Webform (7.x-4.26-rc1) - en to pt translation catalogue (642 entries)

en: Title
pt: Título

en: select
pt: seleciona

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: delete
pt: apagar

en: Markup
pt: Marcação

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Private
pt: Privada

en: Is
pt: É

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Fechado

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: more
pt: mais

en: required
pt: necessário

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: view
pt: ver

en: File
pt: Arquivo

en: Advanced options
pt: Configurações avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Number
pt: Número

en: Weight
pt: Peso

en: Types
pt: Tipos

en: Multiple
pt: Múltipla

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Superior

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Padrão

en: Download PDF
pt: Baixar PDF

en: Open
pt: Aberto

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Archives
pt: Arquivos

en: Time
pt: Hora

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Format
pt: Formato

en: Display
pt: Exibição

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: results
pt: resultados

en: Display mode
pt: Modo de exibição

en: Component
pt: Componente

en: Components
pt: Componentes

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: User
pt: Usuário

en: Options
pt: Opções

en: Created
pt: Criado

en: Data type
pt: Tipo de dado

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
pt: Opcional. No menu, os itens mais pesados vão descer e os mais leves vão ser postos mais acima.

en: All
pt: Tudo

en: Submitted
pt: Enviado

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato da data

en: Submission information
pt: Informações da submissão

en: Off
pt: Desligado

en: Inline
pt: Mesma linha

en: Preview message
pt: Pré-visualizar mensagem

en: From
pt: De

en: Custom
pt: Personalizado

en: E-mail address
pt: Endereço de e-mail

en: Count
pt: Contar

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: Maximum
pt: Máximo

en: Range
pt: Variação

en: Media
pt: Mídia

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Month
pt: Mês

en: Load
pt: Carregar

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Address
pt: Endereço

en: Send
pt: Enviar

en: Desc
pt: Decrescente

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: Start
pt: Iniciar

en: Start date
pt: Data inicial

en: End date
pt: Data final

en: Both
pt: Ambos

en: Argument
pt: Argumento

en: Clone
pt: Clonar

en: Option
pt: Opção

en: Operator
pt: Operador

en: Untitled
pt: Sem título

en: Position
pt: Posição

en: Integer
pt: Inteiro

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: CSS classes
pt: Classes CSS

en: Collapsible
pt: Dobrável

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens

en: Modified
pt: Modificado

en: Hidden
pt: Oculto

en: Root
pt: Raiz

en: Time format
pt: Formato de hora

en: Countries
pt: Países

en: Clear
pt: Limpar

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Source
pt: Fonte

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: is equal to
pt: é igual a

en: is not equal to
pt: não é igual a

en: E-mail subject
pt: Assunto do e-mail

en: Empty
pt: Vazio

en: Greater than
pt: Maior que

en: Less than
pt: Menor que

en: Default template
pt: Modelo padrão

en: Maxlength
pt: Comprimento máximo

en: or
pt: ou

en: Results
pt: Resultados

en: No.
pt: Não.

en: Missing
pt: Faltando

en: Date created
pt: Data de criação

en: Completed
pt: Concluído

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: completed
pt: concluído

en: Documents
pt: Documentos

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: Automatic
pt: Automático

en: Complete
pt: Concluído

en: Submissions
pt: Submissões

en: Analysis
pt: Análise

en: Clear Form Submissions
pt: Limpar Submissões do Formulário

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
pt: Você tem certeza que deseja excluir todos os envios para este formulário?

en: Webform %title entries cleared.
pt: As entradas do Webform %title foram excluídas.

en: Are you sure you want to delete this submission?
pt: Tem certeza de que deseja excluir esta submissão?

en: responses
pt: respostas

en: View and edit all the available webforms on your site.
pt: Exibir e editar todos os webforms disponíveis em seu site.

en: Global configuration of webform functionality.
pt: Configuração global de funcionalidade do webform.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
pt: Criar um novo formulário ou questionário acessível aos usuários. Os envios e as estatísticas são registrados e acessíveis para usuários privilegiados.

en: E-mail to address
pt: Endereço para envio de e-mail

en: E-mail from name
pt: Nome do remetente do email

en: E-mail from address
pt: Endereço de email do remetente

en: ever
pt: sempre

en: every hour
pt: a cada hora

en: every day
pt: todos os dias

en: every week
pt: a cada semana

en: No Components, add a component below.
pt: Sem Componentes. Adicione um componente abaixo.

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
pt: Isso é usado como um rótulo descritivo ao exibir este elemento de formulário.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
pt: Uma breve descrição do campo usado como ajuda para o usuário quando ele utiliza o formulário.

en: Check this option if the user must enter a value.
pt: Marque esta opção se o usuário deve inserir um valor.

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
pt: O componente do tipo @type do webform não tem uma função de edição definida.

en: Previous submission
pt: Submissão anterior

en: Next submission
pt: Próxima submissão

en: Submitted by !name
pt: Enviado por !name

en: Next Page >
pt: Próxima Página >

en: < Previous Page
pt: < Página Anterior

en: The webform component @type is not able to be displayed
pt: O componente de webform @type não pode ser exibido

en: Illegal information. Data not submitted.
pt: Informação ilegal. Os dados não serão enviados.

en: Go back to the form
pt: Voltar para o formulário

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
pt: Habilita a criação de formulários e questionários.

en: Default value
pt: Valor padrão

en: The default value of the field.
pt: O valor padrão do campo.

en: Presents month, day, and year fields.
pt: Apresenta campos de mês, dia e ano.

en: Left Blank
pt: Deixado em branco

en: User entered value
pt: Valor inserido pelo usuário

en: Width of the textfield.
pt: Largura do campo de texto

en: User email as default
pt: Email do usuário como padrão

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
pt: Define o valor padrão para este campo como sendo o email do usuário, se ele ou ela estiver logado.

en: Average submission length in words (ex blanks)
pt: Duração média de submissão das palavras (ex.: espaços em branco)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
pt: Se este grupo de campos estiver colapsado, o usuário pode abrir ou fechar o grupo.

en: Collapsed by Default
pt: Recolhido(a) por padrão

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
pt: Grupos de campos colapsáveis ficam "abertos" por padrão. Selecione esta opção para que o grupo fique "fechado" por padrão.

en: User uploaded file
pt: Arquivo enviado pelo usuário

en: Average uploaded file size
pt: Média de tamanho dos arquivos enviados

en: Questions
pt: Questões

en: Randomize Options
pt: Tornar a ordem das opções aleatória

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
pt: Torna aleatória a ordem das opções acima quando são mostradas no formulário.

en: Randomize Questions
pt: Tornar a ordem das questões aleatória

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
pt: Tornar aleatória a ordem das questões, quando forem apresentadas no formulário.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
pt: Permite a criação de perguntas de grade, denotada por botões de rádio.

en: Non-empty
pt: Não vazio

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
pt: Marque esta opção caso seja permitido o usuário escolher múltiplos valores.

en: Listbox
pt: Caixa de seleção

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
pt: Permite a criação de caixas de seleção, botões de opção ou menus de seleção.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
pt: Uma grande área de texto que permite múltiplas linhas de entrada.

en: Basic textfield type.
pt: Tipo básico textfield.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
pt: Apresenta ao usuário campos de horas e minutos e, opcionalmente, campos am/pm.

en: Apply
pt: Aplicar

en: is
pt: é

en: California
pt: Califórnia

en: Florida
pt: Flórida

en: New Jersey
pt: Nova Jersey

en: New Mexico
pt: Novo México

en: New York
pt: Nova Iorque

en: North Carolina
pt: Carolina do Norte

en: North Dakota
pt: Dakota do Norte

en: Pennsylvania
pt: Pensilvânia

en: South Carolina
pt: Carolina do Sul

en: South Dakota
pt: Dakota do Sul

en: Virginia
pt: Virgínia

en: West Virginia
pt: Virgínia Ocidental

en: Above
pt: Acima

en: Minimum
pt: Mínimo

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: Grid
pt: Grade

en: Hide
pt: Ocultar

en: < Previous
pt: < Anterior

en: Submission settings
pt: Configurações de envio

en: From name
pt: Nome do remetente

en: From address
pt: Endereço do remetente

en: E-mail template
pt: Modelo do email

en: Export format
pt: Formato de exportação

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: District of Columbia
pt: Distrito de Columbia

en: Offset
pt: Deslocamento

en: begins with
pt: começa com

en: contains
pt: contendo

en: Print
pt: Imprimir

en: Data
pt: Dados

en: Validation
pt: Validação

en: Available as block
pt: Disponível como bloco

en: and
pt: e

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
pt: O novo webform %title foi criado. Adicione novos campos ao seu webform utilizando o formulário abaixo.

en: Submission deleted.
pt: Submissão apagada.

en: Step
pt: Passo

en: Target
pt: Alvo

en: If
pt: se

en: Redirect URL
pt: URL para redirecionamento

en: Resizable
pt: Redimensionável

en: Display format
pt: Formato de exibição

en: shown
pt: mostrado

en: Custom template
pt: Modelo personalizado

en: Webform submissions
pt: Submissões do webform

en: IP address
pt: Endereço IP

en: E-mail to
pt: E-mail para

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
pt: Uma escolha inválida foi detectada. Por favor entre em contato com o administrador do site.

en: Illegal choice %choice in !name element.
pt: Escolha ilegal %choice no elemento !name.

en: Decimal point
pt: Ponto

en: Delimited text
pt: Texto delimitado

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
pt: Um arquivo de texto puro, com valores separados por vírgulas, tabulações ou outro caractere.

en: A file readable by Microsoft Excel.
pt: Um arquivo legível pelo Excel.

en: Delimited text format
pt: Formato de texto delimitado

en: Comma (,)
pt: Vírgula (,)

en: Semicolon (;)
pt: Ponto e vírgula (;)

en: Colon (:)
pt: Dois pontos (:)

en: Period (.)
pt: Ponto (.)

en: Space ( )
pt: Espaço ( )

en: ends with
pt: termina com

en: View link
pt: Link "ver"

en: is not
pt: não é

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Draft
pt: Rascunho

en: Save Draft
pt: Salvar rascunho

en: 12-hour (am/pm)
pt: 12-horas (am/pm)

en: 24-hour
pt: 24-horas

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
pt: Não há submissões para este formulário. <a href="!url">Ver este formulário</a>.

en: Sum
pt: Soma

en: Start time
pt: Hora de início

en: is greater than
pt: é maior que

en: is less than
pt: é menor que

en: Custom URL
pt: URL personalizada

en: form
pt: formulário

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: The results of this submission may be viewed at:
pt: Os resultados deste envio podem ser visto em:

en: New component name
pt: Nome do novo componente

en: When adding a new component, the name field is required.
pt: Ao adicionar um novo componente, o campo nome é obrigatório.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
pt: Opcional. Você pode organizar seu formulário posicionando este componente dentro de outro fieldset.

en: Component %name cloned.
pt: O componente %name foi clonado.

en: Component %name updated.
pt: O componente %name foi atualizado.

en: New component %name added.
pt: Adicionado o novo componente %name.

en: Delete the %name fieldset?
pt: Apagar o fieldset %name?

en: Delete the %name component?
pt: Apagar o componente %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
pt: Isto irá apagar imediatamente o componente %name do webform  %webform. Isto não poderá ser desfeito.

en: Component %name deleted.
pt: O componente %name foi excluído.

en: Submissions for %user
pt: Submissões por %user

en: Show !count results per page.
pt: Exibir !count resultados por página.

en: Showing all results.
pt: Exibindo todos os resultados.

en: @total results total.
pt: @total total de resultados.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
pt: Esse é o delimitador usado nos arquivos CSV/TSV quando baixado um resultado de Webform. Usar abas na exportação é o método mais confiável para preservar caracteres não-latinos. Você pode querer mudar isso para outro caractere dependendo do programa usado para visualizar os resultados importados

en: Submission Details
pt: Detalhes do Envio

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
pt: Essas permissões influem em quais papéis podem enviar esse webform. Isso não previne acessos à página do webform. Se é necessário prevenir acessos inteiros à página do webform, use um módulo de acesso de conteúdo como <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> ou <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
pt: Papéis que podem enviar este formulário.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
pt: Por padrão, o botão de envio deste form é chamado de  <em>Submit</em>. Informe um novo nome para sobrepor o padrão.

en: Submissions for this form are closed.
pt: Este formulário está fechado para novos envios.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
pt: Você precisa <a href="!login">logar-se</a> ou <a href="!register">registrar-se</a> para ver este formulário.

en: You do not have permission to view this form.
pt: Você não tem permissão para visualizar este formulário.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
pt: Você já enviou este formulário o máximo número de vezes (@count).

en: You have already submitted this form.
pt: Você já enviou este formulário.

en: You may not submit another entry at this time.
pt: Você não poderá enviar outro valor neste momento.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
pt: <a href="!url">Ver seus envios anteriores</a>.

en: Available components
pt: Componentes disponíveis

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
pt: Esses são os tipos de campos disponíveis para a sua instalação do Webform. Você pode desabilitar qualquer um desses componentes desmarcando sua caixa correspondente. Só os componentes marcados irão estar disponíveis em novos webforms ou nos webforms existentes.

en: Default e-mail values
pt: Valores padrão de email

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
pt: O endereço padrão do remetente para envio por e-mail dos resultados do webform; frequentemente o endereço de e-mail do mantenedor de seus formulários.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
pt: O nome padrão do remetente, que é usado junto com o endereço padrão do remetente.

en: Default subject
pt: Assunto padrão

en: The default subject line of any e-mailed results.
pt: O assunto padrão para resultados de webform enviados por e-mail.

en: Default export format
pt: Formato de exportação padrão

en: Default export delimiter
pt: Delimitador de exportação padrão

en: Submission access control
pt: Controle de acesso de envio

en: Select the user roles that may submit each individual webform
pt: Selecione os papéis de usuário que poderão enviar cada webform individualmente

en: Disable Webform submission access control
pt: Desabilita o controle acesso de envio do Webform

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
pt: Por padrão, o formulário de configuração para cada webform permite que o administrador escolha quais papéis podem enviar o formulário. Você pode desejar permitir que os usuários sempre enviem o formulário se você estiver utilizando um módulo de acesso de node separado para controlar o acesso aos próprios nodes do webform.

en: Form: !form
pt: Formulário: !form

en: Submission updated.
pt: Envio atualizado.

en: Thank you, your submission has been received.
pt: Obrigado, sua mensagem foi recebida.

en: Token values
pt: Valores de Token

en: Webform confirmation
pt: Confirmação do webform

en: Form components
pt: Componentes do formulário

en: Webform submission
pt: Envio do webform

en: Website timezone
pt: Fuso horário do website

en: User timezone
pt: Fuso horário do usuário

en: Use a textfield for year
pt: Use um campo de texto para o ano

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
pt: Se marcado, o campo de data gerado utilizará um campo de texto para o ano. Do contrário, utilizará uma lista de opções.

en: Entered !name is not a valid date.
pt: A data !name informada não é válida.

en: Leaving blank will use the default size.
pt: Ao deixar em branco será utilizado o tamanho padrão.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
pt: Conjuntos de campos permitem que você organize múltiplos campos em grupos.

en: Filesize (KB)
pt: Tamanho do arquivo (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
pt: Um campo que não é visível para o usuário, mas é gravado com o envio.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
pt: Exibe o texto como HTML no formulário; não renderiza um campo

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
pt: As opções oferecidas nesta lista de seleção devem ser únicas. As seguintes chaves foram utilizadas mais do que uma vez:

en: Make this field resizable by the user.
pt: Tornar este campo redimensionável pelo usuário.

en: Examples: $, #, -.
pt: Exemplos: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
pt: Exemplos: lb, kg, %.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: - All -
pt: - Todos -

en: Compact
pt: Compacto

en: Fieldset
pt: Conjunto de campos

en: Textarea
pt: Caixa de texto

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
pt: !name não pode ter mais que %max caracteres. Você digitou %length caracteres.

en: Illegal choice %choice in %name element.
pt: Escolha ilegal %choice no elemento %name.

en: Progress indicator
pt: Indicador de progresso

en: Bar with progress meter
pt: Barra com medidor de progresso

en: Throbber
pt: Pulsação

en: Days of the week
pt: Dias da semana

en: Form settings
pt: Configurações do formulário

en: Custom label
pt: Rótulo personalizado

en: Unique
pt: Único

en: (unknown)
pt: (desconhecido)

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
pt: Aceita um horário em qualquer <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato de entrada de Data GNU</a>. Strings como now, +2 hours e 10:30pm são todas válidas.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
pt: Aceita um horário em qualquer <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato de entrada de Data GNU</a>. Strings como now, +2 hours e 10:30pm são todas válidas.

en: Rename files
pt: Renomear arquivos

en: Serial number
pt: Número de série

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: Status message
pt: Mensagem de status

en: Upload destination
pt: Destino do upload

en: E-mails
pt: Emails

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
pt: Webform permite que nodes tenham formulários e questionários anexados.

en: To add one, create a !types piece of content.
pt: Para acrescentar um, crie um item de conteúdo !types.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
pt: Webform não está habilitado em qualquer tipo de conteúdo.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
pt: Essa página lista todo conteúdo no site que pode ter um webform anexo.

en: Webform-enabled piece of content
pt: Item de conteúdo com Webform ativado

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
pt: Visite a página <a href="!url">Configurações do Webform </a> e habilite o Webform em pelo menos um tipo de conteúdo.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
pt: Opcional: Ative Webform em múltiplos tipos de conteúdo visitando a página de <a href="!url">configurações do Webform</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
pt: <p>Este módulo permite a criação de formulários ou questionários e define os seus conteúdos. Os envios apartir destes formulários são armazenados no banco de dados e opcionalmente também são enviados por email para um endereço de emai predefinido</p>
    <p>Eis como criar um novo:</p>
    <ul>
      <li>!webform-types-message</li>
      <li>Vá até <a href="!create-content">Criar conteúdo</a> e adicione um conteúdo do tipo  !types.</li>
      <li>Após criar o novo conteúdo, você será redirecionado para a lista principal de campos do formulário que você irá criar. Adicione os campos que você gostaria de ter em seu formulário.</li>
      <li>Uma vez que adicionou os campos, você poderá desejar enviar emails para os administradores ou para o usuário que preencheu o formulário. Clique na sub-aba <em>Emails</em> logo abaixo da aba <em>Webform</em> dentro do conteudo .</li>
      <li>Por fim, acesse a sub-aba<em>Configurações do formulário</em> para ajustar opções de configurações pendentes para seu formulário</li>
      <ul>
        <li>Adicione uma mensagem de confirmação e/ou URL de redirecionamento que deverá ser utilizada após o sucesso no envio.</li>
        <li>Defina um limite de envios.</li>
        <li>Determine quais papéis podem enviar o formulário.</li>
        <li>Opções de configuração avançadas, tal como permição de rascunhos ou mostrar aos usuários uma mensagem indicando como eles podem editar seus envios.</li>
      </ul>
      </li>
      <li>Seu formulário agora está pronto para visualização. Após receber os envios, você poderá verificar o resultado do que os usuários enviaram acessando a aba <em>Resultados</em> na seção do conteúdo.</li>
    </ul>
    <p>Ajuda de como adicionar ou configurar os componente serão mostras após que você adicionar o primeiro componente.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
pt: Um campo de texto especial que aceita endereços de e-mail.

en: Allow users to upload files of configurable types.
pt: Permite aos usuários enviar arquivos de tipos configuráveis.

en: Page break
pt: Quebra de página

en: Organize forms into multiple pages.
pt: Organiza formulários em múltiplas páginas.

en: Select options
pt: Opções da seleção em lista

en: Value of !component
pt: Valor de !component

en: Value of "!component"
pt: Valor de "!component"

en: Webform settings
pt: Configurações do Webform

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
pt: Verifique se todos os valores preenchidos para este campo são únicos. Não é permitido usar o mesmo valor mais de uma vez.

en: no upload
pt: nenhum upload

en: Other...
pt: Outro...

en: Allow "Other..." option
pt: Permite a opção "Outros..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
pt: Marque esta opção se você quer permitir que seus usuários insiram uma opção que não está na lista.

en: Text for "Other..." option
pt: Texto para a opção "Outros..."

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
pt: Se permitidas outras opções, digite o texto para ser usado por outras opções ativadas.

en: Randomize options
pt: Embaralhar opções

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
pt: Torna a ordem das opções aleatória ao exibí-las no formulário.

en: Maximum length of the textfield value.
pt: Tamanho máximo do valor do campo de texto.

en: E-mail address format
pt: Formato do endereço de email

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
pt: Formato longo: "Nome Exemplo"  &lt;name@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
pt: Formato curto: nome@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
pt: A maioria dos servidores suporta o formato "long" (longo), que permite endereços de remetente mais amigáveis ao enviar e-mails. Entretanto, alguns servidores baseados em Windows são incapazes de enviar no formato longo. Altere esta opção se você estiver tendo problemas ao enviar e-mails usando Webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
pt: Não existem webforms no seu site. Crie um conteúdo !types.

en: Include all components
pt: Incluir todos os componentes

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
pt: O valor %value já foi enviado uma vez para o campo %title. Talvez você já tenha enviado esse formulário ou precise utilizar um outro valor.

en: Component value
pt: Valor do componente

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
pt: Atualmente não está enviando e-mail. Adicione um e-mail destinatário abaixo.

en: email@example.com
pt: email@exemplo.com.br

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
pt: Formulários enviados serão transmitidos por email para este endereço. Qualquer email, select ou elemento hidden pode ser escolhido como endereço de destinatário. Múltiplos endereços de emails podem ser separados por virgula.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
pt: Qualquer campo de texto, select, ou hidden pode ser selecionado como o assunto dos emails.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
pt: Qualquer elemento email, select ou hidden pode ser selecionado como o endereço de email do remetente.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
pt: Qualquer campo de texto, select, ou hidden pode ser selecionado como o nome do remetente dos emails.

en: No available components
pt: Não há componentes disponíveis

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
pt: Um modelo de e-mail pode personalizar a exibição dos e-mails.

en: Included e-mail values
pt: Valores e email incluídos

en: Save e-mail settings
pt: Savar as configurações de e-mail

en: E-mail header details
pt: Detalhes do cabeçalho do email

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
pt: Quando adicionando um novo e-mail personalizado, o campo e-mail deve ser informado.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
pt: O endereço de e-mail informado "@email" não parece ser válido.

en: Email settings added.
pt: Configurações do email adicionadas.

en: Email settings updated.
pt: Configurações de email atualizadas.

en: Delete e-mail settings?
pt: Apagar configurações de e-mail?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
pt: Isto apagará imediatamente as configurações de e-mail baseadas no componente @component.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
pt: Esta ação apagará imediatamente as configurações de e-mail para o destinatário @address.

en: E-mail settings deleted.
pt: Configurações do e-mail apagadas.

en: Confirmation message
pt: Mensagem de confirmação

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
pt: URL para onde redirecionar o usuário quando após envio bem-sucedido.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
pt: Limita o número de envios <em>por usuário</em>. Um usuário é identificado pelo seu login se logado, ou pelo seu Endereço de Ip e Cookie se for anônimo. O uso de cookies pode ser modificado nas <a href="!url">Configurações Globais do Webform</a>.

en: Submission access
pt: Acesso às submissões

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
pt: Mostra a notificação sobre envios anteriores que aparece quando os usuários já enviaram o formulário anteriormente.

en: The entered URL is not a valid address.
pt: A URL digitada não é um endereço válido.

en: The form settings have been updated.
pt: As configurações do formulário foram atualizadas.

en: Your submissions
pt: Suas submissões

en: Select list options
pt: Selecione as opções de lista

en: Select list format
pt: Selecione o formato da lista

en: Separate
pt: Separar

en: Submission ID
pt: ID da submissão

en: Included export components
pt: Componentes de exportação incluídos

en: The selected components will be included in the export.
pt: Os componentes selecionados serão incluídos na exportação.

en: Option A
pt: Opção A

en: Option B
pt: Opção B

en: Option C
pt: Opção C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
pt: Opções separadas são mais adequados para a construção de relatórios, gráficos e estatísticas em um aplicativo de planilha.

en: My select list
pt: Minha lista de opções

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
pt: Opções compactas são mais apropriadas para importação de dados dentro de outros sistema.

en: The submission ID of the submission.
pt: O ID da submissão.

en: Whether or not the submission is a draft.
pt: Se uma submissão é um rascunho ou não.

en: Remote address
pt: Endereço remoto

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
pt: O endereço IP do usuário que enviou esta submissão.

en: Provide a simple link to view the submission.
pt: Fornecer um link simples para ver a submissão.

en: Provide a simple link to edit the submission.
pt: Fornecer um simples link para editar a submissão.

en: Provide a simple link to delete the submission.
pt: Fornecer um link simples para apagar a submissão.

en: Webform submission count
pt: Contagem de submissões do Webform

en: The number of webform submissions on this node.
pt: O número de envios do webform neste node

en: The number of webform submissions for this user.
pt: O número de envios do webform para este usuário.

en: Webform form body
pt: Corpo do formulário do Webform

en: The Webform form body display for this node.
pt: A exibição do corpo do formulário Webform para este node.

en: draft
pt: rascunho

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
pt: Você precisa <a href="!login">logar-se</a> para ver este formulário.

en: Access all webform results
pt: Acessar o resultado de todos os webforms

en: Access own webform results
pt: Acessar o resultado do próprio webform

en: Edit all webform submissions
pt: Editar todos os envios do webform

en: Delete all webform submissions
pt: Apagar todos os envios do webform

en: Access own webform submissions
pt: Acessar os envios do próprio webform

en: Edit own webform submissions
pt: Editar os próprios envios ao webform

en: Delete own webform submissions
pt: Apagar próprios envios ao webform

en: Default: %value
pt: Padrão: %value

en: Webform client form.
pt: Formulário de cliente webform.

en: Default value timezone
pt: Fuso horário padrão

en: Customize option keys (Advanced)
pt: Personalizar chaves de opções (Avançado)

en: Customize question keys (Advanced)
pt: Personalizar chaves de questão (Avançado)

en: Load a pre-built option list
pt: Carregar uma lista de opções pré-definidas

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
pt: Use uma lista pré-construída de opções ao invés de digitar opções manualmente. As opções não serão editáveis se listas pré-construídas foram usadas.

en: Customize keys (Advanced)
pt: Personalizar chaves (Avançado)

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
pt: Cada opção deve conter uma chave especificada. Especifique cada opção como "chave_segura|Alguma opção legível".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
pt: Chaves opcionais precisam ter menos de 128 caracteres. As chaves a seguir excedem este limite:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
pt: A ordem do formulário falhou ao ser salvada devido aos elementos seguintes terem a mesma chave e estarem sob o mesmo elemento-pai. Edite cada componente e dê a eles uma chave única, depois tente movê-los novamente.

en: Edit component: @name
pt: Editar o componente: @name

en: US states
pt: Estados dos EUA

en: Northern Marianas Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Access token
pt: Chave de acesso

en: Enable popup calendar
pt: Habilitar calendário popup

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
pt: Habilitar selecionador de data em Javascript ao lado do campo data.

en: Open popup calendar
pt: Abrir calendário pop-up

en: Date modified
pt: Data Modificada

en: End time
pt: Hora de fim

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
pt: Dá acesso à aba "Resultados" em todo o conteúdo Webform. Geralmente uma permissão administrativa.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
pt: Concede acesso para a aba de "Resultados" para o autor do conteúdo do webform que eles criaram.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
pt: Permite a edição de qualquer submissão do webform por qualquer usuário. Geralmente uma permissão administrativa.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
pt: Permite a exclusão de qualquer submissão do webform por qualquer usuário. Geralmente uma permissão administrativa.

en: Form only
pt: Apenas formulário

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
pt: O formato padrão para novas configurações de e-mail. As opções de e-mail para o Webform terão prioridade perante as configurações globais do sistema configuradas no MIME mail.

en: Format override
pt: Sobrescrever formatação

en: Per-webform configuration of e-mail format
pt: Configuração de formato de e-mail para cada webform

en: Send all e-mails in the default format
pt: Enviar todos os e-mails no formato padrão

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
pt: Forçar todos os e-mails de webform a serem enviados no formato padrão.

en: No available components.
pt: Não há componentes disponíveis.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
pt: Você tem certeza que deseja reverter quaisquer alterações do seu template de volta ao padrão?

en: Send e-mail as HTML
pt: Enviar e-mail em formato HTML

en: Include files as attachments
pt: Incluir arquivos como anexos

en: Redirection location
pt: Localização do redirecionamento

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
pt: Escolha para onde redirecionar o usuário após um envio bem-sucedido.

en: Confirmation page
pt: Página de confirmação

en: No redirect (reload current page)
pt: Sem redirecionamento (recarrega a página atual)

en: If enabled this webform will be available as a block.
pt: Caso esta opção seja ativada, este webform estará disponível como um boco.

en: A valid URL is required for custom redirection.
pt: Uma URL válida é necessária para o redirecionamento personalizado.

en: Select keys
pt: Selecione as chaves

en: Full, human-readable options (values)
pt: Opções completas legíveis por humanos (values)

en: Short, raw options (keys)
pt: Opções cruas curtas (keys)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
pt: Escolhe que parte das opções devem ser apresentadas dos pares key|value.

en: Webform edit link
pt: Link de edição do Webform

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
pt: Fornecer um link simples para editar os componentes do webform e configurações.

en: Webform results link
pt: Link de resultados do Webform

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
pt: Fornecer um link simples para ver os resultados de um webform.

en: edit webform
pt: editar webform

en: Decimal places
pt: Casas decimais

en: Asc
pt: Ascendente

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
pt: Digite uma chave de sistema para este elemento. A chave pode conter somente caracteres alfanuméricos e 'underscores'. Esta chave será usada como o nome de sistema do elemento. Esse valor não interfere em como os dados são salvos, mas pode ser útil se alguma customização do formulário tiver que ser implementada.

en: Status of this form
pt: Status desse formulário

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
pt: Ao fechar o formulário, impede-se envios subsequentes por quaisquer usuários.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
pt: O papel %authenticated se aplica a qualquer usuário logado no site, não importando o seu papel.

en: 5 minute
pt: 5 minutos

en: 15 minute
pt: 15 minutos

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
pt: Esse formulário pode ser usado para reenviar e-mails configurados para este webform. Confira os e-mails que precisam ser enviados e clique em <em>Reenviar e-mails</em> para reenviá-los.

en: Resend e-mails
pt: Reenviar e-mails

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
pt: Submissão salva. Você pode retornar a esse formulário posteriormente e ele irá restaurar os valores atuais.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
pt: Questões listadas na parte inferior da grade.<strong> Pares de valores-chaves DEVEM ser especificados como "numero_chave| opção disponível"</strong> O uso de apenas caracteres alfanuméricos e underscores é recomendado nas chaves. Uma opção por linha. Grupos de opções podem ser especificados com &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; pode ser usado para inserir itens na raiz do menu depois de especificado um grupo.

en: Show "Save draft" button
pt: Mostrar botão "Salvar rascunho"

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
pt: Permite aos usuários salvar e terminar de preencher o formulário mais tarde. Essa opção está disponível apenas para usuários autenticados.

en: You must select at least one email address to resend submission.
pt: Você deve selecionar pelo menos um endereço de e-mail para reenviar uma submissão.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
pt: Nenhum e-mail pode ser enviado devido a um erro no servidor.

en: This webform is currently not setup to send emails.
pt: Atualmente este webform não está configurado para enviar e-mails.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
pt[0]: Submissão #@sid reenviada com sucesso para 1 destinatário.
pt[1]: Submissão #@sid reenviada com sucesso para @count destinatários.

en: Master
pt: Principal

en: Submission
pt: Submissão

en: The save directory %directory is not valid.
pt: O diretório destinado para a gravação %directory não é válido.

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
pt: O valor padrão do campo identificado por esta chave. Para seleções múltiplas, use vírgulas para separar múltiplos valores.

en: Label display
pt: visualização de rótulos

en: Determines the placement of the component's label.
pt: Determine a posição do rótulo do componente.

en: Hide label
pt: Ocultar rótulo

en: Do not display the label of this component.
pt: Não exibir o rótulo deste componente.

en: Save component
pt: Salvar componente

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
pt: Um componente Webform não pode ser salvo por ter demorado demais ao tentar travar o node. Detalhes: <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
pt: A opção de <em>URL Personalizada</em> permite a utilização de tokens.

en: Use replacement tokens from the first row
pt: Use tokens de substituição para a primeira linha

en: Element type
pt: Tipo de elemento

en: The earliest date that may be entered into the field.
pt: A data mais recente que pode ser informada no campo.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
pt: Aceita qualquer data de qualquer  <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato GNU de Entrada de Datas</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
pt: A data mais antiga que pode ser informada no campo.

en: The entered date must be @start_date or later.
pt: A data informada precisa ser @start_date ou posterior.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
pt: A data informada precisa ser @end_date ou anterior.

en: Submissions generated from Webform forms.
pt: Submissões geradas por formulários de Webform.

en: 10 minute
pt: 10 minutos

en: 30 minute
pt: 30 minutos

en: Private fields are shown only to users with results access.
pt: Campos privados são mostrados apenas para usuários com acesso aos resultados.

en: Download range options
pt: Opções de alcance de download.

en: All submissions
pt: Todas as submissões

en: Only new submissions since your last download
pt: Apenas novas submissões desde seu último download

en: Only the latest
pt: Apenas o mais recente

en: All submissions starting from
pt: Todas as submissões a partir de

en: All values
pt: Todos os valores

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
pt: A exibição do throbber (ícone animado) não mostra o andamento dos envios, mas ocupa menos espaço. A barra de progresso é útil para monitorar o progresso de envios de grandes dimensões.

en: This form has received the maximum number of entries.
pt: Este formulário recebeu o número máximo de submissões.

en: Total submissions limit
pt: Limite total de submissões

en: Limit the total number of allowed submissions.
pt: Limitar o número total de submissões permitidas.

en: Per user submission limit
pt: Limite de submissões por usuário

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
pt: Limitar cada usuário a !count submissão(ões) !timespan

en: Limit to !count total submission(s) !timespan
pt: Limitar a um total de !count submissão(ões) !timespan

en: @count total
pt: Total de @count

en: @count new since @date
pt: @count novo desde @date

en: Only the latest !number submissions
pt: Apenas as !number últimas submissões

en: The webform node this submission was generated from.
pt: O node do webform em que esta submissão foi gerada.

en: Webform Node
pt: Node do webform

en: The user who sent the webform submission.
pt: O usuário que enviou a submissão do webform.

en: Webform Submission User
pt: Usuário da submissão do webform

en: Webform submissions of the given Webform node.
pt: Submissões do webform do node do webform.

en: Webform Submission
pt: Submissão do webform

en: Webform submissions of the given user.
pt: Submissões do webform do usuário.

en: A numeric input field (either as textfield or select list).
pt: Um campo numérico (campo de texto ou lista de seleção).

en: Upload directory
pt: Diretório para envio de arquivos

en: You may optionally specify a sub-directory to store your files.
pt: Você pode opcionalmente especificar um sub-diretório para armazenar seus arquivos.

en: Secure value (allows use of all tokens)
pt: Valor seguro (permite a utilização de todos os tokens)

en: Hidden element (less secure, changeable via JavaScript)
pt: Elemento oculto (menos seguro, alterável via JavaScript)

en: Hidden type
pt: Tipo oculto

en: Exclude zero
pt: Excluir zero

en: sample
pt: exemplo

en: Zero/blank
pt: Zero/vazio

en: More stats »
pt: Mais estatísticas »

en: Normal Distribution
pt: Distribuição Normal

en: Boundary
pt: Limite

en: % of !description
pt: % de !description

en: !low to !high
pt: !low para !high

en: Standard deviation (!sigma)
pt: Desvio padrão (!sigma)

en: Minimum must be numeric.
pt: Mínimo deve ser numérico.

en: Minimum must have an integer value.
pt: Mínimo deve ter um valor inteiro.

en: Max upload size
pt: Tamanho máximo de upload

en: Web images
pt: Imagens da Web

en: Desktop images
pt: Imagens de desktop

en: Additional extensions
pt: Extensões adicionais

en: Next page button label
pt: Etiqueta do botão próxima página

en: This is used for the <em>Next Page</em> button on the page before this page break. Default: <em>Next Page &gt;</em>
pt: Isto é usado no botão <em>Próxima Página</em>, antes da quebra de página. Padrão: <em>Próxima Página &gt;</em>

en: Open/Closed
pt: Aberto/Fechado

en: The unique indentifier for the webform submission.
pt: O identificador único para a submissão do webform.

en: The IP address that was used when submitting the webform.
pt: O endereço IP que foi utilizado ao enviar o webform.

en: The user that submitted the webform result.
pt: O usuário que enviou o resultado do formulário.

en: Webform submission values
pt: Valores de submissão do Webform

en: Form submission from: [node:title]
pt: Formulário de apresentação: [node:title]

en: A full listing of tokens may be listed here by installing the <a href="http://drupal.org/project/token">Token module</a>.
pt: Uma lista completa de tokens pode ser listada aqui instalando o <a href="http://drupal.org/project/token">módulo Token</a>.

en: Submitted by user: [submission:user]
pt: Enviado pelo usuário: [submission:user]

en: Submitted by anonymous user: [submission:ip-address]
pt: Enviado pelo usuário anônimo: [submission:ip-address]

en: Conditionals may be used to hide or show certain components (or entire pages!) based on the value of other components.
pt: Condicionais podem ser utilizadas para esconder ou mostrar certos componentes (ou páginas inteiras!) baseado no valor de outros componentes.

en: Conditionals
pt: Condicionais

en: Save conditions
pt: Salvar condições

en: Yes.
pt: Sim.

en: There are no conditional actions on this form.
pt: Não há ações condicionais neste formulário.

en: Component data
pt: Dados do componente

en: Use component label
pt: Usar rótulo do componente

en: The placeholder will be shown in the field until the user starts entering a value.
pt: O placeholder será mostrado no campo até o usuário começar a digitar um valor.

en: This component has no options defined yet.
pt: Este componente não tem opções definidas.

en: Display all pages inside block
pt: Exibir todas as páginas dentro de um bloco.

en: Redirect to the node page after the first page
pt: Redirecionar à página do node depois da primeira página.

en: The serial number of this webform submission.
pt: O número de serie desta submissão do webform.

en: Showing @start - @end of @total
pt: Mostrando @start - @end de @total

en: Showing @start - @end of @total @items_per_page_links
pt: Mostrando @start - @end de @total @items_per_page_links

en: This form could not be submitted because it exceeds the server configuration. Contact the administrator.
pt: Este formulário não pôde ser enviado porque ele excede a configuração do servidor. Contate o administrador.

en: This form contains @count input elements. PHP max_input_vars is @limit and should be increased.
pt: Este formulário contém @count elementos de entrada. A diretiva PHP max_input_vars é @limit e deve ser incrementada.

en: This form may be too long to work properly. Contact the administrator.
pt: Este formulário pode estar muito extenso para funcionar corretamente. Contate o administrador.

en: Display the confirmation page in the block on the same page (no redirect)
pt: Exibir a página de confirmação no bloco na mesma página (sem redirecionamento)

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
pt: Um formulário parcialmente completo foi encontrado. Por favor, complete as partes restantes.

en: Only one e-mail address is allowed.
pt: Apenas um endereço de e-mail é permitido.

en: Is/Isn't
pt: É/Não é

en: isn't
pt: não é

en: This form is confidential. You must <a href="!url">Log out</a> to submit it.
pt: Este formulário é confidencial. Você deve <a href="!url">Sair</a> para enviá-lo.

en: The Views module was automatically enabled.
pt: O módulo Views foi automaticamente habilitado.

en: Webform requires Views, which is not installed and enabled.
pt: Webform precisa do módulo Views, que não está instalado e habilitado.
