Webchick's test profile (7.x-0.1-unstable6) - en to cy translation catalogue (248 entries)

en: Home
cy: Hafan

en: Slideshow
cy: Sioe Sleidiau

en: Title
cy: Pennawd

en: Pages
cy: Tudalennau

en: Save configuration
cy: Cadw ffurfweddiad

en: Reset to defaults
cy: Ailosod i rhagosodiadau

en: delete
cy: dileu

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Content
cy: Cynnwys

en: Value
cy: Gwerth

en: Username
cy: Enw defnyddiwr

en: Email address
cy: Cyfeiriad e-bost

en: Type
cy: Math

en: Author
cy: Awdur

en: List
cy: Rhestr

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Remove
cy: Symud

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: more
cy: mwy

en: Explanation or submission guidelines
cy: Eglurhad neu cyflwyniad o ganllawiau

en: Disabled
cy: Wedi ei analluogi

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Administration
cy: Gweinyddiaeth

en: Comments
cy: Sylwadau

en: More
cy: Mwy

en: not verified
cy: heb ei wirio

en: On
cy: Ymlaen

en: Block title
cy: Pennawd bloc

en: Taxonomy
cy: Tacsonomi

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Ash
cy: Lludw

en: Aquamarine
cy: Glaswyrdd

en: Home page
cy: Hafan

en: Categories
cy: Categorïau

en: view
cy: gweld

en: File
cy: Ffeil

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Size
cy: Maint

en: Links
cy: Dolenni

en: Search
cy: Chwilio

en: Reset
cy: Ailosod

en: None
cy: Dim

en: Display settings
cy: Dangos gosodiadau

en: This action cannot be undone.
cy: Ni ellir dad-wneud y weithred yma.

en: Message
cy: Neges

en: - None -
cy: - Dim -

en: Country
cy: Gwlad

en: Weight
cy: Pwysau

en: Link
cy: Dolen

en: Types
cy: Mathau

en: none
cy: dim

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Feed
cy: Porth

en: Name
cy: Enw

en: edit
cy: golygu

en: ‹
cy: <

en: Go to previous page
cy: Ewch i'r dudalen flaenorol

en: up
cy: i fyny

en: Go to parent page
cy: Ewch i dudalen rhiant

en:  ›
cy:  >

en: Go to next page
cy: Ewch i'r dudalen nesaf

en: Import
cy: Mewnfudo

en: Export
cy: Allfudo

en: Node ID
cy: ID Nod

en: Save
cy: Cadw

en: Help
cy: Cymorth

en: Font Size
cy: Maint ffont

en: Default
cy: Diofyn

en: Small
cy: Bach

en: Large
cy: Mawr

en: Add
cy: Ychwanegu

en: View
cy: Gweld

en: Display
cy: Dangos

en: The username %name does not exist.
cy: Nid yw enw defnyddiwr %name yn bodoli.

en: Text
cy: Testun

en: read more
cy: darllen mwy

en: Keywords
cy: Geiriau allweddol

en: Total
cy: Cyfanswm

en: Advanced search
cy: Chwiliad uwch

en: Unknown
cy: Anhysbys

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Options
cy: Dewisiadau

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Create
cy: Creu

en: Separator
cy: Gwahanydd

en: Are you sure you want to delete %title?
cy: A ydych yn sicr eich bod eisiau dileu %title?

en: All
cy: I gyd

en: Active
cy: Gweithredol

en: Last post
cy: Cofnod diwethaf

en: Page title
cy: Pennawd y dudalen

en: Page
cy: Tudalen

en: Site name
cy: Enw'r safle

en: Site slogan
cy: Arwyddair safle

en: Off
cy: I ffwrdd

en: Never
cy: Byth

en: Header
cy: Pennawd

en: Left sidebar
cy: Bar ochr chwith

en: Right sidebar
cy: Bar ochr dde

en: Footer
cy: Troedyn

en: Custom
cy: Addasu

en: Visibility
cy: Gwelededd

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Signature
cy: Llofnod

en: Term name
cy: Enw term

en: E-mail address
cy: Cyfeiriad e-bost

en: Severity
cy: Difrifoldeb

en: Fields
cy: Meysydd

en: Contains
cy: Yn cynnwys

en: Overridden
cy: Wedi ei wrthwneud

en: Normal
cy: Cyffredin

en: configure
cy: ffurfweddu

en: Updated:
cy: Wedi ei ddiweddaru:

en: Medium
cy: Canolig

en: Price
cy: Pris

en: Address
cy: Cyfeiriad

en: Payment
cy: Taliad

en: Company
cy: Cwmni

en: Method
cy: Dull

en: May
cy: Mai

en: Forum
cy: Fforwm

en: Configuration
cy: Ffurfweddiad

en: Text color
cy: Lliw testun

en: Navigation
cy: Mordwyo

en: Repeat
cy: Ail adrodd

en: Last name
cy: Cyfenw

en: User login
cy: Mewngofnod defnyddiwr

en: Add new comment
cy: Ychwanegu sylw newydd

en: Case
cy: Achos

en: Users
cy: Defnyddwyr

en: Anonymous
cy: Anhysbys

en: Checkout
cy: Ymlaen i dalu

en: Override
cy: Gwrthwneud

en: Clone
cy: Clôn

en: Empty text
cy: Testun gwag

en: Operator
cy: Gweithredydd

en: Order
cy: Trefn

en: Basic settings
cy: Gosodiadau sylfaenol

en: Term description
cy: Disgrifiad term

en: Expiration
cy: Dyddiad dod i ben

en: Defaults
cy: Rhagosodiadau

en: You have to specify a valid date.
cy: Rhaid i chi nodi dyddiad dilys.

en: City
cy: Tref

en: Postal code
cy: Cod Post

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Created date
cy: Dyddiad y crewyd

en: Updated date
cy: Dyddiad wedi ei ddiweddaru

en: American Samoa
cy: Samoa Americanaidd

en: Palau
cy: Palaw

en: Full name
cy: Enw llawn

en: Leave blank for %anonymous.
cy: Gadael yn wag i %anonymous

en: Sources
cy: Ffynonellau

en: ‹ previous
cy: < blaenorol

en: next ›
cy: nesaf >

en: View user profile.
cy: Gweld proffil defnyddiwr

en: Request new password
cy: Gofyn am gyfrinair newydd

en: Languages
cy: Ieithoedd

en: Topics
cy: Testunau

en: Select list
cy: Dewis rhestr

en: Posts
cy: Cofnodion

en: Alignment
cy: Aliniad

en: Revert
cy: Dychwelyd

en: Create new account
cy: Creu cyfrif newydd

en: Red
cy: Coch

en: Site information
cy: Gwybodaeth am y safle

en: Blocked
cy: Wedi blocio

en: or
cy: neu

en: Link color
cy: Lliw cyswllt

en: Shopping cart
cy: Basged Siopa

en: Cart
cy: Basged Siopa

en: Payment method
cy: Dull taliad

en: Date created
cy: Dyddiad crëwyd

en: Products
cy: Nwyddau

en: by
cy: drwy

en: You are here
cy: Rydych yma

en: Processing
cy: Prosesu

en: Slogan
cy: Arwyddair

en: Apply
cy: Ceisio

en: Select
cy: Dewis

en: Block body
cy: Corff y bloc

en: 1 comment | @count comments
cy[0]: 1 sylw  @count o sylwadau

en: Green
cy: Gwyrdd

en: Blue
cy: Glas

en: @user's picture
cy: Darlun @user

en: Rate
cy: Graddfa

en: Orange
cy: Oren

en: Language neutral
cy: Iaith niwtral

en: Title of the feed item.
cy: Pennawd eitem y porthwr.

en: Offset
cy: Ongli

en: contains
cy: yn cynnwys

en: Account information
cy: Gwybodaeth y cyfrif

en: Account
cy: Cyfrif

en: Containing any of the words
cy: Yn cynnwys unrhyw un o'r geiriau

en: Containing the phrase
cy: Yn cynnwys y brawddeg

en: Containing none of the words
cy: Ddim yn cynnwys un o'r geiriau

en: Billing information
cy: Manylion Anfonebu

en: Text to display
cy: Testun i ddangos

en: Create @name
cy: Creu @name

en: Landscape
cy: Tirwedd

en: Portrait
cy: Darlun

en: Error message
cy: Neges wall

en: Payment methods
cy: Dulliau talu

en: User account
cy: Cyfrif defnyddiwr

en: Credit card
cy: Cerdyn credyd

en: Post new comment
cy: Cofnodi sylw newydd

en: In the form of WW (01 - 53).
cy: Yn y ffurf WW (01-53)

en: You have entered an invalid credit card number.
cy: Rydych wedi rhoi rhif cerdyn credyd gwallus.

en: Order status
cy: Statws yr archeb

en: Review order
cy: Golygu’r archeb

en: Update cart
cy: Ail-brisio

en: Warning message
cy: Neges rybudd

en: Starts with
cy: Dechrau gyda

en: Yellow
cy: Melyn

en: Delete link
cy: Dileu dolen

en: Multilingual support
cy: Cefnogaeth Amlieithog

en: Edit link
cy: Golygu dolen

en: Upper case
cy: Achos uchaf

en: Lower case
cy: Achos isaf

en: The title of the node.
cy: Pennawd y nod.

en: In the form of CCYYMMDD.
cy: Yn y ffurf CCYYMMDD.

en: Created year + month
cy: Blwyddyn + mis y cafodd ei greu

en: In the form of YYYYMM.
cy: Yn y ffurf BBBBMM.

en: Created year
cy: Cafodd ei greu yn blwyddyn

en: In the form of YYYY.
cy: Yn y ffurf BBBB

en: Created month
cy: Cafodd ei greu ar fis

en: In the form of MM (01 - 12).
cy: Yn y ffurf MM (01-12)

en: Created day
cy: Cafodd ei greu ar ddydd

en: In the form of DD (01 - 31).
cy: Yn y ffurf DD (01-31)

en: Created week
cy: Cafodd ei greu yn wythnos

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: Guarani
cy: Gwarani

en: sort ascending
cy: dosbarthu'n esgynnol

en: sort descending
cy: dosbarthu'n ddisgynnol

en: Header top
cy: Pennawd ar y brig

en: Header bottom
cy: Pennawd ar y gwaelod

en: Search form
cy: Ffurf chwiliad

en: Text format
cy: Fformat testun

en: Page top
cy: Brig y dudalen

en: Page bottom
cy: Gwaelod y dudalen

en: Fetcher
cy: Casglwr

en: Title of the feed.
cy: Teitl y porthwr

en: Date changed
cy: Dyddiad newidwyd

en: Status message
cy: Neges statws

en: Layout Settings
cy: Gosodiadau cynllun
