Webform Multiple File Upload (7.x-1.6) - en to ja translation catalogue (35 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Remove
ja: 削除

en: Types
ja: タイプ

en: Category
ja: カテゴリー

en: Name
ja: 名前

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Width
ja: 幅

en: Media
ja: メディア

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Left Blank
ja: 無回答

en: Web Images
ja: ウェブ画像

en: Desktop Images
ja: デスクトップ画像

en: Additional Extensions
ja: 追加の拡張子

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
ja: このアップロードフィールドに追加する拡張子のリストをカンマ区切りで入力してください。<br />入力された拡張子は、上記のアイテムに追加されます。

en: Max Upload Size
ja: 最大アップロードファイルサイズ

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
ja: ユーザーがアップロードすることの出来る最大ファイルサイズをKB単位で入力してください。

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
ja: 拡張子が「%ext」のファイルは許可されていません。以下のいずれかの拡張子を持つファイルをアップロードしてください: %exts

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
ja: ファイル「%filename」はサイズが大きすぎます（%filesize KB）。%maxsize KB以下のファイルをアップロードしてください。

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
ja: アップロードファイルを保存できませんでした。保存先のディレクトリーが存在しません。

en: User uploaded file
ja: ユーザーがアップロードしたファイル

en: Average uploaded file size
ja: アップロードファイルのサイズの平均

en: Leaving blank will use the default size.
ja: 空欄にするとデフォルトのサイズを使用します。

en: Width of the file field.
ja: ファイルフィールドの幅

en: %field field is required.
ja: %field フィールドには必ず入力してください。

en: Filesize (KB)
ja: ファイルサイズ（KB）

en: Progress indicator
ja: 進捗状況の表示

en: Bar with progress meter
ja: メーターつき進捗バー

en: Throbber
ja: アニメーションアイコン

en: Upload destination
ja: アップロード先

en: Download !filename
ja: !filenameをダウンロード

en: Max upload size must be a number in KB.
ja: 最大アップロードサイズはKB単位で半角数字を入力してください。

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ja: アニメーションアイコンはアップロードの進捗状況を表示しませんが、わずかなスペースしか使いません。進捗バーは大きなファイルのアップロード状況を知るのに役立ちます。

en: Upload directory
ja: アップロードディレクトリ
