WebformPasswordField (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (14 entries)

en: Disabled
it: Disattivato

en: Width
it: Larghezza

en: Maxlength
it: Lunghezza massima

en: Default value
it: Valore predefinito

en: The default value of the field.
it: Valore predefinito.

en: Left Blank
it: Lasciato in bianco

en: User entered value
it: L'utente ha inserito i valori

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
it: Rendi questo campo non modificabile. Utile per settare un valore di default non modificabile.

en: Average submission length in words (ex blanks)
it: Lunghezza media inserimento in n.parole (esclusi spazi)

en: Leaving blank will use the default size.
it: Lasciandolo vuoto verrà usata la dimensione predefinita.

en: Examples: $, #, -.
it: Esempi: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
it: Esempi: lb, kg, %.

en: Unique
it: Univoco

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
it: Verifica che tutti i valori inseriti in questo campo siano univoci. Non sarà consentito l'inserimento di uno stesso valore più di una volta.
