Webform (7.x-3.17) - en to fi translation catalogue (655 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: select
fi: valitse

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: delete
fi: poista

en: Status
fi: Tila

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Value
fi: Arvo

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Private
fi: Yksityinen

en: Type
fi: Tyyppi

en: Closed
fi: Suljettu

en: Subject
fi: Aihe

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Description
fi: Kuvaus

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Download
fi: Lataa

en: view
fi: näkymä

en: File
fi: Tiedosto

en: Advanced options
fi: Lisävaihtoehdot

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: None
fi: Ei mitään

en: Number
fi: Numero

en: Weight
fi: Paino

en: Types
fi: Tyypit

en: Multiple
fi: Monivalinta

en: none
fi: ei yhtään

en: Category
fi: Kategoria

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Label
fi: Tunnus

en: Save
fi: Tallenna

en: Download PDF
fi: Lataa PDF

en: Open
fi: Avoin

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Archives
fi: Arkistot

en: Time
fi: Aika

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: Format
fi: Muoto

en: key
fi: avain

en: Display
fi: Näyttö

en: Advanced settings
fi: Edistyneet asetukset

en: results
fi: tulokset

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Display mode
fi: Esitysmuoto

en: Component
fi: Komponentti

en: User
fi: Käyttäjä

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: Options
fi: Valinnat

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fi: Valinnainen. Painavammat valikkokohdat "uppoavat" valikon pohjalle ja kevyemmät nousevat ylös.

en: All
fi: Kaikki

en: Submitted
fi: Lisätty

en: Year
fi: Vuosi

en: Submission information
fi: Lähetyksen tiedot

en: Inline
fi: Avoin

en: From
fi: Lähettäjä

en: Custom
fi: Oma

en: Count
fi: Laskuri

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Textfield
fi: Tekstikenttä

en: Maximum
fi: Suurin

en: Range
fi: Alue

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Month
fi: Kuukausi

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Address
fi: Osoite

en: Serial
fi: Sarjanumero

en: Day
fi: Päivä

en: Table
fi: Taulukko

en: Start date
fi: Aloituspäivämäärä

en: End date
fi: Lopetuspäivämäärä

en: Clone
fi: Kloonaa

en: Operator
fi: Operaattori

en: Position
fi: Sijoitus

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: Collapsible
fi: Supistettavissa

en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

en: Marshall Islands
fi: Marshallinsaaret

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Root
fi: Päätaso

en: minute
fi: minuutti

en: Countries
fi: Maat

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: hour
fi: tunti

en: Select list
fi: Valintalista

en: Text field
fi: Tekstikenttä

en: E-mail subject
fi: Sähköpostin otsikko

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Default template
fi: Oletusmalli

en: Maxlength
fi: Enimmäispituus

en: or
fi: tai

en: Results
fi: Tulokset

en: Completed
fi: Valmis

en: Thousands separator
fi: Tuhaterotin

en: completed
fi: päätetty

en: Documents
fi: Dokumentit

en: Allowed file extensions
fi: Sallitut tiedostopäätteet

en: !name field is required.
fi: !name-kenttä on pakollinen.

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Submissions
fi: Lomakkeen vastaukset

en: Analysis
fi: Analyysi

en: Clear Form Submissions
fi: Poista lomakkeen vastaukset

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kaikki lomakkeen vastaukset?

en: Webform %title entries cleared.
fi: Lomakkeen %title vastaukset poistettu

en: Are you sure you want to delete this submission?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa tämän vastauksen?

en: Submitted values are
fi: Lähetetyt arvot

en: webform
fi: verkkolomake

en: responses
fi: vastaukset

en: Webforms
fi: Verkkolomakkeet

en: View and edit all the available webforms on your site.
fi: Tarkastele ja muokkaa kaikkia sivustollasi saatavilla olevia verkkolomakkeita.

en: Webform
fi: Verkkolomake

en: Global configuration of webform functionality.
fi: Yleiset verkkolomakkeiden toiminnallisuutta määrittelevät asetukset.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
fi: Luo uusi lomake tai kysely. Lähetettyjen lomakkeiden tulokset ja tilastot tallennetaan ja ovat siihen oikeutettujen käyttäjien nähtävillä.

en: Go to form
fi: Mene lomakkeeseen

en: View this form.
fi: Tarkastele tätä lomaketta.

en: Mandatory
fi: Pakollinen

en: E-mail to address
fi: Sähköposti, johon lähetetään

en: E-mail from name
fi: Sähköpostin lähettäjä

en: E-mail from address
fi: Sähköpostin lähetysosoite

en: ever
fi: ei koskaan

en: every hour
fi: tunnissa

en: every day
fi: päivässä

en: every week
fi: joka viikko

en: No Components, add a component below.
fi: Ei komponentteja, lisää uusi komponentti alla

en: Field Key
fi: Kenttäavain

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
fi: Tätä käytetään kuvaavana otsikkona lomakkeen elementin yhteydessä

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
fi: Lyhyt kuvaus kentästä. Tämä toimii apuna lomaketta täyttävälle käyttäjälle.

en: Check this option if the user must enter a value.
fi: Valitse tämä jos käyttäjän on pakko antaa jokin arvo.

en: Parent Fieldset
fi: Ylempi kenttäryhmä

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
fi: @type -tyyppisellä komponentilla ei ole muokkausmahdollisuutta.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
fi: Kenttäavain %field_key on väärässä muodossa. Käytä vain pieni kirjaimia sekä alaviivoja.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
fi: Kenttäavain %field_key on jo käytössä %existing_field -kentällä. Käytä toista avain.

en: Submission #@sid
fi: Lähetys #@sid

en: Previous submission
fi: Edellinen lähetys

en: Next submission
fi: Seuraava lähetys

en: Submitted by !name
fi: Lähettäjä !name

en: Next Page >
fi: Seuraava sivu >

en: < Previous Page
fi: < Edellinen sivu

en: The webform component @type is not able to be displayed
fi: Verkkolomakkeen komponenttia @type ei voida näyttää

en: Illegal information. Data not submitted.
fi: Laiton informaatio. Dataa ei lähetetty.

en: Go back to the form
fi: Palaa lomakkeeseen

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
fi: Sallii lomakkeiden ja kyselyjen luomisen.

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: The default value of the field.
fi: Kentän oletusarvo.

en: Presents month, day, and year fields.
fi: Esittää kuukausi-, päivä- ja vuosikentän.

en: Left Blank
fi: Jätetty vastaamatta

en: User entered value
fi: Käyttäjän antama arvo

en: Width of the textfield.
fi: Tekstikentän leveys

en: User email as default
fi: Oletusarvona on käyttäjän sähköposti

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
fi: Jos tämä on valittuna, oletusarvona tässä kentässä on sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköpostiosoite.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
fi: Määrittele tämä kenttä ei-muokattavaksi. Toiminto on käytännöllinen kiinteiden oletusarvojen asettamisessa.

en: Average submission length in words (ex blanks)
fi: Vastausten keskimääräinen pituus (poisluettuna tyhjät)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
fi: Jos tämä kenttäjoukko on supistettavissa, käyttäjä voi avata tai sulkea kenttäjoukon.

en: Collapsed by Default
fi: Supistettuna oletusarvoisesti

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
fi: Supistettavat kenttäjoukot ovat oletusarvoisesti "avoinna". Valitse tämä, jos haluat kenttäjoukon olevan oletusarvoisesti "suljettuna."

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
fi: Syötä lista muista tiedostopäätteistä tälle latauskentälle. Erottele pilkuin.<br />Syötetyt tiedostopäätteet lisätään valittuihin kohtiin ylempänä.

en: User uploaded file
fi: Käyttäjän lataama tiedosto

en: Average uploaded file size
fi: Keskimääräinen ladattujen tiedostojen koko

en: Questions
fi: Kysymykset

en: Randomize Options
fi: Satunnaistetut vaihtoehdot

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
fi: Satunnaistaa valintavaihtoehtojen järjestyksen, kun ne esitetään lomakkeessa.

en: Randomize Questions
fi: Satunnaista kysymykset

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
fi: Satunnaistaa kysymysten järjestyksen, kun ne esitetään lomakkeessa.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
fi: Sallii käyttäjän luoda radionapein varustetun kyselyvaihtoehdon.

en: Non-empty
fi: Ei tyhjä

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
fi: Merkintä (markup) sallii sinun lisätä muokattua HTML- tai PHP-logiikkaa lomakkeeseesi.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
fi: Valitse tämä, jos käyttäjän on sallittua valita useita arvoja.

en: Listbox
fi: Listalaatikko

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
fi: Sallii erilaisten valintalistojen luomisen.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
fi: Isot tekstialueet, jotka sallivat tekstin syöttämisen monirivisesti.

en: Basic textfield type.
fi: Perustyyppinen tekstikenttä.

en: Time Format
fi: Aikamuoto

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
fi: Ajan esitysmuoto, 12- tai 24-tuntinen esitysmuoto.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
fi: Tarjoaa käyttäjälle tunti ja minuuttikentät.

en: California
fi: Kalifornia

en: North Carolina
fi: Pohjois-Carolina

en: North Dakota
fi: Pohjois-Dakota

en: South Carolina
fi: Etelä-Carolina

en: South Dakota
fi: Etelä-Dakota

en: West Virginia
fi: Länsi-Virginia

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Full node
fi: Koko solmu

en: Minimum
fi: Pienin

en: Publish
fi: Julkaise

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Submission settings
fi: Lähetysasetukset

en: From name
fi: Lähettäjältä

en: From address
fi: Lähettäjän sähköpostiosoite

en: E-mail template
fi: Sähköpostimalli

en: Export format
fi: Viennin tiedostomuoto

en: empty
fi: tyhjä

en: Values
fi: Arvot

en: Print
fi: Tulosta

en: Validation
fi: Validointi

en: Available as block
fi: Tarjolla lohkona

en: Text to display
fi: Näytettävä teksti

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
fi: Uusi verkkolomake %title on luotu. Lisää uusia kenttiä verkkolomakkeeseesi alempana.

en: Submission deleted.
fi: Lähetys poistettu.

en: Step
fi: Askel

en: Redirect URL
fi: Uudelleenohjausosoite

en: Node tokens
fi: Solmumerkit

en: Resizable
fi: Muuttuvakokoinen

en: Custom template
fi: Mukautettu malline

en: Webform submissions
fi: Verkkolomakelähetykset

en: Is not one of
fi: Ei ole yksikään

en: E-mail to
fi: Vastaanottaja

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fi: Kelpaamaton valinta havaittu.  Ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: Illegal choice %choice in !name element.
fi: Kelpaamaton valinta %choice elementissä !name.

en: Decimal point
fi: Desimaalipiste

en: Delimited text
fi: Merkkieroteltu teksti

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
fi: Pilkulla, tabilla tai muulla merkillä eroteltu tekstitiedosto.

en: A file readable by Microsoft Excel.
fi: Microsoft Excel -ohjelmalla luettavissa oleva tiedosto.

en: Delimited text format
fi: Merkkierotellun tekstin tiedostomuoto

en: Comma (,)
fi: Pilkku (,)

en: Tab (\t)
fi: Sarkain (\t)

en: Semicolon (;)
fi: Puolipiste (;)

en: Colon (:)
fi: Kaksoispiste (:)

en: Pipe (|)
fi: Putki (|)

en: Period (.)
fi: Piste (.)

en: Space ( )
fi: Välilyönti ( )

en: Is one of
fi: On yksi

en: View link
fi: Katso linkki

en: Delete link
fi: Poistolinkki

en: Draft
fi: Keskeneräinen

en: Save Draft
fi: Tallenna keskeneräinen

en: 12-hour (am/pm)
fi: 12-tuntinen

en: 24-hour
fi: 24-tuntinen

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
fi: Tämän lomakkeen lähetyksiä ei ole. <a href="!url">Katso lomaketta</a>.

en: Sum
fi: Summa

en: Custom URL
fi: Mukautettu URL

en: form
fi: lomake

en: Edit link
fi: Muokkaa linkkiä

en: Submit button text
fi: Lähetyspainikkeen teksti

en: The results of this submission may be viewed at:
fi: Lomakkeen vastaukset löytyvät osoitteessa

en: New component name
fi: Uuden komponentin nimi

en: When adding a new component, the name field is required.
fi: Nimi on pakollinen kun lisätään uutta komponenttia.

en: Your webform has been published.
fi: Verkkolomakkeesi on julkaistu

en: The component positions and mandatory values have been updated.
fi: Komponenttien järjestys ja pakolliset arvot on päivitetty.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
fi: Valinnainen. Voit organisoida lomakkeesi lisäämällä tämän komponentin kenttäryhmän sisään.

en: Component %name cloned.
fi: %name -komponentti kloonattu.

en: Component %name updated.
fi: %name -komponentti päivitetty.

en: New component %name added.
fi: Uusi komponetti %name lisätty.

en: Delete the %name fieldset?
fi: Poista kenttäryhmä %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
fi: Tämä poistaa välittömästi %name kenttäryhmän ja sen sisällä olevat komponentit %webform -lomakkeesta. Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Delete the %name component?
fi: Poistetaanko %name komponentti?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
fi: Tämä poistaa välittömästi %name komponentin %webform -lomakkeesta. Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Component %name deleted.
fi: Komponentti %name on poistettu.

en: Submissions for %user
fi: Käyttäjälle %user lähetetyt lomakkeet

en: Show !count results per page.
fi: Näytä !count tulosta sivulla.

en: Showing all results.
fi: Näytetään kaikki tulokset.

en: @total results total.
fi: Yhteensä @total tulosta.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
fi: Tätä merkkiä käytetään merkkierotellussa (CSV/TSV) tiedostossa kun lomakkeen tulokset halutaan ladata koneelle. sarkaimen (TAB) käyttäminen on varmin tapa säilyttää erikoismerkit (kuten umlautit). Voit vaihtaa erotinmerkin toiseen käyttämäsi ohjelman mukaan.

en: Submission Details
fi: Lähetyksen tiedot

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
fi: Tällä sivulla näet kaikki komponentit, jotka ovat tällä hetkellä määritellyt osaksi tätä verkkolomaketta. Voit lisätä lomakkeeseen uusia komponentteja kuinka paljon tahansa, jopa useita samaa tyyppiä olevia komponentteja. Lisätäksesi uuden komponentin, täytä nimikenttä ja valitse komponentin tyyppi taulukon alaosassa olevista kentistä. Lähetä lomake luodaksesi uuden komponentin tai päivittääksesi tehdyn muutoksen lomakkeen arvoihin.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
fi: Klikkaa missä tahansa jo olemassa olevan komponentin nimessä editoidaksesi komponentin asetuksia.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
fi: Nämä oikeudet vaikuttavat siihen, mitkä roolit voivat lähettää tämän verkkolomakkeen. Nämä oikeudet eivät estä pääsyä verkkolomakesivulle. Jos haluat estää täysin pääsyn verkkolomakesivulle, käytä erilaisia pääsyoikeusmoduuleja, kuten <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> tai <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
fi: Roolit, jotka voivat lähettää tämän verkkolomakkeen.

en: Show complete form in teaser
fi: Näytä koko lomake teaserissa

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
fi: Näytä koko lomake tämän solmun teaser-näytössä.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
fi: Oletusarvoisesti tämän lomakkeen lähetyspainikkeen otsikkona on <em>Lähetä</em>. Anna uusi otsikko muuttaaksesi oletusarvon.

en: The entered email address %address is not a valid address.
fi: Annettu sähköpostiosoite %address ei ole kelvollinen osoite.

en: Submissions for this form are closed.
fi: Tämän lomakkeen lähetystoiminto on asetettu pois päältä.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
fi: Sinun täytyy <a href="!login">kirjautua sisään</a> tai <a href="!register">rekisteröityä</a> voidaksesi tarkastella tätä lomaketta.

en: You do not have permission to view this form.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tarkastella tätä lomaketta.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
fi: Olet lähettänyt tätä lomaketta enimmäismäärän (@count).

en: You have already submitted this form.
fi: Olet jo lähettänyt tämän lomakkeen.

en: You may not submit another entry at this time.
fi: Et voi tällä hetkellä lähettää toista kertaa.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
fi: <a href="!url">Tarkastele aikaisempia lähetyksiäsi</a>.

en: Available components
fi: Käytettävissä olevat komponentit

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
fi: Nämä ovat Webform-moduulin asennuksesi käytettävissä olevat kenttätyypit. Voit poistaa käytöstä minkä tahansa näistä komponenteista poistamalla valinnan niiden kohdalla. Vain valitut komponentit ovat käytettävissä olemassa olevissa tai uusissa verkkolomakkeissa.

en: Default e-mail values
fi: Oletuksena olevat sähköpostiasetukset

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
fi: Oletusarvoinen lähettäjän osoite sähköpostitetuissa verkkolomaketuloksissa. Useimmiten kyse on lomakkeidesi ylläpitäjän sähköpostiosoitteesta.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
fi: Oletusarvoinen lähettäjän nimi, jota käytetään oletusarvoisen lähettävän osoitteen yhteydessä.

en: Default subject
fi: Aihe

en: Form submission from: %title
fi: Lomakelähetys otsikolla: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
fi: Minkä tahansa sähköpostitetun tuloksen oletusarvoinen otsikko.

en: Allow cookies for tracking submissions
fi: Salli evästeet lähetysten seuraamiseen

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
fi: <a href="http://fi.wikipedia.org/wiki/Eväste">Evästeitä</a> voit käyttää apuna estämään samaa käyttäjää lähettämästä toistuvasti verkkolomaketta. Tämä ominaisuus ei ole tarpeen lähetysmäärän rajoittamisessa käyttäjäkohtaisesti, vaikka evästetoiminto voikin lisätä tietyissä tilanteissa rajoittamisen tarkkuutta. Evästeiden lisäksi Webform-moduuli käyttää myös IP-osoitteita ja sivuston käyttäjänimiä toistuvien lähetysten estämisessä.

en: Default export format
fi: Oletusarvoinen vientimuoto

en: Default export delimiter
fi: Oletusarvoinen erotin viennissä

en: Submission access control
fi: Kaavakkeen pääsysäännöt

en: Select the user roles that may submit each individual webform
fi: Valitse mitkä käyttäjäroolit voivat lähettää minkäkin verkkolomakkeen

en: Disable Webform submission access control
fi: Poista käytöstä kaavakkeen pääsysäännöt

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
fi: Oletusarvoisesti järjestelmä sallii ylläpitäjän valita, mitkä käyttäjäroolit saavat lähettää verkkolomakkeen. Voit halutessasi sallia kaikkien käyttäjien lähettää kaavake jos käytät erillistä "node access" moduulia rajamaan pääsyä itse solmuihin.

en: Form: !form
fi: Lomake: !form

en: Submission updated.
fi: Lähetys päivitetty.

en: Thank you, your submission has been received.
fi: Kiitos. Olemme vastaanottaneet lähettämäsi lomakkeen.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
fi: Voit käyttää tässä kentässä tiettyjä merkkejä, jotka korvautuvat dynaamisilla arvoilla.

en: Token values
fi: Merkkiarvot

en: Webform confirmation
fi: Verkkolomakkeen hyväksyminen

en: Form components
fi: Lomakekomponentit

en: Webform submission
fi: Verkkolomakkeen lähetys

en: Website timezone
fi: Sivuston aikavyöhyke

en: User timezone
fi: Käyttäjän aikavyöhyke

en: Use a textfield for year
fi: Käytä tekstikenttää vuosimerkinnälle

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
fi: Jos tämä on valittuna, luotava päivämääräkenttä käyttää tekstikenttää vuosimerkinnälle. Muuten käytössä on valintalista.

en: Entered !name is not a valid date.
fi: Annettu !name ei ole kelvollinen päivämäärä.

en: Leaving blank will use the default size.
fi: Jos kenttä on tyhjä, käytetään oletusarvoista kokoa.

en: %value is not a valid email address.
fi: %value ei ole kelvollinen sähköpostiosoite.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
fi: Kenttäjoukot sallivat, että voit järjestää useita kenttiä ryhmiksi.

en: %field field is required.
fi: %field-kenttä on pakollinen.

en: Filesize (KB)
fi: Tiedostokoko (kt)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
fi: Kenttä, joka ei ole näkyvissä käyttäjälle, mutta on tallennettavissa lähetyksen yhteydessä.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
fi: Näyttää lomakkeessa tekstin HTML-muotoisena. Tämä ei hahmonna (render) kenttää.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
fi: Tässä listassa listattujen vaihtoehtojen on oltava yksilöllisiä. Seuraavia arvoja on käytetty useamman kerran:

en: Make this field resizable by the user.
fi: Anna käyttäjän muuttaa kentän kokoa.

en: Label placed to the left of the textfield
fi: Sijoita otsikko tekstikentän vasemmalle puolelle

en: Examples: $, #, -.
fi: Esimerkit $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
fi: Sijoita otsikko tekstikentän oikealle puolelle

en: Examples: lb, kg, %.
fi: Esimerkit lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
fi: Syötetty %name ei ole kelvollinen aika.

en: Compact
fi: Kompakti

en: Fieldset
fi: Kenttäryhmä

en: Textarea
fi: Tekstialue

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fi: !name ei voi olla pidempi kuin %max merkkiä, mutta sen pituus on tällä hetkellä %length merkkiä.

en: Illegal choice %choice in %name element.
fi: Laiton pyyntö %choice elementissä %name.

en: Progress indicator
fi: Edistymisentunnistin

en: Bar with progress meter
fi: Palkki edistymisentunnistimella

en: Days of the week
fi: Viikonpäivät

en: Form settings
fi: Lomakkeen asetukset

en: Unique
fi: Yksilöllinen

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
fi: Hyväksyy minkä tahansa päivämäärän missä tahansa a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU päivämäärän syöttömuodossa</a>. Merkkijonot kuten "+2 months" ja "Dec 9" ovat myös sallittuja.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
fi: Hyväksyy minkä tahansa kellonajan missä tahansa a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU päivämäärän syöttömuodossa</a>. Merkkijonot kuten "+2 hours" ja "10:30pm" ovat kaikki sallittuja.

en: Upload destination
fi: Tallennuskohde

en: E-mails
fi: Sähköpostit

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
fi: Verkkolomakkeet-modulin avulla voit liittää lomakkeita ja kyselyitä noodeihin.

en: To add one, create a !types piece of content.
fi: Voit luoda uuden luomalla !types-tyyppisen sivun.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
fi: Verkkolomakkeet eivät tällä hetkellä ole käytössä millekään sisältötyypille.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
fi: Käyttääksesi verkkolomakkeet moduulia ota käyttöön vähintään yksi sisältötyyppi sivustollasi.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
fi: Sivu listaa sivustosi kaiken sisällön johon voit liittää verkkolomakkeen.

en: Webform-enabled piece of content
fi: Verkkolomakkeiden käytössä oleva sisällön osa

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
fi: Käy sivulla <a href="!url">Verkkolomakkeiden asetukset</a> ja ota verkkolomakkeet käyttöön vähintään yhdelle sisältötyypille.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
fi: Valinnainen: Otaaksesi verkkolomakkeet käyttöön useille eri sisältötyypeille kerralla käy <a href="!url">Verkkolomakkeiden asetukset</a> sivulla.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
fi: <p>Moduuli sallii sinun luoda kaavakkeita ja kyselyitä sekä niiden sisältöä. Kaavakkeiden lähetykset näistä kaavakkeista tallennetaan tietokantaan ja vaihtoehtoisesti vastaukset lähetetään myös sähköpostitse ennaltamääritettyyn osoitteeseen.</p><p>Tässä esimerkki yhden luomiseksi:</p><ul><li>!webform-types-message</li><li>Mene osoitteeseen <a href="!create-content">Luo sisältöä</a> ja lisää !types sisältöä.</li><li>Tallennettuasi uuden sisältösi sinut uudelleenohjataan luomasi kaavakkeesi kenttälistaan. Lisää haluamasi kentät kaavakkeeseen.</li><li>Kun olet lisännyt haluamasi kentät voit valita lähetetäänkö tulokset sähköpostitse ylläpitäjille tai kyselyyn vastanneelle henkilölle. Klikkaa <em>Sähköpostit</em> välilehteä <em>Verkkolomake</em> linkin alla sisällön osassa.</li><li>Lopuksi käy <em>Kaavakkeen asetukset</em> kohdassa säätääksesi kohdalleen verkkolomakkeesi loput asetukset.<ul>Lisää vahvistusviesti ja/tai uudelleenohjausosoite joka näytetään onnistuneen lähetyksen jälkeen.</li><li>Määrittele montako kertaa kaavakkeen voi lähettää</li><li>Määrittele mitkä roolit voivat lähettää kaavakkeen.</li><li>Lisävalinnoissa voit sallia keskeneräisen kaavakelähetyksen tallentamisen tai syöttää kaavakkeen oheen ohjeita kaavakkeen lähettäjille.</li></ul><li>Kaavakkeesi on nyt valmis tarkasteltavaksi. Saatuasi vastauksia voit tarkastella niitä kaavakkeen välilehdellä <em>Tulokset</em>.</li></ul><p>Lisäohjeita vaihtoehtojen lisäämiseksi tai asetusten säätämiseksi näet lisättyäsi ensimmäisen komponentin.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
fi: Erityinen tekstikenttä joka hyväksyy sähköpostiosoitteet.

en: Allow users to upload files of configurable types.
fi: Salli käyttäjien ladata määritetyn tyyppisiä tiedostoja

en: Page break
fi: Sivunvaihto

en: Organize forms into multiple pages.
fi: Jaa kaavakkeet useammalle sivulle.

en: Select options
fi: Valitse vaihtoehdot

en: Value of !component
fi: !component arvo

en: Value of "!component"
fi: "!component" arvo

en: Webform settings
fi: Web-lomakkeen asetukset

en: Edit e-mail settings
fi: Muokkaa sähköpostiasetuksia

en: Delete e-mail settings
fi: Poista sähköpostiasetukset

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
fi: Tarkista että tähän kenttään syötetyt arvot ovat yksilöllisiä. Samaa arvoa ei saa käyttää kahdesti.

en: no upload
fi: ei latausta

en: Other...
fi: Muu...

en: Allow "Other..." option
fi: Salli vaihtoehto "Muu..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
fi: Valitse tämä jos haluat sallia käyttäjien lisätä vaihtoehto jota ei ole listassa.

en: Text for "Other..." option
fi: "Muu..." vaihtoehdon teksti

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
fi: Jos haluat käyttää muita vaihtoehtoja, syötä muun vaihtoehdon nimi.

en: Randomize options
fi: Sekoita vaihtoehdot

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
fi: Sekoittaa vaihtoehdot lomakkeella näytettäessä.

en: Width of the textarea.
fi: Tekstialueen leveys

en: Height of the textarea.
fi: Tekstialueen korkeus

en: Maximum length of the textfield value.
fi: Tekstikentän arvon enimmäispituus

en: Webform-enabled content types
fi: Verkkolomakkeiden käytössä olevat sisältötyypit

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
fi: Verkkolomake-moduuli mahdollistaa verkkolomakekomponenttien lisäämisen mihin tahansa sisältötyyppiin. Valitse mihin sisältötyyppeihin haluat mahdollistaa verkkolomakkeiden liittämisen.

en: E-mail address format
fi: Sähköpostiosoitteen muoto

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
fi: Pitkä muoto: "Esimerkkinimi"
    &lt;nimi@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
fi: Lyhyt muoto: nimi@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
fi: Useimmat palvelimet tukevat "pitkää" muotoa joka sallii käyttäjäystävällisempien sähköpostien lähettämisen. Kuitenkin monet Windows-pohjaiset palvelimet eivät pysty lähettämään pitkää muotoa. Valitse tämä vaihtoehto jos havaitset ongelmia sähköpostien lähettämisessä verkkolomakkeista.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
fi: Sivustollasi ei ole vielä verkkolomakkeita. Luo !types sisältöä.

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
fi: Luo sääntö, ohitetaanko sivu vaiko ei.

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
fi: Luo sääntö elementin näyttämiseksi tai piilottamiseksi.

en: Conditional rules
fi: Ehdolliset säännöt

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
fi: Valitse toinen komponentti päättääksesi, piilotetaanko vaiko näytetäänkö tämä komponentti. Voit valita ainoastaan sivunvaihtoa edeltäviä komponentteja.

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
fi: Määrittelee onko allaoleva lista sisällyttävä vai poissulkeva.

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
fi: Listaa toiminnon laukaisevia arvoja yksi riviä kohti. Jos jätät kentän tyhjäksi komponentti näytetään aina.

en: Include all components
fi: sisällytä kaikki komponentit

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
fi: Arvo %value on jo lähetetty kertaalleen kentälle %title. Olet jo lähettänyt kaavakkeen tai sinun on valittava jokin muu arvo.

en: Component value
fi: Komponentin arvo

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
fi: Tällä hetkellä sähköposteja ei lähetetä, lisää sähköpostiosoite alla olevaan kenttään.

en: email@example.com
fi: sähköposti@example.com

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
fi: Lomakkeen lähetykset toimitetaan tähän osoitteeseen. Mikä tahansa sähköposti, valinta tai piilotettu elementti voidaan valita vastaanottajan osoitteeksi. Useammat sähköpostiosoitteet tulisi erottaa pilkulla.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
fi: Mikä tahansa tekstikenttä, valintaruutu tai piilotettu kaavakkeen elementti voidaan valita sähköpostin otsikoksi.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
fi: Mikä tahansa tekstikenttä, valintaruutu tai piilotettu kaavakkeen elementti voidaan valita sähköpostin lähettäjän sähköpostiosoitteeksi.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
fi: Mikä tahansa tekstikenttä, valintaruutu tai piilotettu kaavakkeen elementti voidaan valita sähköpostin lähettäjän nimeksi.

en: No available components
fi: Komponentteja ei ole käytettävissä

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
fi: Sähköpostimalli voi muokata sähköpostin ulkomuotoa.

en: Included e-mail values
fi: Sisällytetyt sähköpostiarvot

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
fi: Valitut komponentit sisällytetään %email_values tokeniin. Eri arvot voidaan edelleenkin tulostaa erikseen mallissa syntaksilla %email[key].

en: Save e-mail settings
fi: Tallenna sähköpostiasetukset

en: E-mail header details
fi: Sähköpostin otsikon tiedot

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
fi: Sähköpostikenttä on pakollinen.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
fi: Syöttämääsi sähköpostiosoitetta "@email" ei ole olemassa.

en: Email settings added.
fi: Sähköpostiasetukset lisätty.

en: Email settings updated.
fi: Sähköpostiasetukset päivitetty.

en: Delete e-mail settings?
fi: Poista sähköpostiasetukset?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
fi: Tämä poistaa välittömästi komponenttiin @component perustuvat sähköpostilähetykset.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
fi: Tämä poistaa välittömästi osoitteeseen @address tehtävät sähköpostilähetykset.

en: E-mail settings deleted.
fi: Sähköpostiasetukset poistettu.

en: Confirmation message
fi: Vahvistusviesti

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
fi: Osoite johon käyttäjä uudelleenohjataan onnistuneen lähetyksen jälkeen.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
fi: Rajoita <em>käyttäjäkohtaista</em> vastausten määrää. Käyttäjä tunnistetaan kirjautumisensa mukaan mikäli kirjautuneena sisään, muussa tapauksessa käytetään IP-osoitetta keksistä. Keksien käyttöä voi muokata <a href="!url">Verkkolomakkeen globaaleista asetuksista</a>.

en: Submission access
fi: Lähetysoikeus

en: Show the notification about previous submissions.
fi: Näytä huomautus aiemmista lähetyksistä.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
fi: Näytä huomautus aiemmasta vastauksesta käyttäjille jotka ovat jo lähettäneet kaavakkeen.

en: The entered URL is not a valid address.
fi: Annettu osoite ei ole olemassaoleva osoite.

en: The form settings have been updated.
fi: Kaavakkeen asetukset on päivitetty.

en: Your submissions
fi: Lähetyksesi

en: @sid (draft)
fi: @sid (keskeneräinen)

en: Select list options
fi: Valintalistan vaihtoehdot

en: Select list format
fi: Valintalistan muoto

en: Separate
fi: Erillinen

en: Submission Number
fi: Lähetyksen numero

en: Submission ID
fi: Lähetyksen ID

en: Included export components
fi: Vientiin sisällytettävät komponentit

en: The selected components will be included in the export.
fi: Valitut komponentit sisällytetään vietävään dataan.

en: Option A
fi: Vaihtoehto A

en: Option B
fi: Vaihtoehto B

en: Option C
fi: Vaihtoehto C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
fi: Erilliset vaihtoehdot ovat parempia raportin laatimiseen, kaavioihin ja statistiikkoihin excel-tyyppisissä sovelluksissa.

en: My select list
fi: Valintalistani

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
fi: Kompaktit vaihtoehdot ovat sopivampia tiedon siirtämisessä muihin järjestelmiin.

en: Submitted on %date
fi: Lähetetty %date

en: Submitted by user: %username
fi: Lähettänyt käyttäjä: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
fi: Lähettänyt anonyymi käyttäjä: [%ip_address]

en: The submission ID of the submission.
fi: Lähetyksen tunniste-ID.

en: Whether or not the submission is a draft.
fi: Onko vastaus keskeneräinen vaiko ei

en: The date this submission was submitted.
fi: Päivämäärä jolloin vastaus lähetettiin.

en: Remote address
fi: Etäosoite

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
fi: IP-osoite josta vastaus lähetettiin.

en: Provide a simple link to view the submission.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki lähetyksen tarkastelemiseksi.

en: Provide a simple link to edit the submission.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki lähetyksen muokkaamiseksi.

en: Provide a simple link to delete the submission.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki lähetyksen poistamiseksi.

en: Webform submission count
fi: Verkkolomakelähetysten lukumäärä

en: The number of webform submissions on this node.
fi: Tämän sivun verkkolomakelähetysten määrä.

en: The number of webform submissions for this user.
fi: Käyttäjän lähettämien vastausten määrä.

en: Webform form body
fi: Verkkolomakkeen runko

en: The Webform form body display for this node.
fi: Verkkolomakkeen kaavakkeen runko tälle solmulle.

en: draft
fi: keskeneräinen

en: @name form
fi: Lomake @name

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
fi: Sinun on <a href="!login">kirjauduttava sisään</a> nähdäksesi kaavake.

en: Access all webform results
fi: Tarkastele kaikkien verkkolomakelähetyksien tuloksia

en: Access own webform results
fi: Tarkastele omien verkkolomakelähetyksien tuloksia

en: Edit all webform submissions
fi: Muokkaa kaikkia verkkolomakelähetyksiä

en: Delete all webform submissions
fi: Poista kaikki verkkolomakelähetykset

en: Access own webform submissions
fi: Tarkastele omia verkkolomakelähetyksiä

en: Edit own webform submissions
fi: Muokkaa omia verkkolomakelähetyksiä

en: Delete own webform submissions
fi: Poista omat verkkolomakelähetykset

en: Default: %value
fi: Oletus: %value

en: Webform client form.
fi: Verkkolomakkeen lähetyskaavake.

en: Default value timezone
fi: Oletusaikavyöhyke

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
fi: Valittavat vaihtoehdot. Käytä näitä pisteytyksiä kuten "heikosta" "täydelliseen" tai "erimieltä" ja "samaa mieltä".

en: Customize option keys (Advanced)
fi: Kustomoi vaihtoehtojen avaimia (edistynyt)

en: Questions list down the side of the grid.
fi: Kysymyslista taulukon sivussa.

en: Customize question keys (Advanced)
fi: Kustomoi vaihtoehtojen avaimia (edistynyt)

en: Load a pre-built option list
fi: Lataa esimääritetyt vaihtoehdot

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
fi: Käytä listaa esisyötetyistä vaihtoehdoista manuaalisen syöttämisen sijaan. Vaihtoehtoja ei voi muokata mikäli käytät esirakennettua listaa.

en: Customize keys (Advanced)
fi: Määritä avaimet (edistynyt)

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radio buttons or checkboxes.
fi: Valitse tämä mikäli haluat käyttää valintakompontin näyttämisessä radionappeja valintaruutujen sijaan.

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
fi: Jokaisella vaihtoehdolla on oltava avain. Syötä vaihtoehdot muodossa "avain|Luettava vaihtoehto".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
fi: Vaihtoehtojen avainten on oltava alle 128 merkkiä pitkiä. Seuraavat avaimet ylittävät tämän rajoituksen:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
fi: Kaavakkeen tallennus epäonnistui koska seuraavilla elementeillä on samat avaimet ja ne ovat saman isännän alla. Muokkaa jokaista komponenttia ja anna niille yksilöllinen avain, tämän jälkeen yritä siirtää niitä uudelleen.

en: Edit component: @name
fi: Muokkaa komponenttia: @name

en: US states
fi: Yhdysvaltain osavaltiot

en: Northern Marianas Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

en: Enable popup calendar
fi: Ota käyttöön popup-kalenteri

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
fi: Ota käyttöön JavaScript päivämäärävalitsin päivämääräkentän perään.

en: Open popup calendar
fi: Avaa popup-kalenteri

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
fi: Salli pääsy kaikkien verkkolomakkeiden "Tulokset" välilehteen. Pääsääntöisesti ylläpidollinen käyttöoikeus.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
fi: Salli verkkolomakkeen luojalle pääsy "Tulokset" välilehteen.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
fi: Sallii kaikkien käyttäjien muokata verkkolomakelähetyksiä. Pääsääntöisesti ylläpidollinen oikeus.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
fi: Sallii kaikkien käyttäjien verkkolomakelähetyksien poiston. Pääsääntöisesti ylläpidollinen oikeus.

en: Webform: !title
fi: Verkkolomake: !title

en: Form only
fi: Vain kaavake

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
fi: Tämä määrittelee kuinka verkkolomake esitetään lohkossa.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
fi: Sähköpostien oletusmuoto. Verkkolomakkeiden sähköpostivaihtoehdot ohittavat järjestelmänlaajuiset sähköpostiasetukset.

en: Format override
fi: Formaatin ohitus

en: Per-webform configuration of e-mail format
fi: Verkkolomakekohtainen sähköpostin muoto

en: Send all e-mails in the default format
fi: Lähetä kaikki sähköpostit oletusmuodossa

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
fi: Pakota kaikkien verkkolomake-sähköpostien lähetys oletusmuodossa.

en: No available components.
fi: Ei tarjollaolevia komponentteja.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
fi: Haluatko palauttaa mitä tahansa malliin tekemiäsi muutoksia oletusasetuksiin?

en: Send e-mail as HTML
fi: Lähetä sähköposti HTML muodossa

en: Include files as attachments
fi: Sisällytä tiedostot liitteinä

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
fi: Onnistuneen vastauksen jälkeen näytettävä viesti. Jos <em>vahvistussivu</em> on asetettu tämä viesti näytetään omana sivunaan, muussa tapauksessa viesti näytetään viestinä verkkolomakesivulla.

en: Redirection location
fi: Uudelleenohjauksen osoite

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
fi: Valitse mihin käyttäjät uudelleenohjataan onnistuneen lähetyksen jälkeen.

en: Confirmation page
fi: Vahvistussivu

en: No redirect (reload current page)
fi: Ei uudelleenohjausta (uudelleenlataa nykyinen sivu)

en: If enabled this webform will be available as a block.
fi: Tämän ollessa valittuna verkkolomake on saatavilla lohkona.

en: A valid URL is required for custom redirection.
fi: Uudelleenohjaukseen tarvitaan olemassaoleva osoite.

en: Select keys
fi: Valitse avaimet

en: Full, human-readable options (values)
fi: Täydet, selkokieliset vaihtoehdot (arvot)

en: Short, raw options (keys)
fi: Lyhyet arvot (avaimet)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
fi: Valitse mitkä osat vaihtoehdoista näytetään avain|arvo pareista.

en: Webform edit link
fi: Verkkolomakkeen muokkauslinkki

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki verkkolomakkeen komponenttien ja asetusten muuttamiseen.

en: Webform results link
fi: Verkkolomakkeen tuloslinkki

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki verkkolomakkeen tuloksiin.

en: edit webform
fi: muokkaa verkkolomaketta

en: Decimal places
fi: Desimaalipaikkoja

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
fi: Syötä lomake-elementin koneluettava nimi. Voi sisältää aakkosnumeerisia merkkejä ja alaviivoja. Avainta käytetään lomake-elementin nimiatribuuttina. Arvolla ei ole merkitystä tapaan jolla tieto tallennetaan mutta se voi olla hyödyllinen tehtäessä kustomoitua lomakkeen käsittelyä.

en: Status of this form
fi: Tämän lomakkeen tila

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
fi: Lomakkeen sulkeminen estää uusien lomakkeiden lähettämisen kaikilta käyttäjilta.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
fi: %authenticated rooli on voimassa kaikille sivulle kirjautuneille käyttäjille näille määritellyistä rooleista huolimatta.

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
fi: Tällä lomakkeella voit lähettää uudelleen tälle lomakkeelle määritellyt sähköpostit. Valitse sähköpostit jotka tulee lähettää ja valitse <em>Lähetä uudelleen</em> lähettääksesi ne uudelleen.

en: Resend e-mails
fi: Lähetä sähköpostit uudelleen

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
fi: Tiedot tallennettu. Voit palata tähän lomakkeeseen myöhemmin ja palauttaa nykyiset tiedot.

en: Options to select across the top. One option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
fi: Valittavat vaihtoehdot. Yksi vaihtoehto riviä kohden. <strong>Avain-arvo-parit ON ESITETTÄVÄ muodossa "turvallinen_avain|Luettava vaihtoehto"</strong>. Ainoastaan aakkosnumeeristen arvojen ja alaviivojen käyttö on suositeltavaa avaimia määriteltäessä.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
fi: Kysymyslista gridin reunassa. Yksi kysymys riviä kohden. <strong>Avain-arvo-parit ON ESITETTÄVÄ muodossa "turvallinen_avain|Luettava vaihtoehto"</strong>. Ainoastaan aakkosnumeeristen arvojen ja alaviivojen käyttö on suositeltavaa avaimia määriteltäessä.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
fi: <strong>Avain-arvo-parit ON ESITETTÄVÄ muodossa "turvallinen_avain|Luettava vaihtoehto"</strong>. On suositeltavaa että käytät avaimissa ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä ja alaviivoja. Vaihtoehtoryhmät voidaan määritellä muodossa &lt;Ryhmän nimi&gt;. &lt;&gt; voidaan käyttää syötettäessä kohtia valikon juureen sen jälkeen kun ryhmä on määritetty.

en: Show "Save draft" button
fi: Näytä "Tallenna luonnos" painike

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
fi: Salli käyttäjien tallentaa ja viimeistellä lomake myöhemmin. Tämä vaihtoehto on mahdollinen vain kirjautuneille käyttäjille.

en: Automatically save as draft between pages
fi: Tallenna luonnos automaattisesti sivujen välillä.

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
fi: Tallenna osittain täytetyt lomakkeet automaattisesti kun käyttäjä valitsee "Seuraava" tai "Edellinen" painikkeen monisivuisesta lomakkeesta.

en: You must select at least one email address to resend submission.
fi: Sinun tulee valita vähintään yksi sähköpostiosoite voidaksesi lähettää uudelleen.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
fi: Yhtään sähköpostia ei voitu lähettää palvelinvirheen takia.

en: This webform is currently not setup to send emails.
fi: Lomaketta ei ole määritelty lähettämään sähköpostia.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
fi[0]: #@sid lähetettiin onnistuneesti yhdelle vastaanottajalle.
fi[1]: #@sid lähetettiin onnistuneesti @count vastaanottajalle.

en: The node ID.
fi: Solmun ID

en: Basic tokens
fi: Perusmerkit

en: The name of the user if logged in. Blank for anonymous users.
fi: Sisäänkirjautuneen käyttäjän nimi. Tyhjä nimettömille käyttäjille.

en: The e-mail address of the user if logged in. Blank for anonymous users.
fi: Sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköposti. Tyhjä nimettömille käyttäjille.

en: The IP address of the user.
fi: Käyttäjän IP-osoite.

en: The name of the site (i.e. %site_name)
fi: Sivun nimi (esim. %site_name)

en: The current date, formatted according to the site settings.
fi: Nykyinen päivämäärä sivun asetusten mukaan muotoiltuna.

en: The node title.
fi: Solmun otsikko.

en: Special tokens
fi: Erityismerkit

en: Any user profile field or value, such as %profile[name] or %profile[profile_first_name]
fi: Mikä tahansa käyttäjän profiilin kenttä tai arvo, kuten %profile[name] tai %provile[profile_first_name]

en: Tokens may be populated from the URL by creating URLs of the form http://example.com/my-form?foo=bar. Using the token %get[foo] would print "bar".
fi: Korvausmerkkejä voidaan kutsua verkko-osoitteesta luomalla verkko-osoitteita jotka ovat muotoa http://example.com/my-form?foo=bar. Korvausmerkki %get[foo] tulostaisi "bar".

en: E-mail tokens
fi: Sähköpostimerkit

en: All included components in a hierarchical structure.
fi: Kaikki valitut komponentit hierarkisessa rakenteessa.

en: A formatted value and field label. Elements may be accessed such as <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
fi: Muotoiltu arvo ja kentän otsikko. Elementtäjä voi kutsua käyttämällä <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>.
    Lainausmerkit tulee jättää pois.

en: The URL for viewing the completed submission.
fi: Valmiin lähetyksen tarkastelun verkko-osoite.

en: Submission tokens
fi: Lähetysmerkit

en: The unique submission ID.
fi: Uniikki lähetyksen ID

en: A value without additional formatting. Elements may be accessed such as <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
fi: Arvo ilman lisämuotoilua. Elementtejä voidaan kutsua käyttämällä <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Lainausmerkit tulee jättää pois.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
fi: Mikäli käytetään suhteellisia päivämäärän arvoja (esim. "today") perustetaan nykyinen päivä tähän aikavyöhykkeeseen.

en: The save directory %directory is not valid.
fi: Tallennuskansio %directory ei kelpaa.

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
fi: Kentän avaimen tunnistama oletusarvo. Käytä pilkkuja erottamaan useampia oletusarvoja kun kyseessä on useamman vaihtoehdon valintamahdollisuus.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
fi: Mikäli käytetään suhteellisia päivämääriä oletusarvona (esim. "now") käytetään nykyisen aikavyöhykkeen aikaa.

en: Label display
fi: Otsikon näyttö

en: Determines the placement of the component's label.
fi: Määrittää komponentin otsikon paikan.

en: Hide label
fi: Piilota otsikko

en: Do not display the label of this component.
fi: Älä näytä tämän komponentin otsikkoa.

en: Save component
fi: Tallenna komponentti

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
fi: Lomakkeen komponenttia ei voitu tallentaa koska solmua tallentaessa tapahtui aikakatkaisu. Yksityiskohdat: <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
fi: <em>Kustomoitu verkko-osoite</em> vaihtoehto tukee verkkolomakkeiden korvausmerkkejä.

en: Element type
fi: Elementin tyyppi

en: Show all webform pages in block
fi: Näytä kaikki verkkolomakkeet lohkossa

en: By default multi-page webforms redirect to the node page for all pages after the first one. If checked, all pages will be shown in the block instead.
fi: Oletusarvona monisivuiset lomakkeet ohjaavat solmusivulle ensimmäisen sivun jälkeen. Mikäli valittu kaikki sivut sen sijaan näytetään lohkossa.

en: Tokens may also be populated from POST values that are submitted by forms.
fi: Merkit voidaan myös ottaa POST arvoista jotka lähetetään lomakkeessa.

en: In addition to %get and %post, the following super tokens may be used, though only with logged-in users: %server, %cookie, and %request. For example %server[HTTP_USER_AGENT] or %session[id].
fi: %get ja %post tokenien lisäksi seuraavia super tokeneita voidaan käyttää sisään kirjautuneiden käyttäjien kanssa: %server, %cookie ja %request. Esimerkiksi %server[HTTP_USER_AGENT] tai %session[id].

en: The earliest date that may be entered into the field.
fi: Aikaisin mahdollinen päivämäärä.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
fi: Hyväksyy päivämäärän missä tahansa <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU-päivämäärämuodossa</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
fi: Myöhäisin mahdollinen päivämäärä joka kenttään voidaan syöttää.

en: The entered date must be @start_date or later.
fi: Syötetyn päivämäärän tulee olla @start_date tai myöhempi.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
fi: Syötetyn päivämäärän tulee olla @end_date tai aikaisempi.

en: Include webform forms in search index
fi: Sisällytä verkkolomakkeet hakuindeksiin.

en: When selected, all Webform nodes will have their form components indexed by the search engine.
fi: Mikäli valittuna, kaikkien lomakkeiden komponentit indeksoidaan hakukoneelle.

en: Submissions generated from Webform forms.
fi: Webform lomakkeella luotu lähetys.

en: Private fields are shown only to users with results access.
fi: Yksityiset kentät näytetään vain käyttäjille joilla on käyttöoikeudet nähdä lähetetyt lomakkeet.

en: Download range options
fi: Latausvaihteluvälin vaihtoehdot

en: All submissions
fi: Kaikki tallennetut lomakkeet

en: Only new submissions since your last download
fi: Vain viimeisimmän latauksen jälkeen lisätyt lomakkeet.

en: Only the latest
fi: Vain viimeisimmät

en: All submissions starting from
fi: Kaikki lomakkeet alkaen

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
fi: Throbber-näkymä ei näytä tiedostojen latauksen tilaa mutta vie vähemmän tilaa ruudulla. Latauspalkki on hyödyllinen seurattaessa suurien tiedostolatauksien etenemistä.

en: This form has received the maximum number of entries.
fi: Tähän lomakkeeseen on annettu enimmäismäärä vastauksia.

en: Total submissions limit
fi: Vastausten enimmäismäärä

en: Limit the total number of allowed submissions.
fi: Rajoita sallittavien vastausten enimmäismäärää.

en: Per user submission limit
fi: Käyttäjäkohtainen vastausten enimmäismäärä

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
fi: Rajoita jokaisen käyttäjän vastaukset !count lähetykseen !timespan.

en: Limit to !count total submission(s) !timespan
fi: Rajoita vastaukset !count lähetykseen !timespan.

en: Latest number of submissions field is required.
fi: Viimeisin vastausten määrä -kenttä on pakollinen.

en: Latest number of submissions must be numeric.
fi: Viimeisimmän vastausten määrän tulee olla numeerinen.

en: Latest number of submissions must be greater than 0.
fi: Viimeisimmän vastausten määrän tulee olla suurempi kuin nolla.

en: Start submission number is required.
fi: Ensimmäisen vastauksen numero on pakollinen.

en: Start submission number must be numeric.
fi: Ensimmäisen vastauksen numeron tulee olla numeraalinen.

en: Start submission number must be greater than 0.
fi: Ensimmäisen vastauksen numeron tulee olla suurempi kuin nolla.

en: End submission number must be numeric.
fi: Viimeisen vastauksen numeron tulee olla numeraalinen.

en: End submission number must be greater than 0.
fi: Viimeisen vastauksen numeron tulee olla suurempi kuin nolla.

en: End submission number may not be less than Start submission number.
fi: Viimeisen vastauksen numero ei voi olla pienempi kuin ensimmäisen vastauksen numero.

en: @count total
fi: @count yhteensä

en: @count new since @date
fi: @count uutta @date jälkeen

en: Only the latest !number submissions
fi: Vain viimeisimmät !number vastausta

en: All submissions starting from: !start and optionally to: !end
fi: Kaikki lähetykset alkaen numerosta !start ja (vapaaehtoinen) päättyen numeroon !end

en: Use submission IDs for the range. Last downloaded end SID: !sid.
fi: Käytä lähetystunnuksia välille. Viimeisin ladattu loppulähetystunnus: !sid.

en: The webform node this submission was generated from.
fi: Webform-solmu, josta tämä vastaus luotiin.

en: Webform Node
fi: Webform-solmu

en: The user who sent the webform submission.
fi: Käyttäjä joka lähetti Webform-lähetyksen.

en: Webform Submission User
fi: Webformin lähettäjäkäyttäjä

en: Webform submissions of the given Webform node.
fi: Webform-vastaukset annetulle Webform-solmulle.

en: Webform Submission
fi: Webform-vastaus

en: Webform submissions of the given user.
fi: Annetun käyttäjän Webform-vastaukset.

en: A numeric input field (either as textfield or select list).
fi: Numeerinen syöttökenttä (joko tekstikenttä tai valintalista.)

en: File components updated to support AJAX uploading.
fi: Tiedostokomponentit on päivitetty tukemaan AJAX-tallennusta.

en: Webform file entries created in the file_usage table.
fi: Webform-tiedostomerkinnät luotu file_usage-tauluun.

en: Enter the max file size a user may upload such as 2 MB or 800 KB. Your server has a max upload size of @size.
fi: Syötä enimmäistiedostokoko jonka käyttäjä voi tallentaa, esim. 2 MB tai 800 KB. Palvelimesi enimmäistiedostokoko on @size.

en: Private file storage has significantly more overhead than public files, but restricts file access to users who can view submissions.
fi: Yksityisen tiedostotallennuksen lisäkuormitus on merkittävästi suurempi kuin julkisten tiedostojen, mutta se rajaa pääsyn tiedostoihin vain käyttäjille jotka voivat tarkastella vastauksia.

en: Upload directory
fi: Tallennushakemisto

en: You may optionally specify a sub-directory to store your files.
fi: Voit tarvittaessa myös määrittää alihakemiston johon tiedostot tallennetaan.

en: File size @value is not a valid filesize. Use a value such as 2 MB or 800 KB.
fi: Tiedostokoko @value ei ole kelvollinen tiedostokoko. Käytä arvoa muodossa 2 MB tai 800 KB.

en: An upload size of @value is too large, you are allow to upload files @max or less.
fi: Tallentamasi tiedoston koko @value on liian suuri, voit tallentaa enimmillään @max kokoisia tiedostoja.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writable.
fi: Tallennushakemistoa %directory ei voitu luoda. Tarkista, että Webformin tiedostohakemisto on kirjoitettavissa.

en: Secure value (allows use of all tokens)
fi: Turvallinen arvo (mahdollistaa kaikkien korvauskuvioiden käytön)

en: Hidden element (less secure, changeable via JavaScript)
fi: Hidden-elementti (vähemmän turvallinen, vaihdettavissa Javascriptillä)

en: Hidden type
fi: Piilotettu tyyppi

en: Both types of hidden fields are not shown to end-users. Using a <em>Secure value</em> allows the use of <em>all tokens</em>, even for anonymous users.
fi: Kummankaan tyyppistä piilotettua kenttää ei näytetä loppukäyttäjälle. <em>Secure value</em>-tyypin käyttäminen mahdollistaa <em>kaikkien korvauskuvioiden</em> käyttämistä, myös sisäänkirjautumattomille käyttäjille.

en: A minimum and maximum value are required if displaying as a select.
fi: Vähimmäis- ja enimmäisarvot vaaditaan näytettäessä valintalistana.

en: Label placed to the left of the field
fi: Otsake sijoitettuna kentän vasemmalle puolelle

en: Label placed to the right of the field
fi: Otsake sijoitettuna kentän oikealle puolelle

en: Automatic will display up to @count decimals places if needed. A value of "2" is common to format currency amounts.
fi: Automaattinen näyttää tarvittaessa @count desimaalipaikkaa. Arvo "2" on yleinen valuuttamäärien muotoiluun.

en: Permit only integer values as input. e.g. 12.34 would be invalid.
fi: Salli vain kokonaisluvut syötteinä, esim. 12,34 olisi virheellinen.

en: Minimum numeric value. e.g. 0 would ensure positive numbers.
fi: Pienin numeerinen arvo, esim. 0 takaa positiiviset luvut.

en: Maximum numeric value. This may also determine the display width of your field.
fi: Suurin numeerinen arvo. Tämä voi myös määrittää kentän leveyden.

en: Limit options to a specific increment. e.g. a step of "5" would allow values 5, 10, 15, etc.
fi: Rajoita vaihtoehdot porrastukseen, esim. porrasarvo "5" sallii arvot 5, 10, 15, jne.

en: Exclude zero
fi: Jätä nolla huomiotta

en: Exclude entries of zero (or blank) when counting submissions to calculate average and standard deviation.
fi: Jätä huomiotta merkinnät, jotka sisältävät nollan (tai tyhjän) laskettaessa lähetyksien määrää keskiarvojen ja keskihajonnan määrittämiseksi.

en: Average !mu excluding zeros/blanks
fi: Keskiarvo !mu poisluettuna nollat/tyhjät

en: sample
fi: otos

en: Average !mu including zeros/blanks
fi: Keskiarvo !mu mukaanlukien nollat/tyhjät

en: population
fi: suoritus

en: Zero/blank
fi: Nolla/tyhjä

en: More stats »
fi: Lisää tilastoja »

en: Normal Distribution
fi: Normaalijakauma

en: Boundary
fi: Raja

en: % of !description
fi: % arvosta !description

en: !low to !high
fi: !low -> !high

en: Standard deviation (!sigma)
fi: Keskihajonta (!sigma)

en: %name field value of @value should be in the range @min to @max.
fi: Kentän %name arvo @value tulee olla välillä @min ja @max.

en: %name field value must be less than @max.
fi: Kentän %name arvo tulee olla pienempi kuin @max.

en: %name field value must be greater than @min.
fi: Kentän %name arvo tulee olla suurempi kuin @min.

en: %name field value of @value must be an integer.
fi: Kentän %name arvon @value tulee olla kokonaisluku.

en: %name field value must be @start plus a multiple of @step. i.e. @samples, etc.
fi: Kentän %name arvon tulee olla @start lisättynä luvun @step kerrannaisilla, esim. @samples jne.

en: %name field value must be a multiple of @step. i.e. @samples, etc.
fi: Kentän %name arvon tulee olla luvun @step kerrannainen, esim. @samples jne.

en: %name field value of @value must be numeric.
fi: Kentän %name arvon @value tulee olla numeerinen.

en: Minimum is required when using a select list element.
fi: Vähimmäisarvo on pakollinen käytettäessä valintalistaelementtiä.

en: Minimum must be numeric.
fi: Vähimmäisavon tulee olla numeerinen.

en: Minimum must have an integer value.
fi: Vähimmäisarvon tulee olla kokonaisluku.

en: Maximum is required when using a select list element.
fi: Enimmäisarvo on pakollinen käytettäessä valintalistaelementtiä.

en: Maximum must be numeric.
fi: Enimmäisarvon tulee olla numeerinen.

en: Maximum must have an integer value.
fi: Enimmäisarvon tulee olla kokonaisluku.

en: Step must be numeric.
fi: Porrasarvon tulee olla numeerinen.

en: Step must have an integer value.
fi: Porrasarvon tulee olla kokonaisluku.

en: Max upload size
fi: Suurin latauskoko

en: Web images
fi: Verkkokuvat

en: Desktop images
fi: Paikalliset kuvat

en: Additional extensions
fi: Lisälaajennukset
