Webform (7.x-4.21) - en to ja translation catalogue (106 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Is
ja: である

en: more
ja: 続き

en: required
ja: 必須

en: Action
ja: アクション

en: Download
ja: ダウンロード

en: view
ja: ビュー

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Number
ja: 数値

en: edit
ja: 編集

en: View
ja: ビュー

en: Display mode
ja: 表示モード

en: Components
ja: コンポーネント

en: #
ja: No.

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: User
ja: ユーザー

en: Created
ja: 作成

en: Data type
ja: データ型

en: All
ja: すべて

en: Submitted
ja: 送信済み

en: Is not
ja: でない

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Desc
ja: 降順

en: Table
ja: テーブル

en: String
ja: 文字列

en: Argument
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Clear
ja: クリアー

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Source
ja: ソース

en: is equal to
ja: 以下と等しい

en: is not equal to
ja: 以下と等しくない

en: Greater than
ja: 大なり記号(&gt;)

en: Less than
ja: 小なり記号(&lt;)

en: or
ja: または

en: Submissions
ja: 送信内容

en: Analysis
ja: 解析

en: Apply
ja: 適用

en: is
ja: が

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Offset
ja: オフセット

en: begins with
ja: 以下で始まる

en: contains
ja: 含む

en: does not contain
ja: 含まない

en: and
ja: かつ

en: Target
ja: ターゲット

en: Display format
ja: ディスプレイフォーマット

en: shown
ja: 表示

en: IP address
ja: IPアドレス

en: ends with
ja: 末尾が等しい

en: is not
ja: ではない

en: is greater than
ja: より大きい

en: is less than
ja: 以下より小さい

en: <
ja: より小さい

en: >
ja: より大きい

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Serial number
ja: シリアルナンバー

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: Submission ID
ja: 送信ID

en: Sid
ja: SID

en: Access token
ja: アクセストークン

en: Submitter
ja: 投稿者

en: Date modified
ja: 修正日時

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Submission
ja: 送信

en: Use replacement tokens from the first row
ja: 1行目の置換トークンを使用

en: Webform Submission User
ja: ウェブフォーム送信ユーザー

en: Date submitted
ja: 送信日時

en: Tokens related to webform submissions.
ja: Webformのサブミッションに関連するトークンです。

en: The unique indentifier for the webform submission.
ja: Webformのサブミッションの固有識別子です。

en: The IP address that was used when submitting the webform.
ja: Webformをサブミットしたときに使われたIPアドレスです。

en: The user that submitted the webform result.
ja: Webformの結果を投稿したユーザー

en: Webform submission values
ja: Webform サブミッション値

en: Save conditions
ja: 条件を保存

en: is blank
ja: 空欄である

en: is not blank
ja: 空欄でない

en: is on
ja: 次の時

en: is before
ja: 次の前

en: is after
ja: 次の後

en: is at
ja: 次の時

en: @format or valid date
ja: @format か有効な日付

en: HH:MMam or valid time
ja: HH:MMam か有効な時間

en: Weight for new rule group
ja: 新しいルールグループのウェイト

en: There are no conditional actions on this form.
ja: このフォームで条件アクションはありません。

en: The serial number of this webform submission.
ja: このWebformのサブミッションのシリアルナンバーです。

en: Webform tokens related to the submission's URL.
ja: 送信URLに関連したWebformのトークン。

en: Webform tokens related to the submission's Edit URL.
ja: 送信の編集 URL に関連したウェブフォームトークン。

en: Show !links results per page.
ja: !links ページごとの結果を表示する。

en: Showing @start - @end of @total
ja: @total 件中 @start - @end 件を表示

en: The security token used to gain access to this webform submission.
ja: このウェブフォームの送信内容にアクセスするために使用されるセキュリティトークン。

en: The date the webform was first save as draft or completed.
ja: ウェブフォームが最初のドラフトとして保存・もしくは完了された日時。

en: Date completed
ja: 完了日時

en: The date the webform was first completed (not draft).
ja: ウェブフォームが最初に完了された日時（ドラフトではなく）。

en: The date the webform was last saved (draft or completed).
ja: ウェブフォームが最後に保存された日時（ドラフトもしくは完了）。
