Webform Validation (7.x-1.16-rc1) - en to hu translation catalogue (46 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Weight
hu: Súly

en: Name
hu: Név

en: Components
hu: Összetevők

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: Pattern
hu: Minta

en: Add rule
hu: Szabály hozzáadása

en: Delete rule
hu: Szabály törlése

en: greater than
hu: nagyobb, mint

en: greater than or equal to
hu: nagyobb, vagy egyenlő, mint

en: less than
hu: kisebb, mint

en: less than or equal to
hu: kisebb, vagy egyenlő, mint

en: Testing
hu: Tesztelés

en: Webform
hu: Űrlap

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
hu: Új kérdőív vagy űrlap készítése a felhasználóknak. A beküldések, illetve az azokból készített statisztikák csak a jogosult felhasználók számára lesznek elérhetőek.

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Examples
hu: Példák

en: Edit rule
hu: Szabály szerkesztése

en: Save rule
hu: Szabály mentése

en: start
hu: kezdet

en: Validator
hu: Érvényesítő

en: end
hu: befejezés

en: Minimum number of words
hu: A beírandó szavak kötelezően legalacsonyabb száma

en: Starts with
hu: Ezzel kezdődik

en: Comparison operator
hu: Összehasonlító művelet

en: Ends with
hu: Így végződik

en: Rule type
hu: Szabály típus

en: (empty)
hu: (üres)

en: Rule name
hu: Szabály neve

en: No validation rules available.
hu: Nincs elérhető ellenőrző szabály.

en: Custom error message
hu: Egyedi hibaüzenet

en: Are you sure you want to delete the rule %name?
hu: %name szabály biztosan törölhető?

en: Minimum number of characters
hu: Karakterek legkisebb száma

en: Maximum number of characters
hu: Karakterek maximális száma

en: Form validation
hu: Űrlap ellenőrzése

en: @ = any letter A-Z
hu: @ = bármely betű A-tól Z-ig

en: # = any numeral 0-9
hu: # = bármely betű 0-tól 9-ig

en: | = separates two or more acceptable patterns
hu: | = kettő, vagy több elfogadható mintát választ el

en: North American phone number: (###) ###-####
hu: Észak-Amerikai telefonszám: (###) ###-####

en: UK Postal Code: @# #@@|@## #@@|@@# #@@|@@## #@@|@#@ #@@|@@#@ #@@|GIR0AA
hu: Brit irányítószám: @# #@@|@## #@@|@@# #@@|@@## #@@|@#@ #@@|@@#@ #@@|GIR0AA
