Webform (7.x-4.25-rc1) - en to da translation catalogue (565 entries)

en: Title
da: Titel

en: select
da: vælg

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Private
da: Privat

en: Is
da: Er

en: Closed
da: Lukket

en: Subject
da: Emne

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: more
da: mere

en: required
da: obligatorisk

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Action
da: Handling

en: On
da: Tilsluttet

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Download
da: Hent

en: view
da: vis

en: File
da: Fil

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Number
da: Antal

en: Weight
da: Vægt

en: Types
da: Typer

en: Multiple
da: Flere

en: Required
da: Obligatorisk

en: Parent
da: Overordnet element

en: none
da: ingen

en: Category
da: Kategori

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Default
da: Standard

en: Open
da: Åben

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Archives
da: Arkiver

en: Time
da: Tid

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: results
da: resultater

en: Display mode
da: Visningstilstand

en: Component
da: Komponent

en: Components
da: Komponenter

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: User
da: Bruger

en: Options
da: Valg

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Data type
da: Datatype

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
da: Valgfri. I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.

en: All
da: Alle

en: Submitted
da: Indsendt

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: Submission information
da: Information om indsendelse

en: Off
da: Afbrudt

en: Inline
da: Integreret

en: Preview message
da: Gennemse besked

en: From
da: Fra

en: Custom
da: Tilpasset

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: Is not
da: Er ikke

en: Count
da: Antal

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk.

en: Textfield
da: Tekstfelt

en: Maximum
da: Maksimum

en: Range
da: Spænd

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Month
da: Måned

en: Load
da: Indlæs

en: Serial Number
da: Serienummer

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Address
da: Adresse

en: Serial
da: Serienummer

en: Desc
da: Faldende

en: Day
da: Dag

en: Table
da: Tabel

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: String
da: Tekst

en: Both
da: Begge

en: Clone
da: Klon

en: Option
da: Valgmulighed

en: Operator
da: Operand

en: Untitled
da: Uden titel

en: Position
da: Placering

en: Integer
da: Heltal

en: IP Address
da: IP-adresse

en: CSS classes
da: CSS klasser

en: Collapsible
da: Sammenklappelig

en: Sort by
da: Sortér efter

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Georgia
da: Georgien

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Modified
da: Ændret

en: Hidden
da: Skjult

en: Root
da: Rod

en: Tokens
da: Symboler

en: Time format
da: Tidsformat

en: Countries
da: Lande

en: Clear
da: Ryd

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Source
da: Kilde

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Select list
da: Valgliste

en: Text field
da: Tekstfelt

en: is equal to
da: er lig med

en: is not equal to
da: er ikke lig med

en: E-mail subject
da: E-mail emne

en: Empty
da: Tom

en: Greater than
da: Større end

en: Less than
da: Mindre end

en: Default template
da: Standardskabelon

en: Maxlength
da: Maksimal længde

en: or
da: eller

en: Results
da: Resultater

en: Missing
da: Mangler

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Completed
da: Gennemført

en: Thousands separator
da: Tusindadskiller

en: completed
da: fuldført

en: Documents
da: Dokumenter

en: Allowed file extensions
da: Tilladte filendelse

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: Automatic
da: Automatisk

en: Complete
da: Komplet

en: Submissions
da: Indsendelser

en: Analysis
da: Analyse

en: Clear Form Submissions
da: Ryd resultater

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
da: Er du sikker på du vil slette alle resultater i denne formular?

en: Webform %title entries cleared.
da: Indlæg til webform %title ryddet.

en: Are you sure you want to delete this submission?
da: Ønsker du at slette denne indsendelse?

en: responses
da: besvarelser

en: Webforms
da: Webformularer

en: View and edit all the available webforms on your site.
da: Vis og redigér alle tilgængelige webformularer på dit site.

en: Webform
da: Webformular

en: Global configuration of webform functionality.
da: Globale indstillinger for webformularer.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
da: Opret en ny formular eller et nyt spørgeskema. Resultater og statistik gemmes og er tilgængelige for priviligerede brugere.

en: E-mail to address
da: E-mail 'til' adresse

en: E-mail from name
da: E-mail 'fra' navn

en: E-mail from address
da: E-mail 'fra' adresse

en: ever
da: altid

en: every hour
da: hver time

en: every day
da: hver dag

en: every week
da: hver uge

en: No Components, add a component below.
da: Ingen komponenter, tilføj en komponent herunder.

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
da: Bruges som en beskrivende etiket når formularelementet vises.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
da: En kort beskrivelse af feltet som hjælp til brugeren når hun udfylder formularen.

en: Check this option if the user must enter a value.
da: Marker dette valg hvis brugeren skal indtaste en værdi.

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
da: Der er ikke defineret en redigeringsfunktion for webform-komponenten af typen @type.

en: Previous submission
da: Forrige indsendelse

en: Next submission
da: Næste indsendelse

en: Submitted by !name
da: Indsendt af !name

en: Next Page >
da: Næste side >

en: < Previous Page
da: < Forrige side

en: The webform component @type is not able to be displayed
da: Webform-komponenten @type kan ikke vises

en: Illegal information. Data not submitted.
da: Ugyldig information. Data ikke indsendt.

en: Go back to the form
da: Tilbage til formularen

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
da: Gør det muligt at oprette formularer og spørgeskemaer.

en: Default value
da: Standardværdi

en: The default value of the field.
da: Feltets standardværdi.

en: Presents month, day, and year fields.
da: Viser måned-, dag- og år-felter.

en: Left Blank
da: Tomme

en: User entered value
da: Indtastet af bruger

en: Width of the textfield.
da: Tekstfeltets bredde.

en: User email as default
da: Bruger-e-mail som standard

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
da: Sæt standardværdien af dette felt til brugerens e-mail-adresse hvis han/hun er logget ind.

en: Average submission length in words (ex blanks)
da: Gennemsnitlig længde af bidrag

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
da: Hvis denne feltgruppe kan klappes sammen kan brugeren åbne eller lukke feltgruppen.

en: Collapsed by Default
da: Sammenklappet som standard

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
da: Sammenklappelige feltgrupper er åbne som standard. Markér dette valg for at lade gruppen være lukket som standard.

en: User uploaded file
da: Fil uploadet af bruger

en: Average uploaded file size
da: Gennemsnitlig størrelse af uploadede filer

en: Questions
da: Spørgsmål

en: Randomize Options
da: Randomisér valgmuligheder

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
da: Viser valgmulighederne i tilfældig rækkefølge når de vises i formularen.

en: Randomize Questions
da: Randomisér spørgsmål

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
da: Viser spørgsmålene i tilfældig rækkefølge når de vises i formularen.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
da: Tillader oprettelse af gitter-spørgsmål, betegnet ved radioknapper.

en: Non-empty
da: Ikke-tom

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
da: Marker dette hvis du ønsker at brugeren skal kunne vælge flere værdier.

en: Listbox
da: Rulleliste

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
da: Tillader oprettelse af afkrydsningsfelter, radioknapper og rullelister.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
da: Et stort tekstområde som tillader flere linjers input.

en: Basic textfield type.
da: Simpel tekstfeltstype

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
da: Viser time- og minut-felter til brugeren. Valgfri am/pm-felter.

en: Apply
da: Udfør

en: is
da: er

en: California
da: Californien

en: Above
da: Ovenover

en: 1 minute
da: 1 minut

en: Grid
da: Gitter

en: Hide
da: Skjul

en: < Previous
da: < Tidligere

en: Submission settings
da: Indstillinger for indsendelse

en: From name
da: Afsendernavn

en: From address
da: Afsenderadresse

en: E-mail template
da: E-mail-skabelon

en: Export format
da: Eksportformat

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Devel
da: Udvikling

en: Offset
da: Forskydning

en: begins with
da: starter med

en: contains
da: indeholder

en: does not contain
da: indeholder ikke

en: Print
da: Udskriv

en: Validation
da: Validering

en: Available as block
da: Tilgængelig som blok

en: and
da: og

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
da: Den nye webform %title er oprettet. Tilføj nye felter til din webform ved hjælp af formen herunder.

en: Submission deleted.
da: Tilføjelse slettet.

en: Step
da: Trin

en: Target
da: Mål

en: If
da: Hvis

en: Redirect URL
da: Omdirigér til URL

en: Resizable
da: Tilpas størrelse

en: Display format
da: Visningsformat

en: shown
da: Vist

en: Custom template
da: Tilpasset skabelon

en: Webform submissions
da: Indsendte webforms

en: IP address
da: IP-adresse

en: E-mail to
da: E-mail til

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
da: Ugyldigt valg opdaget. Kontakt venligst sitets administrator.

en: Illegal choice %choice in !name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet !name.

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: Delimited text
da: Afgrænset tekst

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
da: En ren tekstfil adskilt af kommaer, tabulatorer eller andre tegn.

en: A file readable by Microsoft Excel.
da: En fil som kan læses af Microsoft Excel.

en: Delimited text format
da: Afgrænset tekstformat

en: Comma (,)
da: Komma (,)

en: Tab (\t)
da: Tabulator (\t)

en: Semicolon (;)
da: Semikolon (;)

en: Colon (:)
da: Kolon (:)

en: Pipe (|)
da: Lodret streg (|)

en: Period (.)
da: Punktum (.)

en: Space ( )
da: Mellemrum ( )

en: ends with
da: slutter med

en: View link
da: Vis-link

en: Delete link
da: Slet-link

en: Draft
da: Kladde

en: Save Draft
da: Gem kladde

en: 12-hour (am/pm)
da: 12-timer (am/pm)

en: 24-hour
da: 24-timer

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
da: Der er ingen resultater for denne formular. <a href="!url">Vis denne formular</a>.

en: Start time
da: Start tid

en: is greater than
da: er større end

en: is less than
da: er mindre end

en: Custom URL
da: Brugerdefineret URL

en: form
da: formular

en: Edit link
da: Redigér-link

en: The results of this submission may be viewed at:
da: Resultatet af denne tilføjelse kan ses på:

en: New component name
da: Navn på ny komponent

en: When adding a new component, the name field is required.
da: Når der tilføjes en ny komponent, er navnefeltet obligatorisk.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
da: Valgfri. Du kan organisere din formular ved at placere denne komponent i en feltgruppe.

en: Component %name cloned.
da: Komponent %name klonet.

en: Component %name updated.
da: Komponent %name opdateret.

en: New component %name added.
da: Komponent %name tilføjet.

en: Delete the %name fieldset?
da: Slet feltgruppen %name?

en: Delete the %name component?
da: Slet %name-komponenten?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
da: Dette vil slette %name-komponenten fra formularen %webform øjeblikketligt. Dette kan ikke fortrydes.

en: Component %name deleted.
da: Komponent %name slettet.

en: Submissions for %user
da: Tilføjelser for %user

en: Show !count results per page.
da: Vis !count resultater pr. side.

en: Showing all results.
da: Viser alle resultater.

en: @total results total.
da: @total resultater i alt.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
da: Dette er skilletegnet som bruges i CSV/TSV-filer ved download af resultater. Brug af tabulatortegn i eksporten er den mest pålidelige metode til at bevare ikke-latinske tegn. Du kan have behov for at ændre dette til et andet tegn afhængigt af hvilket program du ønsker at behandle resultaterne med.

en: Submission Details
da: Detaljer om indsendelse

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
da: Disse tilladelser påvirker hvilke roller kan indsende denne webformular. De forhindrer ikke adgang til webformular-siden. Hvis der er behov for fuldstændig at forhindre adgang til webformular-siden bruges et adgangsmodul som f.eks. <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> eller <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
da: Roller som kan indsende denne webformular

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
da: Som standard vil indsend-knappen have etiketten <em>Submit</em>. Indtast en ny titel her for at tilsidesætte standarden.

en: Submissions for this form are closed.
da: Der er lukket for indsendelser af denne formular.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
da: Du skal <a href="!login">logge ind</a> eller <a href="!register">oprette en konto</a> for at se denne formular.

en: You do not have permission to view this form.
da: Du har ikke adgang til at se denne formular.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
da: Du har indsendt denne formular det maksimalt tilladte antal gange (@count).

en: You have already submitted this form.
da: Du har allerede indsendt denne formular.

en: You may not submit another entry at this time.
da: Du kan ikke indsende formularen igen på nuværende tidspunkt.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
da: <a href="!url">Se dine forrige indsendelser</a>.

en: Available components
da: Tilgængelige komponenter

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
da: Dette er de tilgængelige felttyper i din installation af Webform. Du kan deaktivere enhver af disse komponenter ved at fjerne markeringen i dens afkrydsningsfelt. Kun markerede komponenter vil være tilgængelige i eksisterende eller nye webformularer.

en: Default e-mail values
da: Standard e-mail-værdier

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
da: Standard afsenderadressen for webformularresultater sendt via e-mail. Ofte e-mail-adressen på personen som vedligeholder dine formularer.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
da: Standard afsendernavnet som bruges sammen med afsenderadressen.

en: Default subject
da: Standard emne

en: The default subject line of any e-mailed results.
da: Standard emnelinjen for alle resultater sendt via e-mail.

en: Default export format
da: Standard eksportformat

en: Default export delimiter
da: Standard eksport skilletegn

en: Submission access control
da: Adgangskontrol for indsendelse

en: Select the user roles that may submit each individual webform
da: Vælg brugerrollerne som kan indsender hver individuelle webformular

en: Disable Webform submission access control
da: Deaktivér Webform adgangskontrol ved indsendelse

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
da: Som standard tillader indstillingsformularen til hver webformular administratoren at vælge hvilke roller som kan indsende formularen. Du kan have behov for altid at tillade brugerne at indsende webformularen hvis du bruger et separat adgangskontrolmodul til at kontrollere adgangen til webformular-indholdselementerne.

en: Form: !form
da: Formular: !form

en: Submission updated.
da: Indsendelse opdateret.

en: Thank you, your submission has been received.
da: Tak, din indsendelse er modtaget.

en: Token values
da: Symbolværdier

en: Webform confirmation
da: Webformular bekræftelse

en: Form components
da: Formularkomponenter

en: Webform submission
da: Indsendelse af webformular

en: Website timezone
da: Website tidszone

en: User timezone
da: Bruger tidszone

en: Use a textfield for year
da: Brug et tekstfelt til årstallet

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
da: Det oprettede datofelt vil bruge et tekstfelt til årstallet. Eller bruges en rulleliste.

en: Entered !name is not a valid date.
da: Det indtastede !name er ikke en gyldig dato.

en: Leaving blank will use the default size.
da: Lad feltet stå tomt for at bruge standardstørrelsen.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
da: Med feltgrupper kan du organisere felter i grupper.

en: Filesize (KB)
da: Filstørrelse (kB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
da: Et felt som ikker er synligt for brugeren, men som gemmes sammen med indsendelsen.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
da: Viser tekst som HTML i formularen. Renderer ikke et felt.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
da: Valgmuligheder i en rulleliste skal være unikke. De følgende værdier er blevet brugt flere gange:

en: Make this field resizable by the user.
da: Gør det muligt for brugeren at ændre størrelsen af dette felt.

en: Examples: $, #, -.
da: Eksempler: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
da: Eksempler: lb, kg, %.

en: Submitted values are:
da: Indsendte værdier:

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Compact
da: Kompakt

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: Checkboxes
da: Afkrydsningsfelter

en: Textarea
da: Tekstområde

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
da: !name er på %length tegn, men må ikke være længere end %max tegn.

en: Illegal choice %choice in %name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet %name.

en: Progress indicator
da: Fremdriftsindikator

en: Bar with progress meter
da: Bjælke med fremdriftsmåler

en: Days of the week
da: Ugedage

en: Form settings
da: Formularer

en: Custom label
da: Tilpasset etiket

en: Unique
da: Unik

en: Progress bar
da: Fremskridts barre

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
da: Tager imod en dato på <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU dato-inputformat</a>. Tekststrenge som "today", "+2 months" og "Dec 9 2004" er alle gyldige.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
da: Tager imod et tidspunkt på <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU dato-inputformat</a>. Tekststrenge som "now", "+2 timer" og "10:30pm" er alle gyldige.

en: Edit URL
da: Redigér URL

en: Status message
da: Statusmeddelelse

en: Upload destination
da: Uploadmappe

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
da: Webform gør det muligt at knytte formularer og spørgeskemaer til indholdselementer.

en: To add one, create a !types piece of content.
da: Opret indthold af typen !types for at tilføje én.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
da: Webform er i øjeblikket ikke aktiveret for nogen indholdstyper.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
da: Denne sider viser alle indholdstyper på sitet som kan udvides med webforms.

en: Webform-enabled piece of content
da: Indhold der kan bruges med Webform

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
da: Gå til siden <a href="!url">indstillinger for Webform</a> og aktivér Webform på mindst én indholdstype.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
da: Valgfrit: Aktivér Webform på flere indholdstyper ved at gå til siden <a href="!url">indstillinger for Webform</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
da: <p>Med dette module kan du oprette formularer og spørgeskemaer samt definere deres indhold. Resultaterne af disse formularer gemmes i databasen og kan desuden sendes til en prædefineret e-mail-adresse.</p>/n<p>Sådan opretter du en formular:</p>
    <ul>
    <li>!webform-types-message</li>
    <li>Gå til <a href="!create-content">Opret indhold</a> og tilføj et stykke !types indhold.</li>
    <li>Når du har gemt indholdet bliver du omdirigeret til formularens feltoversigt. Tilføj de felter, som du har brug for, til din formular.</li>
    <li>Når du har tilføjet felter kan du have brug for at sende e-mails til administratorer eller til brugeren som udfyldte formularen. Klik på <em>E-mails</em>-fanen under <em>Webform</em>-fanen på indholdet.</li>
    <li>Til sidste skal du gå til <em>Indstillinger for formular</em>-fanen under <em>Webform</em>-fanen for at konfigurere de sidste indstillinger for din formular.
    <ul>
    <li>Tilføj en bekræftelsesbesked og/eller en URL til omdirigering som vises når formularen er blevet indsent.</li>
    <li>Angiv en indsendelsesgrænse.</li>
    <li>Vælg hvilke roller der kan indsende formularen.</li>
    <li>Avancerede indstillinger som mulighed for at oprette kladder, eller vise brugerne en besked som fortæller brugerne hvordan de kan redigere deres indsendelser.</li>
    </ul>
    </li>
    <li>Din formular er nu klar til brug. Når du har modtaget indsendelser kan du kontrollere brugernes besvarelser ved at gå til indholdets <em>Resultater</em>-fane.</li>
    </ul>
    <p>Hjælp til tilføjelse og konfiguration af komponenterne vises når du har tilføjet din første komponent.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
da: Et specielt tekstfelt som accepterer e-mail-adresser.

en: Allow users to upload files of configurable types.
da: Lader brugerne uploade forskellige typer af filer.

en: Page break
da: Sideskift

en: Organize forms into multiple pages.
da: Opdel formularer i flere sider.

en: Select options
da: Valgmuligheder

en: Value of !component
da: Værdien af !component

en: Value of "!component"
da: Værdien af "!component"

en: Webform settings
da: Indstillinger for Webform

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
da: Kontrollér at de indtastede værdier for dette felt er unikke. Det er ikke tilladt at bruge den samme værdi flere gange.

en: no upload
da: ingen uploads

en: Other...
da: Andet...

en: Allow "Other..." option
da: Tillad "Anden" mulighed

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
da: Markér dette hvis du ønsker at brugerne skal kunne indtaste en værdi som ikke findes på listen.

en: Text for "Other..." option
da: Tekst til "Anden..." mulighed

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
da: Indtast teksten for valgmuligheden som gør det muligt at indtaste en værdi som ikke findes på listen.

en: Randomize options
da: Randomisér valgmuligheder

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
da: Viser valgmulighederne i tilfældig rækkefølge når de vises i formularen.

en: Maximum length of the textfield value.
da: Maksimal længde af tekstfeltværdien

en: E-mail address format
da: E-mail-adresseformat

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
da: Lang version: "Navn Navnsen" &lt;navn@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
da: Kort version: navn@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
da: De fleste servere understøtter det "lange" format som gør det muligt at have bedre Fra-adresser i de afsendte e-mails. Mange Windows-baserede servere kan ikke sende i det lange format. Skift denne indstilling hvis du har problemer med at sende e-mails med Webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
da: Der er i øjeblikket ingen webforms på dit site. Opret indhold af typen !types.

en: Include all components
da: Inkludér alle komponenter

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
da: Værdien %value er allerede blevet indsendt én gang for feltet %title. Du har enten allerede indsendt denne formular, eller du er nødt til at vælge en anden værdi.

en: Component value
da: Komponentværdi

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
da: Sender ikke e-mail i øjeblikket, tilføj en e-mail-modtager nedenfor.

en: email@example.com
da: mail@example.com

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
da: Indsendelser e-mailes til denne adresse. Ethvert e-mail-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som modtageradresse. Flere e-mail-adresse adskilles med kommaer.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
da: Ethvert tekstfelt-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som emne for e-mails.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
da: Ethvert e-mail-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som afsenderens e-mail-adresse.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
da: Ethvert tekstfelt-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som afsenderens navn for e-mails.

en: No available components
da: Ingen tilgængelige komponenter

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
da: En e-mail-skabelon kan ændre visningen af e-mails.

en: Included e-mail values
da: Inkluderede e-mail-værdier

en: Save e-mail settings
da: Gem e-mail-indstillinger

en: E-mail header details
da: E-mail header detaljer

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
da: Når der tilføjes en ny brugerdefineret e-mail er e-mail-feltet påkrævet.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
da: Den indtastede e-mail-adresse "@email" ser ikke ud til at være gyldig.

en: Email settings added.
da: E-mail-indstillinger tilføjet.

en: Email settings updated.
da: E-mail-indstillinger opdateret.

en: Delete e-mail settings?
da: Slet e-mail-indstillinger?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
da: Dette sletter e-mail-indstillingerne baseret på komponenten @component med det samme.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
da: Dette sletter e-mail-indstillingerne som sender til adressen @address med det samme.

en: E-mail settings deleted.
da: E-mail-indstillinger slettet.

en: Confirmation message
da: Bekræftelse

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
da: URLen som brugeren omdirigeres til når indsendelsen lykkes.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
da: Begræns antallet af indsendelser <em>pr. bruger</em>. En bruger identificeres ved deres bruger-login hvis de er logget ind eller ved deres IP-adresse og cookie hvis de er anonyme. Brugen af cookies kan ændres i de globale <a href="!url">indstillinger for Webform</a>.

en: Submission access
da: Indsendelsesadgang

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
da: Vis meddelelsen som vises når brugerne har indsendt denne formular på et tidligere tidspunkt.

en: The entered URL is not a valid address.
da: Den indtastede URL er ikke en gyldig adresse.

en: The form settings have been updated.
da: Formular-indstillingerne er blevet opdateret.

en: Your submissions
da: Dine indlæg

en: Select list options
da: Valgmuligheder for udvalgsliste

en: Select list format
da: Format af udvalgsliste

en: Submission ID
da: Indsendelses-ID

en: Included export components
da: Inkluderede eksportkomponenter

en: The selected components will be included in the export.
da: De valgte komponenter inkluderes i ekssporten.

en: Option A
da: Valgmulighed A

en: Option B
da: Valgmulighed B

en: Option C
da: Valgmulighed C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
da: Separate valgmuligheder er bedre egnet til at bygge rapporter, grafer og statistik i et regneark.

en: My select list
da: Min udvalgsliste

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
da: Kompakte valgmuligheder er bedre egnet til at importere data i andre systemer.

en: The submission ID of the submission.
da: Indsendelsesn ID.

en: Whether or not the submission is a draft.
da: Hvorvidt indsendelsen er en kladde.

en: Remote address
da: Fjernadresse

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
da: IP-adressen på brugerne som indsendte formularen.

en: Provide a simple link to view the submission.
da: Et simpelt link til at se indsendelsen.

en: Provide a simple link to edit the submission.
da: Et simpelt link til at redigere indsendelsen.

en: Provide a simple link to delete the submission.
da: Et simpelt link til at slette indsendelsen.

en: Webform submission count
da: Antal webform indsendelser

en: The number of webform submissions on this node.
da: Antallet af webform indsendelser på dette indholdselement.

en: The number of webform submissions for this user.
da: Antallet af webform-indsendelser fra denne bruger.

en: Webform form body
da: Webform formular-brødtekst

en: The Webform form body display for this node.
da: Brødtekstvisningen af webformen på dette indholdselement.

en: draft
da: kladde

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
da: Du skal være <a href="!login">logget ind</a> for at kunne se denne formular.

en: Access all webform results
da: Tilgå alle webform-resultater

en: Access own webform results
da: Tilgå egne webform-resultater

en: Edit all webform submissions
da: Redigér alle webform-indlæg

en: Delete all webform submissions
da: Slet alle webform-indlæg

en: Access own webform submissions
da: Tilgå egne webform-indlæg

en: Edit own webform submissions
da: Redigér egne webform-indlæg

en: Delete own webform submissions
da: Slet egne webform-indlæg

en: Default: %value
da: Standard: %value

en: Webform client form.
da: Webform klientformular

en: Default value timezone
da: Standardværdi for tidszone

en: Customize option keys (Advanced)
da: Tilpas valg-taster (avanceret)

en: Customize question keys (Advanced)
da: Tilpas spørgsmålsnøgler (avanceret)

en: Load a pre-built option list
da: Indlæs en eksisterende valgmuligheder

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
da: Brug en eksisterende liste af valgmuligheder i stedet for at indtaste dem manuelt. Valgmulighederne kan ikke redigeres hvis du bruger en eksisterende liste.

en: Customize keys (Advanced)
da: Tilpas nøgler (avanceret)

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
da: Hver valgmulighed skal have en tilhørende nøgle. Angiv hver valgmulighed som "noegle|Læsbar valgmulighed".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
da: Nøgler skal være på mindre en 128 tegn. De følgende nøgler overskrider denne grænse:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
da: Formularrækkefølgen kunne ikke gemmes fordi de følgende elementer har de samme formnøgler og ligger under det samme overordnede element. Redigér hver komponent og giv dem en unik formularnøgle, og forsøg at flytte dem igen.

en: Edit component: @name
da: Redigér komponent: @name

en: US states
da: Amerikanske stater

en: Enable popup calendar
da: Aktivér popup-kalender

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
da: Aktivér en JavaScript datovælger ved siden af datofeltet.

en: Open popup calendar
da: Åben popup-kalender

en: Submitter
da: Indsender

en: Date modified
da: Ændringsdato

en: End time
da: Slut tid

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
da: Giver adgang til "Resultat"-fanen på alt webform-indhold. Normalt en administrativ tilladelse.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
da: Giver adgang til "Resultat"-fanen på alt webform-indhold oprettet af forfatteren.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
da: Gør det muligt at redigere webform-indsendelser fra alle brugere. Normalt en administrativ tilladelse.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
da: Gør det muligt at slette webform-indsendelser fra alle brugere. Normalt en administrativ tilladelse.

en: Form only
da: Kun formular

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
da: Standardformatet for nye e-mail-indstillinger. Indstillinger for Webform e-mail tager præcedens over indstillingerne for globale e-mails konfigureret i MIME mail.

en: Format override
da: Tilsidesæt format

en: Per-webform configuration of e-mail format
da: Per-webform indstillinger af e-mail-format.

en: Send all e-mails in the default format
da: Send alle e-mails i standardformatet

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
da: Tving alle webform-e-mails til at blive sendt i standardformatet.

en: No available components.
da: Ingen tilgængelige komponenter.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne standardskabelonen?

en: Send e-mail as HTML
da: Send e-mail som HTML

en: Include files as attachments
da: Inkludér filer som vedhæftninger

en: Redirection location
da: Omdirigér til

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
da: Vælg hvor brugeren sendes hen når indsendelsen lykkes.

en: Confirmation page
da: Bekræftelsesside

en: No redirect (reload current page)
da: Ingen omdirigeringer (genindlæs den aktuelle side)

en: If enabled this webform will be available as a block.
da: Gør denne webform tilgængelig som en blok.

en: A valid URL is required for custom redirection.
da: En gyldig URL er nødvendig for brugerdefineret omdirigering.

en: Select keys
da: Udvalgsnøgler

en: Full, human-readable options (values)
da: Komplette, læsbare valgmuligheder (nøgler)

en: Short, raw options (keys)
da: Korte, rå valgmuligheder (nøgler)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
da: Vælg hvilken del af valgmulighederne der skal vises fra nøgle|værdi par.

en: Webform edit link
da: Link til redigering af webform

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
da: Et simpelt link til at redigere webformens komponenter og konfiguration.

en: Webform results link
da: Link til webform-resultater

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
da: Et simpelt link til at se resultaterne af en webform.

en: edit webform
da: redigér webform

en: Asc
da: Stigende

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
da: Indtast en maskinlæsbar nøgle for dette formularelement. Må kun indeholde små alfanumeriske tegn og understregninger. Denne nøgle bruges som formularelementets name-attribut. Denne værdi har ingen indflydelse på hvordan data gemmes, men kan være nyttig hvis du laver speciel behandling af formularen.

en: Status of this form
da: Status for denne formular

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
da: Hvis formularen lukkes kan den ikke længere udfyldes af brugerne.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
da: Rollen %authenticated gives til alle brugere, som er logget ind, uanset hvilke andre roller, de har fået tildelt.

en: 5 minute
da: 5 minutter

en: 15 minute
da: 15 minutter

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
da: Denne formular kan bruges til at gensende e-mails for denne webform. Markér de e-mails som skal sendes og klik derefter på <em>Gensend e-mails</em> for at sende dem igen.

en: Resend e-mails
da: Gensend e-mails

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
da: Formular gemt. Du kan vende tilbage senere og gendanne standardværdierne.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
da: <strong>Nøgle/værdi-par SKAL angives som "noegle|Læsbar valgmulighed"</strong>. Kun alfanumeriske tegn og understregning er tilladt som nøgler. Én valgmulighed pr. linje. Valggrupper kan angives med &lt:Gruppenavn&gt;. &lt:&gt; kan bruges til at indsætte elementer i roden af menuen efter en gruppe.

en: Show "Save draft" button
da: Vis "Gem kladde"-knap

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
da: Lader brugerne gemme og færdiggøre formularen senere. Denne mulighed er kun tilgængelig for godkendte brugere.

en: You must select at least one email address to resend submission.
da: Du skal vælge mindst én e-mail-adresse at gensende til.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
da: Ingen e-mails blev sendt på grund af en serverfejl.

en: This webform is currently not setup to send emails.
da: Denne webform er i øjeblikket ikke sat op til at sende e-mails.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
da[0]: Formular #@sid gensendt til 1 modtager.
da[1]: Formular #@sid gensendt til @count modtagere.

en: The save directory %directory is not valid.
da: Mappen %directory er ikke gyldig.

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
da: Feltets standardværdi identificeret ved dets nøgle. Brug kommaer til at adskille standardværdier for valglister.

en: Label display
da: Visning af label

en: Determines the placement of the component's label.
da: Angiver placeringen af komponentens label.

en: Hide label
da: Skjul label

en: Do not display the label of this component.
da: Vis ikke komponentens label.

en: Save component
da: Gem komponent

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
da: En Webform-komponent kunne ikke gemmes pga. et timeout under forsøget på at låse indholdselementet. Detaljer: <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
da: <em>Brugerdefineret URL</em> understøtter Webform tokens.

en: Use replacement tokens from the first row
da: Brug erstatnings-tokens fra den første række

en: The earliest date that may be entered into the field.
da: Den tidligste dato som kan indtastes i feltet.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
da: Accepter alle datoer på <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input</a>-formatet.

en: The latest date that may be entered into the field.
da: Den seneste dato som kan indtastes i feltet.

en: The entered date must be @start_date or later.
da: Den indtastede dato skal være @start_date eller senere.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
da: Den indtastede dato skal være @end_date eller tidligere.

en: Submissions generated from Webform forms.
da: Indsendelser fra Webform-formularer.

en: 10 minute
da: 10 minutter

en: 30 minute
da: 30 minutter

en: Private fields are shown only to users with results access.
da: Private felter vises kun til brugere med adgang til at se resultater.

en: Download range options
da: Downloadbegrænsning

en: All submissions
da: Alle indsendelser

en: Only new submissions since your last download
da: Kun nye indsendelser siden sidste download

en: Only the latest
da: Kun de seneste

en: All submissions starting from
da: Alle indsendelser startende med

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
da: Throbber-visningen viser ikke status for uploads, men bruger mindre plads. Statuslinjen er nyttig til at overvåge store uploads.

en: This form has received the maximum number of entries.
da: Denne formular har indsamlet det maksimale antal indsendelser.

en: Total submissions limit
da: Samlet grænse for indsendelser

en: Limit the total number of allowed submissions.
da: Begræns det samlede antal af tilladte indsendelser.

en: Per user submission limit
da: Indsendelsesgrænse pr. bruger

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
da: Begræns hver bruger til !count indsendelse(r) !timespan

en: Limit to !count total submission(s) !timespan
da: Begræns til !count indsendelse(r) !timespan

en: Latest number of submissions field is required.
da: Nummeret på den seneste indsendelse er påkrævet.

en: Latest number of submissions must be numeric.
da: Nummeret på den seneste indsendelse skal være numerisk.

en: Latest number of submissions must be greater than 0.
da: Nummeret på den seneste indsendelse skal være større end 0.

en: Start submission number is required.
da: Nummeret på den første indsendelse er påkrævet.

en: Start submission number must be numeric.
da: Nummeret på den første indsendelse skal være numerisk.

en: Start submission number must be greater than 0.
da: Nummeret på den første indsendelse skal være større end 0.

en: End submission number must be numeric.
da: Nummeret på den sidste indsendelse skal være numerisk.

en: End submission number must be greater than 0.
da: Nummeret på den sidste indsendelse skal være større end 0.

en: @count new since @date
da: @count nye siden @date

en: Only the latest !number submissions
da: Kun de seneste !number indsendelser

en: The webform node this submission was generated from.
da: Webform-indholdselementet som denne indsendelse stammer fra.

en: The user who sent the webform submission.
da: Brugeren som indsendte webformen.

en: Webform submissions of the given Webform node.
da: Webform-indsendelser fra det angivne Webform-indholdselement.

en: Webform submissions of the given user.
da: Webform-indsendelser fra den angivne bruger.

en: Upload directory
da: Upload-mappe

en: Date completed
da: Dato færdiggjort
