Webform CiviCRM Integration (7.x-4.12) - en to pt translation catalogue (83 entries)

en: Groups
pt: Grupos

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: File
pt: Arquivo

en: None
pt: Nenhum

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Multiple
pt: Múltipla

en: none
pt: nenhum

en: Name
pt: Nome

en: Group(s)
pt: Grupo(s)

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Participant
pt: Participante

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Configure
pt: Configurar

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contato

en: Save Settings
pt: Salvar Configurações

en: All
pt: Tudo

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Selected
pt: Selecionado

en: Medium
pt: Médio

en: Start Date
pt: Data inicial

en: End Date
pt: Data Final

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: Payment
pt: Pagamento

en: Contact ID
pt: ID Contato

en: Filters
pt: Filtros

en: Phone Number
pt: Número do Telefone

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: City
pt: Cidade

en: State/Province
pt: Estado

en: Nickname
pt: Apelido

en: Gender
pt: Gênero

en: Display Name
pt: Nome da Exibição

en: Street Address
pt: Endereço

en: Change
pt: Mudar

en: Source
pt: Fonte

en: Activity
pt: Atividade

en: Select List
pt: Lista de seleção

en: Randomize
pt: Aleatório

en: Permissions
pt: Permissões

en: Relationship
pt: Relação

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: Automatic
pt: Automático

en: date
pt: data

en: submission(s)
pt: envio(s)

en: ever
pt: sempre

en: every hour
pt: a cada hora

en: every day
pt: todos os dias

en: every week
pt: a cada semana

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
pt: Marque esta opção caso seja permitido o usuário escolher múltiplos valores.

en: Select
pt: Selecionar

en: Postal Code
pt: CEP

en: Upload Image
pt: Enviar imagem

en: Restore
pt: Recuperar

en: Birth Date
pt: Data de Nascimento

en: and
pt: e

en: Campaign
pt: Campanha

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Activities
pt: Atividades

en: Test Mode
pt: Modo Teste

en: Registration
pt: Registro

en: Radio buttons
pt: Botões de opções

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: close
pt: fechar

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: Contact Type
pt: Tipo de contato

en: Unique
pt: Único

en: static
pt: estático

en: Phone Extension
pt: Extensão de telefone
