Webform (7.x-4.2) - en to tr translation catalogue (325 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: select
tr: seç

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Markup
tr: Biçim

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Private
tr: Özel

en: Is
tr: -dir

en: Type
tr: Tip

en: Closed
tr: Kapalı

en: Subject
tr: Konu

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: more
tr: daha fazla

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Action
tr: Eylem

en: On
tr: Açık

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Download
tr: İndir

en: view
tr: görüntüle

en: File
tr: Dosya

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Number
tr: Sayı

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Types
tr: Tipler

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Required
tr: Zorunlu

en: Parent
tr: Üst öge

en: none
tr: hiçbiri

en: Category
tr: Kategori

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Download PDF
tr: PDF'yi indir

en: Open
tr: Açık

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Archives
tr: Arşivler

en: Time
tr: Zaman

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Format
tr: Biçim

en: Display
tr: Gösterim

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: results
tr: sonuçlar

en: Display mode
tr: Görüntüleme modu

en: Component
tr: Bileşen

en: Components
tr: Bileşenler

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: User
tr: Kullanıcı

en: Options
tr: Seçenekler

en: Node
tr: Düğüm

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
tr: Seçime bağlı. Ağırlığı daha fazla olan öğeler menüde aşağıya inerken hafif öğeler daha yukarıya çıkar.

en: All
tr: Tümü

en: Submitted
tr: Girdi Tarihi

en: Year
tr: Yıl

en: Submission information
tr: Gönderim bilgileri

en: Off
tr: Kapalı

en: Inline
tr: Satır içi

en: Preview message
tr: Mesajı önizle

en: From
tr: Kimden

en: Custom
tr: Özel

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: Count
tr: Sayaç

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Textfield
tr: Metin alanı

en: Maximum
tr: En fazla

en: Media
tr: Medya

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Month
tr: Ay

en: Load
tr: Yükle

en: Serial Number
tr: Seri Numarası

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Address
tr: Adres

en: Desc
tr: Azalan

en: Day
tr: Gün

en: Table
tr: Tablo

en: Start
tr: Başlangıç

en: am
tr: öö

en: pm
tr: ös

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: String
tr: Dize

en: Clone
tr: Kopya

en: Option
tr: Seçenek

en: Operator
tr: İşletmen

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Position
tr: Konum

en: Integer
tr: Tamsayı

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: CSS classes
tr: CSS sınıfları

en: Collapsible
tr: Açılır-Kapanır

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Virgin Islands
tr: Virgin Adaları

en: Hidden
tr: Gizli

en: Root
tr: Kök

en: minute
tr: dakika

en: Tokens
tr: tokens

en: Countries
tr: Ülkeler

en: Clear
tr: Temizle

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Source
tr: Kaynak

en: hour
tr: saat

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Text field
tr: Metin alanı

en: is equal to
tr: eşittir

en: is not equal to
tr: eşit değildir

en: E-mail subject
tr: E-posta konusu

en: Empty
tr: Boş

en: Greater than
tr: Büyüktür

en: Less than
tr: Küçüktür

en: Default template
tr: Varsayılan şablon

en: Maxlength
tr: Maksimum uzunluk

en: or
tr: ya da

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Missing
tr: Kayıp

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: completed
tr: tamamlandı

en: Documents
tr: Belgeler

en: Allowed file extensions
tr: İzin verilen dosya uzantıları

en: !name field is required.
tr: !name alanı zorunludur.

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Complete
tr: Tamam

en: Submissions
tr: Gönderimler

en: Analysis
tr: Analiz

en: Clear Form Submissions
tr: Form Gönderilerini Temizle

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
tr: Bu form için tüm gönderimleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Webform %title entries cleared.
tr: Webform %title girdileri silindi.

en: Are you sure you want to delete this submission?
tr: Bu form gönderisini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Submitted values are
tr: Gönderilen değerler:

en: responses
tr: yanıt

en: View and edit all the available webforms on your site.
tr: Sitenizdeki bütün webformlarını görüntüleyin ve düzenleyin.

en: Global configuration of webform functionality.
tr: Webform fonksiyonlarının genel ayarları.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
tr: Kullanıcılarınızın erişebileceği yeni bir form veya anket oluşturun. Gönderilerin sonuçları, istatistikleri ayrıcalıklı kullanıcılar için erişilebilir halde olacaktır.

en: E-mail to address
tr: E-posta adresi

en: E-mail from name
tr: E-posta adı

en: E-mail from address
tr: Gönderen e-posta adresi

en: ever
tr: her zaman

en: every hour
tr: her saat

en: every day
tr: her gün

en: every week
tr: her hafta

en: No Components, add a component below.
tr: Hiçbir bileşen yok, aşağıdan bir bileşen ekleyin.

en: Field Key
tr: Alan Anahtarı

en: Check this option if the user must enter a value.
tr: Kullanıcının bir değer girmesi gerekiyorsa bu seçeneği işaretleyin.

en: Previous submission
tr: Önceki gönderi

en: Next submission
tr: Sonraki gönderi

en: Submitted by !name
tr: Gönderen !name

en: Next Page >
tr: Sonraki Sayfa >

en: < Previous Page
tr: < Önceki Sayfa

en: Go back to the form
tr: Forma geri dön

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
tr: Form ve anket oluşturulmasına izin verir.

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: The default value of the field.
tr: Alanın varsayılan değeri.

en: Presents month, day, and year fields.
tr: Ay, gün ve yıl alanlarını sunar.

en: Left Blank
tr: Sol Boşluk

en: User entered value
tr: Girilen değer

en: Width of the textfield.
tr: Metin alanının genişliği.

en: User email as default
tr: Öntanımlı olarak kullanıcı e-postası

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
tr: Bu alanın öntanımlı değerini, eğer giriş yapmış ise kullanıcının e-postası olarak belirle.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
tr: Bu alanı düzenlenemez yap. Değiştirilemeyen öntanımlı değer için kullanışlıdır.

en: Collapsed by Default
tr: Varsayılan olarak kapalı

en: Average uploaded file size
tr: Yüklenen dosyaların ortalama boyutu

en: Questions
tr: Sorular

en: Randomize Options
tr: Seçenekleri Rastgele Karıştır

en: Randomize Questions
tr: Soruları Rastgele Karıştır

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
tr: Radyo düğmeleriyle gösterilen ızgara sorularının oluşturulmasına izin verir.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
tr: Bu özelliği kullanıcının birden çok değer seçebilmesine izin vermek için seçin.

en: Listbox
tr: Liste kutusu

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
tr: Onay kutuları, radyo düğmeleri veya seçili menülerin oluşturulmasına izin verir.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
tr: Birden çok satır girişine izin veren geniş bir metin alanı.

en: Basic textfield type.
tr: Temel metin alanı tipi.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
tr: Kullanıcıya saat ve dakika alanları sunar. İsteğe bağlı am / pm alanları.

en: Apply
tr: Uygula

en: is
tr: =

en: California
tr: Kaliforniya

en: Colorado
tr: Kolorado

en: Hawaii
tr: Havai

en: North Carolina
tr: Kuzey Carolina

en: North Dakota
tr: Kuzey Dakota

en: South Carolina
tr: Güney Carolina

en: South Dakota
tr: Güney Dakota

en: Washington
tr: Vaşington

en: West Virginia
tr: Batı Virginia

en: Above
tr: Üstte

en: Minimum
tr: En az

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: Grid
tr: Izgara

en: < Previous
tr: < Önceki

en: Submission settings
tr: Gönderim ayarları

en: From address
tr: Gönderenin adresi

en: E-mail template
tr: E-Posta şablonu

en: Export format
tr: Aktarım formatı

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: empty
tr: boş

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: contains
tr: içeriyor

en: Print
tr: Yazdır

en: Data
tr: Veri

en: Validation
tr: Sağlama

en: and
tr: ve

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Submission deleted.
tr: Gönderi silindi.

en: Redirect URL
tr: Yönlendirilen URL

en: Display format
tr: Görüntüleme biçimi

en: Custom template
tr: Özelleştirilmiş şablon

en: Webform submissions
tr: Webform gönderileri

en: IP address
tr: IP adresi

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
tr: İzin verilmeyen bir işlem tespit edildi. Lütfen site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

en: Illegal choice %choice in !name element.
tr: !name elemanında izin verilmeyen %choice seçeneği.

en: Decimal point
tr: Ondalık nokta

en: Delimited text
tr: Sınırlı metin

en: Delimited text format
tr: Sınırlı metin formatı

en: Comma (,)
tr: Virgül (,)

en: Tab (\t)
tr: Sekme (\t)

en: Semicolon (;)
tr: Noktalı virgül (;)

en: Colon (:)
tr: İki nokta üst üste (:)

en: Pipe (|)
tr: Çizgi (|)

en: Period (.)
tr: Nokta (.)

en: Space ( )
tr: Boşluk ( )

en: ends with
tr: bittiği değer

en: View link
tr: Bağlantıyı görüntüle

en: Delete link
tr: Bağlantıyı sil

en: Draft
tr: Taslak

en: Sum
tr: Toplam

en: is greater than
tr: büyüktür

en: Custom URL
tr: Özel URL

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: The results of this submission may be viewed at:
tr: Bu gönderinin sonuçları şurada görülebilir:

en: New component name
tr: Yeni bileşen adı

en: Component %name updated.
tr: %name bileşeni güncellendi

en: New component %name added.
tr: %name bileşeni eklendi

en: Delete the %name fieldset?
tr: %name alanı silinsin mi?

en: Component %name deleted.
tr: %name bileşeni silindi.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
tr: Bu sınırlayıcı CSV/TSV formatında indirir.

en: Submission Details
tr: Gönderim Ayrıntıları

en: Roles that can submit this webform
tr: Webformun gösterileceği roller

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
tr: Bu alan varsayılan olarak <em>gönder</em> butonu olacak. Varsayılanı geçersiz kılmak için yeni bir başlık girin.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
tr: İçeriğe erişim için <a href="!login">üye olun</a> veya <a href="!register">giriş</a> yapın.

en: You have already submitted this form.
tr: Bu formu zaten doldurdunuz.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
tr: <a href="!url">Önceki form başvurularını göster</a>.

en: Thank you, your submission has been received.
tr: Teşekkür ederiz, form ilgili birimimize iletilmiştir.

en: Form components
tr: Form bileşenleri

en: User timezone
tr: Kullanıcı saat dilimi

en: %value is not a valid email address.
tr: %value geçerli bir E-mail adresi değil.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Compact
tr: Sade

en: Fieldset
tr: Alan kümesi (fieldset)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
tr: !name %max karakterden daha uzun olamaz ancak şu anda %length karakter uzunluğunda.

en: Illegal choice %choice in %name element.
tr: %name öğesinde kural dışı %choice seçimi.

en: Progress indicator
tr: İlerleme göstergesi

en: Bar with progress meter
tr: İlerleme çubuğu

en: Throbber
tr: İlerleme simgesi

en: Days of the week
tr: Haftanın günleri

en: Form settings
tr: Form ayarları

en: Custom label
tr: Özel etiket

en: Unique
tr: Özgün (ünik)

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: Upload destination
tr: Yükleme adresi

en: E-mails
tr: E-posta

en: To add one, create a !types piece of content.
tr: Eklemek için, !types içeriği yaratın.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
tr: Webform şu anda hiçbir içerik tipi için etkin değil.

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
tr: E-posta adreslerini kabul eden özel bir metin alanı.

en: Allow users to upload files of configurable types.
tr: Kullanıcıların yapılandırılabilir türdeki dosyaları yüklemesine izin verin.

en: Organize forms into multiple pages.
tr: Formları birden çok sayfa halinde düzenleyin.

en: Select options
tr: Seçenekleri seçin

en: Webform settings
tr: Web formu ayarları

en: Other...
tr: Diğer...

en: E-mail address format
tr: E-posta adresi biçimi

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
tr: Uzun biçim: "ad soyad" ad@ornek.com

en: Short format: name@example.com
tr: Kısa biçim: ad@ornek.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
tr: Çoğu sunucu, gönderilen e-postalarda Kimden adreslerinin daha kolay kullanılmasına olanak tanıyan "uzun" biçimi destekler. Ancak birçok Windows tabanlı sunucu uzun formatta gönderim yapamaz. Webform ile e-posta gönderirken sorun yaşıyorsanız bu seçeneği değiştirin.

en: Confirmation message
tr: Onay mesajı

en: The entered URL is not a valid address.
tr: Girilen URL geçerli bir adres değil.

en: The form settings have been updated.
tr: Form ayarları güncellendi.

en: Submission ID
tr: Gönderim Kimlik No (ID)

en: Access all webform results
tr: Bütün webform sonuçlarına erişim

en: Access own webform results
tr: Kendi webform sonuçlarına erişim

en: Access own webform submissions
tr: Kendi webform gönderilerine ulaş

en: Default: %value
tr: Varsayılan: %value

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Confirmation page
tr: Onaylama sayfası

en: Asc
tr: Artan

en: 5 minute
tr: 5 dakika

en: 15 minute
tr: 15 dakika

en: Master
tr: Ana (master)

en: Submission
tr: Gönderim

en: Use replacement tokens from the first row
tr: İlk satırdaki değiştirme belirteçlerini kullan

en: 10 minute
tr: 10 dakika

en: 30 minute
tr: 30 dakika

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
tr: İlerleme simgesi yüklemenin durumunu göstermez ama daha az yer kaplar. İlerleme çubuğu ise büyük boyutlu dosyaların yüklenmesini izlemek için kullanılır.

en: Upload directory
tr: Karşıya yükleme dizini
