Webform Matrix Component (7.x-3.1) - en to it translation catalogue (19 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Date
it: Data

en: Multiple
it: Multipla

en: Label
it: Etichetta

en: Textfield
it: Campo testo

en: Start Date
it: Data di Inizio

en: End Date
it: Data inizio

en: Configuration
it: Configurazione

en: Option
it: Opzione

en: Mandatory
it: Obbligatorio

en: Left Blank
it: Lasciato in bianco

en: User entered value
it: L'utente ha inserito i valori

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
it: Le opzioni nella lista selezionata devono essere univoche. Le chiavi seguenti sono usate più di una volta:

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
it: Ciascuna opzione deve specificare una chiave. Usare il formato "chiave|Descrizione estesa".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
it: La chiave delle opzioni può essere al massimo di 128 caratteri. Le chiavi seguenti superano questo limite:

en: The earliest date that may be entered into the field.
it: La data meno recente che si può inserire nel campo.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
it: Accetta qualsiasi data in qualsiasi <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
it: La data più recente che può essere inserita nel campo.

en: @name field is required.
it: Il campo @name è obbligatorio.
