Webchick's test profile (7.x-0.1-unstable31) - en to nn translation catalogue (168 entries)

en: Home
nn: Heim

en: User interface
nn: Brukargrensesnitt

en: Title
nn: Tittel

en: Body
nn: Brødtekst

en: Next
nn: Neste

en: Pages
nn: Sider

en: Save configuration
nn: Lagre oppsett

en: delete
nn: slett

en: Administer
nn: Administrer

en: Delete
nn: Slett

en: Operations
nn: Operasjonar

en: Content
nn: Innhald

en: content
nn: innhald

en: Author
nn: Forfattar

en: List
nn: Liste

en: Subject
nn: Emne

en: Actions
nn: Handlingar

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Remove
nn: Fjern

en: Description
nn: Beskriving

en: Language
nn: Språk

en: Read more
nn: Les meir

en: more
nn: meir

en: Disabled
nn: Ikkje aktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Administration
nn: Administrasjon

en: Comments
nn: Kommentarar

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Version
nn: Versjon

en: Edit
nn: Rediger

en: Search
nn: Søk

en: Reset
nn: Sett til standard

en: None
nn: Ingen

en: Display settings
nn: Visningsinnstillingar

en: - None -
nn: - Ingen -

en: Weight
nn: Vekt

en: Required
nn: Påkrevd

en: Parent
nn: Opp eit nivå

en: Category
nn: Kategori

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Name
nn: Namn

en: edit
nn: endre

en: Import
nn: Importer

en: Book
nn: Bok

en: Export
nn: Eksporter

en: Back
nn: Attende

en: Label
nn: Etikett

en: Preview
nn: Førehandsvis

en: Save
nn: Lagre

en: Help
nn: Hjelp

en: Default
nn: Standard

en: Summary
nn: Samandrag

en: Update
nn: Oppdater

en: View
nn: Sjå på

en: Path
nn: Sti

en: Vocabularies
nn: Vokabular

en: results
nn: resultat

en: search
nn: søk

en: Timestamp
nn: Tidspunkt

en: Keywords
nn: Nøkkelord

en: User
nn: Brukar

en: Continue
nn: Hald fram

en: Configure
nn: Konfigurer

en: Error
nn: Feil

en: Contact
nn: Kontakt

en: Created
nn: Laga

en: Are you sure you want to delete %title?
nn: Er du sikker på at du vil slette %title?

en: All
nn: Alle

en: Active
nn: Aktiv

en: Submit @name
nn: Send inn @name

en: Date format
nn: Datoformat

en: Add content
nn: Legg til innhald

en: Block
nn: Blokk

en: Add block
nn: Lag blokk

en: 1 hour | @count hours
nn[0]: 1 time
nn[1]: @count timar

en: 1 day | @count days
nn[0]: 1 dag
nn[1]: @count dagar

en: Site name
nn: Namn på nettstaden

en: Your changes have been saved.
nn: Endringane vart lagra

en: Left sidebar
nn: Venstre sidestolpe

en: Right sidebar
nn: Høgre sitestolpe

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Published
nn: Publisert

en: Log message
nn: Loggmelding

en: Poll duration
nn: Varigheit på avstemminga

en: Contains
nn: Inneheld

en: Mode
nn: Modus

en: Authored by
nn: Skrive av

en: Performance
nn: Ytelse

en: Terms
nn: Termar

en: Table
nn: Tabell

en: Other
nn: Andre

en: Text color
nn: Tekstfarge

en: Role
nn: Rolle

en: User login
nn: Brukarinnlogging

en: String
nn: Streng

en: Users
nn: Brukarar

en: Create content
nn: Lag innhald

en: Anonymous
nn: Anonym

en: Arguments
nn: Argument

en: Order
nn: Sorteringsval

en: Integer
nn: Heiltal

en: Basic settings
nn: Grunnleggjande innstillingar

en: You have to specify a valid date.
nn: Du må spesifisere ein gyldig dato.

en: Sort by
nn: Sorter etter

en: Authoring information
nn: Forfattarinformasjon

en: Authored on
nn: Skrive

en: Leave blank for %anonymous.
nn: La feltet vera tomt for å velge %anonymous.

en: Hidden
nn: Skjult

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nn: Skriv inn eit sidenamn på kvar linje som Drualsti. Tegnet '*' tyder ein joker (kan vera kva som helst). Eit døme er %blog for bloggsidene og %blog-wildcard for kvar brukar sin blogg. %front er framsida.

en: Search results
nn: Søkeresultat

en: Your search yielded no results
nn: Søket ditt ga ingen treff.

en: Front page
nn: Framside

en: Publishing options
nn: Publiseringsval

en: Create new revision
nn: Lag ny utgåve

en: Configure block
nn: Blokkinnstillingar

en: Second
nn: Sekund

en: None.
nn: Ingen.

en: Empty
nn: Tom

en: Greater than
nn: Større enn

en: Less than
nn: Mindre enn

en: Blocked
nn: Blokkert

en: revert
nn: tilbakestill

en: Menu settings
nn: Menyval

en: Color scheme
nn: Fargeskjema

en: Themes
nn: Utsjånadsmal

en: Unpublished
nn: Upublisert

en: Slogan
nn: Motto

en: Apply
nn: Bruk

en: Menus
nn: Menyar

en: Above
nn: Over

en: Float
nn: Flyttal

en: Language neutral
nn: Språknøytral

en: Book navigation
nn: Boknavigering

en: Add comment
nn: Legg til kommentar

en: !a comments per page
nn: !a kommentarar per side

en: 1 year | @count years
nn[0]: 1 år
nn[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
nn[0]: 1 veke
nn[1]: @count veker

en: 1 sec | @count sec
nn[0]: 1 sek
nn[1]: @count sek

en: Machine name
nn: Datamaskinnamn

en: Create @name
nn: Lag @name

en: 1 month | @count months
nn[0]: 1 månad
nn[1]: @count månader

en: First sidebar
nn: Fyrste sidestolpe

en: Book outline
nn: Bokstruktur

en: Revision information
nn: Versjonsinformasjon

en: Dashboard
nn: Styringspanel

en: No description
nn: Ingen beskriving

en: Administration menu
nn: Administrasjonsmeny

en: - All -
nn: - Alle -

en: Machine-readable name
nn: Datamaskinlesbart namn

en: Contact form
nn: Kontaktskjema

en: sort ascending
nn: sorter aukande

en: sort descending
nn: sorter minkande

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
nn: Denne brukarkontoen sitt standardspråk for e-postar og føretrekt språk for nettstaden.

en: Text format
nn: Tekstformatering

en: Page top
nn: Sidetopp

en: Page bottom
nn: Sideslutt

en: Submitted by !username on !datetime
nn: Skrive av !username,  !datetime.

en: <em>Edit @type</em> @title
nn: <em>Rediger @type</em> @title

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
nn: Du har ikke laga nokon innhaldstyper enno. Gå til <a href="@create-content">opprettingsida for innhaldstyper</a> for å legge til ein ny innhaldstype.

en: Revision log message
nn: Loggmelding for revisjonen

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
nn: Grunngje endringane dine. Dette vil hjelpe andre å forstå motivasjonen din.

en: Requires: !module-list
nn: Krevjer: !module-list

en: Required by: !module-list
nn: Krevjast av: !module-list

en: Fixed width
nn: Fast breidde

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
nn: Ein enkel utsjånadsmal for administrasjon, med ei kolonne, utan tabellar og med varierande breidde.

en: - Choose -
nn: - Val -

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
nn: Format: %time. Datoformatet er YYYY-MM-DD og %timezone er skilnaden i tidssonen frå UTC. La dette stå blankt for å nytte tidspunktet for innsending av skjema.
