Webform Conditional Confirmation Messages (7.x-1.0) - en to ja translation catalogue (27 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Edit
ja: 編集

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: Save
ja: 保存

en: Component
ja: コンポーネント

en: Configuration saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Operator
ja: オペレータ

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Values
ja: 値

en: Redirect URL
ja: 転送先URL

en: Is not one of
ja: の一つではない

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Custom URL
ja: カスタムURL

en: Submission updated.
ja: 送信内容を更新しました。

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
ja: 下記のリストで指定しているものを含むかどうかを決定します。

en: Confirmation message
ja: 確認メッセージ

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
ja: 送信が成功した場合に、ユーザーをリダイレクトする先のURL。

en: The entered URL is not a valid address.
ja: 入力されたURLは正しいアドレスではありません。

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
ja: メッセージは送信に成功した場合に表示されます。<em>確認ページ</em>へのリダイレクトの宛先が設定されている場合は、そのページに表示され、その他の場合はメッセージとして表示されます。

en: Redirection location
ja: リダイレクトの宛先

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
ja: 送信に成功した場合に、ユーザーをリダイレクトする宛先を選択してください。

en: Confirmation page
ja: 確認ページ

en: No redirect (reload current page)
ja: リダイレクトなし（現在のページを再読み込み）

en: A valid URL is required for custom redirection.
ja: リダイレクトの宛先を独自に設定するには、正しいURLを入力してください。

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
ja: 送信は保存されました。後ほどこのフォームに戻ってくると現在の値が保存された状態になっています。
