Webchick's test profile (7.x-0.1-unstable31) - en to fi translation catalogue (2113 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: User interface
fi: Käyttöliittymä

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Next
fi: Seuraava

en: Pages
fi: Sivut

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: context
fi: konteksti

en: delete
fi: poista

en: Status
fi: Tila

en: Administer
fi: Ylläpito

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: content
fi: sisältö

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Read more
fi: Lue lisää

en: more
fi: lisää

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Access control
fi: Pääsynhallinta

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Comments
fi: Kommentit

en: Tags
fi: Tagit

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Home page
fi: Kotisivu

en: Version
fi: Versio

en: Go
fi: Mene

en: Login
fi: Kirjaudu

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta oletusarvoihin

en: None
fi: Ei rajoituksia

en: Display settings
fi: Näyttöasetukset

en: Comment form
fi: Kommenttilomake

en: User edit form
fi: Käyttäjän muokkauslomake

en: User contact form
fi: Käyttäjän yhteydenottolomake

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Weight
fi: Paino

en: Center
fi: Keskellä

en: Admin title
fi: Ylläpitäjän otsikko

en: Required
fi: Pakollinen

en: Parent
fi: Isäntä

en: Depth
fi: Syvyys

en: Category
fi: Kategoria

en: Settings
fi: Asetukset

en: One
fi: Yksi

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Import
fi: Tuo

en: Book
fi: Kirja

en: Export
fi: Vie

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: Back
fi: Takaisin

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Help
fi: Ohje

en: Font
fi: Fontti

en: Default
fi: Oletus

en: Background
fi: Tausta

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Update
fi: Päivitys

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: Core
fi: Ydin

en: Views
fi: Näkymät

en: Access
fi: Pääsy

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: Path
fi: Polku

en: Vocabularies
fi: Sanastot

en: Region
fi: Alue

en: Display
fi: Näyttö

en: Node type
fi: Solmun tyyppi

en: Menu
fi: Valikko

en: results
fi: tulokset

en: search
fi: hae

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: The username %name does not exist.
fi: Käyttäjätunnusta %name ei ole olemassa.

en: Text
fi: Teksti

en: Layout
fi: Ulkoasu

en: style
fi: tyyli

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Paths
fi: Polut

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Continue
fi: Jatka

en: Configure
fi: Määrittele

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Files
fi: Tiedostot

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: Error
fi: Virhe

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: Created
fi: Luotu

en: Horizontal
fi: Vaakasuora

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: Node edit form
fi: Solmun muokkauslomake

en: Are you sure you want to delete %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa %title?

en: Node add form
fi: Solmun lisäyslomake

en: All
fi: Kaikki

en: Active
fi: Toiminnassa

en: Submit @name
fi: Lähetä @name

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: Panels
fi: Paneelit

en: Panel title
fi: Paneelin otsikko

en: Add content
fi: Lisää sisältöä

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: The CSS ID to apply to this page
fi: Sivulla käytettävä CSS ID

en: panels
fi: paneelit

en: Block
fi: Lohko

en: Add block
fi: Lisää lohko

en: Override title
fi: Ohita otsikko

en: CSS class
fi: CSS-luokka

en: Pager ID
fi: Sivutuksen ID

en: Override URL
fi: Ohita osoite

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
fi: Mikäli valittuna, ohitetaan näkymän osoite. Tämä on välillä hyödyllistä paneelin osoitetta määritettäessä

en: Three column 25/50/25
fi: Kolme palstaa 25750/25

en: Left side
fi: Vasen sivu

en: Middle column
fi: Keskipalsta

en: Right side
fi: Oikea sivu

en: Three column 25/50/25 stacked
fi: Kolme palstaa 25/50/25 pinottu

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Three column 33/34/33
fi: Kolme palstaa 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
fi: Kolme palstaa 33/34/33 pinottu

en: Two column
fi: Kaksi palstaa

en: Two column stacked
fi: Kaksi palstaa pinottu

en: 1 hour | @count hours
fi[0]: 1 tunti
fi[1]: @count tuntia

en: 1 day | @count days
fi[0]: 1 päivä
fi[1]: @count päivää

en: Node links
fi: Solmujen linkit

en: Taxonomy terms
fi: Luokittelutermit

en: User picture
fi: Käyttäjän kuva

en: Breadcrumb
fi: Murupolku

en: Site name
fi: Sivuston nimi

en: Site slogan
fi: Sivuston iskulause

en: Your changes have been saved.
fi: Muutoksesi on tallennettu.

en: Left sidebar
fi: Vasen sivupalkki

en: Right sidebar
fi: Oikea sivupalkki

en: Inline
fi: Avoin

en: Custom
fi: Oma

en: Revision ID
fi: Version ID

en: Comment ID
fi: Kommentin ID

en: Published
fi: Julkaistu

en: Log message
fi: Lokimerkintä

en: Poll duration
fi: Kyselyn kesto

en: Poll votes
fi: Kyselyn äänet

en: File ID
fi: Tiedoston ID

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: File size
fi: Tiedoston koko

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Term
fi: Termi

en: Term ID
fi: Termin ID

en: Term name
fi: Termin nimi

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Last login
fi: Viimeisin kirjautuminen

en: Contains
fi: Sisältää

en: Overridden
fi: Ohitettu

en: Mode
fi: Tila

en: Normal
fi: Normaali

en: Nodes
fi: Solmut

en: Authored by
fi: Kirjoittanut

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Up
fi: Ylös

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: Width
fi: Leveys

en: Medium
fi: Keskiverto

en: Caching
fi: Välimuistin käyttö

en: System
fi: Järjestelmä

en: Terms
fi: Termit

en: Owner
fi: Omistaja

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: Border
fi: Raja

en: Method
fi: Tapa

en: Table
fi: Taulukko

en: All views
fi: Kaikissa näkymissä

en: Base
fi: Ydin

en: Other
fi: Muu

en: Align
fi: Tasaa

en: Text color
fi: Tekstin väri

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: List type
fi: Listan tyyppi

en: Role
fi: Rooli

en: Padding
fi: Täyte

en: User login
fi: Kirjautuminen

en: String
fi: Merkkijono

en: Case
fi: Asia

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Exists
fi: On olemassa

en: Create content
fi: Luo sisältöä

en: Argument
fi: Argumentti

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: <All>
fi: <Kaikki>

en: Clone
fi: Kloonaa

en: Normal menu item
fi: Normaali valikkoelementti

en: Down
fi: Alas

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Operator
fi: Operaattori

en: Order
fi: Järjestys

en: Add criteria
fi: Lisää kriteerit

en: Node: ID
fi: Solmu: ID

en: Uncategorized
fi: Katogorisoimattomat

en: Plain
fi: Puhdas

en: Position
fi: Sijoitus

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: Basic settings
fi: Perusasetukset

en: Node template
fi: Solmumalli

en: false
fi: epätosi

en: true
fi: tosi

en: Term description
fi: Termin kuvaus

en: Child terms
fi: Alitermit

en: Operation
fi: Toimenpide

en: You have to specify a valid date.
fi: Sinun on annettava kelvollinen päiväys.

en: Collapsed
fi: Pienennetty

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Created date
fi: Luontipäivä

en: Rules
fi: Säännöt

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Authoring information
fi: Julkaisutiedot

en: Authored on
fi: Luotu

en: Leave blank for %anonymous.
fi: Jätä tyhjäksi käyttäjälle %anonymous.

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Some
fi: Jotkut

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fi: Kirjoita kullekin riville yksi Drupalin polku. Tähti (*) toimii jokerimerkkinä. Esimerkiksi polku %blog tarkoittaa blogisivuja ja %blog-wildcard jokaista henkilökohtaista blogia. Etusivu on %front.

en: Link to node
fi: Linkitä solmuun

en: Change
fi: Muuta

en: Edit term
fi: Muokkaa termiä

en: Tokens
fi: Merkit

en: Token
fi: Muuttuja

en: Node title
fi: Solmun otsikko

en: Node body
fi: Solmun runko

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Your search yielded no results
fi: Haku ei tuottanut tuloksia.

en: Front page
fi: Etusivu

en: unlimited
fi: rajoittamaton

en: Activity
fi: Aktiivisuus

en: Publishing options
fi: Julkaisuasetukset

en: Create new revision
fi: Luo uusi versio

en: First
fi: Ensimmäinen

en: Middle
fi: Keskellä

en: Configure block
fi: Lohkon asetukset

en: Second
fi: Sekunti

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Entity
fi: Entiteetti

en: None.
fi: Ei mitään.

en: Fixed
fi: Kiinteä

en: Revert
fi: Palauta käyttöön

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Import failed.
fi: Lataus epäonnistui.

en: Greater than
fi: Suurempi kuin

en: Equal to
fi: On yhtä kuin

en: Less than
fi: Pienempi kuin

en: Select a user
fi: Valitse käyttäjä

en: You must select a user.
fi: Sinun on valittava käyttäjä.

en: Open in new window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: Blocked
fi: Suljettu

en: or
fi: tai

en: open
fi: avoin

en: Parent terms
fi: Ylemmän tason termit

en: All blogs
fi: Kaikki blogit

en: Style
fi: Tyyli

en: revert
fi: palauta

en: Missing
fi: Puuttuu

en: Installed
fi: Asennettu

en: Flexible
fi: Joustava

en: Changed
fi: Muuttunut

en: Date created
fi: Luontipäivämäärä

en: Standard
fi: Standardi

en: Menu settings
fi: Valikon asetukset

en: Color scheme
fi: Värivalikoima

en: width
fi: leveys

en: height
fi: korkeus

en: New
fi: Uusi

en: Top left
fi: Vasemmalla ylhäällä

en: Top right
fi: Oikealla ylhäällä

en: Bottom right
fi: Alhaalla oikealla

en: Bottom left
fi: Alhaalla vasemmalla

en: Relationships
fi: Suhteet

en: Basic information
fi: Perustietoa

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Nimien on oltava aakkosnumeerisia sisältäen lisäksi ainoastaan alaviivoja.

en: Parent menu item
fi: Ylätason valikkoelementti

en: Jump Menu
fi: Ponnahdusvalikko

en: Themes
fi: Teemat

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Storage
fi: Tallennus

en: Page name
fi: Sivun nimi

en: Slogan
fi: Iskulause

en: Apply
fi: Käytä

en: You must select a node.
fi: Sinun on valittava solmu.

en: No style
fi: Ei tyyliä

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Lifetime
fi: Elinaika

en: PHP Code
fi: PHP-koodi

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Double
fi: Kaksinkertainen

en: Relationship type
fi: Relaation tyyppi

en: No caching
fi: Ei välimuistitusta

en: Menus
fi: Valikot

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Third
fi: Kolmas

en: Fourth
fi: Neljäs

en: Fifth
fi: Viides

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Float
fi: Liukuluku

en: Form
fi: Kaavake

en: Title tag
fi: Otsikkotagi

en: Override path
fi: Ohita polku

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: Dotted
fi: Pisteet

en: Dashed
fi: Pilkut

en: Solid
fi: Kiinteä

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Edit this term
fi: Muokkaa termiä

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Two
fi: Kaksi

en: Three
fi: Kolme

en: Layouts
fi: Ulkoasut

en: Uppercase
fi: Muunna isoiksi kirjaimiksi

en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

en: Language neutral
fi: Kielineutraali

en: Edit content
fi: Muokkaa sisältöä

en: Change layout
fi: Muuta ulkoasua

en: Contexts
fi: Kontekstit

en: Loading
fi: Ladataan

en: Switch user
fi: Vaihda käyttäjää

en: Execute PHP
fi: Suorita PHP-koodia

en: Node author
fi: Solmun kirjoittaja

en: Miscellaneous
fi: Sekalainen

en: Interface language
fi: Käyttöliittymän kieli

en: Rebuild
fi: Uudelleenrakenna

en: Attach files
fi: Liitä tiedostoja

en: Panel pages
fi: Paneelisivut

en: Panel nodes
fi: Paneelisolmut

en: Mini panels
fi: Minipaneelit

en: Views panes
fi: Näkymäpaneelit

en: by @user
fi: @user

en: Argument type
fi: Argumentin tyyppi

en: Deleted/missing block @module-@delta
fi: Poistettu/puuttuva lohko @module-@delta

en: New custom content
fi: Uusi kustomoitu sisältö

en: Create a completely custom piece of HTML content.
fi: Luo täysin kustomoitua HTML sisältöä.

en: Context
fi: Konteksti

en: General form
fi: Yleislomake

en: Form goes here.
fi: Lomake tulee tähän.

en: "@s" base form
fi: "@s" peruslomake

en: Node type description
fi: Solmun tyypin kuvaus

en: Attached files
fi: Liitetyt tiedostot

en: Attached files go here.
fi: Liitetyt tiedostot tulevat tähän.

en: A list of files attached to the node.
fi: Lista solmuun liitetyistä tiedostoista.

en: "@s" attachments
fi: "@s" liitteet

en: Book navigation
fi: Kirjan navigaatio

en: Book navigation goes here.
fi: Kirjan navigaatio tulee tähän.

en: "@s" book navigation
fi: "@s" kirjan navigaatio

en: Add comment
fi: Lisää kommentti

en: Comment form here.
fi: Kommenttilomake tähän.

en: A form to add a new comment.
fi: Lomake kommentin lisäämiseksi.

en: "@s" comment form
fi: "@s" kommenttilomake

en: Node comments
fi: Solmun kommentit

en: Node comments go here.
fi: Solmun kommentit tulevat tähän.

en: The comments of the referenced node.
fi: Viitatun solmun kommentit.

en: !a comments per page
fi: !a kommenttia per sivu

en: Pager
fi: Sivutus

en: "@s" comments
fi: "@s" kommentit

en: Node content
fi: Solmun sisältö

en: The content of the referenced node.
fi: Viitatun solmun sisältö.

en: Node title.
fi: Solmun otsikko.

en: Node content goes here.
fi: Solmun sisältö tulee tähän.

en: Link title to node
fi: Linkitä otsikko solmuun

en: Check here to make the title link to the node.
fi: Klikkaa tästä tehdäksesi otsikosta linkki solmuun.

en: No extras
fi: Ei ekstroja

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
fi: Klikkaa tästä poistaaksesi käytöstä mahdolliset tämän moduulin solmulle tekemät muutokset kuten tiedostoliitteet ja CCK kentät; tämän tulisi näyttää ainoastaan perustiivistelmä tai solmun leipäteksti.

en: Identifier
fi: Tunnistin

en: "@s" content
fi: "@s" sisältö

en: Node form publishing options
fi: Julkaisuasetukset solmun lomakkeessa

en: Publishing options on the Node form.
fi: Julkaisuasetukset solmun lomakkeessa.

en: Node form author information
fi: Luontitiedot solmun lomakkeessa

en: Author information on the Node form.
fi: Luontitiedot solmun lomakkeessa.

en: Node form comment settings
fi: Solmun lomakkeen kommenttiasetukset

en: Comment settings on the Node form.
fi: Kommenttiasetukset solmun lomakkeessa.

en: Node form menu settings
fi: Solmun lomakkeen valikkoasetukset

en: Node form file attachments
fi: Solmulomakkeen liitetiedostot

en: File attachments on the Node form.
fi: Liitetiedostot solmun lomakkeessa.

en: Node form book options
fi: Solmun lomakkeen kirjaoptiot

en: Book options for the node.
fi: Solmun kirjaoptiot.

en: Publishing options.
fi: Julkaisuasetukset.

en: Comment options
fi: Kommenttivaihtoehdot

en: Comment options.
fi: Kommenttivaihtoehdot.

en: Authoring information.
fi: Luontitiedot.

en: Menu options
fi: Valikko-optiot

en: Menu options.
fi: Valikko-optiot.

en: URL path options
fi: Verkko-osoitteen polun asetukset

en: URL Path options.
fi: Verkko-osoitteen polun asetukset.

en: Attach files.
fi: Liitä tiedostoja.

en: Book options.
fi: Kirjaoptiot.

en: "@s" @type
fi: "@s" tyyppi

en: Node type description goes here.
fi: Solmun tyypin kuvaus tulee tähän.

en: Node type description.
fi: Solmun tyypin kuvaus.

en: "@s" type description
fi: "@s" tyypin kuvaus

en: Profile content goes here.
fi: Profiilisisältö tulee tähän.

en: Which category
fi: Mikä kategoria

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
fi: Teksti joka näytetään jos kategoriassa ei ole dataa. Huomaa että otsikkoa ei näytetä muulloin kuin sen ollessa ohitettuna.

en: "@s" profile fields
fi: "@s" profiilikentät

en: Term description goes here.
fi: Termin kuvaus tulee tähän.

en: Term description.
fi: Termin kuvaus.

en: "@s" term description
fi: "@a" termin kuvaus

en: List of related terms
fi: Lista liitännäistermeistä

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
fi: Termit jotka liittyvät olemassaolevaan termiin; voivat olla alitermejä, sisartermejä tai ylätason termejä.

en: Sibling terms
fi: Sisartermit

en: Top level terms
fi: Ylätason termit

en: Which terms
fi: Mitkä termit

en: Unordered
fi: Järjestämätön

en: Ordered
fi: Järjestetty

en: The picture of a user.
fi: Käyttäjän kuva.

en: "@s" user picture
fi: "@s" käyttäjäkuva

en: User profile
fi: Käyttäjäprofiili

en: The profile of a user.
fi: Käyttäjän profiili.

en: "@s" user profile
fi: "@s" käyttäjäprofiili

en: Vocabulary terms
fi: Sanastotermit

en: All the terms in a vocabulary.
fi: Kaikki sanastossa olevat termit.

en: "@s" terms
fi: "@s" termit

en: Maximum depth
fi: Enimmäissyvyys

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
fi: Määrittele näytettävien termien enimmäissyvyys.

en: Display as tree
fi: Näytä puumuodossa

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
fi: Mikäli valittuna, termit näytetään puumuodossa, muussa tapauksessa peruslistana.

en: A node object.
fi: Solmuobjekti.

en: Currently set to !link
fi: Tällä hetkellä asetettuna !link

en: Invalid node selected.
fi: Epäkelpo solmu valittu.

en: A node add form.
fi: Solmun lisäyslomake.

en: Select the node type for this form.
fi: Valitse solmun tyyppi tälle lomakkeelle.

en: A node edit form.
fi: Solmun muokkauslomake.

en: A single taxonomy term object.
fi: Yksittäisen luokittelutermin objekti.

en: A single user object.
fi: Yksittäisen käyttäjän objekti.

en: Taxonomy vocabulary
fi: Luokittelusanasto

en: A single taxonomy vocabulary object.
fi: Yksittäinen luokittelusanasto-objekti.

en: Select the vocabulary for this form.
fi: Valitse sanasto tälle lomakkeelle.

en: New @s
fi: Uusi @s

en: New content of other types
fi: Uutta muuntyyppistä sisältöä

en: New content behavior
fi: Uuden sisällön käyttäytyminen

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
fi: Valitse miten järjestelmään lisätty uusi sisältö käyttäytyy. Mikäli valittuna uusi sisältö on välittömästi käytettävissä Paneelisivuilla, muussa tapauksessa sisältö on paneelisivujen käytettävissä vasta sallittuasi sen täällä.

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
fi: <p>Valitse Lähetä saadaksesi täydellinen lista valitsemiksesi oletuksiksi asetetuista sisältötyypeistä.</p>

en: Allowed @s content
fi: sallittu @s sisältö

en: Select allowed layouts
fi: Valitse sallitut ulkoasut

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
fi: Valitse kaikki ulkoasut joiden haluat olevan käyttäjien valittavissa ulkoasua valittaessa. Sinun on sallittava vähintään yksi ulkoasu.

en: argument
fi: argumentti

en: Add argument
fi: Lisää argumentti

en: relationship
fi: suhde

en: Add relationship
fi: Lisää suhde

en: Add context
fi: Lisää konteksti

en: Required contexts
fi: Vaaditut kontekstit

en: required context
fi: vaadittu konteksti

en: Add required context
fi: Lisää pakollinen konteksti

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Add @type "@context"
fi: Lisää @type "@context"

en: Edit @type "@context"
fi: Muokkaa @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
fi: Syötä ylläpitosivuilla !type tunnistamiseen käytettävä nimi.

en: Keyword
fi: Avainsana

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
fi: Syötä otsikoiden substituutiossa käytettävä avainsana.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
fi: Hylää se; sisältöä joka vaatii tämän kontekstin ei ole tarjolla.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
fi: Valitse toimintatapa jos argumentti puuttuu tai ei validoidu.

en: Argument @count
fi: Argumentti @count

en: Context @count
fi: Konteksti @count

en: 1 year | @count years
fi[0]: 1 vuosi
fi[1]: @count vuotta

en: 1 week | @count weeks
fi[0]: 1 viikko
fi[1]: @count viikkoa

en: 1 sec | @count sec
fi[0]: 1 s
fi[1]: @count s

en: Show all
fi: Näytä kaikki

en: Panel content has been updated.
fi: Paneelin sisältö on päivitetty.

en: Choose layout
fi: Valitse ulkoasu

en: Missing content type
fi: Puuttuva sisältötyyppi

en: This pane's content type is either missing or has been deleted. This pane will not render.
fi: Ruudun sisältötyyppi joko puuttuu tai on poistettu. Ruutu ei renderöidy.

en: Add content to !s
fi: Lisää sisältöä !s

en: There are no content types you may add to this display.
fi: Sisältötyyppejä joita voisit lisätä tähän näkymään ei löydy.

en: Configure !subtype_title
fi: Säädä !subtype_title

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
fi: Välimuistitustapoja ei ole tällä hetkellä määritettynä. Välimuistitusta käyttääksesi ota käyttöön Paneeleiden välimuistitusmoduuli.

en: Panel settings
fi: Paneelin asetukset

en: No title
fi: Ei otsikkoa

en: Unknown context
fi: Tuntematon konteksti

en: No context
fi: Ei kontekstia

en: Deleted/missing content type @type
fi: Poistettu/puuttuva sisältötyyppi: @type

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
fi: Voit käyttää avainsanoja %keywords konteksteista samoten kuin %title sisällyttääksesi alkuperäisen otsikon.

en: Context %count
fi: Konteksti %count

en: Columns
fi: Palstat

en: Row @row, Column @col
fi: Rivi @row, palsta @col

en: Single column
fi: Yksittäinen palsta

en: Two column bricks
fi: Kahden palstan ruudukko

en: Left above
fi: Vasemmalle ylös

en: Right above
fi: Oikealle ylös

en: Left below
fi: Vasemmalle alas

en: Right below
fi: Oikealle alas

en: Module name
fi: Moduulin nimi

en: Enter the module name to export code to.
fi: Syötä moduulin nimi johon koodia siirretään.

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
fi: Minipaneelin otsikko. Otsikko voidaan ohittaa lohkon asetuksissa.

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
fi: Kategoria, johon tämä minipaneeli sisällytetään Lisää sisältöä -lomakkeessa. Ainoastaan isot ja pienet aakkosnumeeriset merkit ovat sallittuja. Jos jätät tämän tyhjäksi, käytetään oletusta ”Minipaneelit”.

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
fi: Luokkien nimet voivat sisältää ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä tai välilyöntejä.

en: Deleted/missing mini panel @name
fi: Puuttuva/poistetty minipaneeli @name

en: Untitled mini panel
fi: Nimetön minipaneeli

en: Local
fi: Paikallinen

en: Panel
fi: Paneelit

en: Panel layout
fi: Paneeliulkoasu

en: Panel content
fi: Paneelisisältö

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
fi: CSS ID jota voidaan käyttää paneelin stylisoinnissa.

en: Please select a layout.
fi: Valitse ulkoasu.

en: Create nodes that are divided into areas with selectable content.
fi: Luo solmuja jotka on jaettu valittavaa sisältöä sisältäviin alueisiin.

en: Add a node from your site as content.
fi: Lisää solmu sivustoltasi sisältönä.

en: To use a NID from the URL, you may use %0, %1, ..., %N to get URL arguments. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
fi: Käyttääksesi NID:iä verkko-osoitteesta, voit käyttää %0, %1, ..., %N hakeaksisi verkko-osoitteen argumentteja. Tai käytä @0, @1, @2, ..., @N käyttääksesi paneelille välitettyjä argumentteja.

en: Leave node title
fi: Jätä lomakkeen otsikko

en: Advanced: if checked, do not touch the node title; this can cause the node title to appear twice unless your theme is aware of this.
fi: Edistynyt: mikäli ei valittuna, älä muuta solmun otsikkoa; tämä voi aiheuttaa että solmun otsikko tulostuu kahdesti paitsi jos teemasi tunnistaa tämän tilan.

en: Invalid node
fi: Kielletty solmu

en: Node loaded from @var
fi: Solmu ladattu muuttujasta @var

en: Deleted/missing node @nid
fi: Poistettu/puuttuva solmu @nid

en: Path is required.
fi: Polku on pakollinen.

en: Disable Drupal blocks/regions
fi: Poista käytöstä Drupalin lohkot/alueet

en: CSS code
fi: CSS koodi

en: Simple cache
fi: Yksinkertainen välimuisti

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
fi: Yksinkertainen välimuistitus on aikapohjainen välimuisti. Sitä on vaikea rajoittaa ja kun sisältö on kertaalleen päätynyt välimuistiin se pysyy siellä vanhenemiseensa asti.

en: If "arguments" are selected, this content will be cached per individual argument to the entire display; if "contexts" are selected, this content will be cached per unique context in the pane or display; if "neither" there will be only one cache for this pane.
fi: jos "argumentit" on valittuna, sisältö tallennetaan välimuistiin jokaista argumenttia kohden koko näkymään. Jos "kontekstit" on valittuna silloin sisältö tallennetaan välimuistiin jokaista erillistä ruudun tai näkymän kontekstia kohden. Jos "ei kumpaakaan" on valittuna, tälle ruudulle on ainoastaan yksi välimuisti.

en: Argument wildcard
fi: Argumentin villikortti

en: No argument
fi: Ei argumenttia

en: From context
fi: Kontekstista

en: From panel argument
fi: Paneeliargumentista

en: Input on pane config
fi: Syötä paneelin konfiguraatiossa

en: Required context
fi: Pakollinen konteksti

en: Panel argument
fi: Paneeliargumentti

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
fi: Mitä paneeliargumenttia käytetään "Paneeliargumentista" ollessa valittuna.

en: Sixth
fi: Kuudes

en: Fixed argument
fi: Kiinteä argumentti

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
fi: Mitä käytetään argumenttinä "Kiinteä" ollessa valittuna.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
fi: Mitä etikettiä käytetään mikäli argumentti näytetään paneelien käyttäjälle.

en: Use pager
fi: Käytä sivutusta

en: Link to view
fi: Linkitä näkymään

en: More link
fi: "Lisää" linkki

en: Link title to view
fi: Linkitä otsikko näkymään

en: Provide a "more" link that links to the view
fi: Tarjoa "lisää" linkki joka linkittyy näkymään

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
fi: Tämä on riippumaton mistä tahansa lisää-linkistä jonka näkymä mahdollisesti tarjoaa; jos näet kaksi linkkiä, poista tämä käytöstä. Views tarjoaa lisää-linkin ainoastaan jos käytät tyyppiä "lohko" joten muissa tapauksissa voit käyttää tätä linkkiä.

en: Display feed icons
fi: Näytä syötteiden kuvakkeet

en: Num posts
fi: Artikkelien lukumäärä

en: Send arguments
fi: Lähetä argumentteja

en: Deleted/missing view @view
fi: Poistettu/puuttuva näkymä: @view

en: Book parent
fi: Kirjaisäntä

en: Adds a book parent from a node context.
fi: Lisää kirjaisännön solmun kontekstista.

en: Immediate parent
fi: Välitön isäntä

en: Top level book
fi: Ylätason kirja

en: Term from node
fi: Termi solmusta

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
fi: Lisää luokittelutermin solmun kontekstista; jos useita termejä on valittuna se hakee ainoastaan ensimmäisen termin.

en: Term parent
fi: Termin isäntä

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
fi: Lisää isäntätermin termin kontekstista.

en: Top level term
fi: Ylätason termi

en: System block
fi: Järjestelmälohko

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
fi: Näyttää ruudut järjestelmälohkoina; tämä on rajoitetumpaa kuin oletusarvo.

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
fi: Paneelin oletusrenderöintitapa; näyttää jokaisen ruudun erottajan kanssa.

en: Presents the panes in the form of an HTML list.
fi: Näyttää ruudut HTML listana.

en: Rounded corners
fi: Pyöristetyt kulmat

en: Presents the panes or panels with a rounded corner box around them
fi: Näyttää ruudut tai paneelit pyöristetyin kulmin varustetun laatikon sisällä

en: Box around
fi: Laatikko ympärillä

en: Each pane
fi: Jokainen ruutu

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Locked
fi: Lukittu

en: Node count
fi: Solmujen lukumäärä

en: Finish
fi: Valmis

en: Number of views
fi: Katselukerrat

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Unordered list
fi: Järjestämätön lista

en: Font family
fi: Kirjasintyyppi

en: Case sensitive
fi: Kirjasinkokoriippuvainen

en: Add row
fi: Lisää rivi

en: Default theme
fi: Oletusteema

en: Column
fi: Palsta

en: Content language
fi: Sisällön kieli

en: Add new rule
fi: Lisää uusi sääntö

en: clone
fi: kloonaa

en: Regions
fi: Alueet

en: Create @name
fi: Luo @name

en: Crop
fi: Rajaa

en: This node
fi: Tämä solmu

en: Response code
fi: Vastauskoodi

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: User roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Landing page
fi: Laskeutumissivu

en: 1 month | @count months
fi[0]: Yksi kuukausi
fi[1]: @count kuukautta

en: Add region
fi: Lisää alue

en: Widgets
fi: Widgetit

en: export
fi: lataa

en: Custom pages
fi: Kustomoidut sivut

en: translate
fi: käännä

en: Column settings
fi: Palstan asetukset

en: Admin
fi: Ylläpito

en: Row
fi: Rivi

en: Row settings
fi: Riviasetukset

en: Simplecontext arg
fi: Simplecontext argumentti

en: Item1
fi: Elementti1

en: The stuff for item 1.
fi: Tavara Elementille 1.

en: Item2
fi: Elementti2

en: A relcontext object.
fi: Relcontext objekti.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
fi: Lisää relcontextin olemassa olevasta simplecontextista.

en: Page elements
fi: Sivun elementit

en: Variants
fi: Muunnokset

en: Boolean
fi: Totuusarvo

en: First sidebar
fi: Ensimmäinen sivupalkki

en: Book outline
fi: Kirjan hierarkia

en: Revision information
fi: Version tiedot

en: Users who have created accounts on your site.
fi: Käyttäjät jotka ovat luoneet käyttäjätilit sivustollesi.

en: MIME type
fi: MIME tyyppi

en: Taxonomy vocabularies
fi: Luokittelusanastot

en: Primary
fi: Pääasiallinen

en: Search type
fi: Haun tyyppi

en: Tab weight
fi: Välilehden painoarvo

en: User: ID
fi: Käyttäjä: ID

en: Dashboard
fi: Työpöytä

en: The MIME type of the file.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: Create new
fi: Luo uusi

en: Canvas
fi: Kangas

en: Logged in user
fi: Kirjautunut käyttäjä

en: No description
fi: Ei kuvausta

en: Overwrite
fi: Ylikirjoita

en: Secondary
fi: Toissijainen

en: layout
fi: ulkoasu

en: The page has been deleted.
fi: Sivu on poistettu.

en: Lowercase
fi: Muunna pieniksi kirjaimiksi

en: Justify
fi: Tasaa molemmat reunat

en: Parent term(s)
fi: Isäntätermi(t)

en: Current date
fi: Tämänhetkinen päivämäärä

en: Invalid input
fi: Kielletty syöte

en: Break lock
fi: Poista lukitus

en: filter
fi: suodatin

en: Comment count
fi: Kommenttien lukumäärä

en: The title of the node.
fi: Solmun otsikko.

en: The date the node was posted.
fi: Solmun lähetyspäivämäärä.

en: Views today
fi: Katsottu tänään

en: Current user's language
fi: Tämänhetkisen käyttäjän kieli

en: Default site language
fi: Sivuston oletuskieli

en: No language
fi: Ei kieltä

en: Build mode
fi: Rakennustila

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: No menu entry
fi: Ei valikkoa

en: Normal menu entry
fi: Normaali valikkoelementti

en: Menu tab
fi: Valikkovälilehti

en: Default menu tab
fi: Oletusvalikkovälilehti

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fi: Jos olet valinnut normaalin välilehden, syötä elementin otsikko

en: Insert item into an available menu.
fi: Syötä elementti olemassaolevaan valikkoon.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fi: Jos valitset menun sinun on aktivoitava Drupalin menu-laajennus.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fi: Mitä pienempi painoarvo, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin otsikko.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fi: Mikäli ylemmän tason valikkoelementti on välilehti, syötä välilehden painokerroin. Mitä matalampi luku, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: Live preview
fi: Reaaliaikainen esikatselu

en: Administration menu
fi: Ylläpitovalikko

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Import code
fi: Importoi koodi

en: Machine-readable name
fi: Koneellisesti luettava nimi

en: Contact form
fi: Yhteydenotto

en: Equal
fi: Yhtäsuuri

en: HTTP response code
fi: HTTP vastauskoodi

en: sort ascending
fi: Lajittele nousevasti

en: sort descending
fi: Lajittele laskevasti

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
fi: Tämän käyttäjätilin sähköpostiviestien oletuskieli ja kieli, jolla sivusto näytetään.

en: Edit field
fi: Muokkaa kenttää

en: Search form
fi: Hakulomake

en: select different theme
fi: toisen teeman valitseminen

en: Wipe and rebuild
fi: Pyyhi ja uudelleenrakenna

en: Styles
fi: Tyylit

en: The item has been deleted.
fi: Sisältö on poistettu.

en: Discard changes
fi: Hylkää muutokset

en: Text format
fi: Tekstimuoto

en: CSS Class
fi: CSS-luokka

en: Greater than or equal to
fi: Suurempi tai yhtä suuri kuin

en: Less than or equal to
fi: Pienempi tai yhtäsuuri kuin

en: The name of the site.
fi: Sivuston nimi.

en: CTools CSS Cache
fi: CToolsin CSS-välimuisti

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemistoa %path ei voitu luoda väärin asetetun tiedostohakemiston takia. Varmista, että tiedostohakemistosi on asetettu oikein ja että Web-palvelinohjelmistolla on oikeus luoda hakemistoja.

en: Unable to create
fi: Luonti epäonnistui

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
fi: Erityisvälimuisti johon tallennetaan muokattavia objekteja; se palvelee tilan tallennuksessa muuten tilattomassa ympäristössä.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fi: Merlin of Chaosin toimittama kirjasto hyödyllisistä työkaluista.

en: Bulk export results
fi: Bulk export tulokset

en: Place this in @file
fi: Sijoita tämä tiedostoon @file

en: There are no objects to be exported at this time.
fi: Vietäviä objekteja ei tällä hetkellä ole.

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
fi: Massa-vie koodiin useampia CToolsin käsittelemiä tieto-objekteja.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
fi: Suorittaa massaviennin Chaos Tools moduulin tunnistamille tieto-objekteille.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
fi: @type:@subtype ei näytetä puuttuvasta kontekstista johtuen

en: No info
fi: Ei tietoa

en: No info available.
fi: Ei tietoa saatavilla.

en: Configure new !subtype_title
fi: Konfiguroi uusi !subtype_title

en: All criteria must pass.
fi: Kaikkien kriteereiden on täytyttävä.

en: Only one criteria must pass.
fi: Vain yhden kriteerin on läpäistävä.

en: Broken/missing access plugin %plugin
fi: Puuttuva/rikkinäinen pääsy-plugin %plugin

en: Configure settings for this item.
fi: Säädä elementin asetuksia.

en: Remove this item.
fi: Poista elementti.

en: No criteria selected, this test will pass.
fi: Kriteerejä ei valittuna, testi suoritetaan onnistuneesti.

en: Missing callback hooks.
fi: Puuttuvia paluukutsumetodeita.

en: Edit criteria
fi: Muokkaa kriteerejä

en: Invalid object name.
fi: Epäkelpo objektin nimi.

en: Invalid context type
fi: Epäkelpo kontekstin tyyppi

en: Display page not found or display nothing at all.
fi: Näytä "sivua ei löytynyt" tai älä näytä mitään.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
fi: Syötä otsikko jota käytetään jos argumentti on läsnä. Voit käyttää %KEYWORD korvausta jossa avainsana on määritetty alla.

en: Unable to delete missing item!
fi: Puuttuvan elementin poistaminen epäonnistui!

en: Edit @type
fi: Muokkaa @type

en: Summary of contexts
fi: Lista konteksteista

en: Please choose which context and how you would like it converted.
fi: Valitse, minkä kontekstin haluat ja mihin haluat sen muuntaa.

en: , and
fi: , ja

en: , or
fi: , tai

en: Built in context
fi: Sisäänrakennettu konteksti

en: Keyword: %@keyword
fi: Avainsana: %keyword

en: From "@title"
fi: Sisällöstä "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemiston luominen epäonnistui. Tarkista tiedostohakemistosi oikeudet.

en: Update and return
fi: Päivitä ja palaa

en: In code
fi: Koodissa

en: Enabled, title
fi: Käytössä, otsikko

en: Get a summary of the information about this page.
fi: Hae sivuston tietojen tiivistelmä.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
fi: Aktivoi sivu ottaaksesi se käyttöön sivustollasi.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
fi: Deaktivoi sivu. Kaikki tieto säilyy mutta sivu ei ole käytössä sivustollasi.

en: Add variant
fi: Lisää muunnos

en: Add a new variant to this page.
fi: Lisää uusi muunnos tästä sivusta.

en: Create variant
fi: Luo muunnos

en: Import variant
fi: Tuo muunnos

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
fi: Lisää uusi muunnos tälle sivulle koodista joka on peräisin toiselta sivulta.

en: Reorder variants
fi: Uudelleenjärjestele muunnoksia

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
fi: Muuta muunnosten tärkeysjärjestystä varmistaaksesi että niistä oikea tulee valituksi.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
fi: Säädä uusi muunnos ennen sen lisäämistä sivulle.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
fi: Riko sivun lukitus muokataksesi sitä.

en: Variant operations
fi: Muunnostoimenpiteet

en: Get a summary of the information about this variant.
fi: Näytä yhteenveto tämän muunnoksen tiedoista.

en: Make an exact copy of this variant.
fi: Tee tarkka kopio tästä muunnoksesta.

en: Export this variant into code to import into another page.
fi: Vie tämä muunnos koodiin tuodaksesi sen toiselle sivulle.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
fi: Poista kaikki tämän muunnoksen muutokset ja palauta se koodissa olevaan tilaansa.

en: Remove this variant from the page completely.
fi: Poista muunnos sivulta lopullisesti.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
fi: Aktivoi muunnos jotta voit käyttää sitä järjestelmässäsi.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
fi: Deaktivoi muunnos. Sen tiedot säilyvät järjestelmässä mutta muunnos ei ole käytössä järjestelmässäsi.

en: No variants
fi: Ei muunnoksia

en: This operation trail does not exist.
fi: Operaatiopolkua ei löytynyt.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
fi: Sivu on päivittynyt. Muutoksista tulee pysyviä vasta kun klikkaat "tallenna".

en: Unable to update changes due to lock.
fi: Sivun muutosten tallennus epäonnistui lukituksesta johtuen.

en: This setting contains unsaved changes.
fi: Asetus sisältää tallentamattomia muutoksia.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia tällä sivulla. Sinun on valittava "Tallenna" kirjoittaaksesi ne tietokantaan tai "Peruuta" hylätäksesi muutokset. Huomaa että jos olet muuttanut mitä tahansa lomaketta, sinun on lähetettävä lomake ennen tallentamista.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
fi: Kaikki tallentamattomat muutokset on hylätty ja sivun lukitus on nyt poistettu.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
fi: Muunnoksen ylläpidollinen otsikko. Jos jätät sen tyhjäksi, otsikko asetetaan automaattisesti.

en: Variant type
fi: Muunnoksen tyyppi

en: Optional features
fi: Lisäominaisuudet

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
fi: Valitse, mitkä vapaavalintaiset vaihtoehdot haluat näyttää lomakkeiden yhteydessä niiden säätämiseksi. Jos et valitse niitä, voit edelleenkin ottaa ne käyttöön uusien sivujen luomisen yhteydessä. Jätä valitsematta jos olet epävarma.

en: Variant name
fi: Muunnoksen nimi

en: Enter the name of the new variant.
fi: Syötä uuden muunnoksen nimi.

en: Paste variant code here
fi: Kopioi muunnoksen koodi tähän.

en: No variant found.
fi: Variantteja ei löytynyt.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
fi: Muunnoksen tuominen epäonnistui. Virheet: @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
fi: Muunnoksen palauttaminen ylikirjoittaa tietokantaan tallennetun muunnoksen ja palauttaa sen oletustilaansa. Poistaminen on lopullista vasta kun klikkaat "Tallenna".

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
fi: Oletko varma että haluat poistaa tämän muunnoksen? Poistamisesta tulee pysyvää vasta kun klikkaat "Tallenna".

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
fi: Muunnos ei ole tällä hetkellä käytössä. Sen käyttöönotto tekee siitä järjestelmäsi käytettävän. Muutos tulee voimaan vasta tallennettuasi tämän sivun.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
fi: Muunnos on tällä hetkellä käytössä. Jos poistat sen käytöstä, järjestelmä ei voi käyttää sitä. Muutos tulee voimaan vasta kun tallennat tämän sivun.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
fi: Sivun lukituksen murtaminen <strong>peruu</strong> kaikki lukituksen tehneen käyttäjän tekemät tallentamattomat muutokset. Oletko VARMA että haluat tehdä tämän?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
fi: Lukitus purettu ja kaikki tallentamattomat muutokset peruttu. Voit nyt tehdä muutoksia sivustolle.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
fi: Tämän sivun käyttöönotto tekee sen välittömästi sivustolla käytettäväksi (ei tarvitse odottaa tallentumista.)

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
fi: Jos poistat sivun käytöstä, se poistuu välittömästi järjestelmäsi käytöstä (sinun ei tarvitse tallentaa erikseen.)

en: This page has no variants and thus no output of its own.
fi: Sivulla ei ole muunnoksia joten sillä ei ole myöskään omaa tulostetta.

en: Add a new variant
fi: Lisää uusi muunnos

en: Unable to disable due to lock.
fi: Käytöstä poistaminen ei onnistunut lukituksesta johtuen.

en: Unable to enable due to lock.
fi: Käyttöönotto ei onnistunut lukituksesta johtuen.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
fi: Lisää, muokkaa ja poista ohitettuja järjestelmäsivuja sekä käyttäjien järjestelmään määrittelemiä sivuja.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fi: Tarjoaa UI:n ja API:n sivujen hallintaan sivustolla.

en: Node add/edit form
fi: Solmun lisäys/muokkaus lomake

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
fi: Mikäli käytössä, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden solmujen lisäämisessä ja muokkaamisessa poluissa muotoa <em>user/%user</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten solmun tyyppi, kieli tai pääsysäännöt tarjotaksesi eri muokkauslomakkeita tai solmuja. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus solmujen muokkaus- ja lisäyslomakkeita.

en: Node being edited
fi: Muokattava solmu

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
fi: Mikäli käytössä, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden solmujen näyttämisessä poluissa muotoa <em>node/%node</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten rooleja tai pääsysääntöjä tarjotaksesi eri solmuja. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus käyttäjäprofiilia. Tämä vaikuttaa ainoastaan tarkasteltaviin sivuihin; esimerkiksi listoissa polku voi olla eri. Huomaa myöskin että mikäli käytössäsi on Pathauto moduuli, solmujen osoitteet saattavat olla näennäisesti jotakin muuta kuin edellämainittua muotoa. Drupal kuitenkin näke ne alkuperäisissä osoitteissaan muotoa node/%node.

en: Node being viewed
fi: Tarkasteltava solmu

en: Argument settings
fi: Agumentin asetukset

en: A meaningless second page
fi: Merkityksetön toinen sivu

en: Administrative title
fi: Ylläpidollinen otsikko

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Sivun otsikko. Otsikko näytetään ainoastaan ylläpitoliittymässä sivun tunnistamiseksi.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Sivun koneluettava nimi. Nimen on oltava uniikki ja aakkosnumeerinen. Nimeä ei voi muuttaa jälkikäteen!

en: Administrative description
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
fi: Sivun kuvaus (tarkoitus jne) ylläpidolliseen tarkoitukseen.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
fi: Verkko-osoite tälle sivulle. Voit luoda nimettyjä kirjanmerkkejä polun muuttuville osille käyttäen %name pakollisille elementeille ja !name vaihtoehtoisille elementeille. Esimerkiksi: "node/%node/foo", "forum/%forum" tai "dashboard/!input". Nämä nimetyt kirjanmerkit voidaan muuttaa konteksteiksi argumenttien lomakkeessa.

en: Make this your site home page.
fi: Tee sivustosta kotisivusi.

en: Visible menu item
fi: Näkyvä valikkolinkki

en: Name is required.
fi: Nimi on pakollinen.

en: That name is used by another page: @page
fi: Nimi on jo toisen sivun @page käytössä

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Sivun on oltava aakkosnumeerinen tai ainoastaan alaviivoja.

en: That path is used by another page: @page
fi: Polku on toisen sivun käytössä: @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
fi: Sinulla ei voi olla dynaamista polkuelementtiä vapaavalintaisen polkuelementin jälkeen.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
fi: Sinulla ei voi olla kiinteää polkua vapaavalintaisen polkuelementin perässä.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
fi: Polku on tällä hetkellä käytössä olemassaolevalle aliakselle @alias. Järjestelmä ei voi ohittaa olemassaolevia aliaksia.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
fi: Et voi käyttää sivua kotisivunasi mikäli se käyttää % kirjanmerkkejä.

en: Duplicated argument %arg
fi: Argumentti %arg monistettiin

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
fi: Epäkelpo argumentti <em>%</em>. Kaikkien argumenttien on oltava nimetty avainsanoilla.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fi: Kun tarjoat valikkolinkin valikon oletuslinkkinä, Drupalin on tiedettävä sen sijainti valikossa. Joskus tämä valikkohierarkiassa sitä ylempänä oleva kohde on olemassa kun taas toisissa tapauksissa sinun on luotava se. Valikkohierarkiassa tämänhetkistä tasoa ylemmän valikkokohdan polku on aina sama kuin tämänhetkinen polku ilman viimeistä osaansa. Esimerkiksi jos näkymän polku on <em>foo/bar/baz</em>, sitä ylemmän tason valikkokohdan polku on <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
fi: Sen valikkokohdan otsikko jonka alle uusi kohde lisätään

en: Parent item menu
fi: Sen valikkokohdan valikko jonka alle uusi kohde lisätään

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
fi: Pääsysääntöjä käytetään testaamaan, onko sivu käytettävissä ja ovatko sivuun liitetyt valikkolinkit näkyvissä.

en: No context assigned
fi: Ei kontekstia määriteltynä

en: Position in path
fi: Sijainti polussa

en: Context assigned
fi: Määritelty konteksti

en: The path %path has no arguments to configure.
fi: Polulla %path ei ole säädettäviä argumentteja.

en: Invalid keyword.
fi: Epäkelpo avainsana.

en: Change context type
fi: Muuta kontekstin tyyppiä

en: Change argument
fi: Muuta argumenttia

en: No context selected
fi: Ei kontekstia valittuna

en: Error: missing argument.
fi: Virhe: puuttuva argumentti.

en: Context identifier
fi: Kontekstin tunnistin

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
fi: Tätä kontekstin otsikkoa käytetään jatkossa kontekstin tunnistamiseen ylläpitoprosessissa. Otsikkoa ei koskaan näytetä muille kuin ylläpitäjille.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
fi: Virhe: puuttuva argumenttisovellus %argument.

en: Import page
fi: Tuo sivu

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
fi: Syötä nimi sivulle mikäli se on jokin muu kuin lähdesivu. Jätä tyhjäksi käyttääksesi alkuperäistä sivun nimeä.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
fi: Syötä polku sivulle mikäli se on jokin muu kuin lähdesivu. Jätä tyhjäksi käyttääksesi alkuperäistä sivun polkua.

en: Allow overwrite of an existing page
fi: Salli olemassaolevan sivun ylikirjoitus

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
fi: Mikäli valitsemasi nimi on jo olemassa tietokannassa, tämä sivu voi ylikirjoittaa olemassaolevan sivun.

en: Paste page code here
fi: Kopioi koodi tähän

en: No handler found.
fi: Käsittelijää ei löytynyt.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
fi: Sivun tuominen epäonnistui. Virheet: @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
fi: Sivu on käytössä ja toisen käyttäjän lukitsema. Sinun on <a href="!break">rikottava lukko</a> kyseisellä sivulla ennen etenemistä tai valittava toinen nimi.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
fi: Syötä uuden sivun nimi. Nimen on oltava yksilöllinen ja sisällettävä vain aakkosnumeerisia merkkejä ja alaviivoja.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
fi: Verkko-osoite tälle sivulle. Voit luoda nimettyjä kirjanmerkkejä polun muuttuville osille käyttäen %name pakollisille elementeille ja !name vaihtoehtoisille elementeille. Esimerkiksi: "node/%node/foo", "forum/%forum" tai "dashboard/!input". Nämä nimetyt kirjanmerkit voidaan muuttaa konteksteiksi argumenttien lomakkeessa. Et voi käyttää samaa polkua kuin alkuperäinen sivu.

en: Clone variants
fi: Kloonaa muunnokset

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
fi: Mikäli valittuna, kaikki tähän sivuun liittyvät muunnokset kloonataan. Mikäli ei valittuna, sivu kloonataan ilman muunnoksia.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
fi: Palauttaminen alkuperäiseen tilaan poistaa tietokannassa olevan sivun ja palauttaa sen oletusasetuksilleen. Kaikki tekemäsi muutokset menetetään tässä yhteydessä eikä niitä ole mahdollista palauttaa.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
fi: Oletko varma että haluat poistaa sivun? Sivun poistamista ei voi perua.

en: The page has been reverted.
fi: Sivu on palautettu.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
fi: Ylläpitäjä loi sivuja joilla on verkko-osoite, pääsysäännöt ja linkkejä Drupalin valikkojärjestelmässä.

en: Create a new page
fi: Luo uusi sivu

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fi: Muokkaa sivun polkua, nimeä ja muita perusasetuksia.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fi: Aseta konteksteja tämän sivun argumenteille.

en: Control what users can access this page.
fi: Hallitse, ketkä käyttäjät pääsevät tälle sivulle.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
fi: Näytä sivu valikkolinkkinä tai elementtinä.

en: Make a copy of this page
fi: Kopio sivu

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
fi: Vie sivu koodiksi joka voidaan tuoda ja sisällyttää vaikkapa moduuliin.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
fi: Poista kaikki sivun muutokset ja palauta se koodilliseen versioonsa.

en: Remove this page from your system completely.
fi: Poista sivu kokonaan järjestelmästäsi.

en: This is your site home page.
fi: Tämä on sivuston kotisivusi.

en: This page is set to become your site home page.
fi: Sivu on asetettu kotisivuksesi sivustolla.

en: Accessible only if @conditions.
fi: Pääsy vain jos @conditions.

en: This page is publicly accessible.
fi: Sivu on julkisesti luettavissa.

en: No menu entry.
fi: Ei valikkolinkkiä.

en: Normal menu entry.
fi: Normaali valikkolinkki

en: Menu tab.
fi: Valikkovälilehti.

en: Default menu tab.
fi: Oletus valikon välilehti.

en: Title: %title.
fi: Otsikko: %title.

en: Parent title: %title.
fi: Isäntöotsikko: %title.

en: Menu block: %title.
fi: Valikkolohko: %title.

en: Taxonomy term template
fi: Luokittelutermin template

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
fi: Mikäli käytössä, tämä ylikirjoittaa Drupalin oletustoiminnan näytettäessä luokittelutermejä poluissa muotoa <em>taxonomy/term/%term</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten sanastoja tai käyttäjien pääsyoikeuksia tarjotaksesi erilaisia tapoja esittää luokittelutermi ja siihen liittyvät solmut. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus-luokittelutermiä. Sivu vaikuttaa ainoastaan sisältöön joka esitetään polussa taxonomy/term/%term. Jotkut luokittelutermit kuten foorumit esitetään eri paikassa. Huomaa että jos käytät pathautoa, aliakset voivat aiheuttaa että luokittelutermit näytetään näennäisesti eri osoitteessa mutta Drupalin sisäisesti niiden polku on edelleenkin taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
fi: Tarkasteltavat termit

en: Term being viewed
fi: Tarkasteltava termi

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
fi: Salli useampia termejä polussa taxonomy/term/%term

en: Single term
fi: Yksittäinen termi

en: Multiple terms
fi: Useampia termejä

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
fi: Oletuksena Drupal sallii useampia termejä argumenttina pilkuin tai plus-merkein eroteltuna. Jos asetat tämän yksikkömuotoon, tämä ominaisuus poistuu käytöstä.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
fi: Syötä ensimmäisen termin hierarkia muropolkuun.

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
fi: Mikäli valittuna, luokittelutermien isännät näytetään muropolussa.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
fi: Voit käyttää useampia termejä eroteltuna "," tai "+" merkeillä.

en: Only a single term may be used.
fi: Voit käyttää vain yksittäistä termiä.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
fi: Muropolku sisältää sanaston termien hierarkian

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
fi: Muropolku ei sisällä sanaston termien hierarkiaa.

en: User profile template
fi: Käyttäjän profiili-template

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
fi: Mikäli käytössä, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden käyttäjäprofillien näyttämisessä poluissa muotoa <em>user/%user</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten rooleja tai pääsysääntöjä tarjotaksesi eri näkymiä tai käyttäjäprofiileja. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus käyttäjäprofiilia. Huomaa että jos käytät Pathauto moduulia, aliakset voivat siirtää solmun näennäisesti johonkin muuhun verkko-osoitteeseen. Drupal kuitenkin näkee ne alkuperäisissä osoitteissaan.

en: User being viewed
fi: Näytettävä käyttäjä

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
fi: Toinen käyttäjä on muokkaamassa sivua etkä voi tehdä siihen muutoksia.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
fi: Sivu on uusi ja käyttäjä ei ole vielä tallentanut sitä tietokantaan. Se ei ole käytettävissä ennenkuin tallennat sen.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
fi: Sivua on muokattu mutta muutokset eivät ole vielä julkisia. Tätä sivua muokattaessa sen muokkaamminen on estetty lukituksella muilta käyttäjiltä.

en: No task handlers are defined for this task.
fi: Tälle tehtävälle ei ole määriteltynä käsittelijöitä.

en: Variant
fi: Muunnos

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fi: Käyttäjä !user muokkaa sivua ja se on tästä syystä lukittuna. Lukko on !age vanha. Klikkaa tästä <a href="!break">rikkoaksesi lukon</a>.

en: User: compare
fi: Käyttäjä: vertaile

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
fi: Kaksi käyttäjää (esimerkiksi kirjautunut käyttäjä ja tarkasteltava käyttäjä)

en: First User
fi: Ensimmäinen käyttäjä

en: Second User
fi: Toinen käyttäjä

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
fi: Salli pääsy kahden käyttäjäkontekstin vertailun perusteella. Esimerkiksi salliaksesi käyttäjälle pääsy omaan profiiliinsa, valitse "kirjautunut käyttäjä" ja "tarkasteltava käyttäjä" ja sano "salli pääsy jos yhtäsuuri". Salli pääsy niiden ollessa yhtä suuria.

en: Grant access if user contexts are
fi: Salli pääsy mikäli käyttäjän kontekstit ovat

en: Not equal
fi: Erisuuri

en: Node: accessible
fi: Solmu: pääsy sallittu

en: Control access with built in Drupal node access test.
fi: Hallitse pääsyä Drupalin sisäänrakennetulla solmun pääsytestillä.

en: Create nodes of the same type
fi: Luo samantyyppisiä solmuja

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
fi: Käytä Drupalin sisäänrakennettuja solmun pääsysääntöjä, määrittele mikäli käyttäjä saa suorittaa valitun toiminnon solmulle.

en: @user can view @node.
fi: @user voi tarkastella @node.

en: @user can edit @node.
fi: @user voi muokata @node.

en: @user can delete @node.
fi: @user voi poistaa @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
fi: @user voi luoda solmuja samaa tyyppiä kuin @node.

en: Node: language
fi: Solmu: kieli

en: Control access by node language.
fi: Hallitse pääsyä solmun kielen perusteella.

en: Current site language
fi: Sivuston tämänhetkinen kieli

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
fi: Päästä läpi vain jos solmu on yhdellä valituista kielistä.

en: @identifier is in any language
fi: @identifier on millä tahansa kielellä

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
fi[0]: @identifier kieli on "@languages"
fi[1]: @identifier kieli on yksi kielistä "@languages"

en: Node: type
fi: Solmu: tyyppi

en: Control access by node_type.
fi: Hallitse pääsyä solmun tyypin perusteella.

en: Only the checked node types will be valid.
fi: Vain valitut solmun tyypit ovat valideja.

en: @identifier is any node type
fi: @identifier on mitä tahansa solmun tyyppiä

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
fi[0]: @identifier on tyyppiä "@types"
fi[1]: @identifier on jotakin tyypeistä "@types"

en: User: permission
fi: Käyttäjä: käyttöoikeus

en: Control access by permission string.
fi: Hallitse pääsyä pääsymerkkijonolla.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
fi: Vain käyttäjät joilla on valittuna oleva käyttöoikeus saavat pääsyn tähän sisältöön.

en: Error, unset permission
fi: Virhe, poistetaan oikeus

en: @identifier has "@perm"
fi: @identifier:lla on oikeus "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
fi: Hallitse pääsyä PHP koodilla.

en: Administrative desc
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: A description for this test for administrative purposes.
fi: Testin kuvaus ylläpidon tarpeisiin.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
fi: Pääsy sallitaan mikäli seuraava PHP koodi palauttaa <code>TRUE</code>. Älä sisällytä &lt;?php ?&gt;. Huomaa että virheellisen PHP koodin suorittaminen saattaa rikkoa sivustosi. Kaikki kontekstit ovat käytettävissä 	
    
        Translate
    
    Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> muuttujassa.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia PHP koodin muokkaamiseksi.

en: User: role
fi: Käyttäjä: rooli

en: Control access by role.
fi: Ylläpidä pääsyä roolien perusteella.

en: Only the checked roles will be granted access.
fi: Vain valituille rooleille annetaan pääsy.

en: @identifier can have any role
fi: @identifier:lla voi olla mikä tahansa rooli

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
fi[0]: @identifier:lla on rooli "@roles"
fi[1]: @identifier:lla on yksi rooleista "@roles"

en: User: language
fi: Käyttäjä: kieli

en: Control access by the language the user or site currently uses.
fi: Hallitse pääsyä käyttäjän tai sivuston sillä hetkellä käyttämän kielen perusteella.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
fi: Päästä läpi vain jos sivuston tämänhetkinen kieli on yksi valituista kielistä.

en: Site language is any language
fi: Sivusto on millä tahansa kielellä

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
fi[0]: Sivuston kieli on "@languages"
fi[1]: Sivuston kieli on yksi kielistä "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
fi: Luokittelu: sanasto

en: @identifier is any vocabulary
fi: @identifier on mikä tahansa luokittelu

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
fi[0]: @identifier on sanasto "@vids"
fi[1]: @identifier on yksi sanastoista "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
fi: Luo solmukontekstin käyttäen solmun ID:tä argumenttina.

en: Enter the node ID of a node for this argument
fi: Syötä solmun ID tälle argumentille

en: Creates a node add form context from a node type argument.
fi: Luo solmun lisäyskontekstin käyttäen solmun tyyppiä argumenttina.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
fi: Luo solmun muokkauslomake-kontekstin käyttäen solmun ID:tä argumenttina.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
fi: Merkkijono on yleensä minimaalinen konteksti joka yksinkertaisesti sisältää merkkijonon jota voidaan käyttää muihin tarkoituksiin.

en: Enter a value for this argument
fi: Syötä arvo argumentille

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
fi: Luo yksittäisen luokittelutermin sanaston ID:n tai sanaston nimen perusteella.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
fi: Lisää hierarkia muropolkuun

en: Enter a taxonomy term ID.
fi: Syötä luokittelun ID.

en: Enter a taxonomy term name.
fi: Syötä luokittelun nimi.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
fi: Luo ryhmän luokittelutermejä tid-listasta pilkuin tai plus-merkein eroteltuna. Yleisesti ottaen listan ensimmäistä termiä käytetään paneeleihin.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
fi: Syötä yksi tai useampi termin ID eroteltuina + tai , merkein.

en: Creates a user context from a user ID argument.
fi: Luo käyttäjäkontekstin käyttäjän ID argumentista.

en: Enter the user ID of a user for this argument
fi: Syötä käyttäjän ID tälle argumentille

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
fi: Luo luokittelukontekstin luokittelun ID argumentista.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
fi: Syötä luokittelu ID tälle argumentille

en: Use context keywords
fi: Käytä kontekstin avainsanoja

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
fi: Mikäli valittuna, kontekstin avainsanat otetaan käyttöön tässä kontekstissa.

en: Substitutions
fi: Substituutiot

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
fi: Kaikki lomakkeen tiedot joita ei näytetä muun sisällön toimesta.

en: The author of the referenced node.
fi: Viitatun solmun kirjoittaja.

en: Link to author profile
fi: Linkki kirjoittajan profiiliin

en: Check here to link to the node author profile.
fi: Valitse tämä linkittääksesi solmun kirjoittajan käyttäjäprofiiliin.

en: "@s" author
fi: "@s" kirjoittaja

en: The body of the referenced node.
fi: Viitatun solmun runko.

en: "@s" body
fi: "@s" runko

en: The navigation menu the book the node belongs to.
fi: Navigointivalikko johon kirjasolmu kuuluu.

en: Node created date
fi: Solmun luontipäivämäärä

en: The date the referenced node was created.
fi: Päivämäärä jolloin viitattu solmu luotiin.

en: "@s" created date
fi: "@s" luontipäivämäärä

en: Node links of the referenced node.
fi: Viitatun solmun solmulinkit.

en: Node links go here.
fi: Solmun linkit tulevat tähän.

en: "@s" links
fi: "@s" linkit

en: The title of the referenced node.
fi: Viitatun solmun otsikko.

en: "@s" title
fi: "@s" otsikko

en: Node last updated date
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä

en: The date the referenced node was last updated.
fi: Päivämäärä jolloin viitattu solmu on viimeksi päivitetty.

en: Last updated date
fi: Viimeisin päivityspäivämäärä

en: "@s" last updated date
fi: "@s" viimeisin päivityspäivämäärä

en: "@s" node form attach files
fi: "@s" solmun lomakkeen liitä tiedostoja

en: "@s" node form publishing options
fi: "@s" solmun lomakkeen julkaisuasetukset

en: "@s" node form book options
fi: "@s" solmun lomakkeen kirja-asetukset

en: Node form submit buttons
fi: Solmulomakkeen lähetysnapit

en: Submit buttons for the node form.
fi: Lähetysnapit solmulomakkeelle.

en: Node form buttons.
fi: Solmulomakkeen napit.

en: "@s" node form submit buttons
fi: "@s" solmun lomakkeen lähetysnapit

en: "@s" node form comment settings
fi: "@s" solmun lomakkeen kommentointiasetukset

en: Node form revision log message
fi: Solmun lomakkeen version logiviesti

en: Revision log message for the node.
fi: Versio-logiviesti solmulle.

en: "@s" node form revision log
fi: "@s" solmulomakeen versio-logi

en: Menu settings on the Node form.
fi: Valikkoasetukset solmun lomakkeessa.

en: "@s" node form menu settings
fi: "@s" solmulomakkeen valikon asetukset

en: Node form url path settings
fi: Solmun lomakkeen verkko-osoitteen polun asetukset

en: "@s" node form path options
fi: "@s" solmun lomakkeen polun asetukset

en: "@s" node form author information
fi: "@s" solmun lomakkeen kirjoittajan tiedot

en: Profile category
fi: Profiilikategoria

en: Contents of a single profile category.
fi: Sisältää yksittäisen profiilikategorian.

en: Enter the node ID of a node for this context.
fi: Syötä solmun ID tälle kontekstille.

en: Reset identifier to node title
fi: Resetoi tunnistin solmun otsikoksi

en: If checked, the identifier will be reset to the node title of the selected node.
fi: Mikäli valittuna, tunnistin resetoidaan vastaamaan valitun solmun otsikkoa.

en: Enter the node type this context.
fi: Syötä solmun tyyppi tälle kontekstille.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
fi: Syötä solmun ID tälle argumentille:

en: A context that is just a string.
fi: Konteksti joka on vain merkkijono.

en: Raw string
fi: Raakamerkkijono

en: Enter the string for this context.
fi: Syötä merkkijono tälle kontekstille.

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
fi: Tällä hetkellä asetettu termiin @term. Syötä jokin toinen termi jos haluat vaihtaa termiä.

en: Select a term from @vocabulary.
fi: Valitse termi sanastosta @vocabulary.

en: Reset identifier to term title
fi: Resetoi tunnistin termin otsikoksi

en: If checked, the identifier will be reset to the term name of the selected term.
fi: Mikäli valittuna, tunnistin resetoidaan vastaamaan valitun termin nimeä.

en: You must select a term.
fi: Sinun on valittava termi.

en: Invalid term selected.
fi: Epäkelpo termi valittu.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
fi: Useampia luokittelutermejä ryhmänä.

en: Term ID of first term
fi: Ensimmäisen termin ID

en: Term ID of all term, separated by + or ,
fi: Termien ID:t kaikille termeille + tai , merkillä erotettuina

en: Term name of first term
fi: Ensimmäisen termin nimi

en: Term name of all terms, separated by + or ,
fi: Kaikkien termien nimet + tai , merkeillä eroteltuina

en: Vocabulary ID of first term
fi: Ensimmäisen termin luokittelun ID

en: Creates the author of a node as a user context.
fi: Tekee solmun luojasta käyttäjäkontekstin.

en: Make all views available as panes
fi: Tee kaikki näkymät käytettäviksi paneeleina

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
fi: Mikäli valittuna, kaikki näkymät ovat käytettävissä sisältöpaneeleina lisättävissä sisältötyyppeihin. Mikäli ei valittuna, ainoastaan näkymät joilla on "Sisältöpaneeli" näyttöruutu ovat käytettävissä sisältöpaneeleina. Jätä valitsematta jos haluat tarkemman kontrollin siihen, mitä näkymäsisältöä käyttäjät voivat hyödyntää paneeleiden ulkoasukäyttöliittymässä.

en: Configure Views to be used as CTools content.
fi: Konfiguroi Views toimimaan CTools sisältönä.

en: Views content panes
fi: Views sisältöpaneelit

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
fi: Sallii näkymäsisällön käyttämisen Panelsissa, Dashboardissa ja muissa CTools Content API:a käyttävissä moduuleissa.

en: Select display
fi: Valitse näkymä

en: Configure view
fi: Säädä näkymää

en: Choose which display of this view you wish to use.
fi: Valitse, mitä näkymän näyttöruuduista haluat käyttää.

en: Broken/missing/deleted view.
fi: Rikkinäinen/puuttuva/poistettu näkymä.

en: Configure view @view (@display)
fi: Säädä näkymää @view (@display)

en: View: @name
fi: Näkymä: @name

en: View information
fi: Näkymän tiedot

en: Using display @display.
fi: Käyttäen näyttöruutua @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
fi: Argumentti @arg kontekstissa @context muutettu muotoon @converter

en: @count items displayed.
fi: @count tulosta näytetty.

en: With pager.
fi: Sivutuksen kanssa.

en: Without pager.
fi: Ilman sivutusta.

en: Skipping first @count results
fi: Ohittaen ensimmäiset @count tulosta

en: With more link.
fi: Lisää-linkin kanssa.

en: With feed icon.
fi: Syötteen kuvakkeen kanssa.

en: Sending arguments.
fi: Argumenttien lähetykseen.

en: Using arguments: @args
fi: Käyttäen argumentteja: @args

en: Using url: @url
fi: käyttäen verkko-osoitetta: @url

en: View panes
fi: Näkymäpaneelit

en: Link title to page
fi: Linkitä otsikko sivuun

en: Provide a "more" link.
fi: Tarjoa "lisää" linkki.

en: Num items
fi: Elementtien lukumäärä

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
fi: Valitse esitettävien tulosten määrä, tai 0 näyttääksesi kaikki tulokset.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
fi: Valitse ohitettavien tulosten määrä, 0 jos et halua ohittaa yhtäkään.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
fi: Mikäli asetettuna, ohita näkymän verkko-osoitepolku; tämä on ajoittain hyödyllistä asetettaessa paneelin verkko-osoitetta.

en: Content pane
fi: Sisältöpaneeli

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
fi: On käytettävissä sisältönä työpöytä- tai paneelinäkymissä.

en: Pane settings
fi: Paneelin asetukset

en: Use view name
fi: Käytä näkymän nimeä

en: Use view description
fi: Käytä näkymän kuvausta

en: Admin desc
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: Use Panel path
fi: Käytä paneelin polkua

en: Argument input
fi: Argumentin syöttö

en: Allow settings
fi: Salli asetukset

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
fi: Valitut asetukset ovat käytettävissä paneelin asetusdialogissa käyttäjän muokattavana. Valitsemattomat asetukset eivät ole saatavilla ja niitä käytetään ainoastaan tämän näyttöruudun asetuksissa.

en: Pager offset
fi: Sivutuksen aloitusarvo

en: Path override
fi: Ohita polku

en: Title override
fi: Ohita otsikko

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
fi: Tämä on otsikko joka näytetään näyttöpaneelissa sisällön lisäysdialogissa. Mikäli tyhjä, käytetään näkymän nimeä.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
fi: Tämä on teksti joka näytetään kun käyttäjä vie hiiren kursorin paneelin päälle sisällön lisäysdialogissa. Mikäli tyhjä, käytetään näkymän kuvausta.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
fi: Tämä on paneeli jossa kategoria näytetään sisällön lisäyksessä.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
fi: Tämä on kategorian oletuspainokerroin. Huomaa että mikäli kategorian paino on määritelty useammassa kohdassa, ainoastaan ensimmäinen jonka Panes näkee saa sen määritelmän. Joten jos painokerroin ei vaikuttaisi toimivan, tarkista muut paikat joissa paino saatetaan asettaa.

en: Link pane title to view
fi: Linkitä paneelin otsikko näkymään

en: Inherit path from panel display
fi: Peri polku paneelinäkymästä

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
fi: Mikäli kyllä, kaikki Viewsin luomat linkit kuten lisää-linkit, tiivistelmälinkit ja syöttölinkit näkyvät paneelin näyttöpolussa eikä näkymässä mikäli näyttöruudulla on polku.

en: Choose the data source for view arguments
fi: Valitse tietojen lähde näkymäargumenteille

en: @arg source
fi: @arg lähde

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
fi: CTools API versio on liian vanha Paneelit moduulin käytettäväksi. Paneelit tarvitsee vähintäänkin version %version.

en: CTools API Version
fi: CTools API versio

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
fi: Paneeleita voidaan käyttää laskeutumissivuina. Niillä on URL osoite ja ne voivat vastaanottaa argumentteja, niillä voi myös olla valikkolinkki.

en: Panel page
fi: Paneelisivu

en: You must activate the page manager module for this functionality.
fi: Käyttääksesi tätä toiminnallisuutta sinun on otettava käyttöön page manager moduuli.

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
fi: Paneelisolmut ovat sisältöä joka näytetään hakutuloksissasi mutta ne ovat rajoitetumpia kuin paneelisivut.

en: Panel node
fi: Paneelisolmu

en: You must activate the panel node module for this functionality.
fi: Käyttääksesi tätä toiminnallisuutta sinun on otettava käyttöön paneelisolmu moduuli.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
fi: Minipaneelit ovat pieniä lohkoina näytettäviä sisältöalueita. Ne ovat hyödyllisimmilllään kun haluat kiinteitä lohkojen ulkoasuja tai ulkoasuja ulkoasujen sisällä.

en: Mini panel
fi: Minipaneeli

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
fi: Käyttääksesi tätä toiminnallisuutta sinun on otettava käyttöön minipaneelit moduuli.

en: Go to list
fi: Mene listaan

en: There are no mini panels.
fi: Minipaneeleita ei löydy.

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
fi: Tällä hetkellä ei ole muutettavia asetuksia mutta lisäpluginnit ja moduulit voivat tarjota niitä tulevaisuudessa.

en: Your changes have been discarded.
fi: Tekemäsi muutokset on poistettu.

en: Disable this pane
fi: Poista käytöstä

en: Enable this pane
fi: Ota käyttöön

en: CSS properties
fi: CSS ominaisuudet

en: Invalid pane id.
fi: Virheellinen ruudun id.

en: Cache method for this display
fi: Näkymän välimuistiin tallennustapa

en: Cache method for !subtype_title
fi: Välimuistitustapa tyypille !subtype_title

en: Cache settings for this display
fi: Näkymän välimuistiasetukset

en: Cache settings for !subtype_title
fi: Välimuistiasetukset tyypille !subtype_title

en: Default style for this display
fi: Näkymän oletustyyli

en: Panel style for region "!region"
fi: Paneelityyli alueelle "!region"

en: Pane style for "!pane"
fi: Tyyli ruudulle "!pane"

en: Use display default style
fi: Käytä näkymän oletustyyliä

en: Style settings for @style (display)
fi: Tyyliasetukset tyylille @style (näkymä)

en: Style settings for style @style (Region "!region")
fi: Tyyliasetukset tyylille @style (Alue "!region")

en: Style settings for style @style (Pane "!pane")
fi: Tyyliasetukset tyylille @style (Ruutu "!pane")

en: Configure CSS on !subtype_title
fi: Muokkaa CSS asetuksia tyylille !subtype_title

en: CSS ID to apply to this pane. This may be blank.
fi: Ruudussa käytettävä CSS id. Kenttä voi olla myös tyhjä.

en: CSS class to apply to this pane. This may be blank.
fi: Ruudussa käytettävä CSS-luokka. Kenttä voi olla myös tyhjä.

en: Access settings on !subtype_title
fi: Pääsysäännöt tyypille !subtype_title

en: Add visibility rule for !subtype_title
fi: Lisää näkyvyysasetus tyypille !subtype_title

en: Invalid test id.
fi: Epäkelpo test id.

en: Configure visibility rule for !subtype_title
fi: Muokkaa näkyvyysasetuksia tyypille !subtype_title

en: Panel layout has been updated.
fi: Paneelin ulkoasu on päivitetty.

en: Mini panel: "@title"
fi: Minipaneeli: "@title"

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
fi: Luop minipaneeleita joita Drupal voi käyttää lohkoina ja muut paneelimoduulit ruutuina.

en: A panel layout broken up into rows and columns.
fi: Paneelintyyli rikottuna riveihin ja palstoihin.

en: Configure which content is available to add to panel node displays.
fi: Määrittele minkä tyyppistä sisältöä paneelisolmujen näkymiin voi lisätä.

en: Show layout designer
fi: Näytä ulkoasun suunnittelutyökalu

en: Remove column
fi: Poista palsta

en: Add row to top
fi: Lisää rivi yläosaan

en: Add row to bottom
fi: Lisää rivi pohjalle

en: Remove row
fi: Poista rivi

en: Add column
fi: Lisää palsta

en: Add region to left
fi: Lisää alue vasemmalle

en: Add column to left
fi: Lisää palsta vasemmalle

en: Add region to right
fi: Lisää alue oikealle

en: Add column to right
fi: Lisää palsta oikealle

en: Region settings
fi: Alueen asetukset

en: Remove region
fi: Poista alue

en: Invalid item id.
fi: Virheellinen id.

en: Configure column
fi: Muokkaa palstan asetuksia

en: Configure row
fi: Muokkaa rivin asetuksia

en: Configure region
fi: Muokkaa alueen asetuksia

en: Region title
fi: Alueen otsikko

en: Fluid
fi: Neste

en: You must remove contained items to change the row container type.
fi: Sinun on poistettava rivillä oleva sisältö ennenkuin voit muuttaa rivin tyyppiä.

en: Items cannot be set to fluid if there are fixed items already on that side.
fi: Elementtejä ei voida asettaa nestemäisiksi jos sillä puolella on jo kiinteäleveyksisiä elementtejä.

en: Hide layout designer
fi: Piilota ulkoasun suunnittelutyökalu

en: No markup at all
fi: Ei lainkaan markuppia

en: Each region
fi: Jokainen alue

en: Choose whether to include the box around each pane (piece of content) or region (each column or region)
fi: Valitse sisällytetäänkö laatikko jokaisen ruudun (sisällön osa) vai alue (jokainen palsta tai alue) ympärille

en: Change general settings about this variant.
fi: Muuta variantin yleisasetuksia.

en: Selection rules
fi: Valintasäännöt

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
fi: Valintasäännöt sen päättämiseksi, käytetäänkö varianttia vaiko ei.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fi: Lisää ylimääräisiä konteksti-olioita tähän varianttiin kontekstin käytettäväksi.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
fi: Lisää sisältöä ja muuta sen sijaintia vedä ja pudota-käyttöliittymän kautta.

en: Move content from old layout
fi: Siirrä sisältöä vanhasta ulkoasusta

en: Get a preview of what this variant will look like.
fi: Katso esikatselu miltä tämä variantti tulee näyttämään.

en: This panel will be selected if @conditions.
fi: Tämä paneeli valitaan ehdoilla @conditions.

en: This panel will always be selected.
fi: Tämä paneeli valitaan aina

en: Selection rule
fi: Valintasääntö

en: Panel: @title
fi: Paneeli: @title

en: You must select a layout.
fi: Sinun on valittava ulkoasu.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
fi: Sinun on valittava eri ulkoasu jos haluat vaihtaa ulkoasua.

en: Update and preview
fi: Päivitä ja esikatsele

en: Administrative title of this variant.
fi: Variantin ylläpidollinen otsikko.

en: Check this to have the page disable all regions displayed in the theme. Note that some themes support this setting better than others. If in doubt, try with stock themes to see.
fi: Valitse tämä poistaaksesi käytöstä kaikki teeman näyttämät alueet. Huomaa että toiset teemat tukevat tätä asetusta paremmin kuin toiset. Jos olet epävarma, testaa asetusta Drupalin perusasetuksen mukana tulevilla teemoilla.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
fi: Syötä tähän oikeinmuotoiltua CSS koodia. Koodi sisällytetään sivuun ja sitä tulisi käyttää ainoastaan pienimuotoiseen tarkennukseen. Normaalisti on järkevämpää syöttää CSS:ää teemaan mikäli mahdollista. Tämä CSS suodatetaan turvallisuussyistä joten osa CSS:stä ei välttämättä toimi.

en: manage fields
fi: hallinnoi kenttiä

en: (start from last values)
fi: (alkaen viimeisistä arvoista)

en: Page top
fi: Sivun yläreunaan

en: Page bottom
fi: Sivun alareuna

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
fi: Esimerkkikoodi, edistynyt apu, ja demopaneeli jotka esittelevät ctools pluginnien rakentamista.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
fi: CTools Plugin Example on yksinkertainen demo kehittäjiä varten CTools pluginnien luomiseksi. Se ei tarjoa käyttökelpoista toiminnallisuutta peruskäyttäjille.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
fi: On swaatavilla esittelypaneeli joka esittelee suuren osan <a href="@demo_url">CTools demo panel</a> tarjoamista toiminnallisuuksista ja löydät dokumentaatiota esimerkeistä myös sivulta !ctools_plugin_example_help. CToolsitse tarjoaa dokumentaatiota sivulla !ctools_help. Useimmiten tosin itse koodi on tarkoitettu toimimaan opettajana. Löydät sen polusta %path.

en: CTools plugin example
fi: CTools plugin esimerkki

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
fi: Chaos Tools (CTools) plugin esimerkki

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
fi: Esittelee, kuinka ulkoinen moduuli voi tarjota ctools pluginneja (esim. Panels jne).

en: Arg length
fi: Argumentin pituus

en: Control access by length of simplecontext argument.
fi: Hallitse pääsyoikeuksia simplecontext argumentin pituuden perusteella.

en: Grant access if simplecontext argument length is
fi: Salli pääsy mikäli simplecontext argumentin pituus on

en: Length of simplecontext argument
fi: Simplecontext argumentin pituus

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
fi: Pääsy/näkyvyys annetaan argumentin pituuden perusteella.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
fi: Simpletext argumentin on oltava !comp @length merkkiä pitkä

en: CTools example: role
fi: CTools esimerkki: rooli

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
fi[0]: @identifier:lla on oltava tooli "@roles"
fi[1]: @identifier voi olla yksi rooleista "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
fi: Luo "simplecontextin" argumentista.

en: Enter the simplecontext arg
fi: Syötä simplecontext argumentti

en: CTools example no context content type
fi: CTools ei-kontekstisisältötyypistä

en: No context content type - requires and uses no context.
fi: Ei-kontekstisisältötyyppi - ei vaadi eikä käytä kontekstia.

en: CTools Examples
fi: CTools esimerkit

en: The setting for item 1.
fi: Asetukset elementille 1.

en: The setting for item 2
fi: Asetukset elementille 2.

en: CTools example relcontext content type
fi: CTools esimerkki: relcontext sisältötyyppi

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
fi: Relcontext sisältötyyppi - toimii relcontext kontekstin kanssa.

en: Config Item 1 (relcontext)
fi: Konfiguroi Elementti 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
fi: Asetukset relcontextille.

en: Simplecontext content type
fi: Simplecontext sisältötyyppi

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
fi: Simplecontext sisältötyyppi - toimii simplecontext kontekstin kanssa.

en: Config Item 1 for simplecontext content type
fi: Säädä elementti 1 simplecontext sisältötyypille

en: Relcontext context from simplecontext
fi: Relcontext konteksti simplecontextista.

en: Relcontext setting
fi: Relcontext asetukset

en: Just an example setting.
fi: Vain esimerkki-asetus.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
fi: Yksittäinen "simplecontext" konteksti tai tietoelementti.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
fi: Syötä tietoja kuvaamaan tätä "simplecontextia".

en: Simplecontext context from config
fi: Simplecontext konteksti asetuksista

en: Setting for simplecontext
fi: Asetukset simplecontextille

en: An example setting that could be used to configure a context
fi: Esimerkkiasetus jota voitaisiin käyttää asettamaan konteksti.

en: Relcontext from simplecontext
fi: Relcontext simplecontextista

en: See the getting started guide for more information.
fi: Lue lisää ohjeita aloitusoppaasta.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
fi: Tämä muunnos on konfiguroitava ennen sen luomista. Kun olet valmis, klikkaa "Luo muunnos" tämän sivun lopussa lisätäksesi se sivullesi.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön solmua node/%node/edit koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ylikirjoittamaan polkua @path koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback. Solmun muokkaussivu on käytössä mutta sen muokkauspolkua ei ylikirjoiteta.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei voi ottaa käyttöön solmua node/%node koska jokin toinen moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
fi: Polkuja joissa on ei-vaihtoehtoisia kirjanmerkkejä ei voida käyttää normaaleina menulinkkeinä paitsi jos valittu argumentin käsittelijä tarjoaa oletusargumentin valikkolinkkiä varten.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager -moduuli ei voinut aktivoida käyttäjää user/%user koska joku toinen moduuli ohittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Existing node
fi: Olemassaoleva solmu

en: Enter the title or NID of a node
fi: Syötä solmun otsikko tai NID

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
fi: Lisää solmulinkit "kommentoi", "lue lisää" jne.

en: Template identifier
fi: Templaten tunnistin

en: Add the breadcrumb trail as content.
fi: Lisää muropolku sisältönä.

en: Add the help text of the current page as content.
fi: Lisää tämänhetkisen sivun ohjetekstit sisältönä.

en: Status messages
fi: Tilaviestit

en: Add the status messages of the current page as content.
fi: Lisää tämänhetkisen sivun tilanneviestit sisältönä.

en: Add the slogan trail as content.
fi: Lisää sloganin polku sisältönä.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
fi: Lisää välilehdet (paikalliset toiminnot) sisältönä.

en: Add the page title as content.
fi: Liitä sivun otsikko osaksi sisältöä.

en: Core Panels display functions; provides no external UI, at least one other Panels module should be enabled.
fi: Paneelien ytimen näyttöfuntiot; ei tarjoa erillistä ylläpitoliittymää, vähintään yhden paneelimoduulin on oltava käytössä.

en: You may use substitutions in this title.
fi: Voit käyttää otsikossa substituutioita.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
fi: Sisältövaihtoehdot on jaettu kategorioittain. Jatkaaksesi valitse vasemmalta kategoria.

en: Change the layout of this panel.
fi: Muuta paneelin ulkoasua.

en: Manage mini panels
fi: Ylläpidä minipaneeleita

en: Manage pages
fi: Ylläpidä sivuja

en: My Account
fi: Käyttäjätilini

en: Header text
fi: Ylätunnisteen teksti

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fi: 
        Tämä on Relcontent sisältötyypin luoma datalohko. Lohkon sisältämä tieto voidaan muuntaa staattiseksi tekstiksi (esimerkiksi kuten tämä) tai solmun muokkauslomakkeelta ($conf) sisältötyypille, tai kontekstista jossa se lähetetään. <br /> Meidän tapauksessamme asetuslomake ($conf) sisältää ainoastaan yhden kentän, 'config_item_1; ja se asetetaan seuraavasti:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fi: 
        Tämä on Simplecontent sisältötyypin luoma datalohko. Lohkon sisältämä tieto voidaan muuntaa staattiseksi tekstiksi (esimerkiksi kuten tämä) tai solmun muokkauslomakkeelta ($conf) sisältötyypille, tai kontekstista jossa se lähetetään. <br /> Meidän tapauksessamme asetuslomake ($conf) sisältää ainoastaan yhden kentän, 'config_item_1; ja se asetetaan seuraavasti:

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
fi: Sivu on tällä hetkellä sinun muokattavana ja tämän takia lukitussa tilassa. Kukaan muu ei voi muokata sivua ennenkuin muutokset on tallennettu tai peruttu.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
fi: Sivu on tällä hetkellä toisen käyttäjän muokattavana ja tämän takia lukitussa tilassa. Et voi muokata sivua rikkomatta lukitusta.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
fi: Mikäli käytössä, ohittaa Drupalin blogien oletustoiminnan poluissa muotoa <em>/blog</em>. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletustapaa uusimpien blogimerkintöjen esittämisessä.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön blogia  koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: User blog
fi: Käyttäjän blogi

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
fi: Mikäli valittuna, ohittaa Drupalin blogien oletus-esitystavan poluissa muotoa <em>blog/%user</em>. Jos muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus käyttäjäblogia.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön käyttäjän blogia blog/%user koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Site contact page
fi: Sivuston yhteydenottosivu

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
fi: Mikäli valittuna, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden sivuston yhteydenottolomakkeen esittämisessä poluissa muotoa <em>/contact</em>. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus yhteydenottolomaketta.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page Manager moduuli ei pystynyt ottamaan käyttöön kontaktia koska jokin muu moduuli ohittaa sen paluukutsulla %callback.

en: User contact
fi: Käyttäjän yhteydenottolomake

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
fi: Mikäli valittuna, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden käyttäjän yhteydenottolomakkeen esittämisessä poluissa muotoa <em>user/%user/contact</em>. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus yhteydenottolomaketta.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön käyttäjän yhteydenottolomaketta user/%user/contact koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
fi: Sinulla ei voi olla nimeämätöntä kirjanmerkkiä (% tai ! itsellään). Nimeä kirjanmerkkisi lisäämällä lyhyt kuvausteksti % tai ! merkillä, esimerkiksi %user tai %node.

en: All polls
fi: Kaikki äänestykset

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
fi: Tämän ollessa käytössä se ohittaa Drupalin oletus-äänestysten toiminnallisuuden. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, Drupalin viimeisimmät äänestykset näytetään.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön äänestyksiä koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Search @type
fi: Hae @type

en: Taxonomy: term
fi: Luokittelu: termi

en: Control access by a specific term.
fi: Hallitse pääsyä määritetyllä termillä.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
fi: Valitse termi tai termit sanastosta @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
fi[0]: @term voi olla termi "@terms"
fi[1]: @term voi olla yksi termeistä: "@terms"

en: Node add form: node type
fi: Solmun lisäyslomake: solmun tyyppi

en: Node edit form: node ID
fi: Solmun muokkauslomake: solmun ID

en: Get all arguments after this one
fi: Hae kaikki argumentit tämän jälkeen

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
fi: Mikäli valittuna, tämä merkkijono sisältää kaikki argumentit. Esimerkiksi jos polku on "path/%" ja käyttäjä käy polussa "path/foo/bar" niin valittu merkkijono on "foo" mikäli tämä ei ole valittuna. Muussa tapauksessa merkkijono on "foo/bar".

en: Taxonomy term: ID
fi: Luokittelutermi: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
fi: Luokittelutermi (useita): ID

en: User: name
fi: Käyttäjä: nimi

en: Creates a user context from a user name.
fi: Luo käyttäjäkontekstin käyttäjänimestä.

en: Enter the username of a user for this argument
fi: Syötä käyttäjän käyttäjänimi tälle argumentille

en: Vocabulary: ID
fi: Sanasto: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
fi: Sivuston yhteydenottolomake joka sallii käyttäjien lähettää viestejä sivuston ylläpitäjille.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
fi: Sivuston yhteydenottolomake joka sallii käyttäjien ottaa yhteyttä toisiinsa.

en: Contact @name
fi: Ota yhteyttä @name

en: Custom: @title
fi: Kustomoitu: @title

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
fi: Otsikkoa käytetään ylläpidollisesti tunnistamaan tämä paneeli. Mikäli tyhjä, käytetään vakio-otsikkoa.

en: Advanced search form
fi: Edistyneen haun lomake

en: A search form with advanced options.
fi: Lomake edistyneille hakutoiminnoille.

en: The advanced form may have additional options based upon the search type. For example the advanced content (node) search form will allow searching by node type and taxonomy term.
fi: Edistyneessä lomakkeessa voi olla lisätoimintoja sisältötyypistä riippuen. Esimerkiksi edistynyt hakutoiminto sisällölle (solmuille) sallii haun solmun tyypin tai luokittelutermin perusteella.

en: Same page
fi: Sama sivu

en: Override default prompt
fi: Ohita oletus

en: @type search form
fi: @type hakulomake

en: The results of a search using keywords.
fi: Hakutulokset avainsanoille.

en: Record a watchdog log entry when searches are made
fi: Kirjaa tehdyt haut watchdogiin

en: Override "no result" text
fi: Ohita "ei tuloksia" teksti

en: No result text
fi: Ei tuloksia -teksti

en: Display text if no search keywords were submitted
fi: Näytä teksti jos hakusanoja ei syötetty

en: @type search result
fi: @type hakutulos

en: HTML-safe string
fi: HTML-turvallinen merkkijono

en: Custom pager settings
fi: Kustomoidun sivutuksen asetukset

en: Use different pager settings from view settings
fi: Valitse poikkeavat sivutusasetukset näkymän asetuksissa.

en: <strong>Warning: </strong> This view has AJAX enabled. Overriding the pager settings will work initially, but when the view is updated via AJAX, the original settings will be used. You should not override pager settings on Views with the AJAX setting enabled.
fi: <strong>Varoitus:</strong> Tällä näkymällä on AJAX käytössä. Sivutuksen asetuksien ohittaminen toimii näennäisesti mutta silloin kun näkymä päivitetään AJAX:lla, on syytä käyttää alkuperäisasetuksia. Sinun ei pitäisi ohittaa sivutuksen asetuksia jos näkymä käyttää AJAXia.

en: The number of items to skip and not display.
fi: Ohitettavien artikkelien määrä.

en: Select this to send all arguments from the panel directly to the view. If checked, the panel arguments will come after any context arguments above and precede any additional arguments passed in through the Arguments field below. Note that arguments do not include the base URL; only values after the URL or set as placeholders are considered arguments.
fi: Valitse tämä läheettäksesi kaikki argumentit paneeleista suoraan näkymiin. Mikäli valittuna, paneeleiden argumentit tulevat listattujen kontekstiargumenttien perään ja ennen mitä tahansa alla olevassa Argumentit kentässä määriteltyjä argumentteja. Huomaa että argumentit eivät sisällä verkko-osoitteen perusosaa vaan ainoastaan verkko-osoitteen jälkeen asetetut tai kirjanmerkein asetetut arvot tulkitaan argumenteiksi.

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel. Note: use these values only as a last resort. In future versions of Panels these may go away.
fi: Näkymälle lähetettävät lisäargumentit kuin ne olisivat osa verkko-osoitetta muodossa arg1/arg2/arg3. Voit käyttää %0, %1, ..., %N ottaaksesi talteen argumentteja verkko-osoitteesta. Tai käytä @0, @1, @2, ..., @N käyttääksesi paneeliin lähetettyjä argumentteja. Huomaa: nämä arvot ovat vain viimesijainen apu. Panels moduulin tulevissa versioissa nämä saattavat poistua.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
fi: Mitä kontekstityyppiä käytetään jos "Kontekstista" on valittuna.

en: Context is optional
fi: Konteksti on vapaavalintainen

en: This context need not be present for the pane to function. If you plan to use this, ensure that the argument handler can handle empty values gracefully.
fi: Konktekstin on oltava saatavilla jotta paneeli toimisi. Jos aiot käyttää tätä, varmista että argumentin käsittelijä voi käsitellä tyhjiä arvoja oikeaoppisesti.

en: &#x2713;Panel title
fi: &#x2713;Paneelin otsikko

en: No rules
fi: Ei sääntöjä

en: Visibility rules
fi: Näkyvyysasetukset

en: Title type
fi: Otsikon tyyppi

en: Manually set
fi: Aseta manuaalisesti

en: From pane
fi: Ruudusta

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. Set to No Title if you want the title to actually be blank.
fi: Paneelin otsikko. Mikäli otsikko on tyhjä käytetään oletusotsikkoa. Valitse "ei otsikkoa" mikäli et halua otsikkoa näytettävän.

en: NOTE: in order to import panel_nodes you must first set the export.module settings to "Save as a new node then edit", otherwise it won't work.
fi: HUOMIO: ladataksesi paneelisolmuja sinun on asetettava export.moduulin asetuksista päälle "Tallenna uutena solmuna ja muokkaa", muussa tapauksessa lataus ei toimi.

en: Region class
fi: Alueen luokka

en: styles
fi: tyylit

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: Submitted by !username on !datetime
fi: Lähettänyt !datetime käyttäjä !username

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
fi: Valitse ylläpitäjän työkalupalkin ulkoasu. Vaakasuora toimii hyvin suurilla, leveillä näytöillä. Pystysuora toimii parhaiten ruuduilla joilla on rajoitettu katselupinta-ala.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
fi: Valitse ylläpitäjän työkalupalkin sijainti sen mukaan ettei se törmää tämänhetkisen teemasi muiden elementtien kanssa.

en: use admin toolbar
fi: käytä ylläpitäjän työkalupalkkia

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
fi: UI helpperit Drupalin ylläpitäjille ja ohjaajille.

en: Other tools
fi: Muut työkalut

en: Show querylog
fi: Näytä kyselylog

en: Hide querylog
fi: Piilota kyselylog

en: Choose a block
fi: Valitse lohko

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
fi: Ota käyttöön lohkoja käytettäväksi yllääjän työkalupalkissa.

en: Administrative blocks
fi: Ylläpitolohkot

en: Other blocks
fi: Muut lohkot

en: The human readable label.
fi: Selkokielinen tunnus.

en: Thickness
fi: Paksuus

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
fi: Mikäli osa kirjaa, kirja johon tämä kirjasivu kuuluu.

en: The unique ID of the comment.
fi: Kommentin yksilöllinen ID.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
fi: IP-osoite josta kommentti lähetettiin.

en: The name left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama nimi.

en: The email address left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama sähköpostiosoite.

en: The home page URL left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama kotisivun URL.

en: The URL of the comment.
fi: Kommentin URL

en: Edit URL
fi: Muokkaa URLia

en: The URL of the comment's edit page.
fi: Kommentin muokkaussivun osoite.

en: The date the comment was posted.
fi: Kommentin lähetyspäivämäärä.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
fi: Kommentin isäntä jos kommenttien ketjutus on kytkettynä päälle.

en: The node the comment was posted to.
fi: Solmu johon kommentti lähetettiin.

en: The number of comments posted on a node.
fi: Solmuun liittyvien kommenttien määrä.

en: New comment count
fi: Uusien kommenttien lukumäärä

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fi: Solmuun liittyvien uusien kommenttien määrä käyttäjän viimeisimmän katselukerran jälkeen.

en: The unique ID of the node.
fi: Solmun yksilöllinen ID.

en: The type of the node.
fi: Solmun tyyppi.

en: The language the node is written in.
fi: Solmun kieli.

en: The URL of the node.
fi: Solmun osoite.

en: The URL of the node's edit page.
fi: Solmun muokkaussivun osoite.

en: Date changed
fi: Muutospäivämäärä

en: The date the node was most recently updated.
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä.

en: The author of the node.
fi: Solmun luojan nimi.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
fi: Äänten määrä äänestyssolmussa.

en: Poll winner
fi: Kyselyn voittaja

en: The winning poll answer.
fi: Kyselyn voittajavastaus.

en: Poll winner votes
fi: Kyselyn voittajan äänimäärä

en: The number of votes received by the winning poll answer.
fi: Voittajan saama äänimäärä kyselyssä.

en: Poll winner percent
fi: Kyselyn voittajan prosentti

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
fi: Voittaneen vastauksen saama kokonaismäärä äänistä.

en: The length of time the poll node is set to run.
fi: Äänestyksen ajallinen kesto.

en: The number of visitors who have read the node.
fi: Solmun lukeneiden vierailijoiden lukumäärä.

en: The number of visitors who have read the node today.
fi: Kuinka moni käyttäjä on lukenut solmun tänään.

en: Last view
fi: Viimeisin katselukerta

en: The date on which a visitor last read the node.
fi: Solmun viimeisimmän lukukerran päivämäärä.

en: The slogan of the site.
fi: Sivuston iskulause.

en: The administrative email address for the site.
fi: Sivun ylläpidollinen sähköpostiosoite.

en: The URL of the site's front page.
fi: Sivuston etusivun URL.

en: Login page
fi: Kirjautumissivu

en: The URL of the site's login page.
fi: Sivuston kirjautumissivun osoite (URL).

en: The unique ID of the uploaded file.
fi: Ladatun tiedoston yksilöllinen ID.

en: The name of the file on disk.
fi: Tiedoston nimi järjestelmässä.

en: The size of the file, in kilobytes.
fi: Tiedoston koko kilotavuina.

en: The web-accessible URL for the file.
fi: Tiedoston www-osoite (URL).

en: The date the file was most recently changed.
fi: Päivämäärä jolloin tiedostoa viimeksi muutettiin.

en: The user who originally uploaded the file.
fi: Käyttäjä joka alunperin lataso tiedoston.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin yksilöllinen ID.

en: The name of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: The optional description of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin valinnainen kuvaus.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
fi: Niiden solmujen lukumäärä jotka liittyvät luokittelutermiin.

en: The URL of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin URL.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
fi: Sen luokittelun nimi johon luokittelutermi kuuluu.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston yksilöllinen ID.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston nimi.

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston koneluettava nimi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston vaihtoehtoinen kuvaus.

en: Term count
fi: Termien lukumäärä

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fi: Luokitteluun kuuluvien termien lukumäärä.

en: The unique ID of the user account.
fi: Käyttäjätilin yksilöllinen ID.

en: The login name of the user account.
fi: Käyttäjänimi.

en: The email address of the user account.
fi: Käyttäjätilin sähköpostiosoite.

en: The URL of the account profile page.
fi: Käyttäjätilin profiilin sivun osoite.

en: The url of the account edit page.
fi: Käyttäjätilin muokkaussivun osoite.

en: The date the user last logged in to the site.
fi: Päivä jolloin käyttäjä viimeksi kirjautui sivuille.

en: The date the user account was created.
fi: Käyttäjätilin luontipäivämäärä.

en: Lighter
fi: Ohennetumpi

en: Bolder
fi: Lihavoidumpi

en: All parent terms
fi: Kaikki isäntätermit

en: The unique ID of the node's revision.
fi: Solmun version yksilöllinen ID.

en: Is new
fi: On uusi

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
fi: Onko solmu uusi ja vielä tallentamatta tietokantaan.

en: Promoted to frontpage
fi: Näytetään etusivulla

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
fi: Näytetäänkö solmu etusivulla vaiko ei.

en: Sticky in lists
fi: Kiinteä listoilla

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
fi: Näytetäänkö solmu kiinteästi listojen alussa vaiko ei.

en: Comments allowed
fi: Kommentit sallittuja

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
fi: Ovatko kommentit sallittuja solmulle: 0 = ei, 1 = suljettu (ainoastaan luku), 2 = avoin (luku/kirjoitus).

en: List (text)
fi: Lista (teksti)

en: manage display
fi: ylläpidä näkymää

en: <em>Edit @type</em> @title
fi: <em>Muokataan @type</em> @title

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
fi: Et ole vielä luonut sisältötyyppejä. Voit luoda sisältötyyppejä <a href="@create-content">sisältötyyppien lisäyssivulla</a>.

en: Revision log message
fi: Version viesti

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
fi: Kirjoita selitys tekemillesi muutoksille. Tämä auttaa muita ylläpitäjiä ymmärtämään motiivisi.

en: Searched %type for %keys.
fi: Haettiin %type hakusanoilla %keys.

en: Requires: !module-list
fi: Vaatii nämä: !module-list

en: Required by: !module-list
fi: Tätä vaativat: !module-list

en: Fixed width
fi: Kiinteä leveys

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
fi: Yksinkertainen, yksipalstainen, tauluton ja joustavan levyinen hallintanäkymän teema.

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
fi: Toiminnon suorittaminen epäonnistui. Kriittinen virhe tiedostossa @file rivillä @line: @message

en: no real context
fi: ei todellista kontekstia

en: - Choose -
fi: - Valitse -

en: Update and save
fi: Päivitä ja tallenna.

en: The page has been updated and saved.
fi: Sivu on päivitetty ja tallennettu.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
fi: Muunnoksia ei tällä hetkellä ole saatavilla ja sivua ei voida lisätä. Haluat ehkä asentaa Panels moduulin saadaksesi käyttöösi muunnoksen?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
fi: Asettaaksesi paneelin kotisivuksesi sinun on luotava yksilöllinen polku ilman % kirjanmerkkejä. Sivuston kotisivu on tällä hetkellä %homepage, määritetty !siteinfo asetuslomakkeessa.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
fi: Sivu on tällä hetkellä asetettu sivustosi kotisivuksi. Tätä voi muokata !siteinfo asetuslomakkeessa.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
fi: Polku on jo käytössä. Järjestelmä ei voi ohittaa olemassaolevia polkuja.

en: Context exists
fi: Konteksti on olemassa

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
fi: Hallitse pääsyä sen perusteella, onko konteksti olemassa ja sisältääkö se dataa.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
fi: Tarkista, onko konteksti olemassa vaiko ei (sisältää tietoa). Esimerkiksi kontekstia ei ole olemassa jos konteksti on vapaavalintainen ja polku ei sisällä argumenttia kontekstille.

en: Doesn't exist
fi: Ei ole olemassa

en: @identifier exists
fi: @identifier on olemassa

en: @identifier does not exist
fi: @identifier ei ole olemassa

en: String: comparison
fi: Merkkijono: vertailu

en: Control access by string match.
fi: Hallitse pääsyä merkkijonovertailulla.

en: Not equal to regular expression
fi: Erisuuri kuin RegExp

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
fi: Käyttäessäsi RegExpiä sinun on sisällytettävä kuvio heittopilkkujen sisään seuraavasti: <em>/foo/</em>. Mikäli haluat verrata toisiin heittopilkkuihin, voit käyttää jotakin muuta merkkiä eristääksesi kuvion, esimerkiksi merkki @. Lisätietoja Regexpistä löydät sivulta <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex dokumentaatio</a>.

en: @identifier is "@value"
fi: @identifier on "@value"

en: @identifier is not "@value"
fi: @identifier ei ole "@value"

en: @identifier matches "@value"
fi: @identifier vastaa "@value"

en: @identifier does not match "@value"
fi: @identifier ei vastaa "@value"

en: String: length
fi: Merkkijono: pituus

en: Control access by length of string context.
fi: Hallitse pääsyä merkkijonokontekstin pituuden perusteella.

en: Not equal to
fi: Erisuuri kuin

en: Length of string
fi: Merkkijonon pituus

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
fi: Pääsy ja näkyvyys annetaan merkkijonokontekstin pituuden perusteella.

en: @identifier must be @comp @length characters
fi: @identifier on oltava @comp @length merkkiä

en: A context that contains token replacements from token.module.
fi: Konteksti joka sisältää korvauskuvioita Token moduulista.

en: Enter the context type
fi: Syötä kontekstityyppi

en: Enter a user name
fi: Syötä käyttäjänimi

en: Reset identifier to username
fi: Resetoi tunnistin käyttäjänimeksi

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
fi: Mikäli valittuna, tunnistin resetoidaan vastaamaan valitun käyttäjän käyttäjänimeä.

en: Invalid user selected.
fi: Epäkelpo käyttäjä valittu.

en: You may use substitutions in this path.
fi: Voit käyttää lyhenteitä tässä polussa.

en: Menu title
fi: Valikon otsikko

en: The subject of the comment.
fi: Kommentin aihe.

en: The currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä kirjautuneena oleva käyttäjä.

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
fi: Termin painokerroin jota käytetään sanojen lajittelussa niitä näytettäessä.

en: The parent terms of the taxonomy term.
fi: Sanaston termien isäntätermit.

en: The roles of the user.
fi: Käyttäjän roolit

en: Theme switcher
fi: Teemanvaihtaja

en: Switch theme
fi: Vaihda teemaa

en: The file description
fi: Tiedoston kuvaus

en: Administration tools
fi: Ylläpitotyökalut

en: Translation source node
fi: Käännöksen lähdesolmu

en: View my account
fi: Näytä käyttäjätilini

en: Edit my account
fi: Muokkaa käyttäjätiliäni

en: A module provides this configuration.
fi: Moduuli tarjoaa nämä asetukset.

en: Current page
fi: Tämänhetkinen sivu

en: CTools PHP requirements
fi: CToolsin PHP vaatimukset

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
fi: CTools vaatii tiettyjä ominaisuuksia jotka ovat saatavilla vain PHP versio 5.2.0:sta ylöspäin.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemiston @path luominen epäonnistui. Tarkista tiedostohakemistosi oikeudet.

en: Select base style
fi: Valitse perustyyli

en: Missing settings cache.
fi: Puuttuva asetuksien välimuisti.

en: XX-Small
fi: XX-Pieni

en: X-Small
fi: X-Pieni

en: X-Large
fi: X-Suuri

en: XX-Large
fi: XX-Suuri

en: Letter spacing
fi: Kirjainten väli

en: Word spacing
fi: Sanojen väli

en: Decoration
fi: Koristelu

en: Overline
fi: Yliviivaa

en: Line-through
fi: Läpiviiva

en: Oblique
fi: Viisto

en: Small-caps
fi: Kapiteelikirjaimet

en: Capitalize
fi: Muunna isoiksi alkukirjaimiksi

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
fi: Sinulla ei ole riittäviä käyttöoikeuksia tämän toiminnon suorittamiseksi.

en: You account permissions do not permit you to import.
fi: Käyttöoikeutesi eivät salli tuontia.

en: String: URL path
fi: Merkkijono: verkko-osoite

en: Control access by the current path.
fi: Hallinnoi pääsyä tämänhetkisen verkko-osoitteen perusteella.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
fi: Huomaa: jos kontekstia ei ole valittuna, käytetään tämänhetkisen sivun polkua.

en: Allow access on the following pages
fi: Salli pääsy seuraaville sivuille

en: Allow access on all pages except the following pages
fi: Salli pääsy kaikille paitsi seuraaville sivuille

en: Current path
fi: Tämänhetkinen polku

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
fi[0]: @identifier on polku "@paths"
fi[1]: @identifier yksi poluista "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
fi[0]: @identifier ei ole polku "@paths"
fi[1]: @identifier ei ole yksi poluista "@paths"

en: Taxonomy: parent term
fi: Luokittelu: isäntätermi

en: Control access by existence of a parent term.
fi: Hallitse pääsyä olemassaolevan isäntätermin perusteella.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
fi: Valitse sanasto tälle lomakkeelle. Mikäli luokittelussa on olemassa isäntätermi, pääsyoikeuden tarkistus onnistuu.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
fi: Termillä "@term" on isäntä sanastossa "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
fi: Hallitse pääsyä luokittelun perusteella.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
fi: Vain valitut luokittelut ovat valideja.

en: Current theme
fi: Tämänhetkinen teema

en: Control access by checking which theme is in use.
fi: Hallitse pääsyä tarkistamalla, mikä teema on käytössä.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
fi: Tämä on käytettävissä vain jos tämänhetkinen teema on käytössä.

en: Error, unset theme
fi: Virhe, unsettaa teema

en: Current theme is "@theme"
fi: Tämänhetkinen teema on "@theme"

en: Unpublished node @nid
fi: Julkaisematon solmu @nid

en: Book children
fi: Kirjan lapset

en: The children menu the book the node belongs to.
fi: Lapsivalikko johon kirjasolmu kuuluu.

en: Book children menu goes here.
fi: Kirjan lapset tulevat tähän.

en: "@s" book children
fi: "@s" kirjan lapset

en: Node terms
fi: Solmun termit

en: Taxonomy terms of the referenced node.
fi: Viitatun solmun luokittelutermit.

en: - All vocabularies -
fi: - Kaikki sanastot -

en: Optionally restrict the terms to a specific vocabulary, or allow terms from all vocabularies.
fi: Vaihtoehtoisesti rajoita tietyn sanaston termeihin tai salli kaikki termit kaikista sanastoista.

en: Term formatting
fi: Termien muotoilu

en: Taxonomy links (uses theme('links'))
fi: Luokittelulinkit (käyttää theme('links'))

en: Inline, delimited
fi: Sisällytetty, rajoitettu

en: Link to terms
fi: Linkitä termeihin

en: Check here to make the terms link to the term paths.
fi: Valitse tämä linkittääksesi termit termien polkuihin.

en: Term delimiter
fi: Termien rajoitin

en: "@s" terms from @vocabulary
fi: "@s" termit sanastosta @vocabulary

en: Feed icons
fi: Syötteen kuvakkeet

en: Add the site feed_icons statement as content.
fi: Lisää sivuston feed_icons lauseke sisältönä.

en: Site logo
fi: Sivuston logo

en: Add the logo trail as content.
fi: Lisää logopolku sisältönä.

en: Primary navigation links
fi: Päänavigaation linkit

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
fi: Lisää ensisijaiset navigointilinkit (paikalliset toiminnot) sisältönä.

en: Secondary navigation links
fi: Toissijaiset navigointilinkit

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
fi: Lisää toissijaiset navigointilinkit (paikalliset toiminnot) sisältönä.

en: Tabs type
fi: Välilehtien tyyppi

en: Primary and secondary
fi: Ensisijainen ja toissijainen

en: CSS id to use
fi: Käytettävä CSS ID

en: Term Description
fi: Termin kuvaus

en: Multiple terms from node
fi: Useita termejä solmusta

en: Adds a taxonomy terms from a node context; if multiple terms are selected, they wil be concatenated.
fi: Lisää luokittelutermit solmun kontekstista; mikäli useampia termejä on valittuna, ne yhdistetään.

en: Concatenator
fi: Yhdistäjä

en: When the value from this context is passed on to a view as argument, the terms can be concatenated in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fi: Kun arvo tästä kontekstista viedään näkymälle argumnettina, termit voidaan tiivistää muotoon 1+2+3 (OR operaatiolle) tai 1,2,3 (AND operaatiolle).

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
fi: Tämän linkin teksti on "@more". Tämä asetus on muutettavissa ainoastaan näkymän asetuksissa.

en: Fields override
fi: Ohita kentät

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
fi: Paneelit: tallennettiin näkymä "%title" id:llä %did

en: Panels: saved display with id %did
fi: Paneelit: tallennettiin näkymä id:llä %did

en: Manage this mini-panel
fi: Ylläpidä minimpaneelia

en: Missing plugin
fi: Puuttuva plugin

en: The name of this style. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Tyylin nimi. Nimi näytetään ylläpitoliittymässä tyylin tunnistamiseksi.

en: A description of what this style is, does or is for, for administrative use.
fi: Tyylin kuvaus ylläpidollisiin tarkoituksiin

en: You must choose an administrative title.
fi: Sinun on valittava ylläpidollinen otsikko.

en: You must choose a machine name.
fi: Sinun on valittava koneluettava nimi.

en: Create custom style
fi: Luo kustomoitu tyyli

en: Make this style available to other regions or panes
fi: Mahdollista tyylin käyttö muissa ruuduissa tai alueissa

en: Basic styles
fi: Perustyylit

en: A plain box with an optional border. You may set the color of the text and the border.
fi: Puhdas laatikko vaihtoehtoisella rajalla. Voit määritellä tekstin ja rajan värin.

en: Header background
fi: Ylätunnisteen tausta

en: Header border
fi: Ylätunnisteen raja

en: Header font
fi: Ylätunnisteen fontti

en: Rounded shadow box
fi: Pyöristetty ja varjostettu laatikko

en: Text font
fi: Tekstin fontti

en: Stylizer
fi: Stylisoija

en: Allows choice of a stylizer style
fi: Sallii valita stylisoijan tyylin

en: Custom style
fi: Kustomoitu tyyli

en: Local action
fi: Paikallinen toiminto

en: Custom ruleset
fi: Kustomoitu sääntöryhmä

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
fi: Kustomoidut sääntösarjat ovat yhdistelmiä pääsynhallintapluginneista joita voit käyttää pääsyn hallintaan, valinnan kriteereihin sekä paneelien näkyvyyteen.

en: There are no custom rulesets.
fi: Kustomoituja sääntösarjoja ei ole tällä hetkellä määritettynä.

en: Manage custom rulesets
fi: Hallitse kustomoituja sääntösarjoja

en: Custom rulesets
fi: Kustomoidut sääntösarjat

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
fi: Luo kustomoituja, uudelleenkäytettäviä pääsysääntösarjoja sovelluksille kuten Panels.

en: ruleset
fi: sääntöjoukko

en: Ruleset
fi: Sääntöjoukko

en: rulesets
fi: sääntöjoukot

en: Rulesets
fi: Sääntöjoukot

en: Custom content
fi: Kustomoitu sisältö

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
fi: Kustomoidut sisältöpaneelit ovat perus HTML:ää jota syötät ja jota voidaan uudelleenkäyttää kaikissa paneeleissasi.

en: There are no custom content panes.
fi: Kustomoituja sisältöpaneeleita ei tällä hetkellä ole.

en: Manage custom content
fi: Hallitse kustomoitua sisältöä

en: Custom content panes
fi: Kustomoidut sisältöpaneelit

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
fi: Luo kustomoituja, siirrettäviä ja uudelleenkäytettäviä sisältöpaneeleita sovellutuksille kuten Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fi: Missä kategoriassa tämä näytetään. Mikäli tyhjä, kategoria on "Mikä tahansa".

en: content pane
fi: sisältöpaneeli

en: content panes
fi: sisältöpaneelit

en: Content panes
fi: Sisältöpaneelit

en: @type will not display due to missing context
fi: @type ei näytetä johtuen puuttuvasta kontekstista

en: Reverse (NOT)
fi: Käänteinen (NOT)

en: The plugin definition of @plugin is missing the %key key.
fi: Pluginmääritykseltä pluginnille @plugin puuttuu avain %key.

en: The plugin definition of @plugin cannot locate schema %schema.
fi: Pluginmääritys pluginnille @plugin ei löydä skeemaa %schema.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
fi: Pluginmääritys pluginnille @plugin käyttää skeemaa %schema mutta siltä puuttuu vientiominaisuus.

en: Add a new @plugin
fi: Lisää uusi @plugin

en: Edit @plugin %title
fi: Muokkaa @plugin %title

en: Clone @plugin %title
fi: Kloonaa @plugin %title

en: Import @plugin
fi: Tuo @plugin

en: Export @plugin %title
fi: Vie @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
fi: Oletko varma että haluat palauttaa tämän %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
fi: Tämä poistaa pysyvästi kaikki elementtiin tehdyt muutokset.

en: The item has been reverted.
fi: Elementti on palautettu.

en: This action will permanently remove this item from your database..
fi: Tämä toiminto poistaa elementin pysyvästi tietokannastasi.

en: %title has been created.
fi: %title on luotu.

en: %title could not be created.
fi: %title ei voitu luoda.

en: %title has been updated.
fi: %title on päivitetty.

en: %title could not be updated.
fi: %title ei voitu päivittää.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
fi: Voit tuoda viedyn määritelmän kopioimalla sen objektikoodin allaolevaan kenttään.

en: @plugin %title was enabled.
fi: @plugin %title otettu käyttöön.

en: @plugin %title was disabled.
fi: @plugin %title poistettu käytöstä.

en: Configuration error. No handler found.
fi: Asetusvirhe. Käsittelijää ei löydy.

en: No item found.
fi: Elementtejä ei löytynyt

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
fi: Viennin määritykseltä taululla @table puuttuu "pääavain" ominaisuus.

en: Configure style
fi: Säädä tyyliä

en: Limit to these vocabularies
fi: Rajoita näihin sanastoihin

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
fi: Mikäli sanastoja ei ole valittuna, termit kaikista sanastoista ovat sallittuja.

en: Missing/deleted content
fi: Puuttuva/poistettu sisältö

en: Make this content reusable
fi: Tee sisällöstä uudelleenkäytettävää

en: The machine readable name of this content. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Sisällön koneluettava nimi. Nimen on oltava yksilöllinen sisältäen ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä sekä alaviivoja. Et voi muuttaa arvoa jälkikäteen!

en: A description of what this content is, does or is for, for administrative use.
fi: Sisällön kuvaus, mitä se tekee tai mitä varten se on. Vain ylläpitoa varten.

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
fi: Nimi voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, alaviivoja ja numeroita.

en: Content with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
fi: Tämän niminen sisältö on jo olemassa. Valitse jokin muu nimi tai poista olemassaoleva sisältö ennen uuden luomista.

en: Link the node title to the node
fi: Linkitä solmun otsikko solmuun

en: Check this box if you would like your pane title to link to the node.
fi: Valitse tämä mikäli haluat että paneelin otsikko linkitetään solmuun.

en: Select a build mode for this node.
fi: Valitse solmun rakennusmuoto.

en: Shows links to register or login.
fi: Näytä linkit rekisteröitymiseen tai sisäänkirjautumiseen.

en: If anonymous comments are not allowed, this will display the register and login links.
fi: Mikäli kommentointi ei ole sallittua, tämä näyttää kirjautumis- ja rekisteröitymislinkit.

en: - No tag -
fi: - Ei tagia -

en: CSS class to use
fi: Käytettävä CSS-luokka

en: Enabled, name
fi: Käytössä, nimi

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia. Muutoksista tulee pysyviä vasta kun olet painanut <em>Tallenna</em>.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Tämä näkyy ylläpitoliittymässä tunnistamisen helpottamiseksi.

en: The unique ID for this @export.
fi: Yksilöölinen ID tälle @export.

en: @plugin code
fi: @plugin koodi

en: Allow import to overwrite an existing record.
fi: Salli tuonnin ylikirjoittaa olemassaoleva sisältö.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
fi: Sisällön tuonti koodista epäonnistui. Virheet: @errors

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
fi: Viennin ID voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, alaviivoja sekä numeroita.

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
fi: Tämänniminen @plugin on jo olemassa. Valitse jokin muu nimi tai poista olemassaoleva ennen uuden luomista.

en: Node edit form from node
fi: Solmun muokkauslomake solmusta

en: Adds node edit form from a node context.
fi: Lisää solmun muokkauslomakkeen solmukontekstista.

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
fi: Kustomoituja tyylejä voidaan käyttää paneelialueille ja paneeliruuduille.

en: There are no custom styles.
fi: Kustomoituja tyylejä ei löytynyt.

en: Manage styles
fi: Ylläpidä tyylejä

en: Create custom styles for applications such as Panels.
fi: Luo kustomoituja tyylejä sovelluksille kuten Panels.

en: There are currently no style types available to add. You should enable a module that utilizes them, such as Panels.
fi: Tällä hetkellä ei ole lisättäviä tyylityyppejä. Sinun on otettava käyttöön moduuli joka luo niitä, esimerkiksi Panels.

en: Administrative settings
fi: Ylläpitoasetukset

en: Select style type
fi: Valitse tyylin tyyppi

en: View attachment
fi: Näytä liitetiedosto

en: View context
fi: Näkymäkonteksti

en: Display the attachments on a view context.
fi: Näytä liitetiedostot näkymäkontekstissa.

en: "Before" attachment
fi: "Ennen" liite

en: "After" attachment
fi: "Jälkeen" liite

en: You must select at least one attachment to display.
fi: Sinun on valittava vähintään yksi näytettävä liite.

en: "@context" attachment
fi: "@context" liite

en: View empty text
fi: Näytä tyhjän näkymän teksti

en: Display the view empty text if there are no results.
fi: Näytä tyhjän näkymän teksti mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" empty text
fi: "@context" tyhjä teksti

en: View exposed widgets
fi: Näytä käyttäjälle näytettävät suodattimet

en: Display the view exposed widgets if there are no results.
fi: Näytä käyttäjälle näytettävät suodattimet mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" exposed widgets
fi: "@context" käyttäjälle näytettävät suodattimet

en: View feed icon
fi: Näytä syötteen kuvake

en: Display the view feed icon if there are no results.
fi: Näytä syötteen kuvake jos tuloksia ei ole.

en: "@context" feed icon
fi: "@context" syötteen kuvake

en: View footer
fi: Näytä alatunniste

en: Display the view footer if there are no results.
fi: Näytä näkymän alatunniste mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" footer
fi: "@context" alatunniste

en: View header
fi: Näytä ylätunniste

en: Display the view header if there are no results.
fi: Näytä näkymän ylätunniste mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" header
fi: "@context" ylätunniste

en: View pager
fi: Näkymän sivutus

en: Display the view pager if there are no results.
fi: Näytä näkymän sivutus jos tuloksia ei ole.

en: "@context" pager
fi: "@context" sivutus

en: View row
fi: Näkymän rivi

en: Select context
fi: Valitse konteksti

en: Configure rows
fi: Säädä rivejä

en: Invalid context selected.
fi: Epäkelpo konteksti valittu.

en: Context contains an invalid view.
fi: Sisältää epäkelvon näkymän.

en: Row @number
fi: Rivi @number

en: Display specific fields
fi: Näytä määritellyt kentät

en: Row information
fi: Rivitiedot

en: Broken view
fi: Rikkinäinen näkymä

en: Displaying: !fields
fi: Näytetään: !fields

en: Displaying no fields due to misconfiguration.
fi: Rivejä ei näytetä asetusvirheestä johtuen.

en: Displaying the configured row.
fi: Näyttää konfiguroidun rivin.

en: "@context" row @rows | "@context" rows @rows
fi[0]: "@context" rivi @rows
fi[1]: "@context" rivit @rows

en: Loads a view result into a context that can then be displayed across a panel or turned into other contexts.
fi: Lataa näkymän tuloksen kontekstiin joka voidaan näyttää paneelissa tai muuntaa toisiksi konteksteiksi.

en: There are currently no views with Context displays enabled. You should go to the view administration and add a Context display to use a view as a context.
fi: Kontekstinäkymiä sisältäviä näkymiä ei ole käytössä. Käyttääksesi näkymää kontekstina, sinun on käytävä näkymien hallintasivulla ja lisättävä kontekstinäkymä.

en: You must select a view.
fi: Sinun on valittava näkymä.

en: Node from view
fi: Solmu näkymästä

en: Extract a node context from a view context of the base type node.
fi: Tulosta solmukonteksti perus sisältötyypin näkymäkontekstista.

en: Row number
fi: Rivin numero

en: Row number must be a positive integer value.
fi: Rivin numeron on oltava positiivinen kokonaisluku.

en: Term from view
fi: Termi näkymästä

en: Extract a term context from a view context of the base type term.
fi: Hae termikonteksti perustyypin termin näkymäkontekstista.

en: User from view
fi: Käyttäjä näkymästä

en: Extract a user context from a view context of the base type user.
fi: Hae käyttäjäkonteksti perustyypin käyttäjän näkymäkontekstista.

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
fi: Tekee näkymän tuloksista kontekstina käytettäviä esimerkiksi Panels moduulissa ja muissa sovellutuksissa.

en: Contains rows in contexts.
fi: Sisältää rivejä konteksteissa.

en: Context settings
fi: Kontekstin asetukset

en: This is the title that will appear for this view context in the configure context dialog. If left blank, the view name will be used.
fi: Otsikko joka näytetään tälle näkymäkontekstille kontekstien asetusdialogissa. Mikäli tyhjä, käytetään näkymän nimeä.

en: Use exposed widgets form as pane configuration
fi: Käytä näyttäjälle esitettävien widgettien lomaketta paneelin asetuksina

en: Panels is enabled but CTools is out of date. All Panels modules are disabled until CTools is updated. See the status page for more information.
fi: Paneelit on käytössä mutta CTools on vanhentunut. Kaikki paneelimoduulit ovat poissa käytöstä kunnes CTools on päivitetty. Lisätietoja saat sivuston tila-sivulta.

en: Panel region
fi: Paneelialue

en: Panel pane
fi: Paneeliruutu

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
fi: Katso paneeleihin liittyvää sisältöä lintuperspektiivistä.

en: Custom layout
fi: Kustomoitu ulkoasu

en: Custom layouts can add more, site-specific layouts that you can use in your panels.
fi: Kustomoitujen ulkoasujen avulla voit tuottaa uusia sivustokohtaisia ulkoasuja paneeleissa käytettäväksi.

en: There are no custom layouts.
fi: Kustomoituja ulkoasuja ei löydy.

en: Manage custom layouts
fi: Ylläpidä kustomoituja ulkoasuja

en: Renders a panel normally. This is the most common option.
fi: Renderöi paneeli tavanomaiseen tapaan. Tämä on yleisin vaihtoehto.

en: Add new pane
fi: Lisää uusi ruutu

en: Customize this page
fi: Kustomoi sivua

en: Provide a UI for managing some Panels directly on the frontend, instead of having to use the backend.
fi: Tarjoa käyttöliittymä joidenkin paneeleiden muokkaamiseksi käyttöliittymän kautta tarvitsematta käyttää ylläpitoliittymää.

en: Allows privileged users to update and rearrange the content while viewing this panel.
fi: Salli tarvittavin oikeuksin varustettujen käyttäjien päivittää ja muokata ja uudelleenjärjestää sisältöä paneelia katsoessaan.

en: This will discard all unsaved changes. Are you sure?
fi: Tämä hukkaa kaikki tehdyt muutokset. Oletko varma?

en: Placeholder for empty "@title"
fi: Kirjanmerkki tyhjälle "@title"

en: This panel is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old.
    
    Click OK to break this lock and discard any changes made by !user.
fi: Käyttäjä !user on muokannut paneelia ja tämän takia paneeli on lukittu muilta käyttäjiltä. Lukko on !age vanha. Valitse OK rikkoaksesi lukko, tämä valinta hukkaa kaikki käyttäjän !user tekemät tallentamattomat muutokset.

en: Missing layout
fi: Puuttuva ulkoasu

en: mini panel
fi: minipaneeli

en: mini panels
fi: minipaneelit

en: Renderer
fi: Renderöijä

en: Only one criterion must pass.
fi: Vain yhden kriteerin on läpäistävä.

en: Layout: @layout couldn't been found, maybe the theme is disabled.
fi: Ulkoasua @layout ei löytynyt, tarkista teeman käytettävyys.

en: What category this layout should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fi: Missä kategoriassa haluat tämän ulkoasun näkyvän. Mikäli et valitse kategoriaa, järjestelmä näyttää sen kategoriassa "Sekalaista".

en: Broken/missing plugin
fi: Puuttuva/rikkinäinen plugin

en: layouts
fi: ulkoasut

en: Builders
fi: Rakentajat

en: Reuse layout
fi: Uudelleenkäytä ulkoasua

en: Canvas settings
fi: Kankaan asetukset

en: Configure canvas
fi: Muokkaa kankaan asetuksia

en: Canvas class
fi: Kankaan luokka

en: This class will the primary class for this layout. It will also be appended to all column, row and region_classes to ensure that layouts within layouts will not inherit CSS from each other. If left blank, the name of the layout or ID of the display will be used.
fi: Tätä luokkaa käytetään tämän ulkoasun pääluokkana. Luokkaa käytetään myös jokaisessa rivissa, palstassa ja alueessa varmistamassa etteivät ne peri tyylejä toisiltaan. Mikäli jätät tämän tyhjäksi, järjestelmä käyttää luokan nimenä ulkoasun nimeä tai näkymän ID:tä.

en: Column class
fi: Palstan luokka

en: This class will be applied to all columns of the layout. If left blank this will be panels-flexible-column.
fi: Tätä luokkaa käytetään kaikissa ulkoasun palstoissa. Jos jätät tämän tyhjäksi luokan nimeksi tulee panels-flexible-column.

en: Row class
fi: Rivin luokka

en: This class will be applied to all rows of the layout. If left blank this will be panels-flexible-row.
fi: Tätä luokkaa käytetään kaikilla ulkoasun riveillä. Jos jätät tämän tyhjäksi luokan nimeksi tulee panels-flexible-row.

en: This class will be applied to all regions of the layout. If left blank this will be panels-flexible-region.
fi: Tätä luokkaa käytetään kaikissa ulkoasun alueissa. Jos jätät tämän tyhjäksi luokan nimeksi tulee panels-flexible-region.

en: Scale fluid widths for IE6
fi: Skaalaa neste leveydet IE6:lle

en: IE6 does not do well with 100% widths. If checked, width will be scaled to 99% to compensate.
fi: IE6 suoriutuu huonosti 100% leveyksistä. Jos valitset tämän, skaalataan leveys 99%:iin kompensoimaan ongelmaa.

en: If a value is entered, the layout canvas will be fixed to the given pixel width.
fi: Jos annat arvon, ulkoasun leveys rajoitetaan annettuun pikselileveyteen.

en: Column separation
fi: Palstanerotin

en: How much padding to put on columns that are that are next to other columns. Note that this is put on both columns so the real amount is doubled.
fi: Kuinka paljon täytettä laitetaan toistensa vieressä sijaitsevien palstojen väliin. Huomaa että tämä täyte asetetaan palstan molempiin sivuihin joten määrä tuplaantuu ruudulla.

en: Region separation
fi: Alue-eroitin

en: How much padding to put on regions that are that are next to other regions. Note that this is put on both regions so the real amount is doubled.
fi: Kuinka paljon täytettä laitetaan toistensa vieressä sijaitsevien alueiden väliin. Huomaa että tämä täyte asetetaan alueen molempiin sivuihin joten määrä tuplaantuu ruudulla.

en: Row separation
fi: Rivieroitin

en: How much padding to put on beneath rows to separate them from each other. Because this is placed only on the bottom, not hte top, this is NOT doubled like column/region separation.
fi: Kuinka paljon täytettä laitetaan rivien alle erottamaan ne toisistaan. Koska tämä asetetaan ainoastaan pohjalle, se ei monistu palsta/alue eroittimien tapaan.

en: Enter a CSS class that will be used. This can be used to apply automatic styling from your theme, for example.
fi: Syötä käytettävä CSS-luokka. Tätä voidaan käyttää esimerkiksi automaattisen teemoituksen apuna.

en: Save this layout for reuse
fi: Tallenna ulkoasu uudelleenkäytettäväksi

en: The machine readable name of this layout. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Ulkoasun koneluettava nimi. Nimen on oltava aakkosnumeerinen ja uniikki. Määritettyä arvoa ei voi muuttaa jälkikäteen!

en: A description of what this layout is, does or is for, for administrative use.
fi: Ulkoasun kuvaus ylläpidollista käyttöä varten.

en: Keep current panel layout flexible
fi: Säilytä nykyinen paneeliulkoasu joustavana

en: If checked, this panel will continue to use a generic flexible layout and will not use the saved layout. Use this option if you wish to clone this layout.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, paneeli käyttää yleistä joustavaa ulkoasua tallennetun ulkoasun sijaan. Käytä tätä vaihtoehtoa jos haluat monistaa ulkoasun.

en: That name is used by another layout: @layout
fi: Nimi on jo toisen ulkoasun @layout käytössä

en: Columns: 1
fi: Palstat: 1

en: Columns: 3
fi: Palstat: 3

en: Columns: 2
fi: Palstat: 2

en: That name is used by another style: @page
fi: Nimi on toisen tyylin @page käytössä

en: The configuration is fixed and cannot be changed.
fi: Asetukset ovat kiinteitä eikä niitä voi muuttaa.

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
fi: Asetukset ovat moduulin tarjoamia mutta niitä on muutettu.

en: A custom configuration by a user.
fi: Käyttäjän luomat kustomoidut asetukset.

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
fi: Mikäli kyseessä on tallennettava uusi versio, kirjoita logiin merkittävä viesti joka kuvaa muutoksia tässä versiossa.

en: Creates revision
fi: Luo version

en: Whether saving this node creates a new revision.
fi: Luoko solmun tallentaminen uuden version vaiko ei.

en: The current date and time.
fi: Tämänhetkinen päivämäärä ja kellonaika.

en: State on new pages
fi: Uusien sivujen tila

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
fi: Valitse työkalupalkin toimintatapa uusien sivulatausten yhteydessä.

en: Remember from previous page
fi: Muista edelliseltä sivulta

en: If the administrative menu is not working properly, you may need to wipe and rebuild it from scratch. <strong>This option will reset any customizations made to your administrative menu items.</strong>
fi: Jos ylläpitovalikko ei toimi kunnolla, sinun ehkä tarvitsee poistaa se ja rakentaa uudelleen alusta. <strong>Tämä vaihtoehto poistaa kaikki ylläpitovalikkoosi tekemäsi kustomoinnit.</strong>

en: view mode
fi: esitystapa

en: Missing text format: %format.
fi: Puuttuva tekstimuoto: %format.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
fi: Muoto: %time. Päivämäärä on muotoa YYYY-MM-DD ja %timezone on aikasiirtymä suhteessa UTC. Jätä tyhjäksi jos haluat käyttää kaavakkeen lähetysaikaa.

en: Settings for site administration tools.
fi: Ylläpitotyökalujen asetukset.

en: Wipe and rebuild the administrative menu.
fi: Poista ja rakenna uudelleen ylläpitovalikko.

en: View mode
fi: Näyttötila

en: List handling
fi: Listausten käsittely

en: Show first (if present)
fi: Näytä ensin (mikäli tarjolla)

en: Show item count
fi: Näytä tulosten lukumäärä

en: List seperator
fi: Listaeroitin

en: Link this field to its entity
fi: Linkitä kenttä entiteettiinsä

en: Use human-readable name
fi: Käytä ihmisluettavaa nimeä

en: If this is checked, the values' names will be displayed instead of their internal identifiers.
fi: Mikäli valittuna, arvojen nimet näytetään sisäisten tunnisteiden sijaan.

en: @entity "@property" property.
fi: @entity "@property" ominaisuus.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
fi: Koneluettava nimi entiteetille @entity.

en: Internal, numeric @entity ID
fi: Sisäinen, numeerinen @entity ID

en: The ID used to identify this @entity internally.
fi: Entiteetin @entity sisäiseen tunnistamiseen käytettävä ID.

en: The unique ID of the @entity.
fi: @entity:n yksilöllinen ID.

en: After saving a new @entity
fi: Tallennettuasi uuden entiteetin @entity

en: created @entity
fi: luotiin entiteetti @entity

en: After updating an existing @entity
fi: Päivitettyäsi olemassaoleva entiteetti @entity

en: updated @entity
fi: päivitettiin entiteetti @entity

en: Before saving a @entity
fi: Ennen entiteetin @entity tallennusta

en: saved @entity
fi: tallennettu entiteetti @entity

en: After deleting a @entity
fi: Poistettuasi entiteetin @entity

en: deleted @entity
fi: poistettiin entiteetti @entity

en: Access Bulk Exporter
fi: Pääsy Bulk Exporteriin

en: Export various system objects into code.
fi: Vie erilaisia järjestelmäobjekteja koodiin.

en: Administer access rulesets
fi: Ylläpidä pääsysääntösarjoja

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
fi: Lisää, poista ja muokkaa kustomoituja pääsysääntösarjoja.

en: Modal Login (default style)
fi: Modal Login (oletustyyli)

en: Login via modal
fi: Kirjaudu Modalin kautta

en: Modal Login (custom style)
fi: Modal Login (kustomoitu tyyli)

en: Wizard (no modal)
fi: Ohjattu toiminto (ei modal)

en: Wizard (default modal)
fi: Ohjattu toiminto (oletus modal)

en: Pick an animal
fi: Valitse eläin

en: Wizard (custom modal)
fi: Ohjattu toiminto (kustomoitu modal)

en: Replace text with "hello world"
fi: Korvaa tekstiä "hello worldillä"

en: Sample Content
fi: Esimerkkisisältö

en: Delete this row
fi: Poista tämä rivi

en: Link 1
fi: Linkki 1

en: Link 2
fi: Linkki 2

en: Link 3
fi: Linkki 3

en: Drop Down Menu
fi: Alasvetovalikko

en: Click to Drop Down
fi: Klikkaa avataksesi

en: Click to Collapse
fi: Klikkaa sulkeaksesi

en: Collapsible Div
fi: Avattava ja suljettava div

en: remain here
fi: pysy täällä

en: Go to your account
fi: Mene käyttäjätiliisi

en: your account
fi: käyttäjätilisi

en: Login Success
fi: Kirjautuminen onnistui

en: Choose animal
fi: Valitse eläin

en: Configure animal
fi: Säädä eläintä

en: Sheep
fi: Lammas

en: Configure sheep
fi: Säädä lammasta

en: Lizard
fi: Lisko

en: Configure lizard
fi: Säädä liskoa

en: Raptor
fi: Hirmulisko

en: Configure raptor
fi: Säädä hirmuliskoa

en: Choose your animal
fi: Valitse eläimesi

en: Name your sheep
fi: Nimeä lampaasi

en: What kind of sheep
fi: Minkälainen lammas

en: You have a @type sheep named "@name".
fi: Sinulla on @type lammas nimeltä "@name".

en: Name your lizard
fi: Nimeä liskosi

en: Venomous
fi: Myrkyllinen

en: You have a @type lizard named "@name".
fi: Sinulla on @type lisko nimeltä "@name".

en: non-venomous
fi: ei myrkyllinen

en: venomous
fi: myrkyllinen

en: Name your raptor
fi: Nimeä petosi

en: What kind of raptor
fi: Minkätyyppinen peto

en: Eagle
fi: Kotka

en: Hawk
fi: Haukka

en: Owl
fi: Pöllö

en: Domesticated
fi: Kesytetty

en: You have a @type @raptor named "@name".
fi: Sinulla on @type peto nimeltä "@name".

en: wild
fi: villi

en: domesticated
fi: kesytetty

en: Jump!
fi: Hyppää!

en: Return to the examples page.
fi: Palaa esimerkkisivulle.

en: You successfully jumped! !return_link
fi: Hyppäsit onnistuneesti! !return_link

en: Simple Form
fi: Yksinkertainen lomake

en: Animal
fi: Eläin

en: Post-Login Action
fi: Kirjautumisen jälkeinen toiminto

en: Successful Jumping
fi: Onnistunut hyppääminen

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
fi: Chaos Tools (CTools) AJAX Esimerkki

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
fi: Esittelee Chaos AJAXin käyttöä.

en: Administer custom content
fi: Ylläpidä kustomoitua sisältöä

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
fi: Lisää, muokkaa tai poista CToolsin kustomisti tallentamaa kustomoitua sisältöä

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that meets its criteria (as specified below) will be used.
fi: Jos sivulla on enemmän kuin yksi muunnos, jokaiselle muunnokselle tarjotaan mahdollisuus tulla esitetyksi sivulla käytäessä. Alkaen ensimmäisestä muunnoksesta viimeiseen asti, jokainen niistä tarkistaa valitasääntöjen täyttymisen. Ensimmäistä muunnosta käytetään jos se täyttää alla kuvatut kriteerit.

en: There are no wizards available at this time.
fi: Ohjattuja toimintoja ei ole tällä hetkellä tarjolla.

en: Configure new !plugin_title
fi: Säädä uusi !plugin_title

en: Configure !plugin_title
fi: Säädä !plugin_title

en: Invalid plugin module/type combination requested: module @module and type @type
fi: Epäkelpo plugin moduuli/tyyppi yhdistelmä pyydetty: moduuli @module ja tyyppi @type

en: Plugin @plugin of plugin type @owner:@type points to nonexistent file @file for class handler @class.
fi: Plugin @plugin tyyppiä @owner:@type osoittaa tiedostoon @file jota ei ole olemassa luokan käsittelijälle @class.

en: Use Page Manager
fi: Käytä Page Manageria

en: Allows users to use most of Page Manager's features, though restricts some of the most powerful, potentially site-damaging features. Note that even the reduced featureset still allows for enormous control over your website.
fi: Sallii käyttäjien käyttää suurinta osaa Page Managerin ominaisuuksista. Tosin rajoittaa tehokkaimmat ja sivustoa potentiaalisimmin vahingoittavat toiminnot. Huomaa että myös supistetulla ominaisuussarjalla käyttäjällä on todella suuret hallintamahdollisuudet sivustollasi.

en: Administer Page Manager
fi: Ylläpidä Page Manageria

en: Allows complete control over Page Manager, i.e., complete control over your site. Grant with extreme caution.
fi: Sallii Page Managerin täydellisen hallinnan, ts. täydellisen hallinnan koko sivustollesi. Käytä harkintaa.

en: Page manager context
fi: Page manager konteksti

en: Change general settings for this variant.
fi: Muuta tämän muunnelman yleisiä asetuksia.

en: 404 Page not found
fi: 404 Sivua ei löydy

en: 403 Access denied
fi: 403 Pääsy kielletty

en: 301 Redirect
fi: 301 Uudelleenohjaus

en: Redirect destination
fi: Uudelleenohjausosoite

en: Enter the path to redirect to. You may use keyword substitutions from contexts. You can use external urls (http://www.example.com/foo) or internal urls (node/1).
fi: Syötä uudelleenohjauspolku. Voit käyttää avainsanoja konteksteja kuvaamaan. Voit myös käyttää ulkoisia verkko-osoitteita (http://www.example.com/foo) tai sisäisiä osoitteita (node/1).

en: The first element in a path may not be dynamic.
fi: Polun ensimmäinen elementti ei voi olla dynaaminen.

en: Export UI wizard cache
fi: Vie käyttöliittymän ohjatun toiminnon välimuisti

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. Note that CCK fields may be used as keywords using patterns like <em>%node:field_name-formatted</em>.
fi: Mikäli valittuna, kontekstin avainsanat korvataan tässä sisällössä. Huomaa että CCK kenttiä voidaan käyttää avainsanoina käyttäen kuvioita kuten <em>%node:field_name-formatted</em>.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. More keywords will be available if you install the Token module, see http://drupal.org/project/token.
fi: Mikäli valittuna, kontekstin avainsanat korvataan tässä sisällössä. Lisää avainsanoja saat jos asennat Token moduulin, lisätietoja löydät osoitteesta http://drupal.org/project/token.

en: User signature
fi: Käyttäjän allekirjoitus

en: The signature of a user.
fi: Käyttäjän allekirjoitus

en: "@s" user signature
fi: "@s" allekirjoitus

en: Use the Stylizer UI
fi: Käytä Stylizer UI:ta

en: Allows a user to use the CTools Stylizer UI.
fi: Sallii käyttäjän käyttää CTools Stylizer UI:ta.

en: Inherit path
fi: Peri polku

en: Use Panels Dashboard
fi: Käytä Panels työpöytää

en: Allows a user to access the !link.
fi: Salli käyttäjän käyttää !link.

en: View administrative links on Panel panes
fi: Näytä ylläpitolinkit paneeleissa

en: Configure access settings on Panel panes
fi: Määrittele paneeleiden pääsysääntöjä

en: Access rules (often also called visibility rules) can be configured on a per-pane basis. This permission allows users to configure those settings.
fi: Pääsysäännöt (usein kutsutaan nimellä näkyvyysasetukset) voidaan asettaa ruutukohtaisesti. Tämä käyttöoikeus sallii käyttäjien muokata näitä asetuksia.

en: Use the Panels In-Place Editor
fi: Käytä paneeleiden In-Place editoria

en: Allows a user to utilize Panels' In-Place Editor.
fi: Sallii käyttäjien käyttää paneeleiden In-Place editoria.

en: Configure advanced settings on Panel panes
fi: Muokkaa paneeleiden laajennettuja asetuksia

en: Administer Panels layouts
fi: Ylläpidä paneeleiden ulkoasuja

en: Allows a user to administer exported Panels layout plugins & instances.
fi: Salli käyttäjän ylläpitää ladattuja paneeliulkoasuja, pluginneja ja instansseja.

en: Configure caching settings on Panels
fi: Määrittele paneeleiden välimuistiasetukset

en: Allows a user to configure caching on Panels displays and panes.
fi: Salli käyttäjien muokata paneeleiden välimuistiasetuksia.

en: Page wizards
fi: Paneeleiden luontityökalu

en: Create mini panels
fi: Luo minipaneeleita

en: Create new mini panels
fi: Luo uusia minipaneeleita

en: Administer mini panels
fi: Ylläpidä minipaneeleita

en: Edit and delete mini panels
fi: Luo ja poista minipaneeleita

en: Create panel nodes
fi: Luo paneelisolmuja

en: Create new panel nodes.
fi: Luo uusia paneelisolmuja.

en: Edit any panel-nodes
fi: Muokkaa mitä tahansa paneelisolmuja

en: Edit all pre-existing panel nodes regardless of ownership.
fi: Muokkaa kaikkia olemassaolevia paneeleita omistajuudesta riippumatta.

en: Edit own panel nodes
fi: Muokkaa omia paneelisolmuja

en: Edit panel nodes owned by this user.
fi: Muokkaa tämän käyttäjän omistamia paneelisolmuja.

en: Administer panel nodes
fi: Ylläpidä paneelisolmuja

en: Full administrative access to panel nodes including create, update and delete all
fi: Täydet ylläpito-oikeudet paneelisolmuihin mukaanlukien lisäys, päivitys ja poisto

en: Delete any panel nodes
fi: Poista mitä tahansa paneelisolmuja

en: Delete any panel node regardless of ownership
fi: Poista mitä tahansa paneelisolmuja omistajuudesta riippumatta

en: Delete own panel nodes
fi: Poista omia paneelisolmuja

en: Delete any panel node owned by this user.
fi: Poista mikä tahansa tämän käyttäjän luoma paneelisolmu.

en: renderer::render_pane_content() hit with a non-array for the context
fi: renderer: render_pange_content() hit with a non-array for the context

en: If you save this layout for reuse it will appear in the list of reusable layouts at admin/structure/panels/layouts, and you will need to go there to edit it. This layout will then become an option for all future panels you make.
fi: Jos tallennat tämän ulkoasun uudelleenkäytettäväksi se näytetään sivulla admin/structure/panels/layouts ja sinun on mentäväå kyseiselle sivulla muokataksesi sitä. Tämän jälkeen ulkoasu tulee vaihtoehdoksi myös myöhemmin luomillesi paneeleille.

en: Landing page wizard
fi: Laskeutumissivutyökalu

en: Landing pages are simple pages that have a path, possibly a visible menu entry, and a panel layout with simple content.
fi: Laskeutumissivut ovat yksinkertaisia sivuja joilla on osoite ja mahdollisesti valikkolinkki sekä paneeli-ulkoasua yksinkertaisella sisällöllä.

en: Add a visible menu entry for this page
fi: Luo valikkolinkki sivua varten

en: %, !, ?, #, or & cannot appear in the path.
fi: Merkkejä %, !, ?, # ja & ei voida käyttää osoitteessa.

en: Panel fields
fi: Paneelikentät

en: Displays the fields in a panel rather than using a template.
fi: Näyttää kentät paneeleissa mallin sijaan.

en: Delete and save
fi: Poista ja tallenna.

en: Enable and save
fi: Ota käyttöön ja tallenna.

en: Disable and save
fi: Poista käytöstä ja tallenna

en: Revision: ID
fi: Sisältöversio: ID

en: Creates a node context from a revision ID argument.
fi: Luo solmukontekstin käyttäen sisältöversion ID:tä argumenttina.

en: Enter the revision ID of a node for this argument
fi: Syötä solmun sisältöversion ID tälle argumentille

en: Term name, lowercased and spaces converted to dashes
fi: Termin nimi, pieninä kirjaimina ja valilyönnit muutettuina väliviivoiksi

en: Term name of first term, lowercased and spaces converted to dashes
fi: Ensimmäisen termin nimi pienillä kirjaimilla ja välilyönnit muunnettuna väliviivoiksi

en: Term name of all terms, separated by + or , and lowercased and spaces converted to dashes
fi: Kaikkien termien nimet + tai , merkeillä eroteltuina, pienillä kirjaimilla ja välilyönnit muunnettuna väliviivoiksi

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
fi: Oletko varma että haluat palauttaa entiteetin %entity %label?

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
fi: Oletko varma että haluat poistaa entiteetin %entity %label?

en: Reverted %entity %label to the defaults.
fi: Palautettiin entiteetti %entity %label oletusasetuksiinsa.

en: Deleted %entity %label.
fi: Poistettiin entiteetti %entity %label.

en: Add @entity_type
fi: Lisää @entity_type

en: Edit @label
fi: Muokkaa @label

en: Clone @label
fi: Kloonaa @label

en: Revert @label
fi: Palauta @label

en: Delete @label
fi: Poista @label

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
fi: Koneluettavat nimet eivät voi koostua vain numeroista.

en: The author of the comment.
fi: Kommentin kirjoittajan nimi.

en: (No information available)
fi: (Tietoa ei saatavilla)

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
fi: Ladataksesi sisällön kopion, kopioi tekstialueella näkyvä sisältö ja liitä se lataussivulle.

en: Paste an exported %entity_type here.
fi: Kopio tähän ladattu entiteetti %entity_type.

en: If checked, any existing %entity with the same identifier will be replaced by the import.
fi: Mikäli valittuna, olemassaoleva entiteetti %entity jolla on sama tunnistin korvataan ladatulla entiteetillä.

en: Import of %entity %label failed, a %entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
fi: Entiteetin %entity %label lataus epäonnistui koska entiteetin %entity koneluettava nimi on jo käytössä. Tarkista ylikirjoitusvalinnat korvataksesi olemassaoleva entiteetti.

en: Imported %entity %label.
fi: Tuotiin entiteetti %entity %label.

en: Export @label
fi: Lataa @label

en: Import @entity_type
fi: Tuo entiteetti tyyppiä @entity_type

en: Enables modules to work with any entity type and to provide entities.
fi: Sallii moduulien toimia entiteettityyppien kanssa ja luo entiteettejä.

en: Entity tokens
fi: Entiteetin korvauskuviot

en: Provides token replacements for all properties that have no tokens and are known to the entity API.
fi: Tarjoaa korvauskuviot kaikille ominaisuuksille joille ei ole asetettu korvauskuvioita ja jotka ovat Entity API:n tunnistamia.

en: The original-language version of this node, if one exists.
fi: Kielen alkuperäiskielinen versio mikäli olemassa.

en: List (integer)
fi: Lista (kokonaisluku)

en: List (float)
fi: Lista (reaaliluku)

en: The file.
fi: Tiedosto.

en: Whether the file is being displayed.
fi: Näytetäänkö tiedosto vaiko ei.

en: The image file.
fi: Kuvatiedosto.

en: The main body text
fi: Runkoteksti

en: Entity: ID
fi: Entiteetti: ID

en: Creates an entity context from an entity ID argument.
fi: Luo entiteettikontekstin entiteetin ID:n argumentista.

en: Creates @entity context from an ID argument.
fi: Luo @entity kontekstin ID argumentista.

en: Custom blocks
fi: Kustomoidut lohkot

en: Entity field
fi: Entiteetin kenttä

en: Field on the referenced entity.
fi: Kenttä viitatussa entiteetissä.

en: Formatter Styles
fi: Ulkoasun tyylit

en: Select a formatter
fi: Valitse muokkaaja

en: Entity object.
fi: Entiteettiobjekti.

en: Enter the ID of an entity for this context.
fi: Syötä entiteetin ID tälle kontekstille.

en: Creates @entity context from an entity ID.
fi: Luo @entity kontekstin entiteetin ID:stä.

en: Enter the title or ID of a @entity entity
fi: Syötä entiteetin @entity otsikko tai ID

en: Reset identifier to entity label
fi: Resetoi tunnistin entiteetin etiketiksi

en: If checked, the identifier will be reset to the entity label of the selected entity.
fi: Mikäli valittuna, tunnustin resetoidaan valitun entiteetin etiketiksi.

en: You must select an entity.
fi: Sinun on valittava entiteetti.

en: Invalid entity selected.
fi: Epäkelpo entiteetti valittu.

en: Creates an entity context from a foreign key on a field.
fi: Luo entiteettikontekstin käyttäen kentän vierasavainta.

en: Allows version dependent and shared usage of external libraries.
fi: Mahdollistaa versioriippumattoman jaetun käytön ulkoisille kirjastoille.

en: jQuery compression level
fi: jQueryn pakkaustaso

en: Production (minified)
fi: Tuotanto (minimoitu)

en: Development (uncompressed)
fi: Kehitys (pakkaamaton)

en: jQuery %jquery and jQuery UI %ui
fi: jQuery %jquery ja jQuery UI %ui

en: Site Information
fi: Sivuston tiedot

en: Use this page in an admin overlay.
fi: Käytä sivua ylläpidollisessa päällyksessä.

en: Admin overlays are used in many places in Drupal 7 and administrative custom pages should probably utilize this feature.
fi: Ylläpidollisia päällyksiä käytetään monessa eri paikassa Drupal 7:ssa ja ylläpidollisten kustomoitujen sivujen olisi varmaankin hyvä hyödyntää tätä ominaisuutta.

en: an unknown callback
fi: tuntematon paluukutsu

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%taxonomy_term because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön luokittelutermiä taxonomy/term/%taxonomy_term koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Entity: bundle
fi: Entiteetti: nippu

en: Control access by entity bundle.
fi: Hallitse pääsyä entiteettinipun perusteella.

en: @entity: Bundle
fi: @entity: nippu

en: Control access by @entity entity bundle.
fi: Hallitse pääsyä @entity entiteettinipun perusteella.

en: Entity Bundle
fi: Entiteettinippu

en: Only the checked entity bundles will be valid.
fi: Vain valitut entiteettiniput ovat valideja.

en: @identifier is any bundle
fi: @identifier on mikä tahansa nippu

en: Field form: @widget_label
fi: Kenttälomake: @widget_label

en: Entity info.
fi: Entiteetin tiedot.

en: "@s" @field form
fi: "@s" @field lomake

en: Whatever is placed here will appear in @identifier, to help theme node links displayed on the panel
fi: Kaikki tähän syötetty näytetään tunnisteessa @identifier ja käytetään apuna paneelissa näytettyjen solmulinkkien teemaamiseen

en: Revision information.
fi: Version tiedot.

en: View From Argument
fi: Näkymä argumentista

en: Creates a view context from argument input settings.
fi: Luo näkymäkontekstin syötettyjen argumenttien asetuksista.

en: Information related to the current page request.
fi: Tämänhetkiseen sivupyyntöön liittyvä tieto.

en: The internal Drupal path of the current page request.
fi: Tämänhetkisen sivupyynnön Drupalin sisäinen polku.

en: The full URL of the current page request.
fi: Tämänhetkisen sivupyynnön täysimittainen verkko-osoite.

en: Associated @label via the @label's @property.
fi: Liitettiin @label @label:n ominaisuuden @property kautta

en: Master
fi: Isäntä

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
fi: Muunna URLien väliviivat välilyönneiksi termien nimien suodatinarvoissa.

en: Entity id
fi: Entiteetin ID

en: jQuery and jQuery UI CDN
fi: jQuery ja jQuery UI CDN

en: Use jQuery and jQuery UI from a CDN. If the CDN is not available the local version of jQuery and jQuery UI will be used.
fi: Käytä jQueryä ja jQuery UI:tä CDN:stä. Jos CDN ei ole tarjolla, järjestelmä käyttää jQueryn ja jQuery UI:n paikallisia versioita.

en: jQuery Version
fi: jQueryn versio

en: There are no @titles to display.
fi: Näytettäviä @titles ei löytynyt.

en: Page manager module is unable to enable @path because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön plkua @path koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: This feature does not currently work and is disabled.
fi: Ominaisuus ei tällä hetkellä toimi ja on poistettu käytöstä.

en: Missing/ deleted type "@types" | Missing/ deleted type is one of "@types"
fi[0]: Puuttuva/poistettu tyyppi "@types"
fi[1]: Puuttuva/poistettu tyyppi on yksi tyypeistä "@types"

en: Taxonomy: term has parent(s)
fi: Luokittelu: termillä on isänt(i)ä

en: Control access if a term belongs to a specific parent term.
fi: Hallitse pääsyä mikäli termi kuuluu johonkin isäntätermiin.

en: Include these term(s) as candidates?
fi: Sisällytä nämä termit kandidaatteina?

en: When this rule is evaluated, should the term(s) you select be included as candidates for access?
fi: Kun sääntö evaluoidaa, käytetäänkö valitsemiasi termejä kandidaatteina pääsyä varten?

en: @term can have the parent "@terms" | @term can have one of these parents: @terms
fi[0]: Termillä @term voi olla isäntä "@terms"
fi[1]: Termillä @term voi olla yksi seuraavista isännistä: @terms

en: Field: @widget_label (@field_name)
fi: Kenttä: @widget_label (@field_name)

en: Formatter options for: @widget_label (@field_name)
fi: Ulkoasuasetukset:  @widget_label (@field_name)

en: Pane title
fi: Paneelin otsikko

en: This identifier will be added as a template suggestion to display this node: node--panel--IDENTIFIER.tpl.php. Please see the Drupal theming guide for information about template suggestions.
fi: Tämä tunniste lisätään template-ehdotelmaksi tämän solmun esittämiseksi: node--panel--IDENTIFIER.tpl.php. Lisää tietoa saat Drupalin teemausohjeista.

en: Node form title field
fi: Solmun lomakkeen otsikkokenttä

en: The node title form.
fi: Solmun otsikkolomake.

en: Node title form.
fi: Solmun otsikkolomake.

en: "@s" node form title field
fi: "@s" solmun muokkauslomakkeen otsikkokenttä

en: Missing/broken type
fi: Puuttuva/rikkinäinen tyyppi

en: Related terms (does not work in D7)
fi: Liitännäistermit (ei toimi D7:ssa)

en: Term synonyms (does not work in D7)
fi: Termien synonyymit (ei toimi D7:ssa)

en: The path to use for the terms. You may use %tid to place the term id as part of the path; if let off, it will be appended to the end.
fi: Termeille käytettävä polku. Voit käyttää %id lisätäksesi ne polkuun; mikäli jätettynä pois, termi lisätään polun loppuun.

en: Parent term | Parent terms
fi[0]: Isäntätermi
fi[1]: Isäntätermit

en: @entity (tokens)
fi: @entity (korvauskuviot)

en: Sanitize
fi: Siisti

en: When enabled that output of the token will be stripped from dangerous HTML.
fi: Mikäli valittuna, korvauskuvion tulos siistitään vaarallisesta HTML:stä.

en: Creates a @to_entity context from @from_entity using the @field_name field on @from_entity.
fi: Luo @to_entity kontekstin @from_entity käyttäen kenttää @field_name entiteetistä @from_entity.

en: @to_entity from @from_entity (on @base_table.@relationship)
fi: Entiteetti @to_entity entiteetistä @from_entity (suhteessa @base_table.@relationship)

en: Builds a relationship from a @from_entity to a @to_entity using the @base_table.@relationship field.
fi: Luo suhteen @from_entity entiteetistä @to_entity entiteettiin käyttäen @base_table.@relationship kenttää.

en: @from_entity from @to_entity (on @base_table.@relationship)
fi: Entiteetistä @from_entity entiteettiin @to_entity (suhteesta @base_table.@relationship)

en: Builds a relationship from a @to_entity to a @from_entity using the @base_table.@relationship field.
fi: Luo suhteen @to_entity entiteetistä @from_entity entiteettiin käyttäen @base_table.@relationship kenttää.

en: View: @view
fi: Näkymä: @view

en: View: @view: @display
fi: Näkymä: @view: @display

en: Broken/missing/deleted view display.
fi: Rikkinäinen/puuttuva/poistettu näkymän näyttöruutu.

en: You may use keywords for substitutions.
fi: Voit käyttää avainsanoja lyhenteissä.

en: Entire view
fi: Kokonainen näkymä

en: Display the entire view.
fi: Näytä kokonainen näkymä.

en: "@context" entire view
fi: "@context" kokonainen näkymä

en: unchanged entity
fi: muuttumaton entiteetti

en: Only one view mode is available for this entity type.
fi: Tälle entiteettityypille on tarjolla vain yksi esitystapa.

en: @identifier is bundle "@types" | @identifier bundle is one of "@types"
fi[0]: @identifier on nippua "@types"
fi[1]: @identifier on yhtä nipuista "@types"

en: Configure content pane
fi: Konfiguroi sisältöpaneeli

en: Configure this pane in administer >> structure >> custom content panes
fi: Säädä tätä paneelia osoitteessa ylläpidä >> rakenne >> kustomoidut sisältöpaneelit

en: The relationship can only create one context, but multiple items can be related. Please select which one. Since this can have unlimited items, type in the number you want. The first one will be 0.
fi: Suhde voi luoda ainoastaan yhden kontekstin mutta se voi luoda useampia kohteita. Ole hyvä ja valitse yksi. Tällä voi olla rajoittamaton määrä kohteita joten syötä haluamasi numer, ensimmäinen numero on 0.

en: The relationship can only create one context, but multiple items can be related. Please select which one.
fi: Suhde voi luoda ainoastaan yhden kontekstin mutta useampi kohde voi liittyä toisiinsa. Valitse haluamasi.

en: Rendered entity
fi: Renderöity entiteetti

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
fi: Kirjastoa %dependency, jonka kirjasto %library vaatii, ei ole asennettu.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
fi: Kirjaston %dependency versio %dependency_version ei ole yhteensopiva kirjaston %library kanssa.

en: The %library library could not be found.
fi: %library-kirjastoa ei löytynyt.

en: The version of the %library library could not be detected.
fi: %library-kirjaston versiota ei voitu tunnistaa.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
fi: %library-kirjaston asennettu versio %version ei ole tuettu.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
fi: %library-kirjaston %variant-muunnosta ei löytynyt.

en: @entity is viewed
fi: tarkastellaan @entity

en: viewed @entity
fi: tarkasteltiin @entity

en: Nodes represent the main site content items.
fi: Solmut kuvaavat sivuston pääsisältöä.

en: Uploaded file.
fi: Ladattiin tiedosto.

en: Remark or note that refers to a node.
fi: Kommentti tai muistiinpano joka viittaa johonkin solmuun.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
fi: Luokittelutermejä käytetään sisällön luokitteluun.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
fi: Luokittelusanastot jotka sisältävät sisällön luokitteluun käytettäviä termejä.

en: Whether the comment is published or unpublished.
fi: Kun kommentti on julkaistuna tai julkaisematta.

en: Whether the node is published or unpublished.
fi: Kun solmu on julkaistu tai julkaisematta.

en: Whether the user is active or blocked.
fi: Kun käyttäjä on aktiivinen tai estetty.

en: Restrict this relationship to one or more @bundles.
fi: Rajoita tämä suhde yhteen tai useampaan @bundles.

en: Ancestors of the term, i.e. parent of all above hierarchy levels.
fi: Termien isännät, ts. kaikkien ylempien hierarkiatasojen isäntä.

en: The date the user last accessed the site.
fi: Päivämäärä jolloin käyttäjä viimeksi kävi sivustolla.

en: Rendered @entity-type
fi: Renderöity @entity-type

en: The @entity-type of the current relationship rendered using a view mode.
fi: Tällä hetkellä määritellyn @entity-type suhde tulostettuna käyttäen näyttömuotoa.

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
fi: Renderöi yksittäisen entiteetin näyttömuodossa (ts. lyhennelmä)

en: Concatenate values using a seperator
fi: Ryhmittele arvot erottajien avulla.

en: When using this, you should not set any other link on the field.
fi: Jos käytät tätä, älä aseta muuta linkkiä kyseiseen kenttään.

en: Format interval
fi: Muokkausväli

en: If checked, the value will be formatted as a time interval. Otherwise, just the number of seconds will be displayed.
fi: Mikäli valittuna, tämä arvo tulostetaan aikavälin muodossa. Muussa tapauksessa vain sekuntien määrä näytetään.

en: Specify how many different units to display.
fi: Määrittele, montako yksikköä näytetään.

en: Text to put before the duration text.
fi: Kestotekstiä ennen asetettava teksti.

en: Text to put after the duration text.
fi: Kestotekstin perään asetettava teksti.

en: Show entity label
fi: Näytä entiteetin etiketti

en: Show entity ID
fi: Näytä entiteetin ID

en: Show complete entity
fi: Näytä täydellinen entiteetti

en: Decide how this field will be displayed.
fi: Valitse tämän kentän esitystapa.

en: Link to entity
fi: Linkitä entiteettiin

en: Link this field to the entity.
fi: Linkitä kenttä entiteettiinsä.

en: Responsive
fi: Responsiivinen

en: Added panels_pane.lock field.
fi: Kenttä panels_pane.lock lisätty.

en: Skip the first @count item(s)
fi: Ohita @count ensimmäistä elementtiä

en: Then display at most @count item(s)
fi: Näytä enintään @count tulosta

en: Enter 0 to display all items.
fi: Valitse 0 näyttääksesi kaikki elementit.

en: Display in reverse order
fi: Näytä käänteisessä järjestyksessä

en: User Edit Template
fi: Käyttäjän muokkaus-template

en: User edit template
fi: Käyttäjän muokkaus-template

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user edit form at <em>user/%user/edit</em>.
fi: Mikäli käytössä, tämä ylikirjoittaa Drupalin oletustoiminnan käyttäjän muokkauslomakkeen näyttämiseksi poluissa muotoa <em>user/%user/edit</em>.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/edit because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön käyttäjää user/%user/edit koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: User being edited
fi: Muokattava käyttäjä

en: Error, misconfigured entity_bundle access plugin
fi: Virhe, väärinasetettu entity_bundle pääsy-plugin

en: (Custom) Entity: Field Value
fi: (Kustomoitu) entiteetti: kentän arvo

en: Control access by entity field value.
fi: Hallitse pääsyä kentän arvon perusteella.

en: @entity @type: @field Field
fi: @entity @type: @field kenttä

en: Is this the front page.
fi: Tämä on etusivu.

en: The front page
fi: Etusivu

en: User edit form: User ID
fi: Käyttäjän muokkauslomake: Käyttäjän ID

en: Creates a user edit form context from a user ID argument.
fi: Luo käyttäjän muokkauslomake-kontekstin käyttäjän ID argumentista.

en: Enter the user ID for this argument.
fi: Syötä käyttäjän ID tälle argumentille.

en: Entity extra field
fi: Entiteetin ylimääräinen kenttä

en: Select a view mode for this extra field.
fi: Valitse esitystapa tälle ylimääräiselle kentälle.

en: Select a build mode for this user.
fi: Valitse käyttäjän esitystapa

en: A user edit form.
fi: Käyttäjän muokkauslomake.

en: Enter the user ID of a user for this argument:
fi: Syötä käyttäjä ID tälle argumentille:

en: Enter the name or UID of a node
fi: Syötä solmun nimi tai UID

en: Reset identifier to user name
fi: Resetoi tunnistin käyttäjänimeksi

en: @to_entity from @from_entity (on @from_entity: @field_label [@field_name])
fi: @to_entity entiteetistä @from_entity (entiteetti @from_entity: kenttä @field_label [@field_name])

en: Display all or a specific amount of rows from a loaded view context.
fi: Näytä tietty määrä rivejä ladatusta näkymäkontekstista.

en: Limit rows
fi: Rajoita rivejä

en: Select rows
fi: Valitse rivit

en: The view must have a maximum number of items set to use this setting.
fi: Näkymällä on oltava asetettuna enimmäismäärä tuloksia jos haluat käyttää tätä asetusta.

en: Exportables selected
fi: Vietävät valittu

en: Node: (un)published
fi: Solmu: julkaistu / julkaisematta

en: Control access by the nodes published status.
fi: Hallitse pääsyä solmun julkaisutilan mukaan.

en: Returns true if the nodes status is "published".
fi: Palauttaa "true" jos solmun tila on "julkaistu".

en: Add the action links (local tasks) as content.
fi: Lisää toimintolinkit (lokaalit tehtävät) sisältönä.

en: Select which jQuery version branch to use.
fi: Valitse, mitä jQueryn versiopuuta käytetään.

en: Update jQuery and jQuery UI to a more recent version.
fi: Päivitä jQuery ja jQuery UI uudempaa versioon.

en: The URL of the entity.
fi: Entiteetin verkko-osoite.

en: The following properties may be appended to the token: @keys
fi: Seuraavat ominaisuudet voidaan ottaa käyttöön tämän korvauskuvion kohdalla: @keys

en: Tokens related to the "@name" entities.
fi: "@name" entiteetteihin liittyvät korvauskuviot.

en: @name tokens.
fi: @name korvauskuviot.

en: List of @entities
fi: Lista entiteeteistä @entities

en: List of @type values
fi: Lista @type tyyppisistä arvoista

en: Tokens for lists of @type values.
fi: Korvauskuviot @type arvojen listoille.

en: @type with delta @delta
fi: @type ja @delta

en: The list item with delta @delta. Delta values start from 0 and are incremented by one per list item.
fi: Listaelementti deltalla @delta. Deltan arvot alkavat nollasta ja kasvavat yhdellä jokaista listaelementtiä kohden.

en: Rendered @entity_type
fi: Renderöity @entity_type

en: Rendered @entity_type using view mode "@view_mode"
fi: Renderöity entiteettityyppi @entity_type käyttäen esitystapaa "@view_mode"

en: The "Alt" attribute text
fi: "Alt" määrityksen arvo

en: The "Title" attribute text
fi: "Title" määrityksen arvo

en: Field "@name".
fi: Kenttä "@name".

en: The language code of the current user interface language.
fi: Tämänhetkisen käyttöliittymäkielen kielikoodi.

en: The language code of the current content language.
fi: Tämänhetkisen sisällön kielen kielikoodi.

en: Displays a single chosen entity.
fi: Näyttää yksittäisen valitun entiteetin.

en: Choose the entity type you want to display in the area.
fi: Valitse, minkätyyppisen entiteetin haluat näyttää alueella.

en: Choose the entity you want to display in the area.
fi: Valitse, minkä entiteetin haluat näyttää alueella.

en: The user's default theme.
fi: Käyttäjän oletusteema.

en: Output values as list
fi: Tulostaa arvot listana

en: You have unsaved changes
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia

en: Loading…
fi: Lataa...

en: Breakpoint
fi: Keskeytyskohta

en: Configure how <a href="@jquery">jQuery</a> behaves on the site. Select which jQuery version, the compression level and whether or not to use a CDN.
fi: Säädä, kuinka <a href="@jquery">jQuery</a> käyttäytyy sivustollasi. Valitse jQueryn versio sekä pakkaustaso ja käytetäänkö vaiko ei CDN:ää.

en: jQuery update
fi: jQueryn päivitys

en: Configure settings related to the jQuery upgrade, the library path and compression.
fi: Säädä jQueryn päivityksen asetuksia kuten kirjaston polkua ja pakkausta.
