Webform CiviCRM Integration (7.x-4.15) - en to hi translation catalogue (57 entries)

en: Item
hi: वस्तु

en: Groups
hi: समूह

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: File
hi: फ़ाइल

en: None
hi: कोई नहीं

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Multiple
hi: विभिन्न

en: none
hi: कोई नहीं

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Total
hi: कुल

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Email
hi: ईमेल

en: Options
hi: विकल्प

en: Contact
hi: संपर्क

en: All
hi: सभी

en: Not found
hi: नहीं मिला

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Selected
hi: चुना गया

en: Medium
hi: माध्यम

en: Start Date
hi: आरंभ तारीख

en: Next Day
hi: अगला दिन

en: Next Month
hi: अगला महीना

en: End Date
hi: अंतिम तारीख

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: email
hi: ईमेल

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Display Name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Change
hi: परिवर्तन

en: Source
hi: स्रोत

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Select List
hi: सूची चुनें

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Relationship
hi: संबंध

en: !name field is required.
hi: !name फील्ड जरुरी है

en: Automatic
hi: स्वचालित

en: date
hi: तिथि

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

en: and
hi: और

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: Specify Relationship(s)
hi: स्पष्ट रूप से संबंध बताना
