Webform Revisions (7.x-1.0-beta3) - en to it translation catalogue (30 entries)

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Cancel
it: Annulla

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Revisions
it: Revisioni

en: Log message
it: Messaggio di log

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Revert
it: Ripristina

en: revert
it: ripristina

en: Revision
it: Revisione

en: current revision
it: revisione attuale

en: Settings for
it: Impostazioni per

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
it: Una spiegazione delle aggiunte o modifiche fatte per aiutare gli altri autori a comprendere i tuoi motivi.

en: This action will set this revision as the current version, and mark the current version as a new revision.
it: Questa azione imposterà questa revisione come corrente, e la revisione attuale come una nuova revisione.

en: Revision sucessfully reverted.
it: Revisione ripristinata correttamente.

en: Revision deleted.
it: Revisione eliminata.

en: Return to Revisions
it: Torna alle revisioni

en: Revisions for Submission
it: Revisioni per l'inserimento

en: Revision from
it: Revisione di

en: Delete revision?
it: Elimina revisione?

en: Revert revision?
it: Ripristina revisione?

en: Keeps track of our current revision number per sid.
it: Tiene traccia del numero di revisione attuale per sid.

en: Keeps track our our actual submission revisions
it: Tiene traccia delle revisioni degli inserimenti

en: This is the data that gets submitted, stored for each revision.
it: Queste sono le informazioni inviate, registrate per ogni revisione.

en: Adds revisioning ability to Webform submissions.
it: Aggiunge la possibilità di usare revisioni per gli inserimenti nei webform.

en: Resend email(s), if enabled, when a new revision is saved?
it: Rinvia i messaggi e-mail, se attivati, quando si salva una nuova revisione?

en: Webform Revisions settings
it: Impostazioni per Webform Revisions

en: Configure how Webform Revisions works with your forms.
it: Configura il modo in cui Webform Revisions opera con i form.
