Webform Phone Number (7.x-1.0) - en to hu translation catalogue (12 entries)

en: Country
hu: Ország

en: Separator
hu: Elválasztó

en: Phone Number
hu: Telefonszám

en: Webform
hu: Űrlap

en: Left Blank
hu: Kitöltetlen

en: User entered value
hu: A felhasználó által megadott érték

en: Add the country code if not filled by the user
hu: Országkód hozzáadása, ha a felhasználó nem töltötte ki

en: Use parentheses around area code
hu: A körzetszámot zárójelbe kell tenni

en: International phone numbers are in the form +XX YYYYYYY where XX is a country code and YYYYYYY is the local number. This field type is based off of the <a href="http://www.itu.int/rec/T-REC-E.123/en">E.123 specification</a>.
hu: A nemzetközi telefonszámok formátuma a következő: +XX YYYYYYY ahol XX az országkód és YYYYYYY a helyi szám. Ez a mezőtípus a <a href="http://www.itu.int/rec/T-REC-E.123/en">E.123 részletes leíráson alapul</a>.

en: Default country code to add to international numbers without one (omit + sign)
hu: Alapértelmezett országkód hozzáadása a nemzetközi számokhoz egy nélkül (a „+” jel elhagyása)

en: Maximum length of international numbers, according to the ITU this is 15
hu: A nemzetközi telefonszámok legfeljebb 15 jegyűek lehetnek az ITU szabványa szerint

en: Phone Number field.
hu: Telefonszám mező.
