Webform (7.x-4.0-rc6) - en to sv translation catalogue (457 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: select
sv: välj

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: delete
sv: radera

en: Markup
sv: Uppmärkning

en: E-mail
sv: E-post

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: Private
sv: Privat

en: Is
sv: Är

en: Type
sv: Typ

en: Closed
sv: Stängd

en: Subject
sv: Ämne

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Download
sv: Ladda ned

en: view
sv: visa

en: File
sv: Fil

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: None
sv: Ingen

en: Number
sv: Tal

en: Weight
sv: Vikt

en: Types
sv: Typer

en: Multiple
sv: Flerval

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: none
sv: ingen

en: Category
sv: Kategori

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Open
sv: Öppen

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Archives
sv: Arkiv

en: Time
sv: Tid

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Display
sv: Visa

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: results
sv: resultat

en: Display mode
sv: Visningsstil

en: Component
sv: Komponent

en: Components
sv: Komponenter

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: User
sv: Användare

en: Options
sv: Alternativ

en: Node
sv: Nod

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
sv: Valfritt. I menyn sjunker tyngre menyval nedåt medan lättare menyval placerar sig närmare toppen.

en: All
sv: Alla

en: Submitted
sv: Skickad

en: Year
sv: År

en: Submission information
sv: Information om inlägg

en: Off
sv: Av

en: Inline
sv: Löpande

en: Preview message
sv: Förhandsgranska meddelande

en: From
sv: Från

en: Custom
sv: Anpassad

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: Is not
sv: Är inte

en: Count
sv: Antal

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Textfield
sv: Textfält

en: Maximum
sv: Största

en: Plain text
sv: Ren text

en: Month
sv: Månad

en: Load
sv: Ladda

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Address
sv: Adress

en: Serial
sv: Serienummer

en: Day
sv: Dag

en: Table
sv: Tabell

en: Start
sv: Från

en: am
sv: fm

en: pm
sv: em

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: Clone
sv: Klona

en: Option
sv: Val

en: Integer
sv: Heltal

en: IP Address
sv: IP-adress

en: CSS classes
sv: Stilmallsklasser

en: Collapsible
sv: Hopfällbar

en: show
sv: visa

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Georgia
sv: Georgien

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Virgin Islands
sv: Jungfruöarna

en: Hidden
sv: Dold

en: Root
sv: Rot

en: minute
sv: minut

en: Tokens
sv: Ersättningstecken

en: Time format
sv: Tidsformat

en: Countries
sv: Länder

en: Clear
sv: Rensa

en: Source
sv: Källa

en: hour
sv: timme

en: Hour
sv: Timma

en: Minute
sv: Minut

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Text field
sv: Textfält

en: is equal to
sv: är lika med

en: is not equal to
sv: är inte lika med

en: E-mail subject
sv: Ämne för e-post

en: Empty
sv: Töm

en: Greater than
sv: Större än

en: Less than
sv: Mindre än

en: Maxlength
sv: Maxlängd

en: or
sv: eller

en: Results
sv: Resultat

en: Missing
sv: Saknas

en: Completed
sv: Slutförd

en: Thousands separator
sv: Avskiljare för tusental

en: completed
sv: fullföljd

en: Documents
sv: Dokument

en: Allowed file extensions
sv: Tillåtna filändelser

en: !name field is required.
sv: Fältet !name är obligatoriskt.

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Complete
sv: Slutförd

en: Submissions
sv: Resultat

en: Analysis
sv: Analys

en: Clear Form Submissions
sv: Rensa formulärresultat

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
sv: Är du säker på att du vill radera alla resultat för detta formulär?

en: Webform %title entries cleared.
sv: Resultaten för webbformuläret %title rensades.

en: Are you sure you want to delete this submission?
sv: Är du säker på att du vill radera detta inlägg?

en: Submitted values are
sv: Inskickade värden är

en: responses
sv: svar

en: Webforms
sv: Webbformulär

en: View and edit all the available webforms on your site.
sv: Visa och redigera alla tillgängliga webbformulär på din webbplats.

en: Webform
sv: Webbformulär

en: Global configuration of webform functionality.
sv: Globala inställningar för webbformulärs funktionalitet.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
sv: Skapa ett formulär eller en enkät som är tillgänglig för användarna. Inskickade resultat och statistik sparas och kan kommas åt av användare med rätt behörighet.

en: E-mail to address
sv: Adress som e-post skickas till

en: E-mail from name
sv: Namn för utgående e-post

en: E-mail from address
sv: Adress för utgående e-post

en: ever
sv: någonsin

en: every hour
sv: per timme

en: every day
sv: per dag

en: every week
sv: per vecka

en: No Components, add a component below.
sv: Inga komponenter, lägg till en komponent nedan.

en: Field Key
sv: Fältnyckel

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
sv: Detta används som en beskrivande etikett när detta formulärelement visas.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
sv: En kort beskrivning av fältet som används som hjälp för användaren när hon eller han fyller i formuläret.

en: Check this option if the user must enter a value.
sv: Välj detta om användaren måste skriva in ett värde.

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
sv: Webbformulärkomponenten av typen @type har ingen definierad redigerafunktion.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
sv: Fältnyckeln %field_key är ogiltig. Använd bara små bokstäver, siffror och understreck.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
sv: Fältnyckeln %field_key används redan av fältet med etiketten %existing_field. Använd en unik nyckel.

en: Previous submission
sv: Föregående inlägg

en: Next submission
sv: Nästa inlägg

en: Submitted by !name
sv: Inskickat av !name

en: Next Page >
sv: Nästa sida >

en: < Previous Page
sv: < Föregående sida

en: The webform component @type is not able to be displayed
sv: Webbformulärkomponenten @type kan inte visas

en: Illegal information. Data not submitted.
sv: Ogiltig information. Informationen skickades inte in.

en: Go back to the form
sv: Gå tillbaka till formuläret

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
sv: Tillhandahåller formulär och enkäter.

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: The default value of the field.
sv: Standardvärdet för fältet.

en: Presents month, day, and year fields.
sv: Visar fält för dag, månad och år

en: Left Blank
sv: Lämnat tomt

en: User entered value
sv: Angivet värde

en: Width of the textfield.
sv: Textfältets bredd.

en: User email as default
sv: Användarens e-postadress som standard

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
sv: Använd användarens e-postadress som standardvärde för detta fält, om hon eller han är inloggad.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
sv: Gör detta fält låst. Detta är användbart för att ställa in ett standardvärde som inte kan ändras.

en: Average submission length in words (ex blanks)
sv: Genomsnittslängd på inlägg i antal ord (utan mellanslag)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
sv: Om denna fältgrupp är hopfällbar kan användaren öppna och stänga fältgruppen.

en: Collapsed by Default
sv: Hopfälld som standard

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
sv: Hopfällbara fältgrupper är "öppna" som standard. Kryssa i detta val för att istället göra dem "stängda" som standard.

en: User uploaded file
sv: Fil uppladdad

en: Average uploaded file size
sv: Genomsnittlig storlek på uppladdade filer

en: Questions
sv: Frågor

en: Randomize Options
sv: Slumpa alternativen

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
sv: Detta slumpar ordningen på alternativen högst upp när de visas i formuläret.

en: Randomize Questions
sv: Slumpa frågorna

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
sv: Detta slumpar ordningen på frågorna i vänsterkanten när de visas i formuläret.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
sv: Tillåter skapande av rutnätsfrågor, där svaren anges med envalsknappar.

en: Non-empty
sv: Ej tomt

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
sv: Uppmärkning låter dig lägga till egen HTML eller PHP-logik i ditt formulär.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
sv: Välj detta om användaren ska kunna välja flera värden.

en: Listbox
sv: Listruta

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
sv: Tillåter skapande av kryssrutor, envalsknappar och listrutor/popupmenyer.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
sv: En stor textruta som tillåter flera rader med text.

en: Basic textfield type.
sv: Enkelt textfält.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
sv: Ger användaren tim- och minutfält. Valfria fm/em-fält.

en: is
sv: är

en: California
sv: Kalifornien

en: New Mexico
sv: Nya Mexiko

en: Above
sv: Ovanför

en: Minimum
sv: Lägsta

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: Grid
sv: Rutnät

en: < Previous
sv: < Föregående

en: Submission settings
sv: Inställningar för inskickande

en: From name
sv: Från namn

en: From address
sv: Svarsadress

en: E-mail template
sv: E-postmall

en: Export format
sv: Exportformat

en: empty
sv: tom

en: begins with
sv: börjar med

en: contains
sv: innehåller

en: Print
sv: Utskrift

en: Validation
sv: Validering

en: Available as block
sv: Tillgänglig som ett block

en: and
sv: och

en: Text to display
sv: Text att visa

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
sv: Det nya webbformuläret %title har skapats. Lägg till nya fält i ditt webbformulär med hjälp av formuläret nedan.

en: Submission deleted.
sv: Inlägg raderades.

en: Step
sv: Steg

en: Resizable
sv: Storleksförändring

en: Display format
sv: Visningsformat

en: Custom template
sv: Anpassad mall

en: IP address
sv: IP-adress

en: E-mail to
sv: E-post till

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
sv: Ett ogiltig val upptäcktes. Var vänlig kontakta webbplatsens administratör.

en: Illegal choice %choice in !name element.
sv: Ogiltigt val (%choice) i elementet !name.

en: Decimal point
sv: Decimalkomma

en: Delimited text
sv: Teckenseparerad text

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
sv: En ren textfil med fält separerade av kommatecken, tabbar eller andra tecken.

en: A file readable by Microsoft Excel.
sv: En fil som är läsbar av Microsoft Excel.

en: Delimited text format
sv: Teckenseparerad text

en: Comma (,)
sv: Komma (,)

en: Tab (\t)
sv: Tabb (\t)

en: Semicolon (;)
sv: Semikolon (;)

en: Colon (:)
sv: Kolon (:)

en: Pipe (|)
sv: Vertikalt streck/"Pipe" (|)

en: Period (.)
sv: Punkt (.)

en: Space ( )
sv: Mellanslag ( )

en: ends with
sv: slutar med

en: View link
sv: Länk för visning

en: Delete link
sv: Radera länk

en: Draft
sv: Utkast

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: 12-hour (am/pm)
sv: 12-timmars (fm/em)

en: 24-hour
sv: 24-timmars

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
sv: Det finns inga resultat för detta formulär. <a href="!url">Visa detta formulär</a>.

en: Sum
sv: Summa

en: is greater than
sv: är större än

en: is less than
sv: är mindre än

en: Custom URL
sv: Anpassad URL

en: form
sv: formulär

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: The results of this submission may be viewed at:
sv: Resultatet av detta inlägg kan ses på:

en: New component name
sv: Namn på ny komponent

en: When adding a new component, the name field is required.
sv: När du lägger till en ny komponent är namn-fältet obligatoriskt.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
sv: Frivilligt. Du kan organisera ditt formulär genom att placera denna komponent inuti en fältgrupp.

en: Component %name cloned.
sv: Komponenten %name har klonats.

en: Component %name updated.
sv: Komponenten %name har uppdaterats.

en: New component %name added.
sv: Den nya komponenten %name skapades.

en: Delete the %name fieldset?
sv: Radera fältgruppen %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
sv: Detta kommer att omedelbart radera fältgruppen %name och alla de underliggande elementen i %name från webbformuläret %webform. Detta kan inte ångras.

en: Delete the %name component?
sv: Radera komponenten %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
sv: Detta kommer att omedelbart radera komponenten %name från webbformuläret %webform. Detta kan inte ångras.

en: Component %name deleted.
sv: Komponenten %name raderades.

en: Submissions for %user
sv: Resultat för %user

en: Show !count results per page.
sv: Visa !count resultat per sida.

en: Showing all results.
sv: Visar alla resultat.

en: @total results total.
sv: Totalt @total resultat.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
sv: Detta är det separationstecken som används i CSV/TSV-filer när webbformulärresultat laddas ner. Att använda tabbar i exporten är den mest pålitliga metoden för att bevara specialtecken. Du kan behöva ändra detta till ett annat tecken beroende vilket program du kommer att importera resultaten med.

en: Submission Details
sv: Detaljer för inlägg

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
sv: Dessa behörigheter påverkar vilka roller som kan skicka in detta webbformulär. Det hindrar inte åtkomst till webbformulärets sida. Om du måste blockera åtkomsten till webbformulärets sida helt och hållet måste du använda en modul för åtkomst till innehåll såsom <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> eller <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
sv: Roller som kan skicka in detta webbformulär

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
sv: Som standard kommer skicka-knappen på detta formulär att ha etiketten <em>Skicka</em>. Skriv in en ny etikett här för att åsidosätta standardvärdet.

en: The entered email address %address is not a valid address.
sv: Den angivna e-postadressen %address är inte en giltig adress.

en: Submissions for this form are closed.
sv: Detta formulär är stängt för nya inlägg.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
sv: Du måste <a href="!login">login</a> or <a href="!register">registrera dig</a> för att kunna se detta webbformulär.

en: You do not have permission to view this form.
sv: Du har inte behörighet att se detta formulär.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
sv: Du har redan skickat in detta formulär det maximala antalet gånger (@count).

en: You have already submitted this form.
sv: Du har redan skickat in detta formulär.

en: You may not submit another entry at this time.
sv: Du kan inte skicka in ytterligare ett bidrag just nu.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
sv: <a href="!url">Se dina inskickade formulär</a>.

en: Available components
sv: Tillgängliga komponenter

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
sv: Dessa är de tillgängliga fälttyperna för din installation av modulen Webform. Du kan inaktivera valfria komponenter genom att kryssa ur motsvarande kryssruta. Endast aktiva komponenter kommer att finnas tillgängliga i befintliga och nya webbformulär.

en: Default e-mail values
sv: Standardvärde för e-postadress

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
sv: Den förvalda e-postadressen för avsändaren i e-post med resultat från ett webbformulär. Vanligtvis adressen till den som handhar webbformulären.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
sv: Det förvalda namnet på avsändaren som används ihop med den förvalda e-postadressen.

en: Default subject
sv: Standardämne

en: The default subject line of any e-mailed results.
sv: Den förvalda ämnesraden för resultat skickade med e-post.

en: Default export format
sv: Standardformat för export

en: Default export delimiter
sv: Standardskiljetecken vid export

en: Submission access control
sv: Behörighetskontroll för inlägg

en: Select the user roles that may submit each individual webform
sv: Välj vilka användarroller som ska kunna skicka in varje enskilt webbformulär

en: Disable Webform submission access control
sv: Inaktivera Webforms behörighetskontroll för inlägg

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
sv: Som standard kan administratören välja vilka roller som kan skicka in varje formulär i inställningarna för formuläret. Du kan också välja att alltid låta användare skicka in formulär om du använder en separat modul för åtkomst till noder för att styra åtkomsten till själva webbformulärsnoderna.

en: Form: !form
sv: Formulär: !form

en: Submission updated.
sv: Inlägg uppdaterat.

en: Thank you, your submission has been received.
sv: Tack, ditt inlägg har tagits emot.

en: Token values
sv: Värden för ersättningstecken

en: Webform confirmation
sv: Bekräftelse för webbformulär

en: Form components
sv: Formulärkomponenter

en: Webform submission
sv: Inlägg i Webform

en: Website timezone
sv: Webbplatsens tidzon

en: User timezone
sv: Tidszon för användare

en: Use a textfield for year
sv: Använd ett textfält för år

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
sv: Om detta är valt kommer datumfältet att använda ett textfält för år. Annars kommer den att använda en rullgardinsmeny.

en: Entered !name is not a valid date.
sv: Angivet !name är inte ett giltigt datum.

en: Leaving blank will use the default size.
sv: Om du inte fyller i detta används standardstorleken.

en: %value is not a valid email address.
sv: %value är inte en giltig e-postadress.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
sv: Fältgrupper låter dig samla flera fält i grupper.

en: %field field is required.
sv: Fältet %field är obligatoriskt.

en: Filesize (KB)
sv: Filstorlek (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
sv: Ett fält som inte är synligt för användaren, men som sparas i det inskickade inlägget.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
sv: Visar text som HTML i formuläret – visar inget fält.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
sv: Alternativen inom rullgardinsmenyn måste vara unika. Följande nycklar används flera gånger:

en: Make this field resizable by the user.
sv: Gör det möjligt för användaren att ändra storleken på fältet.

en: Examples: $, #, -.
sv: Exempel: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
sv: Exempel: kg, lb, %.

en: Entered %name is not a valid time.
sv: Angiven %name är inte en giltig tid.

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Compact
sv: Kompakt

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Textarea
sv: Textruta

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
sv: !name får inte vara längre än %max tecken, men är för närvarande %length tecken.

en: Illegal choice %choice in %name element.
sv: Ogiltigt val (%choice) i elementet %name.

en: Progress indicator
sv: Förloppsindikator

en: Bar with progress meter
sv: Stapel med förloppsindikator

en: Throbber
sv: Laddningsindikator

en: Days of the week
sv: Veckodagar

en: Form settings
sv: Inställningar för formulär

en: Custom label
sv: Anpassad etikett

en: Unique
sv: Unik

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
sv: Accepterar datum i formatet <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Textsträngar såsom today, +2 months och Dec 9 2004 är alla giltiga.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
sv: Accepterar tid i formatet <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Textsträngar såsom now, +2 hours och 10:30pm är alla giltiga.

en: Serial number
sv: Serienummer

en: Upload destination
sv: Destination för uppladdning

en: E-mails
sv: E-postmeddelanden

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
sv: Webform möjliggör för noder att ha bifogade formulär och enkäter.

en: To add one, create a !types piece of content.
sv: För att lägga till en, skapa en !types typ av innehåll.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
sv: Webform är för närvarande inte aktiverad på någon innehållstyp.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
sv: Denna sida listar allt innehåll på webbplatsen som kan ha ett formulär bifogat.

en: Webform-enabled piece of content
sv: Webform-aktiverad typ av innehåll.

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
sv: Besök inställningssidan för<a href="!url">Webform</a> och aktivera Webform på minst en innehållstyp.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
sv: Valfritt: Aktivera Webform på flera innehållstyper genom att besöka inställlningssidan för <a href="!url">Webform</a>.

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
sv: Ett speciellt textfält som tillåter e-postadresser.

en: Allow users to upload files of configurable types.
sv: Tillåter användare att ladda upp filer av konfigurerbara typer.

en: Page break
sv: Sidbrytning

en: Organize forms into multiple pages.
sv: Organisera formulär till flera sidor.

en: Select options
sv: Välj alternativ

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
sv: Kontrollera att alla angivna värden för detta fält är unika. Samma värde får inte användas två gånger.

en: Maximum length of the textfield value.
sv: Största längd för värdet på textfältet.

en: E-mail address format
sv: Format på e-postadress

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
sv: Långt format: "Exempel Namn" &lt;namn@exempel.se&gt;

en: Short format: name@example.com
sv: Kort format: namn@exempel.se

en: Include all components
sv: Inkludera alla komponenter

en: email@example.com
sv: epost@exempel.se

en: Confirmation message
sv: Meddelande för bekräftelse

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
sv: Begränsa antalet inskickningar <em>per användare</em>. En användare identifieras genom deras användarkonto om de är inloggade, eller med deras IP-adress och en kaka (cookie) om de är gäster. Användning av kakor kan ändras i de globala <a href="!url">inställningarna för Webform</a>.

en: Submission access
sv: Behörighet för inskickande

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
sv: Visa det föregående inläggsmeddelandet som syns när användare redan har skickat in detta formulär.

en: Select list options
sv: Välj listalternativ

en: Select list format
sv: Välj listformat

en: Separate
sv: Dela upp

en: Included export components
sv: Inkluderade exportkomponenter

en: The selected components will be included in the export.
sv: Valda komponenter kommer att inkluderas vid exporten.

en: @name form
sv: @name formulär

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
sv: Du måste<a href="!login">logga in</a> för att se detta formulär.

en: Access all webform results
sv: Åtkomst till alla resultat för webbformulär

en: Access own webform results
sv: Åtkomst till egna resultat för webformulär

en: Edit all webform submissions
sv: Redigera alla inskickade webbformulär

en: Delete all webform submissions
sv: Radera alla inskickade webbformulär

en: Access own webform submissions
sv: Åtkomst till egna webbformulärs inskickade resultat

en: Edit own webform submissions
sv: Redigera egna webbformulärs inskickade resultat

en: Delete own webform submissions
sv: Radera egna webbformulärs inskickade resultat

en: Default: %value
sv: Standard: %value

en: Edit component: @name
sv: Redigera komponent: @name

en: Northern Marianas Islands
sv: Nordmarianerna

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
sv: Beviljar åtkomst till fliken "Resultat" på allt innehåll för webbformulär. Vanligtvis är det endast administratörer som har denna behörighet.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
sv: Beviljar tillgång till fliken "Resultat" till författaren som har skapat det aktuella innehållet för webbformulär.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
sv: Tillåter redigering av alla inskickade webbformulär, oavsett användare. Vanligtvis så har endast administratörer denna behörighet.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
sv: Tillåter radering av alla inskickade webbformulär, oavsett användare. Vanligtvis har endast administratörer denna behörighet.

en: Webform: !title
sv: Webformulär: !title

en: Form only
sv: Endast formulär

en: Send e-mail as HTML
sv: Skicka e-post som HTML

en: Redirection location
sv: Plats för omdirigering

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
sv: Välj vart användaren skall omdirigeras när formuläret skickats in.

en: Confirmation page
sv: Sida för bekräftelse

en: No redirect (reload current page)
sv: Ingen omdirigering (ladda om aktuell sida)

en: If enabled this webform will be available as a block.
sv: Om aktiverad kommer detta webbformulär finnas tillgängligt som ett block.

en: Select keys
sv: Välj nycklar

en: Full, human-readable options (values)
sv: Fullständig, läsbara alternativ (värden)

en: Short, raw options (keys)
sv: Förkortad, obearbetad (nycklar)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
sv: Välj vilken av alternativen som ska visas från paren nyckel|värde.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
sv: Skriv in en maskinläsbar nyckel för detta formulärelement. Får bara innehålla alfanumeriska tecken, siffror och understreck. Denna nyckel kommer att användas som namnttribut för formulärelementet. Detta värde har ingen betydelse för hur data sparas, men kan vara till hjälp om man använder håller på med anpassade formulär.

en: Status of this form
sv: Status för detta formulär

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
sv: Att stänga ett formulär förhindrar att fler inskickningar görs av någon användare.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
sv: Rollen %authenticated avser alla inloggade användare, oavsett vilken roll de har tilldelats.

en: 5 minute
sv: 5 minuter

en: 15 minute
sv: 15 minuter

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
sv: Formulär sparat. Du kan återvända till detta formulär senare och fortsätta inmatningen.

en: Show "Save draft" button
sv: Visa knappen "Spara utkast"

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
sv: Låter användarna spara och slutföra formuläret vid ett senare tillfälle. Detta alternativ är endast tillgängligt för inloggade användare.

en: Label display
sv: Visningsetikett

en: Determines the placement of the component's label.
sv: Bestämmer placeringen av komponentens etikett.

en: Save component
sv: Spara komponent

en: The entered date must be @start_date or later.
sv: Det valda datumet måste vara @start_date eller senare.

en: 10 minute
sv: 10 minuter

en: 30 minute
sv: 30 minuter

en: Private fields are shown only to users with results access.
sv: Privata fält visas bara för användare med behörighet att visa resultat.

en: Download range options
sv: Alternativ för nedladdningsomfång

en: All submissions
sv: Alla inlägg

en: Only new submissions since your last download
sv: Endast nya inlägg sedan din senaste nedladdningen

en: Only the latest
sv: Endast de senaste

en: All submissions starting from
sv: Alla inlägg med början från

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
sv: Laddningsindikatorn visar inte statusen för uppladdningen men tar upp mindre plats. Förloppsindikatorn är till hjälp för att se hur långt man kommit med stora uppladdningar.

en: Total submissions limit
sv: Begränsning för totalt antal inskickningar

en: Limit the total number of allowed submissions.
sv: Begränsa det totala antalet tillåtna inskickningar.

en: Per user submission limit
sv: Inskickningsbegränsning per användare

en: Upload directory
sv: Uppladdningskatalog

en: Prefix text placed to the left of the textfield
sv: Prefix som kommer att placeras ut till vänster om textfältet

en: Postfix text placed to the right of the textfield
sv: Suffix som placeras ut till höger om textfältet

en: Submit button label
sv: Etikett för knappen skicka

en: The placeholder will be shown in the field until the user starts entering a value.
sv: Platshållaren kommer att visas i fältet tills användaren börjar skriva något.

en: Wrapper CSS classes
sv: CSS-klasser för omslutare

en: Apply a class to the wrapper around both the field and its label. Separate multiple by spaces.
sv: Tilldela en klass till omslutaren runt både fältet och dess etikett. Separera flera med mellanslag.

en: Apply a class to the field. Separate multiple by spaces.
sv: Tilldela en klass till fältet. Separera flera med mellanslag.

en: Column header format
sv: Format på kolumnrubriker

en: Custom URL value
sv: Värde för anpassad URL

en: Show page number as number of completed (i.e. Page 1 of 10)
sv: Visa sidnummer som ett mått på slutförande (t.ex. Sida 1 av 10)

en: Show percentage completed (i.e. 10%)
sv: Visa slutförande i procent (t.ex. 10%)

en: Show page labels from page break components
sv: Visa sidetiketter från sidbrytningskomponenter

en: First page label
sv: Etikett för startsidan

en: Confirmation page label
sv: Etikett för bekräftelsesida

en: Show the notification about previous submissions
sv: Visa meddelandet om föregående inskickaden

en: No components have analysis enabled in this form. Enable analysis under the "Add analysis components" fieldset.
sv: Inga komponenter har valts för analys i detta formulär. Aktivera analysering under gruppen "Lägg till komponenter för analys".

en: Add analysis components
sv: Lägg till komponenter för analys

en: The selected components will be included on the analysis page.
sv: Valda komponenter kommer att inkluderas på analyssidan.

en: Update analysis display
sv: Uppdatera visningen av analys

en: Enable preview page
sv: Aktivera sida med förhandsgranskning

en: Add a page for previewing the form before submitting.
sv: Lägg till en sida för förhandsgranskning av formuläret innan inskickande.

en: Next submission number
sv: Nästa nummer för inskickande

en: The value of the next submission number. This is usually 1 when you start and will go up with each form submission.
sv: Värdet på nästa nummer för inskickande. Detta är vanligtvis 1 när du börjar och ökar för varje inskickat inlägg.

en: Automatically save as draft between pages and when there are validation errors
sv: Spara automatiskt som ett utkast mellan sidor och när valideringsfel uppstår

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form or when validation errors prevent form submission.
sv: Sparar automatiskt delvis ifyllda inlägg när användare klickar på "Nästa" eller "Föregående" i flersidiga formulär eller när valideringsfel förhindrar formulärinlägg.
