Webform Scheduler (7.x-1.0-beta9) - en to ja translation catalogue (20 entries)

en: Closed
ja: クローズド

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Start time
ja: 開始日時

en: Scheduler
ja: スケジューラー

en: End time
ja: 終了日時

en: E.g., @date
ja: 例： @date

en: Schedule webforms
ja: ウェブフォームのスケジュール設定

en: Change a webform's start and end date, allowing a webform to be scheduled.
ja: ウェブフォームの開始日と終了日を変更し、ウェブフォームのスケジュールを可能にします。

en: Install and enable the Date Popup module included in !date_link for an easy pop-up calendar.
ja: !date_link に含まれる Date Popup モジュールをインストールして有効にすると、簡単なポップアップカレンダーが表示されます。

en: The end time cannot be before the start time.
ja: 終了日時は開始日時の前にすることはできません。

en: Allows webforms to have a start and end date for their submissions.
ja: ウェブフォームの送信の開始日と終了日を指定できます。

en: Access restriction method
ja: アクセス制限の方法

en: Deny access to the page
ja: ページへのアクセスを拒否する

en: Allow access to the page, hide the webform
ja: ページへのアクセスを許可し、Webフォームを非表示にする

en: Allow access to the page, show the webform, disable components
ja: ページへのアクセスを許可する、Webフォームを表示する、コンポーネントを無効にする

en: Specify dates and times to schedule when users are allowed to use this webform.<br />If the webform's overall status is set to %Closed under Submission settings, it will remain closed regardless of Scheduler settings.
ja: ユーザーがウェブフォームを使用することを許可する日時を指定します。<br />
    Webフォームの全体的なステータスが送信設定で %Closed に設定されている場合、スケジューラーの設定に関係なく ウェブフォームは表示されません。

en: Message to display before start date
ja: 開始前に表示するメッセージ

en: Message to display before start date. Leave empty to use default message
ja: 開始前に表示するメッセージです。デフォルトのメッセージを使用するには空のままにします。

en: Message to display after end date
ja: 終了後に表示するメッセージ

en: Message to display after end date. Leave empty to use default message
ja: 終了後に表示するメッセージです。デフォルトのメッセージを使用するには空のままにします。
