Webchick's test profile (7.x-0.1-unstable35) - en to kn translation catalogue (228 entries)

en: Home
kn: ನೆಲೆ

en: User interface
kn: ಬಳೆಕೆದಾರರ ಇಂಟರ್ಫೇಸ್

en: Title
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Body
kn: ವಿವರಣೆ , ವಿಷಯ ,ಮಾಹಿತಿ

en: Next
kn: ಮುಂದಕ್ಕೆ

en: Pages
kn: ಪುಟಗಳು(_e):

en: Save configuration
kn: ಸಂರಚನೆಯನ್ನು ಉಳಿಸು

en: context
kn: ಸನ್ನಿವೇಶ

en: delete
kn: ಡಿಲೀಟ್ ಮಾಡಿ

en: Status
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Administer
kn: ನಿರ್ವಹಿಸು

en: Prefix
kn: ಪೂರ್ವದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: Suffix
kn: ಅಂತ್ಯದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: Delete
kn: ಅಳಿಸಿ ಹಾಕು

en: Operations
kn: ಕ್ರಿಯೆ

en: Content
kn: ಒಳಅಂಶ

en: Value
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: Email address
kn: ಮಿಂಚಂಚೆ ವಿಳಾಸ

en: content
kn: ವಿಷಯ

en: Type
kn: ಶೈಲಿ

en: Author
kn: ಲೇಖಕ

en: List
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Subject
kn: ವಿಷಯ

en: Actions
kn: ಕಾರ್ಯಗಳು

en: Cancel
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Remove
kn: ತೆಗೆದುಹಾಕು

en: Description
kn: ವರ್ಣನೆ

en: Language
kn: ಭಾಷೆ

en: Read more
kn: ಮುಂದೆ ಓದಿ

en: more
kn: ಮತ್ತಷ್ಟು

en: Enable
kn: ಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Disable
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸಲಾದ

en: Enabled
kn: ಶಕ್ತಗೊಂಡಿದೆ

en: Administration
kn: ನಿರ್ವಹಣೆ

en: Comments
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: Tags
kn: ಟ್ಯಾಗ್‍ಗಳು

en: Yes
kn: ಸರಿ

en: No
kn: ಇಲ್ಲ

en: Home page
kn: ನೆಲೆ ಪುಟ

en: Version
kn: ಆವೃತ್ತಿ

en: Go
kn: ಹೋಗು

en: Login
kn: ಪ್ರವೇಶಿಸು

en: Edit
kn: ಸಂಸ್ಕರಿಸು

en: Size
kn: ಗಾತ್ರ

en: Search
kn: ಹುಡುಕು

en: Reset
kn: ಪುನಃ ಹೊಂದಿಸು

en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

en: Weight
kn: ತೂಕ

en: Center
kn: ಕೇಂದ್ರ (ತೆಗೆದುಹಾಕಲ್ಪಟ್ಟಿದೆ)

en: Required
kn: ಕಡ್ಡಾಯ

en: Parent
kn: ಮೂಲ

en: Category
kn: ವರ್ಗ

en: Settings
kn: ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Name
kn: ಹೆಸರು

en: edit
kn: ಸಂಪಾದಿಸು

en: Import
kn: ಆಮದು

en: Book
kn: ಪುಸ್ತಕ

en: Export
kn: ರಫ್ತುಮಾಡು

en: Back
kn: ಹಿಂದಕ್ಕೆ

en: Label
kn: ಗುರುತುಪಟ್ಟಿ

en: Preview
kn: ಅವಲೋಕನ

en: Save
kn: ಉಳಿಸಿ

en: Help
kn: ಸಹಾಯ

en: Font
kn: ಅಕ್ಷರ ಶೈಲಿ

en: Default
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್‍

en: Background
kn: ಹಿನ್ನೆಲೆ

en: Summary
kn: ಸಾರಾಂಶ

en: Update
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್ ಮಾಡು

en: Top
kn: ಮೇಲಿನ/ಮೊದಲ

en: Small
kn: ಚಿಕ್ಕದಾದ

en: Large
kn: ದೊಡ್ಡದಾದ

en: Views
kn: ನೋಟಗಳು

en: Access
kn: ನಿಲುಕಣೆ

en: Add
kn: ಸೇರಿಸು

en: View
kn: ನೋಡು

en: Path
kn: ಮಾರ್ಗ

en: Display
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕ

en: Menu
kn: ಮೆನು

en: results
kn: ಫಲಿತಾಂಶ

en: search
kn: ಹುಡುಕು

en: The username %name does not exist.
kn: %name ಅನ್ನುವ ಸದಸ್ಯರ ಹೆಸರು ಅಸ್ಥಿತ್ವದಲ್ಲಿ ಇಲ್ಲ

en: Text
kn: ಪಠ್ಯ

en: Layout
kn: ಹೊರವಿನ್ಯಾಸ

en: Keywords
kn: ಮುಖ್ಯಶಬ್ಧಗಳು

en: Unknown
kn: ಗೊತ್ತಿಲ್ಲದ

en: Paths
kn: ಮಾರ್ಗಗಳು

en: User
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: Content type
kn: ವಿಷಯದ ಬಗೆ

en: Continue
kn: ಮುಂದುವರೆ

en: Configure
kn: ಸ್ವರೂಪಿಸು

en: Email
kn: ಇಮೇಲ್

en: Files
kn: ಕಡತಗಳು

en: User ID
kn: ಬಳಕೆದಾರನ ಐಡಿ

en: Error
kn: ದೋಷ

en: Contact
kn: ಸಂಪರ್ಕ

en: Created
kn: ನಿರ್ಮಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Create
kn: ಸೃಜಿಸು

en: Horizontal
kn: ಅಡ್ಡಲಾದ

en: Vertical
kn: ಲಂಬ

en: All
kn: ಎಲ್ಲಾ

en: Active
kn: ಸಕ್ರಿಯ

en: Block
kn: ಖಂಡ

en: Bottom
kn: ಕೆಳ

en: 1 hour | @count hours
kn[0]: ೧ ಗಂಟೆ
kn[1]: @count ಗಂಟೆಗಳು

en: 1 day | @count days
kn[0]: ೧ ದಿನ
kn[1]: @count ದಿನಗಳು

en: Site name
kn: ಸೖಟಿನ ಹೆಸರು

en: Delta
kn: ಡೆಲ್ಟಾ

en: Custom
kn: ಇಚ್ಛೆಯ

en: Published
kn: ಪ್ರಕಟಿತ

en: Poll duration
kn: ಸಮೀಕ್ಷೆಯ ಅವಧಿ

en: Term
kn: ಅವಧಿ

en: Mode
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Normal
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

en: Authored by
kn: ಲೇಖಕರು

en: Advanced
kn: ಸುಧಾರಿತ

en: Up
kn: ಮೇಲೆ

en: Performance
kn: ಕಾರ್ಯ ನಿರ್ವಹಣೆ

en: Width
kn: ಅಗಲ

en: Medium
kn: ಮಧ್ಯಮ

en: System
kn: ಗಣಕ

en: Owner
kn: ಮಾಲಿಕ

en: General
kn: ಜನರಲ್

en: Border
kn: ಅಂಚು

en: Table
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Base
kn: ಮೂಲ

en: Other
kn: ಇತರೆ

en: Align
kn: ಹೊಂದಿಸು

en: Text color
kn: ಪಠ್ಯ ಬಣ್ಣ

en: Basic
kn: ಮೂಲಭೂತ

en: Role
kn: ಪಾತ್ರ

en: User login
kn: ಬಳಕೆದಾರರ ಲಾಗಿನ್

en: String
kn: ಸ್ಟ್ರಿಂಗ್

en: Users
kn: ಬಳಕೆದಾರರು

en: Create content
kn: ಬರಹವನ್ನು ಸೇರಿಸಿ

en: Redirect
kn: ಮರುನಿರ್ದೇಶನ

en: Anonymous
kn: ಅನಾಮಧೇಯ

en: Down
kn: ಕೆಳಕ್ಕೆ

en: Arguments
kn: ಆರ್ಗ್ಯುಮೆಂಟ್‍ಗಳು

en: Operator
kn: ಕಾರ್ಯನಿರ್ವಾಹಕ

en: Uncategorized
kn: ಅವರ್ಗೀಕೃತ

en: Plain
kn: ಸರಳ

en: Position
kn: ಸ್ಥಾನ

en: Integer
kn: ಪೂರ್ಣಾಂಕ

en: IP Address
kn: IP ವಿಳಾಸ

en: false
kn: ಅಸತ್ಯ

en: true
kn: ಸತ್ಯ

en: Operation
kn: ಕಾರ್ಯಾಚರಣೆ

en: You have to specify a valid date.
kn: ಸರಿಯಾದ ದಿನಾಂಕವನ್ನು ಆರಿಸಿ

en: Rules
kn: ನಿಯಮಗಳು

en: Regular expression
kn: ಹುಡುಕು

en: Authored on
kn: ಬರೆದ ದಿನ

en: Hidden
kn: ಅಡಗಿಸಲಾದ

en: Some
kn: ಕೆಲವು

en: Change
kn: ಬದಲಾಯಿಸು

en: Google
kn: ಗೂಗಲ್

en: Accept
kn: ಅಂಗೀಕರಿಸು

en: Search results
kn: ಶೋಧನೆಯ ಫಲಿತಾಂಶಗಳು

en: Your search yielded no results
kn: ನಿಮ್ಮ ಹುಡುಕಾಟಕ್ಕೆ ಯಾವುದೇ ಫಲಿತಾಂಶ ಬರಲಿಲ್ಲ

en: Front page
kn: ಮುಖ ಪುಟ

en: unlimited
kn: ಅನಿಯಮಿತ

en: Activity
kn: <b>ಚಟುವಟಿಕೆ</b>

en: First
kn: ಮೊದಲ

en: Second
kn: ಸೆಕೆಂಡು

en: Entity
kn: ಎಂಟಿಟಿ

en: Revert
kn: ಮರಳಿಸು

en: Empty
kn: ಖಾಲಿ

en: Left
kn: ಎಡ

en: Right
kn: ಬಲ

en: Blocked
kn: ನಿರ್ಬಂಧಿಸಲಾದ

en: open
kn: ತೆರೆ

en: Style
kn: ಶೈಲಿ

en: Missing
kn: ಕಾಣೆಯಾಗಿದೆ

en: Installed
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾದ

en: Changed
kn: ಬದಲಾಯಿಸಲಾದ

en: Standard
kn: ಶಿಷ್ಟ

en: New
kn: ಹೊಸ

en: Basic information
kn: ಮೂಲಭೂತ ಮಾಹಿತಿ

en: Themes
kn: ಥೀಮುಗಳು

en: Loading...
kn: ಲೋಡ್ ಆಗುತ್ತಿದೆ...

en: Tabs
kn: ಹಾಳೆಗಳು

en: Storage
kn: ಶೇಖರಣೆ

en: Apply
kn: ಅನ್ವಯಿಸು

en: Bold
kn: ಬೋಲ್ಡ್‍

en: Simple
kn: ಸರಳ

en: Double
kn: ಎರಡುಪಟ್ಟು

en: Menus
kn: ಮೆನುಗಳು

en: Above
kn: ಮೇಲಿನ

en: Decimal
kn: ದಶಾಂಶ

en: Float
kn: ತೇಲಿಸು

en: Form
kn: ಫಾರ್ಮ್

en: Permission
kn: ಅನುಮತಿ

en: Inset
kn: ಒಳಜೋಡಿಸಿದ

en: Italic
kn: ಇಟಾಲಿಕ್

en: Layouts
kn: ಲೇಔಟ್‍ಗಳು

en: Unavailable
kn: ಲಭ್ಯವಿಲ್ಲ

en: Loading
kn: ಲೋಡ್ ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: Miscellaneous
kn: ಇತರೆ

en: Context
kn: ಸಂದರ್ಭ

en: Book navigation
kn: ಪುಸ್ತಕ ಮಾರ್ಗದರ್ಶನ

en: Pager
kn: ಪೇಜರ್

en: Identifier
kn: ಗುರುತುಗಾರ

en: Maximum depth
kn: ಗರಿಷ್ಟ ಆಳ

en: Close Window
kn: ವಿಂಡೊವನ್ನು ಮುಚ್ಚು

en: Close window
kn: ವಿಂಡೊವನ್ನು ಮುಚ್ಚು

en: Keyword
kn: ಮುಖ್ಯಪದ

en: 1 year | @count years
kn[0]: ೧ ವರ್ಷ
kn[1]: @count ವರ್ಷಗಳು

en: 1 week | @count weeks
kn[0]: ೧ ವಾರ
kn[1]: @count ವಾರಗಳು

en: 1 min | @count min
kn[0]: ೧ ನಿಮಿಷ
kn[1]: @count ನಿಮಿಷಗಳು

en: 1 sec | @count sec
kn[0]: ೧ ಸೆಕೆಂಡ್
kn[1]: @count ಸೆಕೆಂಡ್ ಗಳು

en: No title
kn: ಯಾವುದೆ ಶೀರ್ಷಿಕೆ ಇಲ್ಲ

en: Columns
kn: ಕಾಲಂಗಳು

en: Local
kn: ಸ್ಥಳೀಯ

en: Panel
kn: ಫಲಕ

en: Locked
kn: ಲಾಕ್‌ ಮಾಡಲಾದ

en: Finish
kn: ಮುಗಿಸು

en: Underline
kn: ಕೆಳಗೆರೆ ಎಳೆ

en: Unordered list
kn: ಕ್ರಮವಾಗಿಲ್ಲದ ಪಟ್ಟಿ

en: Font family
kn: ಆಕ್ಷರ ಶೈಲಿಯ ಪರಿವಾರ

en: Case sensitive
kn: ಕೇಸ್ ಸಂವೇದಿ

en: Widgets
kn: ವಿಜೆಟ್

en: Boolean
kn: ಬೂಲಿಯನ್

en: Primary
kn: ಪ್ರಾಥಮಿಕ

en: No description
kn: ಯಾವುದೆ ವಿವರಣೆ ಇಲ್ಲ

en: Overwrite
kn: ತಿದ್ದಿಬರೆ

en: , and
kn: , ಹಾಗು

en: Page bottom
kn: ಪುಟದ ಕೆಳಗೆ

en: Fixed width
kn: ಅಗಲವು ಸ್ಥಿರವಾಗಿದೆ
