Webform Validation (7.x-1.2-rc1) - en to pt translation catalogue (57 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Edit
pt: Editar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Components
pt: Componentes

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Add rule
pt: Adicionar uma regra

en: Delete rule
pt: Eliminar regra

en: Webform
pt: Formulário

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Usage
pt: Utilização

en: Edit rule
pt: Editar regra

en: Save rule
pt: Guardar regra

en: start
pt: início

en: Validator
pt: Validador

en: end
pt: fim

en: Minimum number of words
pt: Número mínimo de palavras

en: Starts with
pt: Começa com

en: Ends with
pt: Termina com

en: Rule name
pt: Nome da Regra

en: No validation rules available.
pt: Nenhuma regra de validação disponível.

en: Select the components to be validated by this validation rule
pt: Seleccione os componentes que devem ser validados por este regra

en: Custom error message
pt: Mensagem de erro personalizada

en: Specify an error message that should be displayed when user input doesn't pass validation
pt: Defina uma mensagem de erro que deve ser apresentada com o conteúdo não passa na validação

en: A problem occurred while editing this rule. Please try again.
pt: Ocorreu um problema ao editar esta regra. Por favor tente novamente.

en: Are you sure you want to delete the rule %name?
pt: Tem a certeza que quer apagar a regra %name?

en: You need to select at least @count component | You need to select at least @count components
pt[0]: Tem de escolher no mínimo a @count componente
pt[1]: Tem de escolher no mínimo a @count componentes

en: You can select @count component at most | You can select @count components at most
pt[0]: Pode escolher no máximo @count componente
pt[1]: Pode escolher no máximo @count componentes

en: Minimum number of characters
pt: Número mínimo de caractéres

en: Specify the minimum number of characters that have to be entered to pass validation.
pt: Especifique o número mínimo de caractéres que devem ser inseridos para ser válido.

en: Maximum number of characters
pt: Número máximo de caracteres

en: Specify the maximum number of characters that can be entered to pass validation.
pt: Especifique o número máximo de caractéres que podem ser inseridos para ser válido.

en: Regex code
pt: Expressão Regex

en: Specify regex code to validate the user input against.
pt: Especifique uma expressão regex para validar a resposta do utilizador.

en: %item is not numeric
pt: %item não é numérico

en: %item needs to be at least %num characters long
pt: %item deve ser pelo menos %num caracteres

en: %item can be maximum %num characters long
pt: %item pode estar no máximo %num caracteres

en: %item_checked does not match %item_first
pt: %item_checked não corresponde a %item_first

en: The value of %item is not unique
pt: O valor de %item não é único

en: You have to specify %item1 or %item2 (or both)
pt: Tem de especificar %item1 ou %item2 (ou ambos)

en: Add a validation rule
pt: Adicionar uma regra de validação

en: Form validation
pt: Validação de formulário

en: Add validation
pt: Adicionar validação

en: Webform Validation
pt: Validação de Webform

en: Add validation rules to webforms
pt: Adicionar regras de validação a webforms

en: Minimum number of selections
pt: Número mínimo de seleções

en: Specify the minimum number of options a user should select.
pt: Especifique o número mínimo de opções que um utilizador deve selecionar.

en: Maximum number of selections
pt: Número máximo de seleções

en: Specify the maximum number of options a user can select.
pt: Específique o número de opções máximo que um utilizador pode selecionar.

en: Number of selections
pt: Número de seleções

en: Specify how many options a user can select.
pt: Específique o número de opções que um utilizador pode selecionar.

en: You have to specify at least one of these items:
pt: Tem de especificar pelo menos um dos seguintes itens:

en: Please select at least %num options for %item
pt: Por favor selecione no mínimo %num opções para %item

en: Please select maximum %num options for %item
pt: Por favor selecione no máximo %num opções para %item

en: Blacklisted words
pt: Palavras bloqueadas

en: %item does not contain the correct data
pt: %item não contêm a informação correcta
