Webform Validation (7.x-1.8-rc1) - en to ja translation catalogue (113 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Edit
ja: 編集

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: Components
ja: コンポーネント

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Pattern
ja: パターン

en: Add rule
ja: ルールの追加

en: Delete rule
ja: ルールの削除

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Minimum length
ja: 最小の長さ

en: Examples
ja: 例

en: Usage
ja: 使用方法

en: Edit rule
ja: ルールの編集

en: Save rule
ja: ルールの保存

en: start
ja: 開始

en: Validator
ja: バリデーター

en: end
ja: 終了

en: Minimum number of words
ja: 最少の単語数

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Comparison operator
ja: 比較演算子

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: Rule name
ja: ルール名

en: No validation rules available.
ja: 検証できるルールがありません。

en: Select the components to be validated by this validation rule
ja: この検証ルールによって検証されるコンポーネントを選択します。

en: Custom error message
ja: カスタムエラーメッセージ

en: Specify an error message that should be displayed when user input doesn't pass validation
ja: ユーザー入力が検証に合格しなかったときに表示されるエラーメッセージを指定します。

en: A problem occurred while editing this rule. Please try again.
ja: このルールの編集中に問題が発生しました。もう一度やり直してください。

en: Minimum number of characters
ja: 文字の最小数

en: Specify the minimum number of characters that have to be entered to pass validation.
ja: 検証に合格するために入力しなければならない最小文字数を指定します。

en: Maximum number of characters
ja: 文字の最大数

en: Specify the maximum number of characters that can be entered to pass validation.
ja: 検証に合格するために入力できる文字の最大数を指定します。

en: Regex code
ja: 正規表現のコード

en: Specify regex code to validate the user input against.
ja: ユーザー入力に対しての検証する正規表現のコードを指定します。

en: Add a validation rule
ja: 検証ルールの追加

en: Form validation
ja: フォームバリデーション

en: Webform Validation
ja: ウェブフォーム検証

en: Blacklisted words
ja: ブラックリストの単語

en: Maximum number of words
ja: 言葉の最大数

en: Words blacklist
ja: ブラックリスト単語

en: Validates that user-entered data doesn't contain any of the specified illegal words.
ja: ユーザーが入力したデータに指定された不適切な単語を何も含まないか検証します。

en: Must be empty
ja: 空欄でなければなりません

en: Numeric values
ja: 数値

en: Plain text (disallow tags)
ja: プレーンテキスト(タグ不許可)

en: Verifies that user-entered data doesn't contain HTML tags.
ja: ユーザーが入力したデータがHTMLタグを含まないか検証します。

en: Specific value(s)
ja: 特定の値

en: Unique values
ja: 固有値

en: Specify a pattern where:
ja: 以下でパターンを指定:

en: Negate rule
ja: ルールを否定

en: Verifies that a user-entered value contains at least the specified number of words.
ja: ユーザーが入力した値が、少なくとも指定した数の単語を含んでいるか検証します。

en: Verifies that a user-entered value contains at most the specified number of words.
ja: ユーザーが入力した値が、多くとも指定した数の単語を含んでいるか検証します。

en: Equal values
ja: 等しい値

en: Compare two values
ja: 2つの値を比較

en: Verifies that the user-entered value is the default value for that component. Negate if you want not the default value.
ja: ユーザーが入力した値がコンポーネントのデフォルトか検証します。もしデフォルト値を望んでいなければ、否定を選択してください。

en: Minimum number of selections required
ja: 必要な選択の最少数

en: Forces the user to select at least a defined number of options from the specified webform components.
ja: ユーザーが、指定したWebフォームコンポーネントから少なくとも指定された数のオプションを選択するよう、強制します。

en: Maximum number of selections allowed
ja: 許される最大選択数

en: Forces the user to select at most a defined number of options from the specified webform components.
ja: ユーザーが、指定したWebフォームコンポーネントから多くとも指定された数のオプションを選択するよう、強制します。

en: Exact number of selections required
ja: 正確な必要な選択数

en: Forces the user to select exactly the defined number of options from the specified webform components.
ja: ユーザーが、指定したWebフォームコンポーネントから指定した数のオプションを正確に選択するよう、強制します。

en: Enter the text that this field must start with.
ja: このフィールドの最初に当てはまるテキストを入力してください。

en: Verifies that user-entered data starts with a given string.
ja: ユーザーが入力したデータが、与えられた文字列で始まるか検証します。

en: Enter the text that this field must end with.
ja: このフィールドの最後に当てはまるテキストを入力してください。

en: Verifies that user-entered data ends with a given string.
ja: ユーザーが入力したデータが、与えられた文字列で終わるか検証します。

en: Regular expression, case-sensitive
ja: 正規表現、大文字小文字の区別付

en: Validates user-entered text against a specified case-sensitive regular expression. Note: don't include delimiters such as /.
ja: ユーザーが入力したテキストが指定された大文字小文字の区別のある正規表現か検証します。注意: / のようなデリミターを含めないでください。

en: Regular expression, case-insensitive
ja: 正規表現、大文字小文字の区別無

en: Validates user-entered text against a specified case-insensitive regular expression. Note: don't include delimiters such as /.
ja: ユーザーが入力したテキストが指定された大文字小文字の区別の無い正規表現か検証します。注意: / のようなデリミターを含めないでください。

en: Verifies that a specified textfield remains empty. Recommended use case: used as an anti-spam measure by hiding the element with CSS.
ja: 指定されたテキストフィールドが空欄のままか検証します。推奨する使用例: エレメントをCSSで隠すことでアンチスパムの手段として使用します。

en: Specify illegal words, seperated by commas.
ja: 不適切な単語をコンマで区切って指定して下さい。

en: Must match a username
ja: ユーザー名と一致しなければならない

en: Validates that user-entered data matches a username.
ja: ユーザーが入力したデータがユーザー名と一致するか検証します。

en: Validate the inverse of the rule.
ja: 逆のルールを検証します。

en: Verifies that the value of the specified component is from a list of allowed values.
ja: 指定したコンポーネントの値が許可値のリストからか検証します。

en: @ = any letter A-Z
ja: @ = A-Z のいずれか

en: # = any numeral 0-9
ja: # = 0-9 のいずれか

en: | = separates two or more acceptable patterns
ja: | = 二つ以上の許されるパターンを区切ります

en: Any other character must appear in its exact position
ja: 他のどんな文字も、正確な位置になければなりません。

en: North American phone number: (###) ###-####
ja: 北アメリカ 電話番号: (###) ###-####

en: D-2500 series model numbers: D-25##
ja: D-2500 シリーズ モデルナンバー: D-25##

en: UK Postal Code: @# #@@|@## #@@|@@# #@@|@@## #@@|@#@ #@@|@@#@ #@@|GIR0AA
ja: イギリス 郵便コード: @# #@@|@## #@@|@@# #@@|@@## #@@|@#@ #@@|@@#@ #@@|GIR0AA

en: Verifies that a user-entered value follows to a specified pattern.
ja: ユーザーが入力した値が指定されたパターンに従っているか検証します。

en: Validates that the user-entered data is a valid URL.
ja: ユーザーが入力したデータが有効なURLか検証します。

en: %item_checked does not match %item_first.
ja: %item_checkedが%item_firstと一致しません。

en: Verifies that a user-entered value contains at least the specified number of characters.
ja: ユーザーが入力した値が、少なくとも指定した数の文字を含んでいるか検証します。

en: Verifies that a user-entered value contains at most the specified number of characters.
ja: ユーザーが入力した値が、多くとも指定した数の文字を含んでいるか検証します。

en: Valid URL
ja: 有効なURL

en: none present in this form
ja: このフォーム内には存在しません

en: Works with: @component_types.
ja: 以下で動作: @component_types.

en: Adds up to
ja: 合計値

en: Number the fields add up to
ja: 合計するフィールド数

en: Specify the number and the type of comparison. For example:
ja: 比較する数やタイプを指定してください。例:

en: Enter "=3" if the components must add up to exactly 3.
ja: コンポーネントを合計して正確に3でなければならないなら、”=3”と入力してください。

en: Enter ">10" if the components must add up to greater than 10.
ja: コンポーネントを合計して10以上でなければならないなら、">10"と入力してください。

en: Enter ">=10" if the components must add up to greater than or equal to 10.
ja: コンポーネントの合計が10以上でなければならないなら、">=10"と入力してください。

en: Enter "<20" if the components must add up to less than 20.
ja: もしコンポーネントが合計して20より少なくなければならないなら "<20" と入力してください。

en: Enter "<=20" if the components must add up to less than or equal to 20.
ja: もしコンポーネントが合計して20以下でなければならないならば "<=20" と入力してください。

en: Require the values of the selected fields to add up to exactly, greater than or equal to, or less than or equal to a specified number.
ja: 選択したフィールドの値の合計して、正確に、あるいは以上か、または以下かをチェックします。

en: Verifies that all specified components contain equal values. If all components are of type email, they will get case-insensitive comparison.
ja: 指定した全コンポーネントが等しい値を持っているか検証します。もし全コンポーネントがメールタイプだったら、大文字小文字の違いの無い比較が行われます。

en: Specify the comparison operator you want to use. Must be one of: >, >=, <, <=. The validator will compare the first component with the second using this operator. If the components are of type email, they will get case-insensitive comparison.
ja: 使いたい比較演算子を指定してください。次のうちの1つでなければなりません: >, >=, <, <=。検証は、この演算子を使って最初のコンポーネントと二番目のコンポーネントを比較します。もしコンポーネントがメールタイプだったら、大文字小文字の違いの無い比較が行われます。

en: Verifies that none of the specified components contain the same value as another selected component in this submission. (To check that values are unique between submissions, use the unique validation option on the "Edit component" page for that component.) If all components are of type email, they will get case-insensitive comparison.
ja: この投稿の中で、指定されたコンポーネントが他で選択されたコンポーネントと同じ値を持っているか検証します。(投稿の間で値が固有かチェックするには、”コンポーネントの編集”ページで固有な比較が使えます。) もし全コンポーネントがメールタイプなら、大文字小文字の違いの無い比較が行われます。

en: Some of several
ja: いくつ中いくつ

en: Number to be completed
ja: 完了している数

en: Specify the number that must be completed and the type of comparison. For example:
ja: 完了すべき数と比較のタイプを指定してください。例:

en: Enter ">=1" if the user must complete <b>at least</b> 1 of the selected components.
ja: ユーザーが選択したコンポーネントのうち<b>少なくとも</b>1つ完了していなければならないなら、">=1"と入力してください。

en: Enter "=3" if the user must complete <b>exactly</b> 3 of the selected components.
ja: もしユーザーが選択したコンポーネントのうち<b>正確に</b>3つ完了しなければならないなら、”=3”と入力してください。

en: Enter "<=2" if the user must complete <b>at most</b> 2 of the selected components.
ja: もしユーザーが選択したコンポーネントのうち<b>多くとも</b>2つ完了していなければならないならば、 "<=2" と入力してください。

en: Requires the user to complete some number of components out of a group of components. For example, complete at least 2 out of 3, complete at most 4 out of 6, or complete exactly 3 our of 4.
ja: コンポーネントグループからいくつかのコンポーネントの数を完了するよう求めます。例えば、3つのうち少なくとも2つ完了、6つのうち多くとも4つ完了、4つのうち3つちょうど、などです。

en: Compare two values for greater than (>), less than (<), greater than or equal to (>=), or less than or equal to (<=).
ja: 二つの値が大きいのか(>)、小さいのか(<)、以上なのか(>=)、以下なのか(<=)、比較します。
