Webform Validation (7.x-1.17-rc1) - en to it translation catalogue (32 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Cancel
it: Annulla

en: Edit
it: Modifica

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Weight
it: Peso

en: Name
it: Nome

en: Components
it: Componenti

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Pattern
it: Modello

en: Add rule
it: Aggiungi regola

en: Delete rule
it: Elimina regola

en: greater than
it: maggiore di

en: greater than or equal to
it: maggiore o uguale a

en: Testing
it: In fase di test

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Examples:
it: Esempi:

en: Edit rule
it: Modifica regola

en: Save rule
it: Salva regola

en: start
it: inizio

en: Validator
it: Validatore

en: end
it: fine

en: Minimum number of words
it: Numero minimo di parole

en: Starts with
it: Inizia con

en: Comparison operator
it: Operatore di comparazione

en: Ends with
it: Termina con

en: Rule type
it: Tipo di regola

en: (empty)
it: (vuoto)

en: Maximum number of characters
it: Massimo numero di caratteri

en: Form validation
it: Validazione del Form

en: Webform Validation
it: Validazione del webform
