Webform CiviCRM Integration (7.x-5.0) - en to ja translation catalogue (85 entries)

en: Item
ja: 項目

en: Private
ja: プライベート

en: Groups
ja: グループ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Public
ja: パブリック

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: File
ja: ファイル

en: None
ja: なし

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Multiple
ja: 複数

en: none
ja: なし

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Total
ja: 合計

en: Unknown
ja: 不明

en: Configure
ja: 設定

en: Email
ja: メール

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Options
ja: オプション

en: Contact
ja: コンタクト

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: All
ja: すべて

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Always
ja: 必須

en: Never
ja: なし

en: Selected
ja: 選択済み

en: Medium
ja: 中程度

en: Start Date
ja: 開始日

en: End Date
ja: 終了日

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: email
ja: メール

en: Payment
ja: 決済

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Filters
ja: フィルター

en: Last Name
ja: 姓

en: City
ja: 市区町村

en: State/Province
ja: 都道府県

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Gender
ja: 性別

en: Hidden
ja: 非表示

en: Display Name
ja: 表示名

en: Change
ja: 変更

en: Source
ja: ソース

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Select List
ja: 選択リスト

en: Randomize
ja: ランダマイズ

en: Permissions
ja: 権限

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: !name field is required.
ja: !nameフィールドは必須です。

en: Automatic
ja: 自動

en: date
ja: 日付

en: ever
ja: なし

en: every hour
ja: 毎時

en: every day
ja: 毎日

en: every week
ja: 毎週

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
ja: このオプションにチェックを入れると、ユーザーが複数の値を選択できるようになります。

en: Select
ja: 選択

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Upload Image
ja: 画像アップロード

en: Restore
ja: 復元

en: and
ja: かつ

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Test Mode
ja: テストモード

en: Registration
ja: 登録

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: Line Item Amount
ja: ライン アイテムの数量

en: Address Name
ja: 住所名

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Current User
ja: 現在のユーザー

en: - Any -
ja: - すべて -

en: Checkboxes
ja: チェックボックス(複数)

en: Line item
ja: 品目

en: Unique
ja: ユニーク

en: File Attachments
ja: ファイル添付
