Webform Calculation Components (7.x-2.0-rc1) - en to ja translation catalogue (21 entries)

en: Disabled
ja: 無効

en: Width
ja: 幅

en: Operation
ja: 操作

en: Empty
ja: 空

en: Maxlength
ja: 最大文字数

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Left Blank
ja: 無回答

en: User entered value
ja: ユーザーが入力した値

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
ja: このフィールドを編集できなくします。変更できないデフォルトの値を設定するのに役立ちます。

en: Average submission length in words (ex blanks)
ja: 送信内容に含まれる平均単語数（空白を除く）

en: Non-empty
ja: 入力有り

en: Leaving blank will use the default size.
ja: 空欄にするとデフォルトのサイズを使用します。

en: Examples: $, #, -.
ja: 例: $、#、-

en: Examples: lb, kg, %.
ja: 例: lb、kg、%

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Unique
ja: ユニーク

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
ja: このフィールドに入力した値が、それぞれ重複しない固有のものかどうか確認して下さい。同じ値を二度使用することはできません。

en: Secure value (allows use of all tokens)
ja: セキュアな値（全てのトークンが使用可能）

en: Hidden element (less secure, changeable via JavaScript)
ja: 隠し要素 (安全性が低く、JavaScriptで変更可能)

en: The placeholder will be shown in the field until the user starts entering a value.
ja: プレースホルダーはユーザーがフィールドに値を入力するまでのあいだに表示されます。
