Webform HTML Textarea (7.x-1.3) - en to fr translation catalogue (15 entries)

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: The default value of the field.
fr: La valeur par défaut du champ.

en: Left Blank
fr: Laissé vide

en: User entered value
fr: Valeur saisie par l'utilisateur

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
fr: Rendre ce champ non-éditable. Utile pour fournir une valeur par défaut non modifiable.

en: Average submission length in words (ex blanks)
fr: Longueur moyenne des soumissions en mots (sans les blancs)

en: Resizable
fr: Redimensionnable

en: Leaving blank will use the default size.
fr: Si vous laissez vide, la dimension par défaut sera utilisée.

en: Make this field resizable by the user.
fr: Rendre ce champ redimensionnable par l'utilisateur.

en: Width of the textarea.
fr: Largeur de la zone de texte.

en: Height of the textarea.
fr: Hauteur de la zone de texte.

en: HTML Textarea
fr: Zone de texte HTML
