Webchick's test profile (7.x-0.1-unstable6) - en to kn translation catalogue (302 entries)

en: Home
kn: ನೆಲೆ

en: Slideshow
kn: ಜಾರುಫಲಕ ಪ್ರದರ್ಶನ

en: Title
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Pages
kn: ಪುಟಗಳು(_e):

en: Save configuration
kn: ಸಂರಚನೆಯನ್ನು ಉಳಿಸು

en: Reset to defaults
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತವಾದದ್ದಕ್ಕೆ  ಮರಳಿಸು

en: delete
kn: ಡಿಲೀಟ್ ಮಾಡಿ

en: Status
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Markup
kn: ಗುರುತು

en: Delete
kn: ಅಳಿಸಿ ಹಾಕು

en: Operations
kn: ಕ್ರಿಯೆ

en: Content
kn: ಒಳಅಂಶ

en: PayPal
kn: ಪೇಪಾಲ್

en: Transaction ID
kn: ವ್ಯವಹರಿಸಿದ ಐಡಿ

en: Value
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: Totals
kn: ಒಟ್ಟು

en: Username
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಹೆಸರು

en: Email address
kn: ಮಿಂಚಂಚೆ ವಿಳಾಸ

en: You are here:
kn: ನೀವಿಲ್ಲಿದ್ದೀರಿ

en: Type
kn: ಶೈಲಿ

en: Author
kn: ಲೇಖಕ

en: List
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Cancel
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Remove
kn: ತೆಗೆದುಹಾಕು

en: Description
kn: ವರ್ಣನೆ

en: Language
kn: ಭಾಷೆ

en: more
kn: ಮತ್ತಷ್ಟು

en: Disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸಲಾದ

en: Enabled
kn: ಶಕ್ತಗೊಂಡಿದೆ

en: Administration
kn: ನಿರ್ವಹಣೆ

en: Comments
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: Priority
kn: ಆದ್ಯತೆ

en: More
kn: ಹೆಚ್ಚಿನ

en: not verified
kn: ಪ್ರಮಾಣಿಸಲ್ಪಟ್ಟಿಲ್ಲ.

en: Quantity
kn: ರಾಶಿ

en: On
kn: ಚಾಲಿತ

en: Taxonomy
kn: ವರ್ಗೀಕರಣ

en: Yes
kn: ಸರಿ

en: No
kn: ಇಲ್ಲ

en: Ash
kn: ಆಶ್

en: Home page
kn: ನೆಲೆ ಪುಟ

en: Categories
kn: ವರ್ಗಗಳು

en: Go
kn: ಹೋಗು

en: File
kn: ಕಡತ

en: Edit
kn: ಸಂಸ್ಕರಿಸು

en: Date
kn: ದಿನಾಂಕ

en: Size
kn: ಗಾತ್ರ

en: Links
kn: ಸಾಲುಗಳು

en: Search
kn: ಹುಡುಕು

en: Reset
kn: ಪುನಃ ಹೊಂದಿಸು

en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

en: This action cannot be undone.
kn: ಈ ಕ್ರಿಯೆ ಶಾಶ್ವತ

en: Message
kn: ಸಂದೇಶ

en: Country
kn: ಕಂಟ್ರಿ

en: Weight
kn: ತೂಕ

en: Link
kn: ಕೊಂಡಿ

en: Center
kn: ಕೇಂದ್ರ (ತೆಗೆದುಹಾಕಲ್ಪಟ್ಟಿದೆ)

en: none
kn: ಯಾವುದು ಇಲ್ಲ

en: Settings
kn: ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Note:
kn: ಟಿಪ್ಪಣಿ:

en: Name
kn: ಹೆಸರು

en: edit
kn: ಸಂಪಾದಿಸು

en: Go to previous page
kn: ಹಿಂದಿನ ಪುಟಕ್ಕೆ ತೆರಳು

en: up
kn: ಮೇಲೆ

en: Go to parent page
kn: ಮೂಲ ಬರಹ

en: Go to next page
kn: ಮುಂದಿನ ಪುಟಕ್ಕೆ ತೆರಳು

en: Import
kn: ಆಮದು

en: Export
kn: ರಫ್ತುಮಾಡು

en: Label
kn: ಗುರುತುಪಟ್ಟಿ

en: Save
kn: ಉಳಿಸಿ

en: Help
kn: ಸಹಾಯ

en: Font Size
kn: ಅಕ್ಷರಶೈಲಿ ಗಾತ್ರ

en: Font
kn: ಅಕ್ಷರ ಶೈಲಿ

en: Default
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್‍

en: Background
kn: ಹಿನ್ನೆಲೆ

en: Top
kn: ಮೇಲಿನ/ಮೊದಲ

en: Small
kn: ಚಿಕ್ಕದಾದ

en: Large
kn: ದೊಡ್ಡದಾದ

en: Add
kn: ಸೇರಿಸು

en: View
kn: ನೋಡು

en: Display
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕ

en: The username %name does not exist.
kn: %name ಅನ್ನುವ ಸದಸ್ಯರ ಹೆಸರು ಅಸ್ಥಿತ್ವದಲ್ಲಿ ಇಲ್ಲ

en: Text
kn: ಪಠ್ಯ

en: read more
kn: ಮುಂದೆ ಓದಿ

en: Keywords
kn: ಮುಖ್ಯಶಬ್ಧಗಳು

en: Total
kn: ಒಟ್ಟಾರೆ

en: Status:
kn: ಪರಿಸ್ಥಿತಿ:

en: ID
kn: IDE ಗಳು

en: Unknown
kn: ಗೊತ್ತಿಲ್ಲದ

en: User
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: Content type
kn: ವಿಷಯದ ಬಗೆ

en: User ID
kn: ಬಳಕೆದಾರನ ಐಡಿ

en: Options
kn: <b>ಆಯ್ಕೆಗಳು</b>

en: Created
kn: ನಿರ್ಮಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Create
kn: ಸೃಜಿಸು

en: Separator
kn: ವಿಭಜಕ

en: All
kn: ಎಲ್ಲಾ

en: Active
kn: ಸಕ್ರಿಯ

en: Last post
kn: ಕೊನೆಯ ಲೇಖನ

en: Page
kn: ಪುಟ

en: Bottom
kn: ಕೆಳ

en: Site name
kn: ಸೖಟಿನ ಹೆಸರು

en: Off
kn: ಜಡ

en: Never
kn: ಎಂದೂ ಅಲ್ಲ

en: Header
kn: ಹೆಡರ್

en: Custom
kn: ಇಚ್ಛೆಯ

en: Published
kn: ಪ್ರಕಟಿತ

en: Signature
kn: ಸಹಿ

en: E-mail address
kn: ಇ-ಮೈಲ್ ವಿಳಾಸ

en: Normal
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

en: Centered
kn: ಮಧ್ಯಸ್ಥಿತ

en: Success
kn: ಯಶಸ್ವಿಯಾಗಿದೆ

en: Processor
kn: ಸಂಸ್ಕಾರಕ

en: Medium
kn: ಮಧ್ಯಮ

en: Price
kn: ಪ್ರೈಸ್‌

en: Amount
kn: ಮೊತ್ತ

en: Address
kn: ವಿಳಾಸ

en: State
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Owner
kn: ಮಾಲಿಕ

en: Company
kn: ಕಂಪನಿ

en: Border
kn: ಅಂಚು

en: January
kn: ಜನವರಿ

en: February
kn: ಫೆಬ್ರವರಿ

en: March
kn: ಮಾರ್ಚ್

en: April
kn: ಎಪ್ರಿಲ್

en: May
kn: ಮೇ

en: June
kn: ಜೂನ್

en: July
kn: ಜುಲೈ

en: August
kn: ಆಗಸ್ಟ್

en: September
kn: ಸೆಪ್ಟೆಂಬರ್

en: October
kn: ಅಕ್ಟೋಬರ್

en: November
kn: ನವೆಂಬರ್

en: December
kn: ಡಿಸೆಂಬರ್

en: Start date
kn: ಆರಂಭದ ದಿನಾಂಕ

en: Base
kn: ಮೂಲ

en: Forum
kn: ಫಾರಮ್

en: Configuration
kn: ಸಂರಚನೆ

en: Text color
kn: ಪಠ್ಯ ಬಣ್ಣ

en: Navigation
kn: ಸಂಚಾರ

en: Repeat
kn: ಮರುಕಳಿಸು

en: Sent
kn: ಕಳುಹಿಸಲಾಗಿದೆ

en: User login
kn: ಬಳಕೆದಾರರ ಲಾಗಿನ್

en: Users
kn: ಬಳಕೆದಾರರು

en: Anonymous
kn: ಅನಾಮಧೇಯ

en: Operator
kn: ಕಾರ್ಯನಿರ್ವಾಹಕ

en: Search Results
kn: ಹುಡುಕು ಫಲಿತಾಂಶಗಳು

en: Defaults
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟುಗಳು

en: You have to specify a valid date.
kn: ಸರಿಯಾದ ದಿನಾಂಕವನ್ನು ಆರಿಸಿ

en: Title:
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ:

en: American Samoa
kn: ಅಮೆರಿಕನ್ ಸಮೊವ

en: Guam
kn: ಗುವಾಮ್

en: Marshall Islands
kn: ಮಾರ್ಶಲ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

en: Northern Mariana Islands
kn: ನಾರ್ತರ್ನ್ ಮಾರಿಯಾನ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

en: Palau
kn: ಪಲಾವು

en: Puerto Rico
kn: ಪೋರ್ಟೊ ರಿಕೊ

en: Full name
kn: ಪೂರ್ಣ ಹೆಸರು

en: Pending
kn: ಬಾಕಿ ಇರುವ

en: Change
kn: ಬದಲಾಯಿಸು

en: Switch
kn: ಸ್ವಿಚ್

en: Delimiter
kn: ಡಿಲಿಮಿಟರ್

en: Sources
kn: ಆಕರಗಳು

en: ‹ previous
kn: ‹ ಹಿಂದಿನ

en: next ›
kn: ಮುಂದಿನ ›

en: View user profile.
kn: ಸದಸ್ಯರ ಪರಿಚಯವನ್ನು ನೋಡಿ

en: Source
kn: ಆಕರ

en: Request new password
kn: ಹೊಸ ಗುರುತುಚಿಹ್ನೆ ಕೋರಿಕೆ

en: Languages
kn: ಭಾಷೆಗಳು

en: Topics
kn: ವಿಷಯಗಳು

en: Posts
kn: ಪೋಸ್ಟ್ ಗಳು

en: Revert
kn: ಮರಳಿಸು

en: Unit
kn: ಘಟಕ

en: Left
kn: ಎಡ

en: Right
kn: ಬಲ

en: Create new account
kn: ಹೊಸ ಖಾತೆ ತೆರೆಯಿರಿ

en: Info
kn: ಮಾಹಿತಿ

en: Red
kn: ಕೆಂಪು

en: White
kn: ಶ್ವೇತ

en: Site information
kn: ಸೖಟಿನ ಬಗ್ಗೆ ಮಾಹಿತಿ

en: Blocked
kn: ನಿರ್ಬಂಧಿಸಲಾದ

en: Missing
kn: ಕಾಣೆಯಾಗಿದೆ

en: Image Settings
kn: ಚಿತ್ರದ ಸಂಯೋಜನೆಗಳು

en: on
kn: ನಲ್ಲಿನ

en: Link color
kn: ಕೊಂಡಿಯ ಬಣ್ಣ

en: Completed
kn: ಪೂರ್ಣಗೊಂಡಿದೆ

en: Total:
kn: ಒಟ್ಟು:

en: User name
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಹೆಸರು

en: Purple
kn: ನೇರಳೆ

en: by
kn: ಇಂದ

en: Review
kn: ಅವಲೋಕಿಸು

en: Processing
kn: ಸಂಸ್ಕರಣೆಗೊಳ್ಳುತ್ತಿದೆ

en: Complete
kn: ಪೂರ್ಣ

en: Apply
kn: ಅನ್ವಯಿಸು

en: Select
kn: ಆರಿಸಿ

en: Bold
kn: ಬೋಲ್ಡ್‍

en: Alabama
kn: ಅಲಬಾಮ

en: Alaska
kn: ಅಲಸ್ಕಾ

en: Arizona
kn: ಅರಿಝೋನಾ

en: Arkansas
kn: ಅರ್ಕನ್ಸಾಸ್

en: California
kn: ಕ್ಯಾಲಿಫೋರ್ನಿಯಾ

en: Colorado
kn: ಕೊಲರಾಡೊ

en: Connecticut
kn: ಕನೆಕ್ಟಿಕಟ್

en: Delaware
kn: ಡೆಲಾವೇರ್

en: Florida
kn: ಫ್ಲೋರಿಡಾ

en: Hawaii
kn: ಹವಾಯಿ

en: Idaho
kn: ಇದಾಹೊ

en: Illinois
kn: ಇಲ್ಲಿನೋಯಿಸ್

en: Iowa
kn: ಅಯೋವ

en: Kansas
kn: ಕನ್ಸಾಸ್

en: Kentucky
kn: ಕೆಂಟುಕಿ

en: Louisiana
kn: ಲೌಸಿಯಾನ

en: Maine
kn: ಮೈನಿ

en: Maryland
kn: ಮೇರಿಲ್ಯಾಂಡ್

en: Massachusetts
kn: ಮಸಾಚುಯೆಟ್ಸ್‍

en: Michigan
kn: ಮಿಶಿಗನ್

en: Minnesota
kn: ಮಿನೆಸೋಟಾ

en: Mississippi
kn: ಮಿಸಿಸಿಪ್ಪಿ

en: Missouri
kn: ಮಿಸೌರಿ

en: Montana
kn: ಮೊಂಟಾನ

en: Nebraska
kn: ನಬ್ರಾಸ್ಕಾ

en: Nevada
kn: ನೆವೆಡಾ

en: New Hampshire
kn: ನ್ಯೂ ಹ್ಯಾಂಪ್‍ಶೈರ್

en: New Jersey
kn: ನ್ಯೂ ಜರ್ಸಿ

en: New Mexico
kn: ನ್ಯೂ ಮೆಕ್ಸಿಕೊ

en: North Carolina
kn: ನಾರ್ತ್ ಕರೋಲಿನಾ

en: North Dakota
kn: ನಾರ್ತ್ ಡಕೋಟಾ

en: Ohio
kn: ಓಹಿಯೊ

en: Oklahoma
kn: ಓಕ್ಲಹಾಮ

en: Oregon
kn: ಒರೆಗಾನ್

en: Pennsylvania
kn: ಪೆನಿನ್‍ಸಿಲ್ವೇನಿಯಾ

en: Rhode Island
kn: ರೋಡ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

en: South Carolina
kn: ಸೌತ್ ಕೆರೊಲಿನಾ

en: South Dakota
kn: ಸೌತ್ ಡಕೋಟ

en: Tennessee
kn: ಟೆನಿಸೀ

en: Texas
kn: ಟೆಕ್ಸಾಸ್

en: Utah
kn: ಯುಟಾ

en: Vermont
kn: ವೆರ್ಮೌಂಟ್

en: Virginia
kn: ವರ್ಜೀನಿಯಾ

en: West Virginia
kn: ವೆಸ್ಟ್‍ ವರ್ಜೀನಿಯಾ

en: Wisconsin
kn: ವಿಸ್ಕನ್‍ಸಿನ್

en: Violet
kn: ನೇರಳೆ

en: Silver
kn: ಬೆಳ್ಳಿ

en: Canceled
kn: ರದ್ದು ಮಾಡಲಾದ

en: Green
kn: ಹಸಿರು

en: Blue
kn: ನೀಲಿ

en: 4
kn: ೪

en: 8
kn: ೮

en: 2
kn: ೨

en: Rate
kn: ದರ

en: Orange
kn: ಕಿತ್ತಳೆ

en: Unavailable
kn: ಲಭ್ಯವಿಲ್ಲ

en: Administrator
kn: ವ್ಯವಸ್ಥಾಪಕರು

en: Host name
kn: ಅತಿಥೇಯದ ಹೆಸರು

en: Alberta
kn: ಅಲ್ಬರ್ಟಾ

en: British Columbia
kn: ಬ್ರಿಟಿಷ್ ಕೊಲಂಬಿಯಾ

en: Manitoba
kn: ಮ್ಯಾನಿಟೋಬಾ

en: New Brunswick
kn: ನ್ಯೂ ಬ್ರನ್ಸ್‍ವಿಕ್

en: Northwest Territories
kn: ನಾರ್ತ್‍ವೆಸ್ಟ್ ಟೆರಿಟರೀಸ್

en: Nova Scotia
kn: ನೋವ ಸ್ಕೋಟಿಯಾ

en: Nunavut
kn: ನುನಾವತ್

en: Prince Edward Island
kn: ಪ್ರಿನ್ಸ್‍ ಎಡ್ವರ್ಡ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

en: Saskatchewan
kn: ಸಸ್ಕಾಚೆವಾನ್

en: Yukon Territory
kn: ಯುಕೋನ್ ಟೆರಿಟರ್

en: contains
kn: ಹೊಂದಿರುವ

en: Account information
kn: ಖಾತೆ ಮಾಹಿತಿ

en: Account
kn: ಖಾತೆ

en: Data
kn: ದತ್ತಾಂಶ

en: Go back
kn: ಹಿಂದಕ್ಕೆ ತೆರಳು

en: Text to display
kn: ತೋರಿಸಬೇಕಿರುವ ಪಠ್ಯ

en: Target
kn: ಗುರಿ

en: Fonts
kn: ಅಕ್ಷರ ಶೈಲಿಗಳು

en: Landscape
kn: ಪ್ರಕೃತಿ ದೃಶ್ಯ

en: Portrait
kn: ಭಾವಚಿತ್ರ

en: Error message
kn: ದೋಷ ಸಂದೇಶ

en: Save profile
kn: ಪ್ರೊಫೈಲನ್ನು ಉಳಿಸು

en: Importing
kn: ಆಮದು ಮಾಡಿಕೊಳ್ಳಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: Post new comment
kn: ಹೊಸ ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆ ಸೇರಿಸಿ

en: Creator
kn: ನಿರ್ಮಾತೃ

en: No match
kn: ಯಾವುದೂ ತಾಳೆಯಾಗುತ್ತಿಲ್ಲ

en: Service not available
kn: ಸೇವೆಯು ಲಭ್ಯವಿಲ್ಲ

en: Alagoas
kn: ಅಲಗೋಸ್

en: Amazonas
kn: ಅಮೆಝೋನಾಸ್

en: Minas Gerais
kn: ಮಿನಾಸ್ ಗೆರಿಯಾಸ್

en: Rio Grande do Norte
kn: ರಿಯೋ ಗ್ರಾಂಡ ಡು ನೋರ್ಟ್

en: Rio Grande do Sul
kn: ರಿಯೋ ಗ್ರಾಂಡ ಡೊ ಸುಲ್

en: Santa Catarina
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ಕೆಟರಿನಾ

en: Sergipe
kn: ಸರ್ಜಿಪ್

en: Tocantins
kn: ಲೊಕೇಶನ್ ೧

en: Warning message
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ ಸಂದೇಶ

en: Yellow
kn: ಹಳದಿ

en: Light
kn: ತಿಳಿಯಾದ

en: More info
kn: ಹೆಚ್ಚಿನ ಮಾಹಿತಿ

en: Gothic
kn: ಗೋತಿಕ್

en: Page bottom
kn: ಪುಟದ ಕೆಳಗೆ

en: Highlight
kn: ಹೈಲೈಟ್

en: [none]
kn: [ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ]

en: Font weight
kn: ಆಕ್ಷರ ಶೈಲಿಯ ತೂಕ

en: Main Menu
kn: ಮುಖ್ಯ ಪರಿವಿಡಿ

en: Header right
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆಯ ಬಲ

en: turnLeft
kn: ಎಡಕ್ಕೆ ತಿರುಗು

en: wipe
kn: ಒರೆಸು

en: Sidebar background
kn: ಬದಿಪಟ್ಟಿ ಹಿನ್ನೆಲೆ

en: Sidebar borders
kn: ಬದಿಪಟ್ಟಿ ಅಂಚು
