item’s trail.
fr: <strong>Trier</strong> l'arborescence de menu suivant la trace de l'élément de menu actif.

en: If a block is configured to use <em>"the menu selected by the page"</em>, the block will be generated from the first "available" menu that contains a link to the page.
fr: Si un bloc est configuré pour utiliser <em>"le menu sélectionné par la page"</em>, le bloc sera généré à partir du premier menu "disponible" contenant un lien vers la page.

en: Select from the @menu_name menu
fr: Sélectionner depuis le menu @menu_name

en: The above list will <em>not</em> affect menu blocks that are configured to use a specific menu.
fr: La liste ci-dessus <em>n'affectera pas</em> les blocs de menu qui sont configurés pour utiliser un menu spécifique.

en: To learn more about configuring menu blocks, see <a href="!url">menu block’s detailed help</a>.
fr: Pour en savoir plus sur la configuration des blocs de menu, consulter <a href="!url">l'aide avancée de Menu block</a>.

en: For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level. If this option is checked, the block title will be a link to that menu item.
fr: Pour les arborescences de menu qui commencent au second niveau ou plus bas, le titre par défaut du bloc sera le titre pour l'élément de menu parent du niveau spécifié. Si cette option est cochée, le titre du bloc sera un lien vers cet élément de menu.

en: To help identify the block on the administer blocks page, you can specify a unique title to be used on that page. If blank, the regular title will be used.
fr: Pour aider à identifier le bloc sur la page d'administration des blocs, vous pouvez spécifier un titre unique qui sera utilisé sur cette page. S'il est vide, le titre par défaut sera utilisé.

en: All children of this menu will be expanded.
fr: Tous les enfants de ce menu seront dépliés.

en: Themers should be aware of the myriad of classes, templates and theme functions available to them. See the <a href="!url">online documentation</a> or the README.txt file for detailed information about each of them.
fr: Les thèmeurs doivent tenir compte de la multitude de classes, gabarits et fonctions de thème mis à leur disposition. Consulter la <a href="!url">documentation en ligne</a> ou le fichier README.txt (en) pour des informations détaillées sur chacun d'eux.

en: In addition, Menu block implements HOOK_get_menus() and HOOK_menu_block_tree_alter(). See menu_block.api.php for documentation.
fr: En plus, Menu block implémente HOOK_get_menus() et HOOK_menu_block_tree_alter(). Voir menu_block.api.php pour la documentation.

en: the menu selected by the page
fr: le menu sélectionné par la page

en: Configure menu block.
fr: Configurer le bloc de menu.

en: Menu tree
fr: Arborescence de menu

en: A configurable tree provided by Menu block.
fr: Une arborescence configurable fournie par Menu block.

en: %menu menu tree
fr: arborescence du menu %menu

en: menu tree of %menu
fr: arborescence du menu %menu

en: Delete scheduled tasks
fr: Supprimer les tâches planifiées

en: The block "%name" has been removed.
fr: Le bloc "%name" a été supprimé.

en: To add new menu blocks, use the "<a href="!add-url">Add menu block</a>" link on the <a href="!block-url">administer blocks page</a>. You will then be able to configure your menu block before adding it.
fr: Pour ajouter de nouveaux blocs de menu, utiliser le lien "<a href="!add-url">Ajouter un bloc de menu</a>" sur la <a href="!block-url">page d'administration des blocs</a>. Vous aurez alors la possibilité de configurer votre bloc de menu avant de l'ajouter.

en: For example, if the active menu trail for the Mangement menu is: Administer › Structure › Menus › Main menu, then a menu block configured to start with the 1st level of the Management menu will display a block title of “Management”. And a menu block configured to start with the 3rd level of the Management menu will display a block title of “Structure”.
fr: Par exemple, si le chemin du menu actif pour le menu de gestion est : Administrer > Structure > Menus > Menu principal, un bloc de menu configuré pour démarrer avec le 1er niveau du menu de gestion affichera un bloc avec pour titre "Administrer". Un bloc de menu configuré pour démarrer avec le 3ème niveau du menu de gestion affichera un bloc avec pour titre "Structure".

en: To use menu blocks, find the "Add menu block" link on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
fr: Pour utiliser des blocs de menu, utilisez le lien "Ajouter un bloc de menu" sur la <a href="@url">page de gestion des blocs</a>.

en: A 5.x-1.x version of Menu block has been detected and an attempt was made to upgrade it. Unfortunately, you should have upgraded to Menu block 5.x-2.x before your upgrade to Drupal 7. You may need to re-configure all your menu blocks.
fr: Une version 5.x-1.x de Menu block a été détectée et une tentative de mise à jour a été effectuée. Malheureusement, vous auriez du mettre à jour à la version 5.x-2.x avant votre passage à Drupal 7. Il est possible que vous deviez reconfigurer tous vos blocs de menu.

en: The 5.x-2.x version of Menu block has been upgraded to the 6.x-2.0 data storage format.
fr: La version 5.x-2.x de Menu block a été mise à jour au format de stockage des données de la 6.x-2.0.

en: The 6.x-2.0 version of Menu block has been upgraded to the 6.x-2.1 data storage format.
fr: La version 6.x-2.0 de Menu block a été mise à jour au format de stockage des données de la 6.x-2.1.

en: The 6.x-2.x version of Menu block has been upgraded to use the new menu names in Drupal 7. To use menu blocks in Drupal 7, find the "Add menu block" link on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
fr: La version 6.x-2.x de Menu block a été mise à jour pour utiliser les nouveaux noms des menus dans Drupal 7. Pour utiliser les blocs de menu dans Drupal 7, utilisez le lien "Ajouter un bloc de menu" sur la <a href="@url">page de gestion des blocs</a>.

en: Webform client form.
fr: Formulaire client Webform.

en: Default value timezone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
fr: Options à sélectionner par le haut. Habituellement ce sont des notations telles que "nul" à "excellent" ou "pas du tout d'accord" à "tout à fait d'accord".

en: Customize option keys (Advanced)
fr: Personnaliser les clés d'options (Avancé)

en: Questions list down the side of the grid.
fr: Liste des questions en bas à côté de la grille.

en: Customize question keys (Advanced)
fr: Personnaliser les clés des questions (Avancé)

en: Load a pre-built option list
fr: Charger une liste d'options pré-configurée

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
fr: Utiliser une liste d'options pré-configurée plutôt qu'insérer des options manuellement. En utilisant une liste pré-configurée, les options ne seront pas éditables.

en: Customize keys (Advanced)
fr: Personnalisation des clés (Avancé)

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radio buttons or checkboxes.
fr: Cochez cette options si vous souhaitez que le composant de sélection soit une liste déroulante plutôt que des boutons radio ou des cases à cocher.

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
fr: Chaque option doit avoir une clé spécifiée. Spécifiez chaque option de la manière suivante "ma_cle|Une option lisible".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
fr: Les clés des options doivent contenir moins de 128 caractères. Les clés suivantes dépassent cette limite :

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
fr: L'enregistrement de l'ordre du formulaire a échoué car les éléments suivants ont la même clé de formulaire et sont sous le même parent. Modifiez chaque composant et donnez-leur une clé de formulaire unique, puis tentez de les déplacer à nouveau.

en: Edit component: @name
fr: Modifier le composant : @name

en: US states
fr: États des États-Unis

en: Northern Marianas Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
fr: La vue a été créée pour la version @import_version de Views, mais avez la version @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
fr: Handler brisé/manquant : @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
fr: L'affichage %display a son chemin parametré sur node/%. Ceci ne produira pas l'effet désiré. Si vous voulez avoir plusieurs versions de l'affichage d'un nœud, utilisez Panels.

en: @category: @field-name
fr: @category : @field-name

en: Translate link
fr: Lien de traduction

en: Provide a simple link to translate the node.
fr: Fournir un lien pour traduire le nœud.

en: Authmap ID
fr: Identifiant Authmap

en: The Authmap ID.
fr: L'identifiant Authmap.

en: Authentication name
fr: Nom d'authentification

en: The unique authentication name.
fr: Le nom d'authentification unique.

en: The name of the module managing the authentication entry.
fr: Le nom du module d'authentification gérant les entrées d'authentification.

en: Use absolute link (begins with "http://")
fr: Utiliser un lien absolu (commençant par "http://")

en: Output machine name
fr: Afficher le nom système

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
fr: Utiliser le chemin du terme de taxonomie de Drupal pour créer les liens du fil d'ariane

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
fr: Si sélectionné, les liens du fil d'Ariane seront créés avec la méthode standard de drupal au lieu de la méthode de Views. Ceci est utile lorsque vous utilisez des modules comme Taxonomy Redirect pour modifier vos liens de termes de taxonomie.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
fr: Modifier la(les) classe(s) CSS qui sera(seront) ajoutée(s) à cet affichage.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
fr: Les noms de classe CSS à ajouter à la vue. Ceci vous permettra d'utiliser du code CSS spécifique pour chaque vue. Vous pouvez définir plusieurs classes en les séparant par des espaces.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
fr: Les classes CSS doivent être constituées de caractères alphanumériques ou des tirets seulement.

en: Choose text
fr: Choisissez le texte

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
fr: Le texte qui apparaitra comme option sélectionnée dans le menu de saut.

en: Term edit link
fr: Lien de modification du terme

en: Provide a simple link to edit the term.
fr: Fournir un lien pour modifier le terme.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
fr: Spécifiez entre quelle valeurs l'utilisateur peut choisir lors de la spécification du nombre d'éléments par page. Séparées par des virgules.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
fr: Si coché, les utilisateurs peuvent déterminer combien d'éléments doivent être passés au début.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
fr: Merci de spécifier une liste de valeur numériques séparées par des virgules&nbsp;: ex.: 10, 20, 50, 100

en: view all
fr: voir tout

en: Enable popup calendar
fr: Activer le calendrier popup

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
fr: Activer un sélecteur de date JavaScript à côté du champ de date

en: Open popup calendar
fr: Ouvrir la popup de calendrier

en: Attachment before
fr: Pièce jointe avant

en: Attachment after
fr: Pièce jointe après

en: Configuration is being provided by code.
fr: La configuration est fournie par le code.

en: Suppress Drupal’s standard menu blocks
fr: Supprimer les blocs de menu standard de Drupal

en: On the blocks admin page, hide Drupal’s standard blocks of menus.
fr: Sur la page d'administration des blocs, cacher les blocs de menu standards de Drupal.

en: There are no menu blocks to be exported at this time.
fr: Il n'y a actuellement aucun bloc de menu pouvant être exporté.

en: Use this in your !module.module file:
fr: Utilisez ceci dans votre fichier !module.module :

en: Menu Block Export
fr: Export de blocs de menu

en: Provides export interface for Menu block module.
fr: Fournit une interface d'export pour le module Menu block.

en: No tokens available.
fr: Pas de jetons (<em>tokens</em>) disponibles.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fr: Cliquez sur un jeton (<em>token</em>) pour l'insérer dans le champ que vous avez sélectionné dernièrement.

en: Translation source node
fr: Nœud source de la traduction

en: List of the currently available tokens on this site
fr: Liste des jetons (<em>tokens</em>) actuellement disponible sur ce site

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
fr: Fournit à l'utilisateur une interface pour l'API de Token et quelques jetons (<em>tokens</em>) du cœur manquants.

en: Insert this token into your form
fr: Insérer ce jeton (<em>token</em>) dans votre formulaire

en: First click a text field to insert your tokens into.
fr: Cliquez d'abord sur un champ de texte pour insérer vos jetons (<em>tokens</em>) dans celui -ci.

en: <a href="@xhprof">XHProf output</a>.
fr: <a href="@xhprof">sortie XHProf</a>.

en: Set language on nodes
fr: Ajouter une langue aux nœuds

en: Requires locale.module
fr: Requiert locale.module

en: Import these files?
fr: Importer ces fichiers ?

en: The provided directory does not exist.
fr: Le répertoire renseigné n'existe pas.

en: No files were found in %directory matching %pattern
fr: Aucun fichier correspondant au motif %pattern n'a été trouvé dans le répertoire %directory

en: URL or embed code
fr: URL ou code intégré (<em>embed</em>)

en: Import media
fr: Importer des médias

en: Import files into your media library.
fr: Importer des fichiers dans votre bibliothèque de médias.

en: A module provides this configuration.
fr: Un module fournit cette configuration.

en: Tokens related to the %name entities.
fr: Jetons associés aux entités %name.

en: Current page
fr: Page actuelle

en: CTools PHP requirements
fr: Configuration PHP requise par CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
fr: CTools requière certaines fonctionnalités seulement disponibles à partir de PHP version 5.2.0 et suivantes.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
fr: Impossible de créer le répertoire @path pour le cache des styles CTools. Vérifiez les droits de votre répertoire de fichiers.

en: Select base style
fr: Sélectionner le style de base

en: Missing settings cache.
fr: Paramètres de cache manquants.

en: XX-Small
fr: XXS

en: X-Small
fr: XS

en: X-Large
fr: XL

en: XX-Large
fr: XXL

en: Letter spacing
fr: Espacement entre les lettres

en: Word spacing
fr: Espacement des mots

en: Decoration
fr: Décoration

en: Overline
fr: Surligner

en: Line-through
fr: Ligne à-travers

en: Small-caps
fr: Petites majuscules

en: Capitalize
fr: Mettre en majuscules

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour exécuter cette action.

en: You account permissions do not permit you to import.
fr: Les droits de votre compte ne vous permettent pas d'importer.

en: String: URL path
fr: chaîne (de caractères): chemin d'URL

en: Control access by the current path.
fr: Contrôler l'accès par le chemin courant.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
fr: Note : si aucun contexte n'est choisi, le chemin de la page actuelle sera utilisé.

en: Allow access on the following pages
fr: Autoriser l'accès aux pages suivantes

en: Allow access on all pages except the following pages
fr: Autoriser l'accès a toutes les pages sauf les pages suivantes

en: Current path
fr: Chemin actuel

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
fr[0]: @identifier est "@paths"
fr[1]: Le type @identifier fait partie de "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
fr[0]: @identifier n'est pas "@paths"
fr[1]: Le type @identifier ne fait pas partie de "@paths"

en: Taxonomy: parent term
fr: Taxonomie : terme parent

en: Control access by existence of a parent term.
fr: Contrôler l'accès par l'existence d'un terme parent.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
fr: "@term" a un parent dans le vocabulaire "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
fr: Contrôle l'accès par vocabulaire.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
fr: Seuls les vocabulaires cochés seront valides.

en: Current theme
fr: Thème actuel

en: Control access by checking which theme is in use.
fr: Contrôler l'accès en fonction du thème utilisé.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
fr: Sera seulement accessible si le thème courant est le thème sélectionné.

en: Error, unset theme
fr: Erreur, thème non défini

en: Current theme is "@theme"
fr: Le thème courant est "@theme"

en: Unpublished node @nid
fr: Nœud @nid dépublié

en: Book children
fr: Livres enfants

en: The children menu the book the node belongs to.
fr: Le menu des enfants de livre auquel le nœud appartient.

en: Book children menu goes here.
fr: Le menu des enfants du livre va ici.

en: Node terms
fr: Termes du nœud

en: Taxonomy terms of the referenced node.
fr: Termes de taxonomie du nœud référencé.

en: - All vocabularies -
fr: - Tous les vocabulaires -

en: Term formatting
fr: Mise en forme de terme

en: Inline, delimited
fr: En ligne, délimités

en: Link to terms
fr: Lier aux termes

en: Check here to make the terms link to the term paths.
fr: Cocher ici pour lier les termes aux chemins des termes.

en: "@s" terms from @vocabulary
fr: "@s" termes dans @vocabulary

en: Feed icons
fr: Icônes des flux

en: Add the site feed_icons statement as content.
fr: Ajouter l'instruction du site "feed_icons" comme contenu.

en: Site logo
fr: Logo du site

en: Add the logo trail as content.
fr: Ajouter la piste logo comme contenu.

en: Primary navigation links
fr: Liens de navigation primaires

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
fr: Ajouter le primary_links (tâches locales) comme contenu.

en: Secondary navigation links
fr: Liens de navigation secondaires

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
fr: Ajouter secondary_links (tâches locales) comme contenu.

en: Tabs type
fr: Type d'onglets

en: Primary and secondary
fr: Primaire et secondaire

en: CSS id to use
fr: Identifiant CSS à utiliser

en: Term Description
fr: Description du terme

en: Multiple terms from node
fr: Termes multiples du nœud

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
fr: Le texte de ce lien sera "@more". Ce paramètre peut être modifié seulement dans la configuration de View.

en: Fields override
fr: Supplantation de champs

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
fr: Panels : affichage "%title" enregistré sous l'identifiant %did

en: Panels: saved display with id %did
fr: Panneaux (panels) : affichage enregistré avec l'id %did

en: Manage this mini-panel
fr: Gérer ce mini-panneau

en: Missing plugin
fr: Plugin manquant

en: The name of this style. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fr: Le nom de ce style. Il apparaîtra dans l'interface d'administration pour être facilement identifié.

en: A description of what this style is, does or is for, for administrative use.
fr: Une description de ce qu'est ce style, ce qu'il fait ou à quel usage il est destiné, pour un usage administratif

en: You must choose an administrative title.
fr: Vous devez choisir un titre administratif.

en: You must choose a machine name.
fr: Vous devez choisir un nom machine.

en: Create custom style
fr: Créer un style personnalisé

en: Make this style available to other regions or panes
fr: Rendez ce style disponible aux autres régions ou volets

en: Basic styles
fr: Styles de base

en: A plain box with an optional border. You may set the color of the text and the border.
fr: Une boîte simple avec une bordure optionnelle. Vous pouvez définir la couleur du texte et la bordure.

en: Header background
fr: Arrière-plan de l'entête

en: Header border
fr: Bordure d'entête

en: Header font
fr: Police de caractères de l'entête

en: Rounded shadow box
fr: Boîte avec un cadre arrondi et une ombre portée.

en: Text font
fr: Police de caractères du texte

en: Allows choice of a stylizer style
fr: Permet la sélection d'un syle de mise à forme

en: Custom style
fr: Style personnalisé

en: The input format for the (un)scheduling time/date. See the date() function for formatting options: http://www.php.net/manual/en/function.date.php (only the following format characters are supported (don't use 'G', 'a' or 'A' with Date Popup): djmnyYhHgGisaA)
fr: Le format d'entrée pour la date/heure de (dé)publication. Consulter la fonction date() pour les options de formattage : http://fr.php.net/manual/fr/function.date.php (seul les caractères de formattage suivants sont pris en charge (ne pas utiliser "G", "a" ou "A" avec les pop-up de Date) : djmnyYhHgGisaA)

en: Scheduled for publishing
fr: Planifié pour publication

en: Scheduled for unpublishing
fr: Planifié pour dépublication

en: Not scheduled
fr: Non planifié

en: Data comparison
fr: Comparaison de données

en: Comparison operation
fr: Opération de comparaison

en: Local action
fr: Action locale

en: Label element
fr: Élément étiquette

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
fr: Si coché, la validité du format de l'URL sera verifiée durant la validation.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
fr: Si coché, le champ URL est optionnel et la soumission d'un titre seul sera acceptée. SI l'URL est omise, le titre sera affiché en texte brut.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
fr: Lors de l'affichage, le lien aura cet attribut de classe (class). Les classes doivent être séparées par des espaces.

en: Title, as plain text
fr: Attribut title, en tant que texte brut

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fr: Le gestionnaire @handler a tenté d'ajouter le champ supplémentaire @identifier mais la table @table n'a pas pu être ajoutée !

en: Fill up single line
fr: Remplir une ligne

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fr: Séparer les extensions avec un espace ou une virgule sans inclure le point.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
fr: Les variables disponibles sont : [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Edit components
fr: Éditer les composants

en: All components of this type are exported by other features or modules.
fr: Tous les composants de ce type sont déjà exportés dans d'autres fonctionnalités (features) ou modules.

en: Required by: !dependents
fr: Requis par : !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
fr: En conflit avec : !conflicts

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
fr: La fonctionnalité (feature) !module ne peut pas être activée car certains de ces pré-requis ne sont pas remplis.

en: @module does not appear to include the @include file.
fr: @module semble ne pas inclure le fichier @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
fr: Le fichier @filename est déprécié et peut-être supprimé.

en: A "Feature" is a certain type of Drupal module with contains a package of configuration that, when enabled, provides a new set of functionality for your Drupal site. Enable features by selecting the checkboxes below and clicking the Save configuration button. If the configuration of the feature has been changed its "State" will be either "overridden" or "needs review", otherwise it will be "default", indicating that the configuration has not been changed. Click on the state to see more details about the feature and its components.
fr: Une fonctionnalité ("Feature") est un type de module Drupal qui contient un groupe de configurations qui, une fois activées, fournissent un nouvel ensemble de fonctionnalités pour votre site Drupal. Activez une fonctionnalité en cochant les cases ci-dessous et validant le bouton "Enregistrer la configuration". Si la configuration de la fonctionnalité a changé, son statut sera "surchargé" ou "nécessite une revue", sinon ce sera "défaut", indiquant que la configuration n'a pas changée. Cliquez sur l'état pour obtenir plus de détails sur la fonctionnalité et ses composants.

en: Conflicts with another feature
fr: En conflit avec une autre fonctionnalité

en: Custom ruleset
fr: Ensemble de droits personnalisé

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
fr: Les droits personnalisés sont des combinaisons de plugins d'accès que vous pouvez utiliser pour le contrôle d'accès, les critères de sélection et la visibilité des panneaux.

en: There are no custom rulesets.
fr: Il n'y a aucun ensemble de règles personnalisés.

en: Manage custom rulesets
fr: Gérer les ensembles de règles personnalisés

en: Custom rulesets
fr: Ensembles de droits personnalisés

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
fr: Crée des droits d'accès personnalisés, exportables et réutilisables pour des applications telles que Panels.

en: ruleset
fr: ensemble de règles

en: Ruleset
fr: Ensemble de règles

en: rulesets
fr: ensembles de règles

en: Rulesets
fr: Ensembles de règles

en: Custom content
fr: Contenu personnalisé

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
fr: Les panneaux de contenus personnalisés sont du HTML de base que vous saisissez et qui peut être réutilisé dans tous vos pannneaux.

en: There are no custom content panes.
fr: Il n'y a aucun panneau personnalisé.

en: Manage custom content
fr: Gérer le contenu personnalisé

en: Custom content panes
fr: Panneaux de contenu personnalisé

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
fr: Créer des volets personnalisés, exportables et réutilisables pour des applications telles que Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fr: La catégorie dans laquelle ce contenu doit apparaître. Si laissé vide, la catégorie sera "Divers".

en: content pane
fr: volet de contenu

en: content panes
fr: panneaux de contenu

en: Content panes
fr: Panneaux de contenu

en: @type will not display due to missing context
fr: @type ne sera pas affiché en raison d'un contexte manquant

en: Reverse (NOT)
fr: Inverser (NOT)

en: The plugin definition of @plugin is missing the %key key.
fr: Il manque la clé %key dans la définition du plugin @plugin.

en: The plugin definition of @plugin cannot locate schema %schema.
fr: La définition du plugin @plugin ne peut trouver le schéma %schema.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
fr: La définition du plugin @plugin utilise %schema, mais ne dispose pas d'une section d'export.

en: Add a new @plugin
fr: Ajouter un nouveau @plugin

en: Edit @plugin %title
fr: Modifier @plugin %title

en: Clone @plugin %title
fr: Cloner @plugin %title

en: Import @plugin
fr: Importer @plugin

en: Export @plugin %title
fr: Exporter @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir %title ?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
fr: Cette action supprimera définitivement toutes les personnalisations apportées à cet élément.

en: The item has been reverted.
fr: L'élément a été rétabli.

en: This action will permanently remove this item from your database..
fr: Cette action va supprimer définitivement cet item de votre base de données.

en: %title has been created.
fr: %title a été créé.

en: %title could not be created.
fr: %title n'a pas pu être créé.

en: %title has been updated.
fr: %title a été mis à jour.

en: %title could not be updated.
fr: %title n'a pas pu être mis à jour.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
fr: Vous pouvez importer une définition exportée en collant le code de l'objet dans le champ ci-dessous.

en: @plugin %title was enabled.
fr: @plugin %title a été activé.

en: @plugin %title was disabled.
fr: @plugin %title a été désactivé.

en: Configuration error. No handler found.
fr: Erreur de configuration. Aucun gestionnaire trouvé.

en: No item found.
fr: Aucun élément trouvé.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
fr: La propriété "clé primaire" de la définition de l'export de @table est manquante.

en: Configure style
fr: Configurer le style

en: Limit to these vocabularies
fr: Restreindre à ces vocabulaires

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
fr: Si aucun vocabulaire n'est coché, les termes de tous les vocabulaires seront acceptés.

en: Missing/deleted content
fr: Contenu manquant/supprimé

en: Make this content reusable
fr: Rendre ce contenu réutilisable

en: The machine readable name of this content. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fr: Le nom système de ce contexte. Il doit être unique, et ne peut contenir que des caractères alpha-numériques et des caractères de soulignement. Une fois créé, vous ne pourrez pas changer ce nom.

en: Link the node title to the node
fr: Lier le titre du nœud au nœud

en: Select a build mode for this node.
fr: Sélectionner un mode d'affichage pour ce nœud.

en: Shows links to register or login.
fr: Affiche les liens pour s'inscrire ou se connecter.

en: - No tag -
fr: Aucune balise

en: CSS class to use
fr: Classe CSS à utiliser

en: Enabled, name
fr: Activé, nom

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
fr: Vous avez des changements non enregistrés. Ces changements seront temporaires jusqu'à ce que vous cliquiez <em>Enregistrer</em>

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fr: Ceci apparaitra dans l'interface d'administration pour facilement l'identifier.

en: The unique ID for this @export.
fr: L'identifiant unique de ce(tte) @export.

en: @plugin code
fr: Code de @plugin

en: Allow import to overwrite an existing record.
fr: Permettre à l'import de supplanter un enregistrement existant.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
fr: Impossible de récupérer une importation depuis le code. Rapport d'erreurs : @errors

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
fr: L'id d'exportation ne peut comporter que des lettres minuscules des caractères de soulignement et des chiffres.

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
fr: Un @plugin avec ce nom existe déjà. Veuillez choisir un autre nom ou supprimer l'élément existant avant de créer le nouveau.

en: Node edit form from node
fr: Formulaire d'édition depuis un nœud

en: Adds node edit form from a node context.
fr: Ajoute le formulaire de modification de nœud depuis un contexte de nœud.

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
fr: Les style personalisés peuvent être appliqués aux régions et aux panneaux de Panels.

en: There are no custom styles.
fr: Il n'y a aucun style personnalisé.

en: Manage styles
fr: Gérer les styles

en: Create custom styles for applications such as Panels.
fr: Créer des styles personnalisés pour des applications comme Panels.

en: There are currently no style types available to add. You should enable a module that utilizes them, such as Panels.
fr: Il n'y actuellement aucun style disponible à l'ajout. Vous devriez activer un module qui les utilise, comme Panels.

en: Administrative settings
fr: Paramètres de l'administration

en: Select style type
fr: Sélectionner le type de style

en: View attachment
fr: Vue jointe

en: View context
fr: Contexte de la vue

en: "Before" attachment
fr: Élément joint "Avant"

en: "After" attachment
fr: Élément joint "Après"

en: You must select at least one attachment to display.
fr: Vous devez sélectionner au moins une pièce jointe à afficher.

en: "@context" attachment
fr: Pièce jointe de "@context"

en: View empty text
fr: Texte de vue vide

en: Display the view empty text if there are no results.
fr: Afficher le texte de vue vide s'il n"y a pas de résultat.

en: "@context" empty text
fr: Texte de "@context" vide

en: View exposed widgets
fr: Widgets exposés de la vue

en: Display the view exposed widgets if there are no results.
fr: Afficher les widgets exposés de la vue s'il n'y a aucun résultat.

en: "@context" exposed widgets
fr: Widgets exposés de "@context"

en: View feed icon
fr: Icône de flux de la vue

en: Display the view feed icon if there are no results.
fr: Afficher l'icône de flux de la vue s'il n'y a aucun résultat.

en: "@context" feed icon
fr: Icône de flux de "@context"

en: View footer
fr: Pied de page de la vue

en: Display the view footer if there are no results.
fr: Afficher le pied de page de la vue s'il n'y a aucun résultat.

en: "@context" footer
fr: Pied de page de "@context"

en: View header
fr: Entête de la vue

en: Display the view header if there are no results.
fr: Afficher l'entête de la vue même s'il n'y a pas de résultat.

en: "@context" header
fr: Entête de "@context"

en: View pager
fr: Pagination de la vue

en: Display the view pager if there are no results.
fr: Afficher la pagination de la vue même s'il n'y a pas de résultat.

en: "@context" pager
fr: Pagination de "@context"

en: View row
fr: Voir la ligne

en: Select context
fr: Choisir un contexte

en: Configure rows
fr: Configurer les lignes

en: Invalid context selected.
fr: Contexte choisi invalide.

en: Context contains an invalid view.
fr: Le contexte contient une vue invalide.

en: Row @number
fr: Ligne @number

en: Display specific fields
fr: Afficher certains champs

en: Row information
fr: Information de la ligne

en: Broken view
fr: Vue brisée

en: Displaying: !fields
fr: Affichage de : !fields

en: Displaying no fields due to misconfiguration.
fr: Aucun champ affiché du fait d'une mauvaise configuration.

en: Displaying the configured row.
fr: Affichage de la ligne configurée.

en: "@context" row @rows | "@context" rows @rows
fr[0]: "@context" ligne @rows
fr[1]: "@context" ligne @rows

en: You must select a view.
fr: Vous devez choisir une vue.

en: Node from view
fr: Nœud à partir d'une vue

en: Row number
fr: Numéro de ligne

en: Row number must be a positive integer value.
fr: Le numéro de ligne doit être un nombre entier positif.

en: Term from view
fr: Terme à partir d'une vue

en: User from view
fr: Utilisateur à partir d'une vue

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
fr: Rend les résultats de vues disponibles comme un contexte d'utilisation dans les panneaux et autres applications.

en: Contains rows in contexts.
fr: Contiens des lignes dans les contextes.

en: Context settings
fr: Paramètres du contexte

en: Panels is enabled but CTools is out of date. All Panels modules are disabled until CTools is updated. See the status page for more information.
fr: Panels est activé mais CTool est obsolète. Tous les modules Panels sont désactivés jusqu'à ce que CTools soit mis à jour. Consulter la page de statut pour plus d'information.

en: Panel region
fr: Région de panneau

en: Panel pane
fr: Volet (Panel pane)

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
fr: Obtenir une vue d'ensemble des objets liés aux Panneaux.

en: Custom layout
fr: Mise en page personnalisée

en: Custom layouts can add more, site-specific layouts that you can use in your panels.
fr: Les mises en page personnalisées permettent d'ajouter plus de mises en page spécifiques au site, que vous pouvez ensuite utiliser dans vos panneaux.

en: There are no custom layouts.
fr: Il n'y a aucune mise en page personnalisée.

en: Manage custom layouts
fr: Gérer les mises en page personnalisées.

en: Renders a panel normally. This is the most common option.
fr: Procède au rendu normal du panneau. C'est l'option la plus commune.

en: Add new pane
fr: Ajouter un nouveau volet

en: Customize this page
fr: Personnaliser cette page

en: Panels In-Place Editor
fr: Éditeur intégré de Panneaux

en: Provide a UI for managing some Panels directly on the frontend, instead of having to use the backend.
fr: Fournit une interface utilisateur pour gérer des panneaux directement depuis les pages à modifier, plutôt que de devoir utiliser l'interface d'administration des panneaux.

en: In-Place Editor
fr: Editeur intégré

en: Allows privileged users to update and rearrange the content while viewing this panel.
fr: Permet aux utilisateurs autorisés de mettre à jour et réorganiser le contenu lors de la consultation de ce panneau.

en: This will discard all unsaved changes. Are you sure?
fr: Les modification non sauvegardées seront perdues. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Placeholder for empty "@title"
fr: Placeholder pour un "@title" vide.

en: This panel is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old.
    
    Click OK to break this lock and discard any changes made by !user.
fr: Ce panneau est en cours de modification par l'utilisateur !user et est de ce fait verrouillé en édition aux autres utilisateurs. Ce verrou est en place depuis !age.
    
    Cliquer sur OK pour casser ce verrou. Toutes les modifications faites par !user seront perdues.

en: Missing layout
fr: Mise en page manquante

en: mini panel
fr: mini-panneau

en: mini panels
fr: mini-panneaux

en: Renderer
fr: Moteur de rendu

en: Only one criterion must pass.
fr: Un seul critère doit passer.

en: Layout: @layout couldn't been found, maybe the theme is disabled.
fr: La mise en page : @layout n'a pas pu être trouvée. Le thème est peut-être désactivé.

en: What category this layout should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fr: Dans quelle catégorie cet agencement devrait apparaître. Si ce champ est laissé vide, la catégorie sera "Divers".

en: Broken/missing plugin
fr: Plugin corrompu/manquant

en: layouts
fr: mises en page

en: Builders
fr: Constructeurs

en: Reuse layout
fr: Réutiliser la mise en page

en: Canvas settings
fr: Paramètres de canevas

en: Configure canvas
fr: Configurer les canevas

en: Canvas class
fr: Classe de cavenas

en: This class will the primary class for this layout. It will also be appended to all column, row and region_classes to ensure that layouts within layouts will not inherit CSS from each other. If left blank, the name of the layout or ID of the display will be used.
fr: Cette classe sera la classe primaire pour cette mise en page. Elle sera également ajoutée à toutes les colonnes, lignes et classes de région pour s'assurer que les mises en pages dans les mises en pages ne vont pas hériter des CSS des uns et des autres. Si laissé vide, le nom de la mise en page ou l'identifiant de l'affichage sera utilisé.

en: Column class
fr: Classe de colonne

en: This class will be applied to all columns of the layout. If left blank this will be panels-flexible-column.
fr: Cette classe sera appliquée à toutes les colonnes de la mise en page. Si ce champ est laissé vide, ce sera : panels-flexible-column.

en: Row class
fr: Classe de ligne

en: This class will be applied to all rows of the layout. If left blank this will be panels-flexible-row.
fr: Cette classe sera appliquée à toutes les lignes de la mise en page. Si ce champ est laissé vide, ce sera : panels-flexible-row.

en: This class will be applied to all regions of the layout. If left blank this will be panels-flexible-region.
fr: Cette classe sera appliquée à toutes les régions de la mise en page. Si ce champ est laissé vide, ce sera : panels-flexible-region.

en: Scale fluid widths for IE6
fr: Met à l'échelle les largeurs variables pour IE6

en: IE6 does not do well with 100% widths. If checked, width will be scaled to 99% to compensate.
fr: IE6 ne s’accommode pas convenablement des largeurs à 100%. Si cette case est cochée, la largeur sera ajustée à 99% pour compenser.

en: If a value is entered, the layout canvas will be fixed to the given pixel width.
fr: Si une valeur est saisie, le canevas de la mise en page sera figé au nombre de pixels de largeur renseigné.

en: Column separation
fr: Séparation des colonnes

en: How much padding to put on columns that are that are next to other columns. Note that this is put on both columns so the real amount is doubled.
fr: Quelle marge intérieure (padding) utiliser entre deux colonnes adjacentes ? Note : cette marge est utilisée de part et d'autre de la colonne, la valeur finale est donc multipliée par deux.

en: Region separation
fr: Séparation des régions

en: How much padding to put on regions that are that are next to other regions. Note that this is put on both regions so the real amount is doubled.
fr: Quelle marge intérieure (padding) utiliser entre deux régions adjacentes ? Note : cette marge est utilisée de part et d'autre de la région, la valeur finale est donc multipliée par deux.

en: Row separation
fr: Séparation des lignes

en: How much padding to put on beneath rows to separate them from each other. Because this is placed only on the bottom, not hte top, this is NOT doubled like column/region separation.
fr: Quelle marge intérieure (padding) utiliser entre deux lignes successives ? Note : cette marge est utilisée en-dessous et au-dessus de la ligne, la valeur finale est donc multipliée par deux.

en: Enter a CSS class that will be used. This can be used to apply automatic styling from your theme, for example.
fr: Saisir la classe CSS qui sera utilisée. Ceci peut être utilisé pour appliquer automatiquement un style de votre thème, par exemple.

en: Save this layout for reuse
fr: Enregistrer cette mise en page pour une réutilisation

en: The machine readable name of this layout. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fr: Le nom de cet agencement, exploitable informatiquement. Il doit être unique et ne doit contenir que des caractères alphanumériques et des espaces soulignées. Une fois créé, vous ne pourrez plus modifier cette valeur !

en: A description of what this layout is, does or is for, for administrative use.
fr: Une description de cette mise en page, ce qu'elle fait ou à quel usage elle est destinée, pour un usage administratif.

en: Keep current panel layout flexible
fr: Conserve la flexibilité de la mise en page du panneau

en: If checked, this panel will continue to use a generic flexible layout and will not use the saved layout. Use this option if you wish to clone this layout.
fr: Si cette case et cochée, ce panneau continuera d'utiliser une mise en page générique flexible et ne fera pas usage de la mise en page enregistrée. Utilisez cette option si vous souhaitez dupliquer cette mise en page.

en: That name is used by another layout: @layout
fr: Ce nom est utilisé par une autre mise en page : @layout

en: Columns: 1
fr: Colonnes : 1

en: Columns: 3
fr: Colonnes : 3

en: Columns: 2
fr: Colonnes : 2

en: That name is used by another style: @page
fr: Ce nom est utilisé par un autre style : @page

en: The configuration is fixed and cannot be changed.
fr: La configuration est figée et ne peut pas être changée.

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
fr: Cette configuration est fournie par un module, mais a été modifiée.

en: A custom configuration by a user.
fr: Une configuration personnalisée par un utilisateur.

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
fr: Dans le cas où une nouvelle révision doit être enregistrée, l'entrée du journal expliquant les changements pour cette version.

en: Creates revision
fr: Crée une révision

en: Whether saving this node creates a new revision.
fr: Si sauvegarde de ce nœud créé une nouvelle révision.

en: The current date and time.
fr: La date et l'heure actuelle.

en: Strongarm lets site builders manage default variable settings. All the default values provided by Strongarm are listed on this page. Any overridden value can be reverted to its default by selecting its checkbox and clicking 'Reset to defaults'.
fr: Strongarm permet aux constructeurs de site de gérer les réglages par défaut pour les variables. Toutes les valeurs par défaut fournies par Strongarm sont lisées sur cette page. Toute variable surchargée peut retourner à sa valeur par défaut en cochant sa case et cliquant sur le bouton "Rétablir par défaut".

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fr: L'explication de la modification la plus récente effectuée sur le nœud.

en: The title of the current page.
fr: Le titre de la page actuelle.

en: The URL of the current page.
fr: L'URL de la page actuelle.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
fr: Le numéro de page de la page courante sur la visualisation de listes paginées.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
fr: The %element-title utilise les jetons (<em>tokens</em>) invalides suivants : @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
fr: Le nœud source du jeu de traductions du nœud courant.

en: Account cancellation URL
fr: URL d'annulation de compte

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
fr: L'URL de la page de confirmation de suppression de ce compte utilisateur.

en: One-time login URL
fr: URL de connexion à usage unique

en: The URL of the one-time login page for the user account.
fr: L'URL de connexion à usage unique pour ce compte utilisateur.

en: Tokens related to menu links.
fr: Jetons liés aux liens de menus.

en: The unique ID of the menu link.
fr: L'identifiant unique du lien de menu.

en: The title of the menu link.
fr: Le titre du lien de menu.

en: The URL of the menu link.
fr: L'URL du lien de menu.

en: The menu link's parent.
fr: Le parent du lien de menu.

en: Tokens related to the current page request.
fr: Jetons liés à la requête de la page actuelle.

en: Page number
fr: Numéro de page

en: The book page associated with the node.
fr: La page de livre associée au nœud.

en: The menu link for this node.
fr: Le lien de menu pour ce nœud.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
fr: Longueur maximum de chaque composant dans l'alias (ex.: [titre]). 100 est la longueur recommandée. @max est la longueur maximum possible. Consultez <a href="@pathauto-help">l'aide de Pathauto</a> pour plus de détails.

en: The field %name is not a valid number.
fr: Le champ %name n'est pas un nombre valide

en: The field %name cannot be greater than @max.
fr: Le champ %name ne peut pas être supérieur à @max

en: The field %name cannot be less than @min.
fr: Le champ %name ne peut pas être inférieur à @min

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
fr: Le champ <em>Chaînes à supprimer</em> ne doit pas contenir d'HTML. Assurez-vous de désactiver les éditeurs WYSIWYG pour ce champ.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
fr: Sélectionnez les types de chemins n'ayant pas d'alias pour lesquels générer des alias d'URL

en: Bulk updating URL aliases
fr: Mise à jour en masse des alias d'URL

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de @operation avec pour arguments : @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
fr[0]: 1 alias d'URL généré.
fr[1]: @count alias d'URL générés.

en: language neutral
fr: langue neutre

en: Pattern for all @language @node_type paths
fr: Motif pour tous les chemins @language de @node_type

en: Updated alias for node @nid.
fr: Alias mis à jour pour le nœud @nid.

en: Taxonomy term paths
fr: Chemins de terme de taxonomie

en: Updated alias for term @tid.
fr: Alias mis à jour pour le terme @tid.

en: Forum paths
fr: Chemins des forums

en: Updated alias for forum @tid.
fr: Alias mis à jour pour le forum @tid.

en: User paths
fr: Chemins des utilisateurs

en: Updated alias for user @uid.
fr: Alias mis à jour pour l'utilisateur @uid.

en: Blog paths
fr: Chemins des blogs

en: Updated alias for blog user @uid.
fr: Alias mis à jour pour le blog de l'utilisateur @uid.

en: Update URL alias
fr: Mettre à jour l'alias d'URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
fr[0]: Alias d'URL mis à jour pour 1 nœud.
fr[1]: Alias d'URL mis à jour pour @count nœuds.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
fr[0]: Alias d'URL mis à jour pour 1 terme.
fr[1]: Alias d'URL mis à jour pour @count termes.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
fr[0]: Alias d'URL mis à jour pour 1 compte utilisateur.
fr[1]: Alias d'URL mis à jour pour @count comptes utilisateurs.

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
fr: Vous avez défini @name comme séparateur et décidé de le retirer lorsque rencontré dans les chaînes. Ceci peut poser des problèmes avec vos motifs surtout avec le jeton terme:chemin. Vous devriez probablement définir l'action de @name à "remplacer par le séparateur".

en: Updated by !name on @date
fr: Mis à jour par !name le @date

en: Inline diff
fr: Diff en ligne

en: You must enable the 'Inline diff' block to use this feature
fr: Vous devez activer le bloc 'Diff en ligne' pour utiliser cette fonctionnalité

en: @revision by @name
fr: @revision par @name

en: TODO Add a descriptive string here to show in the UI.
fr: À FAIRE Ajouter une chaîne descriptive ici à afficher dans l'UI

en: PHP evaluation
fr: Evaluation PHP

en: - Use default -
fr: - Utiliser la valeur par défaut -

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Unknown content type
fr: Type de contenu inconnu

en: Class registry
fr: Registre des classes

en: Condition set (OR)
fr: Ensemble de conditions (OR)

en: Condition set (AND)
fr: Ensemble de conditions (AND)

en: Action set
fr: Ensemble d'actions

en: Administer rule configurations
fr: Administrer la configuration des règles

en: Manage reaction rules and rule components.
fr: Gérer les réactions et les composants pour les règles.

en: React on events and conditionally evaluate actions.
fr: Réagir sur les évènements et conditionnellement, évaluer les actions.

en: unlabeled
fr: sans étiquette

en: Current list item
fr: Élément de la liste courante

en: Site-wide settings and other global information.
fr: Paramètres à l'échelle du site et information globale.

en: After updating an existing comment
fr: Après la mise à jour d'un commentaire existant

en: Before saving a comment
fr: Avant d'enregistrer un commentaire

en: saved comment
fr: commentaire sauvegardé

en: unchanged comment
fr: commentaire inchangé

en: A comment is viewed
fr: Un commentaire est consulté

en: Revision identifier
fr: Identifiant de révision

en: Set a data value
fr: Définir une valeur de donnée

en: Specifies the data to be modified using a data selector, e.g. "node:author:name".
fr: Spécifie les données devant être modifiées à l'aide d'un sélecteur de données, par exemple "node:author:name".

en: The new value to set for the specified data.
fr: La nouvelle valeur à définir pour les données spécifiées.

en: Fetch entity by id
fr: Récupérer l'entité par son identifiant

en: Specifies the type of entity that should be fetched.
fr: Spécifie le type d'entité qui doit être récupérée.

en: Fetched entity
fr: Entité récupérée

en: Fetch entity by property
fr: Récupérer l'entité par une propriété

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
fr: Spécifie le type de l'entité qui doit être récupéré.

en: The property by which the entity is to be selected.
fr: La propriété par laquelle l'entité est sélectionnée.

en: The property value of the entity to be fetched.
fr: La valeur de la propriété de l'entité devant être récupérée.

en: Limit result count
fr: Limiter le nombre de résultats

en: Limit the maximum number of fetched entities.
fr: Limite le nombre maximum d'entités récupérées.

en: Create a new entity
fr: Créer une nouvelle entité

en: Specifies the type of the entity that should be created.
fr: Spécifie le type de l'entité qui doit être créée.

en: Created entity
fr: Entité créée

en: Save entity
fr: Enregistrer l'entité

en: Specifies the entity, which should be saved permanently.
fr: Spécifie l'entité, qui devrait être enregistrée définitivement.

en: Force saving immediately
fr: Forcer l'enregistrement immédiat

en: Usually saving is postponed till the end of the evaluation, so that multiple saves can be fold into one. If this set, saving is forced to happen immediately.
fr: En principe la sauvegarde est différée jusqu'à la fin de l'évaluation, ainsi plusieurs sauvegardes peuvent être effectuées en une seule fois. Si ceci est paramétré, la sauvegarde sera forcée et se déclenchera immédiatement.

en: Delete entity
fr: Supprimer l'entité

en: Specifies the entity, which should be deleted permanently.
fr: Spécifie l'entité qui doit être supprimée définitivement.

en: The data list, to which an item is to be added.
fr: La liste des données, à laquelle un élément doit être ajouté.

en: Item to add
fr: Élément à ajouter

en: Insert position
fr: Insérer la position

en: The data list for which an item is to be removed.
fr: La liste de données dans laquelle un élément doit être retiré.

en: Item to remove
fr: Élément à retirer

en: Add a variable
fr: Ajouter une variable

en: Specifies the type of the variable that should be added.
fr: Précise le type de la variable qui doit être ajouté.

en: Added variable
fr: Variable ajoutée

en: Create a data structure
fr: Créer une structure de données

en: Specifies the type of the data structure that should be created.
fr: Indique le type de la structure de données qui devrait être créée.

en: Created data
fr: Donnée créée

en: <strong>Selected data:</strong> %selector
fr: <strong>Donnée sélectionnée :</strong> %selector

en: Reload form
fr: Recharger le formulaire

en: Append the item to the end.
fr: Ajoute l'élément à la fin.

en: Prepend the item to the front.
fr: Ajouter l'élément au début.

en: Data to compare
fr: Données à comparer

en: The data to be compared, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
fr: Les données à comparer, spécifiées par l'utilisation d'un sélecteur de données, ex. "node:author:name".

en: The comparison operator.
fr: L'opérateur de comparaison.

en: Data value
fr: Valeur de la donnée

en: The value to compare the data with.
fr: La valeur à comparer avec la donnée.

en: Entity is new
fr: L'entité est nouvelle

en: Specifies the entity for which to evaluate the condition.
fr: Spécifie l'entité pour laquelle évaluer la condition.

en: Entity has field
fr: L'entité possède un champ

en: The name of the field to check for.
fr: Le nom du champ à vérifier.

en: Compare two data values of the same type with each other.
fr: Comparer entre elles 2 valeurs de même type.

en: is lower than
fr: est inférieur à

en: This condition determines whether the specified entity has just been created and has not yet been saved to the database.
fr: Cette condition détermine si l'entité spécifiée vient d'être créée et n'est pas encore enregistrée dans la base de données.

en: Before saving content
fr: Avant d'enregistrer le contenu

en: Content is viewed
fr: Le contenu est consulté

en: view mode
fr: mode d'affichage

en: Content is of type
fr: Le contenu est de type

en: The content type(s) to check for.
fr: Le(s) type(s) de contenu à vérifier.

en: Create or delete any URL alias
fr: Créer ou supprimer n'importe quel alias d'URL

en: Specifies the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
fr: Spécifier le chemin existant auquel donner un alias. Par exemple : node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
fr: Spécifier un chemin alternatif par lequel cette donnée peut être accédée. Par exemple, "a-propos" pour une page "à propos". Utiliser un chemin relatif et ne pas ajouter de slash de fin.

en: If specified, the language for which the URL alias applies.
fr: Si spécifié, la langue pour laquelle l'alias d'URL s'applique.

en: Specify an alternative path by which the content can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
fr: Spécifier un chemin alternatif par lequel ce contenu peut être accédé. Par exemple, "a-propos" pour une page "à propos". Utiliser un chemin relatif et ne pas ajouter de slash de fin.

en: Leave it empty to delete the URL alias.
fr: Laisser vide pour supprimer l'alias d'URL.

en: Create or delete a taxonomy term's URL alias
fr: Créer ou supprimer un alias d'URL pour les termes de taxonomie

en: Specify an alternative path by which the term can be accessed. For example, "content/drupal" for a Drupal term. Use a relative path and do not add a trailing slash.
fr: Spécifier un chemin alternatif par lequel ce terme peut être accédée. Par exemple, "content/drupal" pour le terme Drupal. Utiliser un chemin relatif et ne pas ajouter de slash de fin.

en: Path has URL alias
fr: Le chemin a un alias d'URL

en: Specifies the existing path you wish to check for. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
fr: Spécifie le chemin existant que vous souhaitez vérifier. Par exemple : node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify the URL alias to check for. For example, "about" for an about page.
fr: Spécifier l'alias d'URL à vérifier. Par exemple, "a-propos" pour une page "à propos".

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns the processed value. The selected value is available in the variable $value. Example: %code
fr: Saisir le code PHP sans les délimiteurs &lt;?php ?&gt; qui retourne la valeur traitée. La valeur sélectionnée est disponible dans la variable $value. Exemple : %code

en: If you want to change a variable just return an array of new variable values, e.g.: !code
fr: Si vous souhaitez changer une variable, retournez simplement un tableau contenant les nouvelles valeurs de la variable, par ex. : !code

en: Add offset
fr: Ajouter un décalage

en: Add an offset to the selected date.
fr: Ajouter un décalage à la date sélectionnée.

en: Note that you can also specify negative numbers.
fr: Notez que vous pouvez également spécifier des nombres négatifs.

en: text token
fr: jeton texte

en: formatted text
fr: texte formaté

en: decimal number
fr: nombre décimal

en: list of text
fr: liste de texte

en: list of integer
fr: liste d'entiers

en: any entity
fr: n'importe quelle entité

en: Replacement patterns for %label
fr: Motifs de remplacement pour %label

en: Drupal is initializing
fr: Pendant l'initialisation de Drupal

en: System log entry is created
fr: Entrée de journal système créée

en: Log entry
fr: Entrée de journal

en: watchdog log entry
fr: entrée du journal watchdog

en: The category to which this message belongs
fr: La catégorie à la quelle ce message appartient

en: Request uri
fr: URI de la requête

en: An associated, HTML formatted link
fr: Un lien au format HTML associé

en: Show a message on the site
fr: Afficher un message sur le site

en: Repeat message
fr: Répéter le message

en: If disabled and the message has been already shown, then the message won't be repeated.
fr: Si désactivé et que le message a déjà été affiché, alors le message ne sera pas répété.

en: A Drupal path, path alias, or external URL to redirect to. Enter (optional) queries after "?" and (optional) anchor after "#".
fr: Un chemin Drupal, alias de chemin, ou une URL externe vers laquelle rediriger. Saisir (optionnel) des requêtes après "?" et une ancre (optionnelle) après "#".

en: Force redirect
fr: Forcer la redirection

en: Append destination parameter
fr: Ajouter le paramètre de destination

en: Whether to append a destination parameter to the URL, so another redirect issued later on would lead back to the origin page.
fr: Faut-il ajouter un paramètre de destination à l'URL, pour qu'une autre redirection émise par la suite ramène à la page d'origine.

en: A list of titles for the breadcrumb links.
fr: Une liste de titres pour les liens du fil d'Ariane.

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, matching the order of the titles.
fr: Une liste de chemins Drupal pour les liens du fil d'Ariane, correspondant à l'ordre des titres.

en: The e-mail address or addresses where the message will be sent to. The formatting of this string must comply with RFC 2822.
fr: L'adresse de courriel ou adresses où le message doit être envoyé. La mise en forme de cette chaîne doit être en accord avec la norme RFC 2822.

en: Select the roles whose users should receive the mail.
fr: Sélectionner les rôles dont les utilisateurs devraient recevoir l'e-mail.

en: After updating an existing term
fr: Après la mise à jour d'un terme existant

en: Before saving a taxonomy term
fr: Avant d'enregistrer un terme de taxonomie

en: saved term
fr: terme sauvegardé

en: deleted term
fr: terme supprimé

en: After saving a new vocabulary
fr: Après l'enregistrement d'un nouveau vocabulaire

en: created vocabulary
fr: vocabulaire créé

en: After updating an existing vocabulary
fr: Après la mise à jour d'un vocabulaire existant

en: updated vocabulary
fr: vocabulaire mis à jour

en: unchanged vocabulary
fr: vocabulaire inchangé

en: Before saving a vocabulary
fr: Avant d'enregistrer un vocabulaire

en: saved vocabulary
fr: vocabulaire sauvegardé

en: After deleting a vocabulary
fr: Après la suppression d'un vocabulaire

en: deleted vocabulary
fr: vocabulaire supprimé

en: After saving a new user account
fr: Après l'enregistrement d'un nouveau compte utilisateur

en: After updating an existing user account
fr: Après la mise à jour d'un compte utilisateur existant

en: Before saving a user account
fr: Avant d'enregistrer un compte utilisateur

en: saved user
fr: utilisateur sauvegardé

en: User account page is viewed
fr: Une page de compte utilisateur est vue.

en: After a user account has been deleted
fr: Après qu'un compte utilisateur a été effacé

en: Match roles
fr: Correspondance des rôles

en: If matching against all selected roles, the user must have <em>all</em> the roles selected.
fr: Si cela doit correspondre à tous les rôles sélectionnés, l'utilisateur doit avoir <em>tous</em> les rôles sélectionnés.

en: User is blocked
fr: L'utilisateur est bloqué

en: Variable label
fr: Étiquette de la variable

en: The variable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique in the current scope.
fr: Le nom de la variable ne doit contenir que des minuscules, des nombres, et des tirets bas, et doit être unique dans la portée courante.

en: Adjust the names and labels of provided variables, but note that renaming of already utilizied variables invalidates the existing uses.
fr: Ajuste les noms et les étiquettes des variables fournies, mais noter que le renommage de variables déjà utilisées invalide les usages existants.

en: Provided variables
fr: Variables fournies

en: Switch to the direct input mode
fr: Basculer vers le mode d'entrée directe

en: Switch to data selection
fr: Basculer vers la sélection de données

en: The variable name %name is already taken.
fr: Le nom %name de la variable est déjà pris.

en: The machine-readable name of this configuration is used by rules internally to identify the configuration. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
fr: Le nom système de cette configuration est utilisé par les règles en interne pour identifier la configuration. Ce nom ne doit contenir que des minuscules, des nombres et des tirets bas et doit être unique.

en: The machine-readable name %name is already taken.
fr: Le nom système %name est déjà utilisé.

en: Provides variables
fr: Fournit des variables

en: If checked, the condition result is negated such that it returns TRUE if it evaluates to FALSE.
fr: Si elle est cochée, le résultat de la condition est niée ​​tel qu'il retourne VRAI si elle est évaluée à FAUX.

en: Data selector
fr: Sélecteur des données

en: A list of values, one on each line.
fr: Une liste de valeurs, une par ligne.

en: cloned
fr: cloné

en: Are you sure you want to enable the %plugin %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir activer le %plugin %label ?

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir désactiver le %plugin %label ?

en: Are you sure you want to revert the %plugin %label?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir rétablir le %plugin %label ?

en: Are you sure you want to delete the %plugin %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le %plugin %label ?

en: Enabled %plugin %label.
fr: %plugin %label activé.

en: Disabled %plugin %label.
fr: %plugin %label désactivé.

en: Reverted %plugin %label to the defaults.
fr: %plugin %label rétabli aux valeurs par défaut.

en: Deleted %plugin %label.
fr: %plugin %label supprimé.

en: Select the %element to add
fr: Sélectionner le %element à ajouter

en: Are you sure you want to delete the %element_plugin %element_name?
fr: Êtes-vous sûr de supprimer le %element_plugin %element_name?

en: React on event
fr: Réagir à l'évènenement

en: Wrong date format. Specify the date in the format %format.
fr: Mauvais format de date. Spécifier la date dans le format %format.

en: Machine-readable names must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: les noms systèmes doivent contenir seulement des lettres minuscules, nombres et tirets bas.

en: A human-readable name shortly describing the rule.
fr: Un nom affiché décrivant brièvement la règle.

en: Data selectors
fr: Sélecteurs de données

en: Rules evaluation log
fr: journal d'évaluation de Rules

en: Filter by plugin
fr: Filtrer selon le plugin

en: There are no rule components.
fr: Il n'y a aucun composant de règle.

en: Component plugin
fr: Plugin composant

en: Add new component
fr: Ajouter un nouveau composant

en: Administrative interface for managing rules.
fr: Interface d'administration pour gérer les règles.

en: Schedule component evaluation
fr: Planifier l'évaluation du composant

en: Rules scheduler
fr: Planificateur de règles

en: Task identifier
fr: Identifiant de tâche

en: You have to specify at least either a component or a task identifier.
fr: Vous devez spécifier au moins soit un composant soit un identifiant de tâche.

en: Revisions for @title
fr: Révisions pour @title

en: Administer features
fr: Administrer les Fonctionnalités (Features)

en: Perform administration tasks on features.
fr: Effectue des taches d'administration sur les fonctionnalités (features).

en: View, enable and disable features.
fr: Voir, activer et désactiver les fonctionnalités (features)

en: Shown when hovering over the menu link.
fr: S'affiche au survol du lien du menu.

en: Administrative overlay
fr: Premier plan (overlay) administratif

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
fr: Une fois activé, seul les utilisateurs avec la <a href="@permissions-url">permission</a> "Utiliser le site en mode maintenance" sont habilités à accéder à votre site pour effectuer de la maintenance; tous les autres visiteurs voient le message de maintenance qui est configuré ci-dessous. Les utilisateurs autorisés peuvent se connecter directement par la <a href="@user-login">page de connexion utilisateur</a>.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
fr: Sous-répertoire dans le répertoire de téléchargement où les images seront stockées.

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
fr: Exemples : 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: Delete data
fr: Supprimer les données

en: List handling
fr: Gestion de listes

en: Show first (if present)
fr: Afficher le premier (si présent)

en: Show item count
fr: Afficher le nombre d'éléments

en: List seperator
fr: Séparateur de liste

en: Link this field to its entity
fr: Lier ce champ à son entité

en: Use human-readable name
fr: Utiliser un nom affiché

en: If this is checked, the values' names will be displayed instead of their internal identifiers.
fr: Si ceci est coché, les noms des valeurs seront affichés plutôt que leurs identifiants internes.

en: The menu link's root.
fr: La racine du lien de menu.

en: @entity "@property" property.
fr: Propriété "@property" de l'entité @entity.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
fr: Le nom système identifiant cette entité @entity.

en: Internal, numeric @entity ID
fr: Identifiant numérique interne de l'entité @entity

en: The ID used to identify this @entity internally.
fr: L'identifiant utilisé pour identifier en interne cette entité @entity.

en: @entity ID
fr: Identifiant de @entity

en: The unique ID of the @entity.
fr: L'identifiant unique de @entity.

en: After saving a new @entity
fr: Après l'enregistrement d'une nouvelle entité @entity

en: created @entity
fr: Entité @entity créée

en: After updating an existing @entity
fr: Après la mise à jour d'une entité @entity existante

en: updated @entity
fr: Entité @entity mise à jour

en: Before saving a @entity
fr: Avant d'enregistrer une entité @entity

en: saved @entity
fr: Entité @entity enregistrée

en: After deleting a @entity
fr: Après la suppression d'une entité @entity

en: deleted @entity
fr: Entité @entity supprimée

en: Rules configuration
fr: Configuration de Rules

en: edit component
fr: modifier le composant

en: Access Bulk Exporter
fr: Accéder à l'exportation en lots

en: Export various system objects into code.
fr: Exporter les divers objets système dans le code.

en: Administer access rulesets
fr: Administrer les ensembles de règles d'accès

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
fr: Ajouter, supprimer ou modifier des ensembles de règles d'accès personnalisés.

en: Modal Login (default style)
fr: Connexion par fenêtre modale (par défaut)

en: Login via modal
fr: Connexion avec fenêtre modale

en: Modal Login (custom style)
fr: Connexion par fenêtre modale (style personnalisé)

en: Wizard (no modal)
fr: Assistant (non modal)

en: Wizard (default modal)
fr: Assistant (modal par défaut)

en: Pick an animal
fr: Choisir un animal

en: Wizard (custom modal)
fr: Assistant (modal personnalisé)

en: Replace text with "hello world"
fr: Remplacer le texte par "bonjour le monde"

en: Sample Content
fr: Exemple de contenu

en: Delete this row
fr: Supprimer cette ligne

en: CTools Javascript Widgets
fr: Widgets Javascript CTools

en: Link 1
fr: Lien 1

en: Link 2
fr: Lien 2

en: Link 3
fr: Lien 3

en: Drop Down Menu
fr: Menu déroulant

en: Click to Drop Down
fr: Cliquer pour dérouler

en: Click to Collapse
fr: Cliquer pour réduire

en: Collapsible Div
fr: Div repliable

en: Hello World
fr: Bonjour Le Monde

en: remain here
fr: rester ici

en: Go to your account
fr: Aller à votre compte

en: your account
fr: votre compte

en: Login Success
fr: Connexion réussie

en: Choose animal
fr: Choisir un animal

en: Configure animal
fr: Configurer animal

en: Sheep
fr: Mouton

en: Configure sheep
fr: Configurer mouton

en: Lizard
fr: Lézard

en: Configure lizard
fr: Configurer lézard

en: Raptor
fr: Rapace

en: Configure raptor
fr: Configurer rapace

en: Choose your animal
fr: Choisissez votre animal

en: Name your sheep
fr: Donnez un nom à votre mouton

en: What kind of sheep
fr: Quelle race de mouton

en: Merino
fr: Mérinos

en: Coriedale
fr: Corriedale

en: You have a @type sheep named "@name".
fr: Vous avez un mouton @type nommé "@name".

en: Name your lizard
fr: Donnez un nom à votre lézard

en: Venomous
fr: Venimeux

en: You have a @type lizard named "@name".
fr: Vous avez un lézard @type nommé "@name".

en: non-venomous
fr: non-venimeux

en: venomous
fr: venimeux

en: Name your raptor
fr: Donnez un nom à votre rapace

en: What kind of raptor
fr: Quelle espèce de rapace

en: Eagle
fr: Aigle

en: Hawk
fr: Faucon

en: Owl
fr: Hibou

en: Buzzard
fr: Buse

en: Domesticated
fr: Domestiqué

en: You have a @type @raptor named "@name".
fr: Vous avez un @type @raptor nommé "@name".

en: wild
fr: sauvage

en: domesticated
fr: domestiqué

en: Jump!
fr: Sauter!

en: Return to the examples page.
fr: Retourner à la page d'exemples.

en: You successfully jumped! !return_link
fr: Vous avez sauté avec succès ! !return_link

en: Chaos Tools AJAX Demo
fr: Démo AJAX de Chaos Tools

en: Simple Form
fr: Formulaire simple

en: Post-Login Action
fr: Action d'après connexion

en: Successful Jumping
fr: Saut effectué avec succès

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
fr: Exemple de Chaos Tools (CTools) AJAX

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
fr: Montre comment utiliser la puissance de Chaos AJAX.

en: Administer custom content
fr: Administrer le contenu personnalisé

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
fr: Ajouter, modifier et supprimer le contenu personnalisé CTools stocké par défaut

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that meets its criteria (as specified below) will be used.
fr: Au cas où une page aurait plus d'une variante, chaque variante a la possibilité d'être affichée au moment où la page est visitée. Commençant par la première variante et continuant jusqu'à la dernière, chacune teste si ses conditions de sélection sont remplies. La première variante dont les critères (tels que spécifiés ci-dessous) sont vérifiés sera utilisée.

en: There are no wizards available at this time.
fr: Il n'y a aucun assistant disponible pour le moment.

en: Configure new !plugin_title
fr: Configurer nouveau !plugin_title

en: Configure !plugin_title
fr: Configurer !plugin_title

en: Invalid plugin module/type combination requested: module @module and type @type
fr: Combinaison module/type demandée incorrecte : module @module et type @type

en: Plugin @plugin of plugin type @owner:@type points to nonexistent file @file for class handler @class.
fr: Le plugin @plugin de type @owner:@type pointe vers le fichier manquant @file pour le gestionnaire de classe @class.

en: Use Page Manager
fr: Utiliser Page Manager

en: Allows users to use most of Page Manager's features, though restricts some of the most powerful, potentially site-damaging features. Note that even the reduced featureset still allows for enormous control over your website.
fr: Autorise les utilisateurs à utiliser la plupart des fonctionnalités de Page Manager, cependant certaines des plus puissantes sont limitées, car potentiellement dommageables pour le site. Notez que l'ensemble de fonctionnalités restreint vous laisse encore un énorme contrôle sur votre site web.

en: Administer Page Manager
fr: Administrer Page Manager

en: Allows complete control over Page Manager, i.e., complete control over your site. Grant with extreme caution.
fr: Permet le contrôle total de Page Manager, c'est à dire le contrôle total de votre site. À accorder avec une extrême précaution.

en: Page manager context
fr: Contexte du gestionnaire de page (Page manager)

en: Change general settings for this variant.
fr: Changer les paramètres généraux pour cette variante.

en: 404 Page not found
fr: 404 Page non trouvée

en: 403 Access denied
fr: 403 Accès refusé

en: 301 Redirect
fr: 301 Redirection

en: Redirect destination
fr: Adresse de redirection

en: Enter the path to redirect to. You may use keyword substitutions from contexts. You can use external urls (http://www.example.com/foo) or internal urls (node/1).
fr: Saisir le chemin de redirection. Vous pouvez utiliser les remplacements de mot-clés des contextes. Vous pouvez utiliser des URLs externes (http://www.example.com/foo) ou des URLs internes (node/1).

en: The first element in a path may not be dynamic.
fr: Le premier élément d'un chemin peut ne pas être dynamique.

en: Export UI wizard cache
fr: Exporter le cache de l'assistant graphique

en: User signature
fr: Signature de l'utilisateur

en: The signature of a user.
fr: La signature d'un utilisateur.

en: "@s" user signature
fr: "@s" signature de l'utilisateur

en: Allows a user to use the CTools Stylizer UI.
fr: Autorise un utilisateur à utiliser l'interface Stylizer de CTools.

en: Inherit path
fr: Hériter du chemin

en: Use Panels Dashboard
fr: Utiliser le tableau de bord Panels

en: Allows a user to access the !link.
fr: Autorise un utilisateur à accéder à !link.

en: View administrative links on Panel panes
fr: Voir les liens d'administration sur les volets Panels

en: Configure access settings on Panel panes
fr: Configurer les paramètres d'accès aux volets Panels

en: Access rules (often also called visibility rules) can be configured on a per-pane basis. This permission allows users to configure those settings.
fr: Les règles d'accès (souvent aussi appelées règles de visibilité) peuvent être configurées par volet. Ce droit autorise l'utilisateur à configurer ces paramètres.

en: Use the Panels In-Place Editor
fr: Utiliser l'éditeur en ligne Panels

en: Allows a user to utilize Panels' In-Place Editor.
fr: Autorise un utilisateur à utiliser l'éditeur en ligne Panels.

en: Configure advanced settings on Panel panes
fr: Configurer les paramètres avancés des volets Panels

en: Administer Panels layouts
fr: Administrer les mises en page Panels

en: Configure caching settings on Panels
fr: Configurer les paramètres de cache des panneaux

en: Allows a user to configure caching on Panels displays and panes.
fr: Autorise un utilisateur à configurer la mise en cache sur les affichages et volets Panels

en: Page wizards
fr: Assistants de configuration de page

en: Create mini panels
fr: Créer des mini panneaux

en: Create new mini panels
fr: Créer de nouveaux mini panneaux

en: Administer mini panels
fr: Administrer les mini panneaux

en: Edit and delete mini panels
fr: Modifier et supprimer des mini panneaux

en: Create panel nodes
fr: Créer des nœuds panneaux

en: Create new panel nodes.
fr: Créer de nouveaux nœuds panneaux.

en: Edit any panel-nodes
fr: Modifier n'importe quel nœud panneau

en: Edit all pre-existing panel nodes regardless of ownership.
fr: Modifier tous les nœuds panneaux existant sans tenir compte du propriétaire.

en: Edit own panel nodes
fr: Modifier ses propres nœuds panneaux

en: Edit panel nodes owned by this user.
fr: Modifier les nœuds panneaux de cet utilisateur.

en: Administer panel nodes
fr: Administrer les nœuds panneaux

en: Full administrative access to panel nodes including create, update and delete all
fr: Accès complet à l'administration des nœuds-panneaux y compris créer, modifier et tout supprimer

en: Delete any panel nodes
fr: Supprimer n'importe quel nœud panneau

en: Delete any panel node regardless of ownership
fr: Supprimer les nœuds panneaux sans tenir compte du propriétaire

en: Delete own panel nodes
fr: Supprimer ses propres nœuds panneaux

en: Delete any panel node owned by this user.
fr: Supprimer n'importe quel nœud panneau appartenant à cet utilisateur.

en: If you save this layout for reuse it will appear in the list of reusable layouts at admin/structure/panels/layouts, and you will need to go there to edit it. This layout will then become an option for all future panels you make.
fr: Si vous enregistrez cette mise en page pour la réutiliser, elle apparaîtra dans la liste des mises en page réutilisables dans admin/structure/panels/layouts, et vous devrez aller à cet endroit pour la modifier. Cette mise en page deviendra ensuite accessible pour tous les futurs panneaux que vous aller créer.

en: Landing page wizard
fr: Assistant de page d'atterrissage

en: Landing pages are simple pages that have a path, possibly a visible menu entry, and a panel layout with simple content.
fr: Les pages d'accueil sont de simples pages ayant un chemin, éventuellement une entrée de menu visible, et une mise en page de panneau avec du contenu simple.

en: Add a visible menu entry for this page
fr: Ajouter une entrée de menu visible pour cette page

en: %, !, ?, #, or & cannot appear in the path.
fr: %, !, ?, # et & ne peuvent pas apparaître dans le chemin.

en: Panel fields
fr: Champs du panneau

en: Displays the fields in a panel rather than using a template.
fr: Affiche les champs dans un panneau plutôt que d'utiliser un gabarit.

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
fr: Donne accès à l'onglet "Résultats" sur tous les contenus de type Webform. Généralement un droit d'administrateur.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
fr: Donne accès à l'onglet "Résultats" à l'auteur d'un contenu de type Webform qu'il a créé.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
fr: Permet la modification de n'importe quelle soumission de formulaire par n'importe quel utilisateur. Droit généralement réservés aux administrateurs.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
fr: Permet la suppression de n'importe quelle soumission de formulaire par n'importe quel utilisateur. Généralement un droit d'administrateur.

en: Form only
fr: Formulaire uniquement

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
fr: Le mode d'affichage détermine quelle partie du formulaire doit être affichée dans le bloc.

en: Max upload size must be a number in KB.
fr: La taille maximale d'envoi doit être un nombre en KB.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
fr: Le format par défaut pour les nouveaux paramètres des courriels. Les options de courriel des formulaires (Webforms) prennent le dessus par rapport aux paramètres système configurés dans la partie MIME mail.

en: Format override
fr: Surcharge du format

en: Per-webform configuration of e-mail format
fr: Configuration du format de courriel par formulaire webform

en: Send all e-mails in the default format
fr: Envoyer tous les courriels dans le format par défaut

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
fr: Forcer l'envoi de tous les courriels des formulaires dans le format par défaut.

en: No available components.
fr: Aucun composant disponible.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir annuler toutes les modifications de votre template pour retrouver les valeurs par défaut?

en: Send e-mail as HTML
fr: Envoyer le mail au format HTML

en: Include files as attachments
fr: Inclure les fichiers comme pièces jointes

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
fr: Message à afficher lors d'une soumission effectuée avec succès. Si la redirection est définie sur <em>Page de confirmation</em>, ce texte sera affiché sur sa propre page. Autrement il s'affichera comme un message.

en: Redirection location
fr: Emplacement de redirection

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
fr: Choisissez où rediriger l’utilisateur après une soumission effectuée avec succès.

en: Confirmation page
fr: Page de confirmation

en: No redirect (reload current page)
fr: Pas de redirection (recharger la page actuelle)

en: If enabled this webform will be available as a block.
fr: Si activé, ce webform sera disponible dans un block.

en: A valid URL is required for custom redirection.
fr: Une adresse URL valide est nécessaire pour valider la redirection personnalisée.

en: Select keys
fr: Sélectionner les clés

en: Full, human-readable options (values)
fr: Complet, options affichées (valeurs)

en: Short, raw options (keys)
fr: Court, options brutes (clés)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
fr: Choisir quelle partie des options doit être affichée depuis les paires clé|valeur.

en: Webform edit link
fr: Lien d'édition du formulaire webform

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
fr: Fournir un lien simple pour modifier les composants et la configuration du formulaire Webform.

en: Webform results link
fr: Lien vers les résultats du formulaire Webform

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
fr: Fournir un lien simple pour voir les résultats d'un formulaire Webform.

en: edit webform
fr: modifier un webform

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
fr: Le chemin du fichier principal pour cet élément, relatif à la racine de Drupal&nbsp;; ex.: modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
fr: Le nom de l'item ; ex.: 'node'.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
fr: Type de l'élément, soit un module, un thème, ou un moteur de thème.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
fr: Booléen indiquant si un élément est activé ou pas.

en: Schema version
fr: Version du schéma de la BDD

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
fr: Numéro de version du schéma de la base de données du module: -1 si le module n'est pas installé (ses tables n'existent pas), 0 ou le plus grand N renvoyé par la fonction hook_update_N() du module, si elle a été lancé une fois, ou le plus grand N existant lorsque le module a été installé pour la première fois.

en: Media file selector
fr: Sélecteur de fichier Media

en: Large filetype icon
fr: Grande icône du type de fichier

en: Current format is
fr: Le format courant est

en: <em>Delete @type</em> @title
fr: <em>Supprimer @type</em> @title

en: The file %title is in use and cannot be deleted.
fr: Le fichier %title est utilisé et ne peut pas être supprimé.

en: No file appears to have been selected.
fr: Aucun fichier n'a été sélectionné.

en: Start upload
fr: Démarrer le transfert

en: Click to edit details
fr: Cliquer pour modifier les détails

en: Import media files from the local filesystem
fr: Importer des fichiers multimédia depuis le système de fichier local

en: Simple file importer
fr: Importateur simple de fichier

en: @type media type settings
fr: Paramètres du type de média @type

en: Only the following types of files are allowed to be uploaded: %types-allowed
fr: Seuls les types de fichiers suivants peuvent être transférés : %types-allowed

en: %url could not be added.
fr: %url n'a pas pu être ajouté.

en: Unable to handle the provided embed string or URL.
fr: Impossible de gérer la chaîne d'intégration ou l'URL fournie.

en: Provides an API for accessing media on various internet services
fr: Fournit une API pour accéder aux média de plusieurs services web

en: Delete and save
fr: Supprimer et enregistrer

en: Enable and save
fr: Activer et enregistrer

en: Disable and save
fr: Désactiver et enregistrer

en: Revision: ID
fr: Révision : ID

en: Creates a node context from a revision ID argument.
fr: Créé un contexte de nœud à partir d'un argument ID de la révision.

en: Enter the revision ID of a node for this argument
fr: Entrer l'ID de la révision d'un noeud pour cet argument

en: Term name, lowercased and spaces converted to dashes
fr: Nom du terme, en minuscules avec espaces convertis en tirets

en: Term name of first term, lowercased and spaces converted to dashes
fr: Nom de terme du premier terme, en minuscules et avec les espaces convertis en tirets

en: Human-readable name
fr: Nom affiché

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir %entity %label ?

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %entity %label ?

en: Reverted %entity %label to the defaults.
fr: %entity %label rétablie aux réglages par défaut.

en: Deleted %entity %label.
fr: %entity %label supprimé(e).

en: Add @entity_type
fr: Ajouter un type d'entité @entity_type

en: Edit @label
fr: Modifier @label

en: Clone @label
fr: Cloner @label

en: Revert @label
fr: Réinitialiser @label

en: Delete @label
fr: Supprimer @label

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
fr: Les noms système ne doivent pas comporter que des nombres.

en: The author of the comment.
fr: L'auteur du commentaire.

en: Edit flag
fr: Modifier le marqueur

en: Delete flag
fr: Supprimer le marqueur

en: Add a new flag
fr: Ajouter un nouveau marqueur

en: (No information available)
fr: (Aucune information disponible)

en: Hash
fr: Hachage

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
fr: Pour l'importation, copiez le contenu de la zone de texte et collez-le dans la page d'import.

en: Paste an exported %entity_type here.
fr: Coller un type d'entité %entity_type exporté ici.

en: Imported %entity %label.
fr: %entity %label importé(e).

en: Export @label
fr: Exporter @label

en: Import @entity_type
fr: Importer @entity_type

en: Static Title
fr: Titre Statique

en: Static title
fr: Titre statique

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
fr: Ce titre sera toujours utilisé si &ldquo;Titre Statique&rdquo; est sélectionné ci-dessus.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
fr: Un titre par défaut doit être fourni si le titre est une valeur statique.

en: Enable profiling of all page views and <a href="!drush">drush</a> requests.
fr: Activer le profilage (profiling) de toutes les pages vues et des requêtes <a href="!drush">drush</a>.

en: Use uncompressed jQuery
fr: Utiliser jQuery décompressé

en: Use a human-readable version of jQuery instead of the minified version that ships with Drupal, to make JavaScript debugging easier.
fr: Utilisez une version lisible par tous de JQuery à la place de la version minimisée qui accompagne Drupal afin de faciliter le débogage JavaScript.

en: %error: %message in %function (line %line of %file).
fr: %error : %message dans %function (ligne %line de %file).

en: Include %anonymous
fr: Inclure %anonymous

en: Allow entering any user name
fr: Autorise l'entrée de n'importe quel nom d'utilisateur

en: Caution: the anonymous user will be unable to switch back.
fr: Attention : cet utilisateur anonyme ne pourra plus revenir à l'état antérieur.

en: jQuery could not be replaced with an uncompressed version of 1.4.4, because jQuery @version is running on the site.
fr: jQuery ne pourra pas être remplacé par la version 1.4.4, parce que jQuery @version est exécuté sur le site.

en: Entity info
fr: Informations d'entité

en: View entity information across the whole site.
fr: Voir les informations d'entité sur l'ensemble du site.

en: Return a given query, with arguments instead of placeholders. Used by query log
fr: Retourne une requête donnée, avec arguments plutôt que des espaces réservés. Utilisée par le journal des requêtes.

en: Debug mode verifies the grant records in the node_access table against those that would be set by running !Rebuild_permissions, and displays them all; this can cause considerable overhead.<br />For even more information enable the <a href="@link">%DNAbU block</a>, too.
fr: Le mode Débogage vérifie que les enregistrements des permissions accordées correspondent, dans la table node_access, à ceux qui doivent être définis lors de l’exécution de !Rebuild_permissions , et les affiche tous ; ce qui peut entraîner une énorme surcharge.<br />Pour avoir plus d'informations, activez aussi le bloc <a href="@link">%DNAbU</a>.

en: For per-user access permissions enable the <a href="@link">%DNAbU block</a>.
fr: Pour les permissions d'accès 'par utilisateur', activer le <a href="@link">bloc %DNAbU</a>.

en: Generated @number_menus menus, @number_links links.
fr: @number_menus menus, @number_links liens générés.

en: Deleted existing terms.
fr: Termes existants supprimés.

en: Deleted existing vocabularies.
fr: Vocabulaires existants supprimés.

en: Deleted existing menus and links.
fr: Menus et liens existants supprimés.

en: Created the following new menus: !menus
fr: Nouveaux menus suivants créés : !menus

en: Created @count new menu links.
fr: @count nouveaux liens de menu créés.

en: Description of @name
fr: Description de @name

en: Description of @title.
fr: Description de @title.

en: <strong>Delete all content</strong> in these content types before generating new content.
fr: <strong>Supprimer tout le contenu</strong> dans ces types de contenu avant de générer du nouveau contenu.

en: Restrict terms to these vocabularies.
fr: Restreindre les termes à ces vocabulaires.

en: Number of terms?
fr: Nombre de termes ?

en: Max word length of term names
fr: Taille de mot maximum des noms de termes

en: Delete existing terms in specified vocabularies before generating new terms.
fr: Supprimez les termes existants dans les vocabulaires spécifiés avant de générer de nouveaux termes.

en: Number of vocabularies?
fr: Nombre de vocabulaires ?

en: Max word length of vocabulary names
fr: Taille de mot maximum des noms de vocabulaires

en: Delete existing vocabularies before generating new ones.
fr: Supprimer les vocabulaires existants avant d'en générer de nouveaux.

en: Create new menu(s)
fr: Créer de nouveaux menus

en: Generate links for these menus
fr: Générer des liens pour ces menus

en: Number of new menus to create
fr: Nombre de nouveaux menus à créer

en: Number of links to generate
fr: Nombre de liens à générer

en: Max word length of menu and menu link names
fr: Taille de mot maximum du menu et du nom des liens du menu

en: Types of links to generate
fr: Types de liens à générer

en: Maximum link depth
fr: Profondeur maximale des liens

en: Maximum menu width
fr: Largeur maximale du menu

en: Limit the width of the generated menu's first level of links to a certain number of items.
fr: Limiter la largeur des liens de premier niveau du menu généré à un certain nombre d'éléments.

en: Delete existing custom generated menus and menu links before generating new ones.
fr: Supprimer les menus et les liens de menu personnalisés générés avant d'en générer de nouveaux.

en: Generate terms
fr: Générer des termes

en: Generate a given number of terms. Optionally delete current terms.
fr: Générer un nombre donné de termes. Supprimer optionnellement les termes actuels.

en: Generate vocabularies
fr: Générer des vocabulaires

en: Generate a given number of vocabularies. Optionally delete current vocabularies.
fr: Générer un nombre donné de vocabulaires. Supprimer optionnellement les vocabulaires actuels.

en: Generate menus
fr: Générer des menus

en: Generate a given number of menus and menu links. Optionally delete current menus.
fr: Générer un nombre donné de menus et de liens de menu. Supprimer optionnellement les menus actuels.

en: Evaluates to TRUE if the given content is of one of the selected content types.
fr: Evaluer comme VRAI si le contenu donné fait partie des types de contenu sélectionnés.

en: Fixed value
fr: Valeur fixe

en: Auto resize
fr: Redimensionner automatiquement

en: Enables modules to work with any entity type and to provide entities.
fr: Permet aux modules de travailler avec n'importe quel type d'entité et de fournir des entités.

en: Entity tokens
fr: Jetons d'entité

en: Provides token replacements for all properties that have no tokens and are known to the entity API.
fr: Fournit des jetons de substitution pour toutes les propriétés qui n'ont pas de jeton mais sont connues d'Entity API.

en: The original-language version of this node, if one exists.
fr: La version dans la langue originale de ce nœud, s'il en existe une.

en: Publish countdown
fr: Compte à rebours de publication

en: Time until the article will be automatically published
fr: Temps avant que l'article soit automatiquement publié

en: Unpublish countdown
fr: Compte à rebours de publication

en: Time until the article will be automatically unpublished
fr: Temps avant que l'article soit automatiquement dépublié

en: Display countdown as
fr: Afficher le compte à rebours en tant que

en: Smart mode
fr: Mode intelligent

en: Display time units
fr: Afficher les unités de temps

en: Long (e.g. 3 days)
fr: Long (ex : 3 jours)

en: Short (e.g. 3d)
fr: Court (ex: 3 j)

en: No units at all
fr: Aucune unité du tout

en: Standard text field
fr: Champ de texte standard

en: Date Popup field
fr: Champ Date Popup

en: If the Date module's Date Popup module is enabled you may use the popup calendar for your field type.
fr: Si le module Date Popup est activé, vous pouvez utiliser le calendrier popup pour votre champ.

en: If you are using Date Popup, the following time formats are supported: !formats
fr: Si vous utilisez Date Popup, les formats de date suivants sont pris en charge : !formats

en: Extra Info
fr: Informations supplémentaires

en: The text entered into this field will be displayed above the scheduling fields in the node edit form.
fr: Le texte saisi dans ce champ sera affiché au dessus des champs de planifications dans le formulaire d'édition de nœud.

en: The Date Popup module only accepts the following formats: !formats
fr: Le module Date Popup accepte seulement les formats suivants : !formats

en: Enable scheduled publishing
fr: Activer la publication planifiée

en: Check this box to enable scheduled publishing for this node type.
fr: Cocher cette case pour activer la publication planifiée pour ce type de contenu.

en: Publishing date/time is required.
fr: La date et l'heure de publication sont requises.

en: Check this box to if scheduled publishing is required (e.g. the user must enter a date/time).
fr: Cocher cette case si une publication planifiée est requise (l'utilisateur doit saisir une date/heure).

en: Create a new revision on publishing
fr: Créer une nouvelle révision à la publication

en: Check this box if you want a new revision created when publishing.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez qu'une nouvelle révision soit créée lors de la publication.

en: Enable scheduled unpublishing
fr: Activer la dépublication planifiée

en: Check this box to enable scheduled unpublishing for this node type.
fr: Cocher cette case pour activer la dépublication planifiée pour ce type de contenu.

en: Unpublishing date/time is required.
fr: La date et l'heure de dépublication sont requises.

en: Check this box to if scheduled unpublishing is required (e.g. the user must enter a date/time).
fr: Cocher cette case si la dépublication planifiée est requise (c'est-à-dire l'utilisateur doit entrer une date/heure).

en: Create a new revision on unpublishing
fr: Créer une nouvelle révision à la dépublication

en: Check this box if you want a new revision created when unpublishing.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez qu'une nouvelle révision soit créée lors de la dépublication du nœud.

en: This post is unpublished and will be published @publish_time.
fr: Cette entrée n'est pas publiée et sera publiée le @publish_time.

en: The date, when scheduler module should publish node.
fr: La date à laquelle le module planificateur doit publier le nœud.

en: The date, when scheduler module should unpublish node.
fr: La date à laquelle le module planificateur doit dépublier le nœud.

en: Internal scheduler cron run activated
fr: Cron interne au planificateur activé

en: Provides caching for core entities including nodes and taxonomy terms.
fr: Fournit un mécanisme de cache pour les entités du cœur incluant les nœuds et les termes de taxonomie.

en: The file.
fr: Le fichier.

en: Whether the file is being displayed.
fr: Si le fichier est affiché.

en: The image file.
fr: Le fichier image.

en: The <em>Alt</em> attribute text
fr: Le texte de l'attribut <em>Alt</em>

en: The <em>Title</em> attribute text
fr: Le texte de l'attribut <em>Title</em>

en: The main body text
fr: Le corps du texte

en: Run arbitrary PHP from a block.
fr: Exécuter du code PHP à partir d'un bloc.

en: Become any user on the site with just a click.
fr: Devenir n'importe quel utilisateur sur le site en un seul clic.

en: !YES: @node_access_table
fr: !YES : @node_access_table

en: !YES: Node access allows this based on one or more records in the @node_access_table table (see the other DNA block!).
fr: !YES : Node access permet ceci en se basant sur un ou plusieurs enregistrements dans la table @node_access_table (voir l'autre bloc DNA !).

en: The user whose roles should be changed.
fr: L'utilisateur dont les rôles doivent être changés.

en: Delete tasks by component name
fr: Supprimer les tâches par nom de composant

en: Select the component for which to delete all scheduled tasks.
fr: Sélectionnez le composant pour lequel il faut supprimer toutes les tâches planifiées.

en: Delete tasks
fr: Supprimer des tâches

en: All scheduled tasks associated with %config have been deleted.
fr: Toutes les tâches planifiées associées avec %config ont été supprimées.

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la tâche planifiée %id ?

en: This task with the custom identifier %id executes component %label on %date. The action cannot be undone.
fr: Cette tâche avec l'identifiant personnalisé %id exécute le composant %label le %date. Cette action est irréversible.

en: This task executes component %label and will be executed on %date. The action cannot be undone.
fr: Cette tâche exécute le composant %label et sera exécutée le %date. Cette action est irréversible.

en: Task %tid has been deleted.
fr: La tâche %tid a été supprimée.

en: Component %label has been scheduled.
fr: Le composant %label a été planifié.

en: The component for which scheduled tasks will be deleted.
fr: Le composant pour lesquelles les tâches planifiées seront supprimées.

en: All tasks that are annotated with the given identifier will be deleted.
fr: Toutes les tâches qui sont annotées avec l'identifiant donné seront supprimées.

en: This action allows you to delete scheduled tasks that are waiting for future execution.
fr: Cette action vous permet de supprimer les tâches planifiées en attente d'exécution à venir.

en: They can be addressed by an identifier or by the component name, whereas if both are specified only tasks fulfilling both requirements will be deleted.
fr: Elles peuvent être adressées par un identifiant ou par le nom de composant, tandis que si les deux sont spécifiés, seules les tâches remplissant les deux conditions requises seront supprimées.

en: Scheduled Rules components
fr: Composants de Rules planifiés

en: Scheduled Rules components that are executed based on time and cron
fr: Les composants planifiés de Rules exécutés en fonction de la date/heure et du cron

en: The internal ID of the scheduled component
fr: L'identifiant (ID) interne du composant planifié

en: Component name
fr: Nom du composant

en: The name of the component
fr: Le nom du composant

en: No tasks have been scheduled.
fr: Aucune tâche n'a été planifiée.

en: Delete this scheduled task
fr: Supprimer cette tâche planifiée

en: Component filter
fr: Filtre du composant

en: execute
fr: exécuter

en: This form allows you to manually trigger the execution of the @plugin "%label". If this component requires any parameters, input the suiting execution arguments below.
fr: Ce formulaire vous permet de déclencher manuellement l'exécution de @plugin "%label". Si ce composant requiert des paramètres, entrez les arguments d'exécution qui conviennent ci-dessous.

en: Component %label has been executed.
fr: Le composant %label a été exécuté.

en: Component %label evaluated to %result.
fr: Composant %label évalué à %result.

en: YouTube videos
fr: Vidéos YouTube

en: Videos provided by YouTube.
fr: Vidéos fournies par YouTube.

en: Media YouTube styles.
fr: Styles de média YouTube.

en: YouTube Styles will display embedded YouTube videos and thumbnails to your choosing, such as by resizing, setting colors, and autoplay. You can !manage.
fr: YouTube Styles affichera les vidéos YouTube embarquées et les miniatures à votre convenance (en termes de taille, couleurs, démarrage automatique). Vous pouvez !manage.

en: manage your YouTube styles here
fr: gérer vos styles YouTube ici

en: Full screen
fr: Plein écran

en: Provides YouTube support to the Media module.
fr: Fournit le support de YouTube pour le module Media.

en: You need Flash to watch this video. <a href="@flash">Get Flash</a>
fr: Flash est nécessaire pour lire cette vidéo. <a href="@flash">Obtenir Flash</a>.

en: Entity: ID
fr: Entité : ID

en: Creates an entity context from an entity ID argument.
fr: Créé un context d'entité à partir d'un ID d'argument entité.

en: @entity: ID
fr: @entity : ID

en: Creates @entity context from an ID argument.
fr: Crée un contexte de @entity à partir d'un argument de type identifiant.

en: Custom blocks
fr: Blocs personnalisés

en: Entity field
fr: Champs entité

en: Field on the referenced entity.
fr: Champs de l'entité référencée.

en: Select a formatter
fr: Sélectionner un formateur

en: Entity object.
fr: Objet entité.

en: Enter the ID of an entity for this context.
fr: Entrez l'ID de l'entité pour ce contexte.

en: Creates @entity context from an entity ID.
fr: Créer le context @entity à partir d'une entité ID

en: Enter the title or ID of a @entity entity
fr: Saisir le titre ou l'ID d'une entité @entity

en: '%title' [%type id %id]
fr: '%title' [id %type %id]

en: [%type id %id]
fr: [id %type %id]

en: You must select an entity.
fr: Vous devez choisir une entité.

en: Invalid entity selected.
fr: Entité choisie invalide.

en: Creates an entity context from a foreign key on a field.
fr: Crée un contexte d'entité depuis une clé étrangère sur un champ.

en: Access the views administration pages.
fr: Accéder aux pages d'administration des vues.

en: Bypass access control when accessing views.
fr: Outrepasser le contrôle d'accès lors de l'accès aux vues.

en: Add new view
fr: Ajouter une nouvelle vue

en: - Basic validation -
fr: - Validation simple -

en: HTML element
fr: Élément HTML

en: Label HTML element
fr: Élément HTML de l'étiquette

en: Place a colon after the label
fr: Placer un signe deux points après l'étiquette

en: Wrapper HTML element
fr: Élément HTML de l'enveloppe (wrapper)

en: Wrapper class
fr: Classe de l'enveloppe (wrapper)

en: Add default classes
fr: Ajouter les classes CSS par défaut

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
fr: Utilisez les classes par défaut de Views pour identifier le champ, l'étiquette et le contenu du champ.

en: Use absolute path
fr: Utiliser un chemin absolu

en: Rel Text
fr: Texte Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
fr: Inclure l'attribut Rel pour Lightbox 2 ou tout autre utilitaire JavaScript.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
fr: <p>Les jetons (tokens) suivants sont disponibles pour ce champ. Notez qu'à cause de l'ordre du rendu, vous ne pouvez pas utiliser les champs qui viennnent après ce champ ; si vous devez utiliser un champ qui n'est pas listé ci-dessous, réorganisez vos champs.
    Si vous souhaitez utiliser les caractères %5B et %5D, veuillez employer les codes d'entités HTML '%5B' ou '%5D' pour qu'ils ne soient pas remplacés par des espaces vides.</p>

en: Preserve certain tags
fr: Préserver certaines balises

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
fr: Lister les balises qui doivent être conservées durant le processus de nettoyage. Exemple, &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; préservera tous les éléments p et br.

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You my assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
fr: Saisissez des expressions mathématiques telles que 2+2 ou sqrt(5). Vous pouvez assigner des variables ou créer des fonctions mathématiques et les évaluer. Utilisez le ; pour les séparer. Par exemple : f(x) = x + 2; f(2).

en: Format plural
fr: Former le pluriel

en: If checked, special handling will be used for plurality.
fr: Si coché, le pluriel sera pris en charge de façon spécifique.

en: Singular form
fr: Formation du singulier

en: Text to use for the singular form.
fr: Texte à utiliser au singulier.

en: Plural form
fr: Formation du pluriel

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
fr: Texte à utiliser pour la formation du pluriel, @count sera remplacé par la valeur.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
fr: Un décalage à partir de la date actuelle tel que "!example1" ou "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique pour cette vue. Il ne doit contenir que des lettres en minuscules, des chiffres ou des tirets bas.

en: Weight for @display
fr: Poids de @display

en: Translation method
fr: Méthode de traduction

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
fr: Sélectionnez une méthode de traduction à utiliser pour les données de Views comme l'en-tête, le pied de page et le texte vide.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
fr: Ce titre sera affiché dans la page d'édition de la vue au lieu de celui par défaut. Ceci peut-être pratique si vous avez le même élément plusieurs fois.

en: Do not pass admin strings for translation.
fr: Ne pas transmettre de chaînes administratives à traduire.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
fr: Utiliser la fonction t() du cœur de Drupal. Non recommandé, car elle ne supporte pas les mises à jour des chaînes existantes.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
fr: Si vous avez besoin de traduire les étiquettes de vues dans d'autre langues, envisagez l'installation du module de traduction de Views du paquet <a href="!path">Internationalization</a>.

en: Feed Item ID
fr: Identifiant d'élément de flux

en: The unique ID of the aggregator item.
fr: L'identifiant unique de l'élément d'agrégateur.

en: The guid of the original imported item.
fr: Le GUID de l'élément d'origine importé.

en: Date and time of when the comment was created.
fr: Date et heure de création du commentaire.

en: Date and time of when the comment was last updated.
fr: Date et heure de mise à jour du dernier commentaire

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
fr: Si le commentaire est approuvé (ou se trouve encore dans la file d'attente de modération).

en: Approved comment
fr: Commentaire approuvé

en: Last comment CID
fr: Identifiant CID du dernier commentaire

en: Display the last comment of a node
fr: Afficher le dernier commentaire d'un nœud

en: Last Comment
fr: Dernier commentaire

en: The last comment of a node.
fr: Le dernier commentaire d'un nœud.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
fr: Quelques rôles n'ont pas la permission d'accéder au contenu, mais l'affichage %display n'a pas de contrôle d'accès.

en: The extension of the file.
fr: L'extension de ce fichier.

en: File Usage
fr: Utilisation du fichier

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
fr: Un fichier qui est associé à ce nœud, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du nœud.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
fr: Un utilisateur qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ de l'utilisateur.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
fr: Un fichier qui est associé à cet utilisateur, généralement parce qu'il se trouve dans un champ de l'utilisateur.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
fr: Un commentaire qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du commentaire.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
fr: Un fichier qui est associé à ce commentaire, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du commentaire.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
fr: Un terme de taxonomie qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du terme de taxonomie.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
fr: Un fichier qui est associé à ce terme de taxonomie, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du terme de taxonomie.

en: Taxonomy Vocabulary
fr: Vocabulaire de taxonomie

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
fr: Un vocabulaire de taxonomie qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du vocabulaire de taxonomie.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
fr: Un fichier qui est associé avec ce vocabulaire de taxonomie, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du vocabulaire de taxonomie.

en: The module managing this file relationship.
fr: Le module gérant la relation à ce fichier.

en: The type of entity that is related to the file.
fr: Le type de l'entité qui est relatif au fichier.

en: The number of times the file is used by this entity.
fr: Le nombre de fois que ce fichier est utilisé par cette entité.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fr: Le nom machine du vocabulaire auquel appartient le terme. Ceci sera le vocabulaire de n'importe quel terme du champ "Taxonomie : Terme" ; et peut aussi causer des doublons.

en: term from !field_name
fr: terme à partir de !field_name

en: Math expression
fr: Expression mathématique

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
fr: Évalue une expression mathématique et l'affiche.

en: Use destination
fr: Utiliser la destination

en: Add destination to the link
fr: Ajouter une destination au lien

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
fr: Afficher le lien de commentaire dans la forme utilisée sur les résumés de nœuds standards, au lieu de celle des nœuds complets.

en: Click sort column
fr: Colonne triable par clic

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
fr: Utilisé par Style : Tableau pour déterminer la colonne réelle à trier par clic. La valeur est généralement suffisante.

en: Group column
fr: Grouper une colonne

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
fr: Sélectionnez la colonne de ce champ pour appliquer la fonction de regroupement ci-dessus.

en: Group columns (additional)
fr: Grouper des colonnes (complément)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
fr: Sélectionnez n'importe quelle colonne additionnelle de ce champ à inclure dans la requête pour le regroupement.

en: Display download path instead of file storage URI
fr: Afficher le chemin de téléchargement au lieu de l'URI du système de fichier

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
fr: Ceci fournira l'URL complète de téléchargement à la place de l'adresse interne du fichier.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom système du vocabulaire auquel le terme appartient.

en: Display error message
fr: Afficher un message d'erreur

en: Term name converted to Term ID
fr: Nom du terme converti en identifiant (ID) de terme

en: No comment
fr: Aucun commentaire

en: Comment or document this display.
fr: Commenter ou documenter cet affichage.

en: Query settings
fr: Paramètres de la requête

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
fr: Permettre le réglage de paramètres avancés pour le plugin de requête

en: The name and the description of this display
fr: Le nom et la description de cet affichage

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
fr: Ce nom apparaîtra seulement dans l'interface d'administration de la vue.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
fr: La description apparaîtra seulement dans l'interface d'administration de la vue.

en: This display's comments
fr: Commentaires sur cet affichage

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
fr: Cette valeur ne sera vue et utilisée qu'à l'intérieur de Views UI et pourra être utilisée pour documenter cet affichage. Vous pouvez utiliser ceci pour fournir des notes aux autres ou futurs mainteneurs de votre site sur le pourquoi et le comment de la configuration de l'affichage.

en: Query options
fr: Options de la requête

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
fr: Le nom de l'affichage ne doit contenir que des lettres, chiffres ou tirets bas.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs de pagination de l'affichage parent auquel il est joint ?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
fr: Cet affichage doit-il afficher les valeurs de pagination ? Cela n'a de sens que s'il hérite d'une pagination.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
fr: Ceci apparaîtra comme nom de ce bloc dans administrer >> structure >> blocs.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
fr: Texte à afficher à la place des résultats jusqu'à ce que l'utilisateur sélectionne et applique un filtre exposé.

en: Include all items option
fr: Inclure une option "tous les éléments".

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
fr: Si coché, un élément supplémentaire sera inclus aux éléments par page pour afficher tous les éléments.

en: All items label
fr: Étiquette de "tous les éléments"

en: Which label will be used to display all items
fr: L'étiquette qui sera utilisée pour afficher tous les éléments

en: Disable SQL rewriting
fr: Désactiver la réécriture SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
fr: AVERTISSEMENT : la désactivation de la réécriture SQL signifie que la sécurité des accès aux nœuds est désactivée. Si votre vue est mal configurée, cela pourrait permettre aux utilisateurs de voir des données qu'ils ne devraient pas voir. Veuillez n'utiliser cette option que si vous comprenez et acceptez ce risque de sécurité.

en: Use Slave Server
fr: Utiliser un serveur esclave

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
fr: Ceci lancera la requête pour tenter une connexion à un serveur esclave, s'il est disponible. Si aucun serveur esclave n'est défini ou n'est disponible, le serveur par défaut sera utilisé.

en: Field Language
fr: Langue du champ

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
fr: Tous les champs qui prennent en charge les traductions seront affichés dans la langue sélectionnée.

en: The class to provide on each row.
fr: La classe à utiliser pour chaque ligne.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
fr: Vous pouvez utiliser les jetons de champs conformément aux "Modèles de remplacement" utilisés dans "Réécrire la sortie de ce champ" pour tous les champs.

en: Table summary
fr: Résumé du tableau

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
fr: Cette valeur sera affichée comme attribut de tableau récapitulatif (table-summary) dans le HTML. À paramétrer pour une meilleure accessibilité de votre site.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fr: Si coché, le chemin actuel sera affiché comme option par défaut dans le menu de saut, si possible.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
fr: La classe à appliquer à l'enveloppe (wrapper) de la liste.

en: List class
fr: Classe de la liste

en: The class to provide on the list element itself.
fr: La classe à appliquer à l'élément liste lui-même.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
fr: Définir le chemin de base pour les liens dans cette vue récapitulative, i.e. http://example.com/<strong>le_chemin_de_votre_vue/archive</strong>. Ne pas mettre de slash (/) avant et après. Si cette valeur est vide, Views utilisera le premier chemin trouvé comme 
    chemin de base dans les affichages de page, ou / si aucun chemin n'est trouvé.

en: Text formats enabled for rich-text editing
fr: Format de textes activés pour l'édition en texte riche

en: Shifts the site output down by approximately 20 pixels from the top of the viewport. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
fr: Glisse le rendu du site vers le bas d'approximativement 20 pixels depuis le haut de la page. Si désactivé, les éléments positionnés en <em>absolute</em> ou <em>fixed</em> sur la page peuvent être recouvert par le menu d'administration.

en: Displays the administration menu always at the top of the browser viewport (even when scrolling the page).
fr: Toujours afficher le menu d'administration en haut de la fenêtre du navigateur (même lorsque la page défile).

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
fr: Dans certains navigateurs, ce paramètre peut entraîner une page malformée, une disparition du curseur, des éléments de formulaire non sélectionnables ou d'autres problèmes.

en: Collapse module groups on the <a href="!modules-url">%modules</a> page
fr: Replier les groupes de modules sur la page des <a href="!modules-url">%modules</a>

en: Collapse module groups on the <a href="@permissions-url">%permissions</a> page
fr: Replier les groupes de modules sur la page des <a href="@ permissions-url">%permissions</a>

en: Moves the tabs on all pages into the administration menu. Only possible for themes using the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code>.
fr: Déplace les onglets sur toutes les pages vers le menu d'administration. Seulement possible pour les thèmes utilisant les classes CSS <code>tabs primary</code> et <code>tabs secondary</code>

en: The selected modules will not be disabled when the link %disable-developer-modules below the icon in the menu is invoked.
fr: Les modules sélectionnés ne seront pas désactivés lors de l'appel du lien %disable-developer-modules en dessous de l'icône dans le menu.

en: Access administration menu
fr: Accéder au menu d'administration

en: Display the administration menu at the top of each page.
fr: Afficher le menu d'administration en haut de chaque page.

en: Flush caches
fr: Purger les caches

en: Access links to flush caches in the administration menu.
fr: Accéder aux liens du menu d'administration pour vider les caches.

en: Display Drupal links
fr: Afficher les liens Drupal

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
fr: Ajouter des liens vers Drupal.org au menu d'administration.

en: Administration tools.
fr: Outils d'administration.

en: Rebuild system links
fr: Reconstruire les liens système

en: System links derived from menu router paths have been rebuilt.
fr: Les liens systèmes dérivés des chemins de menu ont été reconstruits.

en: Administration Development tools
fr: Outils d'administration et de développement

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
fr: Fonctionnalité d'administration et de débogage pour les développeurs et les constructeurs de site.

en: Tokens related to the current date and time.
fr: Jetons liés à la date et l'heure courantes.

en: The URL of the @entity.
fr: L'URL du(de la) @entity

en: The content type of the node.
fr: Le type de contenu du nœud.

en: Tokens related to content types.
fr: Jetons liés aux types de contenus.

en: The name of the content type.
fr: Le nom du type de contenu.

en: The unique machine-readable name of the content type.
fr: Le nom système unique du type de contenu.

en: The optional description of the content type.
fr: La description optionnelle du type de contenu

en: The number of nodes belonging to the content type.
fr: Le nombre de nœuds appartenant à ce type de contenu.

en: The URL of the content type's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition de ce type de contenu.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition de ce terme de taxonomie.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
fr: Le nom système unique du vocabulaire.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition de ce vocabulaire.

en: The picture of the user.
fr: L'image de cet utilisateur.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
fr: L'argument spécifique de la page courante (ex. 'arg:1' sur la page 'node/1' retourne '1').

en: Tokens related to URLs.
fr: Jetons liés aux URLs.

en: Relative URL
fr: URL relative

en: The relative URL.
fr: L'URL relative.

en: Absolute URL
fr: Url absolue

en: The absolute URL.
fr: URL absolue

en: Tokens related to menus.
fr: Jetons liés aux menus.

en: The unique machine-readable name of the menu.
fr: Le nom système unique du nom du menu.

en: The optional description of the menu.
fr: La description (optionnelle) du menu.

en: Menu link count
fr: Nombre de liens de menu.

en: The number of menu links belonging to the menu.
fr: Le nombre de liens de menus appartenant au menu.

en: The URL of the menu's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du menu.

en: The menu of the menu link.
fr: Le menu du lien de menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du lien de menu.

en: @category @type field.
fr: Champ @category @type.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
fr[0]: Le %element-title doit contenir au moins @count jeton.
fr[1]: Le %element-title doit contenir au moins @count jetons.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
fr[0]: Le %element-title doit contenir au plus @count jeton.
fr[1]: Le %element-title doit contenir au plus @count jetons.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
fr: Saisir un nom système pour cet élément de formulaire. Il ne doit contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas. Ce nom sera utilisé comme attribut "name" du formulaire. Cette valeur n'a aucun effet sur la façon dont l'information est enregistrée, mais elle peut être utile dans le cas d'un traitement spécifique du formulaire.

en: Status of this form
fr: Statut de ce formulaire

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
fr: Fermer un formulaire empêche de nouvelles soumissions, quelque soit l'utilisateur.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
fr: Le rôle %authenticated s'applique à n'importe quel utilisateur connecté au site, quels que soient les autres rôles assignés.

en: Content paths
fr: Chemins de contenu

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
fr: Motif de chemin par défaut
    (s'applique à tous les types de contenus dont les motifs ci-dessous sont vides)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
fr: Motif de chemin par défaut pour @node_type (s'applique à tout le contenu de type @node_type dont les motifs ci-dessous sont vides)

en: Add media from remote services
fr: Ajouter des médias depuis des services distants

en: Add media from remote sources such as other websites, YouTube, etc
fr: Ajouter des médias de sources distantes telles que d'autres sites web, YouTube, etc.

en: Clone node
fr: Cloner un nœud

en: Approve link
fr: Lien d'approbation

en: Content access
fr: Accès au contenu

en: Field group format:
fr: Format de groupe de champs :

en: Weight for new group
fr: Poids pour un nouveau groupe

en: Add new group: the group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fr: Ajouter un nouveau groupe : le nom du groupe %group_name est invalide. Le nom ne doit contenir que des minuscules non accentuées, des nombres et des tirets bas.

en: Add new group: the group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
fr: Ajouter un nouveau groupe : le nom du groupe %group_name est trop long. Le nom est limité à 32 caractères en incluant le préfixe 'group_'.

en: Add new group: the group name %group_name already exists.
fr: Ajouter un nouveau groupe : le nom du groupe %group_name existe déjà.

en: The css class must include only letters, numbers, underscores and dashes.
fr: La classe CSS ne doit contenir que des lettres, des nombres, des tirets bas et des tirets.

en: Are you sure you want to delete the group %group?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le groupe %group ?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
fr: Le groupe %group a été supprimé du type de contenu %type.

en: Administer fieldgroups
fr: Administrer les groupes de champs

en: Display the administration for fieldgroups.
fr: Afficher l'administration pour les groupes de champs.

en: This fieldgroup renders the inner content in a fieldset with the titel as legend.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu intérieur dans un fieldset avec le titre comme légende.

en: Vertical tabs group
fr: Groupe d'onglets verticaux

en: This fieldgroup renders child groups in its own vertical tabs wrapper.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu des groupes enfants dans sa propre enveloppe d'onglets verticaux.

en: Vertical tab
fr: Onglet vertical

en: This fieldgroup renders the content in a fieldset, part of vertical tabs group.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu dans un fieldset, partie du groupe d'onglets verticaux.

en: This fieldgroup renders child groups in its own horizontal tabs wrapper.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu des groupes enfants dans sa propre enveloppe d'onglets horizontaux.

en: Horizontal tab item
fr: Élément d'onglet horizontal

en: This fieldgroup renders the content in a fieldset, part of horizontal tabs group.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu dans un fieldset, partie du groupe d'onglets horizontaux.

en: Accordion group
fr: Groupe Accordéon

en: This fieldgroup renders child groups as jQuery accordion.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu des groupes enfants comme accordéon jQuery.

en: Accordion item
fr: Élément Accordéon

en: This fieldgroup renders the content in a div, part of accordion group.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu dans une DIV, partie du groupe accordéon.

en: This fieldgroup renders the inner content in a simple div with the titel as legend.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu intérieur dans une simple DIV avec pour titre la légende.

en: Fieldgroup settings
fr: Paramètres de Fieldgroup

en: Extra CSS classes
fr: Classes CSS supplémentaires

en: Blind
fr: Aveugle

en: Horizontal Tabs
fr: Onglets horizontaux

en: Fieldgroups
fr: Groupes de champs

en: Edit group variables
fr: Modifier les variables de groupe

en: Edit module variables
fr: Modifier les variables du module

en: We have no meta information for this variable. Please, ask module developers to declare their variables. See <a href="http://drupal.org/project/variable">Variable module</a>.
fr: Nous n'avons pas d'information meta pour cette variable. Demandez aux développeurs du module de déclarer leurs variables. Consultez la page du <a href="http://drupal.org/project/variable">module Variable</a>.

en: Forum containers
fr: Conteneurs de forum

en: Allows version dependent and shared usage of external libraries.
fr: Permet l'usage partagé et dépendant des versions de bibliothèques externes.

en: File count
fr: Compteur de fichiers

en: One column
fr: Une colonne

en: The preferred menus used by <em>&lt;the menu selected by the page&gt;</em> can be customized on the <a href="!url">Menu block settings page</a>.
fr: Les menus préférés utilisés par <em>&lt;le menu sélectionné par la page&gt;</em> peuvent être personnalisés sur la <a href="!url">page de configuration de Menu block</a>.

en: Fixed parent item
fr: Élément parent fixe

en: Alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected menu item.
fr: Modifier les options "niveau de départ" et "profondeur maximale" en fonction de l'élément parent défini. L'arbre des liens ne contiendra que les enfants de l'élément de menu sélectionné.

en: Select the menu to use for the tree of links.
fr: Sélectionner le menu à utiliser pour l'arborescence de liens

en: If you select a specific menu item, you alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected parent item.
fr: Si vous sélectionnez un élément de menu spécifique, vous modifiez les options "niveau de départ" et "profondeur maximale" en fonction de l'élément parent défini. L'arbre des liens ne contiendra que les enfants de l'élément de menu sélectionné.

en: Content revisions
fr: Révisions de contenu

en: Publish on date
fr: Publier le

en: The date the node will be published.
fr: La date à laquelle le nœud sera publié.

en: Unpublish on date
fr: Dépublier le

en: The date the node will be unpublished.
fr: La date à laquelle le nœud sera dépublié.

en: Administer scheduler
fr: Administrer le planificateur

en: Schedule content publication
fr: Planifier la publication des contenus

en: Allows users to set a start and end time for content publication
fr: Autoriser les utilisateurs à renseigner une date de début et de fin pour la publication du contenu

en: Some scheduler actions are set for each different content type. These are accessed via the <a href="@link">admin content type</a> list.
fr: Certaines actions du planificateur sont définies pour chacun des types de contenus. Elles sont accessibles via la <a href="@link">liste d'administration des types de contenus</a>.

en: The options and settings below are common to all content types.
fr: Les options et paramètres ci-dessous sont communs à tous les types de contenus.

en: Scheduler's cron is at /scheduler/cron and a sample crontab entry to run scheduler every minute might look like:
fr: Le cron du planificateur se trouve à /scheduler/cron et un exemple d'entrée de crontab pour exécuter le planificateur toute les minutes ressemble à&nbsp;:

en: The Scheduler module provides the functionality for automatic publishing and unpublishing of nodes at specified future dates.
fr: Le module planificateur fournit la possibilité de publier et dépublier les nœuds automatiquement à des dates futures.

en: You can read more in the <a href="@readme">readme.txt</a> file.
fr: Vous pouvez en savoir plus dans le fichier <a href="@readme">readme.txt</a>.

en: Scheduler's lightweight cron completed. See !log for details.
fr: Le cron simplifié du planificateur a été exécuté. Voir !log pour les détails.

en: You can test Scheduler's lightweight cron process interactively
fr: Vous pouvez tester le processus de cron simplifié du Planificateur interactivement

en: Run Scheduler's cron now
fr: Exécuter le cron du Planificateur maintenant

en: Internal scheduler cron run completed
fr: Cron interne au planificateur exécuté

en: Lightweight Cron
fr: Cron simplifié

en: A lightweight cron handler to allow more frequent runs of Schedulers internal cron system.
fr: Un cron simplifié pour permettre des exécutions plus fréquentes de system de cron interne au Planificateur.

en: Time Check
fr: Vérification du temps

en: This module allows nodes to be published and unpublished on specified dates and time.
fr: Ce module permet aux nœuds d'être publiés et dépubliés à des dates et heures spécifiées.

en: Publishing enabled
fr: Publication activée

en: Unpublishing enabled
fr: Dépublication activée

en: %time hence
fr: Dans %time

en: Unable to parse the pasted export.
fr: Impossible d'analyser l'export collé.

en: Export misses plugin information.
fr: Il manque des informations de plugin dans l'export.

en: Missing the required module %module.
fr: Le module %module requis est manquant.

en: Entity is of type
fr: L'entité est de type

en: The entity type to check for.
fr: Le type d'entité à vérifier.

en: list of @type_label items
fr: liste d'éléments de @type_label

en: Force the redirect even if another destination parameter is present. Per default Drupal would redirect to the path given as destination parameter, in case it is set. Usually the destination parameter is set by appending it to the URL, e.g. !example_url
fr: Forcer la redirection même si un autre paramètre de destination est présent. Par défaut Drupal redirigerait vers le chemin donné dans le paramètre de destination, dans le cas où il est défini. En temps normal, le paramètre de destination est défini en l'ajoutant à l'URL, par ex. !example_url

en: There are no active rules. <a href="!url">Add new rule</a>.
fr: Il n'y a aucune règle active. <a href="!url">Ajouter une nouvelle règle</a>.

en: There are no inactive rules.
fr: Il n'y a aucune règle inactive.

en: Import rule
fr: Importer une règle

en: Import component
fr: Importer un composant

en: Machine name:
fr: Nom système :

en: Paste an exported Rules configuration here.
fr: Collez une configuration exportée de Rules ici.

en: If checked, any existing configuration with the same identifier will be replaced by the import.
fr: Si coché, toute configuration existante avec le même identifiant sera remplacée par l'import.

en: Import of @entity %label failed, a @entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
fr: L'importation de @entity %label a échoué, un(e) @entity ayant le même nom système existe déjà. Cocher l'option Supplanter pour la remplacer.

en: Integrity check for the imported configuratoin failed. Error message: %message.
fr: La vérification d'intégrité de la configuration importée a échouée. Message d'erreur : %message.

en: You have insufficient access permissions for importing this Rules configuration.
fr: Vous n'avez pas les droits d'accès nécessaires pour importer cette configuration de Rules.

en: Imported @entity %label.
fr: %entity %label importé.

en: Order rules that react on the same event. Rules with a higher weight are evaluated after rules with less weight.
fr: Trier les règles qui réagissent sur ​​le même évènement. Les règles avec un poids plus élevé sont évalués après les règles avec moins de poids.

en: No Features were found. Please use the !create_link link to create 
          a new Feature module, or upload an existing Feature to your modules directory.
fr: Aucune fonctionnalité (Feature) n'a été trouvée. Utilisez le lien !create_link pour créer 
          une nouvelle fonctionnalité, ou déposer une fonctionnalité existante dans votre répertoire de modules.

en: Create Feature
fr: Créer une Fonctionnalité

en: Do my action
fr: Exécuter mon action

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
fr: Ce formulaire permet le renvoi de courriels configurés pour ce formulaire. Cochez les courriels qui doivent être renvoyés, puis cliquez <em>Renvoyer les courriels</em> afin de les expédier de nouveau.

en: Resend e-mails
fr: Renvoyer les courriels

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
fr: Soumissions enregistrées. Vous pourrez revenir sur ce formulaire plus tard, cela restaurera les valeurs actuelles.

en: Options to select across the top. One option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
fr: Options pour la sélection dans la partie supérieure. Une option par ligne. <strong>Les paires clé-valeur DOIVENT être spécifiées comme "safe_key|Une option lisible"</strong>. L'utilisation de caractères alphanumériques et de tirets bas est recommandé pour les clés.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
fr: La liste des questions sur le côté de la grille. Une question par ligne. <strong>Les paires clé-valeur DOIVENT être spécifiées comme "safe_key|Une option lisible"</strong>. L'utilisation de caractères alphanumériques et de tirets bas est recommandé pour les clés.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
fr: <strong>Les paires clés-valeurs DOIVENT être spécifiées comme "clé_saine|Une option lisible"</strong>. L'utilisation de caractères alphanumériques et de tirets bas est recommandée dans les clés. Une option par ligne. Des groupes d'options peuvent être spécifiés avec &lt;Nom du groupe&gt;. &lt;&gt; peuvent être utilisés pour insérer des éléments à la racine du menu après avoir spécifié un groupe.

en: Show "Save draft" button
fr: Montrer le bouton "Sauvegarder le brouillon"

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
fr: Permet aux utilisateurs de sauvegarder et de finir le formulaire plus tard. Cette option est uniquement disponible pour les utilisateurs authentifiés.

en: Automatically save as draft between pages
fr: Sauvegarde automatiquement en brouillon entre les pages

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
fr: Sauvegarde automatiquement les soumissions partielles quand un utilisateur clique sur les boutons "Suivant" ou "Précédent" dans un formulaire avec plusieurs étapes.

en: You must select at least one email address to resend submission.
fr: Vous devez sélectionner au moins une adresse électronique valide pour envoyer votre soumission à nouveau.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
fr: Aucun courriel n'a pu être envoyé à cause d'une erreur serveur.

en: This webform is currently not setup to send emails.
fr: Ce formulaire n'est actuellement pas paramétré pour envoyer des courriels.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
fr[0]: Nouvel envoi de la soumission #@sid à @count destinataire réussi.
fr[1]: Nouvel envoi de la soumission #@sid à @count destinataires réussi.

en: Unknown variable
fr: Variable inconnue

en: Workbench Access settings
fr: Paramètres de Workbench Access

en: Active access scheme
fr: Gestion courante des accès

en: Select the access scheme to use for the site.
fr: Sélectionnez la gestion des accès à utiliser pour le site.

en: <em>Changing this value in production may disrupt your workflow.</em>
fr: <em>Modifier cette valeur en production peut perturber votre workflow.</em>

en: Automated section assignment
fr: Assignation automatique des sections

en: Enable all sections automatically for the active scheme.
fr: Active automatiquement toutes les sections pour la gestion courante.

en: Update editors
fr: Mettre à jour les éditeurs

en: The selected user does not exist.
fr: L'utilisateur sélectionné n'existe pas.

en: There are no roles with the proper permissions.
fr: Aucun rôle n'a les bonnes permissions.

en: Select the role(s) that should have all users assigned to this section.
fr: Sélectionnez le(s) rôle(s) que doivent avoir tous les utilisateurs assignés à cette section.

en: Update roles
fr: Mettre à jour les rôles

en: 1 editor | @count editors
fr[0]: @count éditeur
fr[1]: @count éditeurs

en: 1 role | @count roles
fr[0]: @count rôle
fr[1]: @count rôles

en: A link to edit the node.
fr: Un lien pour éditer le nœud.

en: The section to which this node belongs.
fr: La section à laquelle appartient ce nœud.

en: The link text used for the menu item.
fr: Le texte du lien utilisé pour l'élément du menu.

en: The description used for the menu item.
fr: La description utilisée pour l'élément du menu.

en: The link path for the menu item.
fr: Le chemin du lien utilisé pour l'élément du menu.

en: The unique menu link identifier.
fr: L'identifiant unique du lien de menu.

en: The unique menu link identifier for this item's parent.
fr: L'identifiant unique du lien de menu parent de cet élément.

en: The weight of the menu item.
fr: Le poids de l'élément de menu.

en: The depth of the menu item.
fr: La profondeur de l'élément de menu.

en: Define content sections for the Workbench Access module.
fr: Définit des sections de contenu pour le module Workbench Access.

en: Settings for the Workbench Access module.
fr: Paramètres pour le module Workbench Access.

en: View content assigned to my sections.
fr: Voir le contenu assigné à mes sections.

en: Update not required.
fr: Mise à jour non nécessaire.

en: Added the workbench_access_role table
fr: Table workbench_access_role ajoutée

en: No update is required.
fr: Aucune mise à jour n'est nécessaire.

en: Uses the menu system for assigning hierarchical access control.
fr: Utiliser le système de menus pour assigner les contrôles d'accès hiérarchiques.

en: Menu scheme settings
fr: Réglages de l'accès par menu

en: Editorial menus
fr: Menus éditoriaux

en: Select the menus to be used for access control.
fr: Sélectionnez les menus à utiliser pour le contrôle d'accès.

en: Uses taxonomy vocabularies for assigning hierarchical access control.
fr: Utiliser les vocabulaires de la taxonomie pour assigner les contrôles d'accès hiérarchiques.

en: Taxonomy scheme settings
fr: Réglages de l'accès par taxonomie

en: Select the vocabularies to be used for access control.
fr: Sélectionnez les vocabulaires à utiliser pour le contrôle d'accès.

en: My Profile
fr: Mon profil

en: Content I've Edited
fr: Contenu que j'ai édité

en: All Recent Content
fr: Tout le contenu récent

en: You cannot create any new content. Please contact the site administrator.
fr: Vous ne pouvez pas créer de nouveau contenu. Contactez l'administrateur du site.

en: Administer Workbench settings
fr: Administrer les paramètres de Workbench

en: Access My Workbench
fr: Accéder à Mon espace de travail

en: My Workbench
fr: Mon espace de travail

en: My Workbench area
fr: Mon espace de travail

en: Workbench editorial suite.
fr: Suite éditoriale Workbench.

en: edit my profile
fr: modifier mon profil

en: You haven't created or edited any content.
fr: Vous n'avez créé ou édité aucun contenu.

en: Revised by
fr: Revu par

en: Five of the most recently updated pieces of content.
fr: Les 5 derniers contenus modifiés récemment.

en: There is no content available for you to edit.
fr: Aucun contenu n'est disponible à l'édition pour vous.

en: - Choose state -
fr: - Choisissez l'état -

en: New transition
fr: Nouvelle transition

en: To and from states of a new transition must be different.
fr: Les états de départ et d'arrivée doivent être différents.

en: This transition already exists.
fr: Cette transition existe déjà.

en: %from --&gt; %to has been deleted.
fr: %from --&gt; %to a été supprimé.

en: %from --&gt; %to has been created.
fr: %from --&gt; %to a été créé.

en: Drupal role:
fr: Rôle Drupal :

en: Select a role to check.
fr: Sélectionnez un rôle à vérifier.

en: Moderation task:
fr: Tâche de modération :

en: Select a moderation task that the role should be able to perform.
fr: Sélectionner une tâche de modération que le rôle Drupal devrait être en mesure d'effectuer.

en: Author moderated content
fr: Créer du contenu modéré

en: Edit moderated content
fr: Modifier le contenu modéré

en: Publish moderated content
fr: Publier le contenu modéré

en: Content types:
fr: Types de contenus :

en: Select any content types on which the user should have the ability to perform the moderation task.
fr: Sélectionner les types de contenu sur lesquels l'utilisateur doit avoir la capacité de réaliser la tâche de modération.

en: The @role role may need the "!permission_label" permission in order to be a qualified @moderation_task of @types content.
fr: Le rôle @role peut avoir besoin du droit "!permission_label" pour être un @moderation_task qualifié de contenu de type @types.

en: The @role role may be a qualified @moderation_task regardless of these notices if it has liberal overall node and moderation permissions, like "Administer content" and "Bypass moderation restrictions".
fr: Le rôle @role peut être un @moderation_task qualifié malgré toutes ces informations s'il a les droits généraux de modération sur les nœuds, comme "Administrer le contenu" et "Outrepasser les restrictions de modération".

en: Currently there is no published revision of this node.
fr: Il n'y a actuellement pas de révision publiée de ce contenu.

en: Revised by !user
fr: Revu par !user

en: This is the published revision.
fr: Ceci est la révision publiée.

en: This is the current revision. The current state is %state.
fr: Ceci est la révision en cours. L'état en cours est %state.

en: From @from_state --> @to_state on %date by !user
fr: De @from_state --> @to_state le %date par !user

en: This is not the live revision of this node.
fr: Ceci n'est pas la révision en ligne de ce contenu.

en: The live revision of this content has been unpublished.
fr: La version en ligne de ce contenu a été dépubliée.

en: Moderation History ID
fr: Identifiant (ID) de l'historique de modération

en: User who moderated this revision.
fr: Utilisateur qui a modéré cette révision.

en: moderator user
fr: utilisateur modérateur

en: The date this revision was moderated.
fr: La date à laquelle cette révision a été modérée.

en: Moderation Links
fr: Liens de modération

en: User Can Moderate
fr: L'utilisateur peut modérer

en: Type is moderated
fr: Le type est modéré

en: New draft
fr: Nouveau brouillon

en: Edit draft
fr: Modifier le brouillon

en: View published
fr: Révision publiée

en: View draft
fr: Voir le brouillon

en: View all unpublished content
fr: Voir tout le contenu non publié

en: Administer Workbench Moderation
fr: Administrer Workbench Moderation

en: Bypass moderation restrictions
fr: Outrepasser les restrictions de modération

en: View moderation history
fr: Voir l'historique des modérations

en: In order to participate in the moderation process,
            Drupal users must be granted several node- and moderation- related
            permissions. This page can help check whether roles have the correct
            permissions to author, edit, moderate, and publish moderated content.
fr: Afin de participer au processus de modération, les utilisateurs Drupal ont besoin de multiples autorisations sur la gestion des nœuds et leur modération. Cette page peut aider à vérifier si les rôles ont les permissions nécessaires pour créer, éditer, modérer, et publier le contenus modéré.

en: Enable moderation of revisions
fr: Activer la modération des révisions

en: Revisions must be enabled in order to use moderation.
fr: Les révisions doivent être activées pour pouvoir utiliser la modération.

en: Default moderation state
fr: État de modération par défaut

en: Set the default moderation state for this content type. Users with additional moderation permissions will be able to set the moderation state when creating or editing nodes.
fr: Définir l'état de modération par défaut pour ce type de contenu. Les utilisateurs avec des droits de modération supplémentaires seront capables de définir l'état de modération à la création ou la modification de nœuds.

en: Set the moderation state for this content.
fr: Définir l'état de modération pour ce contenu.

en: Moderation notes
fr: Notes de modération

en: !action by @user.
fr: !action par @user.

en: Your draft will be placed in moderation.
fr: Votre brouillon sera placé en attente de modération.

en: Unpublish revision
fr: Dépublier la révision

en: Unpublish the current live revision.
fr: Dépublier la révision actuellement en ligne.

en: Change Moderation State
fr: Changer l'état de modération

en: Check Permissions
fr: Vérifier les permissions

en: Moderation is not ready to for use at this time. Please contact your administrator.
fr: La modération n'est pas possible pour le moment. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Moderation State
fr: Etat de modération

en: Needs Review Page
fr: Page "Nécessite une revue"

en: Needs Review
fr: À revoir

en: Workbench Moderation: State
fr: Workbench Moderation : État

en: Drafts Page
fr: Page des brouillons

en: My Drafts
fr: Mes brouillons

en: This list displays content you have created that is not published. Currently there is no such content.
fr: Cette liste affiche le contenu que vous avez créé et qui n'est pas publié. Il n'y a actuellement aucun contenu remplissant ces conditions.

en: Completed.
fr: Terminé.

en: Underscore
fr: Tiret bas

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
fr: <p class="fieldgroup-help">Les champs peuvent être glissés dans des groupes avec imbrication illimitée. Chaque groupe de champs est livré avec un formulaire de configuration, spécifique pour le format choisi. <br />Notez que certains formats fonctionnent par paire ; ils possèdent une enveloppe HTML pour imbriquer leurs groupes de champs enfants. Par exemple placez les éléments accordéon dans le groupe accordéon, les éléments onglets verticaux dans le groupe d'onglets verticaux et les éléments d'onglets horizontaux dans le groupe d'onglets horizontaux. Il y a une exception à cette règle : vous pouvez utiliser un onglet vertical hors d'une enveloppe lorsque les paramètres de l'onglet supplémentaire sont disponibles. Par exemple dans les formes de nœud.</p>

en: New group %label successfully created.
fr: Nouveau groupe %label créé avec succès.

en: Mark group for required fields.
fr: Marquer le groupe pour les champs requis.

en: Table that contains field group entries and settings.
fr: Tableau qui contient les entrées et paramètres de groupe de champs.

en: Site Information
fr: Information du site

en: Use this page in an admin overlay.
fr: Utiliser cette page dans un premier-plan d'administration.

en: Admin overlays are used in many places in Drupal 7 and administrative custom pages should probably utilize this feature.
fr: Les premiers plans d'administration sont utilisés à de nombreux endroits dans Drupal 7 et les pages d'administration personnalisées devraient probablement utiliser cette fonctionnalité.

en: an unknown callback
fr: une procédure de rappel (callback) inconnue

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%taxonomy_term because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer taxonomy/term/%taxonomy_term parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: Entity: bundle
fr: Entité : paquet

en: Control access by entity bundle.
fr: Contrôler l'accès par paquet d'entité.

en: @entity: Bundle
fr: @entity : Paquet

en: Control access by @entity entity bundle.
fr: Contrôler l'accès par paquet d'entité @entity.

en: Entity Bundle
fr: Paquet d'Entité

en: Only the checked entity bundles will be valid.
fr: Seuls les paquets d'entité cochés seront valides.

en: @identifier is any bundle
fr: @identifier est n'importe quel paquet

en: Field form: @widget_label
fr: Formulaire de champ : @widget_label

en: Entity info.
fr: Informations sur l'entité.

en: "@s" @field form
fr: Formulaire @field de "@s"

en: Revision information.
fr: Information sur la révision.

en: View From Argument
fr: Vue à partir d'un argument

en: Information related to the current page request.
fr: Informations relatives à la demande de page en cours.

en: The internal Drupal path of the current page request.
fr: Le chemin interne de Drupal de la requête de page en cours.

en: The full URL of the current page request.
fr: L'URL complète de la demande de page en cours.

en: Associated @label via the @label's @property.
fr: @label associé via le @property du @label.

en: Add a new !plugin
fr: Ajouter un nouveau !plugin

en: The database tables for Rules 2.x have been created. The old tables from Rules 1.x are still available and contain your rules, which are not updated yet.
fr: Les tables de la base de données pour Rules 2.x ont été créées. Les anciennes tables de Rules 1.x sont encore disponibles et contiennent vos règles, qui n'ont pas encore été mises à jour.

en: Export %name
fr: Exporter %name

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page of the Rules admin UI. In case the export does not pass the integrity check during import, try using the save to database method instead and manually fix your configuration after conversion.
fr: Pour importer, copier le contenu de la zone de texte et le coller dans la page d'importation de l'interface d'administration de Rules. Dans le cas où l'exportation ne passerait pas la vérification d'intégrité lors de l'importation, essayer plutôt d'utiliser la méthode de sauvegarde vers la base de données, et corriger manuellement votre configuration après la conversion.

en: This form allows you to convert rules or rule sets from Rules 1.x to Rules 2.x.
fr: Ce formulaire vous permet de convertir des règles ou des ensembles de règles de Rules 1.x vers Rules 2.x.

en: In order to convert a rule or rule set make sure you have all dependend modules installed and upgraded, i.e. modules which provide Rules integration that has been used in your rules or rule sets. In addition those modules may need to implement some Rules specific update hooks for the conversion to properly work.
fr: Afin de convertir une règle ou un ensemble de règles, s'assurer d'avoir tous les modules dépendants installés et mis à jour, à savoir les modules qui fournissent une intégration à Rules et qui ont été utilisés dans vos règles ou ensembles de règles. De plus, ces modules peut être avoir besoin d'implémenter certains hooks  de mise à jour spécifiques à Rules, pour que la conversion  fonctionne correctement.

en: After conversion, the old rules and rule sets will stay in the database until you manually delete them. That way you can make sure the conversion has gone right before you delete the old rules and rule sets.
fr: Après la conversion, les anciennes règles et les ensembles de règles resteront dans la base de données jusqu'à ce que vous les supprimiez manuellement. De cette façon vous pouvez vous assurer que la conversion s'est bien déroulée, avant que vous ne supprimiez les anciennes règles et les ensembles de règles.

en: Once you have successfully converted your configuration, you can clean up your database and <a href="!url">delete</a> all Rules 1.x configurations.
fr: Une fois votre configuration convertie avec succès, vous pouvez nettoyer votre base de données et <a href="!url"> supprimer</a> toutes les configurations de Rules 1.x.

en: Convert configuration and export it.
fr: Convertir la configuration et l'exporter.

en: Convert configuration and save it.
fr: Convertir la configuration et l'enregistrer.

en: Converting %plugin %name...
fr: %plugin %name en cours de conversion...

en: rule set
fr: ensemble de règles

en: Converted configurations have been saved to the database and will appear in the Rules administration interface.
fr: les configurations converties ont été sauvées dans la base de données et elles apparaîtront dans l'interface d'administration de Rules.

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer les tables de Rules 1.x de la base de données ?

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database? All Rules 1.x configurations will be deleted regardless whether they have been already converted.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer les tables de Rules 1.x de la base de données ? Toutes les configurations de Rules 1.x seront supprimées qu'elles aient ou non déjà été converties.

en: Rules 1.x configurations have been deleted.
fr: Les configurations de Rules 1.x ont été supprimées.

en: Warning: The node-access check option for the node creation action is not supported any more.
fr: Attention : L'option de vérification de l'accès au nœud pour l'action de création de nœud n'est plus supportée.

en: Warning: The 'immediate' option for the page redirect action has been dropped in Rules 2.x.
fr: Avertissement : l'option 'Immédiatement' pour la redirection de page a été retirée de Rules 2.x.

en: Warning: Directly upgrading the load user by name action is not supported.
fr: Avertissement : la mise à jour directe de l'action utilisateur par nom n'est pas prise en charge.

en: Data value is empty
fr: La valeur de la donnée est vide

en: Data to check
fr: Donnée à vérifier

en: The data to be checked to be empty, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
fr: La donnée à vérifier comme étant vide, définie en utilisant un sélecteur de donnée, par ex. : "node:author:name".

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters.
fr: Saisir le code PHP sans les délimiteurs &lt;?php ?&gt;.

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns a boolean value; e.g. <code>@code</code>.
fr: Saisir le code PHP sans les délimiteurs &lt;?php ?&gt; qui retourne une valeur booléenne ; par ex. <code>@code</code>.

en: There are left over rule configurations from a previous Rules 1.x installation. Proceed to the <a href="!url">upgrade page</a> to convert them and consult the README.txt for more details.
fr: Il reste des configurations de règles d'une ancienne installation Rules 1.x. Lancer la page de <a href="!url">mise à jour</a> pour les convertir et consulter le fichier README.TXT pour les détails.

en: @entity identifier
fr: Identifiant de @entity

en: Bypass views access control
fr: Outrepasser le contrôle d'accès aux vues

en: No results behavior
fr: Comportement en l'absence de résultats

en: Edit @section
fr: Modifier @section

en: Edit this view to add a display.
fr: Modifier cette vue pour ajouter un affichage.

en: Add view from template
fr: Ajouter une vue à partir d'un gabarit

en: View to insert
fr: Vue à insérer

en: The view to insert into this area.
fr: La vue à insérer dans cette zone.

en: Inherit contextual filters
fr: Hériter des filtres contextuels

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
fr: Si coché, cette vue utilisera les mêmes filtres contextuels que son parent.

en: Recursion detected in view @view display @display.
fr: Récursion détectée dans la vue @view, affichage @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
fr: Quand la valeur du filtre n'est <em>PAS</em> dans l'URL

en: Exception value
fr: Valeur à exclure

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
fr: Si cette valeur est reçue, le filtre sera ignoré : ex. "toutes les valeurs"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fr: Supplanter les titres de la vue et des autres arguments. Utiliser "%1" pour le premier argument, "%2" pour le deuxième, etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
fr: Quand la valeur du filtre <em>EST</em> dans l'URL ou lorsqu'une valeur par défaut est fournie

en: Provide title
fr: Fournir un titre

en: Override breadcrumb
fr: Supplanter le fil d'Ariane

en: Provide breadcrumb
fr: Fournir un fil d'Ariane

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
fr: Saisissez un nom de fil d'Ariane que vous voulez utiliser. Voir "Titre" pour les substitutions de pourcentage.

en: Specify validation criteria
fr: Spécifier le critère de validation

en: Action to take if filter value does not validate
fr: Action à mener si la valeur du filtre ne passe pas la validation

en: Display all results for the specified field
fr: Afficher tous les résultats pour le champ spécifié

en: Provide default value
fr: Fournir une valeur par défaut

en: Show "Page not found"
fr: Afficher "Page non trouvée"

en: Display a summary
fr: Afficher un résumé

en: Display contents of "No results found"
fr: Afficher le contenu de "Aucun résultat trouvé"

en: Skip default argument for view URL
fr: Ignorer l'argument par défaut pour l'URL de la vue

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
fr: Déterminer l'inclusion ou non de cet argument par défaut lors de la construction de l'URL pour cette vue. Ignorer les arguments par défaut se révèle utile par exemple pour les flux.

en: Number of records
fr: Nombre d'enregistrements

[ctx: Sort order]
en: Default sort
fr: Tri par défaut

[ctx: Sort order]
en: Numerical
fr: Numérique

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fr: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent saisir plusieurs valeurs sous la forme 1+2+3 (pour OR) ou 1,2,3 (pour AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fr: Si sélectionné, plusieurs instances de ce filtre peuvent collaborer, comme si plusieurs valeurs étaient fournies au même filtre. Ce paramètre n'est pas compatible avec le paramètre "Réduire les doublons".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
fr: Si sélectionné, les nombres saisis pour le filtre seront exclus au lieu de limiter la vue.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
fr: Le mode glossaire applique une limite au nombre de caractères utilisés dans la valeur du filtre, ce qui permet à la vue résumée de se comporter comme un glossaire.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
fr: Sur combien de caractères de la valeur du filtre appliquer le filtre. Si défini à 1, tous les champs commençant par la première lettre de la valeur du filtre correspondront.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
fr: Lors de l'affichage du titre et du résumé, comment transformer la casse de la valeur du filtre.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fr: Lors de l'affichage des chemins URL, comment transformer la casse de la valeur du filtre. À n'utiliser qu'avec Postgres, qui utilise des comparaisons sensibles à la casse.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
fr: Alphabétique

en: Create a label
fr: Créer une étiquette

en: Enable to create a label for this field.
fr: Permettre de créer une étiquette pour ce champ.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
fr: Activer pour charger ce champ comme caché. Souvent utilisé pour grouper des champs, ou utilisé comme jeton dans un autre champ.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
fr: Choisir l'élément HTML enveloppant ce champ, par ex. h1, h2, etc.

en: Create a CSS class
fr: Créer une classe CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
fr: Choisir l'élément HTML enveloppant cette étiquette, par ex. h1, h2, etc.

en: Rewrite results
fr: Réécrire les résultats

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
fr: Permettre de supplanter la sortie de ce champ avec du texte personnalisé ou des jetons (<em>tokens</em>) de substitution.

en: Replace spaces with dashes
fr: Remplacer les espaces par des tirets

en: External server URL
fr: URL du serveur externe

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
fr: Pointe vers un serveur externe avec une URL complète : ex. 'http://www.example.com' ou 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
fr: Activer pour réduire le champ à une longueur maximum de caractères.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
fr: Convertir les sauts de ligne en balises HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
fr: Si coché, tous les caractères de saut de ligne (ex. \n) sont convertis en balises HTML &lt;br&gt;.

en: No results text
fr: Texte en l'absence de résultats

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
fr: Permet d'afficher le "texte en l'absence de résultats" si le champ contient le nombre 0.

en: Time hence
fr: Temps relatif

en: Time hence (with "hence" appended)
fr: Temps relatif (avec "d'ici/dans" ajouté)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates futures ont un "-" en préfixe)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates passées ont un "-" en préfixe)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
fr: Comment devrait être affichées les données sérialisées. Vous pouvez choisir une clé de tableau/objet personnalisée ou un print_r sur la totalité des données.

en: Full data (unserialized)
fr: Données complètes (non sérialisées)

en: Full data (serialized)
fr: Données complètes (sérialisées)

en: A certain key
fr: Une certaine clé

en: Which key should be displayed
fr: Quelle clé doit être affichée

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
fr: Vous devez saisir une clé si vous souhaitez afficher une clé pour la donnée.

en: How many different units to display in the string.
fr: Combien d'unités différentes doivent s'afficher dans la chaîne.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fr: Le filtre n'est pas exposé. Exposez-le pour permettre aux utilisateurs de le modifier.

en: Expose filter
fr: Exposer le filtre

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fr: Le filtre est exposé. Si vous le masquez, les utilisateurs ne pourront pas le modifier.

en: Hide filter
fr: Masquer le filtre

en: Expose operator
fr: Exposer l'opérateur

en: Allow the user to choose the operator.
fr: Permettre à l'utilisateur de choisir l'opérateur.

en: Allow multiple selections
fr: Permettre plusieurs sélections

en: Enable to allow users to select multiple items.
fr: Permettre à l'utilisateur de sélectionner plusieurs éléments.

en: Remember the last selection
fr: Se rappeler de la dernière sélection

en: Enable to remember the last selection made by the user.
fr: Activer pour mémoriser la dernière sélection effectuée par l'utilisateur.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
fr: Vous devez sélectionner une valeur, à moins que ceci ne soit un filtre exposé non requis.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
fr: Permet de masquer les éléments qui ne comportent pas cette relation

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fr: Ce tri n'est pas exposé. Exposez-le pour permettre aux utilisateurs de le modifier.

en: Expose sort
fr: Exposer le tri

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fr: Ce tri est exposé. Si vous le masquez, les utilisateurs ne pourront pas le modifier.

en: Hide sort
fr: Masquer le tri

en: Provide description
fr: Fournir une description

en: Save & exit
fr: Sauver & quitter

en: Continue & edit
fr: Continuer & modifier

en: Update "@title" choice
fr: Mettre à jour le choix "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
fr: Mettre à jour le choix "@title" (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
fr: Votre vue a été enregistrée. Vous pouvez la modifier à partir de la liste ci-dessous.

en: Database overriding code
fr: Configuration en base de données supplantant le code

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
fr: * Les changements ne sont stockés que temporairement. Cliquez sur Enregistrer pour les rendre permanents. Cliquez sur Annuler pour les rejeter.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
fr: * Les changements ne sont stockés que temporairement. Cliquez sur Enregistrer pour les rendre permanents. Cliquez sur Annuler pour les rejeter.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
fr: Modifier le(s) affichage(s) de votre vue ci-dessous ou ajouter de nouveaux affichages.

en: edit view name/description
fr: modifier le nom/la description de la vue

en: analyze view
fr: analyser la vue

en: clone view
fr: cloner la vue

en: export view
fr: exporter la vue

en: revert view
fr: rétablir la vue

en: delete view
fr: supprimer la vue

en: Add !display
fr: Ajouter !display

en: @display_title details
fr: Détails sur @display_title

en: Auto preview
fr: Aperçu automatique

en: Preview with contextual filters:
fr: Aperçu avec filtres contextuels :

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
fr: Séparer les filtres contextuels avec des "/". Par exemple, %example.

en: Apply and continue
fr: Appliquer et continuer

en: @current of @total
fr: @current sur @total

en: All displays (except overridden)
fr: Tous les affichages (sauf ceux supplantés)

en: All displays
fr: Tous les affichages

en: This @display_type (override)
fr: Ce(tte) @display_type (supplanter)

en: View name and description
fr: Nom et description de la vue

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
fr: Un nom affiché décrivant cette vue. Les espaces sont autorisés.

en: Create new filter group
fr: Créer un nouveau groupe de filtres

en: No filters have been added.
fr: Aucun filtre n'a été ajouté.

en: Drag to add filters.
fr: Faire glisser pour ajouter des filtres.

en: Add and configure @types
fr: Ajouter et configurer @types

en: Configure @type: @item
fr: Configurer @type : @item

en: Show filters on the list of views
fr: Afficher les filtres sur la liste des vues

en: Show advanced help warning
fr: Montrer le message d'alerte de l'aide avancée

en: Always show the master display
fr: Toujours montrer l'affichage maître

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
fr: Les utilisateurs avancés des vues peuvent choisir de voir l'affichage maître (i.e. par défaut).

en: Always show advanced display settings
fr: Toujours montrer les paramètres avancés d'affichage

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
fr: Par défaut, montre les paramètres avancés d'affichage tels que les relations et les filtres contextuels.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
fr: Étiquette pour la valeur "Tout" sur les listes déroulantes simples non-requises dans les filtres exposés

en: Live preview settings
fr: Paramètres de l'aperçu en temps réel

en: Automatically update preview on changes
fr: Automatiquement mettre à jour la prévisualisation lors de changements

en: Show information and statistics about the view during live preview
fr: Montrer les informations et statistiques de la vue pendant la prévisualisation en direct

en: Above the preview
fr: Au-dessus de la prévisualisation

en: Below the preview
fr: Sous la prévisualisation

en: Show the SQL query
fr: Montrer la requête SQL

en: Show performance statistics
fr: Montrer les statistiques de performance

en: Disable JavaScript with Views
fr: Désactiver le JavaScript de Views

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
fr: Si vous avez des problèmes avec JavaScript, vous pouvez le désactiver ici. L'interface utilisateur de Views devrait se dégrader et rester utilisable sans javascript ; ce n'est juste pas aussi bon.

en: Master
fr: Maître

en: There are no templates available.
fr: Il n'y a aucun gabarit disponible.

en: Display | Displays
fr[0]: Affichage
fr[1]: Affichages

en: Unformatted list
fr: Liste non mise en forme

en: HTML list
fr: Liste HTML

en: Contextual filters
fr: Filtres contextuels

en: contextual filters
fr: filtres contextuels

en: Contextual filter
fr: Filtre contextuel

en: contextual filter
fr: filtre contextuel

en: filter criteria
fr: critères de filtre

en: Filter criterion
fr: Critère de filtrage

en: filter criterion
fr: critère de filtre

en: no results behavior
fr: comportement en l'absence de résultat

en: The content to which the comment is a reply to.
fr: Le contenu auquel le commentaire fait référence.

en: The node ID.
fr: L'identifiant (ID) du nœud.

en: The content title.
fr: Le titre du contenu.

en: The date the content was posted.
fr: La date à laquelle le contenu a été publié.

en: The date the content was last updated.
fr: La date à laquelle le contenu a été mis à jour la dernière fois.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
fr: Le type de contenu (par exemple, "entrée de blog", "publication de forum", "histoire", etc).

en: Whether or not the content is published.
fr: Si le contenu doit être publié ou non.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fr: Élimine le contenu non-publié si l'utilisateur courant ne peut pas le voir.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
fr: Si le contenu doit être promu en page d'accueil ou non.

en: Whether or not the content is sticky.
fr: Si le contenu doit être épinglé en haut des listes ou non.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
fr: Si le contenu doit être épinglé en haut des listes ou non. Pour lister les contenu épinglés en premier, définissez ceci à décroissant.

en: Provide a simple link to the content.
fr: Fournir un lien vers le contenu.

en: Provide a simple link to edit the content.
fr: Fournir un lien pour modifier le contenu.

en: Provide a simple link to delete the content.
fr: Fournir un lien pour supprimer le contenu.

en: The aliased path to this content.
fr: L'alias de chemin de ce contenu.

en: Relate content to the user who created it.
fr: Relie le contenu à l'utilisateur qui l'a créé.

en: User has a revision
fr: L'utilisateur a une révision

en: All nodes where a certain user has a revision
fr: Tous les nœuds où un certain utilisateur a une révision

en: Content revision
fr: Révision de contenu

en: Content revision is a history of changes to content.
fr: La révision de contenu est un historique des modifications du contenu.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
fr: Lie une révision de contenu avec l'utilisateur qui l'a créée.

en: The revision ID of the content revision.
fr: L'identifiant (ID) de la révision du contenu.

en: Get the actual content from a content revision.
fr: Récupérer le contenu actuel depuis une révision de contenu.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
fr: Fournir un lien pour supprimer la révision de contenu.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fr: Filtre le contenu si son accès est autorisé. <strong>Non nécessaire si vous utilisez "node" comme table de base.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
fr: Afficher un marqueur si le contenu est nouveau ou mis à jour.

en: Show only content that is new or updated.
fr: Afficher uniquement les contenus nouveaux ou mis à jour.

en: Display the content with standard node view.
fr: Afficher le contenu avec une vue standard de nœud.

en: Content ID from URL
fr: Identifiant (ID) du contenu à partir de l'URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
fr: Un contenu qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du contenu.

en: Module/Theme/Theme engine
fr: Module/Thème/Moteur de thème

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
fr: Modules/Thèmes/Moteurs de thème dans votre code source.

en: Module/Theme/Theme engine filename
fr: Nom de fichier du Module/Thème/Moteur de thème

en: Module/Theme/Theme engine name
fr: Nom du Module/Thème/Moteur de thème

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
fr: Permet à la "profondeur" de Taxonomie : Identifiant de terme (avec profondeur) d'être modifiée par une valeur de filtre contextuel supplémentaire.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
fr: Contenu qui est soit non traduit ou qui est la version originale d'un jeu de traduction.

en: Content that is a translation of a source translation.
fr: Contenu qui est une traduction d'une source.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
fr: Le statut de la traduction du contenu - si la traduction doit être mise à jour.

en: Content authored
fr: Contenu rédigé

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
fr: Lie le contenu à l'utilisateur qui l'a créé. Cette relation créera un résultat pour chaque élément de contenu créé par l'utilisateur.

en: Provide a simple link to cancel the user.
fr: Ajouter un lien pour bloquer l'utilisateur.

en: Provide serialized data of the user
fr: Fournir les données sérialisées de l'utilisateur

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
fr: Permet à un filtre contextuel d'être ignoré. La requête ne sera pas modifiée par la valeur de ce filtre contextuel. Peut-être utilisé quand les valeurs de filtres contextuels proviennent d'une URL, et qu'une partie de cette URL doit être ignorée.

en: View area
fr: Zone de vue

en: Insert a view inside an area.
fr: Insérer une vue dans une zone.

en: Enable to override this field's links.
fr: Activer pour supplanter les liens du champ.

en: Use field template
fr: Utiliser un gabarit de champ

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
fr: Si coché, les classes de l'api de champ seront ajoutées en utilisant field.tpl.php (ou équivalent). Ceci n'est pas recommandé à moins que votre CSS dépende de ces classes. Si non coché, le gabarit (template) ne sera pas utilisé.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
fr: Si cette option est choisie, le groupe Type d'affichage et le Séparateur seront ignorés.

en: Multiple field settings
fr: Paramètres de champ multiple

en: Display all values in the same row
fr: Afficher toutes les valeurs dans la même ligne

en: Display @count value(s)
fr: Afficher @count valeur(s)

en: Raw @column
fr: @column brut(e)

en: Native language
fr: Langue native

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
fr: Si activé, le nom natif de la langue sera affiché.

en: Link this field to the original piece of content
fr: Lier ce champ à l'élément de contenu originel

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
fr: Activer cette option pour afficher un lien absolu. Requis si vous voulez utiliser le chemin comme une destination de lien (comme dans "afficher ce champ en tant que lien" ci-dessus).

en: Link this field to its content revision
fr: Lie ce champ à sa révision de contenu

en: Display field as the content type machine name.
fr: Afficher le champ comme nom machine du type de contenu.

en: Choose one or more content types to validate with.
fr: Choisir un ou plusieurs types de contenu à valider.

en: Validate user has access to the content
fr: Valider que l'utilisateur a accès au contenu

en: Access operation to check
fr: Fonction d'accès à vérifier

en: Filter value format
fr: Filtrer le format de valeur

en: Display comments
fr: Afficher les commentaires

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
fr: Choisissez un champ de tri par défaut alternatif à utiliser quand le score de la recherche est indisponible.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
fr: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent entrer plusieurs valeurs sous la forme 1+2+3. A cause du nombre de JOIN que cela demanderait, AND sera traité comme OR avec ce filtre.

en: Load default filter from term page
fr: Charger le filtre par défaut depuis la page du terme

en: Filter value type
fr: Filtrer le type de valeur

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
fr: Sélectionner la forme de cette valeur de filtre ; si vous utilisez le nom de terme, il est généralement plus efficace de le convertir en identifiant (ID) de terme et d'utiliser Taxonomie : Identifiant (ID) de terme au lieu de Taxonomie : Nom du terme pour le filtre.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
fr: Transformer les tirets dans les URL en espaces dans les valeurs du filtre de nom de terme

en: Include untranslated content
fr: Inclure le contenu non traduit

en: Enable to display different text for anonymous users.
fr: Activer l'affichage d'un texte différent pour les utilisateurs anonymes.

en: Type of user filter value to allow
fr: Type de la valeur du filtre utilisateur à autoriser

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fr: Note : vous n'avez pas la permission de modifier ceci. Si vous modifiez le type de filtre par défaut, ce réglage sera perdu et vous NE pourrez PLUS faire marche arrière.

en: PHP contextual filter code
fr: Code du filtre contextuel PHP

en: Change the way content is formatted.
fr: Changer la mise en forme du contenu.

en: Change settings for this format
fr: Modifier les paramètres de ce format

en: Change the way each row in the view is styled.
fr: Modifier la façon dont chaque ligne dans cette vue est stylée.

en: Hide attachments in summary
fr: Masquer les vues attachées dans le sommaire

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
fr: Modifier l'affichage ou non des attachements lorsqu'un résumé de filtre contextuel est affiché.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
fr: Masquer les attachements lorsqu'un résumé de filtre contextuel est affiché.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings des restrictions d'accès actuellement sélectionnées.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings du mécanisme de cache actuellement sélectionné.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings du style actuellement sélectionné.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings du style de ligne actuellement sélectionné.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings de la pagination actuellement sélectionnée.

en: Attachment position
fr: Position de l'attachement

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs de filtre contextuel de l'affichage parent auquel il est rattaché ?

en: Block caching
fr: Mise en cache de bloc

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin dans votre site. Il est recommandé que le chemin soit quelque chose comme "path/%/%/feed" ou "path/%/%/rss.xml", en mettant un % dans le chemin pour chaque filtre contextuel que vous avez défini dans la vue.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin sur votre site. Vous pouvez utiliser "%" dans votre URL pour représenter des valeurs qui seront utilisées dans les filtres contextuels : par exemple, "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
fr: L'affichage @display est paramétré pour utiliser un menu mais le texte du lien de menu n'est pas défini.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
fr: L'affichage @display est paramétré pour utiliser un menu parent mais le texte du lien du menu parent n'est pas défini.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
fr[0]: @count élément, en passer @skip
fr[1]: Avec pagination, @count éléments, en passer @skip

en: @count item | Paged, @count items
fr[0]: @count élément
fr[1]: Avec pagination, @count éléments

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
fr: La désactivation de la réécriture SQL désactivera les contrôles de node_access ainsi que tous ceux des autres modules qui implémentent hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
fr: Si vous désactivez cette option, une grille d'une seule ligne aura le même nombre de cellules de tableau (&lt;TD&gt;) que le nombre d'éléments. Sa désactivation pourrait causer des problèmes avec votre CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fr: Si coché, la valeur actuelle du filtre contextuel sera affichée comme option par défaut dans le menu de saut, si possible.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
fr: Par défaut le tableau est masqué dans une vue vide. Avec cette option, il est possible d'afficher un tableau vide avec le texte dedans.

en: All storage
fr: Tous les stockages

en: All status
fr: Tous les statuts

en: No tags
fr: Aucune étiquette

en: No views match the search criteria.
fr: Aucune vue ne correspond aux critères de la recherche.

en: Create view from template @template
fr: Créer une vue à partir du gabarit @template

en: Clone of | Clone @count of
fr[0]: Clone de
fr[1]: Clone @count de

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
fr: Cette action retirera définitivement toute personnalisation effectuée dans cette vue.

en: The view has been reverted.
fr: La vue a été rétablie.

en: This action will permanently remove the view from your database.
fr: Cette action supprimera définitivement cette vue de votre base de données.

en: Create a page
fr: Créer une page

en: Create a menu link
fr: Créer un lien de menu

en: Include an RSS feed
fr: Inclure un flux RSS

en: Feed path
fr: Chemin du flux

en: Feed row style
fr: Style de ligne du flux

en: Create a block
fr: Créer un bloc

en: of fields
fr: de champs

en: of type
fr: de type

en: tagged with
fr: étiquetté avec

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
fr: Tentative de créer une vue avec des valeurs qui n'ont pas été validées

en: Should links be displayed below each comment
fr: Les liens doivent-ils être affichés sous chaque commentaire

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
fr: avec liens (permet aux utilisateurs de répondre à un commentaire, etc.)

en: without links
fr: sans liens

en: teasers
fr: résumés

en: full posts
fr: publications complètes

en: titles
fr: titres

en: titles (linked)
fr: titres (liés)

en: Should links be displayed below each node
fr: Les liens doivent-ils être affichés sous chaque nœud

en: with links (allow users to add comments, etc.)
fr: avec des liens (permet aux utilisateurs d'ajouter des commentaires, etc.)

en: Should comments be displayed below each node
fr: Les commentaires doivent-ils être affichés sous chaque nœud

en: Number of hits
fr: Nombre de visites

en: Hide view
fr: Cacher la vue

en: @group (historical data)
fr: @group (données historiques)

en: Value of variable !name
fr: Valeur de la variable !name

en: User emails
fr: Courriels des utilisateurs

en: %element_title is required.
fr: %element_title est requis.

en: This filter will convert [[{type:media... ]] tags into markup.
fr: Ce filtre convertira les balises [[{type:media... ]] en balises HTML.

en: This must be enabled for the WYSIWYG integration to work correctly with this text filter.
fr: Ceci doit être activé pour assurer le bon fonctionnement de l'intégration WYSIWYG avec ce filtre de texte.

en: Media browser settings
fr: Paramètres du navigateur de médias

en: Configure the behavior and display of the media browser.
fr: Configurer le comportement et l'affichage du navigateur de médias.

en: Media browser theme
fr: Thème du navigateur de médias

en: This theme will be used for all media related dialogs.  It can be different from your site's theme because many site themes do not work well in the small windows which media uses.
fr: Ce thème sera utilisé sur tous les boîtes de dialogue relatives à Media. Il peut être différent du thème de votre site car beaucoup de thèmes de site ne fonctionnent pas bien dans les petites fenêtres que Media utilise.

en: File extensions which are accepted in the media browser.  Use spaces to separate (e.g. "jpg gif pdf doc"). <br/><em>Note that this can be overriden on a per-field basis when creating multimedia asset fields and files of certain extensions cannot be embedded at this time.</em>
fr: Les extensions de fichiers qui sont acceptées dans le navigateur de médias. Utiliser des espaces pour les séparer (par ex. "jpg gif pdf doc").<br /><em>À noter : ceci peut être surchargé champ par champ si, au moment de leur création, certaines extensions de fichiers n'ont pas encore été intégrées.</em>

en: If you switch views, you will lose your selection.
fr: Si vous changez les vues, vous allez perdre votre sélection.

en: The comment UUID.
fr: L'identifiant universel unique (UUID) du commentaire.

en: The file UUID.
fr: L'identifiant universel unique (UUID) du fichier.

en: The node UUID.
fr: L'UUID du nœud.

en: The term UUID.
fr: L'UUID du terme.

en: The user UUID.
fr: L'UUID de l'utilisateur.

en: References list
fr: Liste des références

en: Defines common base features for the various reference field types.
fr: Définit les fonctionnalités communes de base pour les différents types de champ de référence.

en: This field stores the ID of a related node as an integer value.
fr: Ce champ stocke la valeur de l'identifiant d'un nœud lié sous la forme d'un entier.

en: The list of nodes that can be referenced can provided by a view (Views module) using the "References" display type.
fr: La liste de nœuds pouvant être référencés peut être fournie par une vue (module Views) utilisant le type d'affichage "Références".

en: The field is currently configured to use the 'Master' display of the view %view_name.
fr: Le champ est actuellement configuré pour utiliser l'affichage 'Maître' (Master) de la vue %view_name.

en: Views - Nodes that can be referenced
fr: Views - Nœuds pouvant être référencés

en: No eligible view was found.
fr: Aucune vue éligible n'a été trouvée.

en: Rendered node
fr: Nœud rendu

en: View mode: %mode
fr: Mode d'affichage : %mode

en: Views - Users that can be referenced
fr: Views - Utilisateurs pouvant être référencés

en: %name: this user can't be referenced.
fr: %name : cet utilisateur ne peut pas être référencé.

en: Display the name of the referenced user as a link to the user's profile page.
fr: Affiche le nom de l'utilisateur référencé en tant que lien vers la page de profil de l'utilisateur.

en: Sort field
fr: Champ de tri

en: Basic tokens
fr: Jetons de base

en: The name of the user if logged in. Blank for anonymous users.
fr: Le nom de l'utilisateur s'il est connecté. Vide pour les utilisateurs anonymes.

en: The e-mail address of the user if logged in. Blank for anonymous users.
fr: L'adresse de courriel de l'utilisateur s'il est connecté. Vide pour les utilisateurs anonymes.

en: The IP address of the user.
fr: L'adresse IP de l'utilisateur.

en: The name of the site (i.e. %site_name)
fr: Le nom du site (i.e. %site_name)

en: The current date, formatted according to the site settings.
fr: La date actuelle, mise en forme selon les paramètres du site.

en: The node title.
fr: Le titre du nœud.

en: Special tokens
fr: Jetons spéciaux

en: Any user profile field or value, such as %profile[name] or %profile[profile_first_name]
fr: Tout champ ou valeur de profil utilisateur, comme %profile[name] ou %profile[profile_first_name]

en: Tokens may be populated from the URL by creating URLs of the form http://example.com/my-form?foo=bar. Using the token %get[foo] would print "bar".
fr: Les jetons peuvent être alimentés à partir de l'URL en créant des URL sous la forme http://example.com/my-form?foo=bar. L'utilisation du jeton %get[foo] affichera "bar".

en: E-mail tokens
fr: Jetons de courriel

en: All included components in a hierarchical structure.
fr: Tous les composants inclus dans une structure hiérarchisée.

en: A formatted value and field label. Elements may be accessed such as <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
fr: Une valeur formatée et une étiquette de champ. On peut accéder à des éléments tels que <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Ne pas inclure de guillemets.

en: The URL for viewing the completed submission.
fr: L'URL pour voir la soumission complète.

en: Submission tokens
fr: Jetons de soumission

en: The unique submission ID.
fr: L'identifiant unique de la soumission

en: A value without additional formatting. Elements may be accessed such as <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
fr: Une valeur sans mise en forme supplémentaire. On peut accéder à des éléments tels que <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Ne pas inclure de guillemets.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
fr: En cas d'utilisation de dates relatives comme valeur par défaut (ex. Aujourd'hui), faire correspondre la date actuelle au fuseau horaire.

en: The save directory %directory is not valid.
fr: Le répertoire de sauvegarde %directory n'est pas valide.

en: Download @filename
fr: Télécharger @filename

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
fr: La valeur par défaut du champ identifié par sa clé. Pour des sélections multiples, utiliser des virgules pour séparer les valeurs par défaut multiples.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
fr: Si des dates relatives sont utilisées pour la valeur par défaut (par ex. "now"), baser la date et l'heure actuelles sur ce fuseau horaire.

en: Label display
fr: Afficher l'étiquette

en: Determines the placement of the component's label.
fr: Détermine la position de l'étiquette du composant.

en: Hide label
fr: Cacher l'étiquette

en: Do not display the label of this component.
fr: Ne pas afficher l'étiquette de ce composant.

en: Save component
fr: Enregistrer le composant

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
fr: Un composant Webform n'a pas pu être enregistré car un temps limite a été atteint en essayant d'obtenir le verrou pour le nœud. Détails : <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
fr: L'option <em>URL personnalisée</em> prend en charge les jetons (tokens) de remplacements de Webform.

en: The user roles associated with the user account.
fr: Les rôles utilisateur associés au compte utilisateur.

en: Brief URL
fr: URL brève

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
fr: L'URL sans le protocole et le slash (/) de fin.

en: Tokens related to arrays of strings.
fr: Jetons liés à des tableaux de chaînes.

en: The first element of the array.
fr: Le premier élément du tableau.

en: The last element of the array.
fr: Le dernier élément du tableau.

en: The number of elements in the array.
fr: Le nombre d'éléments dans le tableau.

en: The array reversed.
fr: Le tableau inversé.

en: The array of keys of the array.
fr: Le tableau de clés du tableau.

en: Imploded
fr: Implosé

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
fr: Les valeurs du tableau reliées ensemble par une chaîne personnalisée entre chaque valeur.

en: The label is required when formatter is collapsible or collapsed
fr: L'étiquette est requise lorsque l'outil de mis en forme est dépliable ou déplié

en: Contact user element
fr: Élément contact utilisateur

en: Unsorted
fr: Non ordonné

en: There are no @titles to display.
fr: Il n'y a aucun @titles à afficher.

en: Page manager module is unable to enable @path because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer @path parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: This feature does not currently work and is disabled.
fr: Cette fonctionalité ne fonctionne pas actuellement et est désactivée.

en: Missing/ deleted type "@types" | Missing/ deleted type is one of "@types"
fr[0]: Type "@types" manquant / supprimé
fr[1]: Le type manquant / supprimé est un de ceux-ci : @types

en: Taxonomy: term has parent(s)
fr: Taxonomie : le terme a un ou des parents

en: Control access if a term belongs to a specific parent term.
fr: Contrôler l'accès si un terme appartient à un terme parent spécifique.

en: @term can have the parent "@terms" | @term can have one of these parents: @terms
fr[0]: @term peut avoir le parent "@terms"
fr[1]: @term peut avoir l'un de ces termes parents: @terms

en: Field: @widget_label (@field_name)
fr: Champ : @widget_label (@field_name)

en: Pane title
fr: Titre du volet

en: Node form title field
fr: Champ titre du formulaire de noeud

en: The node title form.
fr: Le formulaire de titre du nœud.

en: Node title form.
fr: Formulaire de titre du nœud.

en: Missing/broken type
fr: Type manquant/brisé

en: Term synonyms (does not work in D7)
fr: Termes Synonymes (ne fonctionne pas dans D7)

en: @entity (tokens)
fr: @entity (jetons - tokens)

en: Creates a @to_entity context from @from_entity using the @field_name field on @from_entity.
fr: Créer un contexte @to_entity à partir de @from_entity en utilisant le champ @field_name sur @from_entity.

en: @to_entity from @from_entity (on @base_table.@relationship)
fr: @to_entity depuis @from_entity (dans @base_table.@relationship)

en: @from_entity from @to_entity (on @base_table.@relationship)
fr: @from_entity depuis @to_entity (dans @base_table.@relationship)

en: View: @view
fr: Vue : @view

en: View: @view: @display
fr: Vue : @view : @display

en: Broken/missing/deleted view display.
fr: Affichage de vue endommagé/manquant/supprimé.

en: Entire view
fr: Vue complète

en: Display the entire view.
fr: Afficher la vue complète.

en: "@context" entire view
fr: Vue complète de "@context"

en: YouTube Preview Image
fr: Image d'aperçu YouTube

en: Aggregation type
fr: Type d'agrégation

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
fr: Les <a href="!url">paramètres du module Redirect</a> déterminent si une redirection doit être créée quand un alias est supprimé.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
fr: Considérez l'installation du <a href="!url">module Redirect</a> pour mettre en place des redirections quand vos alias changent.

en: No new URL aliases to generate.
fr: Il n'y a aucun nouvel alias d'URL à générer.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
fr: La <strong> taille maximale d'un alias </strong> et la <strong> taille maximale d'un composant </strong> est par défaut de 100 et a une limite de @max définie par Pathauto. Cette taille est limitée par la taille de la colonne "alias" dans la table "url_alias" de la base de données. La limite de cette colonne dans la base de donnée est par défaut de @max. Si vous utilisez une taille qui est égale à celle de la colonne "alias" cela posera des problèmes dans les cas où le système doit rajouter des mots à l'alias de l'URL. Vous devriez choisir une valeur qui est la taille de la colonne "alias" moins la taille de n'importe quel mot qui pourrait être ajouté. La taille des mots qui pourraient être ajoutés à la fin de vos URL dépend des modules que vous avez activés dans les paramètres de Pathauto. La valeur recommandée est 100.

en: Path module form elements
fr: Les éléments de formulaire du module Path

en: Workbench information
fr: Informations de l'espace de travail

en: Moderation is not enabled for any content types. Visit the <a href="@content_type_administration_page">content type administration page</a> to enable moderation for one or more types.
fr: La modération n'est activée pour aucun type de contenu. Visitez la <a href="@content_type_administration_page">page d'administration des types de contenu</a> pour activer la modération sur un ou plusieurs types.

en: View <a href="@node_permissions">node permissions</a> or <a href="@moderation_permissions">moderation permissions</a> for the @role role.
fr: Voir les <a href="@node_permissions">droits sur les nœuds</a> ou les <a href="@moderation_permissions">droits de modération</a> du rôle @role.

en: You must check manually that this role has the appropriate transition permissions for your workflow. <a href="@moderation_permission_link">View moderation permissions for this role.</a>
fr: Vous devez vérifier manuellement que ce rôle a les droits de transition appropriés pour votre processus de publication. <a href="@moderation_permission_link">Voir les droits de modération pour ce rôle.</a>

en: Unpublish %title?
fr: Dépublier %title ?

en: Current draft
fr: Brouillon courant

en: Previous revision
fr: Révision précédente

en: Next revision
fr: Prochaine révision

en: New draft of live content.
fr: Nouveau brouillon d'un contenu en ligne.

en: New draft from current revision
fr: Nouveau brouillon à partir de la révision actuelle

en: Create a new draft from the published revision.
fr: Créer un nouveau brouillon à partir de la révision publiée.

en: !label: <em>!message</em>
fr: !label : <em>!message</em>

en: Text that will be shown in front of Workbench Access messages.
fr: Texte à ajouter avant les messages concernant Workbench Access.

en: Editorial section
fr: Section éditoriale

en: Editorial sections updated
fr: Sections éditoriales mises à jour

en: Set editorial section
fr: Définir la section éditoriale

en: unchanged entity
fr: entité inchangée

en: Only one view mode is available for this entity type.
fr: Un seul mode d'affichage est disponible pour ce type d'entité.

en: Double quotation marks
fr: Double guillemets

en: Single quotation marks (apostrophe)
fr: Simple guillemets (apostrophe)

en: Back tick
fr: Accent grave

en: Hyphen
fr: Trait d'union

en: Vertical bar (pipe)
fr: Barre verticale (pipe)

en: Left curly bracket
fr: Accolade gauche

en: Left square bracket
fr: Crochet gauche

en: Right curly bracket
fr: Accolade droite

en: Right square bracket
fr: Crochet droit

en: Plus sign
fr: Signe plus

en: Equal sign
fr: Signe égal

en: Percent sign
fr: Signe pourcentage

en: Caret
fr: Accent circonflexe

en: Dollar sign
fr: Signe dollar

en: Number sign (pound sign, hash)
fr: Croisillon (signe dièse)

en: At sign
fr: Arobase

en: Exclamation mark
fr: Point d'exclamation

en: Left parenthesis
fr: Parenthèse gauche

en: Right parenthesis
fr: Parenthèse droite

en: Question mark
fr: Point d'interrogation

en: Less-than sign
fr: Signe inférieur à

en: Greater-than sign
fr: Signe supérieur à

en: Backslash
fr: Antislash

en: Calculate a value
fr: Calculer une valeur

en: Input value 1
fr: Valeur d'entrée 1

en: The first input value for the calculation.
fr: La première valeur d'entrée pour le calcul.

en: The calculation operator.
fr: L'opérateur de calcul.

en: Input value 2
fr: Valeur d'entrée 2

en: The second input value.
fr: La valeur de la seconde entrée.

en: Calculation result
fr: Résultat du calcul

en: Add an item to a list
fr: Ajouter un élément à une liste

[ctx: data_types]
en: List
fr: Liste

en: Enforce uniqueness
fr: Imposer l'unicité

en: Only add the item to the list if it is not yet contained.
fr: Ajouter l'élément à la liste seulement s'il n'en fait pas encore pertie.

en: Remove an item from a list
fr: Retirer un élément de la liste

en: Optionally, specify the initial value of the variable.
fr: Facultatif, préciser la valeur initiale de la variable.

en: <strong>Selected list:</strong> %selector
fr: <strong>Liste sélectionnée :</strong> %selector

en: List contains item
fr: La liste contient l'élément

en: The item to check for.
fr: L'élément à vérifier

en: The following variables are available and may be used by your PHP code:
fr: Les variables suivantes sont disponibles et peuvent être utilisées par votre code PHP :

en: Add an offset to the selected number. E.g. an offset of "1" adds 1 to the number before it is passed on as argument.
fr: Ajoutez un décalage au nombre sélectionné. Ex. un décalage de "1" ajoutera 1 au nombre avant qu'il soit transmis comme argument.

[ctx: data_types]
en: list
fr: liste

en: list of text tokens
fr: liste de jetons (token) texte

en: The variables used by the component. They can not be edited for configurations that are provided in code.
fr: Les variables utilisées par le composant. Elles ne peuvent pas être modifiées pour les configurations fournies par du code.

en: Parameter + Provided
fr: Paramètre + Fourni

en: Provided
fr: Fourni

en: May only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
fr: Ne peut contenir que des minuscules, des nombres, et des tirets bas et doit commencer par une lettre.

en: You may enter relative URLs like %url as well as absolute URLs like %absolute-url.
fr: Vous pouvez saisir des URL relatives comme %url, mais aussi des URL absolues comme %absolute-url.

en: A list of integers, separated by commas. E.g. enter "1, 2, 3".
fr: Une liste d'entiers, séparés par des virgules. Par ex. saisir "1, 2, 3".

en: A list of text tokens, separated by commas. E.g. enter "one, two, three".
fr: Une liste de jetons de texte, séparés par une virgule. Par exemple : saisir "un, deux, trois".

en: Specify an identfier of a @entity.
fr: Préciser un identifiant d'une @entity.

en: @entity identifiers
fr: Identifiants de @entity

en: Specify a comma-separated list of identfiers of @entity entities.
fr: Spécifiez une liste séparée par une virgule pour les identifiants des entités de @entity .

en: %name must be an integer value.
fr: %name doit être une valeur entière.

en: Each value must be an integer.
fr: Chaque valeur doit être un entier.

en: %name may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
fr: %name ne doit contenir que des minuscules, des nombres et des tirets bas, et doit commencer par une lettre.

en: Each value may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
fr: Chaque valeur ne doit contenir que des minuscules, des nombres, et des tirets bas, et doit commencer par une lettre.

en: List item
fr: Lister l'élément

en: Data type: !type
fr: Type de donnée : !type

en: Use replacement tokens from the first row
fr: Utiliser les jetons (tokens) de remplacement de la première ligne

en: Allow multiple filter values to work together
fr: Permettre à des valeurs de filtre multiples de fonctionner ensemble

en: Customize field HTML
fr: Personnaliser le code HTML du champ

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
fr: Vous pouvez utiliser les substitutions de jetons (<em>tokens</em>) de la section "Réécrire la sortie" dans cette classe.

en: Customize label HTML
fr: Personnaliser le code HTML de l'étiquette

en: Customize field and label wrapper HTML
fr: Personnaliser le code HTML de l'enveloppe du champ et de l'étiquette

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
fr: Choisir l'élément HTML pour envelopper ce champ et son étiquette, ex : H1, H2, etc. Ceci peut ne pas être pris en compte si le champ et son étiquette ne sont pas rendus ensemble, tel que dans un tableau.

en: Remove whitespace
fr: Retirer les espaces

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
fr: Si coché, tous les espaces au début et à la fin du contenu seront retirés.

en: Hide rewriting if empty
fr: Masquer la réécriture si vide

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fr: Ne pas afficher le contenu réécrit si le champ est vide.

en: Thousands marker
fr: Séparateur de milliers

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
fr: Exposer ce filtre aux visiteurs, pour leur permettre de le modifier

en: Representative sort order
fr: Ordre du tri représentatif

en: Subquery namespace
fr: Espace de nom (<em>namespace</em>) de la sous-requête

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
fr: Avancé. Saisissez un espace de nom pour la sous-requête utilisée par cette relation.

en: Representative view
fr: Vue représentative

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
fr: Avancé. Utiliser une autre vue pour générer la sous-requête de relation. Ceci vous permet d'utiliser des filtres et plus d'un tri. Si vous choisissez une vue ici, les options de tri ci-dessus seront ignorées. Votre vue doit avoir l'identifiant (ID) de sa base comme seul champ, et devrait avoir un tri.

en: Generate subquery each time view is run.
fr: Générer la sous-requête à chaque fois que la vue est exécutée.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
fr: Re-générera la sous-requête pour cette relation à chaque fois que la vue est exécutée, au lieu de seulement quand ces options sont enregistrées. Utilisez ceci pour tester si vous faites des modifications autre part. AVERTISSEMENT : détériore sérieusement les performances.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
fr: Exposer ce tri aux visiteurs, pour leur permettre de le modifier

en: This display is disabled.
fr: L'affichage est désactivé.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
fr: Cette vue a été automatiquement mise à jour pour réparer les relations manquantes. Même si cette vue devrait continuer à fonctionner, vous devriez vérifier que les mises à jour automatiques sont correctes et enregistrer cette vue.

en: reorder displays
fr: réorganiser les affichages

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
fr: Erreur : L'affichage @display fait référence à un plugin '@plugin', mais ce plugin n'est pas disponible.

en: enable @display_title
fr: activer @display_title

en: view @display
fr: voir @display

en: clone @display_title
fr: cloner @display_title

en: delete @display_title
fr: supprimer @display_title

en: disable @display_title
fr: désactiver @display_title

en: undo delete of @display_title
fr: annuler la suppression de @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
fr: Cette vue n'est pas compatible avec cette version de Views.
        Si vous avez une views de Views1 vous devez utiliser une installation de Drupal 6 et l'importer dedans.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
fr: Le style ou le format de ligne sélectionné n'utilise pas de champs.

en: Aggregation settings
fr: Paramètres d'agrégation

en: Display extenders
fr: Afficher les extensions

en: Select extensions of the views interface.
fr: Sélectionner les extensions de l'interface de Views.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
fr: Vous avez configuré l'affichage %display avec un chemin qui est aussi un chemin d'alias. Ceci peut produire des effets indésirables, vous devriez utiliser un chemin interne.

en: Configure aggregation settings for @type %item
fr: Configurer les paramètres d'agrégation pour @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
fr: Sélectionnez la fonction d'agrégation à utiliser sur ce champ.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
fr: Fonction "Ensure my table" appelée mais la requête n'a pas de méthode ensure_table.

en: Empty display extender
fr: Extension d'affichage vide

en: Raw value from URL
fr: Valeur brute à partir de l'URL

en: Apply (all displays)
fr: Appliquer (tous les affichages)

en: Apply (this display)
fr: Appliquer (cet affichage)

en: The date of the most recent new content on the feed.
fr: La date du contenu le plus récent du flux.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
fr: L'identifiant (ID) du nœud auquel le commentaire répond.

en: Comments of the node
fr: Commentaires du nœud

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
fr: Relie tous les commentaires du nœud. Ceci créera un doublon pour chaque commentaire. D'habitude si vous avez besoin de ceci, il est mieux de créer une vue de commentaires.

en: Reply to
fr: Répondre

en:  new
fr:  nouveau

en: Appears in: @bundles.
fr: Apparaît dans : @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
fr: Ceci est un alias de @group : @field.

en: @group: @field
fr: @group : @field

en: @group (historical data): @field
fr: @group (données historiques) : @field

en: Also known as: !also.
fr: Aussi connue comme : "!also"

en: Delta - Appears in: @bundles.
fr: Delta - Apparaît dans : @bundles.

en: No backlinks found.
fr: Aucun lien entrant (backlink) trouvé.

en: Pages that link to %1
fr: Pages qui pointent vers %1

en: Popular (page)
fr: Populaire (page)

en: Today (page)
fr: Aujourd'hui (page)

en: Popular (block)
fr: Populaire (bloc)

en: Today (block)
fr: Aujourd'hui (bloc)

en: Today's popular content
fr: Contenu populaire aujourd'hui

en: User who uploaded
fr: Utilisateur ayant transféré

en: The user that uploaded the file.
fr: L'utilisateur qui a transféré le fichier.

en: The taxonomy vocabulary description
fr: La description du vocabulaire de taxonomie

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
fr: Terme de taxonomie choisi depuis le widget d'autocomplétion ou de sélection.

en: Representative node
fr: Nœud représentatif

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
fr: Récupère un nœud représentatif unique pour chaque terme, selon le critère de sélection choisi.

en: The taxonomy term name.
fr: Le nom du terme de taxonomie.

en: Content with term
fr: Contenu avec terme

en: Relate all content tagged with a term.
fr: Relie tous les contenus étiquetté par un terme.

en: Has taxonomy term ID
fr: Possède un identifiant (ID) de terme de taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
fr: Affiche le contenu s'il possède les termes de taxonomie sélectionnés.

en: Has taxonomy term
fr: Possède un terme de la taxonomie

en: Taxonomy terms on node
fr: Termes de taxonomie du nœud

en: All taxonomy terms
fr: Tous les termes de taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
fr: Affiche le contenu s'il possède les termes de taxonomie sélectionnés ou des termes enfants de ceux-ci. En raison d'une complexité additionnelle, ce paramètre possède moins d'options que les versions sans profondeur.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
fr: Possède l'identifiant de terme de taxonomie (avec profondeur)

en: Has taxonomy terms (with depth)
fr: Possède les termes de taxonomie (avec profondeur)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
fr: Possède l'identifiant du terme de taxonomie avec modification de profondeur

en: @entity using @field
fr: @entity utilisant @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
fr: Relier chaque @entity contenant un @field défini au terme.

en: Taxonomy term ID from URL
fr: Identifiant (ID) du terme de taxonomie à partir de l'URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
fr: Récupère un nœud représentatif unique pour chaque utilisateur, selon le critère de sélection choisi.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
fr: Si coché, les valeurs multiples de ce champ seront affichées sur une même ligne. Sinon, chaque valeur de ce champ sera visualisée sur une nouvelle ligne. Si "groupé par" est sélectionné, assurez-vous de grouper par "Entity ID" pour que ce paramètre ait l'effet désiré.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
fr: Afficher une icône représentant le type de fichier, au lieu du texte MIME (tel que "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
fr: Charge le filtre par défaut depuis la page de nœud, c'est utile pour les blocs de taxonomie associée.

en: Path component
fr: Composant de chemin

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
fr: Le numéro de séquence commence à 1, par exemple sur la page admin/structure/types, le 3ème composant est "types".

en: Use aggregation
fr: Utiliser l'agrégation

en: Do not display more link unless there is more content
fr: Ne pas afficher le lien "plus" à moins qu'il n'y ait plus de contenu

en: Display title may not be empty.
fr: Le titre de l'affichage ne peut pas être vide.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
fr: Quand la valeur de filtre <em>N'EST PAS</em> disponible

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
fr: Quand la valeur de filtre <em>EST</em> disponible ou qu'une valeur par défaut est fournie

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
fr: Cet affichage n'a pas de source pour les filtres contextuels, donc aucune valeur de filtre contextuel ne sera disponible à moins que vous sélectionniez 'Fournir la valeur par défaut'.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
fr: Le nombre d'éléments à afficher. Saisissez 0 pour ne pas limiter.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
fr: Les valeurs de filtre contextuel sont fournies par l'URL.

en: Autosubmit
fr: Soumettre automatiquement

en: Automatically submit the form once an element is changed.
fr: Soumettre automatiquement le formulaire dès qu'un élément est modifié.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
fr: Masquer le bouton de soumission si le javascript est activé.

en: Query Comment
fr: Commentaire de requête

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
fr: Si défini, ce commentaire sera intégré dans la requête et transmis au serveur SQL. Ceci peut être utile pour la journalisation ou le débogage.

en: When needed, add the field language condition to the query
fr: Si nécessaire, ajouter la condition de langue à la requête

en: Provide default field wrapper elements
fr: Fournir les éléments par défaut des enveloppes de champs

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
fr: Les champs en ligne seront affichés les uns à côté des autres au lieu des uns au dessus des autres. Notez que certains champs ignoreront ceci si ce sont des éléments de bloc, en particulier les champs de corps et d'autres formatés en HTML.

en: Hide the "Go" button
fr: Masquer le bouton "Aller"

en: Select the current contextual filter value
fr: Sélectionner la valeur courante du filtre contextuel

en: Show the empty text in the table
fr: Afficher le texte vide dans le tableau

en: Wysiwyg profile
fr: Profil Wysiwyg

en: Allows to edit content with client-side editors.
fr: Permet la modification de contenu avec des éditeurs côté client.

en: starts with
fr: commence par

en: manage file display
fr: gérer l'affichage des fichiers

en: No file types available.
fr: Aucun type de fichier disponible.

en: Enabled displays
fr: Affichages activés

en: Display precedence order
fr: Ordre de priorité des affichages

en: When a file is uploaded to this website, it is assigned one of the following types, based on what kind of file it is.
fr: Quand un fichier est transféré sur ce site, l'un des types suivants lui est assigné, en fonction de quelle sorte de fichier c'est.

en: Manage file types
fr: Gérer les types de fichiers

en: Manage file display
fr: Gérer l'affichage des fichiers

en: Extends Drupal file entities to be fieldable and viewable.
fr: Étend les entités Fichier de Drupal pour être extensibles par des champs et être visualisables.

en: File view mode
fr: Mode d'affichage de fichier

en: File view mode: @view_mode
fr: Mode d'affichage des fichiers : @view_mode

en: Allow multiple section assignments
fr: Autoriser l'assignation multiple

en: Let content be assigned to multiple sections.
fr: Permet à un contenu d'être attribué à plusieurs sections.

en: Content types enabled
fr: Types de contenu activés

en: Only selected content types will have Workbench Access rules enforced.
fr: Ne sélectionner ici que les types de contenu auxquels appliquer les règles de Workbench Access.

en: Debug value
fr: Déboguer une valeur

en: Value to debug
fr: Valeur à déboguer

en: Asynchronously populate the <em>Devel Node Access by User</em> block
fr: Remplir de manière asynchrone le bloc <em>Accès au Nœud Devel par Utilisateur</em>.

en: Use Ajax to populate the second DNA block. This loads the initial page faster and uses dynamic calls to build the data in the table, one request at a time. It's especially useful during development, if some of the calls are failing.
fr: Utilisez AJAX pour remplir le second bloc DNA. La page initiale se charge plus vite et utilise des appels dynamiques pour construire les données dans la table, une requête à la fois. Particulièrement utile en phase de développement, si certains des appels échouent.

en: JavaScript must be enabled in your browser.
fr: JavaScript doit être activé dans votre navigateur.

en: unknown node %nid
fr: nœud %nid inconnu

en: Devel node access: %op permission for !user on !node
fr: Accès au nœud Devel : permissions %op pour !user sur !node

en: Error: could not explain access
fr: Erreur : impossible d'interpréter l'accès

en: You must <a href="@settings">configure Workbench Access settings</a> before editorial access control will be enforced.
fr: Vous devez <a href="@settings">configurer Workbench Access</a> avant que le contrôle d'accès éditorial soit appliqué.

en: A date in '@type' format. (%date)
fr: Une date dans le format '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
fr: Le terme racine du terme de taxonomie.

en: File byte size
fr: Taille du fichier en octets

en: The size of the file, in bytes.
fr: La taille du fichier, en octets.

en: Query string value
fr: Valeur du paramètre d'URL

en: The value of a specific query string field of the current page.
fr: La valeur d'un champ de paramètre d'URL spécifique de la page actuelle.

en: A random number from 0 to @max.
fr: Un nombre aléatoire de 0 à @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
fr: Un hachage aléatoire. Les algorithmes de hachage possibles sont : @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
fr: Tentative de remplacement d'un jeton pour le type de jeton %type sans les données requises

en: @identifier is bundle "@types" | @identifier bundle is one of "@types"
fr[0]: @identifier est un paquet "@types"
fr[1]: Le paquet @identifier est l'un des "@types"

en: Configure content pane
fr: Configurer le volet de contenu

en: Bypass Rules access control
fr: Contourner le contrôle d'accès de Rules.

en: Access the Rules debug log
fr: Accéder au journal de débogage de Rules

en: Rules tags autocomplete
fr: Autocomplétion des étiquettes de Rules

en: Missing required module %name.
fr: Le module requis %name est manquant.

en: %plugin: The variable name %name contains not allowed characters.
fr: %plugin : Le nom de variable %name contient des caractères non autorisés.

en: %plugin: Specifying state variables is not possible for child elements.
fr: %plugin : Spécifier des variables d'état n'est pas possible pour les éléments enfants.

en: Cannot find @plugin %name. Maybe a required is missing or the module has not implemented the upgrade functionality.
fr: Impossible de trouver le %name @plugin. Peut-être qu'un élément requis est manquant ou que le module n'est pas implémenté dans la fonctionnalité de mise à jour.

en: The selected data property doesn't support writing.
fr: La propriété des données sélectionnée ne supporte pas l'écriture.

en: Invalid type specified.
fr: Type spécifié invalide.

en: Text comparison
fr: Comparaison de texte

en: Matching text
fr: Texte correspondant

en: In case the comparison operation @regex is selected, the matching pattern will be interpreted as a <a href="@regex-wikipedia">regular expression</a>.  Tip: <a href="@RegExr">RegExr: Online Regular Expression Testing Tool</a> is helpful for learning, writing, and testing Regular Expressions.
fr: Dans le cas où l'opération de comparaison @regex est sélectionnée, le modèle correspondant sera interprété comme une <a href="@regex-wikipedia">expression rationnelle</a>.  Astuce : l'outil <a href="@RegExr">RegExr: Online Regular Expression Testing Tool</a> est utile pour apprendre, écrire et tester les expressions rationnelles.

en: regular expression
fr: expression régulière

en: Unblock a user
fr: Débloquer un utilisateur

en: Filter by tag
fr: Filtrer par étiquette

en: Default theme region
fr: Région du thème par défaut

en: The region, where the debug log should be displayed on the default theme %theme. For other themes, Rules will try to display the log on the same region, or hide it in case it doesn't exist.
fr: La région, où le journal de débogage doit s'afficher dans le thème par défaut %theme. Pour les autres thèmes, Rules essaiera d'afficher le journal dans la même région, ou le masquera dans le cas où celle-ci n'existerait pas.

en: Admin theme region
fr: Région du thème de l'administration

en: The region, where the debug log should be displayed on the admin theme %theme.
fr: La région où le journal de débogage doit s'afficher dans le thème d'administration %theme.

en: without identifier
fr: sans identifiant

en: Access violation! You have insufficient access permissions to edit this configuration.
fr: Violation d'accès ! Vous ne disposez pas des autorisations d'accès nécessaires pour modifier cette configuration.

en: Open all
fr: Tout ouvrir

en: -Close all-
fr: -Tout fermer-

en: -Open all-
fr: -Tout ouvrir-

en: Error retrieving XML from %url: %error
fr: Erreur lors de la récupération du XML depuis %url : %error

en: Cannot continue, nothing selected
fr: Impossible de continuer, rien n'est sélectionné

en: Error getting media.
fr: Erreur d'obtention du média.

en: URL or Embed code
fr: URL ou code intégré

en: Input a url or embed code from one of the listed providers.
fr: Entrer l'URL ou le code d'intégration d'un des fournisseurs listés.

en: Supported Providers
fr: Fournisseurs supportés

en: This field reference another entity.
fr: Le champ référence une autre entité.

en: The entity type that can be referenced thru this field.
fr: Le type d'entité qui peut être référencé par ce champ.

en: An autocomplete text field.
fr: Un champ de texte à autocomplétion.

en: Display the label of the referenced entities.
fr: Afficher l'étiquette des entités référencées.

en: Rendered entity
fr: Entité rendue

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
fr: Afficher les entités référencées rendues par entity_view().

en: Link label to the referenced entity
fr: Lier l'étiquette à l'entité référencée

en: Link to the referenced entity
fr: Lien vers l'entité référencée

en: Rendered as @mode
fr: Affiché(e) comme @mode

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type(@entity_id). Aborting rendering.
fr: Rendu récursif détecté lors du rendu de l'entité @entity_type(@entity_id). Interruption du rendu.

en: Referenced Entity
fr: Entité référencée

en: Provides a field that can reference other entities.
fr: Fournit un champ qui peut référencer d'autres entités.

en: Language count
fr: Nombre de langues

en: Language types
fr: Types de langues

en: Available language types.
fr: Types de langues disponibles.

en: Reverse proxy
fr: Proxy inverse

en: Reverse proxy header
fr: En-tête du proxy inverse

en: Reverse proxy addresses
fr: Adresses du proxy inverse

en: Show all webform pages in block
fr: Montrer toutes les pages de formulaires dans un bloc

en: By default multi-page webforms redirect to the node page for all pages after the first one. If checked, all pages will be shown in the block instead.
fr: Par défaut les Webforms multi-pages redirigent vers la page de nœud pour toutes les pages après la première. Si coché, toutes les pages seront alors affichées dans le bloc.

en: Tokens may also be populated from POST values that are submitted by forms.
fr: Le jetons peuvent aussi être alimentés par les valeurs POST soumises par les formulaires.

en: In addition to %get and %post, the following super tokens may be used, though only with logged-in users: %server, %cookie, and %request. For example %server[HTTP_USER_AGENT] or %session[id].
fr: En plus de %get et %post, les super jetons suivants peuvent être utilisés, mais seulement avec les utilisateurs connectés : %server, %cookie, et %request. Par exemple, %server[HTTP_USER_AGENT] ou %session[id].

en: The earliest date that may be entered into the field.
fr: La date la plus ancienne pouvant être saisie dans ce champ.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
fr: Accepte n'importe quelle date dans n'importe quel <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">format de saisie de date GNU</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
fr: La date la plus récente pouvant être saisie dans ce champ.

en: The entered date must be @start_date or later.
fr: La date saisie doit être le @start_date ou plus tard.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
fr: La date saisie doit être le @end_date ou plus tôt.

en: Include webform forms in search index
fr: Inclure les formulaires Webform dans l'index de recherche

en: When selected, all Webform nodes will have their form components indexed by the search engine.
fr: SI sélectionnés, tous les nœuds Webform auront leurs composants de formulaire indexés par le moteur de recherche.

en: Submissions generated from Webform forms.
fr: Soumissions générées à partir des formulaires Webform.

en: edit configuration
fr: modifier la configuration

en: Administer rule configurations including events, conditions and actions for which the user has sufficient access permissions.
fr: Administrer les configurations de la règle  comprenant les évènements, les conditions et les actions pour lesquelles l'utilisateur possède les droits d'accès suffisants.

en: Control all configurations regardless of permission restrictions of events, conditions or actions.
fr: Contrôler toutes les configurations indépendamment des restrictions de droits sur les évènements, les conditions ou les actions.

en: All dependencies for the Rules configuration %config are met again, so it has been re-activated.
fr: Toutes les dépendances pour la configuration de Rules %config sont de nouveau présentes ; il a donc été réactivé.

en: Rules debug information: !log
fr: Information de débogage de Rules : !log

en: 1 Rules configuration requires some of the disabled modules to function and cannot be executed any more. | @count Rules configuration require some of the disabled modules to function and cannot be executed any more.
fr[0]: 1 configuration Rules requiert certains des modules désactivés pour fonctionner et ne peut donc plus être exécutée.
fr[1]: @count configuration Rules requièrent certains des modules désactivés pour fonctionner et ne peuvent donc plus être exécutées.

en: The parameter %name may only be configured using a selector.
fr: Le paramètre %name ne peut être seulement configuré qu'avec l'aide d'un sélecteur.

en: The parameter %name may not be configured using a selector.
fr: Le paramètre %name ne peut être configuré à l'aide d'un sélecteur.

en: Data selector %selector for parameter %name is invalid.
fr: Le sélecteur de données %selector pour le paramètre %name est invalide.

en: The data type of the configured argument does not match the parameter's %name requirement.
fr: Le type de données de l'argument configuré ne correspond pas au paramètre de %name requis.

en: Missing configuration for parameter %name.
fr: La configuration du paramètre %name est manquante.

en: The component %config does not exist.
fr: Le composant %config n'existe pas.

en: The component %config fails the integrity check. Error: !message
fr: Le composant %config n'a pas passé le contrôle d'intégrité. Erreur : !message

en: Logging of Rules evaluation errors
fr: Journalisation des erreurs d'évaluation de Rules

en: Log all warnings and errors
fr: Journaliser tous les avertissements et erreurs

en: Log errors only
fr: Ne journaliser que les erreurs

en: Evaluations errors are logged to the system log.
fr: Les erreurs d'évaluation sont consignées dans le journal du système.

en: Log debug information to the system log
fr: Journaliser les informations de débogage dans le journal du système

en: Show debug information
fr: Afficher les informations de débogage

en: In case of errors
fr: En cas d'erreurs

en: Debug information is only shown when rules are evaluated and is visible for users having the permission <a href="!url">%link</a>.
fr: Les informations de débogage ne sont rapportées que lorsque les règles sont évaluées et n'est visible que pour les utilisateurs en possédant le droit <a href="!url">%link</a>.

en: Schedule the execution of Rules components using actions.
fr: Planifier l’exécution des composants de Rules utilisant des actions.

en: @type field.
fr: Champ @type.

en: Also known as %labels.
fr: Aussi connu comme %labels.

en: Search Dialog
fr: Dialogue de recherche

en: Edit dialog
fr: Dialogue de modification

en: Add dialog
fr: Dialogue d'ajout

en: Create @type
fr: Créer @type

en: References Dialog
fr: References dialog

en: Enhances references fields by adding dialogs for adding and creating entities.
fr: Améliore les champs références en ajoutant des dialogues pour la modification et la création d'entités.

en: Enter a name for the new state.
fr: Saisissez le nom du nouvel état.

en: Enter a description of the new state.
fr: Saisissez la description du nouvel état.

en: Moderation state %label (%name) has been deleted.
fr: L'état de modération %label (%name) a été supprimé.

en: Moderation state description
fr: Description de l'état de modération

en: Moderation state order
fr: Ordre de l'état de modération

en: Moderation History
fr: Historique des modérations

en: A link to the Moderation History page of the node
fr: Un lien vers la page d'historique de modération du nœud

en: Current: @state
fr: Actuel : @state

en: View Moderation History
fr: Voir l'historique des modérations

en: My Edits
fr: Mes Contributions

en: @entity entity referenced from !field_name
fr: Entité @entity réferencée par !field_name

en: @entity referencing @target_entity from !field_name
fr: @entity référençant @target_entity depuis !field_name

en: No tokens available
fr: Aucun jeton disponible

en: Token registry caches cleared.
fr: Caches du registre de Token vidés.

en: The path component of the URL.
fr: Le composant du chemin de l'URL.

en: Unaliased URL
fr: URL sans alias

en: The unaliased URL.
fr: L'URL sans alias.

en: The specific value of the array.
fr: La valeur spécifique de la liste.

en: Token registry
fr: Registre de Token

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
fr: La liste des jetons disponibles qui peuvent être utilisés dans les courriels est fournie ci-dessous.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
fr: Les jetons ou types de jetons suivants ne sont pas définis comme liste :

en: The following tokens or token types are missing required name and description information:
fr: Les jetons ou les types de jeton suivants n'ont pas les informations de nom et de description requises :

en: The following token types do not have any tokens defined:
fr: Les types de jeton suivants n'ont pas de jeton défini :

en: The following token types are not defined but have tokens:
fr: Les types de jeton suivants ne sont pas définis mais possèdent des jetons :

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
fr: Les jetons ou types de jeton suivants sont définis par plusieurs modules :

en: Problems detected
fr: Problèmes détectés

en: Private fields are shown only to users with results access.
fr: Les champs privés sont uniquement affichés aux utilisateurs autorisés à afficher les résultats.

en: Download range options
fr: Options d'intervalle de téléchargement

en: All submissions
fr: Toutes les soumissions

en: Only new submissions since your last download
fr: Seulement les nouvelles soumissions depuis votre dernier téléchargement

en: Only the latest
fr: Seulement les dernières

en: All submissions starting from
fr: Toutes les soumissions à partir de

en: There is no suiting flag available.
fr: Il n'y a aucun marqueur disponible qui convienne.

en: The flag to check for.
fr: Le marqueur à vérifier.

en: Flag/unflag link for @flag
fr: Lien Marquer/Démarquer pour @flag

en: The referenced entity (@type: @id) is invalid.
fr: L'entité référencée (@type : @id) est invalide.

en: Entity selection mode
fr: Mode de sélection de l'entité

en: Change handler
fr: Changer de gestionnaire

en: Autocomplete (Tags style)
fr: Autocomplétion (style Étiquettes)

en: Simple (with optional filter by bundle)
fr: Simple (avec filtre optionnel par paquet)

en: Target bundles
fr: Paquets cibles

en: The bundles of the entity type that can be referenced. Optional, leave empty for all bundles.
fr: Les paquets de l'entité pouvant être référencés. Facultatif, laisser vide pour tous les paquets.

en: A bridge to the @entity entity that is referenced via !field_name
fr: Un pont vers l'entité @entity qui est référencée via le champ !field_name

en: Referencing entity
fr: Entité référante

en: A bridge to the @entity entity that is referencing @target_entity via !field_name
fr: Un pont vers l'entité @entity qui référence @target_entity via !field_name

en: The @plugin %label (%name) was marked dirty, but passes the integrity check now and is active again.
fr: Le @plugin %label (%name) a été marqué comme impropre, mais passe maintenant le contrôle d'intégrité et est de nouveau actif.

en: The @plugin %label (%name) fails the integrity check and cannot be executed. Error: !message
fr: Le @plugin %label (%name) échoue au contrôle d'intégrité et ne peut pas être exécuté. Erreur : !message

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
fr: Chaque fois que l'évènement se produit, l'évaluation de la règle est déclenchée.

en: Saved to DB
fr: Enregistré en base de données

en: Restore values to DB
fr: Restaurer les valeurs dans la base de données

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
fr: Permettre à l'utilisateur de saisir un attribut 'title' du lien

en: Default link 'title' Attribute
fr: Attribut 'title' par défaut du lien

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
fr: À l'affichage, les liens utiliseront cet attribut 'title' si l'utilisateur n'en a pas fourni et s'il est différent du texte du lien. Lisez les <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">directives WCAG 1.0</a> pour la conformité des liens. Les jetons (tokens) seront évalués.

en: Link "title" attribute
fr: Attribut 'title' du lien

en: The Media module is a File Browser to the Internet, media provides a framework for managing files and multimedia assets, regardless of whether they are hosted on your own site or a 3rd party site. It replaces the Drupal core upload field with a unified User Interface where editors and administrators can upload, manage, and reuse files and multimedia assets. Media module also provides rich integration with WYSIWYG module to let content creators access media assets in rich text editor. Javascript is required to use the Media module.  For more information check <a href="@media_faq">Media Module page</a>
fr: Le module Media est un navigateur de fichiers Internet, Media fournit un framework pour gérer des éléments multimédia, indépendamment de s'ils sont hébergés sur votre site ou sur un site tiers. Il remplace le champ de transfert du module du cœur Drupal par une interface utilisateur unifiée où les éditeurs et administrateurs peuvent transférer, gérer, et réutiliser les fichiers et les éléments multimédia. Le module Media fournit également une intégration riche avec le module WYSIWYG pour permettre au créateurs de contenu d'accéder aux éléments multimédia depuis l'éditeur de texte riche. JavaScript est requis pour utiliser le module Media. Pour plus d'informations, consulter la <a href="@media_faq">page du module Media</a>

en: Allowed file extensions for uploaded files
fr: Extensions de fichier permises pour les fichiers transférés

en: Allowed remote media types
fr: Types de médias distants permis

en: Media types which are allowed for this field when using remote streams.
fr: Les types de médias autorisés pour ce champ lors de l'utilisation de flux distants.

en: The file directory @dir does not exist or is not writable. Please contact an administrator.
fr: Le répertoire de fichiers @dir n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture. Veuillez contacter un administrateur.

en: file from !field_name
fr: fichier de !field_name

en: There is nothing in your media library. Select the Upload tab above to add a file.
fr: Il n'y a rien dans votre bibliothèque de médias. Sélectionnez l'onglet Transférer ci-dessus pour ajouter un fichier.

en: Allowes you to create a menu item on the Taxonomy term add page.
fr: Vous permet de créer un élément de menu dans la page Ajouter des termes de taxonomie.

en: Hide empty column
fr: Cacher les colonnes vides

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
fr: La bibliothèque %dependency dont dépend la bibliothèque %library n'est pas installée.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
fr: La version %dependency_version de la bibliothèque %dependency n'est pas compatible avec la bibliothèque %library.

en: The %library library could not be found.
fr: La bibliothèque %library est introuvable.

en: The version of the %library library could not be detected.
fr: La version de la bibliothèque %library n'a pas pu être détectée.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
fr: La version %version installée de la bibliothèque %library n'est pas prise en charge.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
fr: La variante %variant de la bibliothèque %library est introuvable.

en: Taxonomy menu form
fr: Formulaire de menu de taxonomie

en: Provide text to display if this field returns no results. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
fr: Fournir le texte à afficher si ce champ ne retourne aucun résultat. Vous pouvez y inclure du code HTML. Vous pouvez saisir des données provenant de cette vue comme pour les "Motifs de replacement" dans la section "Réécrire les résultats" ci-dessous.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
fr: L'opérateur est invalide sur le filtre : @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
fr: Aucune valeur valide trouvée sur le filtre : @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
fr: La valeur @value n'est pas un tableau pour @operator sur le filtre : @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
fr: Saisir du code PHP qui retourne TRUE ou FALSE. Pas de retour est la même chose que FALSE, soyez donc SÛR de retourner quelque chose si vous ne souhaitez pas déclarer d'argument d'invalidité. Ne pas utiliser la balise<?php ?>. L'argument de validité sera "$argument" et la vue, "$view". Vous pouvez changer l'argument en définissant "$handler->argument". Vous pouvez changer le titre utilisé en substitution pour cet argument en définissant "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fr: Si non coché, les champs qui ne sont pas configurés pour personnaliser leur élément HTML n'obtiendront aucune enveloppe (wrapper) ni pour leur champ, ni pour leur étiquette ni pour le champ + étiquette. Vous pouvez utiliser ceci pour rapidement réduire le nombre de balises que fournit la vue par défaut, au risque de rendre plus difficile l'application des CSS.

en: Rules documentation is kept online. Please use the links below for more information about Rules. Feel free to contribute to improving the online documentation!
fr: La documentation de Rules est conservée en ligne. Veuillez utiliser les liens ci-dessous pour plus d'informations sur Rules. N'hésitez pas à contribuer à l'amélioration de la documentation en ligne !

en: Rules introduction
fr: Présentation de Rules

en: Rules terminology
fr: Terminologie de Rules

en: Coding for Rules
fr: Coder pour Rules

en: Unknown @plugin %name.
fr: @plugin %name inconnu(e).

en: The list to loop over. The loop will step through each item in the list, allowing further actions on them. See <a href="@url"> the online handbook</a> for more information on how to use loops.
fr: La liste à parcourir. La boucle passera sur chaque élément dans la liste, permettant des actions sur ceux-ci. Voir le <a href="@url">manuel en ligne</a> (en) pour plus d'informations sur la manière d'utiliser les boucles.

en: Enter PHP code to process the selected argument value.
fr: Saisir le code PHP pour traiter la valeur de l'argument sélectionnée.

en: Note that token replacements containing chained objects – such as [node:author:uid] – are not listed here, but are still available. The <em>data selection</em> input mode may help you find more complex replacement patterns. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information about complex replacement patterns.
fr: Notez que les jetons de remplacement qui contiennent des objets chaînés - tels que [node:author:uid] – ne sont pas listés ici, ils n'en demeurent pas moins disponibles. Le mode d'entrée pour la <em>sélection de données</em> devrait vous aider à trouver des modèles de remplacement plus complexes. Voir la <a href="@url">documentation en ligne</a> pour plus d'informations à propos des modèles de remplacement complexes.

en: Reaction rules, listed below, react on selected events on the site. Each reaction rule may fire any number of <em>actions</em>, and may have any number of <em>conditions</em> that must be met for the actions to be executed. You can also set up <a href="@url1">components</a> – stand-alone sets of Rules configuration that can be used in Rules and other parts of your site. See <a href="@url2">the online documentation</a> for an introduction on how to use Rules.
fr: Les règles réactives, listées ci-dessous, réagissent par rapport aux évènements sélectionnés dans le site. Chaque règle réactive lance un certain nombre d'actions, posséde un certain nombre de conditions à rencontrer afin que ces actions puissent être exécutées. Vous pouvez aussi mettre en place des jeux de composants autonomes pré-réglés qui pourront être utilisés dans Rules et d'autres parties de votre site. Voir la <a href="@url">documentation en ligne</a> pour une introduction à l'utilisation de Rules.

en: Choose which kind of component to create. Each component type is described in <a href="@url">the online documentation</a>.
fr: Choisissez quel type de composant créer. Chaque type de composant est décrit dans la <a href="@url">documentation en ligne</a>.

en: A string used for identifying this task. Any existing tasks for this component with the same identifier will be replaced.
fr: Une chaîne utilisée pour identifier cette tâche. Toute tâche existante pour ce composant avec le même identifiant sera remplacée.

en: Note that component evaluation is triggered by <em>cron</em> – make sure cron is configured correctly by checking your site's !status. The scheduling time accuracy depends on your configured cron interval. See <a href='@url'>the online documentation</a> for more information on how to schedule evaluation of components.
fr: Notez que l'évaluation de composant est déclenchée par le <em>cron</em> – assurez-vous que la tâche planifiée (cron) est configurée correctement en vérifiant le !status de votre site. La précision du temps de planification dépend de l’intervalle configuré dans le cron. Consulter la <a href='@url'>documentation en ligne</a> pour plus d'informations sur la manière de planifier une évaluation de composants.

en: Unknown event "!event_name"
fr: Évènement inconnu  "!event_name"

en: Tags associated with this configuration, used for filtering in the admin interface. Separate multiple tags with commas.
fr: Étiquettes associées à cette configuration, utilisées pour le filtrage dans l'interface d'administration. Séparer les différentes étiquettes avec des virgules.

en: Variables are normally input <em>parameters</em> for the component – data that should be available for the component to act on. Additionaly, action components may <em>provide</em> variables back to the caller. Each variable must have a specified data type, a label and a unique machine readable name containing only lowercase alphanumeric characters and underscores. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information about variables.
fr: Les variables sont normalement des <em>paramètres</em> d'entrée pour le composant - données qui devraient être disponibles pour que le composant puisse agir dessus. De plus, les composants action devraient <em>fournir</em> des variables en retour pour la fonction d'appel. Chaque variable doit avoir un type de donnée spécifique, une étiquette et un nom-machine unique ne contenant que des caractères alphanumériques et des traits de soulignements. Voir la <a href="@url">documentation en ligne</a> pour plus d'informations sur les variables.

en: You are about to add a new @plugin to the @config-plugin %label. Use indentation to make conditions a part of this logic group. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information on condition sets.
fr: Vous êtes sur le point d'ajouter un nouveau @plugin dans %label @config-plugin. Utilisez l'indentation pour que les conditions fassent partie de ce groupe logique. Voir la <a href="@url">documentation en ligne</a> pour plus d'infos sur les ensembles de conditions.

en: The data selector helps you drill down into the data available to Rules. <em>To make entity fields appear in the data selector, you may have to use the condition 'entity has field' (or 'content is of type').</em> More useful tips about data selection is available in <a href='@url'>the online documentation</a>.
fr: Le sélecteur de données vous aide à descendre dans les données disponibles pour Rules. <em>Pour faire apparaître les champs d'entité dans le sélecteur de données, il est possible que vous ayez à utiliser la condition 'l'entité a un champ' (ou 'le contenu est de type')</em>. Vous trouverez des astuces utiles à propos de la sélection de données disponibles dans la <a href='@url'>documentation en ligne</a>.

en: The date in GMT. You may enter a fixed time (like %format) or any other values in GMT known by the PHP !strtotime function (like "+1 day"). Relative dates like "+1 day" or "now" relate to the evaluation time.
fr: La date en GMT. Vous pouvez entrer un temps fixe (comme %format) ou d'autres valeurs en GMT connu sous la fonction PHP !strtotime (comme "+1 day"). Les dates relatives telles que "+1 day" ou "now" sont relatives au moment de l'évaluation.

en: Deleting this @removed-plugin would break your configuration as some of its provided variables are utilized by the @plugin <a href="!url">%label</a>.
fr: La suppression de ce @removed-plugin endommagerait votre configuration car certaines des variables qu'il fournit sont utilisées par le @plugin <a href="!url">%label</a>.

en: Select the event to add. However note that all added events need to provide all variables that should be available to your rule.
fr: Sélectionner l'évènement à ajouter. Noter toutefois que tous les évènements ajoutés nécessitent de fournir toutes les variables qui devraient être disponibles pour votre règle.

en: Added the event, but it does not provide all variables utilized.
fr: Évènement ajouté, mais il ne fournit pas toutes les variables utilisées.

en: Added event %event.
fr: L'événement %event a été ajouté.

en: Are you sure you want to remove the event?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir retirer l'événement ?

en: You are about to remove the event %event.
fr: Vous êtes sur le point de retirer l'événement %event.

en: Removed the event, but it had provided some variables which are now missing.
fr: Évènement retiré, il a, cependant, fournit des variables qui sont maintenant manquantes.

en: Event %event has been removed.
fr: L'évènement %event a été supprimé.

en: The variable used for holding each list item in the loop. This variable will be available inside the loop only.
fr: La variable utilisée pour maintenir chaque item de la liste dans la boucle. Cette variable sera disponible à l'intérieur de la boucle uniquement.

en: Media browser tab
fr: Onglet du navigateur de médias

en: Display as a tab in the media browser.
fr: Afficher en tant qu'onglet du navigateur de médias.

en: The "Media" field type has been moved to the new "Media Field" module. This site uses media fields, so the Media Field module has been enabled.
fr: Le type de champ "Media" a été déplacé vers le nouveau module "Media Field". Ce site utilise des champs média, donc le module Media Field a été activé.

en: The "Media" field type has been moved to the new "Media Field" module. File fields can be used to store media.
fr: Le type de champ "Media" a été déplacé vers le nouveau module "Media Field". Les champs Fichier peuvent être utilisés pour stocker des médias.

en: Enabled browser plugins
fr: Plugins du navigateur activés

en: If no plugins are selected, they will all be available.
fr: Si aucun plugin n'est sélectionné, ils seront tous disponibles.

en: Media Field
fr: Champ Media

en: View Library
fr: Voir la bibliothèque

en: Rendered file
fr: Fichier rendu

en: Display the file in a specific view mode
fr: Afficher le fichier dans un mode d'affichage spécifique

en: Archive the selected files and email them
fr: Archiver les fichiers sélectionnés et les envoyer par courriel

en: Are you sure you want to delete this file? | Are you sure you want to delete these files?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ce fichier ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces fichiers ?

en: Tokens associated with file types.
fr: Jetons associés aux types de fichiers.

en: The name of the file type.
fr: Le nom du type de fichier.

en: The unique machine-readable name of the file type.
fr: Le nom système unique de ce type de fichiers.

en: The number of files belonging to the file type.
fr: Le nombre de fichiers de ce type.

en: The URL of the file type's edit page.
fr: L'URL de la page de modification du type de fichiers.

en: The file type of the file.
fr: Le type du fichier.

en: The type of the file (for example, "audio", "image", "video", etc).
fr: Le type du fichier (par exemple : "audio", "image", "vidéo", etc.)

en: Administer files
fr: Administrer les fichiers

en: Add, edit or delete files and administer settings.
fr: Ajouter, modifier ou supprimer des fichiers et administrer les paramètres.

en: View all files.
fr: Voir tous les fichiers.

en: Edit all files.
fr: Modifier tous les fichiers.

en: Uploaded by !username on !datetime
fr: Transféré par !username le !datetime

en: Manage settings for the type of files used on your site.
fr: Gérer les paramètres des types de fichiers utilisés sur votre site.

en: File entity
fr: Entité Fichier

en: Unknown file type
fr: Type de fichier inconnu

en: Header 2
fr: En-tête 2

en: Header 3
fr: En-tête 3

en: Select source view mode or form
fr: Sélectionner le mode de vue ou le formulaire source

en: Clone fieldgroups from selected view mode to the current display
fr: Cloner les groupes de champs du mode de vue sélectionné vers l'affichage courant

en: Fieldgroup @group is not cloned since a group already exists with the same name.
fr: Le groupe de champs @group n'a pas été cloné car un groupe avec le même nom existe déjà.

en: Fieldgroup @group cloned successfully.
fr: Groupe de champs @group cloné avec succès.

en: This fieldgroup renders groups on separate pages.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu dans des pages séparées.

en: Multipage
fr: Pages multiples

en: This fieldgroup renders the content in a page.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu dans une page.

en: Show label
fr: Montrer l'étiquette

en: Format page title
fr: Formater le titre de la page

en: Label only
fr: Seulement l'étiquette

en: Step 1 of 10
fr: Étape 1 sur 10

en: Step 1 of 10 [Label]
fr: Étape 1 sur 10 [Étiquette]

en: Add a page counter at the bottom
fr: Ajouter un compteur de page au pied

en: The count number only
fr: Seulement le compteur

en: Move submit button to last multipage
fr: Déplacer le bouton de soumission à la dernier page des pages  multiples

en: Move additional settings to last multipage (if available)
fr: Déplacer les paramètres additionnels à la dernier page  (si disponible) des pages multiples

en: Language settings for the user account.
fr: Paramètres de langue pour le compte utilisateur.

en: Wysiwyg status
fr: Statut Wysiwyg

en: Step %count of %total
fr: Étape %count sur %total

en: Step %count of %total !label
fr: Étape %count sur %total !label

en: (active page)
fr: (page active)

en: Max length of title field
fr: Longueur maximale du champ titre

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
fr: Définir une longueur maximale du champ titre (s'applique uniquement si le titre du lien est facultatif ou obligatoire). La limite maximale est de 255 caractères.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
fr: La valeur de la coupure de l'URL doit être numérique.

en: The max length of the link title must be numeric.
fr: La longueur maximale du titre du lien doit être numérique.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
fr: La longueur maximale du titre du lien ne doit pas être supérieure à 255 caractères.

en: The title of the link.
fr: Le titre du lien

en: The URL of the link.
fr: L'URL du lien

en: @entity is viewed
fr: L'entité @entity est vue

en: viewed @entity
fr: entité @entity vue

en: Nodes represent the main site content items.
fr: Les nœuds représentent les éléments principaux du contenu du site.

en: Uploaded file.
fr: Fichier transféré.

en: Remark or note that refers to a node.
fr: Remarque ou note se référant à un nœud.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
fr: Les termes de taxonomie sont utilisés pour classifier le contenu.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
fr: Les vocabulaires contiennent des termes de taxonomie connexes qui sont utilisés pour classer le contenu.

en: Whether the comment is published or unpublished.
fr: Si le commentaire est publié ou non.

en: Field "@name"
fr: Champ "@name"

en: Whether the node is published or unpublished.
fr: Si le nœud est publié ou non.

en: Whether the user is active or blocked.
fr: Si l'utilisateur est actif ou bloqué.

en: Restrict this relationship to one or more @bundles.
fr: Restreindre cette relation à un ou plusieurs paquets @bundle.

en: Generate automatic URL alias
fr: Générer automatiquement l'alias d'URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
fr: Désélectionner ceci pour créer un alias personnalisé ci-dessous.

en: Configure URL alias patterns.
fr: Configurer les motifs des alias d'URL.

en: The current live revision will be set to moderation state %state.
fr: L'état de modération de la révision actuellement publiée sera défini à %state.

en: Node revision being viewed
fr: La révision de nœud en cours de consultation

en: The Workbench landing page.
fr: La page d'atterrissage de l'espace de travail

en: Link the user picture to the user's profile
fr: Lié l'image de l'utilisateur à son profil

en: Specify which display or custom url this display will link to.
fr: Préciser à quel affichage ou url personnalisée cet affichage sera lié.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above. You can override the url at the link display setting.
fr: Cela ajoutera un lien "plus" en bas de cette vue, qui sera lié à la page de la vue. Si vous avez plus d'une vue de type page, ce lien pointera sur l'affichage spécifié dans 'Affichage de lien' ci-dessus. Vous pouvez supplanter l'URL dans les paramètres de l'affichage de lien.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
fr: <p>Les jetons (token) suivants sont disponibles pour ce lien.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
fr: Un chemin Drupal ou une URL externe vers lequel pointera le lien "plus". Noter que cela supplantera le paramètre d'affichage du lien ci-dessus.

en: The date the user last accessed the site.
fr: La date à laquelle l'utilisateur à accedé au site pour la dernière fois.

en: Rendered @entity-type
fr: Type d'entité @entity-type rendu

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
fr: Rend une entité unique dans un mode d'affichage spécifique (par ex. accroche).

en: Concatenate values using a seperator
fr: Concaténer les valeurs en utilisant un séparateur

en: Format interval
fr: Mettre en forme l'intervalle

en: If checked, the value will be formatted as a time interval. Otherwise, just the number of seconds will be displayed.
fr: Si coché, la valeur sera mise en forme comme intervalle de temps. Sinon, seul le nombre de secondes sera affiché.

en: Specify how many different units to display.
fr: Spécifier combien d'unités différentes afficher.

en: Text to put before the duration text.
fr: Texte à placer avant le texte de durée.

en: Text to put after the duration text.
fr: Texte à placer après le texte de durée.

en: Show entity label
fr: Afficher l'étiquette de l'entité

en: Show entity ID
fr: Afficher l'identifiant de l'entité

en: Show complete entity
fr: Afficher l'entité complète

en: Decide how this field will be displayed.
fr: Décider comment ce champ sera affiché.

en: Link to entity
fr: Lier à l'entité

en: Link this field to the entity.
fr: Lier ce champ à l'entité.

en: View: @view - Display: @display
fr: Vue : @view - Affichage : @display

en: Fields used in views
fr: Champs utilisés dans les vues

en: Overview of fields used in all views.
fr: Vue d'ensemble des champs utilisés dans toutes les vues.

en: Transform the case
fr: Changer la casse

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
fr: A l'affichage des chemins d'url, comment changer la casse de la valeur du filtre.

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fr: Si "Personnalisé", consulter <a href="http://fr.php.net/manual/fr/function.date.php" target="_blank">la documentation PHP</a> pour les formats de date. Sinon, saisir le nombre d'unités de temps différentes à afficher, fixé à 2 par défaut.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
fr: Modifier l'étiquette d'administration affichée quand cette relation est utilisée dans des filtres, etc.

en: Representative sort criteria
fr: Critères de tri représentatif

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
fr: Le critère de tri est appliqué aux données raportées par la relation pour déterminer comment un élément représentatif est obtenu pour chaque ligne. Par exemple, pour montrer le nœud le plus récent pour chaque utilisateur, sélectionner 'Contenu : date de mise à jour'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
fr: L'ordre à utiliser pour les critères de tri sélectionnés plus haut.

en: And/Or, Rearrange
fr: Et/Ou, Réarranger

en: Revert to default
fr: Rétablir par défaut

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
fr: Facultativement, saisir une virgule pour délimiter une liste de mots-clés pour cette vue à utiliser dans le filtrage et le tri des vues sur la page d'administration.

en: Custom admin theme for the Views UI
fr: Thème de l'administration personnalisé pour l'UI de Views.

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
fr: Dans certains cas, vous pourriez vouloir sélectionner un thème d'administration différent pour l'UI de Views.

en: No fields have been used in views yet.
fr: Aucun champ n'a été jusqu'à présent utilisé dans les vues.

en: Provide a simple link to approve the comment.
fr: Fournir un lien pour approuver le commentaire.

en: Author uid
fr: uid de l'auteur

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
fr: Relier chaque @entity avec un ensemble @field au fichier.

en: image from !field_name
fr: image de !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
fr: Relier chaque @entity avec un ensemble @field à l'image.

en: The tid of a taxonomy term.
fr: Le tid d'un terme de taxonomie

en: The user permissions.
fr: Les droits utilisateur.

en: First and last only
fr: Premier et dernier seulement

en: Multiple-value handling
fr: Gestion à valeur multiple.

en: Filter to items that share all terms
fr: Filtrer par éléments qui partagent tous les termes

en: Filter to items that share any term
fr: Filtrer par éléments qui partagent n'importe quel terme

en: Use formatted username
fr: Utiliser un nom d'utilisateur formaté

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
fr: Si coché, le nom d'utilisateur sera formaté par le système. Sinon, il sera affiché tel quel.

en: Link to user's profile
fr: Lien vers le profil de l'utilsateur

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
fr: Utiliser <em>Par défaut</em> utilisera le style des images des utilisateurs définit dans <a href="!account-settings">Paramètres du compte</a>.

en: You don't have translatable entity types.
fr: Vous n'avez pas de types d'entités traduisibles.

en: Use a pager
fr: Utiliser une pagination

en: Don't sort
fr: Ne pas trier

en: A property of the base table of the entity
fr: Une propriété de la table de base de données de l'entité.

en: A field attached to this entity
fr: Un champ attaché à cette entité.

en: Sort property
fr: Propriété de tri

en: @label (column @column)
fr: @label (colonne @column)

en: Choose what to attach this view to.
fr: Choisir à quoi joindre cette vue.

en: This form has received the maximum number of entries.
fr: Ce formulaire a reçu le nombre maximum d'entrées.

en: Total submissions limit
fr: Limitation des soumissions

en: Limit the total number of allowed submissions.
fr: Limiter le nombre de soumissions autorisées.

en: Per user submission limit
fr: Limitation des soumissions par utilisateur

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
fr: Limiter chaque utilisateur à !count soumission(s) pour !timespan

en: Limit to !count total submission(s) !timespan
fr: Limiter à !count soumission(s) pour !timespan

en: Latest number of submissions field is required.
fr: Le champ du nombre de dernières soumissions est requis.

en: Latest number of submissions must be numeric.
fr: Le champ du nombre de dernières soumissions doit être numérique.

en: Latest number of submissions must be greater than 0.
fr: Le nombre de dernières soumissions doit être supérieur à 0.

en: Start submission number is required.
fr: Le numéro de soumission de départ est requis.

en: Start submission number must be numeric.
fr: Le numéro de soumission de départ doit être numérique.

en: Start submission number must be greater than 0.
fr: Le numéro de soumission de départ doit être supérieur à 0.

en: End submission number must be numeric.
fr: Le numéro de soumission de fin doit être numérique.

en: End submission number must be greater than 0.
fr: Le numéro de soumission de fin doit être supérieur à 0.

en: End submission number may not be less than Start submission number.
fr: Le numéro de soumission de fin ne peut pas être inférieur au numéro de soumission de début.

en: @count total
fr: Total de @count

en: @count new since @date
fr: @count nouvelle(s) depuis le @date

en: Only the latest !number submissions
fr: Seulement les !number dernières soumissions

en: All submissions starting from: !start and optionally to: !end
fr: Toutes les soumissions depuis : !start et éventuellement jusqu'à : !end

en: Use submission IDs for the range. Last downloaded end SID: !sid.
fr: Utiliser des identifiants de soumissions pour l'intervalle. SID dernièrement téléchargé : !sid.

en: The webform node this submission was generated from.
fr: Le nœud Webform à partir duquel cette soumission a été générée.

en: Webform Node
fr: Nœud Webform

en: The user who sent the webform submission.
fr: L'utilisateur ayant envoyé la soumission Webform.

en: Webform submissions of the given Webform node.
fr: Les soumissions Webform du nœud Webform donné.

en: Webform Submission
fr: Soumission de formulaire webform

en: Webform submissions of the given user.
fr: Soumissions Webform pour l'utilisateur donné.

en: Tokens related to views.
fr: Jetons associés aux vues.

en: The human-readable name of the view.
fr: Le nom affiché de la vue.

en: The description of the view.
fr: La description de la vue.

en: The machine-readable name of the view.
fr: Le nom système de la vue.

en: The title of current display of the view.
fr: Le titre de l'affichage actuel de la vue.

en: The URL of the view.
fr: L'URL de la vue.

en: -Select-
fr: -Sélectionner-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fr: Texte à placer comme texte de l'attribut "title" que la plupart des navigateurs affichent comme bulle d'aide lors du survol du lien.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
fr: Activer pour masquer ce champ s'il est vide. Noter que l'étiquette du champ ou le rendu réécrit peuvent toujours être affichés. Pour masquer les étiquettes, vérifier les paramètres du style ou du style de ligne concernant les champs vides. Pour masquer le contenu réécrit, cocher la case "Masquer la réécriture si vide".

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
fr: Activer les statistiques de performance/messages de débogage de Views via le module Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
fr: Cocher ceci pour activer des statistiques/messages de débogage sur les requêtes de Views <em>si Devel est installé</em>.

en: Devel message(dpm)
fr: Message Devel (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
fr: Journalisation Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
fr: Région de la page pour le rendu des statistiques de performance/les messages de débogage

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fr: Date sous la forme AAAAMMJJ.

en: Date in the form of YYYYMM.
fr: Date sous la forme AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
fr: Date sous la forme AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fr: Date sous la forme MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fr: Date sous la forme JJ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fr: Date sous la forme SS (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
fr: Si vous avez besoin de plus de champs que l'uid, ajoutez la relation Commentaire : auteur

en: Last comment uid
fr: Uid du dernier commentaire

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
fr: L'identifiant utilisateur de l'auteur du dernier commentaire d'un nœud.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
fr: L'utilisateur auteur du contenu. Si vous avez besoin de plus de champs que l'uid, ajoutez la relation Contenu : auteur

en: Unique access event ID.
fr: Identifiant d'évenement d'accès unique.

en: Link field to the node if there is no comment.
fr: Lier le champ au nœud s'il n'y a aucun commentaire.

en: Convert spaces in term names to hyphens
fr: Convertir les espaces dans les noms de terme en tirets

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
fr: Ceci permet aux liens de fonctionner avec les arguments de termes de taxonomie de Views.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
fr: Saisir du code PHP qui retourne une valeur à utiliser pour ce filtre. Ne pas utiliser &lt;?php ?&gt;. Vous ne devez retourner qu'une seule valeur pour ce filtre. Des variables sont disponibles : l'objet vue sera "$view". Le gestionnaire (handler) d'arguments sera "$argument", vous pouvez par exemple changer le titre utilisé pour les substitutions pour cet argument en définissant "$argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
fr: Utiliser le rendu pour grouper les lignes

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
fr: Si activé le rendu du champ de regroupement est utilisé pour grouper les lignes.

en: Feed node: Node Reference (nid): @field_name
fr: Nœud flux : Référence à un nœud (nid) : @field_name

en:  (Node reference by node title)
fr:  (Référence à un nœud par titre de nœud)

en:  (Node reference by node ID)
fr:  (Référence à un nœud par ID de nœud)

en:  (Node reference by Feeds URL)
fr:  (Référence à un nœud par URL de Flux)

en:  (User reference by user name)
fr:  (Référence à un utilisateur par nom d'utilisateur)

en:  (User reference by user ID)
fr:  (Référence à un utilisateur par ID d'utilisateur)

en:  (User reference by Feeds URL)
fr:  (Référence à un utilisateur par URL de flux)

en: Display the referenced node ID
fr: Afficher l'ID du nœud référencé

en: Display the URL of the referenced node
fr: Afficher l'URL du nœud référencé

en: Display an absolute URL
fr: Afficher une URL absolue

en: Absolute URL: %yes_no
fr: URL absolue : %yes_no

en: @field (@field_name) - reverse (to @entity)
fr: @field (@field_name) - rétablir (à @entity)

en: @field (@field_name) - reverse
fr: @field (@field_name) - rétablir

en: Relate each @entity referencing the node through @field.
fr: Relie chaque @entity référençant le nœud via @field.

en: Rendered user
fr: Utilisateur rendu

en: Display the referenced user in a specific view mode
fr: Afficher l'utilisateur référencé dans un mode d'affichage spécifique

en: Display the referenced user ID
fr: Afficher l'identifiant de l'utilisateur référencé

en: Display the URL of the referenced user
fr: Affiche l'URL de l'utilisateur référencé.

en: Relate each @entity referencing the user through @field.
fr: Relier chaque @entity référençant l'utilisateur par @field.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
fr: Remplace une vue existante s'il en existe une avec le même nom

en: No files selected.
fr: Aucun fichier sélectionné.

en: Edit selected files
fr: Modifier les fichiers sélectionnés

en: Edit multiple files
fr: Modifier plusieurs fichiers

en: Provides a field type that stores media-specific data. <em>Deprecated by the core File field type.</em>
fr: Fournit un type de champ qui enregistre des données spécifiques aux médias. <em>Rendu obsolète par le type de champ Fichier du cœur</em>.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
fr: Vous pouvez utiliser le code HTML pour ce champ. Les jetons suivants sont pris en charge :

en: Provide a simple link to the user.
fr: Fournir un simple lien vers l'utilisateur.

en: Result summary
fr: Résumé des résultats

en: Shows result summary, for example the items per page.
fr: Affiche le résumé des résultats, par exemple les éléments par page.

en: Use site default RSS settings
fr: Utiliser les paramètres RSS par défaut du site

en: Display list value as human readable
fr: Afficher les valeurs des listes de manière lisible

en: Displays the link in contextual links
fr: Affiche le lien dans les liens contextuels

en: Grouping field Nr.@number
fr: Champ de groupement N°@number

en: Added panels_pane.lock field.
fr: Champ panels_pane.lock ajouté.

en: panels_pane.lock field already existed, update skipped.
fr: Le champ panels_pane.lock existait déjà, la mise à jour a été ignorée.

en: Immovable
fr: Inamovible

en: No lock
fr: Aucun verrou

en: Configure lock on !subtype_title
fr: Configurer le verrouillage de !subtype_title

en: Lock type
fr: Type de verrou

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
fr: Une liste de tous les termes parents, en commençant avec la racine.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
fr: Une liste de tous les parents du lien de menu, en commençant avec la racine.

en: Edit book outline
fr: Modifier la structure du livre

en: Export menu blocks.
fr: Exporter les blocs de menu.

en: Menu block bulk export results
fr: Résultats de l'exportation en masse de Menu block

en: Exported menu blocks.
fr: Blocs de menu exportés

en: Skip the first @count item(s)
fr: Ignorer le(s) @count premier(s) élément(s)

en: Then display at most @count item(s)
fr: Puis afficher au plus @count élément(s)

en: Enter 0 to display all items.
fr: Saisir 0 pour afficher tous les éléments.

en: Display in reverse order
fr: Afficher dans l'ordre inverse

en: User Edit Template
fr: Gabarit d'Édition de l'Utilisateur

en: User edit template
fr: Gabarit d'édition de l'utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user edit form at <em>user/%user/edit</em>.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour afficher le formulaire d'édition de l'utilisateur à <em>user/%user/edit</em>.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/edit because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'activer user/%user/edit parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: User being edited
fr: Utilisateur en cours de modification

en: Error, misconfigured entity_bundle access plugin
fr: Erreur, l'accès au plugin entity_bundle est mal configuré

en: (Custom) Entity: Field Value
fr: (Personnalisé) Entité : Valeur du champ

en: Control access by entity field value.
fr: Contrôler l'accès par la valeur du champ entité.

en: @entity @type: @field Field
fr: @entity @type : Champ @field

en: The front page
fr: La page d'accueil

en: User edit form: User ID
fr: Formulaire d'édition de l'utilisateur : Identifiant utilisateur

en: Creates a user edit form context from a user ID argument.
fr: Crée un contexte pour le formulaire d'édition des utilisateurs à partir d'un identifiant utilisateur comme argument.

en: Enter the user ID for this argument.
fr: Saisir l'identifiant de l'utilisateur pour cet argument.

en: Entity extra field
fr: Champ supplémentaire de l'entité

en: Select a view mode for this extra field.
fr: Sélectionner un mode d'affichage pour ce champ supplémentaire.

en: Select a build mode for this user.
fr: Sélectionner un mode d'affichage pour cet utilisateur.

en: A user edit form.
fr: Un formulaire d'édition d'utilisateur.

en: Enter the user ID of a user for this argument:
fr: Saisir l'identifiant d'un utilisateur pour cet argument :

en: Enter the name or UID of a node
fr: Saisir le nom ou l'identifiant d'un noeud

en: '%name' [user id %uid]
fr: '%name' [id utilisateur %uid]

en: Test behavior
fr: Tester le comportement

en: Test instance behavior
fr: Tester le comportement de l'instance

en: The selected behavior handler is broken.
fr: Le gestionnaire de comportement sélectionné est cassé.

en: The selected selection handler is broken.
fr: Le gestionnaire de sélection sélectionné est cassé.

en: Add a read-more link if output is trimmed.
fr: Ajouter un lien "lire plus" si la sortie est tronquée.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
fr: Lorsque cochée, un lien "lire plus" sera ajouté à la fin d'une sortie tronquée

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fr: Le texte qui sera affiché comme lien "lire plus". Vous pouvez saisir des données de cette vue comme décrit dans "Modèles de remplacement" ci-dessus.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fr: Le chemin qui sera utilisé pour le lien "lire plus". Vous pouvez saisir des données de cette vue comme décrit dans "Modèles de remplacement" ci-dessus.

en: Show the embed display in the ui.
fr: Montrer l'affichage intégré dans l'interface graphique.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
fr: Autoriser les utilisateurs avancés à utiliser l'affichage de vue intégré. Le plugin fonctionne même s'il n'est pas visible dans l'interface

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fr: Toutes les requêtes générées par Views inclueront les noms des vues et des affichages dans une chaîne de caractères 'view-name:display-name' à la fin de la clause SELECT. Cela facilite l'identification des requêtes Views dans les journaux du serveur de base de données mais ne doit être utilisé qu'à des fins de diagnostic.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
fr: Fournir un affichage pouvant être intégré en utilisant l'API de Views.

en: Display the user with standard user view.
fr: Afficher l'utilisateur avec une vue utilisateur standard.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
fr: Veuillez insérer les éléments par page (@items_per_page) ci-dessus.

en: Remove tags from rendered output
fr: Retirer les balises du rendu

en: Contextual Links
fr: Liens contextuels

en: Display fields in a contextual links menu.
fr: Afficher les champs dans un menu de liens contextuels.
