Webform Dragndrop (7.x-1.1) - en to pt translation catalogue (22 entries)

en: Remove
pt: Remover

en: Name
pt: Nome

en: Archives
pt: Arquivos

en: Media
pt: Mídia

en: Configuration
pt: Configurações

en: Documents
pt: Documentos

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: Left Blank
pt: Deixado em branco

en: User uploaded file
pt: Arquivo enviado pelo usuário

en: Average uploaded file size
pt: Média de tamanho dos arquivos enviados

en: Filesize (KB)
pt: Tamanho do arquivo (KB)

en: Progress indicator
pt: Indicador de progresso

en: Bar with progress meter
pt: Barra com medidor de progresso

en: Throbber
pt: Pulsação

en: Upload destination
pt: Destino do upload

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
pt: A exibição do throbber (ícone animado) não mostra o andamento dos envios, mas ocupa menos espaço. A barra de progresso é útil para monitorar o progresso de envios de grandes dimensões.

en: Upload directory
pt: Diretório para envio de arquivos

en: You may optionally specify a sub-directory to store your files.
pt: Você pode opcionalmente especificar um sub-diretório para armazenar seus arquivos.

en: Max upload size
pt: Tamanho máximo de upload

en: Web images
pt: Imagens da Web

en: Desktop images
pt: Imagens de desktop

en: Additional extensions
pt: Extensões adicionais
