Webform CiviCRM Integration (7.x-4.20) - en to nl translation catalogue (102 entries)

en: Groups
nl: Groepen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: File
nl: Bestand

en: None
nl: Geen

en: - None -
nl: - Geen -

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: Multiple
nl: Meerdere

en: none
nl: geen

en: Name
nl: Naam

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Total
nl: Totaal

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Configure
nl: Instellen

en: Email
nl: E-mail

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Options
nl: Opties

en: Save Settings
nl: Instellingen opslaan

en: All
nl: Alle

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: Selected
nl: Geselecteerd

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Start Date
nl: Begindatum

en: End Date
nl: Einddatum

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: email
nl: e-mail

en: Payment
nl: Betaling

en: Case
nl: Hoofdlettergebruik

en: Phone Number
nl: Telefoonnummer

en: Static
nl: Statisch

en: First Name
nl: Voornaam

en: Last Name
nl: Achternaam

en: City
nl: Plaats

en: State/Province
nl: Staat/Provincie

en: Nickname
nl: Bijnaam

en: Gender
nl: Geslacht

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Display Name
nl: Naam weergeven

en: Street Address
nl: Straat & huisnummer/bus

en: Change
nl: Wijzigen

en: Street Name
nl: Straatnaam

en: Source
nl: Bron

en: Activity
nl: Activiteit

en: Select List
nl: Selectielijst

en: Randomize
nl: Willekeurig

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Membership
nl: Lidmaatschap

en: Relationship
nl: Relatie

en: !name field is required.
nl: Het veld !name is verplicht.

en: Automatic
nl: Automatisch

en: date
nl: datum

en: submission(s)
nl: inzending(en)

en: ever
nl: ooit

en: every hour
nl: elk uur

en: every day
nl: elke dag

en: every week
nl: elke week

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
nl: Selecteer deze optie als de gebruiker meer dan één optie mag kiezen.

en: Select
nl: Selecteren

en: Postal Code
nl: Postcode

en: Restore
nl: Herstellen

en: Grant
nl: Toestemming verlenen

en: country
nl: Land

en: Birth Date
nl: Geboortedatum

en: and
nl: en

en: Campaign
nl: Campagne

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Employer
nl: Werkgever

en: Activities
nl: Activiteiten

en: Select All
nl: Selecteer alle

en: Test Mode
nl: Test modus

en: Registration
nl: Inschrijving

en: Radio buttons
nl: Keuzeopties

en: - N/A -
nl: - nvt -

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: close
nl: sluiten

en: Organization Name
nl: Organisatienaam

en: Current User
nl: Huidige gebruiker

en: - Any -
nl: - Alle -

en: Checkboxes
nl: Keuzevakjes

en: Contact Type
nl: Contacttype

en: Unique
nl: Uniek

en: Employee
nl: Werknemer

en: static
nl: vast

en: Edit component
nl: Component bewerken

en: Introduction Text
nl: Introductietekst

en: city
nl: woonplaats

en: phone number
nl: Telefoonnummer

en: Webform CiviCRM Integration
nl: Webform CiviCRM-integratie

en: Registration Status
nl: Registratiestatus

en: Memberships
nl: Lidmaatschappen

en: Phone Extension
nl: Toestelnummer
