Webform (7.x-3.29) - en to uk translation catalogue (1064 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: select
uk: вибір

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Markup
uk: Розмітка

en: E-mail
uk: Електронна пошта

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Private
uk: Приватне

en: Type
uk: Тип

en: Closed
uk: Закрито

en: Subject
uk: Тема

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: On
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Download
uk: Завантаження

en: view
uk: переглянути

en: File
uk: Файл

en: Advanced options
uk: Розширені параметри

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: None
uk: Немає

en: Number
uk: Число

en: Weight
uk: Вага

en: Types
uk: Типи

en: Multiple
uk: Декілька значень

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Parent
uk: Батько

en: none
uk: немає

en: Category
uk: Категорія

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Default
uk: Базово

en: Download PDF
uk: Завантажити PDF

en: Open
uk: Відкрито

en: Sunday
uk: неділя

en: Monday
uk: понеділок

en: Tuesday
uk: вівторок

en: Wednesday
uk: середа

en: Thursday
uk: четвер

en: Friday
uk: п'ятниця

en: Saturday
uk: субота

en: Archives
uk: Архіви

en: Time
uk: Час

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: Format
uk: Формат

en: key
uk: ключ

en: Display
uk: Показ

en: Advanced settings
uk: Розширені налаштування

en: results
uk: результати

en: Teaser
uk: Анонс

en: Display mode
uk: Режим відображення

en: Component
uk: Компонент

en: Components
uk: Компоненти

en: User
uk: Користувач

en: User ID
uk: ID користувача

en: Options
uk: Опції

en: Node
uk: Матеріал

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
uk: Необов'язково. В меню елементи з меншим значенням порядку будуть розташовані вище, з більшим --  нижче.

en: All
uk: Все

en: Submitted
uk: Надіслано

en: Year
uk: Рік

en: Date format
uk: Формат дати

en: Submission information
uk: Інформація про надсилання

en: Off
uk: Вимкнено

en: Inline
uk: В одному рядку

en: Preview message
uk: Попередній перегляд повідомлення

en: From
uk: Від

en: Custom
uk: Власний

en: E-mail address
uk: Адреса електронної пошти

en: Count
uk: Лічильник

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Textfield
uk: Текстове поле

en: Maximum
uk: Максимум

en: Range
uk: Діапазон

en: Media
uk: Медіа

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Month
uk: Місяць

en: Load
uk: Завантажити

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Address
uk: Адреса

en: Send
uk: Надіслати

en: Serial
uk: Послідовний

en: Day
uk: День

en: Table
uk: Таблиця

en: Start
uk: Початок

en: Start date
uk: Початкова дата

en: End date
uk: Кінцева дата

en: Both
uk: Все

en: Clone
uk: Клонувати

en: Option
uk: Параметр

en: Operator
uk: Оператор

en: Untitled
uk: Без назви

en: Position
uk: Позиція

en: Integer
uk: Ціле число

en: IP Address
uk: IP-адреса

en: CSS classes
uk: CSS-класи

en: Collapsible
uk: Згортуване

en: American Samoa
uk: Американське Самоа

en: Georgia
uk: Грузія

en: Guam
uk: Гуам

en: Marshall Islands
uk: Маршаллові острови

en: Palau
uk: Палау

en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Ріко

en: Virgin Islands
uk: Віргінські Острови

en: Modified
uk: Змінено

en: Hidden
uk: Приховано

en: Root
uk: Корінь

en: minute
uk: хвилина

en: Tokens
uk: Замінники

en: Time format
uk: Формат часу

en: Countries
uk: Країни

en: Clear
uk: Очистка

en: hour
uk: година

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: Select list
uk: Список вибору

en: Text field
uk: Текстове поле

en: E-mail subject
uk: Тема листа

en: Empty
uk: Порожньо

en: Default template
uk: Базовий шаблон

en: Maxlength
uk: Максимальна довжина

en: or
uk: або

en: Results
uk: Результати

en: No.
uk: №

en: Missing
uk: Відсутнє

en: Completed
uk: Завершено

en: Thousands separator
uk: Розділювач тисяч

en: completed
uk: завершене

en: Documents
uk: Документи

en: Allowed file extensions
uk: Дозволені розширення файлів

en: !name field is required.
uk: Поле !name є обов’язковим.

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Complete
uk: Завершене

en: Submissions
uk: Надсилання

en: Analysis
uk: Аналіз

en: Clear Form Submissions
uk: Очистити надсилання форми

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити всі надсилання для цієї форми?

en: Webform %title entries cleared.
uk: Записи веб-форми %title очищено.

en: Are you sure you want to delete this submission?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити це надсилання?

en: Submitted values are
uk: Надіслані значення:

en: webform
uk: вебформа

en: responses
uk: відповідей

en: Webforms
uk: Вебформи

en: View and edit all the available webforms on your site.
uk: Перегляд і редагування всіх доступних веб-форм на сайті.

en: Webform
uk: Вебформа

en: Global configuration of webform functionality.
uk: Глобальна конфігурацію функціоналу веб-форм.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
uk: Створіть нову форму або опитувача. Результати заповнення й статистика будуть записані й передані для перегляду користувачам з відповідними правами доступу.

en: Mandatory
uk: Обов'язкове

en: E-mail to address
uk: Кому

en: E-mail from name
uk: Електронний лист від імені

en: E-mail from address
uk: Адреса відправника

en: ever
uk: завжди

en: every hour
uk: щогодини

en: every day
uk: щодня

en: every week
uk: щотижня

en: No Components, add a component below.
uk: Компоненти відсутні, додайте компонент нижче.

en: Field Key
uk: Ключ поля

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
uk: Використовується як описова мітка при відображенні цього елемента форми.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
uk: Короткий опис цього поля, що застосовується як підказка користувачеві під час використання форми.

en: Check this option if the user must enter a value.
uk: Якщо потрібно зробити це поле обов'язковим, поставте тут позначку.

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
uk: Компонент веб-форма типу @type не має визначених функцій редагування.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
uk: Ключ поля %field_key не коректний. Використовуйте тільки алфавітно-цифрові символи нижнього регістру й символи підкреслення.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
uk: Машинне ім'я поля %field_key вже використовується полем позначеним %existing_field. Назвіть поле унікальним ім'ям.

en: Submission #@sid
uk: Надсилання #@sid

en: Previous submission
uk: Попереднє надсилання

en: Next submission
uk: Наступне надсилання

en: Submitted by !name
uk: Надіслано !name

en: Next Page >
uk: Наступна сторінка >

en: < Previous Page
uk: < Попередня сторінка

en: The webform component @type is not able to be displayed
uk: Компонент веб-форми @type не може бути відображений.

en: Illegal information. Data not submitted.
uk: Неправильна інформація. Дані не прийняті.

en: Go back to the form
uk: Повернутися до форми

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
uk: Дозволяє створення форм і опитувачів.

en: Default value
uk: Базове значення

en: The default value of the field.
uk: Базове значення цього поля

en: Presents month, day, and year fields.
uk: Поля днів, місяців і років

en: Left Blank
uk: Залишено порожнім

en: User entered value
uk: Значення, що вводиться користувачем

en: Width of the textfield.
uk: Ширина текстового поля

en: User email as default
uk: Електронна пошта користувача базово

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
uk: Внести за промовчаннями в це поле адресу електронної пошти користувача, якщо він/вона увійшли на сайт.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
uk: Зробити це поле незмінним. Корисне для установки незмінного значення за замовчуванням.

en: Average submission length in words (ex blanks)
uk: Середня довжина надсилання у словах (викл. порожні)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
uk: Якщо цей набір полів згортуваний, користувач може розгорнути або згорнути набір полів.

en: Collapsed by Default
uk: Згорнене за замовчуванням

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
uk: Згортувані набори полів за замовчуванням "розгорнуті". Виберіть цю опцію, щоб за замовчування набори полів були "згорнуті".

en: User uploaded file
uk: Файл, відвантажений користувачем

en: Average uploaded file size
uk: Середній розмір файлів, що відвантажуються

en: Questions
uk: Питання

en: Randomize Options
uk: Випадкова послідовність варіантів

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
uk: Розташовувати варіанти  у випадковому порядку при відображенні їх у формі.

en: Randomize Questions
uk: Випадковий порядок питань

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
uk: Розташовувати питання у випадковому порядку при відображенні їх у формі.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
uk: Дозволяє створити сітку з питаннями, які позначаються радіо-кнопками.

en: Non-empty
uk: Непорожні

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
uk: Розмітка - дозволений HTML або PHP у цьому полі.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
uk: Щоб дозволити користувачеві обирати декілька значень, поставте тут позначку.

en: Listbox
uk: Список

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
uk: Дозволяє створювати поля з галочками, радіо кнопки або список, що випадає, значень

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
uk: Велике текстове область, куди можна вводити значення в кілька рядків.

en: Basic textfield type.
uk: Тип звичайного текстового поля

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
uk: Поля для введення годин і хвилин. Необовязкові поля для  am/pm.

en: Alabama
uk: Алабама

en: Alaska
uk: Аляска

en: Arizona
uk: Арізона

en: Arkansas
uk: Арканзас

en: California
uk: Каліфорнія

en: Colorado
uk: Колорадо

en: Connecticut
uk: Коннектикут

en: Delaware
uk: Делавер

en: Florida
uk: Флорида

en: Hawaii
uk: Гаваї

en: Idaho
uk: Айдахо

en: Illinois
uk: Іллінойс

en: Indiana
uk: Індіана

en: Iowa
uk: Айова

en: Kansas
uk: Канзас

en: Kentucky
uk: Кентуккі

en: Louisiana
uk: Луїзіана

en: Maine
uk: Мен

en: Maryland
uk: Меріленд

en: Massachusetts
uk: Масачусетс

en: Michigan
uk: Мічиган

en: Minnesota
uk: Міннесота

en: Mississippi
uk: Міссісіпі

en: Missouri
uk: Міссурі

en: Montana
uk: Монтана

en: Nebraska
uk: Небраска

en: Nevada
uk: Невада

en: New Hampshire
uk: Нью-Гемпшир

en: New Jersey
uk: Нью-Джерсі

en: New Mexico
uk: Нью-Мексико

en: New York
uk: Нью-Йорк

en: North Carolina
uk: Північна Кароліна

en: North Dakota
uk: Північна Дакота

en: Ohio
uk: Огайо

en: Oklahoma
uk: Оклахома

en: Oregon
uk: Орегон

en: Pennsylvania
uk: Пенсільванія

en: Rhode Island
uk: Род-Айленд

en: South Carolina
uk: Південна Кароліна

en: South Dakota
uk: Південна Дакота

en: Tennessee
uk: Теннессі

en: Texas
uk: Техас

en: Utah
uk: Юта

en: Vermont
uk: Вермонт

en: Virginia
uk: Вірджинія

en: Washington
uk: Вашингтон

en: West Virginia
uk: Західна Вірджинія

en: Wisconsin
uk: Вісконсин

en: Wyoming
uk: Вайомінг

en: Above
uk: Зверху

en: Full node
uk: Повний матеріал

en: Minimum
uk: Мінімум

en: 1 minute
uk: 1 хвилина

en: Grid
uk: Сітка

en: Hide
uk: Приховати

en: < Previous
uk: < Назад

en: Submission settings
uk: Налаштування надсилань

en: From name
uk: Ім'я відправника

en: From address
uk: Адреса відправника

en: E-mail template
uk: Шаблон електронної пошти

en: Export format
uk: Формат експорту

en: empty
uk: порожньо

en: Values
uk: Значення

en: District of Columbia
uk: Округ Колумбія

en: Print
uk: Друк

en: Data
uk: Дані

en: Validation
uk: Перевірка

en: Available as block
uk: Доступний як блок

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
uk: Нова веб-форма %title була успішно створена. У формі нижче додайте нові поля.

en: Submission deleted.
uk: Надсилання видалено.

en: Step
uk: Крок

en: Redirect URL
uk: URL переадресація

en: Node tokens
uk: Замінники матеріалу

en: Resizable
uk: Змінний розмір

en: Custom template
uk: Власний шаблон

en: Webform submissions
uk: Надсилання з вебформи

en: Is not one of
uk: Жоден з

en: E-mail to
uk: Надіслати лист до

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
uk: Виявлено недозволений вибір. Будь ласка, зверніться до адміністратора сайту.

en: Illegal choice %choice in !name element.
uk: Неприпустимий вибір %choice в елементі !name.

en: Decimal point
uk: Крапка

en: Delimited text
uk: Текст з роздільниками

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
uk: Звичайний текстовий файл, в якому роздільниками є коми, табуляції або іншими символи.

en: A file readable by Microsoft Excel.
uk: Файл, що відкривається Microsoft Excel.

en: Delimited text format
uk: Текст із роздільниками

en: Comma (,)
uk: Кома (,)

en: Tab (\t)
uk: Табуляція  (\t)

en: Semicolon (;)
uk: Крапка з комою (;)

en: Colon (:)
uk: Двокрапка (:)

en: Pipe (|)
uk: Вертикальна риска (|)

en: Period (.)
uk: Крапка (.)

en: Space ( )
uk: Пробіл (  )

en: Is one of
uk: Один з

en: View link
uk: Посилання на перегляд

en: Delete link
uk: Посилання на видалення

en: Draft
uk: Чернетка

en: Save Draft
uk: Зберегти чернетку

en: 12-hour (am/pm)
uk: 12-годинний (am/pm)

en: 24-hour
uk: 24-годинний

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
uk: Надсилання для цієї форми відсутні. <a href="!url">Переглянути форму</a>.

en: Sum
uk: Сума

en: Start time
uk: Початковий час

en: Custom URL
uk: Власна URL-адреса

en: form
uk: форма

en: Edit link
uk: Посилання на редагування

en: Submit button text
uk: Текст кнопки надсилання

en: The results of this submission may be viewed at:
uk: Результати цього надсилання можна переглянути за адресою:

en: New component name
uk: Нова назва компонента

en: When adding a new component, the name field is required.
uk: При додаванні нового компонента, поле назва є обов’язковим.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
uk: Позиції компонент і обов'язкові значення були оновлені.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
uk: Необов'язково. Можна організувати свою форму, якщо помістити цей компонент в інший набір полів.

en: Component %name cloned.
uk: Компонент %name клоновано.

en: Component %name updated.
uk: Компонент %name оновлений.

en: New component %name added.
uk: Новий компонент %name доданий.

en: Delete the %name fieldset?
uk: Видалити набір полів %namе?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
uk: Набір полів %name і всі дочірні елементи в %name веб-форми %webform будуть негайно видалені. Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Delete the %name component?
uk: Видалити компонент %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
uk: Компонент %name  буде негайно видалено з веб-форми %webform. Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Component %name deleted.
uk: Компонент %name видалений.

en: Submissions for %user
uk: Надсилання  %user

en: Show !count results per page.
uk: Відображати !count результатів на сторінку.

en: Showing all results.
uk: Показані всі результати.

en: @total results total.
uk: Усього: @total.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
uk: Це роздільник, використовуваний для файлів CSV/TSV при завантаженні результатів веб-форми.  Використання табуляцій в файлі експорті — найбільш надійний спосіб збереження нелатинських символів. Можна обрати інший символ залежно від програми, яка буде імпортувати результати.

en: Submission Details
uk: Подробиці надсилання

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
uk: Ці повноваження визначають ролі, які можуть надсилати цю веб-форму. При цьому доступ до сторінки веб-форми не обмежується. Якщо потрібно повністю закрити доступ до сторінки веб-форми, використовуйте модулі доступу до вмісту таких як <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> або <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
uk: Ролі, які можуть надсилати ці веб-форми

en: Show complete form in teaser
uk: Показати повну форму в анонсі

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
uk: Показати повну форму в анонсі цього матеріалу.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
uk: За промовчанням кнопка надсилання на цій формі має напис<em>Надіслати</em>. Введіть тут новий напис, щоб перевизначити той, що за промовчанням.

en: The entered email address %address is not a valid address.
uk: Зазначена  електронна адреса %address  не дійсна.

en: Submissions for this form are closed.
uk: Цю форму вже не можна надіслати.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
uk: Щоб переглянути цю форму, вам необхідно <a href="!login">увійти</a> або <a href="!register">зареєструватися</a>.

en: You do not have permission to view this form.
uk: У вас немає повноважень на перегляд цієї форми.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
uk: Ви надіслали цю форму максимальну кількість разів (@count).

en: You have already submitted this form.
uk: Ви вже надсилали цю форму.

en: You may not submit another entry at this time.
uk: Зараз ви можете не надсилати форму ще раз.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
uk: <a href="!url">Перегляд ваших попередніх надсилань</a>.

en: Available components
uk: Доступні компоненти

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
uk: Це доступні для використання у встановленій версії модуля Веб-форма типи полів. Можна вимкнути будь-який з цих компонентів, знявши відповідну позначку. Тільки позначені компоненти будуть доступні в наявних або нових веб-формах.

en: Default e-mail values
uk: Параметри відправки електронної пошти за промовчанням

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
uk: Адреса відправника за промовчанням, з якої іде відправка результатів веб-форми; найчастіше це електронна адреса служби підтримки веб-форм.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
uk: Iм'я відправника, що стоятиме поруч з адресою відправника за промовчанням.

en: Default subject
uk: Тема за промовчанням

en: Form submission from: %title
uk: Форма надсилання від: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
uk: Тема за промовчанням усіх відправлюваних електронною поштою результатів.

en: Allow cookies for tracking submissions
uk: Дозволити cookies для відстеження надсилань

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
uk: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> корисні для запобігання повторних надсилань веб-форми одним користувачем. Ця функція не потрібна для обмеження кількості надсилань від користувача, хоча в деяких випадках вона може допомогти збільшити точність. Крім cookies, для запобігання повторних надсилань модуль Webform також використовує IP адреси і імена користувачів сайту.

en: Default export format
uk: Формат експорту за промовчанням

en: Default export delimiter
uk: Роздільник експорту за промовчанням

en: Submission access control
uk: Керування доступом до надсилань

en: Select the user roles that may submit each individual webform
uk: Виберіть ролі користувачів, які можуть надсилати свої веб-форми

en: Disable Webform submission access control
uk: Вимкнути керування доступом до надсилань модуля Веб-форма

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
uk: За замовчуванням, в конфігураційній формі кожної з веб-форм адміністратор може обрати ролі, котрі можуть надсилати форму. Можна дозволити користувачам завжди надсилати форму, якщо використовується модуль доступу до окремих матеріалів для керування доступу безпосередньо до матеріалів веб-форм.

en: Form: !form
uk: Форма: !form

en: Submission updated.
uk: Надсилання оновлено.

en: Thank you, your submission has been received.
uk: Дякуємо, ваше повідомлення було отримано.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
uk: У цьому полі ви можете використовувати спеціальні замінники, які будуть заміщені динамічними значеннями.

en: Token values
uk: Значення замінників

en: Webform confirmation
uk: Підтвердження веб-форми

en: Form components
uk: Компоненти форми

en: Webform submission
uk: Надсилання веб-форми

en: Website timezone
uk: Часовий пояс веб-сайту

en: User timezone
uk: Часовий пояс користувача

en: Use a textfield for year
uk: Використовувати для року текстове поле.

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
uk: При наявності прапорця, дата буде братися з відповідного поля. У протилежному випадку буде пропонуватися список множинного вибору.

en: Entered !name is not a valid date.
uk: Введена дата  !name не дійсна.

en: Leaving blank will use the default size.
uk: Якщо не заповнювати, буде використано базовий розмір.

en: %value is not a valid email address.
uk: Уведена неприпустима адреса: '%value'. Виправте адресу email.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
uk: Набори полів дозволяють організовувати декілька поля в групи.

en: %field field is required.
uk: Необхідно вказати %field.

en: Filesize (KB)
uk: Розмір файла (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
uk: Поле не показуване користувачеві, але записується разом з надсиланням.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
uk: Відображає текст у формі в форматі HTML; поле не додається і користувачем не заповнюється.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
uk: Варіанти в списку вибору повинні бути унікальними. Наступні ключі були використані неодноразово:

en: Make this field resizable by the user.
uk: Користувач може змінювати розмір поля

en: Examples: $, #, -.
uk: Приклад: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
uk: Приклади: кг, %.

en: Entered %name is not a valid time.
uk: Введений %name не є допустимим часом.

en: Submitted values are:
uk: Надіслані значення:

en: Display on
uk: Показувати на

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Compact
uk: Компактний

en: Fieldset
uk: Набір полів

en: Checkboxes
uk: Прапорці

en: Textarea
uk: Текстова область

en: Form key
uk: Ключ форми

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
uk: Довжина !name не може перевищувати %max символів, зараз його довжина %length символів.

en: Illegal choice %choice in %name element.
uk: Неприпустимий вибір %choice в елементі %name.

en: Progress indicator
uk: Індикатор поступу

en: Bar with progress meter
uk: Смуга зі шкалою поступу

en: Throbber
uk: Тробер

en: Days of the week
uk: Дні тижня

en: Form settings
uk: Налаштування форми

en: Unique
uk: Унікальне

en: Progress bar
uk: Індикатор поступу

en: (unknown)
uk: (невідомий)

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
uk: Приймає будь-яку дату в будь-якому <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Рядки, подібні до today, +2 months, і Dec 9 2004 також дозволені.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
uk: Приймає час в будь-якому <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Такі записи, як now, +2 hours, 10:30pm  також можливі.

en: Rename files
uk: Перейменовувати файли

en: Serial number
uk: Серійний номер

en: Status message
uk: Повідомлення про стан

en: Upload destination
uk: Шлях призначення для відвантажень

en: E-mails
uk: Електронні листи

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
uk: Модуль Веб-форма (Webform) дозволяє приєднувати до матеріалів форми та анкети (опитування)

en: To add one, create a !types piece of content.
uk: Щоб додати, створіть хоча б один матеріал типу !types.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
uk: На жодному типі матеріалу веб-форма наразі не увімкнена.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
uk: Для використання Webform, будь ласка, увімкніть його, принаймі для одного типу матеріалу на цій сторінці.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
uk: На даній сторінці перелічено всі типи матеріалів сайту, до яких можна приєднати веб-форму.

en: Webform-enabled piece of content
uk: Матеріали, на яких дозволено веб-форми

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
uk: Відвідайте сторінку<a href="!url">Налаштування Веб-форми</a> та увімкніть веб-форму хоча б для одного типу матеріалу.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
uk: Необов'язково: Увімкніть веб-форму на декількох типах відвідавши сторінку <a href="!url">Налаштування Веб-форми</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
uk: <p>Цей модуль дозволяє створити форми або опитувальники. Надіслана з цих форм інформація зберігається в базі даних і додатково може бути відправлена на визначену адресу електронної пошти.</p>
          <p>Порядок їх створення</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Перейдіть на <a href="!create-content">Створити матеріал</a> і додайте матеріал типу !types.</li>
            <li>Після збереження нового матеріалу, ви будете перенаправлені до основного переліку полів створюваної форми. Додайте необхідні поля до вашої форми.</li>
            <li>Після додавання полів, ви можете забажати надіслати електронні листи адміністраторам або відповідь користувачам, котрі заповнювали форму. Клацніть на підвкладці <em>Emails</em> вкладки <em>Веб-форма</em> на сторінці матеріалу.</li>
            <li>Нарешті, відвідайте підвкладку <em>Налаштування форми</em> вкладки <em>Веб-форма</em> і налаштуйте решту конфігураційних параметрів вашої форми.
              <ul>
              <li>Додайте повідомлення про підтвердження чи/або URL-адресу перенаправлення, що буде відображатися після вдалого надсилання інформації.</li>
              <li>Встановіть обмеження надсилань</li>
              <li>Визначіть, які ролі можуть заповнювати форму.</li>
              <li>Додаткові конфігураційні параметри, як створення чернеток, чи повідомлення користувачам інформації про редагування їх надсилання.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Ваша форма тепер готова до перегляду. Після отримання надсилань, ви можете перевірити надіслану користувачами інформацію відвідавши вкладку <em>Результати</em> на сторінці вмісту.</li>
          </ul>
          <p>Інформація про додавання та налаштування компонентів буде показана після додавання першого компонента.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
uk: Спеціальне текстове поле, що приймає адреси електронної пошти.

en: Allow users to upload files of configurable types.
uk: Дозволяє користувачам відвантажувати файли настроюваних типів.

en: Page break
uk: Розрив сторінки

en: Organize forms into multiple pages.
uk: Розбиває форми на в декілька сторінок.

en: Select options
uk: Вибір варіантів

en: Value of !component
uk: Значення !component

en: Value of "!component"
uk: Значення "!component"

en: Webform settings
uk: Налаштування веб-форм

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
uk: Переконайтеся, що всі введені значення для цього поля є унікальними. Однакове значення не може бути використане двічі.

en: no upload
uk: не відвантажено

en: Other...
uk: Інший...

en: Allow "Other..." option
uk: Додати варіант "Інший..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
uk: Увімкніть цю опцію, якщо ви хочете, щоб користувачі могли внести свій варіант вибору в перелік.

en: Text for "Other..." option
uk: Текст для варіанту "Інший..."

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
uk: Якщо варіант "Інший..." дозволено, введіть текст, що буде використаний для цього варіанту.

en: Randomize options
uk: Випадкова послідовність варіантів

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
uk: Розташовувати варіанти у випадковій послідовності при відображенні їх у формі.

en: Maximum length of the textfield value.
uk: Максимальна довжина вмісту текстового поля.

en: Webform-enabled content types
uk: Типи вмісту з увімкненою веб-формою

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
uk: Модуль Webform дозволяє додавати компоненти веб-форм до будь-якого типу вмісту. Виберіть типів, до яких би ви хотіли додати компоненти веб-форми.

en: E-mail address format
uk: Формат адреси електронної пошти

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
uk: Довгий формат: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
uk: Короткий формат: name@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
uk: Більшість серверів підтримують "довгий" формат, що відображає більш зрозумілу адресу відправника у надісланих листах. Однак, чимало серверів на основі Windows не підтримують відправлення довгого формату. Змініть цю опцію, якщо у виникли проблеми з надсиланнями пошти у модуля Веб-форма.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
uk: Наразі веб-форми на сайті відсутні. Створіть матеріал типу !types.

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
uk: Створити правило керування пропуском цієї сторінки.

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
uk: Створити правило керування показом цього елементу форми.

en: Conditional rules
uk: Умовні правила

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
uk: Виберіть інший компонент, щоб вирішити чи слід відображати його, чи приховувати. Ви можете вибрати тільки компоненти, що знаходяться перед найближчим розривом сторінки.

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
uk: Визначає включати чи ні наведений нижче список.

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
uk: Список значень, по одному на рядок, які будуть вмикати цю дію. Якщо залишити це поле порожнім, то ця компонента буде показуватись завжди.

en: Include all components
uk: Додати всі компоненти

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
uk: Значення %value для поля %title вже один раз було надіслано. Напевно, ця форма вже надсилалась, тож потрібно вибрати інше значення.

en: Component value
uk: Значення компонента

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
uk: Наразі отримувачів пошти немає. Додайте отримувачів пошти нижче.

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
uk: Надсилання форми будуть відправлені на цю електронну адресу. Адресою отримувача може бути обрано будь-який з наступних елементів форми: електронна пошта, список вибору або прихований елемент. Декілька електронних адрес вводити через кому.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
uk: Темою електронних листів може бути обрано будь-який з наступних елементів форми: текстове поле, список вибору або прихований елемент форми.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
uk: Електронною адресою відправника може бути обрано будь-який з наступних елементів форми: електронна пошта, список вибору або прихований елемент форми.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
uk: Іменем відправника електронних листів може бути обрано будь-який з наступних елементів форми: текстове поле, список вибору або прихований елемент форми.

en: No available components
uk: Доступні компоненти відсутні

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
uk: Через шаблон електронної пошти можна налаштувати вигляд електронного листа.

en: Included e-mail values
uk: Додані до електронного листа значення

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
uk: Вибрані компоненти будуть включені до замінника %email_values. Окремі значення можна вивести, якщо явно вказати %email[key]  в шаблоні.

en: Save e-mail settings
uk: Зберегти параметри електронної пошти

en: E-mail header details
uk: Деталі заголовку електронної пошти

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
uk: При додаванні нових власних електронних адрес, поле електронної адреси є обов'язковим.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
uk: Введена електронна адреса "@email" неправильна.

en: Email settings added.
uk: Налаштування електронної пошти додані.

en: Email settings updated.
uk: Налаштування електронної пошти змінено.

en: Delete e-mail settings?
uk: Видалити налаштування електронної пошти?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
uk: Це призведе до негайного видалення налаштувань електронної пошти на підставі компоненти @component.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
uk: Це призведе до негайного видалення налаштувань електронної пошти, пов'язаних з адресою @address.

en: E-mail settings deleted.
uk: Налаштування електронної пошти видалено.

en: Confirmation message
uk: Повідомлення про підтвердження

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
uk: URL для переспрямування користувача після успішного надсилання.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
uk: Обмеження кількості надсилань <em>на одного користувача</em>. Користувач ідентифікується за його іменем, якщо він увійшов на сайт, або за IP-адресою та Cookies, якщо він гість. Використання cookies можна модифікувати в загальних <a href="!url">Налаштуваннях Веб-форми</a>.

en: Submission access
uk: Доступ до надсилань

en: Show the notification about previous submissions.
uk: Показати повідомлення про попередні надсилання

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
uk: Показати повідомлення про попередні надсилання, якщо користувачі раніше вже надсилали цю форму.

en: The entered URL is not a valid address.
uk: Введена URL-адреса не припустимою.

en: The form settings have been updated.
uk: Налаштування форми були оновлені.

en: Your submissions
uk: Ваші надсилання

en: @sid (draft)
uk: @sid (чернетка)

en: Select list options
uk: Варіанти списку вибору

en: Select list format
uk: Формат списку вибору

en: Separate
uk: Окремий

en: Submission Number
uk: Номер надсилання

en: Submission ID
uk: ID надсилання

en: Included export components
uk: Додані до експорту компоненти

en: The selected components will be included in the export.
uk: Оберіть компоненти, що будуть експортуватися.

en: Option A
uk: Варіант А

en: Option B
uk: Варіант В

en: Option C
uk: Варіант C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
uk: Окремі варіанти більше підходять для побудови звітів, графіків і статистики в застосунках електронних таблиць.

en: My select list
uk: Мій список вибору

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
uk: Компактні варіанти більше підходять для імпорту даних в інші системи.

en: Submitted on %date
uk: Надіслано %date

en: Submitted by user: %username
uk: Надіслано користувачем: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
uk: Надіслано гостем: [%ip_address]

en: The submission ID of the submission.
uk: Ідентифікаційний номер надсилання.

en: Whether or not the submission is a draft.
uk: Чи є надсилання чернеткою.

en: The date this submission was submitted.
uk: Дата здійснення цього надсилання.

en: Remote address
uk: Віддалена адреса

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
uk: Віддалена IP-адреса користувача, що здійснив це надсилання.

en: Provide a simple link to view the submission.
uk: Пряме посилання на перегляд надсилання

en: Provide a simple link to edit the submission.
uk: Пряме посилання для редагування надсилання.

en: Provide a simple link to delete the submission.
uk: Пряме посилання на видалення надсилання.

en: Webform submission count
uk: Кількість надсилань веб-форм

en: The number of webform submissions on this node.
uk: Кількість надсилань веб-форм для даного матеріалу.

en: The number of webform submissions for this user.
uk: Кількість надсилань веб-форм від даного користувача.

en: Webform form body
uk: Зміст форми веб-форми

en: The Webform form body display for this node.
uk: Відображення вмісту форми веб-форми для даного матеріалу.

en: draft
uk: чернетка

en: @name form
uk: Форма @name

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
uk: Щоб переглянути цю форму, необхідно <a href="!login">увійти</a>.

en: Access all webform results
uk: Доступ до результатів всіх веб-форм

en: Access own webform results
uk: Доступ до результатів власних веб-форм

en: Edit all webform submissions
uk: Редагування усіх надсилань веб-форми

en: Delete all webform submissions
uk: Видалення усіх надсилань веб-форми

en: Access own webform submissions
uk: Доступ до власних надсилань веб-форми

en: Edit own webform submissions
uk: Редагування власних надсилань веб-форми

en: Delete own webform submissions
uk: Видалення власних надсилань веб-форми

en: Default: %value
uk: За замовчуванням: %value

en: Webform client form.
uk: Webform клієнтська форма.

en: Default value timezone
uk: Часовий пояс за промовчанням

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
uk: Варіанти для вибору, що розташоваються зверху по горизонталі. Зазвичай, це оцінки, такі як від "незадовільно" до "відмінно" або від "цілком не погоджуюся" до "цілком погоджуюся"

en: Customize option keys (Advanced)
uk: Ввести ключі варіантів (додатково)

en: Questions list down the side of the grid.
uk: Питання, що розташовуються по вертикалі збоку сітки.

en: Customize question keys (Advanced)
uk: Ввести ключі питань (Додатково)

en: Load a pre-built option list
uk: Завантажити вбудований перелік варіантів

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
uk: Використання вбудованого переліку варіантів зручніше, ніж введення вручну. При використанні вбудованого переліку редагування варіантів неможливо.

en: Customize keys (Advanced)
uk: Персоналізувати ключі (Просунуто)

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
uk: Кожен варіант має мати ключ. Введіть кожен варіант у вигляді "прийнятний_ключ|Певна читабельний варіант".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
uk: Ключі варіантів мають не перевищувати 128 символів. Наступні ключі перевищують це обмеження:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
uk: Послідовність форми не вдалося зберегти, оскільки наступні елементи мають однакові ключі форми під спільним батьківським елементом. Відредагуйте кожен з компонентів і зробіть ключі форми унікальними, потім спробуйте знову їх перенести

en: Edit component: @name
uk: Редагувати компонент: @name

en: US states
uk: Штати США

en: Northern Marianas Islands
uk: Північні Маріанські острови

en: Enable popup calendar
uk: Увімкнути спливний календар

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
uk: Увімкнути поруч з полем дати вибирач дати на JavaScript.

en: Open popup calendar
uk: Відкрити спливний календар

en: End time
uk: Кінцевий час

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
uk: Надати доступ до вкладки "Результати" на усіх веб-формах. Найчастіше це адміністративні повноваження.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
uk: Надати доступ до вкладки "Результати" автору створеної ним веб-форми.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
uk: Дозволити редагування усіх надсилань з веб-форми будь-яким користувачем. Найчастіше це адміністративні повноваження.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
uk: Дозволити видалення усіх надсилань з веб-форми будь-яким користувачем. Найчастіше це адміністративні повноваження.

en: Webform: !title
uk: Веб-форма: !title

en: Form only
uk: Тільки форма

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
uk: Режим відображення визначає, скільки веб-форм показано в межах блоку.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
uk: Формат за промовчанням для нових повідомлень електронної пошти. Параметри електронної пошти для веб-форм мають пріоритет над загальносистемними налаштуваннями електронної пошти здійсненими в пошті MIME.

en: Format override
uk: Перевизначення формату

en: Per-webform configuration of e-mail format
uk: Налаштування формату пошти залежно від веб-форми

en: Send all e-mails in the default format
uk: Надсилати всі електронні листи у форматі за промовчанням

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
uk: Змусити всі електронні листи з веб-форм відправлятися у форматі за промовчанням.

en: No available components.
uk: Немає наявних компонентів.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
uk: Ви дійсно хочете скинути всі зміни в шаблон і повернутися до налаштувань за замовчуванням?

en: Send e-mail as HTML
uk: Надсилати пошту в форматі HTML

en: Include files as attachments
uk: Додавати файли як вкладення

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
uk: Повідомлення, що буде показане після успішного надсилання. Якщо як місце переадресації вибрана  <em>Сторінка підтвердження</em>, то це повідомлення буде показане на окремій сторінці, в іншому випадку - як повідомлення на тій же сторінці.

en: Redirection location
uk: Місце перенаправлення

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
uk: Виберіть, куди перенаправити користувача після успішного надсилання.

en: Confirmation page
uk: Сторінка підтвердження

en: No redirect (reload current page)
uk: Без переспрямування (перезавантаження поточної сторінки)

en: If enabled this webform will be available as a block.
uk: Якщо вибраний, ця веб-форма буде доступна у вигляді блоку.

en: A valid URL is required for custom redirection.
uk: Для зміни переспрямування необхідно ввести дійсну URL-адресу

en: Select keys
uk: Оберіть ключі

en: Full, human-readable options (values)
uk: Повністю, легкі для читання варіанти (значення)

en: Short, raw options (keys)
uk: Скорочено, варіанти без обробки (ключі)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
uk: Оберіть, яка частина варіанту з пари ключ|значення буде відображатися.

en: Webform edit link
uk: Посилання на редагування веб-форми

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
uk: Пряме посилання для редагування компонентів і конфігурації веб-форми.

en: Webform results link
uk: Посилання на результати веб-форми

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
uk: Пряме посилання на перегляд результати веб-форми.

en: edit webform
uk: редагувати веб-форму

en: Decimal places
uk: Десяткові знаки

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
uk: Введіть машинний ключ для даного елементу форми. Він може містити лише латинські абетково-цифрові символи і символи підкреслення. Цей ключ буде використовуватися як назва атрибута елемента форми. Це значення не впливає на спосіб збереження даних, але може знадобитися при виконанні власної обробки форми.

en: Status of this form
uk: Стан цієї форми

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
uk: Закриття форми забороняє будь-які подальші надсилання для усіх користувачів.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
uk: Роль %authenticated стосується кожного користувача, котрий авторизувався на сайті незалежно від призначених йому інших ролей.

en: 5 minute
uk: 5 хвилин

en: 15 minute
uk: 15 хвилин

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
uk: Ця форма може бути використана, щоб повторно відправити електронні листи, сконфігуровані цією формою. Щоб повторити відправку, перевірте електронні листи, які потрібно відправити і клацніть <em>Повторна відправка листів</em>.

en: Resend e-mails
uk: Повторно надіслати електронні листи

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
uk: Надсилання збережені. Ви можете повернутися до цієї форми пізніше, і поточні значення будуть відновлені.

en: Options to select across the top. One option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
uk: Варіанти, що розташовуються по горизонталі зверху сітки. По одному варіанту на рядок. <strong>Пари ключ-значення МАЮТЬ бути записані у форматі "прийнятний_ключ|Певний читабельний варіант"</strong>. В ключах рекомендовано використовувати лише алфавітно-цифрові символи і символ підкреслення.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
uk: Питання, що розташовуються по вертикалі з боку сітки. По одному питанню на рядок. <strong>Пари ключ-значення МАЮТЬ бути записані у форматі "прийнятний_ключ|Певний читабельний варіант"</strong>. В ключах рекомендовано використовувати лише алфавітно-цифрові символи і символ підкреслення.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
uk: <strong>Пари ключ-значення МАЮТЬ бути записані у вигляді "прийнятний_ключ|Певний читабельний варіант"</strong>. В ключах рекомендовано використовувати лише алфавітно-цифрові символи і символ підкреслення. Один варіант на рядок. Групи варіантів можуть бути задані за допомогою &lt;Назви групи&gt;. &lt;&gt; можна використати для додавання елементів в корінь меню після визначення групи.

en: Show "Save draft" button
uk: Показати  кнопку "Зберегти чернетку"

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
uk: Дозволите користувачам зберігати форму, щоб заповнити її пізніше. Ця опція доступна тільки для авторизованих користувачів.

en: Automatically save as draft between pages
uk: Автоматичне збереження у вигляді чернетки при переході між сторінками.

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
uk: Автоматичне збереження часткового надсилання при натисканні користувачами кнопок "Наступна" чи "Попередня" на багатосторінковій формі.

en: You must select at least one email address to resend submission.
uk: Щоб повторити надсилання, потрібно вибрати хоча б одну адресу електронної пошти.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
uk: Електронні листи неможливо було відправити через помилку сервера.

en: This webform is currently not setup to send emails.
uk: Ця веб-форма наразі не налаштована для відправлення електронних листів.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
uk[0]: Успішно перевідправлено надсилання #@sid на 1 одержувача.
uk[1]: Успішно перевідправлено надсилання #@sid на @count одержувача.
uk[2]: Успішно перевідправлено надсилання #@sid на @count[2] одержувачів.

en: Form Key
uk: Ключ форми

en: The node ID.
uk: Ідентифікатор вузла.

en: Basic tokens
uk: Прості замінники

en: The name of the user if logged in. Blank for anonymous users.
uk: Ім'я користувача, що увійшов. Порожнє для анонімних користувачів.

en: The e-mail address of the user if logged in. Blank for anonymous users.
uk: Адреса електронної пошти користувача, якщо він увійшов. Порожнє для анонімних користувачів.

en: The IP address of the user.
uk: IP адреса користувача

en: The name of the site (i.e. %site_name)
uk: Назва сайту (наприклад %site_name)

en: The current date, formatted according to the site settings.
uk: Поточна дату, відформатована відповідно до налаштувань сайту.

en: The node title.
uk: Заголовок матеріалу.

en: Special tokens
uk: Спеціальні замінники

en: Any user profile field or value, such as %profile[name] or %profile[profile_first_name]
uk: Будь-яке поле або значення з профілю користувача, як-от %profile[name] або %profile[profile_first_name]

en: Tokens may be populated from the URL by creating URLs of the form http://example.com/my-form?foo=bar. Using the token %get[foo] would print "bar".
uk: Замінники можуть бути створені з URL, якщо URL-адреса форми матиме вигляд http://example.com/my-form?foo=bar. Використовуючи замінник %get[foo] ми отримаєм "bar".

en: E-mail tokens
uk: Замінники пов'язані з електронною поштою

en: All included components in a hierarchical structure.
uk: Все включені компоненти в ієрархічній структурі.

en: A formatted value and field label. Elements may be accessed such as <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
uk: Форматоване значення і мітка поля. Доступ до елементів можна отримати через <em>%email[fieldset_a][key_b]/em>. Лапки не додавати.

en: The URL for viewing the completed submission.
uk: URL-адреса для перегляду завершеного надсилання.

en: Submission tokens
uk: Замінники надсилання

en: The unique submission ID.
uk: Унікальний ідентифікатор надсилання.

en: A value without additional formatting. Elements may be accessed such as <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
uk: Значення без додаткового форматування. Доступ до елементів можна отримати через <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Лапки не додавати.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
uk: Якщо для значення за промовчанням ви використовуєте відносні дати (наприклад, "today"), за основу береться поточний день в даному часовому поясі.

en: The save directory %directory is not valid.
uk: Каталог збереження %directory є хибним.

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
uk: Значення поля за промовчанням ідентифіковане його ключем. При множинному вибору щоб позначити декілька значень за промовчанням використовуйте коми.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
uk: Якщо для значення за промовчанням ви використовуєте відносні дати (наприклад, "now"), за основу береться поточний час в даному часовому поясі.

en: Label display
uk: Відображення мітки

en: Determines the placement of the component's label.
uk: Визначає розміщення мітки компонента.

en: Hide label
uk: Приховати мітку

en: Do not display the label of this component.
uk: Не показувати мітку цього компонента.

en: Save component
uk: Зберегти компонент

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
uk: Компонент веб-форми неможливо зберегти через тайм-аут при спробі здійснити блокування матеріалу. Детальніше на <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
uk: Опція <em>Настроювана URL-адреса</em> підтримує замінники.

en: Element type
uk: Тип елементу

en: Show all webform pages in block
uk: Показати всі веб-форми в блоці

en: By default multi-page webforms redirect to the node page for all pages after the first one. If checked, all pages will be shown in the block instead.
uk: За промовчанням, багатосторінкові веб-форми здійснюють перенаправлення з усіх, крім першої, сторінок на сторінку матеріалу. Якщо опція увімкнена, замість цього всі сторінки будуть показані в блоці.

en: Tokens may also be populated from POST values that are submitted by forms.
uk: Замінники також можуть бути створені від POST значень, які були надіслані формами.

en: In addition to %get and %post, the following super tokens may be used, though only with logged-in users: %server, %cookie, and %request. For example %server[HTTP_USER_AGENT] or %session[id].
uk: На додаток до %get та %post можна використовувати наступні суперзамінники, однак лише зареєстрованим користувачам: %server, %cookie та %request. Наприклад: %server[HTTP_USER_AGENT] або %session[id].

en: The earliest date that may be entered into the field.
uk: Найбільш рання дата, яка може бути введена в поле.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
uk: Приймає будь-яку дату в будь-якому <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
uk: Найпізніша дата, яка може бути введена в поле.

en: The entered date must be @start_date or later.
uk: Введена дата повинна бути @start або пізнішою

en: The entered date must be @end_date or earlier.
uk: Введена дата повинна бути  @end_date або ранішою.

en: Include webform forms in search index
uk: Додати веб-форми в пошуковий індекс

en: When selected, all Webform nodes will have their form components indexed by the search engine.
uk: Якщо відмічено, всі компоненти веб-форм в матеріалах будуть проіндексовані пошуковою системою.

en: Submissions generated from Webform forms.
uk: Надсилання отримані з форм модуля Webform.

en: 10 minute
uk: 10 хвилин

en: 30 minute
uk: 30 хвилин

en: Private fields are shown only to users with results access.
uk: Приватні поля показуються лише користувачам з доступом до результатів.

en: Download range options
uk: Налаштування проміжку завантаження

en: All submissions
uk: Усі надсилання

en: Only new submissions since your last download
uk: Лише нові надсилання після останнього завантаження

en: Only the latest
uk: Лише останні

en: All submissions starting from
uk: Всі надсилання починаючи з

en: every 5 minutes
uk: кожні 5 хвилин

en: every minute
uk: кожну хвилину

en: All values
uk: Всі значення

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
uk: Тробер не відображає стан відвантажень, проте займає менше місця. Індикатор прогресу більш зручний для спостереження за великими відвантаженнями.

en: Minute increments
uk: Крок збільшення хвилин

en: This form has received the maximum number of entries.
uk: Цю форму вже надіслано максимальну кількість разів.

en: Total submissions limit
uk: Загальне обмеження надсилань

en: Limit the total number of allowed submissions.
uk: Обмежити загальну кількість дозволених надсилань.

en: Per user submission limit
uk: Обмеження надсилань на користувача

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
uk: Обмежити кожного з користувачів лише !count надсиланням(и) !timespan

en: Limit to !count total submission(s) !timespan
uk: Обмежити !count надсиланням(и) !timespan

en: Latest number of submissions field is required.
uk: Небхідно вказати в полі кількість останніх надсилань.

en: Latest number of submissions must be numeric.
uk: Кількість останніх надсилань має бути числом.

en: Latest number of submissions must be greater than 0.
uk: Кількість останніх надсилань має перевищувати 0.

en: Start submission number is required.
uk: Необхідно вказати номер початкового надсилання.

en: Start submission number must be numeric.
uk: Початковий номер надсилання має бути числом.

en: Start submission number must be greater than 0.
uk: Початковий номер надсилання має перевищувати 0.

en: End submission number must be numeric.
uk: Кінцевий номер надсилання має бути числом.

en: End submission number must be greater than 0.
uk: Кінцевий номер надсилання має перевищувати 0.

en: End submission number may not be less than Start submission number.
uk: Кінцевий номер надсилання не повинен бути менше номеру початкового надсилання.

en: @count total
uk: @count всього

en: @count new since @date
uk: @count нових від @date

en: Only the latest !number submissions
uk: Лише останні !number надсилань

en: All submissions starting from: !start and optionally to: !end
uk: Усі надсилання починаючи з: !start і необов’язково до: !end

en: Use submission IDs for the range. Last downloaded end SID: !sid.
uk: Використовуйте ID надсилань для введення діапазону. Кінцевий SID останнього завантаження: !sid.

en: The webform node this submission was generated from.
uk: Матеріал веб-форми, з якої було здійснено надсилання.

en: Webform Node
uk: Матеріал веб-форми

en: The user who sent the webform submission.
uk: Користувач, який здійснив надсилання веб-форми.

en: Webform Submission User
uk: Відправник веб-форми

en: Webform submissions of the given Webform node.
uk: Надсилання з веб-форми даного матеріалу.

en: Webform Submission
uk: Надсилання веб-форм

en: Webform submissions of the given user.
uk: Надсилання веб-форм від даного користувача

en: Progress bar style
uk: Стиль індикатора поступу

en: Subpath
uk: Частина шляху

en: A numeric input field (either as textfield or select list).
uk: Поле для введення числа (у вигляді або текстового поля, або списку вибору)

en: File components updated to support AJAX uploading.
uk: Компоненти файлів оновлено для підтримки AJAX-відвантаження.

en: Webform file entries created in the file_usage table.
uk: Записи про файли з веб-форми збережені в таблиці file_usage.

en: Enter the max file size a user may upload such as 2 MB or 800 KB. Your server has a max upload size of @size.
uk: Введіть максимальний розмір відвантажуваного файла, наприклад 2 MB або 800 KB. Максимальний розмір завантаження на вашому сервері - @size.

en: Private file storage has significantly more overhead than public files, but restricts file access to users who can view submissions.
uk: Приватне зберігання файлів вимагає значно більше ресурсів, ніж загальнодоступні файли, але обмежує доступ до файлів для користувачів, які можуть переглядати надсилання.

en: Upload directory
uk: Каталог відвантаження

en: You may optionally specify a sub-directory to store your files.
uk: Додатково можна вказати підкаталог для збереження ваших файлів.

en: File size @value is not a valid filesize. Use a value such as 2 MB or 800 KB.
uk: Розмір файла @value є хибним. Використовуйте такі значення як 2 MB чи 800 KB.

en: An upload size of @value is too large, you are allow to upload files @max or less.
uk: Розмір @value надто великий, можна відвантажувати файли розміром @max або менше.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writable.
uk: Не можливо створити каталог збереження %directory. Перевірте чи дозволений запис до каталогу файлів веб-форми.

en: Secure value (allows use of all tokens)
uk: Захищене значення (дозволено усі замінники)

en: Hidden element (less secure, changeable via JavaScript)
uk: Прихований елемент (менш захищений, змінюваний через JavaScript)

en: Hidden type
uk: Прихований тип

en: Both types of hidden fields are not shown to end-users. Using a <em>Secure value</em> allows the use of <em>all tokens</em>, even for anonymous users.
uk: Обидва типи прихованих полів не відображувані кінцевим користувачам. Використання <em>Захищеного значення</em> дозволяє використовувати <em>усі замінники</em>, навіть для анонімних користувачів.

en: A minimum and maximum value are required if displaying as a select.
uk: Для вибору зі списку необхідно ввести мінімальне та максимальне значення.

en: Automatic will display up to @count decimals places if needed. A value of "2" is common to format currency amounts.
uk: Автоматично відображається @count десяткових знаків за необхідності. Для сум у грошових одиницях дане значення зазвичай дорівнює "2".

en: Permit only integer values as input. e.g. 12.34 would be invalid.
uk: Дозволені для введення лише цілі числа, тобто 12,34 не підходить.

en: Minimum numeric value. e.g. 0 would ensure positive numbers.
uk: Мінімальне числове значення. Наприклад, 0 означатиме лише додатні числа.

en: Maximum numeric value. This may also determine the display width of your field.
uk: Максимальне числове значення. Воно також визначає ширину відображення поля.

en: Limit options to a specific increment. e.g. a step of "5" would allow values 5, 10, 15, etc.
uk: Обмежити кількість варіантів за допомогою кроку. Наприклад, при кроці "5", дозволені значення будуть 5, 10, 15 і т.д.

en: Exclude zero
uk: Виключити нуль

en: Exclude entries of zero (or blank) when counting submissions to calculate average and standard deviation.
uk: Виключити записи з нулем (або порожні) при підрахунку надсилань для розрахунку середнього і стандартного відхилення.

en: Average !mu excluding zeros/blanks
uk: Середнє !mu з виключеними нулями/порожніми

en: sample
uk: вибірка

en: Average !mu including zeros/blanks
uk: Середнє !mu включаючи нулі/порожні

en: population
uk: сукупність

en: Zero/blank
uk: Нулі/порожні

en: More stats »
uk: Більше статистики »

en: Normal Distribution
uk: Нормальний розподіл

en: Boundary
uk: Межа

en: % of !description
uk: % !description

en: !low to !high
uk: Від !low до !high

en: Standard deviation (!sigma)
uk: Стандартне відхилення (!sigma)

en: %name field value of @value should be in the range @min to @max.
uk: Значення @value поля %name має бути в діапазоні від @min до @max.

en: %name field value must be less than @max.
uk: Значення поля %name має бути меншим ніж @max.

en: %name field value must be greater than @min.
uk: Значення поля %name має бути більшим ніж @min.

en: %name field value of @value must be an integer.
uk: Значення @value поля %name має бути цілим числом.

en: %name field value must be @start plus a multiple of @step. i.e. @samples, etc.
uk: Значення поля %name має дорівнювати суммі @start плюс довільна кількість разів по @step, наприклад, @samples і т.д.

en: %name field value must be a multiple of @step. i.e. @samples, etc.
uk: Значення поля %name має дорівнювати сумі довільньої кількості по @step, наприклад, @samples і т.д.

en: %name field value of @value must be numeric.
uk: Значення @value поля %name має бути числом.

en: Minimum is required when using a select list element.
uk: При виборі зі списку необхідно ввести мінімум.

en: Minimum must be numeric.
uk: Мінімум має бути числом.

en: Minimum must have an integer value.
uk: Мінімум має бути цілим числом.

en: Maximum is required when using a select list element.
uk: При виборі зі списку необхідно ввести максимум.

en: Maximum must be numeric.
uk: Максимум має бути числом.

en: Maximum must have an integer value.
uk: Максимум має бути цілим числом.

en: Step must be numeric.
uk: Крок має бути числом.

en: Step must have an integer value.
uk: Крок має бути цілим числом.

en: Max upload size
uk: Максимальний розмір відвантаження

en: Web images
uk: Веб-зображення

en: Desktop images
uk: Зображення

en: Additional extensions
uk: Додаткові розширення

en: Prefix text placed to the left of the field
uk: Префікс, що розташовується ліворуч від поля

en: Postfix text placed to the right of the field
uk: Постфікс, що розташовується праворуч від поля

en: Next page button label
uk: Напис на кнопці наступної сторінки

en: This is used for the <em>Next Page</em> button on the page before this page break. Default: <em>Next Page &gt;</em>
uk: Це стосується кнопки <em>Наступна сторінка</em> на сторінці перед розривом. За замовчуванням: <em>Наступна сторінка &gt;</em>

en: Prev page button label
uk: Напис на кнопці попередньої сторінки

en: This is used for the <em>Prev Page</em> button on the page after this page break. Default: <em>&lt; Prev Page</em>
uk: Це стосується кнопки <em>Попередня сторінка</em> на сторінці перед розривом. За промовчанням: <em>&lt; Попередня сторінка</em>

en: Check this option if you want the select component to be displayed as a select list box instead of radio buttons or checkboxes. Option groups (nested options) are only supported with listbox components.
uk: Виберіть цю опцію, щоб компонент вибору відображався у вигляді списку, що випадає, замість радіо-кнопок чи прапорців. Групи варіантів (вкладені варіанти) підтримуються лише компонентом зі списком.

en: The component %name has automatically been set to display as a listbox in order to support option groups.
uk: Компонент %name був автоматично переключений на список, щоб підтримувати групи варіантів.

en: Width of the textarea in columns. This property might not have a visual impact depending on the CSS of your site.
uk: Ширина текстової області в стовпчиках. Ця властивість може не враховуватися, залежно від налаштувань CSS вашого сайту.

en: Height of the textarea in rows.
uk: Висота текстової області в рядках

en: The open or closed status of a webform.
uk: Відкритий чи закритий стан веб-форми.

en: Open/Closed
uk: Відкрито/Закрито

en: Prefix text placed to the left of the textfield
uk: Префікс, розташовуваний ліворуч від текстового поля

en: Postfix text placed to the right of the textfield
uk: Постфікс, розташовуваний праворуч від текстового поля

en: Form submission from: [node:title]
uk: Форма надсилання з: [node:title]

en: This field supports dynamic token values. Common values might be [current-user:mail] or [node:title].
uk: Це поле підтримує динамічні значення замінників. Найчастіше тут використовується [current-user:mail] чи [node:title]

en: A full listing of tokens may be listed here by installing the <a href="http://drupal.org/project/token">Token module</a>.
uk: Повний список замінників буде відображатися тут після встановлення <a href="http://drupal.org/project/token">модуля Замінник (Token)</a>.

en: Your existing webforms have been upgraded to use the global Drupal 7 token system.
uk: Наявні веб-форми модернізовано для можливого використання системи замінників Drupal 7.

en: Please download and install the <a href="http://drupal.org/project/token" target="_blank">Token module</a>. Otherwise some tokens will not be rendered.
uk: Завантажте та встановіть <a href="http://drupal.org/project/token" target="_blank">модуль Token</a>. Інакше деякі замінники не будуть відображатися.

en: Submitted on [submission:date:long]
uk: Надіслано [submission:date:long]

en: Submitted by user: [submission:user]
uk: Надіслано користувачем: [submission:user]

en: Submitted by anonymous user: [submission:ip-address]
uk: Надіслано гостем: [submission:ip-address]

en: Submit button label
uk: Напис кнопки надсилання

en: Conditionals may be used to hide or show certain components (or entire pages!) based on the value of other components.
uk: Умови можуть бути використані щоб приховати чи показати певні компоненти (чи сторінки загалом!) залежно від значень інших компонент.

en: Conditionals
uk: Умови

en: @count webforms using conditionals updated to the new conditional system.
uk: @count веб-форм з використанням умов оновлено до нової системи.

en: Webform results
uk: Результати веб-форм

en: Yes.
uk: Так.

en: The selected components will be included in the [submission:values] token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a [submission:values:?] in the template.
uk: Вибрані компоненти будуть додані до замінника [submission:values]. Окремі значення також можна додавати, якщо вказати в шаблоні замінник у вигляді [submission:values:?].

en: Unable to check anonymous user submission limit when logged in as user @uid.
uk: Неможливо перевірити обмеження надсилань анонімного користувача, котрий вже увійшов під іменем @uid.

en: Use Reply-To header
uk: Використовувати зворотню адресу

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message. Supports Webform token replacements.
uk: Повідомлення, що буде показане після успішного надсилання. Якщо як місце переадресації вибрана  <em>Сторінка підтвердження</em>, то це повідомлення буде показане на окремій сторінці, в іншому випадку - як повідомлення на тій же сторінці. Підтримуються замінники для модуля Webform.

en: The value of a component as submitted by a user.
uk: Значення компонент, які надіслані користувачем.

en: Webform submission data
uk: Дані надсилання веб-форми

en: Relates to a webform submission data
uk: Пов'язане з даними надсилання з веб-форм

en: Submission Data
uk: Дані надсилання

en: Data field
uk: Поле даних

en: Value (raw)
uk: Значення (необроблене)

en: The raw value from the database as submitted by a user. Use only when needing to sort on a field value.
uk: Необроблене значення з бази даних, у вигляді, як його надіслав користувач. Використовуйте в разі необхідності сортувати по значенню поля.

en: Value delta
uk: Дельта значення

en: The delta value of the submitted data in a multi value component (such as checkboxes).
uk: Дельта значення надісланих даних у багатозначних компонентах (наприклад, прапорцях)

en: Webform node
uk: Матеріал веб-форми

en: Enter the title or NID of the Webform whose values should be made available.
uk: Введіть заголовок або ID матеріалу веб-форми, значення якої мають стати доступними.

en: Component data
uk: Дані компонента

en: Select the component whose values should be made available.
uk: Виберіть компонент, дані якого мають стати доступними.

en: Webform NID is required.
uk: ID матеріалу веб-форми обов'язковий.

en: The specified node is not valid.
uk: Зазначений матеріал не є дійсним.

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, separated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
uk: Введіть через кому список додаткових файлових розширень для цього поля відвантаження.<br /> Введені розширення будуть додані до позначених вище.

en: The placeholder will be shown in the field until the user starts entering a value.
uk: Заповнювач відображатиметься у полі поки користувач не почне вводити значення.

en: Often used for example values, such as "john@example.com".
uk: Часто використовується для прикладів на кшталт "john@example.com".

en: Track anonymous users by:
uk: Відстежувати анонімних користувачів за:

en: Cookie only (least strict)
uk: Лише Cookie-файли (менша точність)

en: IP address only
uk: Лише IP-адреса

en: Both cookie and IP address (most strict)
uk: Cookie-файли та IP-адреси (найбільш точний)

en: Select email mapping limit
uk: Оберіть обмеження відповідності електронних адрес

en: The component positions and required values have been updated.
uk: Розташування компонентів та обов’язкові значення були успішно оновлені.

en: Wrapper CSS classes
uk: CSS-класи обгортки

en: Apply a class to the wrapper around both the field and its label. Separate multiple by spaces.
uk: Введіть клас, застосовуваний до обгортки навколо поля та його мітки. Декілька класів вводити через пробіл.

en: Apply a class to the field. Separate multiple by spaces.
uk: Введіть клас, застосовуваний до поля. Декілька класів вводити через пробіл.

en: This component has no options defined yet.
uk: Цей компонент ще не має визначених варіантів.

en: The selected component %name has multiple options. You may enter an e-mail address for each choice.
uk: Обраний компонент %name має декілька варіантів. Можна ввести електронну адресу для кожного з них.

en: When that choice is selected, an e-mail will be sent to the corresponding address. If a field is left blank, no e-mail will be sent for that option.
uk: Коли обрано той чи інший варіант, на відповідну адресу буде надісланий лист. Якщо поле не заповнювати, для такого варіанту листа надсилатися не буде.

en: When that choice is selected, an e-mail will be sent from the corresponding address.
uk: Коли обрано той чи інший варіант, з відповідної адреси буде надісланий електронний лист.

en: Component e-mail options
uk: Електронні адреси варіантів компонента

en: Column header format
uk: Формат заголовка стовпчика

en: The specified range will not return any results.
uk: У вказаному проміжку не знайдено жодних результатів.

en: Address: !email
uk: Адреса: !email

en: Component value: !component
uk: Значення компоненту: !component

en: Custom URL value
uk: Значення власної URL-адреси

en: Custom URL: !redirect_url
uk: Власна URL-адреса: !redirect_url

en: Exporting submissions
uk: Експортування надсилань

en: Creating export file
uk: Створення файла експорту

en: The export file could not be created because an error occurred.
uk: Файл експорту неможливо створити через помилку.

en: No export file ready for download. The file may have already been downloaded by your browser. Visit the <a href="!href">download export form</a> to create a new export.
uk: Експортовані файли, призначені для завантаження, відсутні. Можливо файл вже був завантажений браузером. Перейдіть за посиланням <a href="!href">форми завантаження експорту</a> аби створити новий експорт.

en: Exported @count of @total submissions...
uk: Експортовано @count з @total надсилань...

en: Export creation complete. Your download should begin now. If it does not start, <a href="!href">download the file here</a>. This file may only be downloaded once.
uk: Створення експорту завершення. Завантаження має зараз початись. Якщо воно не починається, <a href="!href">завантажте файл тут</a>. Цей файл може бути завантажений лище один раз.

en: An error occurred while generating the export file.
uk: Помилка під час генерування файла експорту.

en: The view mode determines how much of the webform to show within the block. You may <a href="!view_modes">customize different view modes</a> (other than the "Form only" mode) or even create new custom view modes if either the <a href="http://drupal.org/project/entity_view_mode">Entity view modes</a> or <a href="http://drupal.org/project/ds">Display Suite</a> modules are installed.
uk: Режим перегляду визначає кількість веб-форм, відображуваних у блоці. Можна <a href="!view_modes">зкоригувати різні режими перегляду</a> (відмінні від режиму "Лише форма") або навіть створити власні режими перегляду, якщо увімкнено модулі <a href="http://drupal.org/project/entity_view_mode">Режими перегляду сутностей (Entity view modes)</a> або <a href="http://drupal.org/project/ds">Display Suite</a>.

en: Multi-page handling
uk: Багато-сторінкова обробка

en: Display all pages inside block
uk: Відображати усі сторінки в блоці

en: Redirect to the node page after the first page
uk: Перенаправляти після першої сторінки на сторінку матеріалу.

en: If your webform has multiple pages, you may change the behavior of the "Next" button. This will also affect where validation messages show up after an error.
uk: Якщо веб-форма має декілька сторінок, можна змінити роботу кнопки "Далі". Це також вплине на повідомлення про перевірку, показувані після помилок.

en: New webform columns added.
uk: Додано нові стовпчики веб-форми.

en: Replaced tokens using [submission:values:x] with [submission:values:x:withlabel].
uk: Замінено замінники, що використовують [submission:values:x] на [submission:values:x:withlabel].

en: Zip archive support
uk: Підтримка архіву Zip

en: PHP does not have the zip archive extension available. Webform module requires zip support for exporting submissions to Microsoft Excel.
uk: У PHP відсутнє розширення архівування в форматі ZIP. Модуль Веб-форма потребує підтримки ZIP для еспортування надсилань до Microsoft Excel.

en: Show progress bar
uk: Показувати індикатор поступу

en: Show page number as number of completed (i.e. Page 1 of 10)
uk: Показувати номер сторінки з поступом (наприклад, Сторінка 1 з 10)

en: Show percentage completed (i.e. 10%)
uk: Показувати відсоток завершення (наприклад, 10%)

en: Show page labels from page break components
uk: Показувати мітки сторінок з компонентів розриву сторінок

en: Include confirmation page in progress bar
uk: Додавати до індикатора поступу сторінку підтвердження

en: Choose how the progress bar should be displayed for multi-page forms.
uk: Оберіть те, яким чином індикатор поступу має відображуватись на багатосторінкових формах.

en: First page label
uk: Мітка першої сторінки

en: Confirmation page label
uk: Мітка сторінки підтвердження

en: Microsoft Excel (older versions)
uk: Microsoft Excel (старі версії)

en: A file readable by older versions of Microsoft Excel.
uk: Файл, що відкривається старими версіями Microsoft Excel.

en: The first page label in the progress bar. Subseqent pages are titled by their page break label.
uk: Мітка першої сторінки в індикаторі поступу. Наступні сторінки будуть підписані заголовком їх розриву сторінки.

en: Show the notification about previous submissions
uk: Відображати сповіщення про попередні надсилання

en: Included submissions
uk: Додані надсилання

en: Finished and draft submissions
uk: Завершені і чорнові надсилання

en: Finished submissions only
uk: Лише завершені надсилання

en: Drafts only
uk: Лише чернетки

en: Rendered submissions
uk: Генеровані надсилання

en: Display the rendered submission
uk: Відображати генеровані надсилання

en: To use Webform, please enable it on at least one <a href="!url">content type</a>.
uk: Для використання модуля Веб-форма увімкніть принаймні один <a href="!url">тип матеріалу</a>.

en: Enable webform functionality
uk: Увімкнути функціонал веб-форм

en: Allows a form to be attached to content. This will add tabs for "Webform" and "Results" on all content of this type.
uk: Дозволяє долучати веб-форми до матеріалів. На всіх матеріалах цього типу з’являються вкладки "Веб-форма" та "Результати".

en: In-depth analysis
uk: Поглиблений аналіз

en: Other responses
uk: Інші відгуки

en: No components have added that support analysis. <a href="!url">Add components to your form</a> to see calculated data.
uk: Жодних компонентів, що підтримують аналіз, не додано. Аби побачити обчислені дані, <a href="!url">додайте до форми компоненти</a>.

en: No components have analysis enabled in this form. Enable analysis under the "Add analysis components" fieldset.
uk: Жодних компонентів, що мають аналіз, на цій формі не увімкнено. Увімкніть аналіз у групі полів "Додати компоненти аналізу".

en: This page shows analysis of submitted data, such as the number of submissions per component value, calculations, and averages. Additional components may be added under the "Add analysis components" fieldset.
uk: На цій сторінці показаний аналіз надісланих даних, наприклад, кількість надсилань на значення компоненту, обчислення та усереднення. Додаткові компоненти можуть бути додані у групі полів "Додати компоненти аналізу".

en: Add analysis components
uk: Додати компоненти аналізу

en: The selected components will be included on the analysis page.
uk: Обрані компоненти будуть додані на сторінці аналізу.

en: Update analysis display
uk: Оновити відображення аналізу

en: Please review your submission. Your submission is not complete until you press the "!button" button!
uk: Будь ласка, перевірте надсилання. Воно буде виконане лише після натискання кнопки "!button"!

en: Removed "teaser" column. All forms that had the "Show complete form in teaser" option disabled will now show forms in their teasers. Use view modes to hide the form if desired.
uk: Стовпчик "анонс" видалено. Всі форми, що мали вимкненою опцію "Показувати повну форму в анонсі" тепер показуватимуть форми в анонсах. За необхідності приховати форму використовуйте режими перегляду.

en: Custom email columns successfully changed.
uk: Стовпчики власної електронної пошти успішно змінені.

en: !part in !name is missing.
uk: !part у !name відсутня.

en: %name field value must format numbers as "@example".
uk: Поле %name має форматувати числа як "@example".

en: Previous page button label
uk: Напис на кнопці попередньої сторінки

en: This is used for the <em>Previous Page</em> button on the page after this page break. Default: <em>&lt; Prev Page</em>
uk: Це стосується кнопки <em>Попередня сторінка</em> на сторінці після розриву. За замовчуванням: <em>&lt; Попередня сторінка</em>

en: Email settings cloned.
uk: Налаштування електронної пошти клоновано.

en: Preview page
uk: Сторінка попереднього перегляду

en: Enable preview page
uk: Увімкнути сторінку попереднього перегляду

en: Add a page for previewing the form before submitting.
uk: Додати сторінку попереднього перегляду форми до надсилання.

en: Preview page title
uk: Заголовок сторінки попереднього перегляду

en: The page title will be used in the progress bar (if enabled). If left blank, the default title %preview will be used.
uk: Заголовок сторінки, що буде використаний в індикаторі поступу (якщо увімкнено). Якщо порожній, буде використаний базовий заголовок %preview.

en: Preview button label
uk: Напис кнопки попереднього перегляду

en: The text for the button that will proceed to the preview page. If left blank, the default label %preview will be used.
uk: Текст для кнопки повернення переходу на сторінку попереднього перегляду. Якщо не заповнювати, буде використаний базовий напис %preview.

en: The text for the button to go backwards from the preview page. If left blank, the default label %previous will be used.
uk: Текст для кнопки повернення зі сторінки попереднього перегляду. Якщо не заповнювати, буде використаний базовий напис %previous.

en: Please review your submission. Your submission is not complete until you press the "@button" button!
uk: Будь ласка, перевірте надсилання. Надсилання буде виконане лише після натискання кнопки "@button"!

en: A message to be displayed on the preview page. If left blank, the message "!default" will be used. Supports Webform token replacements.
uk: Повідомлення, показуване на сторінці попереднього перегляду. Якщо не заповнювати, буде використане повідомлення "!default". Підтримуються замінники модуля Веб-форма.

en: Included preview values
uk: Додані до попереднього перегляду значення

en: If you wish to include only parts of the submission in the preview, select the components that should be included.
uk: Якщо необхідно додавати до попереднього перегляду лише частини надсилання, оберіть відповідні компоненти.

en: Enable sending
uk: Увімкнути надсилання

en: The "Webform Conditional" module has previously been installed on your site. Either uninstall the module or drop the database table "webform_conditional".
uk: На сайті було встановлено модуль "Webform Conditional". Або деінсталюйте модуль, або вилучіть з бази даних таблицю"webform_conditional".

en: Columns for serial numbered submissions successfully added. Serial numbers added to existing submissions.
uk: Стовпчики для серійно нумерованих надсилань успішно додані. Серійні номери додані до наявних надсилань.

en: Webform requires PHP 5.3 or higher.
uk: Модуль Веб-форма вимагає PHP версії 5.3 і вище.

en: Next submission number
uk: Номер наступного надсилання

en: The value of the next submission number. This is usually 1 when you start and will go up with each form submission.
uk: Значення номеру наступного надсилання. Зазвичай початкове значення дорівнює 1 і воно зростає з кожним надсиланням форми.

en: The submission limit must be at least 1.
uk: Обмеження надсилання має принаймні дорівнювати 1.

en: @serial (draft)
uk: @serial (чернетка)

en: Submission #@serial
uk: Надсилання #@serial

en: The serial number of the submission.
uk: Серійний номер надсилання

en: Token access
uk: Доступ до замінників

en: The default option of the grid identified by its key.
uk: Базовий варіант сітки ідентифікується його ключем

en: Automatically save as draft between pages and when there are validation errors
uk: Автоматично зберігати як чернетку при переході між сторінками і за наявності помилок перевірки.

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form or when validation errors prevent form submission.
uk: Автоматично зберігати часткові надсилання, якщо користувачі натискають кнопки "Наступна" або "Попередня" у багатосторінкових формах або помилки перевірки блокують надсилання форми.

en: no submission
uk: не надсилалося

en: Content authors: access and edit webform components and settings
uk: Автори матеріалу: доступ і редагування компонентів веб-форм і налаштувань

en: Grants additional access to the webform components and settings to users who can edit the content. Generally an authenticated user permission.
uk: Надає додатковий доступ до компонентів веб-форм і налаштувань користувачам, які можуть редагувати матеріал. Зазвичай це повноваження авторизованого користувача.

en: Sticky table header
uk: Прикріплена шапка таблиці.

en: Use a sticky (non-scrolling) table header.
uk: Використовувати прикріплену (незсувну) шапку таблиці.

en: !title is not allowed to have the same answer for more than one question.
uk: !title не може мати одне й те саму відповідь для більш ніж одного питання.

en: !name field value must format numbers as "@example".
uk: Значення поля !name має бути у числовому форматі як "@example".

en: !name field value of @value should be in the range @min to @max.
uk: Значення @value поля !name має бути у проміжку від @min до @max.

en: !name field value must be less than @max.
uk: Значення поля !name має бути меншим ніж @max.

en: !name field value must be greater than @min.
uk: Значення поля !name має бути більшим ніж @max.

en: !name field value of @value must be an integer.
uk: Значення @value поля !name має бути цілим.

en: !name field value must be @start plus a multiple of @step. i.e. @samples, etc.
uk: Значення поля !name має дорівнювати @start плюс кілька разів @step. Наприклад, @samples, тощо.

en: !name field value must be a multiple of @step. i.e. @samples, etc.
uk: Значення поля !name дорівнювати кільком @step. Наприклад, @samples, тощо.

en: !name field value of @value must be numeric.
uk: Значення @value поля !name має бути числом.

en: Entered !name is not a valid time.
uk: Введене !name не є дійсним часом.

en: The block %info was deleted.
uk: Блок %info було видалено.

en: Displays all values as submitted by a user.
uk: Відображує усі значення, у тому вигляді, як їх надіслав користувач.

en: The token [serial] will be replaced with the serial number and draft indication.
uk: Замінник [serial] буде замінений серійним номером та індикацією чернетки.

en: Verify submission access for each link
uk: Перевіряти доступ до надсилання для кожного посилання

en: Minlength
uk: Мін.довжина

en: This form could not be submitted because $_POST was truncated to @count input vars.  PHP max_input_vars is @limit and needs to be increased.
uk: Ця форма не може бути надіслана, оскільки змінна $_POST була скорочена до @count вхідних змінних.  Параметр PHP max_input_vars дорівнює @limit і має бути збільшений.

en: This form could not be submitted because it exceeds the server configuration. Contact the administrator.
uk: Ця форма не може бути надіслана оскільки перевищує параметри сервера. Зверніться до адміністратора.

en: This form contains @count input elements. PHP max_input_vars is @limit and should be increased.
uk: Ця форма складається з @count вхідних елементів. Параметр PHP max_input_vars дорівнює @limit і має бути збільшений

en: This form may be too long to work properly. Contact the administrator.
uk: Ця форма надто довга аби працювати належним чином. Зверніться до адміністратора.

en: POST truncated to @count input vars. PHP max_input_vars is @limit. Increase max_input_vars.
uk: POST обмежений @count вхідними змінними. Параметр PHP max_input_vars дорівнює @limit. Збільшіть max_input_vars.

en: Page contains @count input elements but PHP max_input_vars is only @limit. Increase max_input_vars.
uk: Сторінка складається з @count вхідних елементів, але параметр PHP max_input_vars обмежений лише @limit. Збільшіть max_input_vars.

en: HTML mail system
uk: Поштова система HTML

en: Whether the mail system configured for webform is capable of sending mail in HTML format.
uk: Чи поштова система, налаштована для веб-форм, здатна надсилати пошту в HTML-форматі.

en: No commonly-known HTML capable module is installed. The option to send HTML e-mail is disabled.
uk: Не встановлено загально-відомий HTML-здатний модуль. Опцію відправки електронних листів в форматі HTML вимкнено.

en: form only
uk: лише формі

en: viewed submission only
uk: лише переглядуваному надсиланні

en: both form and viewed submission
uk: формі і переглядуваному надсилання

en: Export word-wrap
uk: Експорт перенесення слів

en: Only text containing return characters
uk: Лише текст, що містить символ повернення

en: All text
uk: Весь текст

en: Some export formats, such as Microsoft Excel, support word-wrapped text cells.
uk: Деякі формати експорту, на кшталт Microsoft Excel, підтримують текстові комірки з перенесенням слів.

en: Webform nodes
uk: Матеріали веб-форм

en: Nodes which have webforms.
uk: Матеріали, котрі мають веб-форми.

en: The node this webform is part of.
uk: Матеріал, частиною якого є веб-форма.

en: Node for webform
uk: Матеріал для веб-форми

en: Result summary with an additional token to change the items/page
uk: Підсумок результатів з додатковим замінником для переходу по елементам/сторінкам

en: Shows result summary, for example the items per page, plus links to change the items per page.
uk: Показати підсумок результатів, наприклад, елементів на сторінку плюс посилання на зміну кількості елементів на сторінку.

en: Webform forms will now be included in the search index only if the Webform "field" is displayed in the "Search index" view mode.
uk: Форми модуля Веб-форма будуть додані в пошуковий індекс лише якщо поле веб-форми відображується у режимі перегляду "Пошуковий індекс".

en: !name via !site_name
uk: !name через !site_name

en: Display as configured in the webform
uk: Показувати, як налаштовано у веб-формі

en: Display the confirmation page in the block on the same page (no redirect)
uk: Відображати сторінку підтвердження у блоці на тій же сторінці (без переспрямування)

en: This setting overrides the webform's configuration and redirection location settings when the webform is submitted via this block.
uk: Якщо форма надсилається через цей блок, тоді це налаштування перевизначає конфігурацію веб-форми і параметри місця переспрямування.

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
uk: Знайдено частково завершену форму. Будь ласка, завершіть незаповнені частини.

en: Only one e-mail address is allowed.
uk: Дозволена лише одна електронна адреса.

en: Webform database tables were successfully adjusted to allow more than one action for each conditional.
uk: Таблиці бази даних модуля Веб-форми були успішно зкориговані щоб можна було додавати більше ніж одну дію для кожної з умов.

en: Webform e-mails were sucessfully updated to add the option to exclude empty components.
uk: Електронні листи модуля Веб-форма були успішно оновлені на додавання опції, що вилучає порожні компоненти.

en: Webform submissions were updated with completed and modified timestamps.
uk: Надсилання веб-форм були оновлені з додаванням міток часу завершення і зміни.

en: Webforms may now be configured to anonymize confidential submissions.
uk: Веб-форми можуть тепер бути налаштовані на анонімні конфіденційні надсилання.

en: Webforms will now resume draft submissions on the page where the submitter left off.
uk: Веб-форми тепер можуть продовжувати надсилання-чорновики на сторінках, які покинув надсилач.

en: 1 "hide" conditional converted to "isn't" shown. | @count conditionals converted to "isn't" shown.
uk[0]: 1 умова "приховати" перетворена у "не" показуване.
uk[1]: @count умови перетворено у "не" показуване.
uk[2]: @count умов перетворено у "не" показуване.

en: A hidden day or month will be set to 1. A hidden year will be set to the year of the default value.
uk: Прихований день чи місяць буде встановлений у 1. Прихований рік буде встановлений у рік базового значення.

en: The @field could not be interpreted in <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
uk: Поле @field не може бути інтерпретоване у <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.

en: The End date must be on or after the Start date.
uk: Кінцева дата має збігатися або бути після Початкової дати.

en: Allow multiple e-mail addresses, separated by commas.
uk: Дозволити декілька електронних адрес, відокремлених комами.

en: Allow long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
uk: Дозволити довгий формат: "Приклад Імені" &lt;name@example.com&gt;

en: Short format only: name@example.com
uk: Лише короткий формат: name@example.com

en: Not all servers support the "long" format.
uk: Не всі сервери підтримують довгий формат.

en: You may optionally use tokens to create a pattern used to rename files upon submission. Omit the extension; it will be added automatically.
uk: Для створення зразка перейменування файлів після надсилання можна додатково використовувати замінники. Розширення не вказувати, воно додається автоматично.

en: To create unique file names, use at least one token in the file name pattern.
uk: Для створення унікальних назв файлів використовуйте у зразку імені файла принаймні один замінник.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable question"</strong>. For a heading column on the right, append "|" and the right-side heading. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
uk: Питання, що розташовуються по вертикалі збоку сітки. По одному питанню на рядок. <strong>Пари ключ-значення МАЮТЬ бути записані у форматі "прийнятний_ключ|Певне читабельне питання"</strong>. Для стовпчика заголовків з правого боку, додайте "|" і відповідний заголовок. В ключах рекомендовано використовувати лише абетково-цифрові символи і символи підкреслення.

en: Empty option
uk: Порожній варіант

en: The list item to show when no default is provided. Leave blank for "- None -" or "- Select -".
uk: Елемент списку, показуваний, якщо не надано за замовчуванням. Для "- Немає -" або "- Оберіть -" залиште порожнім

en: The earliest time that may be entered into the field.
uk: Найменший час, що може бути введений в це поле.

en: The latest time that may be entered into the field.
uk: Найбільший час, що може бути введений в це поле.

en: The @field isn't a valid time.
uk: @field не є дійсним часом.

en: The entered time must be from @start_time to midnight to @end_time.
uk: Введений час має бути від @start_time до півночі до @end_time.

en: The entered time must be no earlier than @start_time.
uk: Введений час має бути не раніше @start_time.

en: The entered time must be no later than @end_time.
uk: Введений час має бути не пізніше @end_time.

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. Limiting by IP address is more effective against repeated submissions, but may result in unintentional blocking of users sharing the same address. Confidential submissions are tracked by cookie only. Logged-in users are always tracked by their user ID and are not affected by this option.
uk: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Куки</a> можуть бути використані для запобігання повторних надсилань веб-форми одним користувачем. Обмеження за IP-адресою більш ефективна проти повторних надсилань, але може спричинити ненавмисні блокування користувачів, що використовують однакову адресу. Конфіденційні надсилання відстежуються лише за куками. Авторизовані користувачі завжди відстежуються за ідентифікатором користувача і на них цей вибір не впливає.

en: E-mailing multiple recipients
uk: Надсилання листів кільком отримувачам

en: Send a single e-mail to all recipients
uk: Надсилати один електронний лист усім отримувачам

en: Send individual e-mails to each recipient
uk: Надсилати індивідуальні листи кожному з отримувачів.

en: Individual e-mails increases privacy by not revealing the addresses of other recipients. A single e-mail to all recipients lets them use "Reply All" to communicate.
uk: Індивідуальні електронні листи збільшують конфіденційність не розкриваючи адреси інших отримувачів. Один електронний лист для всіх отримувачів дозволить їм тримати зв’язок через кнопку "Відповісти усім".

en: Choose the format for the display of date components. Only the date portion of the format is used. Reporting and export use the short format.
uk: Оберіть форма відображення компонентів дати. Будуть використовуватись частини дати вибраного формату. Для звітування і експортування рекомендований короткий формат.

en: Exclude empty components
uk: Вилучити порожні компоненти

en: Confidential submissions
uk: Конфіденційні надсилання

en: Confidential submissions have no recorded IP address and must be submitted while logged out.
uk: Конфіденційні надсилання не записують IP-адресу і мають надсилатися після виходу з сайту.

en: Choose a "Per user submission limit" or "Confidential submissions", but not both. Or ask the adminstrator to track anonymous users by cookie, rather than IP address only.
uk: Оберіть "Обмеження надсилань на користувача" або "Конфіденційні надсилання", але не обидва одразу. Або запропонуйте адміністраторові відстежувати користувачів за куками, а не лише за IP-адресами.

en: All submissions by date
uk: Всі надсилання за датою

en: End submission number must not be less than Start submission number.
uk: Кінцевий номер надсилання має бути не менше Початкового номеру надсилання.

en: Start date range is required.
uk: Початкова дата проміжку є обов’язковою.

en: Start date range is not in a valid format.
uk: Хибний формат початкової дати проміжку.

en: End date range is not in a valid format.
uk: Хибний формат кінцевої дати проміжку.

en: Submissions by number from !start and optionally to: !end &nbsp; (Last downloaded: !serial)
uk: Надсилання за номером з !start і необов’язково до: !end &nbsp; (Останнє завантаження: !serial)

en: Submissions by date from !start_date and optionally to: !end_date
uk: Надсилання за датою з !start_date і необов’язково до: !end_date

en: Submitted Time
uk: Час надсилання

en: Completed Time
uk: Час завершення

en: Modified Time
uk: Час зміни

en: empty or invalid
uk: порожнє чи хибне

en: Timestamp when the form was first saved as draft or submitted.
uk: Мітка часу першого збереження форми у вигляді чернетки чи надсилання.

en: Timestamp when the form was submitted as complete (not draft).
uk: Мітка часу повного надсилання форми (не чернетка).

en: Timestamp when the form was last saved (complete or draft).
uk: Мітка часу останнього збереження форми (повністю чи у вигляді чернетки)

en: Data field (numeric)
uk: Поле даних (числове)

en: The numeric value of a component as submitted by a user.
uk: Числове значення компонента в тому вигляді, як воно надсилається користувачем.

en: Numeric value (raw)
uk: Числове значення (необроблене)

en: The raw value from the database, cast to a number, as submitted by a user. Use only when needing to sort on a field value.
uk: Необроблене значення з бази даних, перетворене з числа, що надіслав користувач. Використовувати лише за потреби впорядкування за значенням поля.

en: An HTML-capable module is installed. The option to send HTML e-mail is enabled.
uk: Встановлено HTML-здатний модуль. Увімкнено опцію відправки електронних листів в форматі HTML.

en: When mapping emails addresses to a select component, limit the choice to components with less than the amount of options indicated. This is to avoid flooding the email settings form.
uk: При відображенні електронних адрес, що стосуються вибору компоненти, обмежте вибір компонент кількістю варіантів, що вказана в цьому полі. Це допоможе уникнути переповнення форми налаштувань електронної адреси.

en: The next submission number was increased to @min to make it higher than existing submissions.
uk: Номер наступного надсилання було збільшено до @min аби зробити його більшим наявного надсилання.

en: Possible spam attempt from @remote !message
uk: Підозра на спробу спама з @remote !message

en: This form is confidential. You must <a href="!url">Log out</a> to submit it.
uk: Ця форма є конфіденційною. Щоб надіслати її, необхідно <a href="!url">вийти з сайту</a>.

en: Webform emails may now be disabled.
uk: Електронні листи веб-форм зараз можуть вимикатися.

en: Markup allows you to enter custom HTML into your form.
uk: Розмітка дозволяє вводити в форму власний НТМL-код.

en: Uncheck to disable sending this email.
uk: Зніміть позначку аби вимкнути надсилання цього листа.

en: Description above field
uk: Опис над полем

en: Place the description above &mdash; rather than below &mdash; the field.
uk: Розмістити опис над &mdash; а не під &mdash; полем.

en: The Views module was automatically enabled.
uk: Модуль Види автоматично увімкнений.

en: UPDATE ERROR: The Views module must be downloaded and enabled before Webform updates can proceed.
uk: ПОМИЛКА ОНОВЛЕННЯ: До початку оновлення модуля Веб-форма має бути завантажений та увімкнений модуль Види (Views).

en: Webform PHP requirement
uk: Веб-форма: вимога PHP

en: Webform Views requirement
uk: Веб-форма: вимога модуля Види

en: Webform requires Views, which is not installed and enabled.
uk: Модуль Веб-форма вимагає наявності модуля Види, котрий не встановлений та не увімкнений.

en: About options and questions&hellip;
uk: Про варіанти та питання

en: Options and questions may be configured here, in additional nested Select Options components, or even both.
uk: Варіанти і питання можна налаштувати тут, в додаткових вкладених компонентах Вибір варіантів, або навіть в обох місцях.

en: Options and questions configured <strong>here</strong>
uk: Варіанти та питання налаштовуються тут <strong>тут</strong>

en: Configured in additional <strong>nested</strong> components
uk: Налаштовано в додаткових <strong>вкладених</strong> компонентах

en: Enter the questions below.
uk: Введіть запитання нижче.

en: Configure and save this grid, then add additional Select Options components nested (indented) below this grid.
uk: Налаштуйте та збережіть цю сітку, потім додайте додаткові компоненти Вибір варіантів, аби вони були вкладені (з відступом) під цією сіткою.

en: Additional questions from nested components will be displayed below any questions configured here.
uk: Додаткові запитання від вкладених компонент будуть відображені під будь-яким питанням, налаштованим нижче.

en: Enter options below.
uk: Введіть варіанти нижче.

en: May be different for each question. Initially the same as defined below.
uk: Може бути різним для кожного з питаннь. Початково, як як визначено нижче.

en: Options from additional nested components will be merged with any options configured here.
uk: Варіанти з додаткових вкладених компонентів будуть об'єднані з будь-якими варіантами, налаштованими тут.

en: No. Radio buttons only.
uk: Ні. Лише радіо-кнопки

en: Yes. Some or all questions may be multiple choice with check boxes.
uk: Так. Деякі або усі питання можуть мати кілька варіантів вибору з прапорцями.

en: Yes. Must be same for all questions.
uk: Так. Має бути однаковим для усіх питань.

en: Yes. May all be the same or different.
uk: Так. Має бути однаковим або різним.

en: Pre-built option lists
uk: Вбудовані списки варіантів.

en: Question conditionals
uk: Умови питань

en: Yes. Individual questions may be used in conditional rules and/or actions.
uk: Так. Індивідуальні запитання можуть бути використані в умовних правилах та/або діях

en: The whole grid may be conditionally shown or required.
uk: Вся сітка може бути показана за умовою або за вимогою.

en: Other types of nested components
uk: Інші типи вкладених компонентів

en: Yes. Other component types may also be included in the grid. They will be displayed where the options would normally be.
uk: Так. Інші типи компонентів також можуть бути додані в сітку. Вони будуть відображені на звичайному місці для варіантів.

en: <strong>Options to select across the top</strong>, such as "Poor" through "Excellent". Indicate the default to the left of the desired item. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
uk: <strong>Варіанти, що розташовуються по горизонталі зверху сітки</strong>, наприклад оцінки від "Незадовільно" до "Відмінно". Залиште позначку "базово" поруч з бажаним пунктом. В ключах рекомендовано використовувати лише абетково-цифрові символи і символи підкреслення.

en: <strong>Questions list down the side of the grid.</strong> For a heading column on the right, append "|" and the right-side heading. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
uk: <strong>Питання, що розташовуються по вертикалі з боку сітки.</strong> Для стовпчика заголовків з правого боку додайте "|" і відповідний заголовок. В ключах рекомендовано використовувати лише абетково-цифрові символи і символи підкреслення.

en: Options to select across the top, such as "Poor" through "Excellent" or "Stronly Disagree" through "Strongly Agree".
uk: Варіанти, що розташовуються по горизонталі зверху сітки, наприклад оцінки від "Незадовільно" до "Відмінно" або від "Цілком не погоджуюсь" до "Цілком погоджуюсь".

en: One key-value option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
uk: По одному варіанту ключ-значення на рядок. <strong>Пари ключ-значення МАЮТЬ вводитись у форматі "коректний_ключ|Певний читабельний варіант"</strong>. В ключах дозволено використовувати лише абетково-цифрові символи і символи підкреслення.

en: <strong>Or for more control</strong> over the appearance and configuration, create additional additional Select Options or other type components nested under this grid. They will operate as separate components, but be displayed within this grid.
uk: <strong>Або для більшого контролю</strong> зовнішнього вигляду та конфігурації створіть додатковий компонент Вибір варіантів або інші компоненти під цією сіткою. Вони діятимуть як окремі компоненти, але відображуватимуться в сітці.

en: Allow tokens to be used in Webforms.
uk: Дозволити використання замінників у веб-формах

en: Disable tokens in Webforms
uk: Вимкнути замінники у веб-формах

en: Tokens can be used to reveal sensitive information. Allow tokens if Webform creators are trusted.
uk: Замінники можуть бути використані для виведення чутливої інформації. Пропонуйте використання замінників лише довіреним створювачам веб-форм.

en: This will immediately delete the %name @type component and all nested components within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
uk: Це призведе до негайного видалення компоненту %name @type і всі вкладені компоненти в %name з веб-форми %webform. Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Clear submissions
uk: Очистити надсилання

en: Clearing submission data
uk: Очищення даних з надсилань

en: The submissions could not be cleared because an error occurred.
uk: Ці надсилання неможливо видалити через помилку.

en: Cleared @count of @total submissions...
uk: Очищено надсилань: @count з @total...

en: Make this field non-editable. Useful for displaying default value. Changeable via JavaScript or developer tools.
uk: Зробити це поле недоступним для редагування. Стане в нагоді для показу базового значення. Доступне для змін через JavaScript чи інструменти розробника.

en: The form key %form_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
uk: Ключ форми %form_key є неприпустимим. Будь ласка, використовуйте лише латинські абетково-цифрові символи нижнього регістру та символи підкреслення.

en: The form key %form_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
uk: Ключ форми %form_key вже використовується полем %existing_field. Будь ласка, використовуйте унікальний ключ.

en: <strong>Warning:</strong> Opening delimited text files with spreadsheet applications may expose you to <a href="!link">formula injection</a> or other security vulnerabilities. When the submissions contain data from untrusted users and the downloaded file will be used with spreadsheets, use Microsoft Excel format.
uk: <strong>Увага:</strong> Відкривання файлів текста з роздільниками за допомогою застосунків електронних таблиць може призвести до <a href="!link">ін'єкції формули (formula injection)</a> чи інших вразливостей безпеки. Якщо надсилання містять дані він недовірених користувачів і завантажуваний файл буде використовуватись в електронних таблицях, радимо використовувати формат Microsoft Excel.

en: Choose whether to show the label or form key in each column header.
uk: Оберіть, чи показувати ключ мітки чи форму у заголовку кожної з колонок.

en: !name cannot be shorter than %min characters but is currently %length characters long.
uk: !name не може бути коротше за %min символів, але наразі %length символів.

en: If using relative dates for a default value (for example, "today") base the current day on this timezone.
uk: Якщо для значення за замовчуванням використовуються відносні дати (наприклад, «сьогодні»), поточний день базується на цьому часовому поясі.

en: File size @value is not a valid file size. Use a value such as 2 MB or 800 KB.
uk: Розмір файлу @value не є дійсним розміром файлу. Використовуйте таке значення, як 2 MB або 800 KB.

en: An upload size of @value is too large. You are allowed to upload files that are @max or less.
uk: Розмір завантаження @value завеликий. Вам дозволено завантажувати файли @max або менше.

en: !question field within !name is required.
uk: Поле !question у !name є обов’язковим.

en: Permit only integer values as input. For example, 12.34 would be invalid.
uk: Дозволити вводити лише цілі значення. Наприклад, 12.34 буде недійсним.

en: Limit options to a specific increment. For example, a step of "5" would allow values 5, 10, 15, etc.
uk: Обмежте параметри певним кроком. Наприклад, крок «5» дозволить використовувати значення 5, 10, 15 тощо.

en: Minimum length of the textfield value. The component may still be empty unless it is set as Required.
uk: Мінімальна довжина значення текстового поля. Компонент все ще може бути порожнім, якщо він не встановлений як обов’язковий.

en: If using relative dates for a default value (for example, "now") base the current time on this timezone.
uk: Якщо для значення за замовчуванням використовуються відносні дати (наприклад, «зараз»), поточний час базується на цьому часовому поясі.

en: Public files upload destination is dangerous for forms that are available to anonymous and/or untrusted users. For more information, see <a href="@psa">DRUPAL-PSA-2016-003</a>.
uk: Пункт призначення загальнодоступних файлів для завантаження небезпечний для форм, які доступні анонімним та/або ненадійним користувачам. Додаткову інформацію див. у <a href="@psa">DRUPAL-PSA-2016-003</a> .

en: @format downloads are not available because this install of PHP lacks Zip archive support.
uk: Завантаження у форматі @format недоступні, оскільки в цій інсталяції PHP відсутня підтримка архіву Zip.

en: End date range must not be before the Start date.
uk: Кінцевий діапазон дат не повинен передувати даті початку.

en: If the default from name and address are set above, send all e-mail from the default address set the "Reply-To" header to the actual sender. This helps prevent e-mail from being flagged as spam.
uk: Якщо вище встановлено ім’я та адресу за замовчуванням, усі електронні листи надсилайте з адреси за замовчуванням, указавши заголовок «Відповісти» фактичному відправнику. Це допомагає запобігти позначенню електронної пошти як спаму.

en: Disabled progress bar for @count single-page webforms.
uk: Вимкнено індикатор виконання для односторінкових вебформ @count.

en: Use fieldsets for grouped components
uk: Використовуйте набори полів для згрупованих компонентів

en: Components containing multiple fields, such as checkboxes and radio buttons, will be wrapped in fieldsets. This improves the accessibility of webforms and helps them conform to web standards, but may require updates to the CSS of the active theme.
uk: Компоненти, що містять кілька полів, такі як прапорці та перемикачі, будуть упаковані в набори полів. Це покращує доступність вебформ і допомагає їм відповідати веб стандартам, але може вимагати оновлення CSS активної теми.
