Webform Validation (7.x-1.3) - en to sv translation catalogue (135 entries)

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Edit
sv: Redigera

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Components
sv: Komponenter

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: Pattern
sv: Mönster

en: Add rule
sv: Lägg till regel

en: Delete rule
sv: Radera rollen

en: Webform
sv: Webbformulär

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Minimum length
sv: Kortaste längd

en: Examples
sv: Exempel

en: Usage
sv: Användning

en: Edit rule
sv: Redigera regel

en: Save rule
sv: Spara regel

en: Validator
sv: Validerare

en: end
sv: slut

en: Minimum number of words
sv: Minsta antal ord

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Comparison operator
sv: Jämförelsefunktion

en: Ends with
sv: Slutar med

en: Rule name
sv: Namn på regel

en: No validation rules available.
sv: Inga valideringsregler tillgängliga.

en: Select the components to be validated by this validation rule
sv: Välj de komponenter som skall valideras av denna valideringsregel

en: Custom error message
sv: Anpassat felmeddelande

en: Specify an error message that should be displayed when user input doesn't pass validation
sv: Ange ett felmeddelande som ska visas när användarens inmatning inte klarar validering

en: A problem occurred while editing this rule. Please try again.
sv: Ett problem uppstod vid redigering av denna regel. Var god försök igen.

en: Are you sure you want to delete the rule %name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort regeln %name?

en: You need to select at least @count component | You need to select at least @count components
sv[0]: Du måste välja minst @count komponent
sv[1]: Du måste välja minst @count komponenter

en: You can select @count component at most | You can select @count components at most
sv[0]: Du kan välja @count komponent som mest
sv[1]: Du kan välja @count komponenter som mest

en: Minimum number of characters
sv: Minsta antal tecken

en: Specify the minimum number of characters that have to be entered to pass validation.
sv: Ange det antal tecken som minst måste matas in för att klara validering.

en: Maximum number of characters
sv: Största antal tecken

en: Specify the maximum number of characters that can be entered to pass validation.
sv: Ange hur många tecken som mest kan matas in för att klara validering.

en: Regex code
sv: Kod för reguljärt uttryck

en: Specify regex code to validate the user input against.
sv: Ange kod för reguljärt uttryck som användarens inmatning skall valideras mot.

en: Add a validation rule
sv: Lägg till en valideringsregel

en: Form validation
sv: Formulärvalidering

en: Add validation
sv: Lägg till validering

en: Webform Validation
sv: Validering för webbformulär

en: Add validation rules to webforms
sv: Lägg till valideringsregler för webbformulär

en: Minimum number of selections
sv: Minsta antal val

en: Specify the minimum number of options a user should select.
sv: Ange det minsta antalet alternativ en användare skall välja.

en: Maximum number of selections
sv: Största antal val

en: Specify the maximum number of options a user can select.
sv: Ange det största antalet alternativ en användare kan välja.

en: Number of selections
sv: Antal val

en: Specify how many options a user can select.
sv: Ange hur många alternativ en användare kan välja.

en: You have to specify at least one of these items:
sv: Du måste ange minst ett av dessa objekt:

en: Blacklisted words
sv: Svartlistade ord

en: Specify numeric validation range
sv: Ange numeriskt intervall för validering

en: Optionally specify the minimum-maximum range to validate the user-entered numeric value against.
sv: Ange valfritt intervall från minsta till mesta som de numeriska värden som matas in valideras mot.

en: "100": greater than or equal to 100
sv: "100": större än eller lika med 100

en: Verifies that user-entered values are numeric, with the option to specify min and / or max values.
sv: Verifierar att värden inmatade av användaren är numeriska, med möjlighet att ange minsta och / eller största värden.

en: Verifies that a user-entered value contains at least the specified number of characters
sv: Verifierar att värdet användaren matar in innehåller minst det angivna antalet tecken

en: Verifies that a user-entered value contains at most the specified number of characters
sv: Verifierar att värdet som användaren angett inte innehåller fler än det angivna antalet tecken

en: (Key) value
sv: (Nyckel) värde

en: Forces the user to specify / select at least one of two selected webform components
sv: Tvingar användaren att ange/välja minst en av två valda komponenter i webbformuläret

en: empty: no value validation
sv: tomt: ingen värdevalidering

en: "|100": less than or equal to 100 (including negative numbers)
sv: "|100": mindre än eller lika med 100 (negativa tal inkluderade)

en: "0|100": greater than or equal to 0 &amp; less than or equal to 100
sv: "0|100": större än eller lika med 0 &amp; mindre än eller lika med 100

en: "10|100": greater than or equal to 10 &amp; less than or equal to 100
sv: "10|100": större än eller lika med 10 &amp; mindre än eller lika med 100

en: "-100|-10": greater than or equal to -100 &amp; less than or equal to -10
sv: "-100|-10": större än eller lika med -100 &amp; mindre än eller lika med -10

en: Specify the minimum number of words that have to be entered to pass validation. Words are defined as strings of letters separated by spaces.
sv: Ange det minsta antalet ord som måste skrivas in för att klara validering. Ord är definierade som strängar med bokstäver åtskilda av mellanslag.

en: Maximum number of words
sv: Största antal ord

en: Specify the maximum number of words that have to be entered to pass validation. Words are defined as strings of letters separated by spaces.
sv: Ange det största antalet ord som skall matas in för att klara validering. Ord är definierade som strängar med bokstäver åtskilda av mellanslag.

en: Specify the specific value(s) you want the component to contain. Separate multiple options by a comma. For components that have keys, use the key value instead.
sv: Ange de specifika värden komponenterna skall innehålla. Separera flerval med komma. Ange nyckelvärdet istället för komponenter som har nycklar.

en: Words blacklist
sv: Svartlistade ord

en: Validates that user-entered data doesn't contain any of the specified illegal words.
sv: Validerar att den data användaren matar in inte innehåller något av de ord som angivits som illegala.

en: Must be empty
sv: Måste vara tom

en: Numeric values
sv: Numeriskt värde

en: Require at least one of several fields
sv: Kräver minst ett av flera fält

en: Plain text (disallow tags)
sv: Ren text (tillåt inte taggar)

en: Verifies that user-entered data doesn't contain HTML tags.
sv: Verifierar att inmatad användardata inte innehåller HTML-taggar.

en: Specific value(s)
sv: Specifika värden

en: Unique values
sv: Unika värden

en: Specify a pattern where:
sv: Ange ett mönster där:

en: Negate rule
sv: Negera regel

en: You need to select exactly @count component | You need to select exactly @count components
sv[0]: Du måste välja exakt @count komponent
sv[1]: Du måste välja exakt @count komponenter

en: Verifies that a user-entered value contains at least the specified number of words.
sv: Verifierar att det värde användaren angivit innehåller som minst det angivna antalet ord.

en: Verifies that a user-entered value contains at most the specified number of words.
sv: Verifierar att det värde användaren angivit innehåller som mest det angivna antalet ord.

en: Equal values
sv: Lika värden

en: Verifies that all specified components contain equal values.
sv: Verifierar att alla angivna komponenter innehåller lika värden.

en: Compare two values
sv: Jämför två värden

en: Specify the comparison operator you want to use. Must be one of: >, >=, <, <=. The validator will compare the first component with the second using this operator.
sv: Ange vilket jämförelsetecken du vill använda. Måste vara en av: >, >=, <, <=. Valideraren kommer jämföra den första komponenten med den andra med denna funktion.

en: Compare two values for greater than or less than, or equal to.
sv: Jämför två värden som större än eller mindre än, eller lika med.

en: Verifies that all specified components contain unique values.
sv: Verifierar att alla angivna komponenter innehåller unika värden.

en: Verifies that the user-entered value is the default value for that component. Negate if you want not the default value.
sv: Verifierar att det värde användaren har angivit är standardvärdet för den komponenten. Negera om du inte vill ha standardvärdet.

en: Require at least one of two fields
sv: Kräver minst ett av två fält

en: Forces the user to specify / select at least one of several selected webform components.
sv: Tvingar användaren att ange/välja minst en av flera valda komponenter i webbformuläret.

en: Minimum number of selections required
sv: Minsta antal val som krävs

en: Forces the user to select at least a defined number of options from the specified webform components.
sv: Tvingar användaren att som minst välja ett definierat antal alternativ från de angivna komponenterna i webbformuläret.

en: Maximum number of selections allowed
sv: Största antal tillåtna val

en: Forces the user to select at most a defined number of options from the specified webform components.
sv: Tvingar användaren att som mest välja ett definierat antal alternativ från de angivna komponenterna i webbformuläret.

en: Exact number of selections required
sv: Exakt antal val som krävs

en: Forces the user to select exactly the defined number of options from the specified webform components.
sv: Tvingar användaren att välja exakt ett definierat antal val från de angivna komponenterna i webbformuläret.

en: Enter the text that this field must start with.
sv: Ange den text som detta fält måste börja med.

en: Verifies that user-entered data starts with a given string.
sv: Verifierar att den data användaren matar in börjar med en given sträng.

en: Enter the text that this field must end with.
sv: Ange den text som detta fält måste avslutas med.

en: Verifies that user-entered data ends with a given string.
sv: Verifierar att den data användaren matar in slutar med en given sträng.

en: Regular expression, case-sensitive
sv: Reguljärt uttryck, skiftlägeskänsliga

en: Validates user-entered text against a specified case-sensitive regular expression. Note: don't include delimiters such as /.
sv: Validerar text användaren matat in mot ett specificerat skiftlägeskänsligt reguljärt uttryck. Observera: inkludera inte avgränsare såsom /.

en: Regular expression, case-insensitive
sv: Reguljärt uttryck, inte skiftlägeskänsligt

en: Validates user-entered text against a specified case-insensitive regular expression. Note: don't include delimiters such as /.
sv: Validerar inmatad text från användaren mot ett specificerat ej skiftlägeskänsligt reguljärt uttryck. Observera: inkludera inte avgränsare ssom /.

en: Verifies that a specified textfield remains empty. Recommended use case: used as an anti-spam measure by hiding the element with CSS.
sv: Verifierar att ett specificerat textfält förblir tomt. Rekommenderat användningsexempel: använd för att förhindra spam genom att gömma elementet med CSS.

en: Specify illegal words, seperated by commas.
sv: Ange illegala ord, separerade med komman.

en: Must match a username
sv: Måste motsvara ett användarnamn

en: Validates that user-entered data matches a username.
sv: Validerar att den data användaren matar in motsvarar ett användarnamn.

en: Verifies that an email address actually exists using the <a href="https://drupal.org/project/email_verify">Email Verification module</a>.
sv: Verifierar att en epostadress faktiskt existerar genom att använda <a href="https://drupal.org/project/email_verify">modulen Email Verification</a>.

en: Validate the inverse of the rule.
sv: Validera det inverterade av denna regel.

en: Verifies that the value of the specified component is from a list of allowed values.
sv: Verifierar att värdet på den angivna komponenten kommer från en lista av tillåtna värden.

en: @ = any letter A-Z
sv: @ = valfri bokstav A-Z

en: # = any numeral 0-9
sv: # = valfri siffra 0-9

en: | = separates two or more acceptable patterns
sv: | = separerar två eller fler godkända mönster

en: Any other character must appear in its exact position
sv: Alla andra tecken måste synas i dess exakta position

en: North American phone number: (###) ###-####
sv: Nordamerikanskt telefonnummer: (###) ###-####

en: D-2500 series model numbers: D-25##
sv: Modellnummer för serien D-2500: D-25##

en: UK Postal Code: @# #@@|@## #@@|@@# #@@|@@## #@@|@#@ #@@|@@#@ #@@|GIR0AA
sv: Postkod i Storbritannien: @# #@@|@## #@@|@@# #@@|@@## #@@|@#@ #@@|@@#@ #@@|GIR0AA

en: Verifies that a user-entered value follows to a specified pattern.
sv: Verifierar att ett inmatat värde från användaren följer ett angivet mönster.

en: Validates that the user-entered data is a valid URL.
sv: Validerar att den data användaren matar in är en giltig URL.

en: %item is not numeric.
sv: %item är inte numerisk.

en: %item is not within the allowed range %range.
sv: %item är inte inom det tillåtna intervallet %range.

en: %item should be greater than or equal to %val.
sv: %item måste vara större eller lika med %val.

en: %item should be less than or equal to %val.
sv: %item skall vara mindre eller lika med %val.

en: %item should be at least %num characters long.
sv: %item skall som minst vara %num tecken lång.

en: %item should be at most %num characters long.
sv: %item skall som mest vara %num tecken lång.

en: %item_checked does not match %item_first.
sv: %item_checked stämmer inte överens med %item_first.

en: The value of %item is not unique.
sv: Värdet på %item är inte unikt.

en: You have to specify %item1 or %item2 (or both).
sv: Du behöver ange %item1 eller %item2 (eller båda).

en: Please select at least %num options for %item.
sv: Var vänlig välj minst %num alternativ för %item.

en: Please select maximum %num options for %item.
sv: Var vänlig välj som mest %num alternativ för %item.

en: %item does not contain the correct data.
sv: %item innehåller inte korrekt data.

en: %item should be at least 1 word long. | %item should be at least @count words long.
sv[0]: %item skall vara som minst 1 ord lång.
sv[1]: %item skall vara som minst @count ord lång.

en: %item should be at most 1 word long. | %item should be at most @count words long.
sv[0]: %item skall vara som mest 1 ord lång.
sv[1]: %item skall vara som mest @count ord lång.
