Webform Autocomplete (7.x-2.1) - en to pt translation catalogue (17 entries)

en: Options
pt: Opções

en: Width
pt: Largura

en: Default value
pt: Valor padrão

en: The default value of the field.
pt: O valor padrão do campo.

en: Width of the textfield.
pt: Largura do campo de texto

en: contains
pt: contendo

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: ends with
pt: termina com

en: Leaving blank will use the default size.
pt: Ao deixar em branco será utilizado o tamanho padrão.

en: Label placed to the left of the textfield
pt: Rótulo colocado à esquerda do campo de texto

en: Examples: $, #, -.
pt: Exemplos: $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
pt: Rótulo colocado à direita do campo de texto

en: Examples: lb, kg, %.
pt: Exemplos: lb, kg, %.

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Unique
pt: Único

en: starts with
pt: começa com

en: The placeholder will be shown in the field until the user starts entering a value.
pt: O placeholder será mostrado no campo até o usuário começar a digitar um valor.
