Webform Matrix Component (7.x-4.23) - en to fr translation catalogue (22 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Label
fr: Libellé

en: Textfield
fr: Champ texte

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: Start Date
fr: Date de début

en: End Date
fr: Date de fin

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Maxlength
fr: Longueur maximale

en: Mandatory
fr: Obligatoire

en: Left Blank
fr: Laissé vide

en: User entered value
fr: Valeur saisie par l'utilisateur

en: Select
fr: Sélectionner

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
fr: Les options à l'intérieur d'une liste déroulants doivent être uniques. Les clés suivantes ont été utilisées plusieurs fois :

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
fr: Chaque option doit avoir une clé spécifiée. Spécifiez chaque option de la manière suivante "ma_cle|Une option lisible".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
fr: Les clés des options doivent contenir moins de 128 caractères. Les clés suivantes dépassent cette limite :

en: Label Name
fr: Nom de l'Étiquette

en: The earliest date that may be entered into the field.
fr: La date la plus ancienne pouvant être saisie dans ce champ.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
fr: Accepte n'importe quelle date dans n'importe quel <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">format de saisie de date GNU</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
fr: La date la plus récente pouvant être saisie dans ce champ.

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: Add a row
fr: Ajouter une ligne

en: Enter key
fr: Saisir la clé
