Webform Matrix Component (7.x-4.28) - en to uk translation catalogue (30 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Date
uk: Дата

en: Multiple
uk: Декілька значень

en: Label
uk: Мітка

en: Textfield
uk: Текстове поле

en: Default Value
uk: Типове значення

en: Start Date
uk: Дата початку

en: End Date
uk: Кінцева дата

en: Calendar
uk: Календар

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Rows
uk: Рядки

en: Option
uk: Параметр

en: Cols
uk: Колонок

en: Maxlength
uk: Максимальна довжина

en: Webform
uk: Вебформа

en: Mandatory
uk: Обов'язкове

en: Left Blank
uk: Залишено порожнім

en: User entered value
uk: Значення, що вводиться користувачем

en: Select
uk: Вибір

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
uk: Варіанти в списку вибору повинні бути унікальними. Наступні ключі були використані неодноразово:

en: Textarea
uk: Текстова область

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
uk: Кожен варіант має мати ключ. Введіть кожен варіант у вигляді "прийнятний_ключ|Певна читабельний варіант".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
uk: Ключі варіантів мають не перевищувати 128 символів. Наступні ключі перевищують це обмеження:

en: The earliest date that may be entered into the field.
uk: Найбільш рання дата, яка може бути введена в поле.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
uk: Приймає будь-яку дату в будь-якому <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
uk: Найпізніша дата, яка може бути введена в поле.

en: @name field is required.
uk: Поле @name є обов'язковим.

en: Add a row
uk: Додати рядок

en: Matrix
uk: Матриця

en: Enter key
uk: Введіть ключ
