Webform CiviCRM Integration (7.x-4.25) - en to id translation catalogue (65 entries)

en: Item
id: Barang

en: Private
id: Privat

en: Groups
id: Grup-grup

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Public
id: Publik

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: None
id: Tiada

en: - None -
id: - Tiada -

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Multiple
id: Banyak

en: none
id: tidak ada

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Configure
id: Konfigurasi

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: Contact
id: Kontak

en: All
id: Semua

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Selected
id: Terpilih

en: Medium
id: Sedang

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: Payment
id: Pembayaran

en: Case
id: Kasus

en: Filters
id: Filter

en: Static
id: Statik

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: City
id: Kota

en: State/Province
id: Negara Bagian / Propinsi

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Display Name
id: Nama tampilan

en: Change
id: ubah

en: Source
id: Sumber

en: Activity
id: Aktifitas

en: Select List
id: Pilih daftar

en: Randomize
id: Acak

en: Permissions
id: Izin

en: Relationship
id: Hubungan

en: !name field is required.
id: !name harus diisi.

en: Automatic
id: Otomatis

en: date
id: tanggal

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Select
id: Pilih

en: Postal Code
id: Kode Pos

en: Restore
id: Pulihkan

en: and
id: dan

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Registration
id: Pendaftaran

en: Radio buttons
id: Tombol radio

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: - Any -
id: - Apa saja -
