Webchick's test profile (7.x-0.1-unstable6) - en to id translation catalogue (364 entries)

en: Home
id: Depan

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: Title
id: Judul

en: Pages
id: Halaman

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Reset to defaults
id: Kembalikan ke standar

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Transaction ID
id: ID Transaksi

en: Value
id: Nilai

en: Totals
id: Jumlah

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: You are here:
id: Anda berada di sini:

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batalkan

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Keterangan

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: Selengkapnya

en: Explanation or submission guidelines
id: Penjelasan saat pengunjung melakukan pengiriman

en: Block Title
id: Judul Blok

en: Disabled
id: Non-aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: Currency
id: Mata uang

en: Priority
id: Prioritas

en: More
id: Selengkapnya

en: not verified
id: tidak terverifikasi

en: Default currency
id: Mata uang bawaan

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Block title
id: Judul blok

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Home page
id: Halaman depan

en: Categories
id: Kategori

en: Go
id: Cari

en: view
id: lihat

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Links
id: Tautan

en: Search
id: Cari

en: None
id: Nihil

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: Miscellaneous settings
id: Pengaturan lainnya

en: This action cannot be undone.
id: Perintah ini tidak bisa dikembalikan.

en: Message
id: Isi pesan

en: - None -
id: - Tidak ada -

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Urutan

en: Link
id: Tautan

en: Types
id: Tipe

en: none
id: tidak ada

en: Settings
id: Pengaturan

en: Feed
id: Pasokan

en: Name
id: Nama

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: up
id: ke atas

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Panduan

en: Font
id: fonta

en: Default
id: Bawaan

en: Top
id: Atas

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Add
id: Tambahkan

en: View
id: Lihat

en: Display
id: Tampilan

en: The username %name does not exist.
id: Anggota %name tidak ada.

en: Text
id: Teks

en: read more
id: lainnya

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: User
id: Anggota

en: Content type
id: Tipe konten

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: Separator
id: Pembatas

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Last post
id: Posting terakhir

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Bottom
id: Dasar

en: Site name
id: Nama situs

en: Site slogan
id: Slogan situs

en: Off
id: Matikan

en: Never
id: Tidak pernah

en: Left sidebar
id: Kolom sisi kiri

en: Right sidebar
id: Kolom sisi kanan

en: Footer
id: Teks bawah halaman

en: Custom
id: Atur sendiri

en: Visibility
id: Keterlihatan

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Published
id: Ditampilkan

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Term name
id: Nama istilah

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Severity
id: Kerawanan

en: Fields
id: Isian

en: Contains
id: Berisi

en: Overridden
id: Ditimpa

en: configure
id: konfigurasi

en: Updated:
id: Di-update:

en: Nodes
id: Node

en: Medium
id: Sedang

en: Price
id: Harga

en: Customer
id: Pelanggan

en: Add to cart
id: Tambah ke Troli

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Provinsi

en: Owner
id: Pemilik

en: Payment
id: Pembayaran

en: Store
id: Toko

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: Method
id: Metode

en: January
id: Januari

en: February
id: Februari

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: June
id: Juni

en: July
id: Juli

en: August
id: Agustus

en: October
id: Oktober

en: November
id: Nopember

en: December
id: Desember

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Display title
id: Tampilan judul

en: Text color
id: Warna teks

en: Navigation
id: Navigasi

en: Repeat
id: Diulangi

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: User login
id: Login anggota

en: Add new comment
id: Kirim komentar

en: Users
id: Anggota

en: Anonymous
id: Anonim

en: Checkout
id: Selesai Belanja

en: Clone
id: Kloning

en: Empty text
id: Teks kosong

en: Order
id: Urutan

en: Term description
id: Keterangan termin

en: Defaults
id: Bawaan

en: You have to specify a valid date.
id: Anda memilih tanggal yang tidak benar.

en: City
id: Kota

en: Postal code
id: Kode pos

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: Full name
id: Nama lengkap

en: Size of textfield
id: Ukuran isian teks

en: Leave blank for %anonymous.
id: Kosongkan jika ingin sebagai %anonymous.

en: Pending
id: Tertunda

en: Product title
id: Nama produk

en: Change
id: Ganti

en: Commerce
id: Perdagangan

en: Sources
id: Sumber

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: View user profile.
id: Lihat profil pengguna.

en: Source
id: Sumber

en: Display breadcrumb
id: Tampilkan breadcrumb

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: Languages
id: Bahasa

en: Topics
id: Topik

en: Middle
id: Tengah

en: Select list
id: Daftar seleksi

en: Posts
id: Tulisan

en: Revert
id: Kembalikan

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: Red
id: Merah

en: White
id: Putih

en: Product count
id: Jumlah produk

en: Site information
id: Informasi situs

en: Blocked
id: Diblokir

en: or
id: atau

en: Link color
id: Warna link

en: Shopping cart
id: Keranjang belanja

en: Cart
id: Troli

en: Product
id: Produk

en: Payment method
id: Metode pembayaran

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Completed
id: Selesai

en: Products
id: Produk-produk

en: Province
id: Propinsi

en: Allowed file extensions
id: Ekstensi berkas yang diijinkan

en: Top left
id: Kiri atas

en: Top right
id: Kanan atas

en: Bottom right
id: Kanan bawah

en: Bottom left
id: Kiri bawah

en: Unpublished
id: Tidak diterbitkan

en: by
id: oleh

en: You are here
id: Anda di sini

en: Review
id: Periksa

en: Processing
id: Memproses

en: Complete
id: Komplit

en: Apply
id: Berlakukan

en: Select
id: Pilih

en: Font settings
id: Pengaturan Font

en: Block body
id: Isi blok

en: Page width
id: Lebar halaman

en: Title (link)
id: Judul (tautan)

en: Title (no link)
id: Judul (tanpa tautan)

en: Permalink
id: Link permanen

en: Canceled
id: Dibatalkan

en: 1 comment | @count comments
id[0]: 1 komentar
id[1]: @count komentar

en: Green
id: Hijau

en: Blue
id: Biru

en: @user's picture
id: Avatar @user

en: Postal Code
id: Kode Pos

en: Orange
id: Oranye

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Account blocked
id: Akun terblokir

en: Parser
id: Pemisah

en: Title of the feed item.
id: Judul materi pasokan.

en: Featured
id: Pilihan

en: Postal address
id: Alamat surat

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Account information
id: Informasi keanggotaan

en: Account
id: Keanggotaan

en: Skip to main content
id: Loncat ke konten utama

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: Billing information
id: Informasi Penagihan

en: Go back
id: Kembali

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Australian Dollar
id: Dollar Australia

en: Create @name
id: Kirim @name

en: View cart
id: Tampilkan keranjang

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Menu Settings
id: Pengaturan menu

en: Payment methods
id: Metode Pembayaran

en: User account
id: Keanggotaan

en: Post new comment
id: Kirim komentar

en: Tax
id: Pajak

en: Display format
id: Format tampilan

en: Order status
id: Status Order

en: Review order
id: Periksa order

en: Update cart
id: Perbarui keranjang

en: Order settings
id: Pengaturan Order

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: Currency settings
id: Pengaturan mata uang

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Display content type
id: Tampilan jenis konten

en: Order total
id: Total Order

en: This will override any other link you have set.
id: Ini akan membatalkan tautan lain yang telah Anda tetapkan.

en: Multilingual support
id: Dukungan multi bahasa

en: Main menu
id: Menu utama

en: Product SKU
id: SKU Produk

en: Secondary
id: Sekunder

en: Upper case
id: Huruf Kapital

en: The title of the node.
id: Judul node.

en: - All -
id: - Semua -

en: sort ascending
id: urutkan biasa

en: sort descending
id: urutkan terbalik

en: Header top
id: Atas header

en: Header bottom
id: Bawah header

en: Search form
id: Form pencarian

en: Address 2
id: Alamat 2

en: Last modification date
id: Tanggal modifikasi terakhir

en: Text format
id: Format teks

en: Address 1
id: Alamat 1

en: Style settings
id: Pengaturan gaya

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Fetcher
id: Pengambil

en: Title of the feed.
id: Judul pasokan.

en: Submitted by !username on !datetime
id: Ditulis oleh !username pada !datetime

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Edit URL
id: Sunting URL

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Status message
id: Pesan status

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Tentukan halaman dengan menggunakan path-nya. Masukkan satu path per baris. Karakter '*' adalah wildcard. Contoh path adalah %blog untuk halaman blog dan %blog-wildcard untuk setiap blog pribadi. Halaman depan adalah %front.

en: Save and add fields
id: Simpan dan tambah isian

en: Includes:
id: Termasuk:

en: Welcome (new user created by administrator)
id: Ucapan Selamat Datang (pengguna baru yang dibuat administrator)

en: Welcome (awaiting approval)
id: Selamat Datang (Menunggu persetujuan)

en: Welcome (no approval required)
id: Selamat Datang (tidak membutuhkan persetujuan)

en: Password recovery
id: Pemulihan sandi

en: Account activation
id: Pengaktifan akun

en: Account cancellation confirmation
id: Konfirmasi pembatalan akun

en: Account canceled
id: Akun dibatalkan

en: Footer first column
id: Footer kolom pertama

en: Footer second column
id: Footer kolom kedua

en: Footer third column
id: Footer kolom ketiga

en: Footer fourth column
id: Footer kolom keempat

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Sidebar background
id: Latar samping

en: Sidebar borders
id: Bingkai sidebar

en: Footer background
id: Latar footer

en: Title and slogan
id: Judul dan slogan

en: Configure store settings
id: Konfigurasi pengaturan toko

en: Allows users to update store currency and contact settings.
id: Izinkan pengguna memperbarui mata uang toko dan pengaturan kontak.

en: Cent
id: Sen

en: Administer your store.
id: Kelola toko Anda

en: Configure settings and business rules for your store.
id: Konfigurasi pengaturan dan aturan bisnis untuk toko Anda.

en: Configure the default currency and display settings.
id: Konfigurasi mata uang bawaan dan pengaturan tampilan.

en: Commerce UI
id: UI Commerce

en: Defines menu items common to the various Drupal Commerce UI modules.
id: Definisikan item menu lazim untuk berbagai module UI Drupal Commerce.

en: Default store currency
id: Mata uang toko bawaan

en: The default store currency will be used as the default for all price fields.
id: Mata uang toko bawaan akan dipakai secara bawaan untuk semua ruas harga.

en: Enabled currencies
id: Mata uang teraktifkan

en: Orders in this state have not been completed by the customer yet.
id: Pesanan dalam status ini belum dirampungkan oleh pelanggan.

en: Shopping cart contents
id: Isi troli belanja

en: Your shopping cart is empty.
id: Keranjang belanja Anda kosong.

en: Product not available
id: Produk tidak tersedia

en: You must specify a valid quantity to add to the cart.
id: Anda harus menentukan kuantitas yang sah untuk ditambahkan ke troli.

en: Cart contents View
id: Tampilan konten troli

en: Review your order before continuing.
id: Periksa order Anda sebelum melanjutkan.

en: Customer profiles
id: Profil Kustomer

en: Add a customer profile
id: Tambah profil kustomer

en: Add a new customer profile.
id: Buat profil kustomer baru.

en: Order number
id: Nomor Order

en: Create an order
id: Buat sebuah order

en: Create a new order.
id: Buat order baru.

en: Add a product
id: Buat produk

en: Add a new product for sale.
id: Buat produk baru untuk dijual.

en: Add product type
id: Buat jenis produk

en: No information
id: Tak tersedia informasi

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
id: Format: %time. Format tanggal adalah YYYY-MM-DD dan %timezone adalah zona waktu berdasarkan standar UTC. Biarkan kosong jika menggunakan waktu dari formulir pengiriman.

en: Select a file from your local system.
id: Pilih sebuah file dari sistem lokal Anda.

en: Indonesian Rupiah
id: Rupiah Indonesia

en: Back to homepage
id: Kembali ke halaman depan

en: Previous Ad
id: Ad sebelumnya

en: Next Ad
id: Ad selanjutnya

en: Jump to Content
id: Loncat ke Konten

en: Add a checkout rule
id: Buat aturan check-out

en: Add a payment method rule
id: Buat aturan metode pembayaran

en: Enabled payment method rules
id: Ketentuan metode pembayaran yang aktif

en: Disabled payment method rules
id: Ketentuan metode pembayaran yang tidak aktif

en: Add a pricing rule
id: Buat aturan harga

en: You have not placed any orders with us yet.
id: Anda belum melakukan order pada kami.

en: Create !name
id: Buat !name

en: (Machine name: @type)
id: (Nama mesin: @type)

en: Address form (country-specific)
id: Formulir alamat (spesifik-negara)

en: Continue to next step
id: Lanjut ke langkah berikutnya

en: Product added to the cart
id: Produk yang di troli

en: Add a product to the cart
id: Masukkan produk ke troli

en: Content top (first)
id: Konten atas (pertama)

en: Content top (second)
id: Konten atas (kedua)

en: Display field as machine name.
id: Tampilkan field sebagai nama mesin
