Webform Autocomplete (7.x-2.1) - en to uk translation catalogue (18 entries)

en: Options
uk: Опції

en: Width
uk: Ширина

en: Webform
uk: Вебформа

en: Default value
uk: Базове значення

en: The default value of the field.
uk: Базове значення цього поля

en: Width of the textfield.
uk: Ширина текстового поля

en: contains
uk: містить

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: ends with
uk: закінчується на

en: Leaving blank will use the default size.
uk: Якщо не заповнювати, буде використано базовий розмір.

en: Label placed to the left of the textfield
uk: Мітка, розташована в лівій частині поля.

en: Examples: $, #, -.
uk: Приклад: $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
uk: Мітка, розташована справа від текстового поля.

en: Examples: lb, kg, %.
uk: Приклади: кг, %.

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Unique
uk: Унікальне

en: starts with
uk: починається на

en: The placeholder will be shown in the field until the user starts entering a value.
uk: Заповнювач відображатиметься у полі поки користувач не почне вводити значення.
