Webform Validation (7.x-1.8-rc1) - en to uk translation catalogue (52 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Edit
uk: Редагувати

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Weight
uk: Вага

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Components
uk: Компоненти

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Add rule
uk: Додати правило

en: Delete rule
uk: Видалити правило

en: greater than
uk: більше, ніж

en: greater than or equal to
uk: більше або дорівнює

en: less than
uk: менше, ніж

en: less than or equal to
uk: менше або дорівнює

en: at most
uk: у більшості

en: Webform
uk: Вебформа

en: Default value
uk: Базове значення

en: Minimum length
uk: Мінімальна довжина

en: Examples
uk: Приклади

en: Usage
uk: Використання

en: Edit rule
uk: Редагувати правило

en: Save rule
uk: Зберегти правило

en: start
uk: початок

en: Validator
uk: Критерій перевірки

en: end
uk: кінець

en: Minimum number of words
uk: Мінімальна кількість слів

en: Starts with
uk: Починається з

en: Comparison operator
uk: Оператор порівняння

en: Ends with
uk: Закінчується на

en: Email Verify
uk: Перевірка email

en: Rule name
uk: Назва правила

en: No validation rules available.
uk: Правила перевірки недоступні.

en: Custom error message
uk: Власне повідомлення про помилку

en: Are you sure you want to delete the rule %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити правило %name?

en: Maximum number of characters
uk: Максимальна кількість символів

en: Add a validation rule
uk: Додати правило перевірки

en: Form validation
uk: Перевірка форми

en: Add validation
uk: Додати перевірку

en: Webform Validation
uk: Перевірка вебформи

en: empty: no value validation
uk: порожнє: без перевірки значення

en: Maximum number of words
uk: Максимальна кількість слів

en: Words blacklist
uk: Чорний список слів

en: Validates that user-entered data doesn't contain any of the specified illegal words.
uk: Перевіряє введені користувачем слова на вміст одного з зазначених заборонених слів.

en: Must be empty
uk: Має бути порожнім

en: Numeric values
uk: Числові значення

en: Plain text (disallow tags)
uk: Простий текст (теги заборонені)

en: Verifies that user-entered data doesn't contain HTML tags.
uk: Перевіряє, що введене значення не містить теги HTML.

en: Specific value(s)
uk: Вказані значення

en: Unique values
uk: Унікальні значення

en: at least
uk: щонайменше
