Webform Calculation Components (7.x-2.0-rc1) - en to ru translation catalogue (18 entries)

en: Disabled
ru: Отключено

en: Width
ru: Ширина

en: Operation
ru: Действие

en: Empty
ru: Пусто

en: Maxlength
ru: Максимальная длина

en: Percentage
ru: Процент

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Left Blank
ru: Оставить пустым

en: User entered value
ru: Значение, введённое пользователем

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
ru: Запретить редактирование. Полезно для ввода и показа значения по умолчанию

en: Average submission length in words (ex blanks)
ru: Среднее количество слов в отправленном тексте (включая пробелы)

en: Non-empty
ru: Не пустое

en: Leaving blank will use the default size.
ru: Оставьте пустым, чтобы использовать размер по умолчанию.

en: Examples: $, #, -.
ru: Примеры: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
ru: Примеры: lb, kg, %.

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: Unique
ru: Уникальный

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
ru: Установите флажок для проверки уникальности этого поля. Проверяет все поля на уникальность, не допускает одинаковых значений в полях
