Webform CiviCRM Integration (7.x-5.4) - en to it translation catalogue (82 entries)

en: Item
it: Elemento

en: Private
it: Privato

en: Groups
it: Gruppi

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Public
it: Pubblico

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: None
it: Nessuno

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: Multiple
it: Multipla

en: none
it: nessuno

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Total
it: Totale

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Configure
it: Configura

en: Email
it: E-mail

en: User ID
it: ID utente

en: Options
it: Opzioni

en: Contact
it: Contatto

en: All
it: Tutti

en: Not found
it: Non trovato

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: Selected
it: Selezionato

en: Medium
it: Medio

en: Start Date
it: Data di Inizio

en: End Date
it: Data inizio

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: Payment
it: Pagamento

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: Filters
it: Filtri

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: City
it: Città

en: State/Province
it: Stato/Provincia

en: Gender
it: Sesso

en: Hidden
it: Nascosto

en: Display Name
it: Nome di visualizzazione

en: Change
it: Cambia

en: Street Number
it: Numero civico

en: Source
it: Sorgente

en: Activity
it: Attività

en: Select List
it: Lista di selezione

en: Randomize
it: Casuale

en: Permissions
it: Permessi

en: Relationship
it: Relazione

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Automatic
it: Automatico

en: date
it: data

en: submission(s)
it: inserimento/i

en: ever
it: mai

en: every hour
it: ogni ora

en: every day
it: ogni giorno

en: every week
it: ogni settimana

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
it: Seleziona questa casella se vuoi che gli utenti possano scegliere più di un valore.

en: Select
it: Scegliere

en: Postal Code
it: Codice postale

en: Restore
it: Ripristina

en: and
it: e

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Activities
it: Attività

en: Test Mode
it: Modalità test

en: Registration
it: Registrazione

en: Radio buttons
it: Pulsanti di opzione

en: Line Item Amount
it: Linea importo prodotto

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: close
it: chiudi

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: Line item
it: Riga d'ordine

en: Unique
it: Univoco

en: Edit component
it: Modifica componente

en: Introduction Text
it: Testo introduttivo
