Webform (7.x-4.13) - en to cs translation catalogue (573 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: select
cs: vybrat

en: Save configuration
cs: Uložit nastavení

en: delete
cs: smazat

en: Status
cs: Stav

en: Markup
cs: Značkování

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: Value
cs: Hodnota

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Private
cs: Soukromé

en: Is
cs: Je

en: Type
cs: Typ

en: Closed
cs: Zavřená

en: Subject
cs: Předmět

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Description
cs: Popis

en: more
cs: více

en: required
cs: vyžadováno

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Action
cs: Akce

en: On
cs: Zapnuto

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Download
cs: Stáhnout

en: view
cs: zobrazit

en: File
cs: Soubor

en: Advanced options
cs: Pokročilé volby

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: None
cs: Žádné

en: Number
cs: Číslo

en: Weight
cs: Váha

en: Types
cs: Typy

en: Multiple
cs: Vícenásobná

en: Required
cs: Povinné

en: Parent
cs: Nadřazený

en: none
cs: žádné

en: Category
cs: Kategorie

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Label
cs: Popisek

en: Preview
cs: Náhled

en: Save
cs: Uložit

en: True
cs: Pravda (True)

en: False
cs: Nepravda (False)

en: Default
cs: Výchozí

en: Download PDF
cs: Stáhnout PDF

en: Open
cs: Otevřené

en: Sunday
cs: Neděle

en: Monday
cs: Pondělí

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Wednesday
cs: Středa

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Friday
cs: Pátek

en: Saturday
cs: Sobota

en: Archives
cs: Archivy

en: Time
cs: Čas

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Format
cs: Formát

en: Display
cs: Zobrazit

en: Advanced settings
cs: Pokročilá nastavení

en: results
cs: výsledky

en: Display mode
cs: Režim zobrazení

en: Component
cs: Komponenta

en: Components
cs: Komponenty

en: Before
cs: Před

en: After
cs: Po

en: User
cs: Uživatel

en: Options
cs: Možnosti

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Node
cs: Uzly

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
cs: Volitelné. V nabídce se těžší položky propadnou dolů a lehčí se umístí výše.

en: All
cs: Vše

en: Submitted
cs: Odesláno

en: Year
cs: Rok

en: Date format
cs: Formát data

en: Submission information
cs: Informace o odeslání

en: Off
cs: Vypnuto

en: Preview message
cs: Náhled zprávy

en: From
cs: Od

en: Custom
cs: Vlastní

en: E-mail address
cs: E-mailová adresa

en: Is not
cs: Není

en: Count
cs: Počet

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: This field is required.
cs: Toto pole je vyžadováno.

en: Textfield
cs: Textové pole

en: Range
cs: Rozsah

en: Media
cs: Média

en: Plain text
cs: Prostý text

en: Month
cs: Měsíc

en: Load
cs: Načíst

en: Unlimited
cs: Neomezené

en: Address
cs: Adresa

en: Send
cs: Poslat

en: Serial
cs: Sériové číslo

en: Desc
cs: Sestupně

en: Day
cs: Den

en: Table
cs: Tabulka

en: Start
cs: Začátek

en: Start date
cs: Datum začátku

en: End date
cs: Datum konce

en: String
cs: Řetězec

en: Both
cs: Obojí

en: Clone
cs: Klonovat

en: Option
cs: Možnost

en: Operator
cs: Operátor

en: Position
cs: Pozice

en: Integer
cs: Celé číslo

en: IP Address
cs: IP adresa

en: CSS classes
cs: CSS třídy

en: Collapsible
cs: Sbalitelné

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: American Samoa
cs: Amerikan Samoa

en: Marshall Islands
cs: Marshallovy ostrovy

en: Virgin Islands
cs: Panenské ostrovy

en: Modified
cs: Upraveno

en: Hidden
cs: Skryté

en: Root
cs: Kořen

en: Tokens
cs: Tokeny

en: Time format
cs: Formát času

en: Countries
cs: Země

en: Clear
cs: Vymazat

en: ‹ previous
cs: ‹ předchozí

en: next ›
cs: následující ›

en: Source
cs: Zdroj

en: Hour
cs: Hodina

en: Minute
cs: Minuta

en: Select list
cs: Seznam

en: Text field
cs: Textové pole

en: is equal to
cs: je rovno

en: is not equal to
cs: není rovno

en: E-mail subject
cs: Předmět emailu.

en: Empty
cs: Prázdný

en: Greater than
cs: Větší než

en: Less than
cs: Menší než

en: Default template
cs: Výchozí šablona

en: Maxlength
cs: Maximální délka

en: or
cs: nebo

en: Results
cs: Výsledky

en: Missing
cs: Chybějící

en: Completed
cs: Dokončené

en: Thousands separator
cs: Oddělovač tisíců

en: completed
cs: dokončeno

en: Documents
cs: Dokumenty

en: Allowed file extensions
cs: Povolené přípony souboru

en: !name field is required.
cs: Pole !name je vyžadováno.

en: Automatic
cs: Automatické

en: Complete
cs: Dokončit

en: Submissions
cs: Uložené výsledky

en: Analysis
cs: Analýza

en: Clear Form Submissions
cs: Vymazat odeslané formuláře

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
cs: Určitě chcete smazat všechny záznamy pro tento formulář?

en: Webform %title entries cleared.
cs: Záznamy pro formulář %title byly vymazány.

en: Are you sure you want to delete this submission?
cs: Opravdu smazat tento odeslaný formulář?

en: Submitted values are
cs: Odeslané hodnoty jsou

en: responses
cs: odpovědi

en: Webforms
cs: Webové formuláře

en: View and edit all the available webforms on your site.
cs: Prohlížet a upravovat všechny formuláře na tomto webu.

en: Global configuration of webform functionality.
cs: Globální nastavení pro práci s webovými formuláři.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
cs: Vytvořte nový formulář nebo dotazník přístupný všem uživatelům. Odeslané formuláře a statistiky se zaznamenávají a jsou přístupné uživatelům s příslušným oprávněním.

en: E-mail to address
cs: E-mailová adresa příjemce

en: E-mail from name
cs: Jméno odesílatele

en: E-mail from address
cs: E-mailová adresa odesílatele

en: ever
cs: navždy

en: every hour
cs: každou hodinu

en: every day
cs: každý den

en: every week
cs: každý týden

en: No Components, add a component below.
cs: Nejsou k dispozici žádné komponenty; níže přidejte novou komponentu.

en: Field Key
cs: Klíč pole

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
cs: Použije se jako popisek při zobrazení tohoto prvku formuláře.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
cs: Krátký popis pole, který slouží jako nápověda pro vyplňování.

en: Check this option if the user must enter a value.
cs: Pokud je zaškrtnuto, uživatel musí zadat hodnotu.

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
cs: Komponenta formuláře typu @type nemá definovanou funkci pro editování.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
cs: Klíč pole %field_key je neplatný. Použijte pouze malá písmena, číslice a podtržítka.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
cs: Klíč pole %field_key již používá pole s názvem %existing_field. Použijte unikátní klíč.

en: Previous submission
cs: Předchozí odeslaný formulář

en: Next submission
cs: Následující odeslaný formulář

en: Submitted by !name
cs: Odesláno uživatelem !name

en: Next Page >
cs: Další strana >

en: < Previous Page
cs: < Předchozí strana

en: The webform component @type is not able to be displayed
cs: Komponentu typu @type nelze zobrazit

en: Illegal information. Data not submitted.
cs: Neplatná informace. Data nebyla odeslána.

en: Go back to the form
cs: Návrat do formuláře

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
cs: Umožňuje vytvářet formuláře a dotazníky.

en: Default value
cs: Výchozí hodnota

en: The default value of the field.
cs: Výchozí hodnota pole.

en: Presents month, day, and year fields.
cs: Představuje pole pro měsíc, den a rok.

en: Left Blank
cs: Nevyplněno

en: User entered value
cs: Hodnota zadaná uživatelem

en: Width of the textfield.
cs: Šířka textového pole.

en: User email as default
cs: Adresa uživatele jako výchozí

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
cs: Pokud je uživatel přihlášen, použije se jeho e-mailová adresa jako výchozí hodnota tohoto pole.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
cs: Obsah pole nebude možné měnit. Užitečné pro zadávání fixních výchozích hodnot.

en: Average submission length in words (ex blanks)
cs: Průměrná délka zadané hodnoty ve slovech (kromě mezer)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
cs: Pokud je tato skupina polí sbalitelná, uživatelé ji budou moci otevírat a zavírat.

en: Collapsed by Default
cs: Sbaleno jako výchozí

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
cs: Sbalitelné skupiny polí jsou implicitně "otevřené". Tato volba nastaví výchozí stav skupiny polí na "zavřený".

en: User uploaded file
cs: Soubor nahraný uživatelem

en: Average uploaded file size
cs: Průměrná velikost nahraného souboru

en: Questions
cs: Otázky

en: Randomize Options
cs: Zamíchat možnosti

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
cs: Ve formuláři náhodně změní pořadí možností pro výběr.

en: Randomize Questions
cs: Zamíchat otázky

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
cs: Náhodně změnit pořadí otázek ve formuláři.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
cs: Umožňuje tvorbu mřížky otázek, kde možnosti odpovědí jsou ve formě přepínacích políček.

en: Non-empty
cs: Neprázdný

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
cs: Zaškrtněte, pokud má mít uživatel možnost vybrat více hodnot.

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
cs: Umožňuje vytváření zaškrtávacích políček, přepínačů a rozbalovacích nabídek.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
cs: Umožňuje vložení víceřádkového textu.

en: Basic textfield type.
cs: Základní textové pole.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
cs: Poskytuje uživateli pole pro hodinu a minutu a volitelně také pro dopoledne/odpoledne (am/pm).

en: Apply
cs: Použít

en: is
cs: je

en: Alaska
cs: Aljaška

en: California
cs: Kalifornie

en: Hawaii
cs: Hawai

en: New Mexico
cs: Nové Mexiko

en: North Carolina
cs: Severní Karolína

en: North Dakota
cs: Severní Dakota

en: Pennsylvania
cs: Pensylvánie

en: South Carolina
cs: Jižní Karolína

en: South Dakota
cs: Jižní Dakota

en: Virginia
cs: Virginie

en: West Virginia
cs: Západní Virginie

en: Above
cs: Nad

en: 1 minute
cs: 1 minuta

en: Grid
cs: Mřížka

en: Hide
cs: Skrýt

en: Submission settings
cs: Nastavení pro odeslání

en: From name
cs: Jméno odesílatele

en: From address
cs: Adresa odesílatele

en: E-mail template
cs: Šablona e-mailu

en: Export format
cs: Formát pro export

en: « first
cs: « první

en: last »
cs: poslední »

en: Offset
cs: Posun

en: begins with
cs: začíná s

en: contains
cs: obsahuje

en: does not contain
cs: neobsahuje

en: Print
cs: Tisk

en: Validation
cs: Validace

en: Available as block
cs: Dostupné jako blok

en: and
cs: a

en: Text to display
cs: Text který se zobrazí

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
cs: Formulář %title byl vytvořen. Níže do něj můžete přidat nová pole.

en: Submission deleted.
cs: Odeslaný formulář byl smazán.

en: Target
cs: Cíl

en: If
cs: Jestliže

en: Redirect URL
cs: URL adresa pro přesměrování

en: Resizable
cs: Nastavitelná velikost

en: Display format
cs: Formát zobrazení

en: shown
cs: zobrazeno

en: Custom template
cs: Vlastní šablona

en: Webform submissions
cs: Odeslané webové formuláře

en: IP address
cs: IP adresa

en: E-mail to
cs: E-mail pro

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
cs: Zjištěna neplatná volba. Kontaktujte administrátora webu.

en: Illegal choice %choice in !name element.
cs: Neplatná volba %choice v elementu !name.

en: Decimal point
cs: Desetinná tečka

en: Delimited text
cs: Text s oddělovači

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
cs: Soubor s prostým textem odděleným čárkami, tabulátory nebo jinými znaky.

en: A file readable by Microsoft Excel.
cs: Soubor pro MS Excel.

en: Delimited text format
cs: Text s oddělovači

en: Comma (,)
cs: Čárka (,)

en: Tab (\t)
cs: Tabulátor (\t)

en: Semicolon (;)
cs: Středník (;)

en: Colon (:)
cs: Dvojtečka (:)

en: Pipe (|)
cs: Svislá čára (|)

en: Period (.)
cs: Tečka (.)

en: Space ( )
cs: Mezera ( )

en: ends with
cs: končí s

en: View link
cs: Odkaz "zobrazit"

en: is not
cs: není

en: Delete link
cs: Odkaz "smazat"

en: Draft
cs: Koncept

en: Save Draft
cs: Uložit koncept

en: 12-hour (am/pm)
cs: 12hodinový

en: 24-hour
cs: 24hodinový

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
cs: Tento formulář ještě nebyl vyplněn a odeslán. <a href="!url">Zobrazit</a>.

en: is greater than
cs: je větší než

en: is less than
cs: je menší než

en: Custom URL
cs: Vlastní URL

en: form
cs: formulář

en: Edit link
cs: Odkaz "upravit"

en: The results of this submission may be viewed at:
cs: Výstupy tohoto formuláře můžete zobrazit zde:

en: New component name
cs: Jméno nové komponenty

en: When adding a new component, the name field is required.
cs: Pro přidání nové komponenty je vyžadován název pole.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
cs: Volitelná hodnota. Můžete lépe uspořádat formulář, když umístíte tuto komponentu do jiné skupiny polí.

en: Component %name cloned.
cs: Komponenta %name byla duplikována.

en: Component %name updated.
cs: Komponenta %name byla aktualizována.

en: New component %name added.
cs: Komponenta %name byla přidána.

en: Delete the %name fieldset?
cs: Smazat skupinu polí %name?

en: Delete the %name component?
cs: Smazat komponentu %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
cs: Tímto bezprostředně smažete komponentu %name formuláře %webform. Tuto akci nebude možné vrátit.

en: Component %name deleted.
cs: Komponenta %name byla smazána.

en: Submissions for %user
cs: Odeslané formuláře uživatele %user

en: Show !count results per page.
cs: Počet výsledků na stránku: !count

en: Showing all results.
cs: Zobrazeny všechny výsledky.

en: @total results total.
cs: Celkem výsledků: @total

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
cs: Toto je oddělovač pro soubor typu CSV/TSV, ve kterém lze stáhnout výsledky formulářů. Použití tabulátorů je nejspolehlivější způsob, jak zachovat non-latin znaky. Můžete oddělovač změnit na jiný podle toho, do které aplikace budete výsledky importovat.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
cs: Tato přístupová práva ovlivňují, které uživatelské role mohou formulář odesílat. Nebrání však k přístupu ke stránce s formulářem. Pokud potřebujete omezit přístup k samotné stránce, použijte jiný modul, např. <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> nebo <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
cs: Role, které mohou odesílat tento formulář

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
cs: Výchozí hodnota textu tlačítka pro odeslání formuláře je <em>Poslat</em>. Tuto hodnotu můžete přebít, když vyplníte toto pole.

en: Submissions for this form are closed.
cs: Tento formulář je uzavřený.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
cs: Pro zobrazení tohoto formuláře se <a href="!login">přihlaste</a> nebo <a href="!register">zaregistrujte</a>.

en: You do not have permission to view this form.
cs: Nemáte oprávnění zobrazit tento formulář.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
cs: Vyčerpali jste limit pro opakované odeslání tohoto formuláře (@count).

en: You have already submitted this form.
cs: Tento formulář jste již odeslali.

en: You may not submit another entry at this time.
cs: V tuto chvíli nemůžete formulář znovu odeslat.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
cs: <a href="!url">Zobrazit předchozí odeslané formuláře</a>.

en: Available components
cs: Dostupné komponenty

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
cs: Toto jsou dostupné typy polí ve vaší instalaci modulu Webform. Kterékoliv z nich můžete vypnout pomocí příslušného zaškrtávacího pole. V nových i existujících webových formulářích budou k dispozici pouze zaškrtnuté komponenty.

en: Default e-mail values
cs: Výchozí hodnoty pro e-mail

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
cs: Výchozí adresa odesílatele e-mailů s výstupy formulářů (často adresa správce formulářů).

en: The default sender name which is used along with the default from address.
cs: Výchozí jméno odesílatele, které se přidá k odchozí adrese.

en: Default subject
cs: Výchozí předmět

en: The default subject line of any e-mailed results.
cs: Výchozí text předmětu pro e-maily s výstupy formulářů.

en: Default export format
cs: Výchozí formát pro export

en: Default export delimiter
cs: Výchozí oddělovač pro export

en: Submission access control
cs: Kontrola přístupu k odesílání formuláře

en: Select the user roles that may submit each individual webform
cs: Zadejte uživatelské role, které mohou odesílat jednotlivé formuláře

en: Disable Webform submission access control
cs: Vypnout kontrolu přístupu k webovým formulářům

en: Form: !form
cs: Formulář !form

en: Submission updated.
cs: Odeslaný formulář byl aktualizován.

en: Thank you, your submission has been received.
cs: Děkujeme, váš formulář byl doručen.

en: Token values
cs: Hodnoty tokenů

en: Webform confirmation
cs: Potvrzení formuláře

en: Form components
cs: Komponenty formuláře

en: Webform submission
cs: Odeslání formuláře

en: Website timezone
cs: Časové pásmo webu

en: User timezone
cs: Časové pásmo uživatele

en: Use a textfield for year
cs: Pro rok použít textové pole

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
cs: Pokud je povoleno, vygenerovaná pole pro datum použijí pro letopočet textové pole. Jinak se použije rozbalovací menu.

en: Entered !name is not a valid date.
cs: Zadaná hodnota !name není platné datum.

en: Leaving blank will use the default size.
cs: Pokud necháte prázdné, použije se výchozí velikost.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
cs: Skupiny polí umožňují roztřídit jednotlivá pole do skupin.

en: Filesize (KB)
cs: Velikost souboru (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
cs: Pole, které je pro uživatele neviditelné, ale uloží se spolu s ostatními hodnotami formuláře.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
cs: Zobrazí text ve formuláři jako HTML - nevytváří samostatné pole.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
cs: Možnosti v rozbalovacím seznamu musí být unikátní. Následující klíče byly použity opakovaně:

en: Make this field resizable by the user.
cs: Povolit uživatelům změnit velikost pole.

en: Examples: $, #, -.
cs: Příklady: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
cs: Příklady: lb, kg, %.

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: - All -
cs: - Vše -

en: Compact
cs: Kompaktní

en: Fieldset
cs: Sada polí

en: Checkboxes
cs: Zaškrtávací pole

en: Textarea
cs: Textová oblast

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
cs: !name nesmí být delší než %max znaků (zadáno %length znaků).

en: Illegal choice %choice in %name element.
cs: Neplatná volba %choice v elementu %name.

en: Progress indicator
cs: Ukazatel průběhu

en: Bar with progress meter
cs: Sloupec s ukazatelem průběhu

en: Throbber
cs: Pulzér

en: Days of the week
cs: Dny v týdnu

en: Form settings
cs: Nastavení formuláře

en: Custom label
cs: Vlastní popisek

en: Unique
cs: Unikátní

en: Progress bar
cs: Ukazatel průběhu

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
cs: Podporuje zápis datumu ve formátu <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Například řetězce 'dnes', '+2 měsíce' nebo '9.prosince 2004' jsou korektní.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
cs: Podporuje zápis času ve formátu <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Například řetězce 'nyní', '+2 hodiny' nebo '10:30' jsou korektní.

en: Edit URL
cs: Upravit URL

en: Status message
cs: Zpráva o stavu

en: Upload destination
cs: Cíl nahrávání

en: E-mails
cs: E-maily

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
cs: Modul Webform umožňuje přiložit k uzlům formuláře a dotazníky.

en: To add one, create a !types piece of content.
cs: Pro přidání vytvořte obsah typu !types.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
cs: V současné době není webový formulář zapnutý pro žádné typy obsahu.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
cs: Na této stránce je seznam veškerého obsahu na webu, ke kterému může být připojen webový formulář.

en: Webform-enabled piece of content
cs: Obsah, pro který je povolen webový formulář

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
cs: Navštivte <a href="!url">Nastavení modulu Webform</a> a povolte webový formulář alespoň pro jeden typ obsahu.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
cs: Volitelně: můžete povolit webový formulář pro více typů obsahu. Navštivte <a href="!url">Nastavení modulu Webform</a> page.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
cs: <p>Tento modul umožňuje vytváření formulářů či dotazníků a vytvořit jejich obsah. Výsledky odeslaných formulářů jsou uloženy v databázi a volitelně je také možné posílat je e-mailem na předdefinované adresy
    </p>
    <p>Zde je stručný návod, jak jeden takový vytvořit:</p>
    <ul>
      <li>!webform-types-message</li>
      <li>Přejít na <a href="!create-content">Vytvořit obsah</a> a přidat !types kousek obsahu.</li>
      <li>Po uložení nového obsahu, budete přesměrováni na seznam polí formuláře, který bude vytvořen. Přidejte pole, která chcete mít ve formuláři.</li> 
      <li>Po dokončení přidávání polí, můžete chtít posílat e-maily administrátorům nebo zpět k uživateli, který vyplnil formulář. Klikněte na podkartu <em>e-maily</em> (umístěnou pod kartou <em>Webform</em>)</li>
      <li>Konečně, navštivte podkartu<em>Nastavení formuláře</em> (umístěnou pod kartou <em>Webform</em>) a nakonfigurujte zbývající možnosti nastavení formuláře.
        <ul>
           <li>Přidat potvrzovací zprávu a/nebo přesměrování na URL, která má být zobrazena po úspěšném odeslání formuláře.</li>
           <li>Nastavit limit počtu odeslání.</li>
           <li>Stanovit, jaké role mohou odeslat formulář.</li>
           <li>Upravit pokročilé možnosti konfigurace, jako je možnost ukládat koncepty nebo zobrazit uživateli zprávu s oznámením, jak mohou upravit své příspěvky.</li>
         </ul>
      </li>
      <li>Formulář by nyní měl být připraven k prohlížení. Po obdržení výsledků formuláře, můžete zkontrolovat výsledky, které uživatelé odeslali, navštívením karty <em>Výsledky</em> u zobrazeného formuláře.</li>
    </ul>
    <p>Nápověda jak přidávat a konfigurovat komponenty bude zobrazena poté, co přidáte vaší první komponentu.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
cs: Speciální textové pole pro vložení e-mailové adresy.

en: Allow users to upload files of configurable types.
cs: Umožňuje uživatelům vložit soubor nastaveného typu.

en: Page break
cs: Zalomení stránky

en: Organize forms into multiple pages.
cs: Umožňuje sestavit vícestránkové formuláře.

en: Select options
cs: Možnosti výběru

en: Value of !component
cs: Hodnota z !component

en: Value of "!component"
cs: Hodnota z "!component"

en: Webform settings
cs: Nastavení modulu Webform

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
cs: Zkontrolujte, zda jsou všechny hodnoty v tomto poli unikátní. Nelze zadat dvakrát stejnou hodnotu.

en: no upload
cs: žádný upload

en: Other...
cs: Jiné...

en: Allow "Other..." option
cs: Povolit možnost "Ostatní..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
cs: Zaškrtněte tuto možnost, jestliže chcete dovolit uživatelům zadat hodnotu, která není na seznamu.

en: Text for "Other..." option
cs: Text pro možnost "Jiné..."

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
cs: Pokud jste povolili další možnosti, zadejte text, který se zobrazí pro jejich aktivaci.

en: Randomize options
cs: Zamíchat možnosti

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
cs: Náhodně změní pořadí možností pro zobrazení ve formuláři.

en: Maximum length of the textfield value.
cs: Maximální délka textového pole.

en: E-mail address format
cs: Formát e-mailové adresy

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
cs: Dlouhý formát: "Jméno Příjmení" &lt;jmeno@priklad.com&gt;

en: Short format: name@example.com
cs: Krátký formát: jmeno@priklad.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
cs: Většina serverů podporuje "dlouhý" formát, který umožňuje zadat uživatelsky příjemnější odchozí adresy v odesílaných e-mailech. Mnohé servery, které používají OS Windows, ovšem nedokážou e-mail v dlouhém formátu odeslat. Jestliže máte problémy s odesíláním e-mailů pomocí modulu Webform, změňte toto nastavení.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
cs: Na webu neexistují žádné webové formuláře. Vytvořte obsah typu !types.

en: Include all components
cs: Zahrnout všechny komponenty

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
cs: Hodnota %value už byla pro pole %title odeslána. Je možné, že už jste tento formulář odeslali, nebo je třeba zadat jinou hodnotu.

en: Component value
cs: Hodnota komponenty

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
cs: Momentálně se neposílají žádné e-maily, níže přidejte příjemce e-mailu.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
cs: Jakékoli textové pole, volba nebo skrytá položka formuláře mohou být zvoleny jako předmět e-mailů.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
cs: Jakýkoli e-mail, volba nebo skrytý prvek formuláře může být nastaven jako e-mail odesílatele.

en: No available components
cs: Žádné komponenty nejsou k dispozici

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
cs: Pomocí šablony pro e-maily je možné přizpůsobit zobrazování e-mailů.

en: Included e-mail values
cs: Zahrnuté hodnoty e-mailové adresy

en: Save e-mail settings
cs: Uložit nastavení e-mailů

en: E-mail header details
cs: Detaily hlavičky e-mailu

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
cs: Když přidáváte novou vlastní e-mailovou adresu, je pole e-mail povinné.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
cs: Vložená hodnota e-mailové adresy "@email" není platná.

en: Email settings added.
cs: Nastavení e-mailu přidáno.

en: Email settings updated.
cs: Nastavení e-mailu bylo aktualizováno.

en: Delete e-mail settings?
cs: Smazat nastavení e-mailu?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
cs: Tato možnost okamžitě smaže nastavení e-mailů založené na komponentě @component.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
cs: Tato volba okamžitě smaže nastavení zasílání mailů na adresu @address.

en: E-mail settings deleted.
cs: Nastavení e-mailu bylo smazáno.

en: Confirmation message
cs: Potvrzovací zpráva

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
cs: URL adresa, na kterou má být uživatel přesměrován po úspěšném odeslání formuláře.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
cs: Omezí počet odeslaných formulářů <em>na uživatele</em>. Přihlášený uživatel je identifikován jménem, anonymní uživatel IP adresou a pomocí cookie. Použití cookies může být upraveno v globálním <a href="!url">nastavení modulu Webform</a>.

en: Submission access
cs: Přístup k odeslání

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
cs: Zobrazí oznámení o předchozích odeslaných formulářích v případě, že uživatelé již tento formulář dříve odeslali.

en: The entered URL is not a valid address.
cs: Zadaná adresa URL není platná.

en: The form settings have been updated.
cs: Nastavení formuláře bylo aktualizováno.

en: Your submissions
cs: Vaše odeslání

en: Select list options
cs: Možnosti seznamu pro výběr

en: Select list format
cs: Formát seznamu pro výběr

en: Separate
cs: Oddělené

en: Submission ID
cs: ID odeslání

en: Included export components
cs: Komponenty zahrnuté do exportu

en: The selected components will be included in the export.
cs: Vybrané komponenty budou zahrnuty do exportu.

en: Option A
cs: Volba A

en: Option B
cs: Volba B

en: Option C
cs: Volba C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
cs: Oddělené volby se lépe hodí pro sestavování reportů, grafů a statistik pomocí tabulkových kalkulátorů.

en: My select list
cs: Můj seznam

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
cs: Kompaktní volby se lépe hodí pro importování dat do jiných systémů.

en: Sid
cs: SID

en: The submission ID of the submission.
cs: ID odeslání formuláře.

en: Whether or not the submission is a draft.
cs: Zda se jedná o koncept.

en: Remote address
cs: Vzdálená adresa

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
cs: IP adresa uživatele, který odeslal formulář.

en: Provide a simple link to view the submission.
cs: Poskytuje odkaz pro zobrazení odeslaného formuláře.

en: Provide a simple link to edit the submission.
cs: Poskytuje odkaz pro úpravu odeslaného formuláře.

en: Provide a simple link to delete the submission.
cs: Poskytuje odkaz pro smazání odeslaného formuláře.

en: Webform submission count
cs: Počet odeslaných webových formulářů

en: The number of webform submissions on this node.
cs: Počet odeslaných webových formulářů pro tento uzel.

en: The number of webform submissions for this user.
cs: Počet odeslaných webových formulářů pro tohoto uživatele.

en: Webform form body
cs: Tělo webového formuláře

en: The Webform form body display for this node.
cs: Zobrazení těla webového formuláře pro tento uzel.

en: draft
cs: koncept

en: @name form
cs: formulář @name

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
cs: Pro zobrazení tohoto formuláře se <a href="!login">přihlaste</a>.

en: Access all webform results
cs: Přístup ke všem výsledkům webových formulářů

en: Access own webform results
cs: Přístup k výsledkům vlastních webových formulářů

en: Edit all webform submissions
cs: Upravovat všechny odeslané webové formuláře

en: Delete all webform submissions
cs: Mazat všechny odeslané webové formuláře

en: Access own webform submissions
cs: Přístup k vlastním odeslaným webovým formulářům

en: Edit own webform submissions
cs: Upravovat vlastní odeslané webové formuláře

en: Delete own webform submissions
cs: Mazat vlastní odeslané webové formuláře

en: Default: %value
cs: Výchozí: %value

en: Webform client form.
cs: Klientský formulář.

en: Default value timezone
cs: Výchozí hodnota časového pásma

en: Customize option keys (Advanced)
cs: Přizpůsobit klíče pro možnosti (Pokročilé nastavení)

en: Customize question keys (Advanced)
cs: Přizpůsobit klíče pro otázky (Pokročilé nastavení)

en: Load a pre-built option list
cs: Nahrát předem připravený seznam možností

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
cs: Použít předem připravený seznam možností namísto manuálního vkládání. Při použití tohoto seznamu nelze možnosti editovat.

en: Customize keys (Advanced)
cs: Přizpůsobit klíče (rozšířené)

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
cs: Každá volba musí mít specifikovaný klíč. Jednotlivé volby specifikujte ve tvaru "bezpecny_klic|Čitelná hodnota"

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
cs: Klíče voleb mohou mít nanejvýš 128 znaků. Následující klíče překračují povolený limit:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
cs: Pořadí formulářů se nepodařilo uložit, protože následující prvky mají stejné formulářové klíče a stejného rodiče. Upravte každou komponentu a dejte jí unikátní formulářový klíč, poté je zkuste znovu přesunout.

en: Edit component: @name
cs: Upravit komponentu: @name

en: US states
cs: Státy US

en: Northern Marianas Islands
cs: Severní Mariany

en: Enable popup calendar
cs: Zapnout popup kalendář

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
cs: Zobrazit JavaScriptový widget pro výběr data vedle pole s datumem.

en: Open popup calendar
cs: Otevřít popup kalendář

en: Submitter
cs: Odesílatel

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
cs: Povolí přístup k tabulce výsledků pro veškerý obsah webových formulářů. Obvykle pro administrátora webu.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
cs: Povolí přístup k tabulce výsledků autorovi obsahu webového formuláře.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
cs: Umožnuje editaci jakéhokoliv výstupu webového formuláře od jakéhokoliv autora. Obvykle oprávnění pro administrátora webu.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
cs: Umožňuje smazání jakéhokoli výstupu webového formuláře od jakéhokoli autora. Obvykle pouze pro administrátora webu.

en: Webform: !title
cs: Webový formulář: !title

en: Form only
cs: Pouze formulář

en: Format override
cs: Překrytí formátu

en: Per-webform configuration of e-mail format
cs: Pro každý formulář použít vlastní nastavení formátu

en: Send all e-mails in the default format
cs: Odeslat všechny e-maily ve výchozím formátu

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
cs: Vynutit odeslání všech formulářů ve výchozím formátu.

en: No available components.
cs: Nejsou dostupné žádné komponenty.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
cs: Opravdu vrátit všechny změny v šabloně na výchozí nastavení?

en: Send e-mail as HTML
cs: Odeslat e-mail jako HTML

en: Include files as attachments
cs: Vložit soubory jako přílohy

en: Redirection location
cs: Místo přesměrování

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
cs: Vyberte, kam bude uživatel přesměrován po úspěšném odeslání.

en: Confirmation page
cs: Potvrzovací stránka

en: No redirect (reload current page)
cs: Bez přesměrování (znovu načte aktuální stránku)

en: If enabled this webform will be available as a block.
cs: Pokud je povoleno, bude tento formulář dostupný jako blok.

en: A valid URL is required for custom redirection.
cs: Pro přesměrování je vyžadována validní URL adresa.

en: Select keys
cs: Zvolit klíče

en: Full, human-readable options (values)
cs: Celé, lidsky čitelné volby (hodnoty)

en: Webform edit link
cs: Odkaz na úpravu webového formuláře

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
cs: Poskytuje odkaz na úpravu komponent a nastavení formuláře.

en: Webform results link
cs: Odkaz na výsledky webového formuláře.

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
cs: Poskytuje odkaz pro zobrazení výsledků formuláře.

en: edit webform
cs: upravit formulář

en: Decimal places
cs: Desetinná místa

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
cs: Vložte strojově čitelný klíč pro tento prvek formuláře. Smí obsahovat pouze alfanumerické znaky a podtržítka. Klíč se použije jako jmenný atribut elementu formuláře. Hodnota nemá vliv na to, jak jsou data uložena, ale může pomoci při práci s formulářem.

en: Status of this form
cs: Stav formuláře

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
cs: Uzavření formuláře zabrání jeho dalšímu odesílání pro všechny uživatele.

en: 5 minute
cs: 5 minuta

en: 15 minute
cs: 15 minut

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
cs: Tento formulář může být použit pro opětovné zaslání emailů nastavených v tomto formuláři. Zkontrolujte emaily, které potřebujete znovu odeslat, a klikněte na <em>Znovu zaslat emaily</em>.

en: Resend e-mails
cs: Znovu odeslat e-maily

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
cs: Odeslání uloženo. K tomuto formuláři se můžete vrátit později, což vám obnoví aktuální hodnoty.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
cs: <strong>Páry klíč-hodnota je třeba specifikovat jako "bezpecny_klic|Nějaká čitelná možnost"</strong>. V klíčích je doporučeno používat pouze alfanumerické znaky a podtržítka. Zadává se vždy jedna možnost na řádek. Skupiny možností mohou být specifikovány &lt;jménem skupiny&gt;. &lt;&gt; po specifikaci skupiny mohou být použity pro vložení položek do kořene menu.

en: Show "Save draft" button
cs: Zobrazit tlačítko: "Uložit rozpracované"

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
cs: Povolit uživatelům uložit formulář a dokončit jej později. Tato možnost je dostupná pouze pro registrované uživatele.

en: You must select at least one email address to resend submission.
cs: Musíte zvolit alespoň jednu e-mailovou adresu pro opětovné odeslání.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
cs: Nebylo možno odeslat žádné e-maily kvůli chybě na serveru.

en: This webform is currently not setup to send emails.
cs: Tento webový formulář aktuálně není nastaven pro odesílání e-mailů.

en: Master
cs: Nadřízené

en: Submission
cs: Odeslaný formulář

en: Label display
cs: Zobrazení popisku

en: Determines the placement of the component's label.
cs: Určuje umístění popisku komponenty.

en: Hide label
cs: Skrýt popisek

en: Do not display the label of this component.
cs: Nezobrazovat popisek této komponenty.

en: Save component
cs: Uložit komponentu

en: Element type
cs: Typ elementu

en: The entered date must be @start_date or later.
cs: Zadané datum musí být @start_date nebo pozdější.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
cs: Zadané datum musí být @end_date nebo dřívější.

en: 10 minute
cs: 10 minut

en: 30 minute
cs: 30 minut

en: Only the latest
cs: Pouze poslední

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
cs: Pulzér (throbber) není chopen zobrazit průběh nahrávání, ale zabere méně místa. Standardní indikátor průběhu je vhodný při nahrávání velkých souborů.

en: @count total
cs: celkem @count

en: Date submitted
cs: Datum odeslání

en: Upload directory
cs: Adresář pro upload

en: !low to !high
cs: !low do !high

en: Standard deviation (!sigma)
cs: Standardní odchylka (!sigma)

en: Minimum must be numeric.
cs: Minimum musí být číslo.

en: Minimum must have an integer value.
cs: Minimum musí mít celočíselnou hodnotu.

en: Maximum must be numeric.
cs: Maximum musí být číslo.

en: Maximum must have an integer value.
cs: Maximum musí mít celočíselnou hodnotu.

en: Step must be numeric.
cs: Krok musí být číslo.

en: Step must have an integer value.
cs: Krok musí mít celočíselnou hodnotu.

en: Height of the textarea in rows.
cs: Výška textové oblasti v řádcích.

en: Prefix text placed to the left of the textfield
cs: Text umístěný nalevo od textového pole

en: Postfix text placed to the right of the textfield
cs: Text umístěný napravo od textového pole

en: Tokens related to webform submissions.
cs: Tokeny související s odeslanými webovými formuláři.

en: The unique indentifier for the webform submission.
cs: Unikátní identifikátor pro odeslaný webový formulář.

en: The IP address that was used when submitting the webform.
cs: IP adresa, použitá při odesílání webového formuláře.

en: The user that submitted the webform result.
cs: Uživatel, který odeslal výsledek webového formuláře.

en: Webform submission values
cs: Hodnoty odeslaného webového formuláře

en: Submitted by user: [submission:user]
cs: Odesláno uživatelem: [submission:user]

en: Submitted by anonymous user: [submission:ip-address]
cs: Odesláno anonymním uživatelem: [submission:ip-address]

en: Save conditions
cs: Uložit podmínky

en: And/or
cs: A/nebo

en: is before
cs: je před

en: is after
cs: je po

en: @format or valid date
cs: @format nebo platné datum

en: HH:MMam or valid time
cs: HH:MMam nebo platný čas

en: Webform results
cs: Výsledky webového formuláře

en: Value (raw)
cs: Hodnota (nezpracovaná)

en: The specified node is not valid.
cs: Uvedený uzel není platný.

en: Use component label
cs: Použít popisek komponenty

en: No label
cs: Žádný popisek
