Webform Conditional Confirmation Messages (7.x-1.0-rc1) - en to fr translation catalogue (27 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Edit
fr: Modifier

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: Component
fr: Composant

en: Configuration saved.
fr: Configuration enregistrée.

en: Operator
fr: Opérateur

en: Values
fr: Valeurs

en: Redirect URL
fr: Adresse URL de redirection

en: Is not one of
fr: Ne fait pas partie de

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: Submission updated.
fr: Soumission mise à jour.

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
fr: Determiner si la liste ci-dessous est inclusive ou exclusive.

en: Confirmation message
fr: Message de confirmation

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
fr: URL vers laquelle rediriger l'utilisateur lors d'une soumission réussie.

en: The entered URL is not a valid address.
fr: L'adresse URL saisie n'est pas une adresse valide.

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
fr: Message à afficher lors d'une soumission effectuée avec succès. Si la redirection est définie sur <em>Page de confirmation</em>, ce texte sera affiché sur sa propre page. Autrement il s'affichera comme un message.

en: Redirection location
fr: Emplacement de redirection

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
fr: Choisissez où rediriger l’utilisateur après une soumission effectuée avec succès.

en: Confirmation page
fr: Page de confirmation

en: No redirect (reload current page)
fr: Pas de redirection (recharger la page actuelle)

en: A valid URL is required for custom redirection.
fr: Une adresse URL valide est nécessaire pour valider la redirection personnalisée.

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
fr: Soumissions enregistrées. Vous pourrez revenir sur ce formulaire plus tard, cela restaurera les valeurs actuelles.

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
fr: L'option <em>URL personnalisée</em> prend en charge les jetons (tokens) de remplacements de Webform.
