Webform Component Bundles (7.x-3.0-beta1) - en to it translation catalogue (30 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: Weight
it: Peso

en: Required
it: Obbligatorio

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Update
it: Aggiorna

en: Manage
it: Gestisci

en: Components
it: Componenti

en: Create
it: Crea

en: Clone
it: Clona

en: Mandatory
it: Obbligatorio

en: No Components, add a component below.
it: Nessun componente, aggiungere un componente qui sotto.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
it: La chiave del campo %field_key non è valida. Si possono utilizzare soltanto lettere minuscole, numeri ed il carattere _ di sottolineatura.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
it: La chiave del campo %field_key è già utilizzata dal campo chiamato %existing_field. Usare una chiave univoca.

en: New component name
it: Nome nuovo componente

en: The component positions and mandatory values have been updated.
it: La posizione e i valori obbligatori del componente sono stati aggiornati.

en: Component %name cloned.
it: Componente %name clonato.

en: Component %name updated.
it: Componente %name aggiornato.

en: New component %name added.
it: Nuovo componente %name aggiunto.

en: Delete the %name fieldset?
it: Cancellare il riquadro %name?

en: Delete the %name component?
it: Eliminare il componente %name?

en: Component %name deleted.
it: Componente %name eliminato.

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
it: Il nome viene usato nelle URL delle immagini generate. Usare solo caratteri alfanumerici minuscoli, underscore (_), e trattini (-).

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
it: Utilizzare solo caratteri alfanumerici minuscoli, underscore (_), e trattini (-) per i nomi degli stili.
